Clara Tauson indleder WTA 125 i Frankrig mod tidligere Wimbledon finalist Sabine Lisicki

Siden 33-årige Sabine Lisicki brød igennem på WTA-touren i 2009, har karrieren budt på både opture og – ikke mindst – nedture.
I maj 2012 var tyskeren tæt på top 10, da hun nåede sin højeste rangering som no. 12, og i 2013 markerede hun sig især ved Wimbledon, hvor hun sensationelt vandt 6-2, 1-6, 6-4 over den daværende suveræne verdensetter Serena Williams i 1/8-finalen, og i semifinalen vandt hun 9-7 i 3. sæt over no. 4 Agnieszka Radwanska (POL).

Lisicki havde spillet eventyrligt gennem hele turneringen, og derfor forventede de fleste dengang, at hun også vil vinde finalen mod Marion Bartoli (FRA), der på sin vej til finalen ikke havde mødt en eneste top 10 spiller, men til gengæld havde franskmanden vundet over de spillere, som havde ryddet vejen for hende.
Imidlertid blev Lisicki i finalen både overmandet af egne nerver og Bartoli, der kort tid efter karrierens absolutte højdepunkt valgte at stoppe karrieren.

Et studie af Lisicki’s karriere på Wikipedia ligner en lang sygejournal, hvor overskrifterne for hver enkelt sæson taler sit tydelige sprog herom:

2008: Start of the journey
2009: Breakthrough year
2010: Injuries and struggles
2012: Continued success and injuries
2013: First Grand Slam singles final
2014: Illness and injuries, fastest-serve record and 4th WTA title
2015: First Premier Mandatory semifinal and most aces record
2016: Struggles, in and out of top 100
2017: Restart
2018: Injury struggles
2019: Continued struggles, rankings drop
2020: Severe injury
2022: Comeback and first WTA tour win since 2018

Sabine Lisicki
© 2022 Jimmie48 Tennis Photography
This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net
Unauthorized editorial or commercial usage is fee-liable.

I 2021 var Lisicki helt ude af billedet, og derved måtte hun starte helt forfra, da hun i maj 2022 deltog i kvalifikationen til en W100 turnering i Bonita Springs i Florida, hvor hun efter sejr i 1. kvalrunde blev besejret 6-2, 6-2 i kvalfinalen mod no. 234 Gabriela Lee (ROU).
Ugen efter vandt Lisicki 2 sejre ved W25 Sarasota i Florida, hvorefter hun i kvartfinalen måtte trække sig ved stillingen 6-7(4), 2-2 mod no. 418 Ashlyn Krueger (USA).

3 uger senere vandt Lisicki 2 kvalkampe ved en W100 turnering på græs i Surbiton i Storbritannien, men i 1. runde af hovedturneringen blev det til et knebent nederlag 2-6, 6-0, 6-7(4) mod no. 143 Kateryna Baindl (UKR).

Efterfølgende fik Lisicki wildcards til kvalifikationen til WTA 500 i Berlin, hvor hun dog ikke slap videre til hovedturneringen, men ugen efter fik hun hul på bylden, da hun fik wildcard til hovedturneringen ved WTA 250 Bad Homburg, som ligeledes var på græs.
Efter sejre over no. 105 Tamara Korpatsch (GER) og no. 88 Greet Minnen (BEL) var Lisicki tæt på at fremtvinge et 3. sæt mod no. 74 Caroline Garcia (FRA), der dog vandt 6-3, 7-6(7).

I sidste uge fik Lisicki wildcard til WTA 125 i Andorra, hvor hun i 1. runde vandt 7-5, 6-3 over veteranen no. 106 Sara Errani (ITA) og 6-0, 6-3 over no. 896 Alina Charaeva, inden hun indkasserede et knebent nederlag på 6-7(4), 6-4, 3-6 mod Alycia Parks (USA), der efterfølgende vandt 6-3, 6-3 over no. 108 Cristina Bucsa (ESP) i semifinalen, og i finalen søndag vandt amerikaneren 6-1, 6-4 over no. 134 Rebecca Peterson (SWE), hvorved Parks avancerede fra no. 150 til no. 100 på WTA-ranglisten.

Både Parks og Peterson deltager også i denne uges WTA 125 turnering Open P2i Angers Arena Loire i Frankrig, og hvis de begge vinder deres første kamp mødes de igen i 2. runde.
Arrangørerne har dog givet dem en ekstra hviledag, så de først spiller onsdag, hvor Parks møder 1. seedede no. 24 Shuai Zhang (CHN), som Peterson vandt over 6-7(5), 6-2, 6-1 i kvartfinalen i Andorra, og Peterson møder no. 150 Jaqueline Cristian (ROU).

I samme turnering – i modsatte ende af lodtrækningen – har Lisicki fået wildcard, og hun møder i 1. runde19-årige Clara Tauson, der i 2022 har haft en sæson, som på mange punkter ligner “normalen” for tyskerens karriere, men efter de seneste resultater har Lisicki arbejdet sig op fra ingenting til no. 352 på WTA-ranglisten, hvor Clara derimod er dalet yderligere 2 pladser til no. 132, selvom hun netop har optjent 50 point, da hun i lørdags vandt titlen ved W25 Selva Gardena i Italien.

W25 Selva Gardena: Clara Tauson vinder årets første titel uden at afgive sæt

Disse point bliver dog først medregnet på den næste rangliste om en uge, men på liverankingen er Clara inden kampen mod Lisicki no. 119, og hvis Clara vinder turneringen – eller WTA 125 Limoges i næste uge – vil hun være tilbage i top 100.

Det bliver således et møde mellem 2 spillere, som forsøger at sætte kursen tilbage mod toppen, og ifølge bookmakerne er der størst tiltro til, at Clara trækker det længste strå, når de mødes tirsdag ved 13-tiden på Central P2i, hvor alle kampe kan følges på livestream via dette link – https://www.openangersloire.com/livestreaming.
En afgørende faktor kan meget vel blive serven, idet begge spillere har ofte er leveringsdygtige i et stort antal serveesser.

Vinderen møder i 2. runde 6. seedede no. 80 Anna Blinkova eller no. 185 Joanne Zuger (SUI), hvilket afgøres i den sidste kamp mandag.
I en eventuel kvartfinale kan modstanderen blive 2. seedede no. 53 Anhelina Kalinina (UKR) eller vinderen af opgøret mellem no. 99 Dayana Yastremska (UKR) eller 24-årige Sofia Kenin (USA), der i starten af 2020 var no. 4, men som nu er no. 240, og derfor har hun fået wildcard.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 11. december

Billeder: ( Foto: Cyril Vergnon) Holger Vitus Nødskov Rune og Alex de Minaur – Finale kl. 1500,  Katie Boulter – finale mod Donna Vekic kl. 1230

====

Opvisning, Open Markal de Bourg-de-Péage – On demand https://www.fanseat.com/subscribe
(1,99 Euro pr. kamp eller 6,99 Euro for all kampe Open Markal + Open de Caen)

Finaler – start 1230
(136) Katie Boulter (GBR) vs. (69) Donna Vekic (CRO)
1500: (11) Holger Rune (DEN) vs. (24) Alexander De Minaur (AUS)

====

WTA 125 Angers – Livestream: https://www.openangersloire.com/livestreaming

Central P2i – start 1500
Alycia Parks (USA) vs. Anna-Lena Friedsam (GER)
Efter passende pause
(1) A. Parks/S. Zhang vs. M. Kolodziejova/M. Vondrousova

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-49-top-100-igen-indenfor-raekkevidde-for-clara-tauson/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge)

Næste turneringer uge 1 2023


ATP Challenger (uge)

