Carl Emil Overbeck i double og August Holmgren i single deltager for anden uge i træk i ATP Challenger i Californien

Både indeværende og sidste uge har været uden de 19-årige danske topnavne Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune, der begge trak deres tilmeldinger fra de oprindeligt planlagte turneringer.

Der var dog alligevel mulighed for at se tennis i verdensklasse i sidste uge, idet det var de etablerede navne, der dominerede ved ATP 500 Astana Open, hvor den ene semifinale var et opgør mellem Daniil Medvedev og Novak Djokovic, der er de 2 seneste no. 1 på ATP-ranglisten, inden 19-årige Carlos Alcaraz med US Open titlen overtog 1. pladsen, og i den anden semifinale vandt 3. seedede Stefanos Tsitsipas i 3 sæt over 5. seedede Andrey Rublev.

Tsitsipas mødte i finalen Djokovic, der siden finale-nederlaget til Rafael ved French Open vandt titlen ved Wimbledon, og efter en ufrivillig pause under US Open fortsatte sejrsstimen med endnu en titel i forrige uge ved ATP 250 Tel Aviv, og det blev til den 3. titel i træk, da han vandt finalen i Astana Open 6-3, 6-4.

I denne uge var det oprindelig planen, at TV 2 ville fokusere på ATP 250 i Firenze, men på grund af afbud fra Holger, viser TV 2 Sport X kampe fra ATP 250 i Gijon.
Begge turneringer kan dog følges på TV 2 Play og Tennistv.

De 4 topseedede i Firenze er Felix Auger-Aliassime og Lorenzo Musetti i øverste halvdel, og i nederste halvdel er er det Matteo Berrettini og Maxime Cressy, som alle 4 træder ind i turneringen i 2. runde.

Det samme er tilfældet i Gijon, hvor Andrey Rublev og Francisco Cerundolo er seedet i øverste halvdel, og i nederste halvdel er spanierne Pablo Carreno Busta og Roberto Bautista Agut seedet 2 og 3.

Den højst rangerede turnering er dog WTA 500 i San Diego i Californien, hvor tidsforskellen på 9 timer dog betyder, at de fleste kamp spilles om natten dansk tid.
Dog kan de første kampe følges på WTATV og TV 2 Play fra kl. 2030, og for de morgenfriske kan der måske stadig følges tennis til morgenkaffen, hvis aftenprogrammet, der starter 0230 dansk tid, ikke er færdig afviklet.

Topseedet er ranglistens no. 1 og vinder af US Open Iga Swiatek, der var snublende tæt på endnu en titel i Ostrava, hvor Barbora Krejcikova (CZE) dog fik presset finalen i 3 sæt og sikrede titlen 5-7, 7-6(4), 6-3.

Selvom hverken Holger eller Clara er i aktion, er der dog mulighed for at følge danske spillere på livestream, og for 2. uge i træk deltager både 24-årige August Holmgren og 21-årige Carl Emil Overbeck i ATP Challenger i Californien.

August vandt i sidste uge 2 kampe i kvalifikationen til Challenger 80 i Tiburon, hvorefter han i 1. runde var et mulehår fra at vinde i 1. runde mod no. 409 Zachary Svajda (USA), der havde marginalerne på sin side, da han efter en nervepirrende tiebreak i 3. sæt vandt 4-6, 6-3, 7-6(5), og efterfølgende vandt Svajda titlen i Tiburon efter 2-6, 6-2, 6-4 i finalen mod 4. seedede no. 176 Ben Shelton (USA).

Tirsdag aften omkring midnat får August chancen for at få revanche mod Svajda, idet August igen har spillet sig videre fra kvalifikationen ved Challenger 80 i Fairfield, hvor marginalerne i kvalfinalen var på dansk side, da August efter 2 timer 45 minutter vandt efter en ny nervepirrende tiebreak i 3. sæt 4-6, 6-3, 7-6(8) over 19-årige no. 500 Martin Damm, der havde matchbold undervejs.

Forinden havde August i 1. kvalrunde vundet 6-2, 6-3 over no. 461 Omni Kumar (USA).
Zachary Svajda slap for at spille kvalifikation, idet han på grund af finalepladsen i Tiburon er direkte i hovedturneringen med en “Special Exempt” (SE), og lodtrækningen magede det således, at August og Svajda igen mødes i 1. runde – formentlig omkring midnat tirsdag aften dansk tid.

I følge den oprindelige lodtrækning, kunne vinderen i 2. runde møde 1. seedede no. 100 Denis Kudla (USA), der dog efterfølgende har trukket sig, og han er erstattet af no. 542 Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA), der i 1. runde møder no. 427 Michail Pervolarakis (GRE).

Et kortsigtet mål for August er at få mulighed for at deltage regelmæssigt på ATP Challenger niveau, og de foreløbige præstationer tyder på, at han har formatet til at gøre sig gældende.
På den seneste rangliste er August avanceret 17 pladser til no. 544 med 55 point, hvorved han har overhalet langtidsskadede Mikael Torpegaard, der er no. 558 med 2 point færre.

M15 Rancho Santa Fe
Foto: Privat – August Holmgren

Der er også dansk deltagelse i double i Fairfield, idet 21-årige Carl Emil Overbeck for 2. uge i træk har fået wildcard til double.
Carl Emil deltog også i Tiburon i sidste uge sammen med Siddhant Banthia (IND), der ligesom Carl Emil er tilknyttet Berkeley University of California.
Parret vandt i et tæt 1. runde opgør 5-7, 7-6(4), [11-9] over Denis Kudla og Ben Shelton (USA), og i kvartfinalen vandt de 6-3, 7-5 over det indiske par Vijay Sundar Prashanth og Anirudh Chandrasekar, inden Valentin Vacherot (FRA) og Leandro Riedi (SUI) vandt 6-4, 6-3 i semifinalen, og de vandt desuden finalen 6-7(2), 6-3, [10-2] over amerikanerne Alfredo Perez og Ezekiel Clark.

I denne uge deltager Carl Emil sammen med Yuta Kikuchi (JPN), der er tilknyttet samme universitet, hvor også Philip Hjort har sin daglige gang som “Senior”.
Det dansk-japanske par møder Charles Broom (GBR) og Constantin Frantzen (GER) i 1/8-finalen, der kan ses på livestream umiddelbart efter førnævnte kamp med August Holmgren.

Tilføjelse: August Holmgren fik revanche og vandt 3-6, 6-1, 6-0 over Zachary Svajda, og han møder i 1/8-finalen torsdagno. 542 Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA), der ligeledes er videre fra kvalifikationen.
Carl Emil Overbeck måtte nøjes med en enkelt kamp sammen med Yuta Kikuchi (JPN), da de blev besejret 6-4, 6-2 af Constantin Frantzen (GER) og Charles Broom (GBR)

Alle danskere ude efter 1. runde i M25, W25 og W60

4 af de danske Davis Cup emner, som både er tilknyttet Dansk Tennis Forbunds elitecenter i KB og Leschly Tennis Foundation, er i denne uge i Sunderland i England, hvor de er tilmeldt en M25 turnering, heriblandt de hjemvendte college-drenge fra årgang 1997, Johannes Ingildsen (Joe), Christian Sigsgaard (Sigs) og Benjamin Hannestad (Benji), samt 19-årige Elmer Møller.

De 3 sidstnævnte var på grund af deres rangering henvist til at deltage i kvalifikationen, hvor Benji som den første måtte forlade turneringen efter 1. kvalrunde, hvor den urangerede brite Tom Hands vandt 6-1, 6-3.

Tom Hands mødte derefter i kvalfinalen Sigs, der i 1. kvalrunde vandt 6-1, 6-4 over Max Benaim (GBR), der ligeledes er uden rangering, men efter match-tiebreak vandt Tom Hands 6-4, 5-7, [10-7], hvorved begge danskere måtte forlade kvalifikationen “tom-hændet”.

Til gengæld vandt Elmer i sin kvalfinale med de samme cifre i den afgørende match-tiebreak, da han vandt 3-6, 6-3, [10-7] over no. 1419 Alexandre Reco (FRA), efter at han i 1. kvalrunde havde vundet 6-4, 6-2 over no. 1701 Samm Butler (GBR).

Da Joe tirsdag trådte ind i turneringen i 1. runde af hovedturneringen blev den danske repræsentation i single reduceret yderligere, idet 5. seedede no. 410 Yshai Oliel (ISR) vandt 6-4, 7-6(1), og i den efterfølgende kamp på samme bane blev det “even more” dansk nedtur, da 24-årige Ewan Moore (GBR), der havde wildcard, vandt 6-3, 6-4 over Elmer.

Sigs og Joe havde derefter mulighed for at få en smule oprejsning, da de i 1/8-finalen i double mødte 1. seedede Filip Bergvi (SWE) og Petros Tsitsipas (GRE), hvis mere berømte bror hedder Stefanos, og danskerne var på sejrskurs, da de vandt 1. sæt 6-3, men Bergevi og Tsitsipas vandt både 2. sæt og den afsluttende match-tiebreak, og sendte danskerne ud med cifrene 3-6, 6-4, [10-8].

Håbet om en dansk sejr var dog stadig intakt, da Benji sammen med Harry Wendelken (GBR) igen mødte Tom Hands, der sammen med landsmanden Michael Shaw havde wildcard i double, men efter en misbrugt dansk sætbold i 2. sæts tiebreak, vandt Hands og Shaw 6-3, 7-6(7) efter dobbeltfejl på matchbolden.

