Holger Rune deltager i World Tennis League, hvor der både spilles mixed doubles, Men's og Women's singles i Dubai

Helt frem til Juleaften afvikles i denne uge opvisnings-turneringen World Tennis League i Dubai, hvor Holger Vitus Nødskov Rune og Felix Auger-Aliassime (billedet) samt Iga Swiatek og Eugenie Bouchard udgør Team Kites.

I det første opgør mandag spiller Holger mixed doubles sammen med Bouchard mod Andreas Seppi og Bianca Andreescu fra Team Eagles, og i singlerne mødes Auger-Aliassime og Nick Kyrgios samt Swiatek og Caroline Garcia.
Rettelse: Andreescu spiller sammen med Kyrgios

Tirsdag spiller de 2 øvrige Teams, Falcons og Hawks mod hinanden, og onsdag mødes Falcons og Eagels.

Torsdag spiller Holger single mod Dominic Thiem fra Hawks, og i dette opgør spiller Swiatek mod Anett Kontaveit og Auger-Aliassime mixed med Bouchard mod Alexander Zverev og Elena Rybakina

Kites spiller deres sidste pulje kamp fredag mod Falcons, og her spiller Holger mixed med Bouchard mod Grigor Dimitrov og Paula Badosa.
Auger Aliassime spiller single mod Novak Djokovic, og Swiatek spiller sin 3. single i træk, når hun møder Aryna Sabalenka.

Kamprækkefølgen er Mixed doubles,  Women’s single, Men’s singles med start kl. 1500 dansk tid, bortset fra fredag, hvor der indledes kl. 1230 dansk tid, idet der spille 2 opgør.

Der spilles finale lørdag – Juleaften – fra kl. 1500 dansk tid, så der bliver konkurrence med Disneys Julekalender fra både Sverige og Danmark.

Det er dog i skrivende stund halvanden time før Holgers første kamp mandag kl. 1500 ikke helt opklaret, hvordan man kan få adgang til at følge turneringen på livestream fra EX Sports, som viser kampene ifølge dette link – https://marketplace.ex-sports.io/exstv, hvor flere forgæves har forsøgt at få adgang.

Aneke Rune er dog i dialog om at få fixet problemet med arrangørerne, som har lovet at skubbe på hos IT-teamet.
Mere info herom følger, hvis det er muligt.

Tilføjelse: Kampene fra World Tennis League kan følges på livestream fra Bet365

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe lørdag 24. december

Billeder: (Sportsfotograf.com) Holger Vitus Nødskov Rune og Alexander Zverev
Iga Swiatek, Elena Rybakina og Anastasia Pavlyuchenkova

====

Opvisning, World Tennis League, Dubai (UAE) – Livestream Dubai Sports 2: https://www.dubaisports.ae/content/dubaisports/livestreaming/channel-2.html

Kites vs. Hawks – start 1500cet
Holger Rune eller Felix Auger-Aliassime/Sania Mirza vs. Zverev OR Dominic Thiem/Pavlyuchenkova OR Rybakina
Iga Swiatek vs. Anastasia Pavlyuchenkova OR Elena Rybakina
Holger Rune OR Auger-Aliassime vs. Alexander Zverev OR Dominic Thiem

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-51-holger-rune-mix-med-eugenie-bouchard-og-single-mod-dominic-thiem/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge)

Næste turnering WTA/ATP United Cup uge 52


ATP Challenger (uge)

Livestream: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Næste turneringer uge 1


WTA Challenger (Uge) 

Næste turnering uge 5


Opvisning, World Tennis League, Dubai (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Livestream: Dubai Sports 2: https://www.dubaisports.ae/content/dubaisports/livestreaming/channel-2.html

Finale

Kites vs. Hawks – start lørdag 1500cet
Holger Rune eller Felix Auger-Aliassime/Sania Mirza vs. Dominic Thiem/Pavlyuchenkova OR Rybakina
Iga Swiatek vs. Anastasia Pavlyuchenkova OR Elena Rybakina
Holger Rune OR Auger-Aliassime vs. Alexander Zverev?

Team Kampe Partier Bonus %Partier Total
Kites 3 97 16 54,2 113
Hawks 3 94 12 52,2 106
Eagles 3 83 6 46,6 89
Falcons 3 81 3 46,8 84

 

Mandag 19. december
Kites vs. Eagles 2-1 
Holger Vitus Nødskov Rune/Eugenie Bouchard vs. Nick Kyrgios/Bianca Andreescu 2-6, 3-6
Iga Swiate vs. Caroline Garcia 6-3, 6-4
Felix Auger-Aliassime vs. Nick Kyrgios 7-5, 6-3

Tirsdag 20. december
Falcons vs. Hawks 1-2 
Grigor Dimitrov/Paula Badosa vs. Dominic Thiem/Anastasia Pavlyuchenkova 5-7, 6-3, [10-4]
Aryna Sabalenka vs. Elena Rybakina 6-0, 1-6, [6-10]
Novak Djokovic vs. Alexander Zverev 3-6, 4-6

onsdag 21. december
Falcons vs. Eagles 1-2
Grigor Dimitrov/Aryna Sabalenka vs. Rohan Bopanna/Bianca Andreescu 2-6, 7-6(4), [10-7]
Paula Badosa vs. Caroline Garcia 4-6, 3-6
Grigor Dimitrov vs. Nick Kyrgios 7-6(5), 6-3

torsdag 22. december
Hawks vs. Kites 1-2
Alexander Zverev/Elena Rybakina vs. Felix Auger-Aliassime/Sania Mirza 3-6, 7-5, [10-5]
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Iga Swiatek 4-6, 3-6
Dominic Thiem vs. Felix Auger-Aliassime 6-7, 6-7

fredag 23. december
Eagles vs. Hawks 1-2
Nick Kyrgios /Bianca Andreescu vs. Dominic Thiem/Anastasia Pavlyuchenkova 6-4, 4-6, [10-7]
Caroline Garcia vs. Elena Rybakina 5-7, 1-6
Andreas Seppi vs. Alexander Zverev 4-6, 2-6

Falcons vs. Kites 2-1
Grigor Dimitrov/Paula Badosa vs. Holger Vitus Nødskov Rune/Sania Mirza 2-6, 6-4, [5-10]
Aryna Sabalenka vs. Iga Swiatek 1-6, 3-6
Novak Djokovic? vs. Felix Auger-Aliassime 6-7(5), 6-0, [10-7]

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 51)

Place Country Category Surface
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Tauranga Nauru M15  Hard

 


ITF Women (uge 50)

Place Country Category Surface
Kyoto Japan W60 Hard
Navi Mumbai India W25  Hard
Tauranga New Zealand W25  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard

 

W25 Navi Mumbai
Tidsforskel: cet +4½ time

Q16: [10] (1110) Elena Jamshidi (DEN) vs. (1293) Soha Sadiq (IND) 4-6, 1-6
Q32: [10] (1110) Elena Jamshidi (DEN) vs. (Alt) Andrea Almeida (IND) 6-4, 6-1

<< tilbage


ITF Junior (uge 51)

 

<< tilbage[


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 51)

 

<< tilbage


UTR turneringer 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Finals 2023 

Finalister 2022: Canada, Australien, Wildcards: Italien, Spanien, Vindere Qualifiers 2023


Qualifiers 2023 – 4-6. februar

(1) Kroatien vs. Østrig
Ungarn (vs. (2) Frankrig
Uzbekistan vs. (3) USA
(4) Tyskland vs. Schweiz
Columbien vs. (5) Storbritannien
Norge vs. (6) Serbien
Chile vs. (7) Kazakhstan
Korea vs. (8) Belgien
(9) Sverige vs. Bosnien/Herzegovina
Slovakiet vs. (10) Holland
Finland vs. (11) Argentina
Portugal vs. (12) Tjekkiet

Vindere spiller Finals 2023, Tabere spiller World Group I september 2023


World Group I og II Play-offs – 3-4/4-5. februar 2023

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I Play-offs
(1) Japan vs. Polen
Grækenland vs. (2) Ecuador
Kina vs. (3) Brasilien
Danmark vs. (4) Indien (3-4. feb)
Thailand vs. (5) Rumænien
Letland vs. (6) Israel
(7) Peru vs. Irland
(8) Mexico vs. Taipei
(9) Ukraine vs. Libanon
(10) Tyrkiet vs. Slovenien
Lithauen vs. (11) Pakistan
(12) New Zealand vs. Bulgarien


Vindere: World Group I – september
Tabere: World Group II – september

World Group II Play-offs
Zimbabwe vs. (1) Uruguay
Georgien vs. (2) Bolivia
(3) Tunesien vs. Cypern
Luxembourg vs. (4) Sydafrika
(5) Barbados vs. Pacific Ocean
Monaco vs. (6) Dominikanske Republik
Venzuela vs. (7) Hong Kong 
Jordan vs. (8) El Salvador
Jamaica vs. (9) Estland
(10) Egypten vs. Paraguay
Elfenbenskysten vs. (11) Marokko
Vietnam vs. (12) Indonesien


Vindere World Group II – september
Tabere: World Group III

 

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Qualifiers 2023 – 14-15. april

(1) Spanien vs. Mexico
Ukraine vs. (2) Tjekkiet (spillested besluttes)
Storbritannien vs. (3) Frankrig
(4) Canada vs. Belgien
(5) USA vs. Østrig
(6) Slovakiet vs. Italien
(7) Tyskland vs. Brasilien
(8) Kazakhstan vs. Polen
(9) Rumænien vs. Slovenien

Vinderne spiller 2023 Finals sammen med Schweiz og Australien
Taberne spiller Play-offs november 2023


Group I Europe/Africa – 10-15. April 2023 

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: Holland, Kroatien, Ungarn, Letland, Serbien
Værtsland: Ikke fastsat


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelDanmarks nr. 1 i tennis, padel og skisport
Næste artikelWTA 125 Limoges: Trods finalenederlag ser Clara Tauson det positive i at hun igen er kampklar
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.