Livestream: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Næste turneringer uge 1 2023


WTA Challenger (Uge 49) 

Livestream: Bet365, Unibet, Oddset, https://www.openangersloire.com/livestreaming

WTA 125, Open P21 Angers Arena Loire (FRA) – Hardcourt

Finale: Alycia Parks (USA) vs. Anna-Lena Friedsam (GER)

Semifinale
Alycia Parks (USA) vs. (WC) Jessika Ponchet (FRA) 4-6, 7-6(3), 6-3
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (2) Anhelina Kalinina (UKR) 7-6(6), 6-3

Kvartfinale
Alycia Parks (USA) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 7-6(3)
(WC) Jessika Ponchet (FRA) vs. Clara Burel (FRA) 7-5, 6-1
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (Q) Emeline Dartron (FRA) 6-1, 6-2
Clara Tauson (DEN) vs. (2) Anhelina Kalinina (UKR) 6-7(3), 4-6

1/8-finale
Alycia Parks (USA) vs. Jaqueline Christian (ROU) 6-4, 6-4
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (7) Viktoriya Tomova (BUL) 6-2, 6-2
(WC) Jessika Ponchet (FRA) vs. (Q) Greet Minnen (BEL) 7-5, 6-2
Clara Burel (FRA) vs. (8) Varvara Gracheva 7-6(5), 4-6, 6-1
==
(Q) Emeline Dartron (FRA) vs. (5) Tamara Korpatsch (GER) 6-4, 6-4
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (Q) Magali Kempen (BEL) 6-1, 7-6(8)
Clara Tauson (DEN) vs. (6) Anna Blinkova 7-5, 6-3
(2) Anhelina Kalinina (UKR) vs. (WC) Sofia Kenin (USA) 6-4, 6-4

R32
Alycia Parks (USA) vs. (1) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-3
Jaqueline Christian (ROU) vs. (LL) Hina Inoue (USA) 6-4, 7-6(5)
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Yanina Wickmayer (BEL) 6-1, 7-6(5)
(7) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (Q) Joanna Garland (TPE) 1-6, 6-3, 6-0

(Q) Greet Minnen (BEL) vs. (4) Tatjana Maria (GER) 7-5, 6-1
(WC) Jessika Ponchet (FRA) vs. Katarina Zavatska (UKR) 7-5, 6-7(2), 7-6(3)
Clara Burel (FRA) vs. Karolina Muchova (CZE) 2-6, 7-6(1), 6-3
(8) Varvara Gracheva vs. (WC) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 6-0, 6-3
==
(5) Tamara Korpatsch (GER) vs. Elizabeth Mandlik (USA) 3-6, 6-1, 6-1
(Q) Emeline Dartron (FRA) vs. (LL) Pemra Ozgen (TUR) 6-7(2), 6-3, 6-2
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Diane Parry (FRA) 6-3, 6-2
(Q) Magali Kempen (BEL) vs. (3) Alison Van Uytvanck (BEL) 6-2, 3-6, 6-3

(6) Anna Blinkova vs. Joanne Zuger (SUI) 6-4, 6-7(4), 6-3
Clara Tauson (DEN) vs. (WC) Sabine Lisicki (GER) 6-1, 6-1
(WC) Sofia Kenin (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-2
(2) Anhelina Kalinina (UKR) vs. Katrina Scott (USA) 6-1, 6-2


Opvisning, Diryiah Tennis Cup (UAE)  – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

TV-dækning: Eurosport, Discovery+

Finale: [4] (9) Taylor Fritz (USA) vs. [2] (7) Daniil Medvedev 7-6, 7-6

Semifinale
[4] (9) Taylor Fritz (USA) vs. (14) Cameron Norrie (GBR) 7-6(4), 4-6, [10-6]
[2] (7) Daniil Medvedev vs. (151) Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(14) Cameron Norrie (GBR) vs. [1] (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-4
[4] (9) Taylor Fritz (USA) vs. (10) Hubert Hurkacz (POL) 7-6(3), 7-5
(151) Stan Wawrinka (SUI) vs. [3] (8) Andrey Rublev 6-7(3), 6-2, [10-6]
[2] (7) Daniil Medvedev vs. (12) Alexander Zverev (GER) 6-0, 7-5

1/8-finale
[1] (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye
(14) Cameron Norrie (GBR) vs. (22) Nick Kyrgios (AUS) 10-6, 10-6

[4] (9) Taylor Fritz (USA) – bye
(10) Hubert Hurkacz (POL) vs. (117) Dominic Stricker (SUI) 10-7, 10-5
==
(151) Stan Wawrinka (SUI) vs. (16) Matteo Berrettini (ITA) 5-10, 10-4, 10-6
[3] (8) Andrey Rublev – bye

(12) Alexander Zverev (GER) vs. (105) Dominic Thiem (AUT) 10-8, 10-7
[2] (7) Daniil Medvedev – bye

Consolation doubles

Finale: Dominic Stricker/Hubert Hurkacz vs. Matteo Berrettini/Andrey Rublev 7-6, 4-6, [10-7]

Semifinale
Matteo Berrettini/Andrey Rublev vs. Dominic Thiem/Alexander Zverev 6-3, 7-6(3)
Dominic Stricker/Hubert Hurkacz vs. Nick Kyrgios/Stefanos Tsitsipas 7-6, 7-6

 

Fredag 9. december – start 1400cet
[2] (7) Daniil Medvedev vs. (151) Stan Wawrinka (SUI)
NB 1800: [4] (9) Taylor Fritz (USA) vs. (14) Cameron Norrie (GBR)

Lørdag 10. december – start 1400cet (finaler)
Consolation Doubles
1600: Opvisnings kamp
NB 1800: Singles Finale


Opvisning, Open Markal de Bourg-de-Péage (FRA) – Hardcourt

Finaler
(69) Donna Vekic (CRO) vs. (136) Katie Boulter (GBR) 6-2, 6-4
(11) Holger Rune (DEN) vs. (24) Alexander De Minaur (AUS) 5-7, 7-5, 6-4

Semifinale
(69) Donna Vekic (CRO) vs. (1276) Amandine Hesse (FRA) 6-4, 6-0
(11) Holger Rune (DEN) vs. (37) Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-2
(24) Alexander De Minaur (AUS) vs. (627) Gabriel Debru (FRA) 6-3, 6-2

Kvartfinale
(627) Gabriel Debru (FRA) vs. (55) Fabio Fognini (ITA) 7-6(6), 6-2
(37) Alexander Bublik (KAZ) vs. (419) Mettéo Martineau (FRA) 4-6, 7-6(4), 7-6(4)


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 49)

Place Country Category Surface
Antalya Türkiye M15  Clay
Madrid Spain M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Trnava Slovakia M15 – Livestream Hard

 


ITF Women (uge 49)

Uge Place Country Category Surface
49 Dubai UAE W100 – Livestream  Hard
49 Monastir Tunisia W25  Hard
49 Antalya Türkiye W15 – Livestream  Clay
49 Oberpullendorf Austria W15 – Livestream Hard
49 Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
49 Valencia Spain W15 – Livestream  Clay

 

W15 Monastir

(406) Olga Helmi (DEN) vs. (495) Oana Gavrila (ROU) 3-6, 2-6

Doubles

Finale: Helmi/Cherubini vs. (2) Oana Gavrila (ROU)/Sapfo Sakellaridi (GRE) 1-6, 1-6
Semifinale: Helmi/Cherubini vs. (1) Valeria Savinykh/Ekaterina Makarova – walkover
Kvartfinale: Helmi/Cherubini vs. (WC) Chiraz Bechri (TUN)/Chiara Scholl (USA) 4-6, 6-3, [10-7]
1/8-finale: (4) Olga Helmi (DEN)/Diletta Cherubini (ITA) vs. Zdena Safarova (CZE)/Milana Zhabrailova 7-5, 2-6, [10-8]

<< tilbage


ITF Junior (uge 49)

Grade A, Plantation (FL, USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Girls singles

1/8-finale: (123) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [5] (17) Clervie Ngounoue (USA) 1-6, 3-6

R32
[5] (17) Clervie Ngounoue (USA) vs. (170) Imogen Haddad (GBR) 6-4, 6-1
(123) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (58) Darja Suvirdjonkova (SRB) 7-6(4), 2-6, 6-4

R64
(58) Darja Suvirdjonkova (SRB) vs. (WC) (306) Jessica Bernales (USA) 6-1, 7-6(6)
(123) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [12] (44) Sonja Zhiyenbayeva (GER) 6-4, 6-2

Q16: (402) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [4] (273) Nahum Gloriana (MAR) 2-6, 6-4, [7-10]

Q32
[4] (273) Nahum Gloriana (MAR) vs. (342) Ava Bruno (USA) 7-5, 6-1
(402) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (1561) Kate Kim (USA) 6-0, 6-2

Girls doubles

R32: Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Zara Larke (AUS) vs. Antonia Vergara Rivera (CHI)/Monika Stankiewicz (POL) 2-6, 6-7(8)


Grade 3, Loughborough – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale:
(585) Laura Brunkel (DEN) vs. [6] (383) Ruby Cooling (GBR) 0-6, 1-6
(899) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (474) Hannah Read (GBR) 6-7(8), 3-6

R32
(585) Laura Brunkel (DEN) vs. (765) Maria Ustic (GBR) 3-6, 6-2, 6-4
[6] (383) Ruby Cooling (GBR) vs. (SE) (883) Irina Wenger (SUI) 6-4, 6-4
==
(474) Hannah Read (GBR) vs. (WC) (1697) Clara Moore (GBR) 7-5, 6-4
(899) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [2] (279) Ellie Blackford (GBR) 4-6, 1-6

Qfi: [3] (899) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [7] (1039) Lois Newberry (GBR) 6-2, 6-2

Q16
[3] (899) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. Allegra Hodson (GBR) 6-0, 6-1
[7] (1039) Lois Newberry (GBR) vs. (1402) Rachel Deegan (IRL) 6-3, 6-4

Girls doubles

Kvartfinale: Brunkel/Souile vs. (3) Erin Pearce/Daniela Piani (GBR) 3-6, 2-6
1/8-finale: Laura Brunkel (DEN)/Alice Soulie (FRA) vs. Lois Newberry/Allegra Korpanec Davies (GBR) 7-6(3), 6-3


Grade 3, Leszno (POL) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (481) Yakup Uzunel (DEN) vs. [2] (195) Denis Petak (CZE) 3-6, 0-6

R32
(481) Yakup Uzunel (DEN) vs. (WC) (1381) Vitalii Hnidets (UKR) 7-6(4), 6-4
[2] (195) Denis Petak (CZE) vs. (638) Jakub Krawczyk (POL) 7-6(4), 6-3

Girls singles

Kvartfinale: (435) Sara Børkop (DEN) vs. [7] (333) Katrin Pavkova (CZE) 6-1, 5-7, 0-6

1/8-finale
(406) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [5] (225) Marie Slamenikova (CZE) 2-6, 2-6
==
[7] (333) Katrin Pavkova (CZE) vs. (Q) (948) Maja Pawelska (POL) 6-4, 6-1
(435) Sara Børkop (DEN) vs. [4] (208) Daria Gorska (POL) 4-6, 6-2, 6-2

R32
(406) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (441) Katarina Pavlechova (SVK) 6-1, 6-4
[5] (225) Marie Slamenikova (CZE) vs. (682) Amelia Paszun (POL) 6-1, 6-0

(763) Mille Mørk (DEN) vs. [8] (339) Barbara Straszewska (POL) 2-6, 1-6
==
(435) Sara Børkop (DEN) vs. (667) Zara Darken (KAZ) 6-3, 6-2
[4] (208) Daria Gorska (POL) vs. (WC) Maria Fedenko (UKR) 6-0, 6-0

Girls doubles

Kvartfinale
Børkop/Mørk vs. (1) Daria Yesypchuk (UKR)/Vendula Valdmannova (CZE) 3-6, 6-4, [5-10]
Hansen/Kryvoruchko vs. (3) Julia Daroszewska/Daria Gorska (POL) 6-7(6), 6-1, [4-10]

1/8-finale: Sara Børkop/Mille Mørk (DEN) vs. Anastasiya Kolyada/Maria Fedenko (UKR) 6-2, 6-2
==
Sarafina Olivia Hansen (DEN)/Sofia Kryvoruchko (UKR) vs. Nadia Kulbiej (POL)/Alexandra Zimmer (AUT) 4-6, 6-3, [10-7]


Grade 5, Harare (ZIM) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (3062) Valdemar Dubin (DEN) vs. (7) (1403) Rudiger Dusselberg (RSA) 6-4, 0-6, 3-6

R32
(7) (1403) Rudiger Dusselberg (RSA) vs. (Q) Thilo Behrmann (AUT) 6-3, 6-4
(3062) Valdemar Dubin (DEN) vs. (2726) Joseph Magutshwa (ZIM) 6-0, 6-1

Boys doubles

Finale: Dubin/Milosavljevic vs. (1) Joseph Townes (RSA)/Allan Gatoto (BDI)
Semifinale: Dubin/Milosavljevic vs. (2) Rudiger Dusselberg/Cuan Western (RSA) 7-5, 7-5
Kvartfinale: Dubin/Milosavljevic vs. Michel Delalove (SUI)/Moise Kouame (FRA) 6-3, 6-2
1/8-finale: Valdemar Dubin (DEN)/Marko Milosavljevic (SRB) vs. Pavlos Christoforakis/Alexander Hristov (RSA) 6-1, 6-4

<< tilbage[


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 49)

Cat 3, Göteborg (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles

Q16: Dominic Augustinovic (DEN) vs. Melvin Koch (SWE) 1-6, 1-6

U14 Girls singles

1/8-finale
(475) Amani Azarkan (DEN) vs. (Q) (1607) Esther Andreasson (SWE) 5-7, 2-6
(742) Clara Møller Wilstrup (DEN) vs. [2] (259) Casey Mauro (GBR) 6-4, 4-6, 2-6

R32
(754) Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) vs. (844) Victoria Oros (SWE) 4-6, 6-3, 3-6
[3] (347) Sofia Mortensen (DEN) vs. (ALT) (1208) Lisa Noltorp (SWE) 3-6, 2-6
(1098) Rebecca Harder Kirk (DEN) vs. (Q) (588) Lykke Lindorf (SWE) 3-6, 1-6
==
[5] (459) Noor Vanspauwen (BEL) vs. (Q) (1673) Rafaela Mihailescu (SWE) 6-4, 6-0
(Q) (1444) Josefine Bente Malling (DEN) vs. (701) Lois Bernstein (SWE) 1-6, 4-6
(Q) (1302) Ella Wilstrup (DEN) vs. (wC) (1013) Svea Van Doorn (SWE) 5-7, 7-5, 3-6
[4] (360) Heloise Rivier (SUI) vs. (WC) Elita Vosoughi (SWE) 6-2, 6-1

