Efter 2 forrygende uger med Stockholm Open titel og ATP 500 finale meldte en træt Holger Rune afbud i double i Paris, hvor han kan få indflydelse på den sidste plads i ATP Finals

For 3. uge i træk vil der herhjemme være ekstra fokus på 19-årige Holger Rune, der tirsdag ved 1630-tiden er bookmakernes favorit, når han i 1. runde ved ATP 1000 Rolex Paris Masters møder den tidligere schweiziske Grand Slam vinder Stan Wawrinka.

ATP 500 Basel: Træt Holger Rune manglede lige det sidste mod formstærk canadier

Der sættes i artiklen herover spørgsmål ved, om Holger igen med kort varsel kan mobilisere de fornødne mentale og fysiske resurser til igen at finde det tårnhøje niveau, som kræves for at nå langt i en ATP Masters.

For flere af deltagerne er det sidste udkald til at kvalificere sig til ATP Nitto Finals, hvor Carlos Alcaraz, Rafael Nadal, Stefanos Tsitsipas, Casper Ruud og Daniil Medvedev foreløbig har kvalificeret sig som de 5 øverste på Race-listen, og desuden er Novak Djokovic kvalificeret, fordi han vandt US Open.
Tilbage resterer således stadig yderligere 2 pladser, hvor de nærmeste kandidater er Felix Auger-Aliassime, Andrey Rublev, Taylor Fritz og Hubert Kurkacz.

Holger kan få en afgørende rolle i kapløbet, idet han i tilfælde af sejr over Wawrinka kan ødelægge muligheden for Hubert Hurkacz, som han kan møde i 2. runde (R32), og hvis det lykkes, kan Holger i 1/8-finalen muligvis spænde ben for Andrey Rublev, hvilket vil være en god hjælp for Taylor Fritz, der dog formentlig skal vinde turneringen for at kvalificere sig.

Alle kampe fra turneringen bliver vist på Tennistv.com, og der er ligeledes massiv dækning fra TV 2 Sport X og Play.

Der er også masser af tennis på TV 2 Sport og Play fra WTA Finals, hvor de indledende puljekampe afvikles mandag-lørdag efterfulgt af semifinaler søndag og finale næste mandag.

Som følge af en længere skadespause har 19-årige Clara Tauson mistet en masse rangliste-point, og derfor mistede hun for en uge siden sin top 100 status, da hun dalede 40 pladser til no. 140.
I sidste uge indledte Clara et comeback, da hun deltog i en W80 ITF turnering i Poitiers i Frankrig, hvor hun efter 3 sejre i 2 sæt trak sig i 3. sæt i semifinalen mod ranglistens no. 282 Petra Marcinko (CRO), der førte 3-6, 6-1, 2-1.

Forinden var der flere episoder, hvor Clara tilsyneladende var utilfreds med dommerens beslutninger, men Tennisavisen har ikke fået svar på en henvendelse til Tournament Director på spørgsmål om, hvorvidt Clara havde ret i sine protester, og om det er korrekt opfattet, at dommeren havde ændret en oprindelig kendelse og givet point til modstanderen, samt hvad der var den officielle begrundelse for, at Clara trak sig fra kampen.
Team Tauson er heller ikke vendt tilbage med et svar.

I denne uge er Clara tilmeldt en W60 turnering i Nantes, hvor der tilsyneladende ikke er mulighed for at følge med på livestream.
Clara vandt mandag 6-1, 7-5 i 1. runde mod no. 202 Valentini Grammatikopoulou (GRE), og hun kan i 2. runde møde no. 279 Mona Barthel (GER), der for snart 10 år siden var no. 23 på ranglisten.

Clara Tauson
Clara Tauson of Denmark during practice ahead of the 2022 US Open Grand Slam tennis tournament Grand Slam;Sport;Sports;Tennis;US;US Open;USA;USO;United States;WTA

 

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe lørdag 5. november

Billeder: Holger Vitus Nødskov Rune og Novak Djokovic – finale TV 2 Sport X kl. 1500,
Elmer Møller (Sportsfotograf.com) – Livestream finale M15 Heraklion 0830cet

ATP 1000 Paris – Tennistv.com, TV 2 Sport X (1500->)

Court Central – start 1230
(2) Wesley Koolhof/Neal Skupski vs. (8) Ivan Dodig/Austin Krajicek
NB 1500: Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (6) Novak Djokovic (SRB)

====

WTA Finals – WTATV.com, TV 2 Play

Stadium Court – start 1930cet
(1) B. Krejcikova/K. Siniakova vs. (5) L. Kichenok/J. Ostapenko
NB 2130: (5) Maria Sakkari (GRE) vs. (6) Caroline Garcia (FRA)
NB 0100: (1) Iga Swiatek (POL) vs. (7) Aryna Sabalenka
(4) V. Kudermetova/E. Mertens vs. (8) D. Krawczyk/D. Schuurs

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Knoxville (kval)

Court 2 – ca. 1900cet
(2) August Holmgren (DEN) vs. (Alt) Theo Arribage (FRA)

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

M15 Heraklion – Livestream

Hard Court Tsitsipas – start 0830cet
Finale: (876) Elmer Møller (DEN) vs. [7] (803) Sidane Pontjodikromo (NED)

====

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-44-daempede-forventninger-til-holger-rune-ved-paris-masters-inden-next-gen-finals/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 44)

ATP 1000, Rolex Paris Masters – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (6) Novak Djokovic (SRB) 3-6, 6-3, 7-5

Semifinale
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (8) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-2
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-2, 3-6, 7-6(4)

Kvartfinale
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (1) Carlos Alcaraz (ESP) 6-3, 6-6(3-1) Ret’d
(8) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (16) Frances Tiafoe (USA) 6-1, 6-4
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-0, 6-3
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Tommy Paul (USA) 6-2, 6-4

1/8-finale
(1) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-1, 6-3
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (7) Andrey Rublev 6-4, 7-5
(16) Frances Tiafoe (USA) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-3, 7-6(5)
(8) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) Gilles Simon (FRA) 6-1, 6-3
==
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. Karen Khachanov 6-4, 6-1
Lorenzo Musetti (ITA) vs. (3) Casper Ruud (NOR) 4-6, 6-4, 6-4
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA)  6-3, 7-6(3)
Tommy Paul (USA) vs. (14) Bablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-4

R32
(1) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-4, 6-4
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (LL) Fabio Fognini (ITA) 6-0, 7-5
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (10) Hubert Hurkacz (POL) 7-5, 6-1
(7) Andrey Rublev vs. John Isner (USA) 6-2, 6-3

Alex De Minaur (AUS) vs. (4) Daniil Medvedev 6-4, 2-6, 7-5
(16) Frances Tiafoe (USA) vs. Jack Draper (GBR) 6-3, 7-5
(WC) Gilles Simon (FRA) vs. (9) Taylor Fritz (USA) 7-5, 5-7, 6-4
(8) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Mikael Ymer (SWE) 6-7(6), 6-4, 7-6(6)
====
(6) Novak Djokovic (SRB) vs. Maxime Cressy (USA) 7-6(1), 6-4
Karen Khachanov vs. (Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-3, 4-6, 6-4
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 6-2
(3) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Richard Gasquet (FRA) 6-1, 7-6(7)

(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Daniel Evans (GBR) 6-3, 6-4
(Q) Corentin Moutet (FRA) vs. (12) Cameron Norrie (GBR) 6-3, 5-7, 7-6(3)
(14) Bablo Carreno Busta (ESP) vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-6(2), 2-6, 6-4
Tommy Paul (USA) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) 3-6, 7-6(4), 6-1

R64
(1) Carlos Alcaraz (ESP) – bye
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Aslan Karatsev 6-3, 6-4
Grigor Dimitrov (BUL) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 7-6(5), 7-6(5)
(LL) Fabio Fognini (ITA) vs. (Q) Arthur Fils (FRA) 7-6(5), 6-7(4), 6-2

(10) Hubert Hurkacz (POL) vs. (WC) Adrian Mannarino (FRA) 7-6(5), 6-4
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (PR) Stan Wawrinka (SUI) 4-6, 7-5, 7-6(3)
John Isner (USA) vs. (Q) Oscar Otte (GER) 6-4, 7-6(3)
(7) Andrey Rublev – bye
==
(4) Daniil Medvedev – bye
Alex De Minaur (AUS) vs. Sebastian Korda (USA) 6-4, 4-6, 6-4
Jack Draper (GBR) vs. (WC) Arthur Rinderknech (FRA) 6-3, 6-4
(16) Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 6-4

(9) Taylor Fritz (USA) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 6-2
(WC) Gilles Simon (FRA) vs. Andy Murray (GBR) 4-6, 7-5, 6-3
(Q) Mikael Ymer (SWE) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 6-7(7), 6-4
(8) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye
====
(6) Novak Djokovic (SRB) – bye
Maxime Cressy (USA) vs. Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-3
Karen Khachanov vs. Sebastian Baez (ARG) 6-1, 6-1
(Q) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (11) Jannik Sinner (ITA) 6-2, 6-3

Lorenzo Musetti (ITA) vs. (15) Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-4
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Quentin Halys (FRA) 6-3, 6-4
(WC) Richard Gasquet (FRA) vs. Alex Molcan (SVK) 6-3, 6-1
(3) Casper Ruud (NOR) – bye
—-
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye
Daniel Evans (GBR) vs. Brandon Nakashima (USA) 6-3, 3-6, 6-4
(Q) Corentin Moutet (FRA) vs. Borna Coric (CRO) 3-6, 6-3, 6-4
(12) Cameron Norrie (GBR) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 6-4

(14) Bablo Carreno Busta (ESP) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-3
Denis Shapovalov (CAN) vs. Francisco Cerondolo (ARG) 6-7(2), 6-3, 6-4
Tommy Paul (USA) vs. Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) – bye


WTA Finals Fort Worth (TX, USA) – Hardcourt

Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Stadium Court – start 1930cet
(1) B. Krejcikova/K. Siniakova vs. (5) L. Kichenok/J. Ostapenko
NB 2130: (5) Maria Sakkari (GRE) vs. (6) Caroline Garcia (FRA)
NB 0100: (1) Iga Swiatek (POL) vs. (7) Aryna Sabalenka
(4) V. Kudermetova/E. Mertens vs. (8) D. Krawczyk/D. Schuurs

Singles

Tracy Austin Group Nancy Richey Group
(1) Iga Swiatek (POL) 3-0
(6) Caroline Garcia (FRA) 2-1
(8) Daria Kasatkina 1-2
(4) Cori Gauff (USA) 0-3
(5) Maria Sakkari (GRE) 3-0
(7) Aryna Sabalenka 2-1
(2) Ons Jabeur (TUN) 1-2
(3) Jessica Pegula (USA) 0-3

 

Tracy Austin Group
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (8) Daria Kasatkina 6-2, 6-3
(4) Cori Gauff (USA) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 4-6, 3-6
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (6) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-2
(4) Cori Gauff (USA) vs. (8) Daria Kasatkina 6-7(6), 3-6
(6) Caroline Garcia (FRA) vs. (8) Daria Kasatkina 4-6, 6-1, 7-6(5)
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (4) Cori Gauff (USA) 6-3, 6-0

Nancy Richey Group
(3) Jessica Pegula (USA) vs. (5) Maria Sakkari (GRE) 6-7(3), 6-7(4)
(2) Ons Jabeur (TUN) vs. (7) Aryna Sabalenka 6-3, 6-7(5), 5-7
(2) Ons Jabeur (TUN) vs.(3) Jessica Pegula (USA) 1-6, 6-3, 6-3
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. (7) Aryna Sabalenka 6-2, 6-4
(3) Jessica Pegula (USA) vs. (7) Aryna Sabalenka 3-6, 5-7
(2) Ons Jabeur (TUN) vs. (5) Maria Sakkari (GRE) 2-6. 3-6


Doubles

Semifinale
(1) B. Krejcikova/K. Siniakova vs. (5) L. Kichenok/J. Ostapenko
(4) V. Kudermetova/E. Mertens vs. (8) D. Krawczyk/D. Schuurs

Rosie Casals Pam Shriver
(1) B. Krejcikova/K. Siniakova 3-0
(8) D. Krawczyk/D. Schuurs 2-1
(6) Y. Xu/Z. Yang 1-2
(3) Cori Gauff/Jessica Pegula 0-3
(4) V. Kudermetova/E. Mertens 3-0
(5) L. Kichenok/J. Ostapenko 1-2 (5-4), 55,5%
(7) A. Danilina/B. Haddad 1-1 (3-4), 42,9%
(2) D. Dabrowski/G. Olmos 1-2 (2-5), 28,6%

 

Rosie Casals
(1) B. Krejcikova/K. Siniakova vs. (8) D. Krawczyk/D. Schuurs 6-4, 6-3
(3) C. Gauff/J. Pegujla vs. (6) Y. Xu/Z. Yang 4-6, 6-4, [7-10]
(1) B. Krejcikova/K. Siniakova vs. (6) Y. Xu/Z. Yang 6-3, 6-3
(3) C. Gauff/J. Pegujla vs. (8) D. Krawczyk/D. Schuurs 6-3, 0-6, [5-10]
(6) Y. Xu/Z. Yang vs. (8) D. Krawczyk/D. Schuurs 6-7(2), 3-6
(1) B. Krejcikova/K. Siniakova vs. (3) C. Gauff/J. Pegujla 6-2, 6-1

Pam Shriver
(4) V. Kudermetova/E. Mertens vs. (5) L. Kichenok/J. Ostapenko 3-6, 6-1, [10-6]
(2) D. Dabrowski/G. Olmos vs. (7) A. Danilina/B. Haddad’ 5-7, 0-6
(2) D. Dabrowski/G. Olmos vs. (5) L. Kichenok/J. Ostapenko 7-6(5), 2-6, [12-10]
(4) V. Kudermetova/E. Mertens vs. (7) A. Danilina/B. Haddad 6-4, 6-3
(5) L. Kichenok/J. Ostapenko vs. (7) A. Danilina/B. Haddad 6-7(7), 6-4, [10-8]
(2) D. Dabrowski/G. Olmos vs. (4) V. Kudermetova/E. Mertens 6-7(5), 2-6


ATP Challenger (uge 44)

Livestream: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Place Country Category Surface
Bergamo Italy Challenger 80 Hard
Charlottesville VA, USA Challenger 80 Hard
Guayaquil Ecuador Challenger 80 Clay
Sydney Australia Challenger 80 Hard
Yokohama Japan Challenger 80 Hard

 

Charlottesville
Tidsforskel: cet -5 timer

Q16: (513) August Holmgren (DEN) vs. (542) Nathan Ponwith (USA) 6-7(7), 6-2, 3-6


WTA Challenger (Uge 44)

Livestream: Bet365, Unibet, Oddset

WTA 125, Dow Tennis Classic, Midland (MI, USA) – Hardcourt

Finale: (7) Caty McNally (USA) vs. Anna-Lena Friedsam (GER)

Semifinale
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Ann Li (USA) 6-4, 6-2
(7) Caty McNally (USA) vs. (WC) Peyton Stearns (USA) 6-1, 6-2


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 44)

Place Country Category Surface
Jakarta Indonesia M25  Hard
Jerusalem Israel M25 – Livestream  Hard
Monastir Tunisia M25  Hard
Rio Cuarto Argentina M25  Clay
Al Zahra Kuwait M15  Hard
Antalya Türkiye M15 – Livestream  Clay
Fayetteville, AR AR, USA M15  Hard
Heraklion Greece M15 – Livestream  Hard
Ithaca, NY USA M15 Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
New Delhi India M15  Hard
Santa Cruz Bolivia M15  Clay
Selva Gardena Italy M15 Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Villers-les-Nancy France M15 Hard

 

M15 Fayetteville
Tidsforskel: cet -8 timer

Kvartfinale
(952) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [5] (704) Olle Wallin (SWE) 0-6, 4-6
[2] (668) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [6] (713) Toby Samuel (GBR) 4-6, 3-6

1/8-finale
[5] (704) Olle wallin (SWE) vs. (1061) Gabriel Evans (USA) 6-2, 6-3
(952) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (Q) (1793) Hamish Stewart (GBR) 7-5, 7-6(6)
[6] (713) Toby Samuel (GBR) vs. (892) Alex Martinez (ESP) 6-2, 6-1
[2] (668) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (Q) (1538) Arthur Neuhaus (SUI) 6-0, 6-2

R32 (nederst)
[5] (704) Olle Wallin (SWE) vs. (1592) Benedikt Emesz (AUT) 6-3, 6-3
(1061) Gabriel Evans (USA) vs. (823) Tyhler Zink (USA) 6-2, 6-2
(Q) (1793) Hamish Stewart (GBR) vs. Jake Sweeney (USA) 6-1, 6-0
(952) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [3] (698) Gabi Adrian Boitan (ROU) 6-2, 7-5

[6] (713) Toby Samuel (GBR) vs. (926) Kyle Kang (USA) 6-2, 6-2
(892) Alex Martinez (ESP) vs. (1244) Adrian Oetzbach (GER) 6-2, 6-3
(Q) (1538) Arthur Neuhaus (SUI) vs. (1029) Francisco Pini (ARG) 6-3, 6-3
[2] (668) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (Q) Alex Blanchar (ESP) 7-5, 6-1

Doubles

Finale: Sigsgaard/Ingildsen vs. (1) Tyler Zink/George Goldhoff (USA) 6-1, 4-6, [2-10]
Semifinale: Sigsgaard/Ingildsen vs. Foster Rogers (USA)/Benedikt Emesz (AUT) 6-1, 7-6(7)
Kvartfinale: Sigsgaard/Ingildsen vs. Hamish Stewart (GBR)/Kareem Allaf (SVR) 7-6(2), 6-1
1/8-finale: (2) Christian Sigsgaard/Johannes Ingildsen (DEN) vs. Ryan Dickerson/Cooper Williams (USA) 6-3, 6-2


M15 Heraklion
Tidsforskel: cet +1 time

Finale: (876) Elmer Møller (DEN) vs. [7] (803) Sidane Pontjodikromo (NED) 6-3, 7-5

Semifinale
(876) Elmer Møller (DEN) vs. Benjamin Pietri (FRA) 6-3, 6-2
[7] (803) Sidane Pontjodikromo (NED) vs. (598) Matthew Dellavedova (AUS) 6-3, 7-6(2)

Kvartfinale
Benjamin Pietri (FRA) vs. (879) Michael Zhu (USA) 6-2, 6-0
(876) Elmer Møller (DEN) vs. (1714) Jakub Nicod (CZE) 6-3, 4-2 Ret’d
[7] (803) Sidane Pontjodikromo (NED) vs. [3] (565) Simone Roncalli (ITA) 7-5, 6-4
(598) Matthew Dellavedova (AUS) vs. (1184) Alexandros Skorilas (GRE) 6-2, 6-3

1/8-finale
(1714) Jakub Nicod (CZE) vs. [4] (642) Hazem Naw (SYR) 6-4, 6-1
(876) Elmer Møller (DEN) vs. (1011) Kai Lemstra (GER) 6-3, 6-2

R32:
[4] (642) Hazem Naw (SYR) vs. (Q) (1065) Matas Vasiliauskas (LTU) 6-1, 6-1
(1714) Jakub Nicod (CZE) vs. (1635) Nicolas Kobelt (SUI) 6-3, 6-7(5), 6-1
(1011) Kai Lemstra (GER) vs. (1048) Martyn Pawelski (POL) 6-2, 7-5
(876) Elmer Møller (DEN) vs. [6] (802) Jiri Barnat (CZE) 6-1, 6-1

Doubles

Semifinale: Møller/Kobelt vs. (7) Marlon Vankan/Kai Lemstra (GER) 5-7, 4-6
Kvartfinale: Møller/Kobelt vs. Sebastian Gima (ROU)/Jakub Nicod (CZE) 6-3, 6-4
1/8-finale: Elmer Møller (DEN)/Nicolas Kobelt (SUI) vs. Ammar Elamin/Cian Maguire (IRL) 6-0, 6-7(1), [12-10]


M15 Al Zahra
Tidsforskel: cet +2 timer

Qfi: [10] Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [1] (1538) Patrik Oplustil (CZE) 2-6, 3-6

Q16
[1] (1538) Patrik Oplustil (CZE) – bye
[10] Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Tushar Sharma (IND) 6-4, 6-2

Doubles

1/8-finale: Felipe Mikkelsen (DEN)/Ivan Kremenchutskyu (UKR) vs. (1) Aleksandre Metreveli/Aleksandre Bakshi (GEO) 0-6, 0-6


ITF Women (uge 44)

Place Country Category Surface
Shrewsbury Great Britain W100 – Livestream Hard
Barranquilla Colombia W60 – Livestream  Hard
Nantes France W60 Hard
Sydney Australia W60 – Livestream  Hard
Haabneeme Estonia W25 Hard
Jerusalem Israel W25 – Livestream  Hard
Trnava Slovakia W25 – Livestream Hard
Antalya Türkiye W15  Clay
Heraklion Greece W15 – Livestream  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard
Solarino Italy W15  Carpet

 

W100 Shrewsbury

Q16: [3] (389) Olga Helmi (DEN) vs. (1138) Ella McDonald (GBR) 2-6, 2-6


W60 Nantes

Kvarfinale
[8] (140) Clara Tauson (DEN) vs. [3] (100) Kamilla Rakhimova 6-7(5), 6-3, 2-6
[7] (115) Daria Snigur (UKR) vs. (251) Yuliya Hatouka 6-3, 6-2

1/8-finale
[8] (140) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (376) Isabella Kruger (RSA) 6-1, 2-6, 6-4
[3] (100) Kamilla Rakhimova vs. (308) Audrey Albie (FRA) 6-3, 6-4

R32
[8] (140) Clara Tauson (DEN) vs. (202) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-1, 7-5
(Q) (376) Isabella Kruger (RSA) vs. (282) Mona Barthel (GER) 6-3, 4-6, 6-3
(308) Audrey Albie (FRA) vs. (200) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-1, 7-6(5)
[3] (100) Kamilla Rakhimova vs. (246) Magali Kempen (BEL) 7-5, 7-5


W60 Barranquilla
Tidsforskel: cet -6 timer

R32: (Q) (692) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [5] (172) Maria Lourdes Carle (ARG) 3-6, 3-6

R64
[5] (172) Maria Lourdes Carle (ARG) – bye
(Q) (692) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (697) Maria Paulina Perez Garcia (COL) 6-2, 4-6, 7-6(3)

Qfi: [1] (692) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [12] Basant Kaur (USA) 6-2, 6-1

Q16
[1] (692) Johanne Christine Svendsen (DEN) – bye
[12] Basant Kaur (USA) vs. Javiera Verdugo (CHI) 6-0, 6-2


W15 Antalya

Q32: [16] Cecilie Wiche (DEN) vs. Patsy Daughters (USA) 2-6, 2-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 44)

Grade 3, Burlington (CAN) – Hardcourt

Boys singles

R32: (873) Alexander Nordal Clausen (Den9 vs. (638) Kaetan Mehta (CAN) 3-6, 4-6


Grade 4, Nairobi (KEN) – Grus

Boys singles

1/8-finale
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. [11] (1565) Yile Li (CHN) 2-6, 4-6

R32
[11] (1565) Yile Li (CHN) vs. Brandon Sagala (KEN) 6-2, 6-2
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. [6] (622) Abubakari Yakubu-Lea (GHA) 6-3, 4-6, 6-1
==
(2642) Oliver Steines (DEN) vs. [14] (1697) Charles Chen (CHN) 2-6, 3-6

R64
[6] (622) Abubakari Yakubu-Lea (GHA) – bye
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Setu Goyal (IND) 7-5, 7-5
==
[14] (1697) Charles Chen (CHN) – bye
(2642) Oliver Steines (DEN) vs. Ronald Nasawali (UGA) 6-2, 7-5

Emil Remsted (DEN) vs. Ayaan Choudhary (IND) 3-6, 3-6

Boys doubles

1/8-finale: Steines/Engelschmidt vs. (2) Nikola Jovic (SRB)/Abubakari Yakubu-Lea (GHA) 2-4, 3-5

R32
Emil Remsted/Marcus Tofft (DEN) vs. Brandon Sagala/Raymond Oduor (KEN) 4-6, 6-7(4)
==
Oliver Steines/Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Jonathan Frost (ISR)/Sebastian Anthony Vlahos (POL) 6-4, 6-2


Grade 4, Nairobi (KEN) – Grus

Girls singles

R32:
(2773) Caroline Porsager (DEN) vs. [8] (886) Kenza El Akili (MAR) 3-6, 7-5, 0-6
Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. [2] (653) Daria Stefania Malaescu (ROU) 2-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Ruus/Porsager vs. (4) Masa Tanaskovic (SRB)/Adi Bitton (ISR) 2-6, 0-6
R32: Ophelia Mille Ruus/Caroline Porsager (DEN) – bye


Grade 4, Tampere (FIN) – Hardcourt

Girls singles

Qfi: [6] (3026) Nora Louko (SWE) vs. [3] (2406) Freja B. Løvbjerg (DEN) 6-4, 4-3 Ret’d

Q16
Sophia Bergqvist (DEN) vs. [2] (2256) Viktoria Lorentzon (SWE) 6-4, 2-6, [5-10]

[3] (2406) Freja B. Løvbjerg (DEN) vs. Alexane Lebelle Haller (SWE) 6-2, 6-1
[6] (3026) Nora Louko (SWE) vs. Julia Lintu (FIN) 7-6(2), 6-1

Q32
[2] (2256) Viktoria Lorentzon (SWE) – bye
Sophia Bergqvist (DEN) vs. Emilia Jarvinen (FIN) 7-6(4), 6-3

[3] (2406) Freja B. Løvbjerg (DEN) – bye


Grade 5, Berlin (GER) – Hardcourt

Boys singles

R32
[7] (1171) Christopher Garde (DEN) vs. (1777) Bengt Johan Reinhard (GER) 1-6, 1-6
==
(2852) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [3] (813) Mariano Dedura-Palomero (GER) 4-6, 3-6

Qfi: [3] (2852) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [5] (2934) Fatih Sisic (BIH) 6-3, 6-4

Q16
[1] (2483) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Philipp-Maximilian Huebert (GER) 4-6, 6-2, [11-13]

(2852) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Miguel Bretag (GER) 6-3, 7-5
[5] (2934) Fatih Sisic (BIH) vs. Sebastian Gampert (GER) 6-4, 4-6, [10-5]

Boys doubles

Finale: Garde/Vasir vs. Matteo Kelch/Nikolai Barsukov (GER) 4-6, 6-4, [10-7]
Semifinale: Garde/Vasir vs. Diego Dedura-Palomero/Niels McDonald (GER) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Garde/Vasir vs. Paolo Vasquez Gehrke/Anes Latifovic (GER) 6-0, 6-2

1/8-finale
Christian Grønfeldt-Sørensen/Emanuel Grau Kristensen vs. Christopher Thies/Bengt Johan Reinhard (GER) 5-7, 6-2, [6-10]

Christopher Garde (DEN)/Adam Vasir (CZE) vs. Leon Peranovic/Viggo Wagenknecht (GER) 6-1, 6-3

Girls singles

Finale: [8] (1157) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [1] (632) Lea Aschenberger (GER)
Semifinale: [8] (1157) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [3] (860) Natalie Syrova (CZE) 7-6(4), 6-4
Kvartfinale: [8] (1157) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [2] (679) Sonja Zhenikhova (GER) 6-1, 6-1
1/8-finale: [8] (1157) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (3598) Emma Katarina Forgac (GER) 6-0, 6-2

R32
[8] (1157) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (2182) Tamina Kochta (GER) 6-1, 6-4
(3598) Emma Katarina Forgac (GER) vs. Laura Shelekhova (GER) 6-4, 6-2


Grade 5, Larnaca (CYP) – Hardcourt

Girls singles

Q16: Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. Elena Antonia Dragut (ROU) 6-3, 4-6, [8-10]

Q32:
Elena Antonia Dragut (ROU) – bye
Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. Ana Stojneva (SLO) 3-6, 7-5, [10-5]

<< tilbage[


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 44)

Cat 3, Aizkraukle (LAT) – Carpet

U16 Boys singles

R64: [5] (260) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (642) Alexandr Churkin 4-6, 3-6


