Danmark klarer sig fint hos pigerne, hvor seks er videre til ottendedels-finalerne. Hos drengene er Patrick Kristensen og Eric Vanshelboim videre

Tirsdag blev en travl dag ved Grade 4 turneringen FBT Int. Junior Challenge 2016 i Odense,  hvor der både skulle afvikles de sidste kampe fra 1. runde, og 2. runde blev ligeledes gennemført. Desuden blev spillet en række double-kampe.

I Girls singles manglede fortsat flere kampe i 1. runde, heriblandt Ida Hasselbalch, der havde wildcard. Ida tabte til (1008) Valentina Ryser (SUI) 6-7(2), 3-6.
6.seedede (494) Sophia Derivan (IRL) vandt over (1145) Linnea Sophie Dissing Fristam 6-4, 4-6, 6-3.
Martha Elisa Stemann kunne ikke forhindre en sikker russisk sejr, da hun tabte 0-6, 2-6 til Daria Frayman (RUS).
Michala Bach Christensen, der var videre fra kvalifikationen tabte 3-6, 4-6 til (2063) Margriet Timmermans (NED).

Ida Emilie Krause gik videre til 2. runde, da hun vandt 6-4, 6-2 over Anita Gavran (AUT), der havde vundet i kvalifikationen over Cecillia Giselle Lee.
14. seedede (875) Sofia Nami Samavati (DEN) vandt mod kval-spilleren Julia Rados (GER), som trak sig efter at have tabt 1. sæt 2-6.
Helena Hildebrand Steenberg vandt 3-6, 6-4, 6-4 over Claudia Kieffer (LUX), som var videre fra kvalifikation.

Vinderne af de manglende 1. runde kampe måtte i aktion en ekstra gang, da 2. runde ligeledes blev færdigspillet samme dag.
Her sluttede turneringen for følgende 3 af de danske spillere efter disse resultater
[1] (265) Csenge Furak (HUN) vs. Ida Emilie Krause (DEN) 6-1, 6-4
(WC) Maria Tanasescu (CAN) vs. Helena Hildebrand Steenberg (DEN) 6-2, 6-2
[10] (625) Maria Budin (GBR) vs. (WC) Camilla Flintholm Jensen (DEN) 6-2, 6-1

Til gengæld er hele 6 danske piger videre til 1/8-finalerne efter disse resultater
(1135) Mathilde Tranberg (DEN) vs. (1118) Helene Heiberg (NOR) 6-2, 6-3
Emilie Hansen (DEN) vs. (1968) Marie Mettraux (SUI) 6-3, 6-4
[9] (580) Clara Tauson (DEN) vs. (1328) Liisa Vehvilainen (FIN) 6-4, 6-4
[4] (398) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (2063) Vivien Abraham (HUN) 7-6(5), 6-4
(WC) Karoline Laursen (DEN) vs. [12] (749) Caitlin Ward (NZL) 6-1, 6-1
[14] (875) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (1735) Livia Lukacs (HUN) 6-2, 6-4

Sofia på billedet herover formåede at vinde 2 singlekampe tirsdag.

Der blev også spille 2. runde i Boys singles, hvor 3 danske spillere måtte forlade turneringen efter disse resultater
[13] (566) Artur Kulibaba (LAT) vs. (777) Kasper E. Elsvad (DEN) 3-6, 6-1, 6-4
[8] (497) William Grant (USA) vs. (1135) Romeo Midtgaard Jivraj (DEN) 6-3, 7-5
(796) Lodewijk Weststrate (NED) vs. (WC) Mads Tagesen (DEN) 6-0, 6-2

Videre er til gengæld KBs ukrainer Erich Vanshelboim, der vandt over (1940) Remy Alexander Johansen (NOR) 6-4, 6-2, samt 5. seedede Patrick Kristensen, som vandt over (735) Thomas Guy (NZL) 6-0, 6-4.

Resultaterne fra double-kampene vil blive omtalt senere, men de utålmodige kan studere resultaterne hos ITF på http://www.itftennis.com/juniors/tournaments/tournament/info.aspx?tournamentid=1100035583