Denne uge byder på 2 ATP Challengers og W60 turneringer i Georgia og Andrezieux-Boutheon, hvor Clara Tauson er seedet 8

Selvom næsten alle ATP og WTA topspillerne fortsat er i karantæne eller isolation, inden det for alvor går løs i næste uge med både ATP Cup, ATP 250 og WTA 500 turneringer i Australien, er der alligevel gode muligheder for at følge attraktive tenniskampe på livestream, som med det rette udstyr kan blive vist hjemme i TV-stuen på TV-skærmen.

Set med danske øjne vil der uden tvivl være størst interesse i W60 turneringen 11. ENGIE OPEN 2021, ANDREZIEUX-BOUTHÉON 42 i Frankrig, hvor 18-årige Clara Tauson er seedet 8, men efter den imponerende indsats, som førte til endnu en professionel titel i lørdags, må hun regnes med som en seriøs kandidat til endnu en titel.

W25 Fujaira: Mindeværdig titel til Clara Tauson efter fejlfrit 1. sæt i jævnbyrdig finale

Når 1. runde af hovedturneringen indledes tirsdag er Clara ikke på programmet, men i tirsdagens første kamp mellem Diane Parry (FRA) og Jaqueline Adina Cristian (ROU) på Central Court kan hendes mulige modstander i 1/8-finalen studeres på livestream på https://www.twitch.tv/tennistcab, hvor kampene fra opvisningsbanen bliver vist, hvilket også var tilfældet for nogle af kampene i kvalifikationen, hvor der både er linjedommere og boldbørn.

Clara møder i 1. runde 17-årige talentfulde Elsa Jacquemot (FRA), der i oktober 2020 vandt junior-titlen ved Grand Slam turneringen French Open, og derfor forekommer det helt naturligt, at hun har modtaget wildcard til turneringen.

Elsa Jacquemot
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Elsa Jacquemot ved French Open

Hvis Clara holder sin seedning og vinder de 2 første runder, kan hun i kvartfinalen møde 3. seedede no. 116 Stefanie Voegele (SUI), og i semifinalen 1. seedede no. 107 Oceane Dodin (FRA).
I modsatte halvdel af lodtrækningen er no. 111 Anna-Lena Friedsam (GER) seedet 2.

Anna-Lena Friedsam
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Anna-Lena Friedsam

Desuden afvikles en W60 turnering i Rome – ikke i Italien, men i Georgia (USA), hvor de 8 højst rangerede på Acceptancelisten er i intervallet 134-186 på ranglisten, hvilket ikke helt kan matche turneringen i Frankrig, hvor intervallet er 107-152.
Ifølge turneringens facebook-side kan kampe på Court 14 og 16 følges på ITF’ livestream

I sidste uge lykkedes det ikke for 20-årige Olga Helmi at kvalificere sig til hovedturneringen ved W15 i Manacor på Mallorca, da hun i kvalfinalen blev besejret af no. 647 Lucia Cortez Llorca (ESP).
I denne uge gør Olga et nyt forsøg, og hun fik en god start med sejr i 1. kvalrunde 6-0, 6-1 over Valentina Losciale (ITA).
Mandag skulle hun efter planen have mødt 2. seedede 17-årige Lisa Pigato (ITA), der er no. 605 på WTA-ranglisten, hvor Olga er no. 1051, men alle kampe er udsat til tirsdag, hvor både 2. kvalrunde og kvalfinalen afvikles.

Dansk-hollandske 17-årige Clarine Lerby fik en enkelt kamp i kvalifikationen, hvor hun mødte 9. seedede Valentina Ryser (SUI), der vandt 6-3, 7-5.

Olga Helmi
Foto: Burankhun – Olga Helmi

I sidste uge blev årets første ATP Challenger afviklet i Istanbul, og i denne uge følger 2 turneringer i henholdsvis Antalya i Tyrkiet og Quimper i Frankrig.
Holger Vitus Nødskov Rune havde håbet på, at få mulighed or et wildcard til en af turneringerne, men i begge turneringer er samtlige wildcards givet til arrangørernes egne landsmænd.

I dette Twitter-opslag gives nogle bud på spillere, der kan få et gennembrud i 2021.
Flere af disse spillere kan følges på livestream i løbet af ugen.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe lørdag 30. januar

Billeder (facebook-opslag) – Jaqueline Adina Cristian, Harmony Tan, Kathinka Von Deichmann

====

ATP Challenger – https://livestream.com/atp

Antalya

Center Court – start 0800cet
(226) Tommy Robredo (ESP) vs. (Q) (321) Duje Ajdukovic (CRO)
NB 1100: vinder CC vs. vinder C12

Court 2 – start 0800cet
(WC) (219) Cem Ilkel (TUR) vs. (179) Joao Domingues (POR)
NB 1100: vinder C2 vs. vinder C11

Court 12 – start 0800cet
[1] (110) Jaume Munar (ESP) vs. (162) Alessandro Gianessi (ITA)

Court 11 – start 0800cet
[5] (129) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) (285) Akira Santillan (AUS)

====

Quimper

Central – start 1500
[2] (103) Sebastian Korda (USA) vs. (164) Benjamin Bonzi (FRA)
(184) Filip Horansky (SVK) vs. (170) Brandon Nakashima (USA)

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/

W60 Andrezieux-Boutheon – Livestream CC: https://www.twitch.tv/tennistcab

Central Court – NB 1430:
(WC) (235) Harmony Tan (FRA) vs. (Q) (274) Kathinka Von Deichmann (LIE)
NB 1600: (Q) (291) Urszula Radwanska (POL) vs. (168) Jaqueline Adina Cristian (ROU)

W60 Rome – Kvalfinaler – Livestream Court  16 & 14

opdateres..
(Q) (421) Emina Bektas (USA) vs. (249) Grace Min (USA)
(Q) (331) Irene Burillo Escorihuela (ESP) vs. (Q) (319) Ana Sofia Sanchez (MEX)

W15 Manacor – Livestream

Court 1 – start 1100
(7) Ylena In-Albon (SUI) vs. Yvonne Cavalle-Reimers (ESP)
(1) Simona Waltert (SUI) vs. (6) Shiho Akita (JPN)

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-4-clara-tauson-seedet-8-i-fransk-w60-turnering/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 4) – Ingen turneringer

 


ATP Challenger (uge 4)

Livestream/ATP

Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Finale:
[1] (110) Jaume Munar (ESP) vs. [5] (129) Lorenzo Musetti (ITA) 6-7(7), 6-2, 6-2

Semifinale
[1] (110) Jaume Munar (ESP) vs. (226) Tommy Robredo (ESP) 6-0, 6-1
[5] (129) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Ilkel OR Domingues 6-7(6), 6-1, 6-1

Kvartfinale
[1] (110) Jaume Munar (ESP) vs. (162) Alessandro Gianessi (ITA) 3-6, 6-2, 6-0
(226) Tommy Robredo (ESP) vs. (Q) (321) Duje Ajdukovic (CRO) 6-4, 6-4
(WC) (219) Cem Ilkel (TUR) vs. (179) Joao Domingues (POR) 6-7(5), 6-4, 2-1 susp.
[5] (129) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) (285) Akira Santillan (AUS) 5-7, 6-3, 6-4

1/8-finale
[1] (110) Jaume Munar (ESP) vs. (224) Zdenek Kolar (CZE) 6-2, 6-4
(162) Alessandro Gianessi (ITA) vs. (Q) (231) Roberto Cid (DOM) 6-3, 6-2
(226) Tommy Robredo (ESP) vs. (Q) (266) Blaz Kavcic (SLO) 4-6, 6-3, 6-1
(Q) (321) Duje Ajdukovic (CRO) vs. (146) Paolo Lorenzi (ITA) 3-6, 6-4, 7-6(7)
==
(WC) (219) Cem Ilkel (TUR) vs. [8] (135) Leonardo Mayer (ARG) 7-5, 6-1
(179) Joao Domingues (POR) vs. (LL) (258) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-1, 6-2
[5] (129) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (188) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-0, 4-4
(Q) (285) Akira Santillan (AUS) vs. (160) Emilio Gomez (ECU) 6-0, 6-1

R32
[1] (110) Jaume Munar (ESP) vs. (143) Carlos Taberner (ESP) 6-3, 6-4
(162) Alessandro Gianessi (ITA) vs. [7] (131) Jozef Kovalik (SVK) 6-4, 7-5

[4] (125) Facundo Bagnis (ARG) vs. (Q) (266) Blaz Kavcic (SLO)
(146) Paolo Lorenzi (ITA) vs. [6] (130) Daniel Altmaier (GER) 6-4, 6-2
==
[8] (135) Leonardo Mayer (ARG) vs. (155) Tallon Griekspoor (NED) 6-2, 6-2
[3] (118) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. (LL) (258) Tomas Martin Etcheverry (ARG)

[5] (129) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (167) Alejandro Tabilo (CHI) 6-2, 6-0
[2] (115) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (Q) (285) Akira Santillan (AUS)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current-challenger/antalya/9430/daily-schedule


Quimper (FRA) – Hardcourt

Finale
[2] (103) Sebastian Korda (USA) vs. (184) Filip Horansky (SVK) 6-1, 6-1

Semifinale
(184) Filip Horansky (SVK) vs. (170) Brandon Nakashima (USA) 7-6(10), 4-6, 6-4
[2] (103) Sebastian Korda (USA) vs. (164) Benjamin Bonzi (FRA) 7-6(5), 7-6(1)

Kvartfinale
(184) Filip Horansky (SVK) vs. (Q) (267) Kacper Zuk (POL) 6-3, 7-5
(170) Brandon Nakashima (USA) vs. (WC) (227) Constant Lestienne (FRA) 6-4, 7-5
(164) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (Q) (215) Illya Marchenko (UKR) 6-7(7), 6-4, 6-4
[2] (103) Sebastian Korda (USA) vs. (211) Enzo Couacaud (FRA) 4-1 Ret’d

1/8-finale
(184) Filip Horansky (SVK) vs. (209) Maximilian Martereer (GER) 6-7(6), 7-5, 6-4
(Q) (267) Kacper Zuk (POL) vs. (178) Arthur Rinderknech (FRA) 7-6(7), 6-2
(WC) (227) Constant Lestienne (FRA) vs. (183) Denis Istomin (UZB) 6-4, 6-4
(170) Brandon Nakashima (USA) vs. [5] (136) Federico Gaio (ITA) 6-2, 6-1
==
(164) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (171) Yannick Maden (GER) 4-6, 6-2, 7-6(5)
(Q) (215) Illya Marchenko (UKR) vs. [3] (111) Gregoire Barrere (FRA) 6-3, 6-2
(211) Enzo Couacaud (FRA) vs. (WC) (447) Evan Furness (FRA) 6-4, 6-7(5), 6-3
[2] (103) Sebastian Korda (USA) vs. (214) Mathias Bourgue (FRA) 5-7, 7-6(2), 6-4

R32
(184) Filip Horansky (SVK) vs. [1] (74) Lucas Pouille (FRA) 6-4, 5-7, 6-4
(209) Maximilian Martereer (GER) vs. (159) Sebastian Ofner (AUT) 5-7, 6-4, 7-6(6)
(178) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (Q) (443) Antoine Cornut Chauvinc (FRA)
(Q) (267) Kacper Zuk (POL) vs. [7] (147) Peter Gojowczyk (GER) 6-4, 6-3

(WC) (227) Constant Lestienne (FRA) vs. [4] (116) Denis Kudla (USA) 6-2, 7-6(6)
(183) Denis Istomin (UZB) vs. (200) Lukas Lacko (SVK) 6-3, 6-7(2), 7-6(4)
(170) Brandon Nakashima (USA) vs. (210) Maxime Janvier (FRA) 6-3, 6-2
[5] (136) Federico Gaio (ITA) vs. (185) Ernests Gulbis (LAT) 6-4, 7-6(3)
==
(164) Benjamin Bonzi (FRA) vs. [8] (148) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-3, 6-7(2), 7-6(5)
(171) Yannick Maden (GER) vs. (173) Thomas Fabbiano (ITA)  6-1, 5-7, 6-1
(Q) (215) Illya Marchenko (UKR) vs. (WC) (740) Arthur Cazaux (FRA) 6-4, 7-5
[3] (111) Gregoire Barrere (FRA) vs. (165) Hugo Gaston (FRA) 6-3, 6-4

(211) Enzo Couacaud (FRA) vs. [6] (144) Jurij Rodionov (AUT) 6-3, 1-6, 6-4
(WC) (447) Evan Furness (FRA) vs. (180) Roberto Marcora (ITA) 6-2, 6-1
(214) Mathias Bourgue (FRA) vs. (196) Lukas Rosol (CZE) 7-6(5), 6-4
[2] (103) Sebastian Korda (USA) vs. (Q) (249) Tristan Lamasine (FRA) 7-6(3), 4-6, 7-6(7)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current-challenger/quimper/6239/daily-schedule


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (4)

M15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream Court 2 og 3: http://live.itftennis.com/en/live-streams/


M15, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

<< tilbage


ITF Women (4)

W60, 11. ENGIE OPEN 2021, ANDREZIEUX-BOUTHÉON 42 (FRA) – Hardcourt

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale
(WC) (235) Harmony Tan (FRA) vs. (168) Jaqueline Adina Cristian (ROU) 3-6, 6-2, 6-1

Semifinale
(168) Jaqueline Adina Cristian (ROU) vs. (Q) (291) Urszula Radwanska (POL) 6-3, 6-1
(WC) (235) Harmony Tan (FRA) vs. (Q) (274) Kathinka Von Deichmann (LIE) 6-1, 6-0

Kvartfinale
(Q) (291) Urszula Radwanska (POL) vs. (157) Leonie Kung (SUI) 6-4, 6-1
(168) Jaqueline Adina Cristian (ROU) vs. (193) Laura-Ioana Paar (ROU) 1-6, 6-2, 6-1
(WC) (235) Harmony Tan (FRA) vs. [4] (118) Katarina Zavatska (UKR) 6-0, 6-1
(Q) (274) Kathinka Von Deichmann (LIE) vs. [2] (111) Anna-Lena Friedsam (GER) 7-5, 6-4

1/8-finale
(Q) (291) Urszula Radwanska (POL) vs. [1] (107) Oceane Dodin (FRA) 6-3, 6-4
(157) Leonie Kung (SUI) vs. (163) Cristina Bucsa (ESP) 6-1, 6-4
(193) Laura-Ioana Paar (ROU) vs. [3] (116) Stefanie Voegele (SUI) 7-6(6), 6-2
[8] (152) Clara Tauson (DEN) vs. (168) Jaqueline Adina Cristian (ROU) 6-2, 6-7(4), 3-6
==
(WC) (235) Harmony Tan (FRA) vs. [5] (121) Tereza Martincova (CZE) 6-4, 7-6(7)
[4] (118) Katarina Zavatska (UKR) vs. (JE) Victoria Jimenez Kasintseva (AND) 6-1, 3-6, 6-2
(Q) (274) Kathinka Von Deichmann (LIE) vs. [7] (139) Viktoriya Tomova (BUL) 6-0, 6-4
[2] (111) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (Q) (203) Rebecca Sramkova (SVK) 6-3, 6-1

R32
[1] (107) Oceane Dodin (FRA) vs. (Q) (283) Susan Bandecchi (SUI) 6-3, 6-3
(Q) (291) Urszula Radwanska (POL) vs. (176) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 7-6(3), 2-6, 6-4
(163) Cristina Bucsa (ESP) vs. (Q) (632) Salma Djoubri (FRA) 6-3, 6-1
(157) Leonie Kung (SUI) vs. [6] (126) Tamara Korpatsch (GER) 6-2, 7-5

[3] (116) Stefanie Voegele (SUI) vs. (Q) (270) Diana Marcinkevica (LAT) 6-4, 5-7, 6-2
(193) Laura-Ioana Paar (ROU) vs. (178) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-3, 6-4
(168) Jaqueline Adina Cristian (ROU) vs. (301) (WC) Diane Parry (FRA) 5-7, 6-4, 6-2
[8] (152) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (540) Elsa Jacquemot (FRA) 6-4, 7-6(0)
==
[5] (121) Tereza Martincova (CZE) vs. (Q) (320) Federica Di Sarra (ITA) 5-7, 6-4, 6-0
(WC) (235) Harmony Tan (FRA) vs. (Q) (777) Gaelle Desperrier (FRA) 6-3, 6-1
(JE) Victoria Jimenez Kasintseva (AND) vs. (186) Jia-Jing Lu (CHN) 7-6(5), 6-4
[4] (118) Katarina Zavatska (UKR) vs. (167) Giulia Gatto-Monticone (ITA) 6-4, 6-1

[7] (139) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (WC) (289) Amandine Hesse (FRA) 6-3, 6-2
(Q) (274) Kathinka Von Deichmann (LIE) vs. (185) Xiaodi You (CHN) 6-4, 6-4
(Q) (203) Rebecca Sramkova (SVK) vs. (189) Martina Di Giuseppe (ITA) 6-4, 6-4
[2] (111) Anna-Lena Friedsam (GER) vs. Indy De Vroome (NED) 6-3, 5-7, 6-2


W60, GEORGIA’S ROME TENNIS OPEN, GA (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Livestream Court 14 & 16: http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale:
(Q) (331) Irene Burillo Escorihuela (ESP) vs. (249) Grace Min (USA) 1-6, 7-6(4), 6-1

Semifinale
(249) Grace Min (USA) vs. (Q) (421) Emina Bektas (USA) 6-0, 6-3
(Q) (331) Irene Burillo Escorihuela (ESP) vs. (Q) (319) Ana Sofia Sanchez (MEX) 5-7, 6-2, 7-5

Kvartfinale
(Q) (421) Emina Bektas (USA) vs. (279) Katherine Sebov (CAN) 7-5, 6-3
(249) Grace Min (USA) vs. [5] (155) Usue Maitane Arconada (USA) 6-3, 7-6(5)
(Q) (331) Irene Burillo Escorihuela (ESP) vs. (Q) (413) Robin Montgomery (USA) 3-6, 6-3, 6-3
(Q) (319) Ana Sofia Sanchez (MEX) vs. (268) Conny Perrin (SUI) 6-0, 6-1

1/8-finale
(Q) (421) Emina Bektas (USA) vs. [1] (134) Olga Govorsova (BLR) 3-6, 7-6(6), 6-1
(279) Katherine Sebov (CAN) vs. (WC) (318) Alycia Parks (USA) 6-1, 6-3
(249) Grace Min (USA) vs. [4] (147) Kristina Kucova (SVK) 6-3, 6-4
[5] (155) Usue Maitane Arconada (USA) vs. (WC) Ashlyn Krueger (USA) 6-4, 6-3
==
(Q) (413) Robin Montgomery (USA) vs. [8] (186) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-4, 6-3
(Q) (331) Irene Burillo Escorihuela (ESP) vs. (276) Despina Papamichaeil (GRE) 6-3, 6-1
(268) Conny Perrin (SUI) vs. [7] (175) Veronica Cepede Royg (PAR) 6-3, 4-6, 6-4
(Q) (319) Ana Sofia Sanchez (MEX) vs. (205) Gabriela Talaba (ROU) 6-4, 7-5

R32 (udvalgte)
[1] (134) Olga Govorsova (BLR) vs. (WC) (450) Katrina Scott (USA) 4-6, 6-3, 6-4
(279) Katherine Sebov (CAN) vs. (LL) (407) Maria Sanchez (USA) 6-4, 7-5

[4] (147) Kristina Kucova (SVK) vs. (Q) (354) Panna Udvardy (HUN) 6-1, 3-6, 7-5
[5] (155) Usue Maitane Arconada (USA) vs. (273) Katie Swan (GBR) 3-6, 6-3, 6-3
==
[8] (186) Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. (242) Jovana Jovic (SRB) 7-5, 6-4
(276) Despina Papamichaeil (GRE) vs. [3] (143) Francesca Di Lorenzo (USA) 6-3, 6-1

[7] (175) Veronica Cepede Royg (PAR) vs. (234) Hailey Baptiste (USA) 6-2, 6-3
(205) Gabriela Talaba (ROU) vs. [2] (142) Renata Zarazua (MEX) 7-6(4), 6-1


W15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream Court 2 og 3: http://live.itftennis.com/en/live-streams/


W15, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time


W15, Manacor (ESP) – Hardcourt

Kvartfinale: (JR) (1187) Alexandra Eala (PHI) vs. [7] (432) Ylena In-Albon (SUI) 0-6, 3-6
1/8-finale: (JR) (1187) Alexandra Eala (PHI) vs. (547) Alba Carrillo Marin (ESP) 6-2, 6-3
R32: (JR) (1187) Alexandra Eala (PHI) vs. [2] (315) Mirjam Bjorklund (SWE) 6-4, 3-6, 6-3

Q16: (1051) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (605) Lisa Pigato (ITA) 3-6, 6-7(5)

Q32:
(1051) Olga Helmi (DEN) vs. (1331) Valentina Losciale (ITA) 6-0, 6-1
Clarine Lerby (NED) vs. [9] (696) Valentina Ryser (SUI) 3-6, 5-7

<< tilbage


ITF Junior (uge 4)

 


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 4)

 


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

 

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Mexico vs. Bulgarien
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm