Efter 1. runde uden nævneværdige overraskelser, måtte 2. seedede Ida Emilie Stilling Krause forlade turneringen i U16 Pigesingle, hvor 1. seedede Olga Helmi med nød og næppe undgik samme skæbne mod Linnea Fristam

Ved UM Inde blev 2. runde i U16 Pigesingle gennemført onsdag. Her trådte de 4 øverst seedede, som var oversiddere i 1. runde, ind i turneringen.
Det var meget tæt på, at 1. seedede Olga Helmi (Birkerød) måtte forlade turneringen allerede efter sin 1. kamp, hvor hun mødte Linnea Fristam (Lyngby), som efter en gyser måtte se sig besejret 3-6, 6-2, 7-6(6).

Også 2. seedede Ida Emilie Stilling Krause (KB) kom ud i en udmarvende 3-sæts kamp, da hun mødte Olivia Gram (Esbjerg), som er på billedet herover.
I modsætning til Olga, som akkurat klarede skærene, lykkedes det ikke for Ida at redde sejren hjem, da hun blev besejret af Olivia med cifrene 6-4, 4-6, 7-5.

De 2 førnævnte resultater ligner til forveksling 1. runde ved KB Cup JuniorGPS forleden, hvor Olga også havde problemer i 1. runde, hvor hun måtte bruge 3 sæt mod klubkammeraten Caroline Fricke, hvorefter hun vandt turneringen.
Ida tabte en tæt 3. sæts kamp mod Josefine Axelsen, som mødte Olga i finalen.

For de øvrige seedede gik det mere efter “planen”.
3. seedede Rebekka La Cour Hillingsø (KB) vandt 6-2, 6-3 over Dzenana Hadzic (Esbjerg)

4. seedede Sofia Nami Samavati (Hillerød) vandt over Caroline Fricke (Birkerød) i en jævnbyrdig kamp, som sluttede 7-5, 7-5.

5. seedede Josefine Axelsen (Skovbakken) vandt efter et jævnbyrdigt 1. sæt sikkert det næste mod Caroline Piculell (Lyngby), som blev besejret med 7-5, 6-0.

6. seedede Helena Francati (Gentofte) vandt sikkert 6-1, 6-2 over Caroline Buch (Esbjerg).

7. seedede Mathilde Tranberg (HRT) vandt ligeledes overbevisende over Laura Tjørnemark (Greve) 6-2, 6-1.

8. seedede Sofie Vogel Bjerringgaard (B93) efterlod heller ingen tvivl om resultatet, da hun vandt 6-3, 6-0 over Helena Hildebrand Steenberg (Lyngby).

Disse resultater betyder, at der Langfredag 3. april spilles følgende kvartfinaler:

[1] Olga Helmi (Birkerød) vs. [6] Helena Francati (Gentofte)
[3] Rebekka La Cour Hillingsø (KB) vs. [5] Josefine Axelsen (Skovbakken)
[8] Sofie Vogel Bjerringgaard (B93) vs. [4] Sofia Nami Samavati (Hillerød)
[7] Mathilde Tranberg (HRT) vs. Olivia Gram (Esbjerg)

De 2 førstnævnte kamp er programsat til kl. 1000 og de 2 sidste kl. 1130.

Både Rebekka vs. Josefine og Sofie vs Sofia er en gentagelse af kvartfinalerne ved KB Cup JuniorGPS, og det er Rebekka og Sofia, der har revanche tilgode.

Det er bemærkelsesværdigt, at 6 af de 8 kvart-finalister tilhører den meget talentfulde årgang 00. Josefine Axelsen og Sofie Vogel Bjerringgaard er de 2 eneste fra den ældste årgang 99.
Olivia Gram er no. 20 på ranglisten, hvor alle de øvrige er i top 8, som seedningerne er udtryk for.