WTA eliten er samlet i Dubai, mens ATP touren er spredt over 4 turneringer. Hillerød arrangerer UTR stævne. Internationale junior-turneringer i både KB og Rungsted

Ligesom i sidste uge er der kun en enkelt WTA turnering i denne uge, hvor det meste af WTA-toppen deltager ved WTA 500 Dubai Duty Free Tennis Championships, men det bliver uden dansk deltagelse, idet Clara Tauson i 2. runde i kvalifikationen blev stoppet af Dayana Yastremska (UKR).

WTA 500 Dubai: Yastremska tilbage på toppen overmandede Clara Tauson i 2. kvalrunde

o

Ukraineren vandt derefter kvalfinalen over Madison Brengle (USA), og hun møder i 1. runde af hovedturneringen no. 56 Irina-Camelia Begu(ROU).
Vinderen møder i 2. runde 2. seedede Barbora Krejcikova (CZE), der i 1. runde vandt 6-4, 7-6 over Caroline Garcia (FRA), der fik wildcard til turneringen.

I samme halvdel findes 4. seedede Garbine Muguruz (ESP), og i den oprindelige lodtrækning desuden 5. seedede Maria Sakkari (GRE) og 7. seedede Anett Kontaveit (EST), der mødtes i finalen ved WTA 500 i St. Petersburg med sidstnævnte som vinder.
De har begge efterfølgende trukket sig, og i stedet indtræder Danielle Collins (USA) og Elina Svitolina (UKR) som seedede i nederste halvdel.

Topseedet er Aryna Sabalenka (BLR), der i sin halvdel af lodtrækningen kan møde 6. seedede Iga Swiatek (POL) og 3. seedee Paula Badosa (ESP) eller 8. seedede Ons Jabeur (TUN), men i øverste halvdel findes både Petra Kvitova og Simona Halep, der begge vandt sikre sejre i 1. runde.

I de 2 første uger efter Australian Open har der begge uger været afviklet 3 ATP turneringer, hvor den største var ATP 500 i Rotterdam, hvor 21-årge Felix Auger-Aliassime (CAN) omsider vandt sin første ATP titel, da han i finalen vandt 6-4, 6-2 over den 2 år ældre Stefanos Tsitsipas (GRE).

Paradoksalt havde Auger-Aliassime som junior trods aldersforskellen krammet på Tsitsipas, da han besejrede grækeren 3 gange i træk i 2015-2016 som 15-16 årig, og han fortsatte sejrsrækken i 2019 ved både ATP 1000 Indian Wells og ATP 500 Queens i London, indtil Tsitiskpas omsider fik ram på canadieren ved ATP 1000 i Shanghai samme år.

Efterfølgende vandt Tsitsipas også de næste indbyrdes opgør og udlignede til 5-5, inden canadieren med finalesejren i Rotterdam igen fører indbyrdes.

Begge er i denne uge tilmeldt ATP 250 Open 13 Provence i Marseille, hvor de kan mødes igen i semifinalen, og i den nederste halvdel af samme turnering er Andrey Rublev (RUS) seedet 2 og hans landsmand Aslan Karatsev seedet 4.

De 4 førnævnte er oversiddere i 1. runde, og i 2. runde kan Karatsev med stor sandsynlighed møde 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune, der tirsdag kl. 14 kan følges på TV 2 Sport, når han i 1. runde møder no. 169 Zizou Bergs (BEL), der indtræder i turneringen som Lucky Loser.
Holger vandt i januar sidste år 6-1, 6-4 over Bergs i semifinalen ved M15+H Bressuire i Frankrig, hvor Holger derefter vandt sin 4. professionelle titel.

M15 Bressuire: Stres-taktik banede vejen til finalen for Holger Rune

Udover ATP 250 i Marseille, afvikles desuden ATP 250 i Delray Beach og i Doha, og i Rio de Janeiro viser TV 2 Sport X nogle af kampene fra ATP 500 Rio Open presented by Clara, hvor Casper Ruud er seedet 2.
Nordmanden vandt i søndags titlen ved ATP 250 i Buenos Aires, hvilket var første gang han forsvarede en titel.

27-årige Mikael Torpegaard foretrækker som regel at deltage i ATP Challenger turneringer i USA, men i de kommende par uger er han tilmeldt både Forli 4 i denne uge og Forli 5 i næste uge i Italien.

Torpegaard er no. 268 på den seneste ATP-rangliste, men han mister i de kommende 2  uger 55 point, så der er brug for at få nye point på kontoen, hvis han skal undgå yderligere tilbagegang på ranglisten.

Torpegaard, der netop er udtaget til Davis Cup holdet mod Indien i starten af marts, møder i 1. runde 5. seedede no. 196 Gian Marco Moroni (ITA).

I både ITF-junior, TE-junior og UTR sektionerne herunder er der link og resultater til turneringer herhjemme, hvor KB arrangerer den årlige Grade 4 turnering, og i Rungsted afvikles en Category 3 turnering.

I Hillerød afvikles en UTR-turnering, hvor alle kampe kan følges på livestream via Youtube.
På førstedagen viste Frederik Løchte Nielsen, at han stadig kan gøre sig gældende i single, da han vandt over Kevin Chahoud (SWE) 4-6, 7-6(1), 6-1.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 20. februar

Billeder (Facebook opslag): Clara Tauson og Belinda Bencic – TV 2 Sport 1330
Frederik Løchte Nielsen (Foto: Sportsfotograf.com) – UTR Finale kl. 1000

WTA 1000 Doha- WTATV.com, TV 2 Play, TV 2 Sport (Clara Tauson)

Centre Court – NB 1330cet
Clara Tauson (DEN) vs. Belinda Bencic (SUI)
(9) Jessica Pegula (USA) vs. Katerina Siniakova (CZE)
(12) Victoria Azarenka (BLR) vs. Yulia Putintseva (KAZ)
Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (WC) Alize Cornet (FRA)

Granstand 1 – start 1200cet
Sorana Cirstea (ROU) vs. (WC) Mayar Sherif (EGY)
(WC) Vera Zvonareva (RUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL)
Sofia Kenin (USA) vs. Ann Li (USA)
Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Beatriz Haddad Maia (BRA)

Grandstand 2 – start 1330cet
Madison Brengle (USA) vs. (WC) Ipek Oz (TUR)
(Q) Stefanie Voegele (SUI) vs. (Q) Kaja Juvan (SLO)
(Q) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich (BLR)

Grandstand 3 – start 1330cet
Ana Konjuh (CRO) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR)
2 Double kampe

Grandstand 4 – start 1330cet
3 Double kampe

====

ATP 250 Marseille – Tennistv.com, TV 2 Play

Court Central – start 1400 (Finale)
(2) Andrey Rublev (RUS) vs. (3) Felix Auger-Aliassime (CAN)

====

ATP 500 Rio de Janeiro- Tennistv.com, TV 2 Sport X

Quadra Guga Kuerten –  start  2130cet (Finaler)
(3) Diego Schwarzman (ARG) vs. (7) Carlos Alcaraz (ESP)
(3) J. Murray/B. Soares vs. vinder Quadra 1

Quadra 1 – start 2000 (semifinale)
S. Bolelli/F. Fognini vs. S. Gonzalez/A. Molteni

====

ATP 250 Delray Beach – Tennistv.com, TV 2 Play

Stadium – NB 2100 (Finale)
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. (2) Reilly Opelka (USA)

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores

W25 Macon (kval) . Livescore?

