Clara Tauson spiller kvalifikation til W80 i Texas. Holger Rune og Mikael Torpegaard spiller ATP Challenger, mens Frederik Løchte spiller ATP 250 double i Kazakhstan med ny makker

Uge 43 blev resultatmæssigt ikke den mest prangende uge for de danske topnavne, da hverken Frederik Løchte i double eller Mikael Torpegaard i single slap videre fra 1. runde, og det lykkedes ikke for Clara Tauson at kvalificere sig til hovedturneringen i W80 i Macon.

Tidlige exits for de danske topnavne – nye chancer til Torpegaard og Tauson kommende uger

Som det fremgår af omtalen herover, får både Mikael Torpegaard og Clara Tauson en ny chance i den kommende uge, og det samme gælder 37-årige Frederik Løchte Nielsen, der deltager i double-rækken ved ATP 250 turneringen Astana Open i Nur-Sultan i Kazakhstan.

Løchte spiller dog ikke sammen med Tim Puetz, der havde brug for en pause, hvorimod Løchte gerne ville spille, og derfor har han aftalt at spille sammen med 40-årige Rohan Bopanna (IND), der i den forløbne uge spillede sammen med Matwe Middelkoop (NED) ved ATP 250 i Antwerpen, hvor de i finalen blev besejret 6-3, 6-4 af John Peers (AUS) og Michael Venus (NZL).
Løchte og Bopanna har tidligere spillet sammen ved US Open 2016, hvor de vandt i 1. runde.

US Open: Løchte fremragende fra start

For en sjælden gangs skyld er der dansk deltagelse ved begge ugens ATP Challenger turneringer, idet 26-årige Mikael Torpegaard deltager ved Tennis Challenger Hamburg Presented by Tannenhof i Hamburg, og i den sydspanske ferieby Marbella har 17-årige Holger Vitus Nødskov Rune fået wildcard til AnyTech365 Marbella Tennis Open, hvor deltagerfeltet omfatter flere spillere fra top 100.

Holger kan møde en spansk top 100 spiller – 2. seedede no. 92 Pedro Martinez Portero – i 1/8-finalen, hvis Holger i 1. runde vinder over no. 219 Elliot Benchetrit (FRA), hvilket under alle omstændigheder forudsætter, at Holger er “on fire”, som antydet på illustrationen til nedenstående foromtale om baggrunden for, at han fik tilbudt wildcard til turneringen.

Challenger Marbella: Dansk sponsor giver wildcard til Holger Rune

Mikael Torpegaard får ligeledes brug for at være “on fire”, når han i 1. runde i Hamborg møder den 5. seedede schweizer med det finsk-klingende navn Henri Laaksonen, der er no. 132 på ATP-ranglisten.

Torpegaards træningsmakker og tidligere holdkammerat fra Buckeyes i Ohio, 21-årige Jeffrey John Wolf (USA) er seedet 3 i turneringen, og de stiller op sammen i double.

Jeffrey John Wolf og Mikael Torpegaard
Foto: OSU Athletics – Jeffrey John Wolf og Mikael Torpegaard – vinder og finalist ATP Challenger Columbus 2019.

17-årige Clara Tauson var snublende tæt på at kvalificere sig til hovedturneringen ved W80 i Macon i Georgien, men kvalifikationen glippede, da Tessah Andrianjafitrimo (FRA) vandt kvalfinalen 7-5, 6-7(5), [10-8].
Clara får en ny mulighed ved endnu en W80 turnering, hvor Clara forventes at deltage i kvalifikationen til BELLATORUM RESOURCES i Tyler i Texas.

Hvis det lykkes at slippe videre fra kvalifikationen, kan Clara møde flere spillere fra top 100:
(55) Shelby Rogers (USA)
(81) Misaki Doi (JPN)
(91) Nina Stojanovic (SRB)
(97) Aliona Bolsova (ESP)

Clara Tauson
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Clara Tauson

Der er livestream fra W80 i Tyler, men formentlig ikke fra kvalifikationen.
Udover de ovennævnte danske topnavne, deltager både Olivia Gram, Olga Helmi og Elena Jamshidi i W15-turneringer under ITF Women’s Tennis Tour, men det er uvist, om der er livestream fra enkelt af disse turneringer.