Det blev også til danske 1. runde exit på ITF Women’s Tour for 22-årige Olga Helmi ved W25 i Quinta do Lago i Portugal mod no. 310 Cagla Buyukakcay (TUR), der vandt 7-5, 6-4, og ved W60 Trnava i Slovakiet kunne 22-årige Sofia Nami Samavati efter et jævnbyrdigt 1. sæt ikke true no. 484 Sofya Lansere, som derefter lidt for nemt vandt 6-4, 6-1.

Der er fortsat en mulighed for at få en dansk spiller videre til 2. runde i M15 kategorien, idet 19-årige Richard Biagiotti med 2 sejre i kvalifikationen ved M15 Heraklion onsdag kl. 1100 dansk tid spiller 1. runde i hovedturneringen mod no. 1064 Thantub Suksumrarn (THA).

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 16. oktober

Billeder: Sebastian Korda (Tennistv) og Andrey Rublev (Sportsfotograf.com), Jasmine Paolini og Anna Blinkova – TV 2 Play

====

ATP 250 Gijon- Tennistv.com, TV 2 Play

Pista Central – NB 1330
(1) Andrey Rublev vs. Sebastian Korda (USA)

====

WTA 250 Cluj-Napoca – WTATV.com, TV 2 Play (fra 1630)

Center Court – start 1400cet
(1) K. Flipkens/L. Siegemund vs. K. Rakhimova/Y. Sizikova
NB 1630: Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Anna Blinkova

====

ATP 250 Firenze -Tennistv.com, TV 2 Play

Campo Centrale  – NB 1700
(1) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Jeffrey John Wolf (USA)

====

WTA 500 San Diego – WTATV.com, TV 2 Play

Stadium Court – start 2000cet
Double semifinale
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. Danielle Collins (USA) TBF 6-4, 4-6, 2-4
NB 2230: Double finale
NB 0100: (1) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Donna Vekic (CRO) OR Danielle Collins (USA)

====

ATP/WTA kvalifikation – Bet365, Unibet, Oddset

ATP 250: Napoli – start 1000
ATP 250: Stockholm – start 1200
ATP 250: Antwerpen – start 1200
WTA 1000: Guadalajara – start 1900cet

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====

W60 Saguenay – Livescore

Court Central – ca. 1800cet
[12] (814) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Ellie Daniels (CAN)

—-

M25 Glasgow – Livescore?

Court 4 – NB 1300cet
[10] (1601) Benjamin Hannestad (DEN) vs. Louis Quaynor (JAM)

—-

W25 Loule – Livescore?

Court 2 – start 1300cet
Olivia Thiemke (DEN) vs. Francesca Davis (GBR)

—-

M15 Heraklion – Livescore?

Hard Court 4 – ca. 1600cet
(1802) Richard Biagiotti (DEN) vs. Niv Zuckerman (ISR)

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-41-efter-mandefald-paa-itf-touren-haabes-paa-dansk-succes-i-californien/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 41)

ATP 250, Gijon Open (ESP) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: (1) Andrey Rublev vs. Sebastian Korda (USA) 6-2, 6-3

Semifinale
(1) Andrey Rublev vs. (PR) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 6-4
Sebastian Korda (USA) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 7-6(2), 6-3

Kvartfinale
(1) Andrey Rublev vs. (5) Tommy Paul (USA) 7-5, 6-3
(PR) Dominic Thiem (AUT) vs. (4) Francisco Cerundolo (ARG) 6-4, 6-3
Sebastian Korda (USA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-4, 1-6, 6-1
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (2) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-3, 7-6(16)

1/8-finale
(1) Andrey Rublev vs. Ilya Ivashka 6-3, 5-7, 6-4
(5) Tommy Paul (USA) vs. (Q) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 6-3, 7-6(3)
(4) Francisco Cerundolo (ARG) vs. (Q) Manuel Guinard (FRA) 7-6(5), 6-2
(PR) Dominic Thiem (AUT) vs. Marcos Giron (USA) 3-6, 6-4, 6-0
==
(WC) Andy Murray (GBR) vs. Pedro Cachin (ARG) 2-6, 7-5, 7-6(3)
Sebastian Korda (USA) vs. (3) Roberto Bautista Agut (ESP) 5-7, 6-4, 6-4
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Constant Lestienne (FRA) 6-4, 6-2
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-4, 7-6(3)

R32
(1) Andrey Rublev – bye
Ilya Ivashka vs. (WC) Feliciano Lopez (ESP) 6-3, 6-7(5), 6-4
(Q) Nicolas Alvarez Varona (ESP) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 1-6, 6-3, 6-0
(5) Tommy Paul (USA) vs. (WC) Martin Landaluce (ESP) 6-3, 6-0