Cat 4, Stockholm (SWE) – Acrylic

U14 Boys singles

R32
(WC) (128) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [5] (18) Rihards Neimanis (LAT) 3-6, 1-6

Qfi
[11] (202) Andreas Philip Coort Malee Hansen (DeN) vs. [3] (126) Timur Dautov (126) 3-6, 6-4, [5-10]
[10] (202) Asger Sørensen (DeN) vs. [8] (188) Lovis Bertermann (GER) 2-6, 2-6

Q16:
[3] (126) Timur Dautov vs. (934) Yecheng Mei (CHN) 6-2, 6-2
[11] (202) Andreas Philip Coort Malee Hansen (DEN) vs. (766) Axel Schoen Erischo (SWE)

[10] (202) Asger Sørensen (DeN) vs. (623) Samuel Zlotnik (GBR) 6-2, 6-2
[8] (188) Lovis Bertermann (GER) vs. (WC) Noel Hajduk (SWE) 6-0, 6-0

U14 Boys doubles

1/8-finale Aaby/Andersson vs. (1) Victor Ryden (SWe)/Valentin Gonzalez-Galino (ESP) 3-6, 4-6
R32: Mads Bruhn Aaby (DEN)/Linus Andersson (SWE) vs. Daiya Hino (JPN)/Arthur Lenglet (FRA) 6-1, 6-1

U14 Girls singles

R64
(Q) (611) Amani Azarkan (DEN) vs. (WC) Lisa Noltorp (SWE) 4-6, 5-7

Qfi
(611) Amani Azarkan (DEN) vs. [13] (1496) Emilia Samuelsson Baresso (SWE) 6-4, 4-6, [10-5]

[6] (900) Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. [10] (1496) Isabelle Charlotte Rockler (SWE) 7-6(2), 6-3

U14 Girls doubles

R32: Nora Juncher Kjellin/Amani Azarkan (DEN) vs. (6) Izabella Benke Giosanu (HUN)/Katriin Reinvald (EST) 1-6, 0-6

<< tilbage


UTR turneringer 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup – 2022

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022
Kvartfinale

Italien vs. USA
Tyskland vs. Canada
Australien vs. Holland
Kroatien vs. Spanien


World Group I og II Play-offs – 3-4/4-5. februar 2023

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I Play-offs
(1) Japan vs. Polen
Grækenland vs. (2) Ecuador
Kina vs. (3) Brasilien
Danmark vs. (4) Indien (3-4. feb)
Thailand vs. (5) Rumænien
Letland vs. (6) Israel
(7) Peru vs. Irland
(8) Mexico vs. Taipei
(9) Ukraine vs. Libanon
(10) Tyrkiet vs. Slovenien
Lithauen vs. (11) Pakistan
(12) New Zealand vs. Bulgarien
World Group II Play-offs
Zimbabwe vs. (1) Uruguay
Georgien vs. (2) Bolivia
(3) Tunesien vs. Cypern
Luxembourg vs. (4) Sydafrika
(5) Barbados vs. Pacific Ocean
Monaco vs. (6) Dominikanske Republik
Venzuela vs. (7) Hong Kong 
Jordan vs. (8) El Salvador
Jamaica vs. (9) Estland
(10) Egypten vs. Paraguay
Elfenbenskysten vs. (11) Marokke
Vietnam vs. (12) Indonesien

 

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Holland vs. (1) Frankrig
Kroatien vs. (2) Tyskland
(3) Rumænien vs. Ungarn
Østrig vs. (4) Letland
(5) Japan vs. Ukraine
Argentina vs. (6) Brasilien
Slovenien vs. (7) Kina
Mexico vs. (8) Serbien


Finals 2022 – 8-13. november 2022

Group A: (1) Schweiz, Canada, Italien
Group B: (2) Australien, Slovakiet, Belgien
Group C: (3) Spanien, Kazakhstan, Storbritannien
Group D: (4) Tjekkiet, USA, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelATP 500 Basel: Træt Holger Rune manglede lige det sidste mod formstærk canadier
Næste artikelATP 1000 Paris: Feberramt Holger Rune nedkæmper Stan Wawrinka tirsdag. Onsdag udspilles polsk top 10 spiller
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.