JM 2020
Foto: Privat – Olivia Gram

Både Elena og Olga giver udtryk for, at de er trygge ved at deltage, fordi arrangørerne har stor respekt for covid-19, og derfor bliver der passet godt på spillerne.

Olga Helmi
Foto: Burankhun – Olga Helmi

Jelena tilføjer desuden:
“Man skal have masker på og spritte af. Derudover får man målt sin temperatur hver dag, før man kommer ind i klubben. Og derudover passer jeg også selv meget på og holder min afstand.

Elena Jamshidi
Foto: Sportsfotograf.com – Elena Jamshidi

17-årige Elmer Møller, der er no. 50 på junior-ranglisten, deltager for 2. uge i træk i en Grade 1 turnering, hvilket foregår på grus i Villena i Spanien.
I den seneste turnering i Plovdiv vandt Elmer i 1. runde 4-6, 6-4, 6-0 over no. 111 Angel Guerrero Melgar (ESP), og i 1/8-finalen manglede marginalerne mod no. 186 Peter Benjamin Privara (SVK), der vandt 7-6(4), 2-6, 7-5.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller

Ugens internationale hoved-begivenhed er ATP 500 turneringen Erste Bank Open i Wien, hvor de seedede er så prominente navne som Novak Djokovic, Dominic Thiem, Stefanos Tsitsipas, Daniil Medvedev, Andrey Rublev, Diego Schwartzman, Gael Monfils og Denis Shapovalov.
Desuden deltager Norges Casper Ruud, der i 1. runde møder den italienske teenager, 19-årige Jannik Sinner, der har fået wildcard til turneringen, som kan følges på TV 2 Sport X.

Casper Ruud, Norge
Foto: Sportsfotograf.com.- Casper Ruud

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior


WTA Tour – ATP Tour (Uge 44) 


ATP 500, Erste Bank Open, Wien (AUT) – Hardcourt

Deltagere: Djokovic, Thiem, Tsitsipas, Medvedev, Rublev, Schwartzman, Monfils, Shapovalov m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X

Resultater

Finale: (5) Andrey Rublev (RUS) vs. (LL) Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 6-4

Semifinale
(LL) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (SE) Daniel Evans (GBR) 6-3, 6-4
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. (PR) Kevin Anderson (RSA 6-4, 4-1 Ret’d

Kvartfinale
(LL) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (1/WC) Novak Djokovic (SRB) 6-2, 6-1
(SE) Daniel Evans (GBR) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(3), 4-6, 6-3
(PR) Kevin Anderson (RSA) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 7-6(5)
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. (2) Dominic Thiem (AUT) 7-6(5), 6-2

1/8-finale
(1/WC) Novak Djokovic (SRB) vs. Borna Coric (CRO) 7-6(11), 6-3
(LL) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Hubert Hurkacz (POL) 7-6(6), 7-6(2)
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-7(5), 6-4, 6-3
(SE) Daniel Evans (GBR) vs. (WC) Jurij Rodionov (AUT) 7-5, 6-3

(PR) Kevin Anderson (RSA) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 7-5, 6-1
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) (80) Vasek Pospisil (CAN) 4-6, 6-3, 6-2
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. Jannik Sinner (ITA) 2-1 Ret’d
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. Cristian Garin (CHI) 6-3, 6-2

R32
(1/WC) Novak Djokovic (SRB) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-6(6), 6-3
Borna Coric (CRO) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 6-4
Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Attila Balazs (HUN) 6-3, 7-5
(LL) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-3

(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 6-7(3), 6-3 , 6-4
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Karen Khachanov (RUS) 7-6(6), 6-3
(SE) Daniel Evans (GBR) vs. (Q) Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 4-5 Ret’d
(WC) Jurij Rodionov (AUT) vs. (8) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 7-5
==
Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (7) Gael Monfils (FRA) 6-1, 2-0 Ret’d
(PR) Kevin Anderson (RSA) vs. (WC) Dennis Novak (AUT) 6-7(2), 6-4, 7-6(6)
(Q) (80) Vasek Pospisil (CAN) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 7-5
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (LL) Jason Jung (TPE) 6-3, 6-1

(5) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 6-3, 6-2
Jannik Sinner (ITA) vs. Casper Ruud (NOR) 7-6(2), 6-3
Cristian Garin (CHI) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 6-7(9), 6-3
(2) Dominic Thiem (AUT) vs. (LL) Vitaliy Sachko (UKR) 6-4, 7-5

Den komplette schedule på https://www.atptour.com/en/scores/current/vienna/337/daily-schedule


ATP 250 Astana Open, Nur-Sultan (KAZ) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +5 timer

Deltagere: Paire, Kecmanovic, Mannarino, Millman, Sandgren, Bublik, Paul, Thompson m.fl.
Double. Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Rohan Bopanna (IND) m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com

Resultater (udvalgte)

Finale
(3) Adrian Mannarino (FRA) vs. (4) John Millman (AUS) 7-5, 6-1

Semifinale
(3) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Emil Ruusuvuori (FIN) 7-5, 6-2
(4) John Millman (AUS) vs. Frances Tiafoe (USA) 3-6, 6-4, 6-4

Kvartfinale
(Q) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-1
(3) Adrian Mannarino (FRA) vs. (PR) Mackenzie McDonald (USA) 6-1, 6-4
(4) John Millman (AUS) vs. (7) Tommy Paul (USA) 6-7(5), 6-4, 7-6(5)
Frances Tiafoe (USA) vs. Egor Gerasimov (BLR) 7-6(5), 5-7, 7-5

1/8-finale
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (1) Benoit Paire (FRA) 6-7(4), 7-6(2), 6-1
(Q) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (8) Jordan Thompson (AUS) 6-2, 3-6, 6-4
(3) Adrian Mannarino (FRA) vs. (Q) Yuichi Sugita (JPN) 6-1, 6-1
(PR) Mackenzie McDonald (USA) vs. (WC) Andreas Seppi (ITA) 3-6, 6-3, 6-3

(7) Tommy Paul (USA) vs. Radu Albot (MDA) 6-4, 6-0
(4) John Millman (AUS) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-3, 6-4
Egor Gerasimov (BLR) vs. Jiri Vesely (CZE) 4-6, 6-3, 6-4
Frances Tiafoe (USA) vs. (2) Miomir Kecmanovic (SRB) 7-5, 6-3

R32
(1) Benoit Paire (FRA) – bye
Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-7(5), 6-3, 6-2
(Q) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (WC) Timofey Skatov (KAZ) 6-2, 6-0
(8) Jordan Thompson (AUS) vs. Cameron Norrie (GBR) 5-7, 7-6(6), 6-2

(3) Adrian Mannarino (FRA) – bye
(Q) Yuichi Sugita (JPN) vs. (Q) Damir Dzumhur (BIH) 6-1, 5-7, 6-4
(WC) Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Aslan Karatsev (RUS) 6-3, 1-6, 6-3
(PR) Mackenzie McDonald (USA) vs. (6) Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-2
==
(7) Tommy Paul (USA) vs. Stefano Travaglia (ITA) 7-6(2), 6-3
Radu Albot (MDA) vs. (WC) Dmitry Popko (KAZ) 4-6, 6-4, 6-4
Fernando Verdasco (ESP) vs. James Duckworth (AUS) 6-4, 7-6(5)
(4) John Millman (AUS) – bye

Jiri Vesely (CZE) vs. (5) Tennys Sandgren (USA) 6-4, 7-6(7)
Egor Gerasimov (BLR) vs. Lloyd Harris (RSA) 6-3, 3-6, 7-6(3
Frances Tiafoe (USA) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-3, 6-2
(2) Miomir Kecmanovic (SRB) – bye