(475) Amani Azarkan (DEN) vs. (Q) (1930) Victoria Lacki (SWE) 7-6(1), 4-6, 6-4
(Q) (1607) Esther Andreasson (SWE) vs. (Q) Ester Annvik (SWE) 6-2, 6-1
(742) Clara Møller Wilstrup (DEN) vs. (Q) Lena Moren (SWE) 6-2, 6-3
[2] (259) Casey Mauro (GBR) vs. (1455) Hedvig Turesson (SWE) 7-6(2), 6-1

Qfi
[6] (1444) Josefine Bente Malling (DEN) vs. [10] (1710) Ana Mijailovic (SWE) 6-2, 6-2
[11] (1710) Alexandra Peralta Bønæs (DEN) vs. [7] (1607) Esther Andreasson (SWE) 5-7, 3-6
Viola From Pedersen (DEN) vs. [8] (1673) Rafaela Mihailescu (SWE) 3-6, 1-6

Q16
[13] (1976) Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) vs. Lena Moren (SWE) 1-6, 1-6
[9] (1710) Rosa Pham Andreasen (DEN) vs. Ester Annvik (SWE) 6-4, 6-7(4), [7-10]

[6] (1444) Josefine Bente Malling (DEN) vs. Josefin Andersson (SWE) 6-3, 6-1
[10] (1710) Ana Mijailovic (SWE) vs. Ida Cederqvist (SWE) 6-4, 6-0

[7] (1607) Esther Andreasson (SWE) vs. Sara Lemima Gacea (SWE) 6-3, 3-0 Ret’d
[11] (1710) Alexandra Peralta Bønæs (DEN) vs. Lily Samuelsson (SWE) 6-0, 6-1
[8] (1673) Rafaela Mihailescu (SWE) vs. Amanda Grankvist (SWE) 6-3, 6-2
Viola From Pedersen (DEN) vs. [15] (1976) Ellen Hoff (SWE) 6-2, 6-1

U14 Girls doubles

Finale: Azarkan/Mauro vs. Mortensen/Schild

Semifinale
Azarkan/Mauro vs. Emma Ketler (GBR)/Rebecca Mihailescu (SWE) 6-2, 6-2
Mortensen/Schild  vs. Wilstrup/Benmouyal 6-1, 6-2

Kvartfinale
Azarkan/Mauro vs. Lena Moren/Hedvig Turesson (SWE) 6-3, 6-4
Wilstrup/Benmouyal vs. Lisa Noltorp/Olivia Herentz (SWE) 6-3, 0-6, [10-4]
Mortensen/Schild vs. Kirk/Andreasen 6-4, 6-4

1/8-finale
(1) Amani Azarkan (DEN)/Casey Mauro (GBR) – bye
Alexandra Peralta Bønæs/Josefine Bente Malling (DEN) vs. Hedvig Turesson/Lena Moren (SWE) 5-7, 1-6
==
(3) Clara Møller Wilstrup/Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) – bye
Rebecca Harder Kirk/Rosa Pham Andreasen (DEN) vs. Rafaela Mihailescu/Emilia Samuelsson Baresso (SWE) 6-7(5), 6-4, [10-4]
(2) Sofia Mortensen (DEN)/Luisa Schild (GER) – bye


Cat 3, Nastola (FIN) – Hardcourt

U14 Boys singles

Semifinale: [2] (201) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. [4] (225) Ken Ink (EST) 7-5, 5-7, 2-6

Kvartfinale
[4] (225) Ken Ink (EST) vs. (WC) (552) Aatu Niemelae (FIN) 6-2, 7-5
[2] (201) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (701) Topi Ollila (FIN) 2-6, 6-4, 6-1

1/8-finale:
(701) Topi Ollila (FIN) vs. (1829) Leevi Metsaeranta (FIN) 6-1, 6-0
[2] (201) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (594) Mathias Rikhard Merve (FIN) 6-2, 6-2

R32
(594) Mathias Rikhard Merve (FIN) vs. (1511) Egert Trave (EST) 6-4, 6-3
[2] (201) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (Q) Melker Rumander (FIN) 7-6(5), 6-1


Cat 3, Oslo (NOR) – Hardcourt

U14 Boys singles

Kvartfinale: [6] (287) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. [3] (164) Eric Dylan Mueller (GER) 1-6, 2-6

1/8-finale
[3] (164) Eric Dylan Mueller (GER) vs. Jorge Martinez Vasquez (ESP) 6-1, 6-2
[6] (287) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. (Q) (1079) Pierandrea Marcello Valente (ITA) 6-2, 6-3

R32
(Q) (1079) Pierandrea Marcello Valente (ITA) vs. (WC) (2003) Daniel Bronner Lesoil (NOR) 5-7, 6-2, 6-3
[6] (287) Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. (WC) (2189) Mattis Thorsnes (NOR) 6-4, 6-2
==
(555) Magnus Østergaard (DEN) vs. Patrick Grigore (ROU) 4-6, 4-6

<< tilbage


UTR turneringer 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Finals 2023 

Finalister 2022: Canada, Australien, Wildcards: Italien, Spanien, Vindere Qualifiers 2023


Qualifiers 2023 – 4-6. februar

(1) Kroatien vs. Østrig
Ungarn (vs. (2) Frankrig
Uzbekistan vs. (3) USA
(4) Tyskland vs. Schweiz
Columbien vs. (5) Storbritannien
Norge vs. (6) Serbien
Chile vs. (7) Kazakhstan
Korea vs. (8) Belgien
(9) Sverige vs. Bosnien/Herzegovina
Slovakiet vs. (10) Holland
Finland vs. (11) Argentina
Portugal vs. (12) Tjekkiet

Vindere spiller Finals 2023, Tabere spiller World Group I september 2023


World Group I og II Play-offs – 3-4/4-5. februar 2023

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I Play-offs
(1) Japan vs. Polen
Grækenland vs. (2) Ecuador
Kina vs. (3) Brasilien
Danmark vs. (4) Indien (3-4. feb)
Thailand vs. (5) Rumænien
Letland vs. (6) Israel
(7) Peru vs. Irland
(8) Mexico vs. Taipei
(9) Ukraine vs. Libanon
(10) Tyrkiet vs. Slovenien
Lithauen vs. (11) Pakistan
(12) New Zealand vs. Bulgarien


Vindere: World Group I – september
Tabere: World Group II – september

World Group II Play-offs
Zimbabwe vs. (1) Uruguay
Georgien vs. (2) Bolivia
(3) Tunesien vs. Cypern
Luxembourg vs. (4) Sydafrika
(5) Barbados vs. Pacific Ocean
Monaco vs. (6) Dominikanske Republik
Venzuela vs. (7) Hong Kong 
Jordan vs. (8) El Salvador
Jamaica vs. (9) Estland
(10) Egypten vs. Paraguay
Elfenbenskysten vs. (11) Marokko
Vietnam vs. (12) Indonesien


Vindere World Group II – september
Tabere: World Group III

 

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Qualifiers 2023 – 14-15. april

(1) Spanien vs. Mexico
Ukraine vs. (2) Tjekkiet (spillested besluttes)
Storbritannien vs. (3) Frankrig
(4) Canada vs. Belgien
(5) USA vs. Østrig
(6) Slovakiet vs. Italien
(7) Tyskland vs. Brasilien
(8) Kazakhstan vs. Polen
(9) Rumænien vs. Slovenien

Vinderne spiller 2023 Finals sammen med Schweiz og Australien
Taberne spiller Play-offs november 2023


Group I Europe/Africa – 10-15. April 2023 

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: Holland, Kroatien, Ungarn, Letland, Serbien
Værtsland: Ikke fastsat


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelW25 Selva Gardena: Clara Tauson vinder årets første titel uden at afgive sæt
Næste artikelWTA 125 Angers: Kontrolleret power og fokus sikrer Clara Tauson komfortabel sejr over Sabine Lisicki
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.