(4) Francisco Cerundolo (ARG) – bye
(Q) Manuel Guinard (FRA) vs. Fabio Fognini (ITA) 4-6, 6-0, 2-0 Ret’d
(PR) Dominic Thiem (AUT) vs. Joao Sousa (POR) 6-2, 6-0
Marcos Giron (USA) vs. (8.) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 4-6, 6-4, 6-2
==
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (6) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 6-2
Pedro Cachin (ARG) vs. (Q) Alexey Vatutin 7-6(2), 6-0
Sebastian Korda (USA) vs. Jaume Munar (ESP) 6-4, 6-1
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye

Constant Lestienne (FRA) vs. (7) Sebastian Baez 8ARG) 7-6(5), 4-4 Ret’d
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (Q) (LL) Carlos Taberner (ESP) 6-3, 6-3
Thiago Monteiro (BRA) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 6-4, 7-5
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye


ATP 250, UniCredit Firenze Open (ITA) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (1) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Jeffrey John Wolf (USA) 6-4, 6-4

Semifinale
(1) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (3) Lorenzio Musetti (ITA) 6-2, 6-3
Jeffrey John Wolf (USA) vs. (Q) Mikael Ymer (SWE) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(1) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (8.) Brandon Nakashima (USA) 6-3, 6-4
(3) Lorenzio Musetti (ITA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-2
Jeffrey John Wolf (USA) vs. (7) Alexander Bublik (KAZ) 3-6, 7-5, 6-1
(Q) Mikael Ymer (SWE) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 6-2

1/8-finale
(1) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Oscar Otte (GER) 6-4, 6-7(2), 6-2
(8.) Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) Altug Celikbilek (TUR) 6-3, 6-4
(3) Lorenzio Musetti (ITA) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-3, 6-0
Mackenzie McDonald (USA) vs. (WC) Francesco Passaro (ITA) 6-4, 7-5
==
(7) Alexander Bublik (KAZ) vs. Corentin Moutet (FRA) 7-5, 6-4
Jeffrey John Wolf (USA) vs. (4) Maxime Cressy (USA) 6-3, 6-4
(Q) Mikael Ymer (SWE) vs. (5) Aslan Karatsev 6-1, 6-7(6), 6-1
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (2) Matteo Berrettini (ITA) 5-7, 7-6(5), 7-5

R32
(1) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye
Oscar Otte (GER) vs. Marton Fucsovics (HUN) 3-6, 6-4, 6-2
(Q) Altug Celikbilek (TUR) vs. (WC) Giulio Zeppieri (ITA) 6-3, 6-2
(8.) Brandon Nakashima (USA) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-2, 6-2

(3) Lorenzio Musetti (ITA) – bye
Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 6-4
(WC) Francesco Passaro (ITA) vs. (LL) Zhizhen Zhang (CHN) 7-6(4), 7-6(6)
Mackenzie McDonald (USA) vs. (6) Jensson Brooksby (USA) 6-4, 4-6, 6-1
==
(7) Alexander Bublik (KAZ) vs. Cristian Garin (CHI) 7-5, 6-2
Corentin Moutet (FRA) vs. (Q) Flavio Cobolli (ITA) 4-6, 7-5, 6-4
Jeffrey John Wolf (USA) vs. (WC) Francesco Maestrelli (ITA) 4-6, 6-2, 6-1
(4) Maxime Cressy (USA) – bye

(5) Aslan Karatsev vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-3, 2-1 Ret’d
(Q) Mikael Ymer (SWE) vs. (Q) Tim Van Rijthoven (NED) 6-1, 6-2
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-2, 6-1
(2) Matteo Berrettini (ITA) – bye

Qfi:
(2) Mikael Ymer (SWE) vs. (7) Borna Gojo (CRO) 4-6, 6-4, 6-4

Q16
(2) Mikael Ymer (SWE) vs. Andreas Seppi (ITA) 7-5, 6-3
(7) Borna Gojo (CRO) vs. Marius Copil (ROU) 6-3, 6-7(5), 7-6(2)


WTA 500, San Diego (CA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -9 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Donna Vekic (CRO) 6-3, 3-6, 6-0

Semifinale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (4) Jessica Pegula (USA) 4-6, 6-2, 6-2
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. Danielle Collins (USA) TBF 6-4, 4-6, 7-6(2)

Kvartfinale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (6) Cori Gauff (USA) 6-0, 6-3
(4) Jessica Pegula (USA) vs. Madison Keys (USA) 6-4, 7-5
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. (3) Aryna Sabalenka 6-4, 6-7(5), 6-1
Danielle Collins (USA) vs. (2) Paula Badosa (ESP) 7-6(5), 6-4

1/8-finale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (LL) Qinwen Zheng (CHN) 6-4, 4-6, 6-1
(6) Cori Gauff (USA) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-4, 4-6, 6-3
(4) Jessica Pegula (USA) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 6-3, 6-1
Madison Keys (USA) vs. (8.) Daria Kasatkina 6-4, 6-3
==
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. Karolina Pliskova (CZE) 6-3, 6-2
(3) Aryna Sabalenka vs. (WC) Sloane Stephens (USA) 1-6, 6-3, 6-2
Danielle Collins (USA) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-2, 6-4
(2) Paula Badosa (ESP) vs. (Q) Louisa Chirico (USA) 6-0, 6-3

R32
(1) Iga Swiatek (POL) – bye
(LL) Qinwen Zheng (CHN) vs. Garbine Muguruza (ESP) 5-0 Ret’d
Bianca Andreescu (CAN) vs. Ludmilla Samsonova 7-6(1), 4-6, 6-2
(6) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Robin Montgomery (USA) 6-3, 6-3

(4) Jessica Pegula (USA) – bye
(WC) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Sofia Kenin (USA) 6-1, 1-6, 6-4
Madison Keys (USA) vs. (Q) Ellen Perez (AUS) 6-1, 6-4
(8.) Daria Kasatkina vs. (WC) Leylah Fernandez (CAN) 6-2, 6-2
==
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. (5) Maria Sakkari (GRE) 7-6(3), 6-1
Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 6-3, 6-4
(WC) Sloane Stephens (USA) vs. (LL) Jil Teichmann (SUI) 6-1, 7-6(2)
(3) Aryna Sabalenka – bye

Danielle Collins (USA) vs. (7) Caroline Garcia (FRA) 6-2, 7-6(4)
Martina Trevisan (ITA) vs. (Q) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-3, 6-4
(Q) Louisa Chirico (USA) vs. Alison Riske (USA) 1-6, 7-5, 7-6(5)
(2) Paula Badosa (ESP) – bye


WTA 250, Transylvania Open By Verdino, Cluj-Napoca (ROU) – Hardcourt

Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Finale: (Q) Anna Blinkova vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-2, 3-6, 6-2

Semifinale
Jasmine Paolini (ITA) vs. (7) Xiyu Wang (CHN) 7-5, 4-6, 6-3
(Q) Anna Blinkova vs. (4) Anastasia Potapova 5-7, 6-4, 6-4

Kvartfinale
(7) Xiyu Wang (CHN) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-1, 7-6(5)
Jasmine Paolini (ITA) vs. Jule Niemeier (GER) 7-5, 7-5
(4) Anastasia Potapova vs. (8.) Anna Bondar (HUN) 7-5, 3-6, 6-1
(Q) Anna Blinkova  vs. (2) Anhelina Kalinina (UKR) 6-7(7), 6-1, 6-3

1/8-finale
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Dalma Galfi (HUN) 6-1, 6-4
(7) Xiyu Wang (CHN) vs. (WC) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-1, 6-7(8), 7-6(6)
Jule Niemeier (GER) vs. (Q) Kamilla Rakhimova 6-4, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-1
==
(8.) Anna Bondar (HUN) vs. Harriet Dart (GBR) 7-6(3), 6-4
(4) Anastasia Potapova vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-2, 6-3
(Q) Anna Blinkova vs. Xin Yu Wang (CHN) 6-4, 2-6, 6-1
(2) Anhelina Kalinina (UKR) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-3, 6-2

R32
Dalma Galfi (HUN) vs. (9) Lucia Bronzetti (ITA) 4-6, 6-2, 6-4
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. (WC) Irina Bara (ROU) 6-1, 7-5
(WC) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Laura Siegemund (GER) 6-7(5), 6-2, 6-3
(7) Xiyu Wang (CHN) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-3, 6-3

Jule Niemeier (GER) vs. (3) Ana Bogdan (ROU) 7-6(5), 6-2
(Q) Kamilla Rakhimova vs. (Q) Olga Danilovic (SRB) 6-2, 6-4
Dayana Yastremska (UKR) vs. (LL) Tamara Korpatsch (GER) 6-3, 4-6, 7-5
Jasmine Paolini (ITA) vs. (6) Marta Kostyuk (UKR) 5-7, 6-3, 6-4
==
(8.) Anna Bondar (HUN) vs. (Q) Elina Avanesyan 6-4, 6-2
Harriet Dart (GBR) vs. (LL) Oceane Dodin (FRA) 6-2, 6-0
Viktorija Golubic (SUI) vs. Diane Parry (FRA) 7-5, 7-6(6)
(4) Anastasia Potapova vs. Ann Li (USA) 6-2, 7-6

Xin Yu Wang (CHN) vs. (5) Magda Linette (POL) 6-2, 6-4
(Q) Anna Blinkova vs. (Q) Anastasia Zakharova 6-1, 7-6(7)
(Q) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. Varvara Gracheva 7-5, 7-5
(2) Anhelina Kalinina (UKR) vs. (WC) Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, Ret’d

Qfi: Anna Blinkova vs. (12) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-2, 6-2

Q16
Anna Blinkova vs. (3) Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 7-5
(12) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-3, 4-6, 6-0


ATP Challenger (uge 41)

Place Country Category Surface
Seoul Korea, Rep. Challenger 110 Hard
St. Tropez FRA Challenger 100 Hard
Fairfield CA, USA Challenger 80 Hard
Ismaning Germany Challenger 80 Carpet
Rio de Janeiro Brazil Challenger 80 Clay

 

Fairfield
Tidsforskel: cet -9 time

1/8-finale: (Q) (561) August Holmgren (DEN) vs. (Q) (542) Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA) 3-6, 4-6

R32
(Q) (542) Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA) vs. (427) Michail Pervolarakis (GRE) 6-3, 7-5
(Q) (561) August Holmgren (DEN) vs. (SE) (379) Zachary Svajda (USA) 3-6, 6-1, 6-0

Qfi: (561) August Holmgren (DEN) vs. [8.] (500) Martin Damm (USA) 3-6, 7-5, 7-6(8)

Q16
(561) August Holmgren (DEN) vs. [4] (461) Omni Kumar (USA) 6-2, 6-3
[8.] (500) Martin Damm (USA) vs. (PR) Simon Carr (IRL) 6-3, 6-4

Doubles

1/8-finale: (WC) Carl Emil Overbeck (DEN)/Yuta Kikuchi (JPN) vs. Charles Broom (GBR)/Constantin Frantzen (GER) 4-6, 2-6


WTA Challenger (Uge)

Ingen turneringer uge 41


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 41)

Place Country Category Surface
Rodez France M25 Hard
Cairns Australia M25 – Livestream  Hard
Rio Cuarto Argentina M25  Clay
Santa Margherita di Pula Italy M25 – Livestream  Clay
Sunderland Great Britain M25 – Livestream Hard
Heraklion Greece M15  Hard
Maputo Mozambique M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Sozopol Bulgaria M15  Hard

 

M25 Sunderland

R32
(645) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [5] (403) Yshai Oliel (ISR) 4-6, 6-7(1)
(Q) (905) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) (959) Ewan Moore (GBR) 3-6, 4-6

Qfi
(883) Christian Sigsgaard (DEN) vs. Tom Hands (GBR) 4-6, 7-5, [7-10]
[4] (905) Elmer Møller (DEN) vs. [9] (1419) Alexandre Reco (FRA) 3-6, 6-3, [10-7]

Q16
(883) Christian Sigsgaard (DEN) vs. Max Benaim (GBR) 6-1, 6-4
(1572) Benjamin Hannestad (DEN) vs. Tom Hands (GBR) 1-6, 3-6

[4] (905) Elmer Møller (DEN) vs. (1701) Samm Butler (GBR) 6-4, 6-2
[9] (1419) Alexandre Reco (FRA) vs. Liam Hignett (GBR) 6-2, 6-3

Doubles

1/8-finale
Johannes Ingildsen/Christian Sigsgaard (DEN) vs. (1) Petros Tsitsipas (GRE)/Filip Bergevi (SWE) 3-6, 6-4, [10-8]

Benjamin Hannestad (DEN)/Harry Wendelken (GBR) vs. (WC) Tom Hands/Michael Shaw (GBR) 3-6, 6-7(7)


M15 Heraklion

R32: (Q) (1794) Richard Biagiotti (DEN) vs. (1020) Thantub Suksumrarn (THA) 1-6, 6-7(8)

Qfi: (1794) Richard Biagiotti (DEN) vs. [12] Alberto Morolli (ITA) 7-5, 6-4

Q16
(1794) Richard Biagiotti (DEN) vs. Eirik Groener (NOR) 7-6, 6-3
[12] Alberto Morolli (ITA) vs. Alex Finkelstein (USA) 7-6, 3-6, [11-9]


ITF Women (uge 41)

Place Country Category Surface
Cherbourg En Cotentin France W25 Hard
Las Vegas, NV USA W60  Hard
Monastir Tunisia W60  Hard
Trnava Slovakia W60 – Livestream Hard
Cairns Australia W25 – Livestream  Hard
Florence, SC USA W25  Hard
Fredericton Canada W25 – Livestream Hard
Hamamatsu Japan W25 – Livestream  Carpet
Hua Hin Thailand W25 – Livestream  Hard
Quinta do Lago Portugal W25  Hard
Santa Margherita di Pula Italy W25 – Livestream  Clay
Sozopol Bulgaria W25  Hard
Tucuman Argentina W25  Clay
Heraklion Greece W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard

 

W60 Trnava

R32: (274) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (484) Sofya Lansere 4-6, 1-6


W60 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

Q16: (1315) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [7] (847) Caroline Romeo (FRA) 1-6, 1-6


W25 Quinta Do Lago

R32: (388) Olga Helmi (DEN) vs. (319) Cagla Buyukakcay (TUR) 5-7, 4-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 41)

Grade 2, Vigo (ESP) – Hardcourt

Boys singles

R32: (Q) (269) Kane Bonsach Ganley (ESP) vs.  (LL) (250) Alejo Sanchez Quilez (ESP) 6-2, 4-6, 4-6

Qfi: [4] (269) Kane Bonsach Ganley (ESP) vs. (346) Iannis Miletich (ARG) 6-2, 6-3

Boys doubles

1/8-finale: Kane Bonsach Ganley (ESP)/(3) Oliver Ojakaar (EST)/Tomasz Berkieta (POL) 4-6, 0-6

Girls singles

1/8-finale: (Q) (271) Anna Linn Puls (GER) vs. (115) Rebecca Munk Mortensen (DEN) 2-2 Ret’d

R32
(Q) (271) Anna Linn Puls (GER) vs. (230) Francesca Gandolfi (ITA) 6-1, 6-4
(115) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [7] (78) Yelyzaveta Kotliar (UKR) 6-4, 6-0

Girls doubles

Kvartfinale: Francesca Gandolfi/Greta Greco Lucchina (ITA) vs. Mortensen/Peyre – walkover
1/8-finale: (3) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Lucia Peyre (ARG) vs. Nela Charvatova/Vendula Valdmannova (CZE) 6-2, 6-4


Grade 4, Bari (ITA) – Hardcourt

Girls singles

Kvartfinale
[1] (448) Sara Børkop (DEN) vs. (1453) Greta Petrillo (ITA) 5-7, 4-6
[2] (496) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [6] (685) Chiara Davi (ITA) 6-1, 5-7, 6-7(5)

1/8-finale
[1] (448) Sara Børkop (DEN) vs. (1526) Giuliana Giardina (ITA) 6-0, 7-5
(1453) Greta Petrillo (ITA) vs. [5] (640) Viktorie Hazmukova (CZE) 6-2, 7-5
==
[6] (685) Chiara Davi (ITA) vs. (1792) Cecilia Maria Stella Ferrazzoli (ITA) 6-2, 1-6, 6-0
[2] (496) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (1347) Francesca De Matteo (ITA) 6-2, 6-2

R32
[1] (448) Sara Børkop (DEN) vs. (811) Elettra Gradassi (ITA) 4-6, 6-2, 6-2
(1526) Giuliana Giardina (ITA) vs. (1518) Gaia Mais (ITA) 6-2, 7-5
==
(1347) Francesca De Matteo (ITA) vs. (WC) (2173) Alessandra Periscinotti (ITA) 6-2, 6-1
[2] (496) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (2055) Annathea Sara (ITA) 7-6(5), 6-0

Girls doubles

Semifinale: Hyllested/Børkop vs. Greta Petrillo/Francesca De Matteo (ITA) 0-6, 6-7(3)
Kvartfinale: Hyllested/Børkop vs. Galatea Ferro/Lucia Tognoni (ITA) 7-5, 6-1
1/8-finale: (1) Vilma Krebs Hyllested/Sara Børkop (DEN) vs. Carlotta Bassotti/Giuliana Giardina (ITA) 6-3, 6-1


Grade 4, Emmeloord (NED) – Carpet

Boys singles

Q32:
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Vedran Karalic (NED) 6-3, 2-6, [3-10]
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (DEN) vs. [6] (3255) Sverre Bakker (NED) 4-6, 3-6

Girls singles

R32: (680) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) (2728) Senna Van Den Heuvel (NED) 4-6, 4-6

Girls doubles

1/8-finale: Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Sara Pantelic (BEL) vs. Benthe De Bresser/Fleur De Bresser (NED) 2-6, 5-7


Grade 5, Ponts de Ce (FRA) – Hardcourt

Girls singles

Finale: [2] (1088) Yiru Chen (CHN) vs. (Q) Hajar Crinebouch (FRA) 6-1, 6-4

Semifinale
[1] (839) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) Hajar Crinebouch (FRA) 6-7(4), 5-7
[2] (1088) Yiru Chen (CHN) vs. [3] (1279) Serafima Bobrovnikova (UKR) 6-2, 6-0

Kvartfinale
[1] (839) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [7] (2327) Alina Laptieva (UKR) 6-0, 7-5
(Q) Hajar Crinebouch (FRA) vs. (Q) Masha Lazarenko (UKR) 6-1, 7-6(4)

1/8-finale
[1] (839) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (Q) (3149) Seda Baslilar (FRA) 6-2, 6-2
[7] (2327) Alina Laptieva (UKR) vs. (2388) Milana Chandelier (FRA) 5-7, 6-1, 6-2

R32
[1] (839) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (WC) Clemence Lesdos (FRA) 6-1, 6-2
(Q) (3149) Seda Baslilar (FRA) vs. (2459) Selma Moustaadil (FRA) 7-6(3), 6-1


Grade 5, Seefeld (AUT) – Carpet

Girls singles

R64: (Q) Cecilie Funder (DEN) vs. (WC) Anna Maria Payer (AUT) 5-7, 2-6

Qfi: Cecilie Funder (DEN) vs. Milena Radojkovic (AUT) 5-7, 6-1, [10-8]

Q16
Milena Radojkovic (AUT) – bye
Cecilie Funder (DEN) vs. Marie Sophie Karpetta (GER) 6-4, 6-1


Grade 5, Vale do Lobo (POR) – Hardcourt

Girls singles

R32: (2358) Hanna Hafez (DEN) vs. [6] (1141) Emma Cohen (GBR) 2-6, 2-6

R64
[6] (1141) Emma Cohen (GBR) vs. (Q) Elena Camacho (ESP) 6-0, 6-0
(2358) Hanna Hafez (DEN) vs. (WC) Maria Ines Santos Oliveira (POR) 6-1, 7-5

Girls doubles

R32: Hanna Hafez (DEN)/Rachel Deegan (IRL) vs. Coco Lynn Browne (IRL)/Sorcha Caves (GBR) 3-6, 3-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 41)

Cat 3, Stavanger (NOR)

U16 Boys singles

R32: [8] (605) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (952) Johan Otto Christensen-Scheel (NOR) 0-6, 2-6


Cat 3, Nicosia (CYP)

U16 Boys singles

Semifinale: [7] (324) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. [3] (106) Andreas Messis (GRE) 1-6, 3-6

Kvartfinale
[3] (106) Andreas Messis (GRE) vs. [5] (235) Achilleas Makris (CYP) 6-0, 6-3
[7] (324) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (441) Konor Baleja (HUN) 6-4, 6-2

1/8-finale
[7] (324) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (1169) Samuel Trojan (SVK) 6-2, 6-3
(441) Konor Baleja (HUN) vs. [2] (79) Nikita Sclearenco (CYP) 6-3, 6-3

R32
(WC) (1100) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. (2592) Panayiotis Pyrishis (CYP) 1-6, 0-6

[7] (324) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (Wc9 81319) Andreas Papadopoulos (CYP) 2-6, 6-2, 6-1
(1169) Samuel Trojan (SVK) vs. (1192) David Yalanuzyan (CYP) 6-2, 4-6, 6-4

U16 Boys doubles

Kvartfinale: Weller/Kjølbye vs. (2) Nikita Sclearenco/Marios Prastitis (CYP) 4-6, 4-6
1/8-finale: Carl Filip Bak Weller/Sebastian Kjølbye (DEN) vs. Marcos Iacovides (CYP)/Pavel Litvak 6-1, 6-3

<< tilbage


UTR turneringer 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup – 2022

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022
Kvartfinale

Italien vs. USA
Tyskland vs. Canada
Australien vs. Holland
Kroatien vs. Spanien


World Group I og II Play-offs – 3-4/4-5. februar 2023

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I Play-offs
(1) Japan vs. Polen
Grækenland vs. (2) Ecuador
Kina vs. (3) Brasilien
Danmark vs. (4) Indien (3-4. feb)
Thailand vs. (5) Rumænien
Letland vs. (6) Israel
(7) Peru vs. Irland
(8) Mexico vs. Taipei
(9) Ukraine vs. Libanon
(10) Tyrkiet vs. Slovenien
Lithauen vs. (11) Pakistan
(12) New Zealand vs. Bulgarien
World Group II Play-offs
Zimbabwe vs. (1) Uruguay
Georgien vs. (2) Bolivia
(3) Tunesien vs. Cypern
Luxembourg vs. (4) Sydafrika
(5) Barbados vs. Pacific Ocean
Monaco vs. (6) Dominikanske Republik
Venzuela vs. (7) Hong Kong 
Jordan vs. (8) El Salvador
Jamaica vs. (9) Estland
(10) Egypten vs. Paraguay
Elfenbenskysten vs. (11) Marokke
Vietnam vs. (12) Indonesien

 

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Holland vs. (1) Frankrig
Kroatien vs. (2) Tyskland
(3) Rumænien vs. Ungarn
Østrig vs. (4) Letland
(5) Japan vs. Ukraine
Argentina vs. (6) Brasilien
Slovenien vs. (7) Kina
Mexico vs. (8) Serbien


Finals 2022 – 8-13. november 2022

Group A: (1) Schweiz, Canada, Italien
Group B: (2) Australien, Slovakiet, Belgien
Group C: (3) Spanien, Kazakhstan, Storbritannien
Group D: (4) Tjekkiet, USA, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelTurneringer uge 40: August Holmgren “stormer” videre i ATP Challenger. 3 seneste no. 1 dyster i Astana Open
Næste artikelPatrick Mouratoglou coach for Holger Rune resten af året sammen med Lars Christensen
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.