Lørdag træder Caroline Wozniacki og de øvrige seedede i nederste halvdel hos kvinderne ind i turneringen. Det samme gør herrerne i øverste halvdel, hvor Djokovic, Nishikori, Murray, Ferrer m.fl. spiller

Nedenstående WTA kampe spilles på Stadium 1-4, hvor der er TV-dækning, og alle kampene vises på Tennistv.com.
Desuden viser C More Extreme 3 kampe fra kl. 1900, mens TV3 Sport 2 først er med senere på grund af boksning, som er programsat indtil kl. 2130, hvilket falder sammen med Carolines kamp, som er 2. kamp efter kl. 1900 på Stadium 3.
TV3 Sport plejer at prioritere Carolines kampe højt, men de har i skrivende stund ikke svaret på, om de viser kampen live på TV3 Sport, eller om den kan følges live på Viaplay.
Ovenstående billede er valgt, fordi Tine Scheuer-Larsen havde fødselsdag fredag. Næste år bliver hun “rund”.

Ifølge spilleprogrammet er 3. kamp på Stadium 2 Madison Keys vs.  Klara Koukalova, mens 3. kamp på Stadium 4 er Victoria Azarenka vs. Kirsten Flipkens. Hvilken af kampene, der bliver vist på TV3 Sport 2, er ikke oplyst endnu.

Tilføjelse kl. 1600: TV3 Sport har oplyst følgende vedrørende Carolines kamp:
DU KAN SE KAMPEN LIVE PÅ VIAPLAY.DK ELLER EFTER NORDIC FIGHT NIGHT PÅ TV3 SPORT 2 FRA OMKRING KLOKKEN 21.00.

På Facebook oplyser TV3 Sport desuden, at de lægger ud med at vise kampen i fuld længde forskudt, hvis de ikke når at komme på fra starten af kampen.

[15] 16   Pennetta, Flavia (ITA) vs.   45   Brengle, Madison (USA) lør 1900cet ST1 Tennistv
[5] 6   Ivanovic, Ana (SRB) vs.   110 Q Putintseva, Yulia (KAZ) lør 1900cet ST4 Tennistv
  126 Q Jabeur, Ons (TUN) vs. [4] 5   Wozniacki, Caroline (DEN) lør 2. match ST3 Tennistv
[16] 18   Keys, Madison (USA) vs.   92   Koukalova, Klara (CZE) lør 3. match ST2 Tennistv
[32] 38   Azarenka, Victoria (BLR) vs.   61   Flipkens, Kirsten (BEL) lør 3. match ST4 Tennistv
  91   Wickmayer, Yanina (BEL) vs. [2] 2   Sharapova, Maria (RUS) lør 4. match ST1 Tennistv
  95 WC Townsend, Taylor (USA) vs. [21] 25   Stosur, Samantha (AUS) lør 4. match ST3 Tennistv
  127 Q Karatantcheva, Sesil (BUL) vs. [30] 36   Vandeweghe, Coco (USA) lør 5. match ST1 Tennistv
[6] 7   Bouchard, Eugenie (CAN) vs.   121 Q Hradecka, Lucie (CZE) lør 0430cet ST1 Tennistv

Nedenstående ATP kampe kan følges på Tennistv.com, bortset fra 2. kamp på Stadium 4, selvom de 3 WTA-kampe på banen bliver vist.
C More Tennis sender fra kl. 1900, mens Canal8 Sport sender fra kl. 2300.
Dækningen fra Canal8 Sport er generelt begrænset under turneringen, hvor tirsdag i næste uge er eneste dag, hvor Canal8 Sport sender tennis uafbrudt fra kl. 1900. De øvrige dage griber fodbold “forstyrrende” ind i tennis-dækningen.

82 WC Smyczek, Tim (USA)   vs. [26] 28   Kohlschreiber, Philipp (GER)   lør 1900cet ST2 Tennistv
  83   Delbonis, Federico (ARG)   vs. [16] 17   Anderson, Kevin (RSA)   lør 1900cet ST3 Tennistv
  109 WC Harrison, Ryan (USA)   vs. [5] 4   Nishikori, Kei (JPN)   lør 2. match ST1 Tennistv
[10] 10   Cilic, Marin (CRO)   vs.   48   Monaco, Juan (ARG)   lør 2. match ST2 Tennistv
  133 WC Kokkinakis, Thanasi (AUS)   vs. [23] 26   Garcia-Lopez, Guillermo (ESP)   lør 2. match ST4 Tennistv
[4] 5   Murray, Andy (GBR)   vs.   62   Pospisil, Vasek (CAN)   lør 3. match ST1 Tennistv
[19] 22   Fognini, Fabio (ITA)   vs.   37   Mannarino, Adrian (FRA)   lør 3. match ST3 Tennistv
  94   Dodig, Ivan (CRO)   vs. [8] 8   Ferrer, David (ESP)   lør 4. match ST3 Tennistv
[1] 1   Djokovic, Novak (SRB)   vs.   60   Baghdatis, Marcos (CYP)   søn 0200cet ST1 Tennistv
[18] 20   Isner, John (USA)   vs.   84 Q Melzer, Jurgen (AUT)   lør 5. match ST2 Tennistv