Qfi
(6) Damir Dzumhur (BIH) vs. (1) Yannick Hanfmann (GER) 6-4, 6-4
(2) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-7(3), 6-3
(3) Yuichi Sugita (JPN) vs. (7) Marc Polmans (AUS) 3-6, 6-2, 7-6(4)
(5) Aslan Karatsev (RUS) vs. (4) Alexei Popyrin (AUS) 6-3, 6-3

Doubles

1/8-finale:
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Rohan Bopanna (IND) vs. Tomislav Brkic (BIH)/Marcelo Arevalo (ESA) 7-6(5), 6-7(3), [5-10]

Den komplette schedule på https://www.atptour.com/en/scores/current/nur-sultan/9410/daily-schedule


ATP Challenger (uge 44)

Livestream/ATP

€44K, AnyTech365 Marbella Tennis Open (ESP) – Grus

Livestream CC: https://anytech365.com/tennis-tournament/#LiveStream
Livestream CC+C1+C4: https://marbellachallenger.com/streaming/

Finale
[2] (92) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. [6] (108) Jaume Munar (ESP) 7-6(4), 6-2

Semifinale
[6] (108) Jaume Munar (ESP) vs. (225) Alexandre Muller (FRA) 6-4, 6-4
[2] (92) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (155) Carlos Taberner (ESP) 6-4, 6-2

Kvartfinale
(225) Alexandre Muller (FRA) vs. (Q) (432) Carlos Gimeno Valero (ESP) 6-4, 6-0
[6] (108) Jaume Munar (ESP) vs. (Q) (323) Vit Kopriva (CZE) 6-1, 7-5
(155) Carlos Taberner (ESP) vs. (131) Daniel Elahi Galan (COL) 5-7, 6-4, 6-4
[2] (92) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (150) Blaz Rola (SLO) 7-6(4), 4-6, 6-3

1/8-finale
(Q) (432) Carlos Gimeno Valero (ESP) vs. (169) Steven Diez (CAN) 6-3, 6-3
(225) Alexandre Muller (FRA) vs. (148) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-4, 6-4
(Q) (323) Vit Kopriva (CZE) vs. (133) Federico Gaio (ITA) 3-6, 7-6(1), 6-4
[6] (108) Jaume Munar (ESP) vs. (145) Lorenzo Giustino (ITA) 6-1, 6-3

(155) Carlos Taberner (ESP) vs. (189) Jay Clarke (GBR) 7-6(2), 1-6, 6-4
(131) Daniel Elahi Galan (COL) vs. [3] (96) Gianluca Mager (ITA) 4-6, 7-5, 6-1
(150) Blaz Rola (SLO) vs. (170) Joao Domingues (POR) 6-3, 6-3
[2] (92) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (219) Elliot Benchetrit (FRA) 7-5, 6-3

R32
(Q) (432) Carlos Gimeno Valero (ESP) vs. [1] (86) Federico Coria (ARG) 6-4, 6-1
(169) Steven Diez (CAN) vs. (WC) (354) Carlos Gomez-Herrera (ESP) 6-2, 6-3
(148) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (PR) (217) Tommy Robredo (ESP) 6-0, 3-0 Ret’d
(225) Alexandre Muller (FRA) vs. [7] (110) Pedro Sousa (POR) 6-3, 6-4

(Q) (323) Vit Kopriva (CZE) vs. [4] (99) Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(3), 6-2
(133) Federico Gaio (ITA) vs. (WC) (242) Nicola Kuhn (ESP) 6-3, 4-6, 6-4
(145) Lorenzo Giustino (ITA) vs. (136) Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-3, 5-7- 6-4
[6] (108) Jaume Munar (ESP) vs. (Q) (283) Riccardo Bonadio (ITA) 7-6(3), 5-7, 6-3
==
(189) Jay Clarke (GBR) vs. [8] (125) Jozef Kovalik (SVK) 6-3, 7-5
(155) Carlos Taberner (ESP) vs. (207) Ramkumar Ramanathan (IND) 3-6, 7-5, 7-6(4)
(131) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (Q) (274) Andrea Pellegrino (ITA) 6-3, 6-2
[3] (96) Gianluca Mager (ITA) vs. (160) Alessandro Giannessi (ITA) 2-6, 6-1, 6-2

