Udover ATP Monte Carlo er Tennistv.com med i slutkampene fra WTA Bogota. Desuden viser Fedcup.tv kampe fra World Group og Play offs

ATP 1000 Monte Carlo er fremme ved semifinalerne, som kan følges på Canal8 Sport, C More Tennis og Tennistv.com

1300 indledes med kampen mellem 6. seedede Tomas Berdych (CZE) og 14. seedede Gael Monfils (FRA), som har forvaltet sit wildcard på fornuftigvis, da han efter sejr i 2. tiebreaks over Alexandr, Dolgopolov (UKR) i 1. runde har sendt både Roger Federer og Grigor Dimitrov ud.

1530 spilles den 2. semifinale, hvor det bliver afsløret, om grus-kongen [3] Rafael Nadal (ESP) kan stille noget op mod [1] Novak Djokovic (SRB), som tilsyneladende er i en klasse for sig selv for tiden.

Finalen spilles søndag kl. 1430 og kan følges live på C More Tennis og Tennistv.com. Kampen vises ifølge TV-guiden forskudt kl. 2245 på Canal8 Sport, som viser Superliga fodbold, mens finalen spilles.

Semifinaler og finale fra WTA Bogota på Tennistv

Fra WTA International turneringen i Bogota har Bet365 og Unibet ugen igennem vist kampe fra 2 baner. Tennistv.com viser slutkampene fra turneringen, hvor der ifølge program-oversigten indledes på Campo Central kl. 1030 (1730cet) med kampen [1] (29) Elina Svitoline (UKR) vs. (162) Teliana Pereira (BRA).

På grund af regnvejr mangler den sidste kvartfinale mellem (12 Mariana Duque-Marino (COL) og (130) Julia Glushko (ISR) at blive færdigspillet ved stillingen 7-5, 3-1. Kampen færdigspilles ifølge de oplyste spilletider kl. 1100 (1800cet) på Campo Central, hvilket  forekommer umuligt, da førstnævnte semifinale påbegyndes en halv time forinden, så spilletiderne skal tages med alle mulige forbehold.

Vinderen af den udsatte kvartfinale møder efter en passende pause 5. seedede (78) Yaroslava Shvedova (KAZ).

Tidspunktet for finalen søndag vil fremgå på Tennistv.com

FED Cup World Group semifinaler og FED Cup Play offs på Fedcup.tv

Lørdag-søndag afvikles semifinaler i FED Cup World Group samt Play offs i Worldgroup og Worldgroup II.
Hovedparten af disse kampe kan følges på Fedcup.tv.
Lørdag spilles 2 singler (R1 og R2), mens de 3 resterende kampe (R3, R4, R5) spilles søndag.

World Group Semifinals – 18-19. April

Russia vs. Germany – Lørdag 1200, Søndag 1200
R1: (24) Svetlana Kuznetsova vs. (63) Julia Goerges
R2: (38) Anastasia Pavlyuchenkova vs. (19) Sabine Lisicki
R3: (24) Svetlana Kuznetsova vs. (19) Sabine Lisicki
R4: (38) Anastasia Pavlyuchenkova vs. (63) Julia Goerges
R5: Elena Vesnina/Vera Zvonareva vs. Angelique Kerber/Andrea Petkovic

Czech Republic vs. France – Lørdag 1300, Søndag 1200
R1: (13) Lucie Sfarova vs. (29) Caroline Garcia
R2: (4) Petra Kvitova vs. (58) Kristina Mladenovic
R3: (4) Petra Kvitova vs. (29) Caroline Garcia
R4: (13) Lucie Sfarova vs. (58) Kristina Mladenovic
R5: Karolina Pliskova/Barbora Strycova vs. Alize Cornet/Pauline Parmentier

FED Cup World Group Play-offs 2015 – 18-19. April

Poland vs. Switzerland – Lør 1200, Søn 1200
R1: (9) Agnieszka Radwanska vs. Martina Hingis
R2: (114) Urszula Radwanska vs. (22) Timea Bacsinszky
R3: (9) Agnieszka Radwanska vs. (22) Timea Bacsinszky
R4: (114) Urszula Radwanska vs. Martina Hingis
R5: Klaudia Jans-Ignacik/Alicja Rosolska vs. Bacsinszky/Hingis

Italy vs. USA – Lør 1300, Søn 1130
R1: (36) Camila Giorgi vs. (1) Serena Williams
R2: (15) Sara Errani vs. (57) Lauren Davis
R3: (15) Sara Errani vs. (1) Serena Williams
R4: (36) Camila Giorgi vs. (57) Lauren Davis
R5: Karin Knapp/Flavia Pennetta vs. Christina McHale/Alison Riske

Netherlands vs. Australia – Lør 1330, Søn 1330
R1: (86) Kiki Bertens vs. (48) Jarmila Gajdosova
R2: (217) Arantxa Rus vs. (25) Samantha Stosur
R3: (86) Kiki Bertens vs. (25) Samantha Stosur
R4: (217) Arantxa Rus vs. (48) Jarmila Gajdosova
R5: Richel Hogenkamp/Michaella Krajick vs. Casey Dellacqua/Jarmila Gajdosova

Canada vs. Romania – Lør 1900, Søn 1900
R1: (260) Francoise Abanda vs. (33) Irina-Camelia Begu
R2: (7) Eugenie Bouchard vs. (69) Alexandra Dulgheru
R3: (7) Eugenie Bouchard vs. (33) Irina-Camelia Begu
R4: (260) Francoise Abanda vs. (69) Alexandra Dulgheru
R5: Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman vs. Andrea Mitu/Raluca Olaru

FED Cup World Group II Play-offs – 18-19. April

Spain vs. Argentina – Lør 1600, Søn 1500
R1: (158) Paula Ormaechea vs. (162) Sara Sorribes Tormo
R2: (226) Maria Irigoyen vs. (88) Lara Arruabarrena
R3: (158) Paula Ormaechea vs. (88) Lara Arruabarrena
R4: (226) Maria Irigoyen vs. (162) Sara Sorribes Tormo
R5: Tatiana Bua/Nadia Podoroska vs. Aliona olsova Zadoinov/Anabel Medina Garrigues

Ingen af de øvrige Play-off kampe i World Group II bliver vist på Fedcup.tv, så man kan derfor ikke følge kampene Serbia vs. Paraguay, Slovakia vs. Sweeden, Japan vs. Belarus og heller ikke kampene i World Group III, hvor Karen Barbat i skrivende stund har vundet 1. sæt i 2. singlen mod Grækenland, men er bagud 1-5 i 2. sæt.