Efter 2 jævnbyrdige sæt og bagud 1-2 i 3. sæt sikrede Benjamin Hannestad sig med 5 partier på stribe adgang til hovedturneringen ved juniorernes US Open

Ligesom det var tilfældet ved juniorernes Wimbledon, måtte Benjamin Hannestad igen igennem to 3-sæts kampe for at sikre deltagelse i hovedturneringen ved US Open.
I modstætning til Wimbledon, hvor Benjamin med nød og næppe slap videre efter 12-10 i 3. sæt, var sejrscifrene i 3. sæt ved kvalfinalen til US Open mere overbevisende 6-2.

Forinden var Benjamin dog igennem en meget jævnbyrdig kamp mod 16-årige Alexey Aleshchev (RUS), der er rangeret 20 pladser under Benjamin, der er no. 58.
Kampen kunne følges på US Opens officielle livescore, hvor Benjamin et stykke inde i 1. sæt var bagud, fordi modstanderen havde udnyttet det ene af 2 break-muligheder, mens Benjamin selv ikke havde formået at udnytte de 5 chancer, som han selv havde tilspillet sig.
Det blev der dog rettet op på senere i sættet, hvor Benjamin brød russerens serv 2 gange, og derved sikrede han sig alligevel sættet 7-5.

I 2. sæt fulgtes spillerne ad, indtil Benjamin blev brudt med i sættet, men han fik genoprettet balancen ved at bryde tilbage lige efter, men med endnu et break blev det alligevel russeren, som løb med sættet 7-5.

Efter at begge havde holdt serv til 1-1 blev Benjamin brudt tidligt i 3. sæt til 1-2, og det var med en smule bekymring, at man kunne følge de efterfølgende partier på livescore.
Bekymringen var dog kortvarig, for lige pludselig gik det stærkt, og Benjamin vandt de næste 5 partier på stribe og sikrede med sejr på 7-5, 5-7, 6-2 adgang til hovedturneringen, hvor både Emilie Francati og hendes double-makker Emily Arbuthnott (GBR) er direkte inde i Girls singles.

Benjamins “room-mate” Bjorn Thomson (IRL) kom ikke videre, idet han i kvalfinalen tabte 1-6, 1-6 til 12. seedede (72) Youssef Hossam (EGY).
De 8 spillere, som er videre til hovedturneringen i Boys singles er
[3] (56) Denis Shapovalov (CAN)
[4] (57) Mattias Siimar (EST)
[5] (58) Benjamin Hannestad (DEN)
[6] (59) Alex De Minaur (AUS)
[7] (64) Tung-lin Wu (TPE)
(72) Youssef Hossam (EGY).
(97) Nicola Kuhn (GER)
(436) Jeffrey John Wolf (USA)

Blandt deltagerne i hovedturneringen er 3 andre fra Norden
5 Mikael Ymer (SWE)
14 Casper Ruud (NOR)
19 Patrick Niklas-Salminen (FIN)

Emilie Francati er alene om at repræsentere Norden hos pigerne.