(170) Joao Domingues (POR) vs. [5] (102) Andrej Martin (SVK) 6-3, 3-6, 7-6(7)
(150) Blaz Rola (SLO) vs. (206) Maxime Janvier (FRA) 4-6, 6-2, 6-4
(WC) (548) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (219) Elliot Benchetrit (FRA) 6-1, 4-6, 4-6
[2] (92) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (181) Mario Vilella Martinez (ESP) 6-2, 6-1


€44K, Tennis Challenger Hamburg Presented by Tannenhof, Hamburg (GER) – Hardcourt

Semifinale
[2] (121) Taro Daniel (JPN) vs. (176) Sebastian Ofner (AUT) 6-1, 6-2

Semifinale
(176) Sebastian Ofner (AUT) vs. [1] (105) Kamil Majchrzak (POL) 7-6(3), 6-1
[2] (121) Taro Daniel (JPN) vs. (174) Botic Van De Zandschulp (NED) – walkover

Kvartfinale
[1] (105) Kamil Majchrzak (POL) vs. [7] (135) Nikola Milojevic (SRB) 6-3, 6-1
(176) Sebastian Ofner (AUT) vs. (182) Roman Safiullin (RUS) 7-6(4), 4-6, 6-4
(174) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (143) Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-3, 6-3
[2] (121) Taro Daniel (JPN) vs. [6] (132) Henri Laaksonen (SUI) 6-1, 6-4

1/8-finale
[1] (105) Kamil Majchrzak (POL) vs. (163) Yannick Maden (GER) 6-4, 6-4
[7] (135) Nikola Milojevic (SRB) vs. (Q) (273) Pavel Kotov (RUS) 7-6(5), 6-1
(182) Roman Safiullin (RUS) vs. [3] (123) Jeffrey John Wolf (USA) 7-6(1), 6-4
(176) Sebastian Ofner (AUT) vs. (LL) (159) Hugo Gaston (FRA) 7-6(5), 6-2

(143) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. [8] (141) Oscar Otte (GER) 6-3, 6-3
(174) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (LL) Illya Marchenko (UKR) 6-4, 7-5
[6] (132) Henri Laaksonen (SUI) vs. (Q) (238) Tobias Kamke (GER) 7-6(0), 7-5
[2] (121) Taro Daniel (JPN) vs. (WC) (264) Maximilian Marterer (GER) 4-6, 6-4, 6-3

R32
[1] (105) Kamil Majchrzak (POL) vs. (179) Roberto Marcora (ITA) 6-3, 6-3
(163) Yannick Maden (GER) vs. Kimmer Coppejans (BEL) 6-0, 6-1
(Q) (273) Pavel Kotov (RUS) vs. (SE) (245) Borna Gojo (CRO) 6-4, 6-7(6), 7-5
[7] (135) Nikola Milojevic (SRB) vs. (188) Lukas Lacko (SVK) 7-5, 6-4

[3] (122) Jeffrey John Wolf (USA) vs. (168) Martin Klizan (SVK) 6-4, 6-3
(182) Roman Safiullin (RUS) vs. (Q) (269) Stefano Napolitano (ITA) 6-2, 6-2
(176) Sebastian Ofner (AUT) vs. (PR) (254) Dustin Brown (GER) 7-6(6), 6-2
[5] (130) Sumit Nagal (IND) vs. (LL) Hugo Gaston (FRA) 7-5, 4-1 Ret’d
==
[8] (141) Oscar Otte (GER) vs. (187) Marc-Andrea Huesler (SUI)
(143) Cedrik-Marcel Stebe (GER) vs. (178) Filip Horansky (SVK) 6-2, 6-4
(174) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (SE) (191) Benjamin Bonzi (FRA) 6-4, 7-5
(LL) Illya Marchenko (UKR) vs. [4] (124) Daniel Altmaier (GER) 6-4, 3-2 Ret’d

