Både Novak Djokovic og hans afløser som no. 1 på ATP-ranglisten samt den aktuelle no. 1 Carlos Alcaraz deltager i ATP 500 Astana Open. August Holmgren er for 2. uge i træk i hovedturnering i ATP Challenger

I denne uge afvikles 2 turneringer i ATP 500 kategorien, og derfor er væsentligt flere topnavne i aktion sammenlignet med forrige uge, hvor der var 3 ATP 250 turneringer.
Der er markant større tilslutning blandt topspillerne til Astana Open i Kazakhstan, end det er tilfældet ved Rakuten Japan Open i Tokyo, hvilket uden tvivl skyldes, at der fortsat er skrappere corona-restriktioner i Japan, hvor Casper Ruud og Cameron Norrie er eneste repræsentanter fra top 10.

Derimod er er der 6 top 10 spillere med i Astana Open, heriblandt den nye no. 1 Carlos Alcaraz og hans nylige forgængere på posten Daniil Medvedev og Novak Djokovic, der er med på et wildcard.

Efter lodtrækningen havde mange set frem til et teenage-opgør mellem de to 19-årige Carlos Alcaraz og Holger Vitus Nødskov Rune i 1. runde, men Holger har efterfølgende set sig nødsaget til at melde afbud.
Derved får Holger 2 ugers turneringspause til at lade op og forberede sig til sæsonens slutspurt med 4 turneringer i træk ved ATP 250 Stockholm, ATP 500 Basel, ATP 1000 Paris og ATP NextGen Finals uge 42-45.

I stedet møder Alcaraz den belgiske Lucky Loser David Goffin, og det blev mandag afgjort, at modstanderen i 2. runde bliver Adrian Mannarino, der vandt 1-6, 6-2, 6-3 over Stan Wawrinka, der havde wildcard.

En sandsynlig kvartfinale kan blive mod Andrey Rublev, der i 1/8-finalen møder kineseren Zhizhen Zhang.

Den anden kvartfinale i øverste halvdel kan blive mellem 3. seedede Steanos Tsitsipas og 7. seedede Hubert Hurkacz, der mandag vandt 6-2, 7-6(2) over Francisco Cerundolo (ARG).

I nederste 1/4-del vandt useedede Roberto Bautista Agut 6-4, 7-6(6) over 8. seedede Felix Auger-Aliassime, og han har derved taget et stort skridt mod en eventuel kvartfinale mod 2. seedede Daniil Medvedev, der indleder mod Albert Ramos-Vinolas (ESP).

I tilfælde af sejr møder Medvedev enten Emil Ruusuvuori (FIN) eller Marc-Andrea Huesler (SUI), der oprindelig var tilmeldt kvalifikationen, men da han nåede finalen i Sofia – hvor han vandt over Holger – har han fået “Special Entry” (SE) til hovedturneringen.

7. seedede Novak Djokovic møder op med en dugfrisk titel fra ATP 250 i Tel Aviv, og han vil være en oplagt kandidat til en semifinale i nederste halvdel, hvor han i kvartfinalen forventes at møde Marin Cilic, der er seedet 9, da Jannik Sinner har meldt afbud efter at han vrikkede om på anklen i slutningen af semifinalen i Sofia mod Holger.
Cilic kan dog især i 1/8-finalen blive seriøst udfordret af Karen Khachanov.

TV 2 Sport X og Play viser dagligt kampe fra Astana Open, der ligesom Japan Open desuden kan følges på Tennistv, som viser både singler og doubler ved begge turneringer.

Hos kvinderne viser WTATV.com alle kampe fra både WTA 500 Ostrava og WTA 250 Monastir.
Førstnævnte turnering kan endvidere følges hele ugen på TV 2 Play, der endvidere viser kampe fra Monastir fra torsdag.

Topnavnet i Monastir er – i sagens natur – hjemmebane-favoritten no. 2 Ons Jabeur, der sammen med no. 13 Veronika Kudermetova er eneste fra top 35, hvorimod no. 1 Iga Swiatek, no. 3 Paula Badosa, no. 4 Anett Kontaveit og no. 7 Maria Sakkari er seedet 1-4 – og oversiddere i 1. runde – i Ostrava, hvor der er 17 fra top 35.

August Holmgren i ATP Challenger 2. uge i træk

I sidste uge kvalificerede 24-årige August Holmgren sig til hovedturneringen i en ATP Challenger 80 i Charleston, South Carolina, hvor han efter 3-sæts sejre i begge kampe i kvalifikationen, vandt 6-4, 6-3 i 1. runde over no. 359 Aidan McHugh (GBR), men på grund af orkanen Ian blev arrangørerne tvunget til at aflyste resten af turneringen, hvor August i 1/8-finalen skulle have mødt den jævnaldrende amerikaner no. 132 Michael Mmoh.

Derfor rejste August direkte videre til Tiburon i Californien, hvor han netop har vundet endnu en kvalfinale, hvorved han for 2. uge i træk deltager i en ATP Challenger 80.
I 1. kvalrunde søndag vandt August 6-4, 6-3 over no. 886 Connor Farren (USA), der kom med som Alternate.

I kvalfinalen mandag aften (dansk tid) mødte August no. 875 Darian King (BAR), hvilket alene baseret på rangeringen kunne forekomme at være en overkommelig opgave, men da King i starten af 2021 var i top 300, og han i 1. kvalrunde havde vundet over den tidligere top 50 spiller Tennys Sandgren, var der gode argumenter for, at King kunne blive en udfordring, som dog blev løst med en komfortabel sejr 6-3, 6-0.

Trods aflysningen i Charleston nåede August at optjene 11 point til ATP-ranglisten, hvor han er avanceret 27 pladser til no. 561 med 53 point, og med yderligere 4 point fra kvalifikationen til Tiburon er August no. 543 på liverankingen, hvorved han vil være den næsthøjest rangerede dansker på ATP-ranglisten foran Mikael Torpegaard, der på grund af skadesproblemer har været ud af spillet en længere periode.

Alle kampe fra ATP Challengers turneringer kan følges på livestream fra https://www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv/

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 9. oktober

Billeder: (Iga Swiatek vs Barbora Krejcikova finale i Ostrava på TV 2 Play
====
ATP 500 Tokyo – Tennistv.com, TV 2 Sport/TV 2 Play
Colosseum – start 0700cet (Finaler)
Double finale
NB 0930: (3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (4) Frances Tiafoe (USA)
====
ATP 500 Astana – Tennistv.com, TV 2 Sport/TV 2 Play
Center Court – start 1000cet (Finaler)
Double finale
NB 1230: (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (4) Novak Djokovic (SRB)
====
WTA 500 Ostrava – WTATV.com, TV 2 Play
Center Court – start 1200 (Finaler)
Double finale
NB 1430: Barbora Krejcikova (CZE) vs. (1) Iga Swiatek (POL)
====
WTA 250 Monastir – WTATV.com, TV 2 Play
Center Court – start 1400cet (Finaler)
(3) Alize Cornet (FRA) vs. (5) Elise Mertens (BEL)
Double finale
====
CH100, Fairfield (USA)
QR1: (561) August Holmgren (DEN) vs. (461) [4] Omni Kumar (USA) ca. kl. 20:20cet
====
ITF World Tennis Tour
M25 Sunderland (GBR) – Livescore?
QR1: (883) [2] Christian Sigsgaard (DEN) vs. Max Benaim (GBR) kl. ca. 12:30cet
QR1: (905) [4] Elmer Møller (DEN) vs. (1701) Samm Butler (GBR) kl. 11:00cet
====
Resultater opdateres her:

https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-40-august-holmgren-stormer-videre-i-atp-challenger-3-seneste-no-1-dyster-i-astana-open/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 40)

ATP 500 Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokyo (JPN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (4) Frances Tiafoe (USA) 7-6(3), 7-6(2)

Semifinale
(4) Frances Tiafoe (USA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-2, 0-6, 6-4
(3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (7) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-7(5), 6-3

Kvartfinale
Soon Woo Kwon (KOR) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-3, 6-0
(4) Frances Tiafoe (USA) vs. Miomier Kecmanovic (SRB) 6-0, 6-4
(3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (5) Nick Kyrgios (AUS) – walkover
(7) Denis Shapovalov (CAN) vs. (9) Borna Coric (CRO) 6-4, 6-3

1/8-finale
Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Jaume Munar (ESP) 4-6, 6-3, 6-1
Soon Woo Kwon (KOR) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-7(4), 6-2
(4) Frances Tiafoe (USA) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-1, 7-6(7)
Miomier Kecmanovic (SRB) vs. (8.) Daniel Evans (GBR) 6-3, 3-6, 7-6(4)
==
(5) Nick Kyrgios (AUS) vs. Kamil Majchrzak (POL) 3-6, 6-2, 6-2
(3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (LL) Hiroki Moriya (JPN) 6-1, 3-6, 6-4
(7) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Rio Noguchi (JPN) 6-3, 6-1
(9) Borna Coric (CRO) vs. Brandon Nakashima (USA) 7-5, 6-2

R32
Jaume Munar (ESP) vs. (1) Casper Ruud (NOR) 6-3, 6-3
Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-5, 6-4
Mackenzie McDonald (USA) vs. (WC) Kaichi Uchida (JPN) 7-6(4), 6-7(2), 6-3
Soon Woo Kwon (KOR) vs. (6) Alex De Minaur (AUS) 6-3, 6-2

(4) Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Yasutaka Uchiyama (JPN) 6-3, 6-4
Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Taro Daniel (JPN) 7-5, 7-5
Miomier Kecmanovic (SRB) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 2-6, 7-6(1), 6-2
(8.) Daniel Evans (GBR) vs. Radu Albot (MDA) 6-7(3), 6-1, 6-4
==
(5) Nick Kyrgios (AUS) vs. Chun Hsin Tseng (TPE) 6-3, 6-1
Kamil Majchrzak (POL) vs. (Q) Sho Shimabukuro (JPN) 7-6(2), 6-2
(LL) Hiroki Moriya (JPN) vs. (Q) Yuta Shimizu (JPN) 6-1, 6-3
(3) Taylor Harry Fritz (USA) vs. James Duckworth (AUS) 6-2, 6-7(2), 6-1

(7) Denis Shapovalov (CAN) vs. Steve Johnson (USA) 6-3, 7-6(3)
(Q) Rio Noguchi (JPN) vs. (Q) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-4, 3-6, 7-6(1)
Brandon Nakashima (USA) vs. (WC)Shintaro Mochizuki (JPN) 6-3, 6-2
(9) Borna Coric (CRO) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-4, 7-6(4)


ATP 500 Astana Open, Nur-Sultan (KAZ) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: (4) Novak Djokovic (SRB) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 6-4

Finale
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (5) Andrey Rublev 4-6, 6-4, 6-3
(4) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Daniil Medvedev 4-6, 7-6(6) Ret’d

Kvartfinale
(5) Andrey Rublev vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-1, 6-2
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL) 7-6(8), 6-3
(4) Novak Djokovic (SRB) vs. Karen Khachanov 6-4, 6-3
(2) Daniil Medvedev vs. Roberto Bautista Agut (ESP) 6-1, 6-1

1/8-finale
Adrian Mannarino (FRA) vs. (LL) David Goffin (BEL) 3-6, 6-1, 7-5
(5) Andrey Rublev vs. (Q) Zhinzhen Zhang (CHN) 6-3, 6-2
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Luca Nardi (ITA) 7-6(2), 7-6(3)
(7) Hubert Hurkacz (POL) vs. Alexander Bublik (KAZ) 6-4, 6-4
==
Karen Khachanov vs. (9) Marin Cilic (CRO) 2-6, 6-3, 6-3
(4) Novak Djokovic (SRB) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-3, 6-1
Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (LL) Pavel Kotov 6-1, 7-6(5)
(2) Daniil Medvedev vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-3, 6-2

R32
(LL) David Goffin (BEL) vs. (1) Carlos Alcaraz (ESP) 7-5, 6-3
Adrian Mannarino (FRA) vs. (WC) Stan Wawrinka (SUI) 1-6, 6-2, 6-2
(Q) Zhinzhen Zhang (CHN) vs. (Aslan Karatsev 4-6, 6-4, 6-1
(5) Andrey Rublev vs. (Q) Laslo Djere (SRB) 6-4, 6-3

(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (WC) Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-4
(Q) Luca Nardi (ITA) vs. (Q) Alexander Shevchenko 7-6(4), 6-2
Alexander Bublik (KAZ) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-0, 4-6, 6-3
(7) Hubert Hurkacz (POL) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 6-2, 7-6(2)
==
(9) Marin Cilic (CRO) vs. Oscar Otte (GER) 5-7, 7-6(4), 6-2
Karen Khachanov vs. Maxime Cressy (USA) 6-4, 7-6(3)
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (WC) Beibit Zhukayev (KAZ) 6-1, 6-1
(4) Novak Djokovic (SRB) vs. Cristian Garin (CHI) 6-1, 6-1

Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (8.) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 7-6(6)
(LL) Pavel Kotov vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 6-4, 6-4
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (SE) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-0, 6-2
(2) Daniil Medvedev vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-1


WTA 500 Agel Open, Ostrava (CZE) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: Barbora Krejcikova (CZE) vs. (1) Iga Swiatek (POL) 5-7, 7-6(4), 6-3

Semifinale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Ekaterine Alexandrova 7-6(5), 2-6, 6-4
Barbora Krejcikova (CZE) vs. Elena Rybakina (KAZ) 3-6, 7-6(4), 6-4

Kvartfinale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Caty McNally (USA) 6-4, 6-4
Ekaterine Alexandrova vs. (WC) Tereza Martincova (CZE)
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (Q) Alycia Parks (USA) 7-6(7), 6-3
Elena Rybakina (KAZ) vs. (WC) Petra Kvitova 7-6(5), 6-4

1/8-finale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) 7-5, 2-2 Ret’d
(Q) Caty McNally (USA) vs. (WC) Karolina Muchova (CZE) 6-1, 3-6, 6-1
(WC) Tereza Martincova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) 7-6(3), 1-0 Ret’d
Ekaterine Alexandrova vs. (5) Daria Kasatkina 6-1, 7-6(1)
==
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (6) Belinda Bencic (SUI) – walkover
(Q) Alycia Parks (USA) vs. (4) Maria Sakkari (GRE) 5-7, 7-5, 7-5
Elena Rybakina (KAZ) vs. Aliksandra Sasnovich 6-7(5), 6-4, 7-5
(WC) Petra Kvitova vs. (2) Paula Badosa (ESP) 7-6(4), 6-4

R32
(1) Iga Swiatek (POL) – bye
(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-3, 6-3
(Q) Caty McNally (USA) vs. (Q) Anna Blinkova 6-1, 6-2
(WC) Karolina Muchova (CZE) vs. (7) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-3, 6-4

(3) Anett Kontaveit (EST) – bye
(WC) Tereza Martincova (WC) vs. Jil Teichmann (SUI) 7-6(1), 7-6(5)
Ekaterine Alexandrova vs. Victoria Azarenka 6-4, 4-6, 6-2
(5) Daria Kasatkina vs. Emma Raducanu (GBR) 7-5, 6-4
==
(6) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Eugenie Bouchard (CAN) 6-7(7), 6-1, 6-4
Barbora Krejcikova (CZE) vs. Shelby Rogers (USA) 6-2, 6-2
(Q) Alycia Parks (USA) vs. Karolina Pliskova (CZE) 6-0, 7-6-3
(4) Maria Sakkari (GRE) – bye

Aliksandra Sasnovich vs. (8) Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 6-2
Elena Rybakina (KAZ) vs. Madison Keys (USA) 5-7, 6-3, 6-3
(WC) Petra Kvitova vs. Bernarda Pera (USA) 6-3, 2-6, 6-4
(2) Paula Badosa (ESP) – bye

 


WTA 250 Jasmin Open Monastir (TUN) – Grus

Tidsforskel: cet -1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: (5) Elise Mertens (BEL) vs. (3) Alize Cornet (FRA)

Semifinale
(5) Elise Mertens (BEL) vs. Claire Liu (USA) 6-4, 6-0
(3) Alize Cornet (FRA) vs. (2) Veronika Kudermetova 6-4, 6-3

Kvartfinale
Claire Liu (USA) vs. (1) Ons Jabeur 6-3, 4-6, 6-4
(5) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Moyuka Uchijima (JPN) 6-0, 3-6, 6-4
(3) Alizé Cornet (FRA) vs. Tamara Zidansek (SLO) 7-5, 7-6(7)
(2) Veronika Kudermetova vs. Diane Parry (FRA) 6-4, 6-1

1/8-finale
(1) Ons Jabeur vs. Evgeniya Rodina 6-1, 6-3
Claire Liu (USA) vs. (7) Katerina Siniakova (CZE) 7-5, 6-2
(Q) Moyuka Uchijima (JPN) vs. (4) Petra Martic (CRO) 7-5, 7-6(5)
(5) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Despina Papamichail (GRE) 5-7, 6-1, 6-2
==
Tamara Zidansek (SLO)  vs. (6) Anastasia Potapova 6-3, 3-6, 6-2
(3) Alizé Cornet (FRA) vs. Harriet Dart (GBR) 6-3, 6-4
Diane Parry (FRA) vs. (Q) Lucrezia Stefanini (ITA) 6-3, 1-0 Ret’d
(2) Veronika Kudermetova vs. Magdalena Frech (POL) 6-3, 6-4

R32
(1) Ons Jabeur vs. Ann Li (USA) 6-2, 6-3
Evgeniya Rodina vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-1, 6-3
Claire Liu (USA) vs, (Q) Ana Konjuh (CRO) 6-3, 6-2
(7) Katerina Siniakova (CZE) vs. Chloe Paquet (FRA) 6-4, 4-0 Ret’d

(4) Petra Martic (CRO) vs. (Q) Linda Frujhvirtova (CZE) 6-2, 7-5
(Q) Moyuka Uchijima (JPN) vs. Kamilla Rakhimova 6-3, 6-3
(Q) Despina Papamichail (GRE) vs. Lin Zhu (CHN) 1-6, 7-6(2), 6-0
(5) Elise Mertens (BEL) vs. Jacqueline Cristian (ROU) 6-1, 6-1
==
(6) Anastasia Potapova vs. (WC) Mirra Andreeva 6-3, 6-7(4), 6-3
Tamara Zidansek (SLO) vs. (Q) Marina Bassols Ribera (ESP) 5-7, 6-3, 7-5
Harriet Dart (GBR) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-2, 6-4
(3) Alizé Cornet (FRA) vs. Laura Pigossi (ITA) 7-6(3), 6-0

(Q) Lucrezia Stefanini (ITA) vs. (8) Magda Linette (POL) 2-6, 6-4, 6-4
Diane Parry (FRA) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 2-6, 6-1
Magdalena Frech (POL) vs. Yasmine Mansouri (TUN) 6-3, 6-2
(2) Veronika Kudermetova vs. Varvara Gracheva 6-1, 6-0


ATP Challenger (uge 40)

Place Country Category Surface
Parma ITA Challenger 125 Clay
Mouilleron le Captif FRA Challenger 90 Hard
Alicante ESP Challenger 80 Hard
Campinas Brazil Challenger 80 Clay
Gqangju Korea, Rep. Challenger 80 Hard
Tiburon CA, USA Challenger 80 Hard

 

Tiburon
Tidsforskel: cet -9 timer

R32: (Q) (588) August Holmgren (DEN) vs. (409) Zachary Svajda (USA) 6-4, 3-6, 6-7(5)

Qfi: (588) August Holmgren (DEN) vs. (WC) (875) Darian King (BAR) 6-3, 6-0

Q16
(WC) (875) Darian King (BAR) vs. [4] (431) Tennys Sandgren (USA) 7-5, 6-2
(588) August Holmgren (DEN) vs. Connor Farren (USA) 6-4, 6-3

Doubles

Semifinale: Overbeck/Banthia vs. Valentin Vacherot (FRA)/Leandro Riedi (SUI) 4-6, 3-6
Kvartfinale: Overbeck/Banthia vs. Vijay Sundar Prashanth/Anirudh Chandrasekar (IND) 6-3, 7-5
1/8-finale: (WC) Carl Emil Overbeck (DEN)/Siddhant Banthia (IND) vs. Denis Kudla/Ben Shelton (USA) 5-7, 7-6(4), [11-9]


WTA Challenger (Uge)

Ingen turneringer uge 40


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 40)

Place Country Category Surface
Cairns Australia M25  Hard
Nevers France M25 Hard
Santa Margherita di Pula Italy M25 – Livestream  Clay
Sheffield Great Britain M25 – Livestream Hard
Tay Ninh Vietnam M25  Hard
Zaragoza Spain M25  Clay
M15 Ithaca, NY NY, USA M15 Hard
Manizales Colombia M15  Clay
Maputo Mozambique M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Sozopol Bulgaria M15  Hard
Villa Carlos Paz Argentina M15  Clay

 

M25 Zaragoza

R32: (486) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (469) Pablo Llamas Ruiz (ESP) 1-6, 3-6

Doubles

Finale: Vanshelboim/Fierros vs. Pablo Llamas Ruiz/Benjamin Winter Lopez (ESP) 3-6, 2-6
Semifinale: Vanshelboim/Fierros vs. Aleksi Lofman (FIN)/Mario Gonzalez Fernandez (ESP) 6-3, 3-6, [10-6]
Kvartfinale: Vanshelboim/Fierros vs. (3) Alvaro Lopez San Martin (ESP)/Ivan Gakhov – walkover
1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Alan Fernando Rubio Fierros (MEX) vs. Imanol Lopez Morillo/Jorge Martinez (ESP) 6-2, 6-4


ITF Women (uge 40)

Place Country Category Surface
Rancho Santa Fe, CA USA W80 – Livestream  Hard
Trnava Slovakia W60 – Livestream Hard
Cairns Australia W25  Hard
Hua Hin Thailand W25 – Livestream  Hard
Makinohara Japan W25  Grass
Redding CA, USA W25  Hard
Santa Margherita di Pula Italy W25 – Livestream  Clay
Sibenik Croatia W25 – Livestream  Clay
Sozopol Bulgaria W25  Hard
Baza Spain W15  Hard
Eldorado, Misiones Argentina W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Reims France W15 Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard

 

W25 Santa Margherita di Pula 

Q16: Cecilie Wiche (DEN) vs. [11] (672) Tatiana Pieri (ITA) 2-6, 0-6


W15 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (1091) Elena Jamshidi (DEN) vs. Nicole Poj (ARG) 4-6, 2-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 40)

Grade 4, Pescara (ITA) – Grus

Girls singles

R32
[1] (445 Sara Børkop (DEN) vs. (1304) Julia Peer (ITA) 2-6, 6-7(5)

Girls doubles

Semifinale: Børkop/Gradassi vs. Lavinia Luciano (ITA)/Natalie Cinkova (CZE) 6-7(3), 0-6
Kvartfinale: Børkop/Gradassi vs. Viola Bedine/Calotta Bassotti (ITA) 6-3, 6-7(5), [10-7]
1/8-finale: (2) Sara Børkop (DEN)/Elettra Gradassi (ITA) vs. Vittoria Segattini/Julia Peer (ITA) 6-2, 4-6, [10-7]


Grade 4, Al Zahra (KUW) – Hardcourt

Boys singles

Kvartfinale: (980) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [1] (269) Kyvan Rietkerk (NED) 3-6, 3-6

1/8-finale
[1] (269) Kyvan Rietkerk (NED) vs. (1538) Artem Pugach 6-2, 3-6, 6-1
(980) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [8] (668) Tristan Flander (SLO) 6-3, 6-1

R32
(980) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Pushkal Srivastava (IND) 6-0, 6-1
[8] (668) Tristan Flander (SLO) vs. (893) Yassin Elaroussy (EGY) 6-1, 3-6, 7-6(6)

Boys doubles

1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Luciano Barbarino (ITA) vs. (3) Yassin Elaroussy/Aly El Rafie (EGY) 6-7(4), 7-6(3), [7-10]


Grade 5, Portimao (POL) – Hardcourt

Girls singles

R32: (2354) Hannah Hafez (DEN) vs. [1] (569) Angelina Voloshchuk (POR) 0-6, 2-6
R64: (2354) Hannah Hafez (DEN) vs. (2994) Cristina Mateos Losada (ESP) 6-2, 6-4

Girls doubles

R32: Hannah Hafez (DEN)/Emilia Korseth (NOR) vs. Teresa Poppe/Constanca Catalao (POR) 6-3, 4-6, [6-10]


Grade 5, Aviles (ESP) – Grus

Girls singles

R32: (2477) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. (1517) Nuria Sarganella Verdu (ESP) 2-6, 0-6

Girls doubles

1/8-finale: Emma Timm Neergaard (DEN)/Maria Christine Gulbrandsen (NOR) vs. Iaia Tarazona Peyro/Laura Tapiador (ESP) 1-6, 2-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 40)

 

<< tilbage


UTR turneringer 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup – 2022

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022
Kvartfinale

Italien vs. USA
Tyskland vs. Canada
Australien vs. Holland
Kroatien vs. Spanien


World Group I og II Play-offs – 3-4/4-5. februar 2023

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I Play-offs
(1) Japan vs. Polen
Grækenland vs. (2) Ecuador
Kina vs. (3) Brasilien
Danmark vs. (4) Indien (3-4. feb)
Thailand vs. (5) Rumænien
Letland vs. (6) Israel
(7) Peru vs. Irland
(8) Mexico vs. Taipei
(9) Ukraine vs. Libanon
(10) Tyrkiet vs. Slovenien
Lithauen vs. (11) Pakistan
(12) New Zealand vs. Bulgarien
World Group II Play-offs
Zimbabwe vs. (1) Uruguay
Georgien vs. (2) Bolivia
(3) Tunesien vs. Cypern
Luxembourg vs. (4) Sydafrika
(5) Barbados vs. Pacific Ocean
Monaco vs. (6) Dominikanske Republik
Venzuela vs. (7) Hong Kong 
Jordan vs. (8) El Salvador
Jamaica vs. (9) Estland
(10) Egypten vs. Paraguay
Elfenbenskysten vs. (11) Marokke
Vietnam vs. (12) Indonesien

 

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Holland vs. (1) Frankrig
Kroatien vs. (2) Tyskland
(3) Rumænien vs. Ungarn
Østrig vs. (4) Letland
(5) Japan vs. Ukraine
Argentina vs. (6) Brasilien
Slovenien vs. (7) Kina
Mexico vs. (8) Serbien


Finals 2022 – 8-13. november 2022

Group A: (1) Schweiz, Canada, Italien
Group B: (2) Australien, Slovakiet, Belgien
Group C: (3) Spanien, Kazakhstan, Storbritannien
Group D: (4) Tjekkiet, USA, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelHolger Rune anno 2022: Ambitioner, aggressivitet, iskold modenhed, fremgang
Næste artikelTurneringer uge 41: Efter “mandefald” på ITF-touren håbes på dansk succes i Californien
Avatar photo
Tennisavisen.dk er Danmarks største digitale tennisunivers. Vi bringer nyheder, billeder, analyser, debat og aktuelle opdateringer fra tennisverdenen – både fra Danmark og internationalt.