Centre Court – start 1000
Q16: [2] (458) Olga Helmi (DEN) vs. (1179) Le Tholey (FRA)

====

UTR: PTT $25K Denmark Men, Hillerød (DEN – Hardcourt

Spilleprogram- livestream (Youtube) – https://www.youtube.com/watch?v=g3iqST40_VM&list=PLTsq4HmQQOqQracQITIQBAZvBzFJCRtCk

Court 1 – start 1000
13.33 Frederik Løchte Nielsen (DEN)  vs. 13.21 David Perez Sanz (ESP) – Finale
13.54 Ivan Nedelko (RUS)  vs. 12.71 Ivan Marrero Curbelo (ESP) – 3-4. plads
13.14 Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. 12.56 Marius Ruzgas (SWE) – 5-6. plads

Court 2 – start 1000
12.27 Ammar Elamin (IRL) vs. 12.20 Ilie Babinciuc (ROU)  – 7-8. plads
12.20 Sergio Davila Godoy (ESP) vs. 11.45 Felipe Mikkelsen (DEN) – 9-10. plads

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-7-holger-rune-indleder-mod-lucky-loser-paa-tv-2-sport-torpegaard-challenger-paa-forli-grus/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 7) 

WTA 500, Dubai (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: Jelena Ostapenko (RUS) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-0, 6-4

Semifinale
Jelena Ostapenko (RUS) vs. Simona Halep (ROU) 2-6, 7-6, 6-0
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (Q) Marketa Vondrousova (CZE) – walkover

Kvartfinale
Jelena Ostapenko (RUS) vs. Petra Kvitova (CZE) 5-7, 7-5, 7-6(9)
Simona Halep (ROU) vs. (8) Ons Jabeur (TUN) 6-4, 6-3
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (LL) Jil Teichmann (SUI) 6-2, 5-7, 6-4
(Q) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Dayana Yastremska (UKR) 7-5, 6-4

1/8-finale
Petra Kvitova (CZE) vs. (1) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 6-4
Jelena Ostapenko (RUS) vs. (6) Iga Swiatek (POL) 4-6, 6-1, 7-6(4)
Simona Halep (ROU) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-3, 6-2
(8) Ons Jabeur (TUN) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 6-1
==
(LL) Jil Teichmann (SUI) vs. (10) Elina Svitolina (UKR) 7-6, 6-2
Veronika Kudermetova (RUS) vs. (4) Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 6-4, 6-4
(Q) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Varvara Gracheva (RUS) 6-2, 6-0
(Q) Dayana Yastremska (UKR) vs. (2) Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 7-6(4)

R32
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 6-1
Petra Kvitova (CZE) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-0
Jelena Ostapenko (RUS) vs. Sofia Kenin (USA) 6-1, 6-2
(6) Iga Swiatek (POL) vs. Daria Kasatkina (RUS) 6-1, 6-2

(Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs, (3) Paula Badosa (ESP) 6-4, 6-1
Simona Halep (ROU) vs. (WC) Alison Riske (USA) 6-2, 6-4
Jessica Pegula (USA) vs. Cori Gauff (USA) 6-4, 6-4
(8) Ons Jabeur (TUN) vs. (WC) Vera Zvonareva (RUS) 6-2, 2-6, 7-5
==
(10) Elina Svitolina (UKR) vs. (WC) Mayar Sherif (EGY) 6-2, 6-3
(LL) Jil Teichmann (SUI)  vs. Elise Mertens (BEL) 6-2, 6-4
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Viktoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-4
(4) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Katerina Siniakova (CZE) 7-6(5), 2-6, 6-2

(Q) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (9) Danielle Collins (USA) 2-6, 3-0, Ret’d
(Q) Varvara Gracheva (RUS) vs. (LL) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 7
(Q) Dayana Yastremska (UKR)  vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 4-6, 6-2, 6-3
(2) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (WC) Caroline Garcia (FRA) 6-4, 7-6

Qfi
(9) Katerina Siniakova (CZE) vs. (1) Jil Teichmann (SUI) 6-3, 6-4
Dayana Yastremska (UKR) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 7-5
(12) Marta Kostyuk (UKR) vs. Harriet Dart (GBR) 6-1, 6-1
Varvara Gracheva (RUS) vs. Maryna Zanevska (BEL) 6-1, 6-7(4), 6-3
(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (8) Yulia Putintseva (KAZ) 6-2, 4-6, 6-4
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (6) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 7-5

Q32
(1) Jil Teichmann (SUI) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-0, 6-2
(9) Katerina Siniakova (CZE) vs. Maddison Inglis (AUS) 6-0, 3-0 Ret’d

(2) Clara Tauson (DEN) vs. Dayana Yastremska (UKR) 5-7, 7-5, 2-6
Madison Brengle (USA) vs. Astra Sharma (AUS) 6-2, 6-0

Harriet Dart (GBR) vs. (3) Ludmilla Samsonova (RUS) 2-6, 6-3, 7-6(5)
(12) Marta Kostyuk (UKR) vs. Diane Parry (FRA) 6-2, 6-2
—-
Varvara Gracheva (RUS) vs. (4) Viktorija Golubic (SUI) 6-3, 1-6, 6-4
Maryna Zanevska (BEL) vs. (10) Magda Linette (POL) 6-2, Ret’d

(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Claire Liu (USA) 3-6, 6-4, 6-1
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Magdalena Frech (POL) 6-2, 6-1
—-
(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Heather Watson (GBR) 7-5, 6-7(3), 7-6(6)
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (11) Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-1

Q64
(1) Jil Teichmann (SUI) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 1-6, 6-3
Kirsten Flipkens (BEL) vs Diana Marcinkevica (LAT) 6-0, 6-3
Maddison Inglis (AUS) vs. Sara Errani (ITA) 7-6(4), 7-6(1)
(9) Katerina Siniakova (CZE) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-1, 7-5
—-
(2) Clara Tauson (DEN) vs. Anna Bondar (HUN) 6-2, 6-2
Dayana Yastremska (UKR) vs. Anna Danilina (KAZ) 7-5, 6-0
Astra Sharma (AUS) vs. Oceane Dodin (FRA) 3-6, 7-6(5), 7-5
Madison Brengle (USA) vs. (7) Amanda Anisimova (USA) 7-5, 7-6(5)
—-
(3) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Kristina Kucova (SVK) 7-5, 6-1
Harriet Dart (GBR) vs. (WC) Sarah Behbehani (KUW) 6-0, 6-0 (28 min.)
Diane Parry (FRA) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 7-5, 7-5
(12) Marta Kostyuk (UKR) vs. Ellen Perez (AUS) 6-4, 3-6, 6-2
—-
(4) Viktorija Golubic (SUI) vs. Bernarda Pera (USA) 6-3, 3-6, 7-6(2)
Varvara Gracheva (RUS) vs. (WC) Eri Hozumi (JPN) 6-1, 6-1
Maryna Zanevska (BEL) vs. Lin Zhu (CHN) 6-2, 6-4
(10) Magda Linette (POL) vs. (WC) Angelina Gabueva (RUS) 6-0, 6-3
—-
(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (WC) Ena Shibahara (JPN) 7-6(2), 6-3
Claire Liu (USA) vs. Stefanie Voegele (SUI) 7-6(3), 6-3
Magdalena Frech (POL) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 7-6(4)
(8) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-1, 6-3
—-
(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Ann Li (USA) 6-0, 6-4
Heather Watson (GBR) vs. (WC) Ekaterina Yashina (RUS) 6-3, 3-6, 6-1
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Anastasia Gasanova (RUS) 6-2, 7-5
(11) Jasmine Paolini (ITA) vs. (WC) Giuliana Olmos (MEX) 6-4, 6-4


ATP 250, Open 13 Provence, Marseille (FRA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (2) Andrey Rublev (RUS) vs. (3) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 7-6(4)

Semifinale
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Roman Safiullin (RUS) 7-6(4), 7-6(5)
(2) Andrey Rublev (RUS) vs. (9) Benjamin Bonzi (FRA) 6-3, 4-6, 6-3

Kvartfinale
(Q) Roman Safiullin (RUS) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-4
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (5) Ilya Ivashka (BLR) 6-3, 6-4
(9) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (4) Aslan Karatsev (RUS) 6-1, 6-3
(2) Andrey Rublev (RUS) vs. (WC) Lucas Pouille (FRA) 6-3, 1-6, 6-2

1/8-finale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-3, 7-6(4)
(Q) Roman Safiullin (RUS) vs. (Q) Tomas Machac (CZE) 6-7(6), 6-4, 7-6(4)
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 7-6(6), 6-4, 7-6
(5) Ilya Ivashka (BLR) vs. Stefano Travaglia (ITA) vs. 6-1, 6-3
==
(9) Benjamin Bonzi (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 6-3
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (4) Aslan Karatsev (RUS) 3-6, 6-7(1)
(WC) Lucas Pouille (FRA) vs. (Alt) Radu Albot (MDA) 6-3, 3-6, 7-6(2)
(2) Andrey Rublev (RUS) vs. Richard Gasquet (FRA) 4-6, 6-3, 7-6(3)

R32
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye
Hugo Gaston (FRA) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-4, 6-4
(Q) Tomas Machac (CZE) vs. (Q) Damir Dzumhur (BIH) 1-6, 6-3, 6-1
(Q) Roman Safiullin (RUS) vs. (7) Alexei Popyrin (AUS) 6-7(5), 6-4, 7-6(3)

(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye
(WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. (WC) Gilles Simon (FRA) 6-4, 6-4
Stefano Travaglia (ITA) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-2, 6-7(5), 7-6(1)
(5) Ilya Ivashka (BLR) vs. Norbert Gombos (SVK) 7-6(5), 6-3
==
(9) Benjamin Bonzi (FRA) vs. Kamil Majchrzak (POL) 7-6(1), 6-4
Pierre-Hugues Herbert (FRA) vs. (Q) Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-6(5), 7-5
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (LL) Zizou Bergs (BEL) 1-6, 6-3, 6-4
(4) Aslan Karatsev (RUS) – bye

(WC) Lucas Pouille (FRA) vs. (6) Tallon Griekspoor (NED) 7-5, 3-6, 6-1
(Alt) Radu Albot (MDA) vs. (Alt) Dennis Novak (AUS) 3-6, 7-5, 6-1
Richard Gasquet (FRA) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-4, 7-5
(2) Andrey Rublev (RUS) – bye

Qfi (udvalgte)
(1) Tomas Machac (CZE) vs. Filip Horansky (SVK) 7-5, 6-3
(2) Damir Dzumhur (BIH) vs. (5) Zizou Bergs (BEL) 6-3, 6-2
(3) Romas Safiullin (RUS) vs. Julian Lenz (GER) 6-4, 6-3
(4) Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (7) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-4, 6-4

Doubles

Semifinale: Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Hugo Gaston (FRA) vs. Denys Molchanov (UKR)/Andrey Rublev (RUS) 5-7, 7-6(4), [5-10]
Kvartfinale: Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Hugo Gaston (FRA) vs. Szymon Walkow/Jan Zielinski (POL) 7-6(2), 5-7, [10-6]
1/8-finale: Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Hugo Gaston (FRA) vs. (1) Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (FRA) 6-4, 6-4


ATP 250, Qatar ExxonMobil Open, Doha (QAT) – Hardcourt
Tidsforskel: +2 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (2) Roberto Bautista Agut (ESP)  vs. (3) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-4

Semifinale
(3) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 6-4, 6-2
(2) Roberto Bautista Agut (ESP)  vs. (6) Karen Khachanov (RUS) 2-6, 6-3, 7-5

Kvartfinale
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (1) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 6-4
(3) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Marton Fucsovics (HUN) 1-6, 6-3, 7-5
(6) Karen Khachanov (RUS) vs. (4) Marin Cilic (CRO) 3-6, 6-3, 6-4
(2) Roberto Bautista Agut (ESP)  vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP)  6-1, 6-1

1/8-finale
(1) Denis Shapovalov (CAN) vs. Alex Molcan (SVK) 6-4, 6-0
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (7) Alexander Bublik (KAZ) 6-7(5), 6-1, 6-4
(3) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (LL) Elias Ymer (SWE) 6-4, 7-5
Marton Fucsovics (HUN) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 6-7(5), 6-3
==
(6) Karen Khachanov (RUS) vs. David Goffin (BEL) OR Emil Ruusuvuori (FIN) 7-6(4), 6-3
(4) Marin Cilic (CRO) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-3, 7-5
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (5) Daniel Evans (GBR) 4-6, 7-5, 6-4
(2) Roberto Bautista Agut (ESP)  vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-0, 6-1

R32
(1) Denis Shapovalov (CAN) – bye
Alex Molcan (SVK) vs. (Q) Christopher O’Connell (AUS) 6-7(4), 7-6(6), 6-4
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Jiri Vesely (CZE) 3-6, 7-6(4), 6-4
(7) Alexander Bublik (KAZ) vs. (Q) Jozef Kovalik (SVK) 6-2, 6-4

(3) Nikoloz Basilashvili (GEO) – bye
(LL) Elias Ymer (SWE) vs. (LL) Joao Sousa (POR) 2-6, 6-3, 7-5.
Soon Woo Kwon (KOR) vs. (Q) Christopher eubanks (USA) 7-6(6), 1-6, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (8) Lloyd George Hrris (RSA) 6-4, 7-6(4)
==
(6) Karen Khachanov (RUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-6(3), 6-3
David Goffin (BEL) vs. Emil Ruusuvuori (FIN)
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (Q) Thomas Fabbiano (ITA) 6-2, 7-6(5)
(4) Marin Cilic (CRO) – bye

(5) Daniel Evans (GBR) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-4, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (WC) Malek Jaziri (TUN) 6-1, 6-3
(WC) Andy Murray (GBR) vs. Taro Daniel (JPN) 6-2, 6-2
(2) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

Qfi: (2) Elias Ymer (SWE) vs. (5) Christopher Eubanks (USA) 6-7(6), 4-6
Q32: (2) Elias Ymer (SWE) vs. (Alt) Kris Krawcewicz (AUT) 6-1, 6-2


ATP 250, Delray Beach Open by Vitacost.com (FL, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (1) Cameron Norrie (GBR) vs. (2) Reilly Opelka (USA)

Semifinale
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. (4) Tommy Paul (USA) 6-3, 6-3
(2) Reilly Opelka (USA) vs. John Millman (AUS) 7-6(8), 6-7(3), 7-6(4)

Kvartfinale
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. (5) Sebastian Korda (USA) 6-2, 1-6, 7-6(4)
(4) Tommy Paul (USA) vs. (Q) Stefan Kozlov (USA) 6-3, 6-1
John Millman (AUS) vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-4, 6-4
(2) Reilly Opelka (USA) vs. (7) Adrian Mannarino (FRA) 7-6(2), 3-6, 6-1

1/8-finale
(1) Cameron Norrie (GBR) vs. Oscar Otte (GER) 6-3, 7-5
(5) Sebastian Korda (USA) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-5, 6-3
(4) Tommy Paul (USA) vs. (Q) Denis Istomin (UZB) 6-2, 6-0
(Q) Stefan Kozlov (USA) vs. Steve Johnson (USA) 6-1, 6-3
==
John Millman (AUS) vs. Marcos Giron (USA) 6-3, 7-6(6)
(3) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Mitchell Krueger (USA) 7-6(4), 6-3
(7) Adrian Mannarino (FRA) vs. Brandon Nakashima (USA) 6-4, 2-6, 7-5
(2) Reilly Opelka (USA) vs. (WC) Jack Sock (USA) 6-7(6), 7-6(4), 6-1

R32
(1) Cameron Norrie (GBR) – bye
Oscar Otte (GER) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 7-6(8), 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 7-5, 6-4
(5) Sebastian Korda (USA) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-4, 6-1–
(4) Tommy Paul (USA) – bye
(Q) Denis Istomin (UZB) vs. Sam Querrey (USA) 6-1, 7-6(5)
Steve Johnson (USA) vs. Kevin Anderson (RSA) 6-2, 6-7(5), 6-2
(Q) Stefan Kozlov (USA) vs. (LL) Emilio Gomez (ECU) 4-6, 7-5, 6-3
==
John Millman (AUS) vs. (8) Maxime Cressy (USA) 6-7(2), 7-6(2), 7-6(3)
Marcos Giron (USA) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-5, 6-3
(Q) Mitchell Krueger (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-4
(3) Grigor Dimitrov (BUL) – bye

(7) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Liam Broady (GBR) 6-2, 6-3
Brandon Nakashima (USA) vs. Denis Kudla (USA) 6-1, 6-1
(WC) Jack Sock (USA) vs. Daniel Altmaier (GER) 2-6, 6-3, 6-4
(2) Reilly Opelka (USA) – bye


ATP 500, Rio Open presented by Claro (ARG) – Grus – Hardcourt
Tidsforskel: cet -4 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: (3) Diego Schwarzman (ARG) vs. (7) Carlos Alcaraz (ESP)

Semifinale
(7) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-2, 7-5
(3) Diego Schwarzman (ARG) vs. (SE) Francisco Cerundolo (ARG) 7-6(4), 6-3

Kvartfinale
(7) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (1) Matteo Berrettini (ITA) 6-2, 2-6, 6-2
Fabio Fognini (ITA) vs. Federico Coria (ARG) 6-4, 6-2
(3) Diego Schwarzman (ARG) vs. (PR) Pablo Andujar (ESP) 7-6(3), 4-6, 6-4
(SE) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (Q) Miomir Kecmanovic (SRB) 5-7, 6-2, 6-4

1/8-finale
(1) Matteo Berrettini (ITA) vs. (WC) Thiago Monteiro (BRA) 6-4, 6-7(6), 6-3
(7) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-4, 7-6(1)
Fabio Fognini (ITA) vs. (4) Pablo Carreno Busta (ESP) 5-7, 6-4, 6-3
Federico Coria (ARG) vs. (PR) Fernando Verdasco (ESP) 7-6(2), 4-6, 6-4
==
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (8) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-5, 5-7, 6-3
(3) Diego Schwarzman (ARG) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-1, 6-1
(Q) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (6) Lorenzo Sonego (ITA) 7-5, 6-4
(SE) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (LL) Roberto Carballes Baena (ESP)

R32
(1) Matteo Berrettini (ITA) – bye
(WC) Thiago Monteiro (BRA) vs. (Q) Sebastian Baez (ARG) 1-6, 6-4, 6-4
Federico Delbonis (ARG) vs. (Q) Daniel Elahi Galan (COL) 3-6, 6-3, 6-2
(7) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Jaume Munar (ESP) 2-6, 6-2, 6-1

(4) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
Fabio Fognini (ITA) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-4
(PR) Fernando Verdasco (ESP) vs. Dusan Lajovic (SRB) 7-6(4), 6-3
Federico Coria (ARG) vs. (5) Cristian Garin (CHI) 6-2, 6-0
==
(8) Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Juan Ignacio Londero (ARG) 6-3, 6-4
(PR) Pablo Andujar (ESP) vs. (PR) Pablo Cuevas (URU) 7-6(2), 7-5
Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (WC) (663) Junchen Shang (CHN) 6-3, 6-4
(3) Diego Schwarzman (ARG) – bye

(6) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Laslo Djere (SRB) 6-2, 6-0
(Q) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (WC) (226) Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 6-3, 6-0
(SE) Francisco Cerundolo (ARG) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 4-6, 6-2
(LL) Roberto Carballes Baena (ESP) – bye


ATP Challenger (uge 7)

Place Country Category Surface
Bengaluru 2 India Challenger 80 Hard
Forli 4 Italy Challenger 80 Hard

 

Forli 4

1/8-finale: (223) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (Q) (302) Evan Furness (FRA) 1-6, 3-4 Ret’d

R32
[1] (139) Quentin Halys (FRA) vs. (238) Vitaliy Sachko (UKR) 6-1, 7-6(3)
(207) Jack Draper (GBR) vs. (228) Mirza Basic (BIH) 6-2, 6-2
(Q) (302) Evan Furness (FRA) vs. (205) Antoine Hoang (FRA) 7-6(5), 7-6(4)
(223) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [5] (196) Gian Marco Moroni (ITA) 7-6(4), 2-6, 7-6(6)

Livestream/ATP


WTA Challenger (uge 7)

Ingen turneringer


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 7)

Place Country Category Surface
Antalya Turkey M25  Clay
Canberra Australia M25 – Livestream CC,C4,C5,C7  Hard
Cancun Mexico M25  Hard
Glasgow Great Britain M25 – Livestream Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Naples, FL USA M15  Clay
Oberhaching Germany M15 Hard
Punta Cana DOM M15  Clay
Sharm El Sheikh Egypt M15  Hard

 

M25 Canberra

1/8-finale: [4] (530) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1257) Aaron Addison (AUS) 1-6, 3-6
R32: [4] (530) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Tom Evans (AUS) 6-1, 7-5

Doubles

Kvartfinale: Vanshelboim/Romios vs. David Hough/Jayden Court (AUS) 6-4, 6-7(4), [9-11]
1/8-finale: (2) Eric Vanshelboim (UKR)/Matthew Christopher Romios (AUS) vs. Tomislav Edward Papac/Lawrence Bataljin (AUS) 3-6, 6-3, [10-5]


M15 Oberchaching

Qfi: [4] (832) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (1279) Alex Knaf (LUX) 0-6, 6-4, [7-10]

Q16
[4] (832) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (1626) Nico Mostardi (USA) 6-3, 6-1
(1279) Alex Knaf (LUX) vs. (1633) Mark Havlicek (CZE) 7-5, 6-3

Q32
[4] (832) Johannes Ingildsen (DEN) vs. Alexaner Wolfschmidt (GER) 6-4, 6-1
(1626) Nico Mostardi (USA) vs. Felix Einig (GER) 7-6(2), 6-3
(1279) Alex Knaf (LUX) vs. (WC) Moritz Kudernatsch (GER) 7-5, 6-1
(1633) Mark Havlicek (CZE) vs. [11] (1043) Louroi (SUI) 7-5, 7-5

Doubles

Semifinale: Ingildsen/Knaff vs. (4) Giovanni Oradini (ITA)/Petr Nouza (CZE) 1-6, 3-6
Kvartfinale: Ingildsen/Knaff vs. (2) Peter Heller (GER)/Lukas Pokorny (SVK) 6-1, 6-4
1/8-finale: Johannes Ingildsen (DEN)/Alex Knaff (LUX) vs. Oscar Moraing/Dominik Boehler (GER) 6-3, 6-2


M15 Monastir

Q16: (2462) Richard Biagiotti (DEN) vs. [1] (988) Maxence Beauge (FRA) 2-6, 1-6

Q32
[1] (988) Maxence Beauge (FRA) vs. Dhananjay Singh (IND) 6-2, 6-1
(2462) Richard Biagiotti (DEN) vs. Bbji Siva Atturu (IND) 6-2, 6-0

<< tilbage


ITF Women (uge 7)

Place Country Category Surface
Altenkirchen Germany W60 – Livestream Carpet
Antalya Turkey W25  Clay
Canberra Australia W25  Hard
Cancun Mexico W25  Hard
Glasgow Great Britain W25 – Livestream Hard
Porto Portugal W25 – Livestream Hard
Gurugram India W15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Sharm El Sheikh Egypt W15  Hard

 

W25 Glasgow

R32
(460) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) (1067) Weronika Baszak (POL) 4-6, 7-6(7), 3-6


W15 Gurugram

R32: (1179) Elena Jamshidi (DEN) vs. [4] (862) Vaidehi Chaudhari (IND) 6-3, 1-6, 2-6


ITF Junior (uge 7)

Grade 4, Frederiksberg, KB (DEN) – Hardcourt

Boys singles 

Finale: [6] (392) Freddy Blaydes (GBR) vs. (Q) (490) Oskar Jansson (SWE) 6-1, 7-5

R32 (udvalgte)
(WC) Oliver Steines (DEN) vs. (Q) (725) Yu Maeda (JPN) 4-6, 2-6
(615) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (464) Max Dahlin (SWE) 7-6(4), 4-6, 4-6
(647) Yakup Uzunel (DEN) vs. (Q) (490) Oskar Jansson (SWE) 6-3, 3-6, 2-6
(681) Ervin Mesic (DEN) vs. [2] (326) Yuta Tomida (JPN) 2-6, 6-7(2)

Qfi: [8] (1158) Christoper Garde (DEN) vs. [1] (490) Oskar Jansson (SWE) 3-6, 2-6

Q16 (udvalgte)
(WC) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. [1] (490) Oskar Jansson (SWE) 1-6, 2-6
[8] (1158) Christoper Garde (DEN) vs. (1887) Ryo Tabata (JPN) 7-5, 6-4
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. [7]  (1131) Christopher Norlin (SWE) 2-6, 6-7(4)
(WC) Alexander Borup (DEN) vs. [6] (996) Gabriel Jornert (SWE) 4-6, 5-7

Q32 (udvalgte)
[1] (490) Oskar Jansson (SWE) – bye
(WC) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. (2233) Branislav Krstevski (SRB) 6-4, 6-0
(1650) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (1887) Ryo Tabata (JPN) 0-6, 1-6
[8] (1158) Christoper Garde (DEN) – bye

August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (1773) Allbert Widell (SWE) 3-6, 4-6
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. (2233) Danijel Krstevski (SRB) 6-1, 6-3

(1634) Valdemar Dubin (DEN) vs. (1290) Hugo Magnusson (SWE) 4-6, 2-6
(WC) Alexander Borup (DEN) vs. (1172) Sturle Hoff Skigelstrand (NOR) 7-6(5), 6-2

Christoffer Thielsen (DEN) vs. (2086) Axel Edstrom (SWE) 3-6, 4-6
Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (2168) Viktor Fraenkel (SWE)  1-6, 5-7

Girls singles

Finale: (Q) (757) Tilde Stromquist (SWE) vs. [6] (422) Ellie Blackford (GBR) 7-5, 6-1

Semifinale
[6] (422) Ellie Blackford (GBR) vs. (545) Laura Rahnel (EST) 3-6, 7-5, 6-4
(330) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) (757) Tilde Stromquist (SWE) 4-6, 2-6

Kvartfinale
[6] (422) Ellie Blackford (GBR) vs. (WC) (1832) Lea Nilsson (SWE) 3-6, 7-6(6), 6-3
(WC) (1665) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (545) Laura Rahnel (EST) 5-7, 6-7(4)
(Q) (757) Tilde Stromquist (SWE) vs. [3] (349) Astrid Lew Yan Foon (FRA) 6-2, 6-0
(330) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (593) Laura Samsonova (CZE) – walkover

1/8-finale
(Q) (1738) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (WC) (1832)  Lea Nilsson (SWE) 2-6, 4-6
(WC) (1665) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [4] (382) Viktoria Veleva (BUL) 6-2, 6-2
(481) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (545) Laura Rahnel (EST) 3-6, 3-6
==
(WC) (1430) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) (757) Tilde Strømquist (SWE) 1-6, 1-6
(WC) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [3] (349) Astrid Lew Yan Foon (FRA) 3-6, 0-6
(330) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (654) Lisen Rinman (654) 6-1, 5-7, 7-5

R32 (udvalgte)
(Q) (1738) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (665) Delia Gaillard (FRA) 6-2, 6-3
(611) Mille Mørk (DEN) vs. [6] (422) Ellie Blackford (GBR) 6-3, 3-6, 6-7

(WC) (1665) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (SE) Linea Bajraliu (SWE) 3-6, 7-5, 6-2
(481) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (643) Theresa Stabauer (AUT) 6-3, 6-3
==
(WC) (1430) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [8] (535) Nicoline Sartz-Lunde (NOR) 6-1, 6-3
(WC) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (611) Johanna Hiesmair (AUS) 2-6, 6-2, 6-2

(520) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (593) Laura Samsonova (CZE) 3-6, 6-7(7)
(330) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (565) Sapir Cohen (ISR) 6-2, 6-2

Qfi
(1738) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs.(WC) Elin Brun Creton (DEN) 4-6, 6-2, [10-4]
[8] (933) Tilda Hessleryd (SWE) vs. [2] (752) An Sofie Beckers (BEL) 6-3, 6-3
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. [3] (757) Tilde Stromquist (SWE) 1-6, 0-6
[6] (848) Kenisha Moning (SUI) vs. [4] (805) Andrea Roots (EST) 7-6(5), 7-5

Q16
(1738) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [1] (750) Mette Steegmans (BEL) 6-2, 6-4
(WC) Elin Brun Creton (DEN) vs. [7] (874) Anastasia Pettersson (SWE) 6-0, 6-1
Isil Yurttas (DEN) vs. [8] (933) Tilda Hessleryd (SWE)  4-6, 3-6
Lucca Ingildsen (DEN) vs. [3] (757) Tilde Stromquist (SWE) 1-6 1-6
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. [4] (839) Hannah Read (GBR) 6-7(5), 1-6
(2661) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. [6] (848) Kenisha Moning (SUI)  2-6, 1-6

Q32
[1] (750) Mette Steegmans (BEL) – bye
(1738) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1774) Victoria Kapcia (SWE) 6-3, 5-7, [10-4]
(WC) Elin Brun Creton (DEN) vs. (1529) Sarah Suljadzic (DEN) 4-6, 6-1, [10-7]
[7] (874) Anastasia Pettersson (SWE) – bye

[2] (752) An Sofie Beckers (BEL) – bye
Mariam Hassouneh (DEN) vs. (2496) Sonja Wedenski (SWE) 1-6, 3-6
Isil Yurttas (DEN) vs. Cecilie Funder (DEN) 6-4, 6-2
[8] (933) Tilda Hessleryd (SWE) – bye

[3] (757) Tilde Stromquist (SWE) – bye
Lucca Ingildsen (DEN) vs. (2103) Emilia Lehtinen (FIN) 7-6(6), 4-6, [15-13]
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. Liv Torp-Milojevic (DEN) 6-3, 6-2
[4] (839) Hannah Read (GBR) – bye

[4] (805) Andrea Roots (EST) – bye
(1439) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (2661) Cornelia Kack (SWE) 3-6, 2-6
(2661) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. (1770) Elena Samuelsson (SWE) 6-3, 7-6(5)
[6] (848) Kenisha Moning (SUI) – bye

Girls doubles

Finale: Hyllested/Rinman vs. Rahnel/Martin 4-6, 1-6

Semifinale
(3) Vilma Krebs Hyllested (DEN)/Lisen Rinman (SWE) vs. (1) Astrid Lew Yan Foon (FRA)/Mia Liepert (AUT) 6-3, 6-2
(2) Emma Kamper Malmkjær (DEN)/Viktoria Veleva (BUL) vs. Laura Rahnel/Brit Martin (EST) 4-6, 1-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 7)

Cat 3, TE Kystmesterskaberne 2022, Rungsted (DEN) – Hardcourt

U14 Boys singles

Kvartfinale
(493) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. [1] (61) Rihards Neimanis (LAT) 5-7, 3-6
(387) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs.  (Q) Filip Hesser (SWE) 3-6, 3-6

1/8-finale
(493) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. [7] (145) Jan Chlodnicki (POL) 6-3, 6-3
(387) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. (377) Joris Clermonts (NED) 6-3, 2-6, 7-5

R32
(186) Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (DEN) vs. [1] (61) Rihards Neimanis (LAT) 0-6, 0-6
(493) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. (392) Jesper Ekoff (SWE) 6-4, 6-2
(WC) (336) Gabriel Pyndt (DEN) vs. (Q) (367) Maximilian Schlawitz (SWE) 6-3, 2-6, 3-6
(175) Mads Brun Aaby (DEN) vs. (Q) filip Hesser (SWE) 4-6, 6-7(2)
(387) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. (Q) (400) Leo Wright (GBR) 2-1 Ret’d
(WC) Magnus Østergaard (DEN) vs. (Q) (303) Daiya Hino (JPN) 0-6, 0-6
(1178) Mingus Zack Hansen (DEN) vs.[2] (73) Alexander Winder (GBR) 1-6, 0-6

Qfi: (WC) (1000) Finn Sulugiuc (DEN) vs. [8] (367) Maximilian Schlawitz (SWE) 1-6, 0-6

Q16 (udvalgte)
(WC) Dominic Augustinovic (DEN) vs. [15] (538) Jacob Cairncross (GBR) 0-6, 2-6
(WC) August Haug Hartmann (DEN) vs. [13] (506) Leo Wright (GBR) 2-6, 1-6
(WC) (1000) Sebastian Skjold Lund (DEN) vs. [16] (538) Paul Hjorteland (NOR) 2-6, 3-6
(WC) Oscar Bergholt Andersson (DEN) vs. [5] (303) Daiya Hino (JPN) 1-6, 0-6
(WC) Thorbjørn Hauro Jensen (DEN) vs. [6] (312) Murray Watters (GBR) 1-6, 2-6
(WC) (1000) Finn Sulugiuc (DEN) vs. [14] (506) Emil William Langstrøm (FIN) 5-0, Ret’d

U14 Boys doubles

Finale: Aaby/Andersson vs. (4) Alexander Winder/Oliver Page (GBR) 6-1, 6-3
Semifinale: (3) Mads Bruhn Aaby (DEN)/Linus Andersson (SWE) vs. Jacob Cairncross/Hugo Dunn (GBR) 6-3, 6-4

U14 Girls singles

Finale: [3] (79) Tiana Tian Deng (SWE) vs. [2] (61) Annabel Hristova (BUL) 6-1, 6-1

Semifinale: (127) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [2] (61) Annabel Hristova (BUL) 0-6, 7-5, 2-6
Kvartfinale: (127) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (Q) (564) Anabelle Teikari (SWE) 6-3, 6-1

1/8-finale:
(127) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (362) Lilly Becker (DEN) 2-6, 6-4, 6-1
(550) Sofia Mortensen (DEN) vs. [2] (61) Annabel Hristova (BUL) 4-6, 4-6

R32
(664) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. (WC) (326) Alexia Kotur (SWE) 3-6, 1-6

(621) Josefine Bente Malling (DEN) vs. [3] (79) Tiana Tian Deng (SWE) 0-6, 0-6
(WC) Ella Wilstrup (DEN) vs. (Q) (635) Victoria Oros (SWE) 0-6, 2-6
==
(127) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (Q) (469) Vega Aguilar Ferrandez (ESP) 3-6, 6-1, 6-2
(362) Lilly Becker (DEN)  vs. (Q) (608) Rafaela Mihailescu (SWE) 6-2, 6-2
(550) Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. (Q) (564) Anabelle Teikari (SWE) 1-6, 0-6

(550) Sofia Mortensen (DEN) vs. (362) Hannah Claes (BRL) 6-3, 6-4

Qfi (udvalgte)
[1] (463) Amani Azarkan (DEN) vs. [15] (678) Klara Andonegui Sehnalova (ESP) 2-6, 6-3, [5-10]
(WC) Anna Brandt Schultz (DEN) vs. [12] (635) Victoria Oros (SWE) 0-6, 3-6
(WC) Hedvig Placatka (DEN) vs. [11] (608) Rafaela Mihailescu (SWE) 3-6, 4-6

Q16 (udvalgte)
[1] (463) Amani Azarkan (DEN) vs. (874) Noor Vanspauwen (BEL) 2-6, 6-2, [10-5]
(WC) Josefine Beate Pape (DEN) vs. [2] (469) Vega Aguilar Ferrandez (ESP) 2-6, 3-6
(907) Sofie Carolina Fraes Espersen (DEN) vs. [4] (493) Michelle Amy Geznenge (GER) 1-6, 2-6
Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) vs. [5] (548) Amy McMahon (GBR) 1-6, 2-6
(WC) Anna Brandt Schultz (DEN) vs. [6] (564) Tesse Antonis (NED) 7-6(4), 7-6(0)
(WC) Nikolina Varenica Nojinovic (DEN) vs. [12] (635) Victoria Oros (SWE) 0-6, 2-6
Clara Møller Wilstrup (DEN) vs. [7] (564) Anabelle Teikari (SWE) 7-6(5), 2-6, [4-10]
(WC) Anna Frederikke Forland (DEN) vs. [16] (736) Eva Katharina Suedmeyer (GER) 1-6, 1-6
(WC) Hedvig Placatka (DEN) vs. [8] (564) Isabel Hermann (GER) 7-5, 1-6, [10-6]

U14 Girls doubles

Semifinale: Ragus/Mortensen vs. (1) Annabel Hristova (BUL)/Tiana Tian Deng (SWE) 2-6, 0-6
Kvartfinale: Ragus/Mortensen vs. Wilstrup/Macarie 6-3, 6-3

1/8-finale
(4) Sophia Izabella Ragus/Sofia Mortensen (DEN) vs. Josefine Bente Malling (DEN)/Anabelle Teikari (SWE) 6-2, 6-3
Ella Wilstrup (DEN)/Karina Maria Macarie (ROU) vs. Amani Azarkan (DEN)/Klara Andonegui Sehnalova (ESP) 6-3, 6-3


UTR turneringer (udvalgte)

PTT $25K Denmark Men, Hillerød (DEN) – Hardcourt

Spilleprogram tirsdag – livestream (Youtube) – https://www.youtube.com/watch?v=g3iqST40_VM&list=PLTsq4HmQQOqQracQITIQBAZvBzFJCRtCk

Court 1 – start 1000
13.33 Frederik Løchte Nielsen (DEN)  vs. 13.21 David Perez Sanz (ESP) – Finale
13.54 Ivan Nedelko (RUS)  vs. 12.71 Ivan Marrero Curbelo (ESP) – 3-4. plads
13.14 Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. 12.56 Marius Ruzgas (SWE) – 5-6. plads

Court 2 – start 1000
12.27 Ammar Elamin (IRL) vs. 12.20 Ilie Babinciuc (ROU)  – 7-8. plads
12.20 Sergio Davila Godoy (ESP) vs. 11.45 Felipe Mikkelsen (DEN) – 9-10. plads


Finale: 13.33 Frederik Løchte Nielsen (DEN)  vs. 13.21 David Perez Sanz (ESP) 7-6(6), 6-2

Semifinale
13.33 Frederik Løchte Nielsen (DEN)  vs. 13.14 Yanais Laurent (FRA) 7-6(5), 3-6, 7-5
13.21 David Perez Sanz (ESP) vs. 13.47 Lorenzo Bocchi (ITA) 1-0 Ret’d


3-4. plads: 13.54 Ivan Nedelko (RUS)  vs. 12.71 Ivan Marrero Curbelo (ESP)

2. Playoff
13.54 Ivan Nedelko (RUS)  vs. 12.57 Sergio Redondo (ESP) 6-4, 6-3
12.67 Ivan Marrero Curbelo (ESP)  vs. 12.36 Ricardo Villacorta Alonso (ESP) 7-5, 6-4


5-6. plads: 13.14 Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. 12.56 Marius Ruzgas (SWE)

3. Playoff
13.14 Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. 12.12 Ivan Penev (BUL) 6-2, 6-3
12.55 Marius Ruzgas (SWE)  vs. 12.82 Jurriaan Bol (NED) 6-3, 6-1


7-8. plads: 12.27 Ammar Elamin (IRL) vs. 12.20 Ilie Babinciuc (ROU)

4. Playoff
12.29 Ammar Elamin (IRL) vs. 11.93 Nikolaj Katic (DEN) 7-6(4), 6-0
12.20 Ilie Babinciuc (ROU) vs. 11.83 Vladimir Popov (BUL) 6-0, 6-1


9-10. plads: 12.20 Sergio Davila Godoy (ESP) vs. 11.45 Felipe Mikkelsen (DEN)

5. Playoff
12.20 Sergio Davila Godoy (ESP) vs. 11.39 Rasmus Egehus (DEN) 7-5, 6-4
11.47 Felipe Mikkelsen (DEN) vs. 11.62 Alexander Stage (DEN) 6-2, 6-3


Group A
13.14 Yanais Laurent (FRA) 3-1
13.54 Ivan Nedelko (RUS) 3-1
12.55 Marius Ruzgas (SWE)  2-2
12.90 Henrik Korsgaard (DEN) 1-2
12.29 Ammar Elamin (IRL) 1-3
11.39 Rasmus Egehus (DEN) 0-2
Group B
13.47 Lorenzo Bocchi (ITA) 4-0
12.67 Ivan Marrero Curbelo (ESP) 3-1
13.14 Simon Friis Søndergaard (DEN) 2-2
12.20 Ilie Babinciuc (ROU) 1-3
12.20 Sergio Davila Godoy (ESP) 0-4
Group C
13.21 David Perez Sanz (ESP) 4-0
12.36 Ricardo Villacorta Alonso (ESP) 3-1
12.12 Ivan Penev (BUL) 2-2
13.13 Sebastian Grundtvig (DEN) 1-1
11.93 Nikolaj Katic (DEN) 0-4
11.47 Felipe Mikkelsen (DEN) 0-2
Group D
13.33 Frederik Løchte Nielsen (DEN) 4-0
12.57 Sergio Redondo (ESP) 3-1
12.82 Jurriaan Bol (NED) 2-2
12.20 Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 1-2
13.15 Kevin Chahoud (SWE) 0-1
11.83 Vladimir Popov (BUL) 0-3
11.62 Alexander Stage (DEN) 0-1

 

Resultater

Group A
13.52 Ivan Nedelko (RUS) vs. 13.16 Yanais Laurent (FRA) 6-1, 6-1
12.55 Marius Ruzgas (SWE) vs. 12.29 Ammar Elamin (IRL) 6-3, 7-6(1)
13.54 Ivan Nedelko (RUS) vs. 12.55 Marius Ruzgas (SWE) 6-2, 6-3
12.80 Henrik Korsgaard (DEN) vs. 13.16 Yanais Laurent (FRA) 6-3, 6-7(3), 6-1
13.52 Ivan Nedelko (RUS) vs. 12.80 Henrik Korsgaard (DEN) 6-4, 6-4
13.18 Yanais Laurent (FRA) vs. 12.29 Ammar Elamin (IRL) 7-6(10), 6-1
13.54 Ivan Nedelko (RUS) vs. 12.29 Ammar Elamin (IRL) 6-2, 6-2
12.55 Marius Ruzgas (SWE) vs. 12.86 Henrik Korsgaard (DEN) 5-2 Ret’d
13.14 Yanais Laurent (FRA) vs. 12.55 Marius Ruzgas (SWE) 6-2, 6-3
12.29 Ammar Elamin (IRL) vs. 11.39 Rasmus Egehus (DEN) 6-4, 7-6(6)

Group B
13.45 Lorenzo Bocchi (ITA) vs. 12.18 Ilie Babinciuc (ROU) 6-1, 6-3
13.15 Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. 12.21 Sergio Davila Godoy (ESP) 6-2, 6-7(4), 6-0
13.45 Lorenzo Bocchi (ITA) vs. 13.15 Simon Friis Søndergaard (DEN)  6-7(3), 7-5, 6-2
12.67 Ivan Marrero Curbelo (ESP) vs. 12.18 Ilie Babinciuc (ROU) 5-7, 6-2, 6-2
13.45 Lorenzo Bocchi (ITA) vs. 12.67 Ivan Marrero Curbelo (ESP) 6-2, 2-6, 6-3
12.18 Ilie Babinciuc (ROU) vs. 12.22 Sergio Davila Godoy (ESP) 4-6, 6-4, 6-3
13.45 Lorenzo Bocchi (ITA) vs. 12.22 Sergio Davila Godoy (ESP) 7-6(5), 6-4
12.67 Ivan Marrero Curbelo (ESP) vs. 13.14 Simon Friis Søndergaard (DEN) 4-6, 6-3, 6-3
13.14 Simon Friis Søndergaard (DEN) vs. 12.20 Ilie Babinciuc (ROU) 6-0, 6-2
12.67 Ivan Marrero Curbelo (ESP) vs. 12.20 Sergio Davila Godoy (ESP) 5-7, 6-4, 6-2

Group C
12.32 Ricardo Villacorta Alonso (ESP) vs. 12.09 Ivan Penev (BUL) 6-2, 2-6, 6-3
13.16 Sebastian Grundtvig (DEN) vs. 11.98 Nikolaj Katic (DEN) 7-5, 6-2
13.28 David Perez Sanz (ESP) vs. 12.09 Ivan Penev (BUL)  6-4, 6-4
12.32 Ricardo Villacorta Alonso (ESP) vs. 13.16 Sebastian Grundtvig (DEN) 6-4 7-5
13.25 David Perez Sanz (ESP) vs. 12.33 Ricardo Villacorta Alonso (ESP) 6-2, 7-6(8)
12.09 Ivan Penev (BUL) vs. 11.97 Nikolaj Katic (DEN) 6-2, 6-4
12.33 Ricardo Villacorta Alonso (ESP) vs. 11.97 Nikolaj Katic (DEN) 6-4, 6-4
13.23 David Perez Sanz (ESP) vs. 11.47 Felipe Mikkelsen (DEN) 6-4, 6-0
12.12 Ivan Penev (BUL) vs. 11.47 Felipe Mikkelsen (DEN) 6-4, 6-3
13.21 David Perez Sanz (ESP) vs. 11.93 Nikolaj Katic (DEN) 6-2, 7-6(3)

Group D
12.21 Sergio Davila Godoy (ESP) vs. 12.09 Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 3-6, 7-5, 6-3
13.17 Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. 13.18 Kevin Chahoud (SWE) 4-6, 7-6(1), 6-1
12.57 Sergio Redondo (ESP) vs. 12.84 Jurriaan Bol (NED) 6-4, 7-5
12.06 Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) vs. 11.84 Vladimir Popov (BUL) 6-3, 6-4
12.85 Jurriaan Bol (NED) vs. 12.09 Caspar Jalili Mikkelsen (DEN) 6-1 Ret’d
13.25 Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. 12.55 Sergio Redondo (ESP) 6-0, 6-1
13.27 Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. 11.62 Alexander Stage (DEN) 6-3, 6-1
12.83 Jurriaan Bol (NED) vs. 11.83 Vladimir Popov (BUL)
12.57 Sergio Redondo (ESP) vs. 11.83 Vladimir Popov (BUL) 6-4, 6-0
13.33 Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. 12.82 Jurriaan Bol (NED) 7-5, 6-7(4), 6-3


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe (Uge 7)

Dubai EXPO 2020 – Expo Sports Arena

Lørdag – start 1600cet – Livestream: https://virtualexpodubai.com/listen-watch/events/expo-2020-dubai-tennis-week-ladies-singles-exhibition-match#video
Caroline Wozniacki (DEN) vs. Kim Clijsters (BEL)

Lørdag 1800cet: https://virtualexpodubai.com/listen-watch/events/expo-2020-dubai-tennis-week-mens-doubles-exhibition-match
John McEnroe (USA)/Mark Philippousis (AUS) vs. Greg Rusedski (GBR)/Richard Krajicek (NED)

“The Magician” Mansour Bahrami (MOR) vs. “The Jester” Fabrice Santoro (FRA)

Davis Cup – 2022

TV-dækning: Eurosport/Discovery+ – Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 4-5. marts 2022
(1) Frankrig vs. Ecuador 
(2) Spanien vs. Rumænien 
Finland vs. (3) Belgien
(4) USA vs. Columbia
Holland vs. (5) Canada 
Brasilien vs. (6) Tyskland
Slovakiet vs. (7) Italien
(8) Australien vs. Ungarn
Ungarn vs. (9) Kazakhstan
(10) Sverige vs. Japan
(11) Argentina vs. Tjekkiet
(12) Østrig vs. Korea

World Group I Play-offs – 4-5. marts 2022
(1) Chile vs. Slovenien
(2) Indien vs. Danmark

Emner: Indien
(186) Ramkumar Ramanathan – 27
(215) Prajnesh Gunneswaran – 32
(218) Sumit Nagal – 24
(417) Mukund Sasikumar – 24
(559) Saketh Myneni – 34
(D43) Rohan Bopanna – 41
(D120) Divij Sharan – 35
Emner: Danmark
(103) Holger Vitus Nødskov Rune – 18
(227) Mikael Torpegaard – 27
(811) August Holmgren – 23
(895) Christian Sigsgaard – 24
(1010) Johannes Ingildsen – 24
(1256) Benjamin Hannestad – 24
(D94) Frederik Løchte Nielsen – 38

(3) Uzbekistan vs. Tyrkiet
(4) Portugal vs. Polen
Tunesien vs. (5) Boznien/Herzegovina
(6) Israel vs. Sydafkrika
New Zealand vs. (7) Uruguay
(8) Ukraine vs. Barbados
(9) Pakistan vs. Litauen
(10) Peru vs. Bolivien
Schweiz vs. (11) Libanon
Hviderusland vs. (12) Mexico 

World Group I – september 2022
12 nedrykkere fra Qualifiers
12 vindere World Group I Play-offs

Finals 2022 – 21. november – 4. december 2022
1-2 Finals 2021: Rusland, Kroatien
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

12 vindere Qualifiers 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022
(1) Australien vs. Slovakiet
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
(5) Hviderusland vs. Belgien
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Rusland, Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – Antalya (TUR) – Grus

11-16. april 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien (flyttet til Qualifiers)
Tyrkiet (som arrangør)


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelTirsdagens UTR program i Hillerød
Næste artikelATP 250 Marseille: Holger Rune bryder stime på 5 nederlag i træk efter 0-5 skrækstart
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.