(194) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [6] (132) Henri Laaksonen (SUI) 3-6, 6-3, 4-6
(Q) (238) Tobias Kamke (GER) vs. (152) Prajnesh Gunneswaran (IND) 3-6, 6-4, 6-1
(WC) (264) Maximilian Marterer (GER) vs. (164) Maxime Cressy (FRA) 6-4, 6-4
[2] (121) Taro Daniel (JPN) vs. (171) Arthur Rinderknech (FRA) 6-3, 3-6, 6-4

Doubles

1/8-finale: Mikael Torpegaard (DEN)/Jeffrey John Wolf (USA) vs. Hugo Gaston (FRA)/Arthur Rinderknech (FRA) 3-6, 6-4, [9-11]


Uge 45

€44K Kvalifikation, Internazionali di Tennis Citta’ di Parma (ITA) – Hardcourt

Qfi
[6] (297) Jack Draper (GBR) vs. [1] (265) Evgeny Karlovskiy (RUS) 6-3, 6-0
[2] (266) Tristan Lamasine (FRA) vs. (WC) (872) Matteo Gigante (ITA) 7-6(6), 6-3
(550) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [3] (270) Stefano Napolitano (ITA) 6-3, 4-6, 1-6
(507) Luca Vanni (ITA) vs. [5] (292) Andrea Arnaboldi (ITA) 6-4, 7-6(4)

Q16
(550) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [8] (432) Enrico Dalla Valle (ITA) 7-6(1), 4-3 Ret’d
[3] (270) Stefano Napolitano (ITA) vs. (539) Marco Bortolotti (ITA) 6-0, 7-6(3)

<< tilbage


ITF Men (44)

<< tilbage


ITF Women (44)

W80 BELLATORUM RESOURCES, Tyler, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer (1. nov)

Livestream ITF CC+C7: https://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livestream USTA: https://www.usta.com/en/home/pro/pro-tennis-events/live-streaming.html

Finale: [7] (112) Ann Li (USA) vs. [8] (113) Marta Kostyuk (UKR) 7-5, 1-6, 6-3

Semifinale
[7] (112) Ann Li (USA) vs. (115) Greet Minnen (BEL) 7-5, 7-5
[8] (113) Marta Kostyuk (UKR) vs. Catherine Bellis (USA) – walkover

Kvartfinale
(Q) (155) Clara Tauson (DEN) vs. [7] (112) Ann Li (USA) 3-6, 5-7
(115) Greet Minnen (BEL) vs. (134) Katarzyna Kawa (POL) 4-6, 6-3, 6-1
Catherine Bellis (USA) vs. [4] (97) Aliona Bolsova (ESP) 6-0, 2-6, 7-5
[8] (113) Marta Kostyuk (UKR) vs. (137) Sara Errani (ITA) 6-2, 6-1

1/8-finale
(Q) (155) Clara Tauson (DEN) vs. [1] (55) Shelby Rogers (USA) 5-7, 7-5, 6-3
[7] (112) Ann Li (USA) vs. (LL) (750) Paula Kania-Chodun (POL) 6-2, 6-2
(115) Greet Minnen (BEL) vs. (Q) (150) Renata Zarazua (MEX) 6-2, 7-5
(134) Katarzyna Kawa (POL) vs. (WC) (246) Halley Baptiste (USA) 6-3, 4-6, 6-1

Catherine Bellis (USA) vs. (Q) (287) Jamie Loeb (USA) 3-6, 6-1, 6-2
[4] (97) Aliona Bolsova (ESP) vs. (148) Caroline Dolhide (USA) 7-6(2), 4-6, 6-3
[8] (113) Marta Kostyuk (UKR) vs. (LL) (174) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-2, 7-5
(137) Sara Errani (ITA) vs. [2] (81) Misaki Doi (JPN) 2-6, 6-3, 6-1

R32
[1] (55) Shelby Rogers (USA) vs. Whitney Osuigwe (USA) 6-3, 6-3
(Q) (155) Clara Tauson (DEN) vs. (119) Caty McNally (USA) 6-3, 6-1
(LL) (750) Paula Kania-Chodun (POL) vs. (Q) (181) Mayo Hibi (JPN) 6-4, 7-5
[7] (112) Ann Li (USA) vs. (JE) (307) Diane Parry (FRA) 6-3, 6-4

(115) Greet Minnen (BEL) vs. (Q) (495) Peyton Stearns (USA) 6-2, 7-5
(Q) (150) Renata Zarazua (MEX) vs. (Q) (270) Conny Perrin (SUI) 6-1, 6-1
(134) Katarzyna Kawa (POL) vs. (130) Olga Govortsova (BLR) 6-3, 6-2
(WC) (246) Halley Baptiste (USA) vs. [5] Kristie Ahn (USA) 6-2, 6-2
==
Catherine Bellis (USA) vs. [6] Anna-Lena Friedsam (GER) 6-3, 6-3
(Q) (287) Jamie Loeb (USA) vs. (Q) (192) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 3-6, 7-6(1)
(148) Caroline Dolhide (USA) vs. (156) Sachia Vickery (USA) 6-1, 6-3
[4] (97) Aliona Bolsova (ESP) vs. (Q) (179) Ankita Raina (IND) 7-5, 6-2

[8] (113) Marta Kostyuk (UKR) vs. (WC) (468) Fernanda Contreras Gomez (MEX) 6-0, 6-0
(LL) (174) Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (WC) (325) Katie Volynets (USA) 7-6(6), 6-3
(137) Sara Errani (ITA) vs. (Q) (190) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-3, 6-1
[2] (81) Misaki Doi (JPN) vs. (141) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-1, 6-3

Qfi
[1] (150) Renata Zarazua (MEX) vs. [14] (238) Harmony Tan (FRA) 6-2, 6-4
[2] (155) Clara Tauson (DEN) vs. [10] (217) Gabriela Talaba (ROU) 6-4, 6-4
(287) Jamie Loeb (USA) vs. (Alt) (750) Paula Kania-Chodun (POL) 7-6(5), 6-4
(495) Peyton Stearns (USA) vs. [4] (174) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 2-6, [10-4]
[5] (179) Ankita Raina (IND) vs. [15]  (253) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 6-0, 6-2
[6] (181) Mayo Hibi (JPN) vs. [16] (270) Conny Perrin (SUI) 5-7, 6-1, [10-8]
[7] (190) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. [12] (235) Kyoka Okamura (JPN) 7-5, 6-3
[8] (192) Georgina Garcia Perez (ESP) vs. (368) Alycia Parks (USA) 6-4, 6-4

Q32 (udvalgte)
[1] (150) Renata Zarazua (MEX) vs. (510) Naomi Broady (GBR) 6-0, 6-2
[14] (238)Harmony Tan (FRA) vs. (WC) Chloe Henderson (USA) 6-0, 6-2

[2] (155) Clara Tauson (DEN) vs. (426) Maria Mateas (USA) 6-2, 6-3
[10] (217) Gabriela Talaba (ROU) vs. (509) Emma Navarro (USA) 6-7(2), 6-0, [10-4]

Doubles

Semifinale:
Tauson/Kostyuk vs. (Alt) Allura Zamarripa/Maribella Zamaripa (USA)
(4) Paula Kania-Chodun/Katarzyna Piter (POL) vs. Katryna Bondarenko (UKR)/Olga Govortsova (BLR)

Kvartfinale:
Allura Zamarripa/Maribella Zamaripa vs. Caroline Dolehide/Caty McNally (USA) 6-4, 4-6, [10-4]
Tauson/Kostyuk vs. Lara Arruabarrena (ESP)/Sara Errani (ITA) – walkove

1/8-finale:
(Alt) Allura Zamarripa/Maribella Zamaripa (USA) vs. Fernando Contreras Gomez (MEX)/Felicity Maltby (USA) 6-2, 6-1
Clara Tauson/Marta Kostyuk (UKR) vs. Anna Danilina (KAZ)/Ankita Raina (IND) 6-2, 6-2


W15, Magic Hotel Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt

R32: (LL) (1254) Olivia Gram (DEN) vs. (Q) (1270) Lena Ruppert (GER) 2-6, 0-6

Qfi: [9] (1254) Olivia Gram (DEN) vs. (930) Yasmine Mansouri (FRA) 2-6, 0-6
Q32: [9] (1254) Olivia Gram (DEN) vs. Ghalia Guizani (TUN) 6-0, 6-0

Doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Sara Ziodato (ITA) vs. Dia Evtimova (BUL)/Carole Monnet (FRA) 3-6, 4-6


W15, PAZARDZHIK CUP 2020 (BUL) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

1/8-finale: (Q) (1310) Elena Jamshidi (DEN) vs. [8] (672) Cristina Dinu (ROU) 3-6, 2-6
R32: (Q) (1310) Elena Jamshidi (DEN) vs. (Q) Chiara Girelli (ITA) 6-1, 7-5

Qfi: (1310) Elena Jamshidi (DEN) vs. [9] Anja Draskovic (MNE) 6-4, 6-1
Q32: (1310) Elena Jamshidi (DEN) vs. Darya Velikova (BUL) 6-2, 6-1


W15, 17TH LYTTOS BEACH ITF WORLD TOUR, Heraklion (GRE) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Qfi: (1061) Olga Helmi (DEN) vs. (1270) Zoe Howard (FRA) 6-2, 3-6, [7-10]
Q32: (1061) Olga Helmi (DEN) – bye

Doubles

1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Ayumi Koshiishi (JPN) vs. (WC) Magdalini Adaloglou/Martha Matoula (GRE) 3-6, 2-6

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 44)

J1, TROFEO JUAN CARLOS FERRERO, Villena (ESP) – Grus

Boys singles

1/8-finale: (56) Elmer Møller (DEN) vs. (Q) (180) Luca Van Assche (FRA) 5-7, 3-6
R32: (56) Elmer Møller (DEN) vs. (112) Lui Maxted (GBR) 6-4, 6-4

Boys doubles

Kvartfinale: Møller/Bertrand vs. (2) Dali Blanch (USA)/Jack Pinnington Jones (GBR) 4-6, 3-6
1/8-finale: Elmer Møller (DEN)/Robin Bertrand (FRA) vs. Marc Othman Ktiri/Daniel Merida Aguilar (ESP) 6-2, 7-6(1)

Girls singles

R32: (170) Clarine Lerby (NED) vs. (Q) (246) Katerina Mandelikova (CZE) 4-6, 6-7(5)

Girls doubles

1/8-finale: Clarine Lerby (NED)/Matilde Jorge (POR) vs. Annabelle Xu/Kayla Cross (CAN) 3-6, 1-6


J5, OLIVER BORSOS MEMORIAL, Budpest (HUN) – Grus

Q16: Alexander Borup (DEN) vs. [1] (589) Ivan Noel Hornung (HUN) 1-6, 3-6
Q32: Alexander Borup (DEN) vs. (2296) Marcell Marki (HUN) 6-2, 3-0 Ret’d


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 44)

Cat3, TE U16 Limassol Sporting Club 2020 (CYP) – Kunstgræs
Tidsforskel: cet +1 time

Kvartfinale: [6] (438) Oliver Bonding (DEN) vs. [1] (30) Stylianos Christodoulou (CYP) 1-6, 1-6
1/8-finale: [6] (438) Oliver Bonding (DEN) vs. (Q) Ioakim Kefalas (CYP) 6-0, 6-3
R32: [6] (438) Oliver Bonding (DEN) vs. (LL) Socrates Neocleous (CYP) 6-0, 6-2

U16 Boys doubles

Semifinale: Bonding/Lazarides vs. (1) Constantinos Djakouris/Stylianos Papamichael (CYP) 7-6(5), 4-6, [3-10]
Kvartfinale: Bonding/Lazarides vs. (3) Nikita Sclearenco (CYP)/Iraklis Kalanov (GRE) 6-2, 7-6(4)
1/8-finale: Oliver Bonding (DEN)/Leonidas Lazarides (CYP) vs. Giorgos Nikolaou/Pavlos Tryfon (CYP) 6-1, 6-2


WTA Challenger/125K 

Ikke flere i 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm