US Open kan blive starten på en ny æra med masser af Grand Slam titler til Carlos Alcaraz, men Kyrgios i ny udgave kan blive trussel mod både Alcaraz og Casper Ruud

Søndag-mandag gennemførtes 1/8-delsfinalerne ved US Open, hvorved der kun er 8 deltagere tilbage af de oprindelige 128 i både Men’s og Women’s singles.

Da ranglistens no. 1 Daniil Medvedev blev sendt ud i 1/8-finalen af 23. seedede Nick Kyrgios (AUS) kunne det konkluderes, at der bliver udskiftning på førstepladsen, som på liverankingen er overtaget af Rafael Nadal, men da han sensationelt blev sendt ud i 1/8-finalen af 22. seedede Frances Tiafoe, kan enten den 18-årige komet Carlos Alcaraz eller den norske stjerne Casper Ruud overtage 1. pladsen på mandag.

Nadal kan dog overtage 1. pladsen, hvis hverken Alcaraz eller Ruud når finalen, som kan blive en kamp om både titlen om 1. pladsen, hvis de mødes i finalen.
Alcaraz måtte kæmpe indtil ved halv 3-tiden natten til tirsdag, inden han sikrede kvartfinalepladsen efter sejr i 5 sæt over Marin Cilic.

Kvartfinalen i nederste halvdel onsdag bliver et NextGen opgør mellem Alcaraz og 21-årige 11. seedede Jannik Sinner, og vinderen møder i semifinalen enten 9. seedede Andrey Rublev eller Nadals banemand Tiafoe.

I tirsdagens kvartfinaler i øverste halvdel indleder Ruud mod 13. seedede Matteo Berrettini og natten til onsdag dansk tid mødes 23. seedede Nick Kyrgios og 27. seedede Karen Khachanov.
Kyrgios er formentlig den største trussel mod nordmandens forhåbninger om endnu en finale,  som for begge i givet fald vil være deres 2. Grand Slam finale, da Ruud var i finalen ved French Open mod Nadal og Kyrgios i Wimbledon mod Novak Djokovic, men med begge superstjerner ude af billedet, er der basis for, at nye navne kan komme til fadet.

Ikke mindst for Alcaraz kan en titel ved US Open blive startskuddet til en ny æra med masser af Grand Slam titler.

I Women’s singles måtte 1. seedede Iga Swiatek overraskende bruge 3 sæt i 1/8-finalen mod no. 108 Jule Niemeier (GER), inden hun vandt 2-6, 6-4, 6-0.
Swiatek møder i kvartfinalen 8. seedede Jessica Pegula og vinderen møder i semifinalen enten 6. seedede Aryna Sabalenka eller 22. seedede Karoina Pliskova.

I nederste halvdel er no. 48 Ajla Tomljanovic, der sendte Serena Williams på pension, den eneste useedede deltager, der er tilbage i rækken.
Hun møder i kvartfinalen 5. seedede Ons Jabeur om retten til et semifinale opgør mod 18-årige 12. seedede Cori Gauff.

Hos juniorerne vandt 16-årige Rebecca Munk Mortensen i søndags 5-7, 6-1, 6-3 over 18-årige no. 74 Georgia Pedone (ITA), der i 1. sæt fik vendt 0-4 til 7-5, hvilket især skyldtes, at Rebecca efter en suveræn start, hvor hun dominerede kampen med sin større power, lavede lidt for mange fejl.
I de næste 2 sæt genvandt Rebecca dog et solidt overtag, som sikrede sejren.

Mandag spillede 18-årige Johanne Christine Svendsen sin første kamp, hvor det også blev danskerens større power, der sikrede sejren 6-3, 7-5 over no. 588 Katherine Hui (USA), der var videre fra kvalifikationen.

Natten til tirsdag dansk tid mødte Rebecca i 2. runde 9. seedede Victoria Mboko (CAN), der er rangeret ca. 100 pladser højere end Rebecca, som gav kvalificeret modstand, men hun kunne dog ikke forhindre, at canadieren vandt 6-4, 6-3.

Rebecca er dog fortsat med i turneringen i double, hvor hun spiller sammen med Weronika Ewald (POL).
Johanne deltager ligeledes i double, hvor hun er seedet 5 sammen med Qavia Lopez (USA).

Johanne spiller 2. runde i single tirsdag kl. 17 dansk tid, og senere samme dag spiller både Johanne og Rebecca 1. runde i double.

Juniorkampene kan følges på Discovery+ og Eurosport Player.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 11. september

Billeder: Olga Helmi (Foto: Sportsfotograf.com) – Livestream W60 kval
Carlos Alcaraz og Casper Ruud  (Foto: AnyTech365 Andalucia Open) – Finale US Open Eurosport 2

Grand Slam, US Open – Discovery+/Eurosport Player

Arthur Ashe Stadium – start 1900cet (Finaler)
(3) Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova vs. Caty McNally/Taylor Townsend – Eurosport 2
NB 2200: (3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (5) Casper Ruud (NOR) – Eurosport 1

Komplet schedule: https://www.usopen.org/en_US/scores/2022/schedule/pdf/schedulePDF20.pdf

EUROSPORT 1 INTERNATIONAL – (kommenteres af Thomas Skouboe og Sisse Folmø)
21h30 CET INTRO
not before 22h00 CET ASHE M2 Men’s Singles Final
RUUD, Casper (NOR) [5] vs. ALCARAZ, Carlos (ESP) [3]
CEREMONY LIVE
MATS & BABSI FROM THE ALLEYS 15’

EUROSPORT 2 INTERNATIONAL – (kommenteres af Michael Mortensen og Peer Kaae)
19h00 CET ASHE M1 Women Double Final
KREJCIKOVA, Barbora (CZE)/SINIAKOVA, Katerina (CZE) [3] vs. MCNALLY, Caty (USA)/TOWNSEND, Taylor (USA)
CEREMONY LIVE
MATS & BABSI FROM THE ALLEYS 5’

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W60+H Caldas da Rainha (kval) – Livestream

Court 3 – NB 1230cet
(481) Olga Helmi (DEN) vs. Mey Ayari (TUN)

====

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-36-carlos-alcaraz-eller-casper-ruud-kan-blive-ny-no-1/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 36)

Ingen ATP eller WTA turneringer


Grand Slam, US Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Eurosport 1 & 2, Discovery+, Eurosport Player

Men’s singles

Finale: (3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (5) Casper Ruud (NOR) 6-4, 2-6, 7-6(1), 6-3

Semifinale
(5) Casper Ruud (NOR) vs. (27) Karen Khachanov 7-6(5), 6-2, 5-7, 6-2
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (22) Frances Tiafoe (USA) 6-7(6), 6-3, 6-1, 6-7(5), 6-3

Kvartfinale
(27) Karen Khachanov vs. (23) Nick Kyrgios (AUS) 7-5, 4-6, 7-5, 6-7(3), 6-4
(5) Casper Ruud (NOR) vs. (13) Matteo Berrettini (ITA) 6-1, 6-4, 7-6(4)
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (11) Jannik Sinner (ITA) 6-3, 6-7(7), 6-7(0), 7-5, 6-3
(22) Frances Tiafoe (USA) vs. (9) Andrey Rublev 7-6(3), 7-6(0), 6-4

1/8-finale
(23) Nick Kyrgios (AUS) vs. (1) Daniil Medvedev 7-6(11), 3-6, 6-3, 6-2
(27) Karen Khachanov vs. (12) Pablo Carreno Busta (ESP) 4-6, 6-3, 6-1, 4-6, 6-3
(13) Matteo Berrettini (ITA) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 3-6, 7-6(2), 6-3, 4-6, 6-2
(5) Casper Ruud (NOR) vs. (LL) Corentin Moutet (FRA) 6-1, 6-2, 6-7(4), 6-2
==
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Ilya Ivashka 6-1, 5-7, 6-2, 4-6, 6-3
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (15) Marin Cilic (CRO) 6-4, 3-6, 6-4, 4-6, 6-3
(9) Andrey Rublev vs. (7) Cameron Norrie (GBR) 6-4, 6-4, 6-4
(22) Frances Tiafoe (USA) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) 6-4, 4-6, 6-4, 6-3

R32
(1) Daniil Medvedev vs. (Q) Yibung Wu (CHN) 6-4, 6-2, 6-2
(23) Nick Kyrgios (AUS) vs. (WC) Jeffrey John Wolf (USA) 6-4, 6-2, 6-3
(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (18) Alex De Minaur (AUS) 6-1, 6-1, 3-6, 7-6(5)
(27) Karen Khachanov vs. Jack Draper (GBR) 6-3, 4-6, 6-5 Ret’d

Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. (Q) Daniel Elahi Galan (COL) 6-4, 5-7, 6-4, 6-4
(13) Matteo Berrettini (ITA) vs. Andy Murray (GBR) 6-4, 6-4, 6-7(1), 6-3
(LL) Corentin Moutet (FRA) vs. Pedro Cachin (ARG) 6-3, 4-6, 6-2, 7-5
(5) Casper Ruud (NOR) vs. (29) Tommy Paul (USA) 7-6(3), 6-7(5), 7-6(2), 5-7, 6-0
==
Ilya Ivashka vs. (26) Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 3-6, 6-2, 6-3
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Brandon Nakashima (USA) 3-6, 6-4, 6-1, 6-2
(15) Marin Cilic (CRO) vs. (20) Daniel Evans (GBR) 7-6(11), 6-7(3), 6-2, 7-5
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Jenson Brooksby (USA) 6-3, 6-3, 6-3

(28) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (7) Cameron Norrie (GBR) 5-7, 4-6, 1-6
(9) Andrey Rublev vs. (19) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 2-6, 6-7(3), 6-4, 7-6(7)
(22) Frances Tiafoe (USA) vs. (14) Diego Schwartzman (ARG) 7-6(7), 6-4, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-0, 6-1, 7-5

R64
(1) Daniil Medvedev vs. Arthur Rinderknech (FRA) 6-2, 7-5, 6-3
(Q) Yibung Wu (CHN) vs. (Q) Nuno Borges (POR) 6-7(3), 7-6(4), 4-6, 6-4, 6-4
(23) Nick Kyrgios (AUS) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 7-6(3), 6-4, 4-6, 6-4
(WC) Jeffrey John Wolf (USA) vs. Alejandro Tabilo (CHI) 4-6, 7-5, 6-4, 6-3

(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Alexander Bublik (KAZ) 4-6, 6-4, 6-3, 7-6(5)
(18) Alex De Minaur (AUS) vs. Cristian Garin (CHI) 6-3, 6-0, 4-6, 6-2
(27) Karen Khachanov vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-3, 5-7, 6-4
Jack Draper (GBR) vs. (6) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-4, 6-4
==
(Q) Daniel Elahi Galan (COL) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-3, 2-6, 3-6, 6-4, 6-3
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-6(3), 5-7, 3-6, 6-0, 7-6(3)
Andy Murray (GBR) vs. (WC) Emilio Nava (USA) 5-7, 6-3, 6-1, 6-0
(13) Matteo Berrettini (ITA) vs. (LL) Hugo Grenier (FRA) 2-6, 6-1, 7-6(4), 7-6(7)

Pedro Cachin (ARG) vs. (Q) Brandon Holt (USA) 1-6, 2-6, 6-1, 7-6(1), 7-6(6)
(LL) Corentin Moutet (FRA) vs. (21) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 1-6, 6-2, 6-4
(29) Tommy Paul (USA) vs. Sebastian Korda (USA) 6-0, 3-6, 4-6, 6-3, 6-4
(5) Casper Ruud (NOR) vs. Tim Van Rijthoven (NED) 6-7(4), 6-4, 6-4, 6-4
====
Ilya Ivashka vs. (8) Hubert Hurkacz (POL) 6-4, 4-6, 7-6(5), 6-3
(26) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) Gijs Brouwer (NED) 6-7(1), 6-3, 6-4, 6-2
Brandon Nakashima (USA) vs. (17) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(5), 7-5, 6-3
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Christopher Eubanks (USA) 6-4, 7-6(8), 6-2

(15) Marin Cilic (CRO) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 7-6(4), 6-3
(20) Daniel Evans (GBR) vs. James Duckworth (AUS) 6-3, 6-2, 4-6, 6-4
Jenson Brooksby (USA) vs. (25) Borna Coric (CRO) 6-4, 7-6(10), 6-1
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Federico Coria (ARG) 6-2, 6-1, 7-5
==
(7) Cameron Norrie (GBR) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-4, 7-6(4)
(28) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. John Isner (USA) – walkover
(19) Denis Shapovalov (CAN) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 4-6, 6-3, 6-2
(9) Andrey Rublev vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 6-0, 6-4

(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(3), 7-5, 7-6(6)
(22) Frances Tiafoe (USA) vs. Jason Kubler (AUS) 7-6(3), 7-5, 7-6(2)
Richard Gasquet (FRA) vs. (32) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 6-4, 4-6, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. Fabio Fognini (ITA) 2-6, 6-4, 6-2, 6-1

R128
(1) Daniil Medvedev vs. Stefan Kozlov (USA) 6-2, 6-4, 6-0
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Quentin Halys (FRA) 4-6, 7-6(4), 6-3, 6-2
(Q) Nuno Borges (POR) vs. (WC) Ben Shelton (USA) 7-6(6), 3-6, 7-6(5), 6-7(8), 6-3
(Q) Yibung Wu (CHN) vs. (31) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-4, 6-0

(23) Nick Kyrgios (AUS) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-3, 6-4, 7-6(4)
Benjamin Bonzi (FRA) vs. (WC) Ugo Humbert (FRA) 7-6(1), 6-1, 5-7, 3-6, 6-2
Alejandro Tabilo (CHI) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-1, 6-4, 6-7(3), 6-1
(WC) Jeffrey John Wolf (USA) vs. (16) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-4, 6-4

(12) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (WC) Dominic Thiem (AUT) 7-5, 6-1, 5-7, 6-3
Alexander Bublik (KAZ) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-4, 6-4, 6-4
Cristian Garin (CHI) vs. Jiri Lehecka (CZE) 3-6, 7-6(3), 7-5, 6-1
(18) Alex De Minaur (AUS) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-5, 6-2, 6-3

(27) Karen Khachanov vs. Denis Kudla (USA) 3-6, 6-1, 6-2, 6-2
Thiago Monteiro (BRA) vs. Alex Molcan (SVK) 6-4, 4-6, 6-4, 6-1
Jack Draper (GBR) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4 6-3, 6-3
(6) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Alexander Ritschard (USA) 6-3, 6-4, 3-6, 6-3
==
(Q) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-0, 6-1, 3-6, 7-5
Jordan Thompson (AUS) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 2-6, 1-6, 6-2, 6-4, 6-4
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 7-5, 6-3
Marton Fucsovics (HUN) vs. (30) Maxime Cressy (USA) 6-7(4), 7-5, 5-1 Ret’d

Andy Murray (GBR) vs. (24) Francisco Cerundolo (ARG) 7-5, 6-3, 6-3
(WC) Emilio Nava (USA) vs. John Millman (AUS) 7-6(7), 4-6, 7-6(4), 1-6, 6-1
(LL) Hugo Grenier (FRA) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 4-6, 6-2, 6-3, 6-4
(13) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Nicolas Jarry (CHI) 6-2, 6-3, 6-3

(Q) Brandon Holt (USA) vs. (10) Taylor Harry Fritz (USA) 6-7(3), 7-6(1), 6-3, 6-4
Pedro Cachin (ARG) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-4, 6-3, 5-7, 1-6, 7-6(6)
(LL) Corentin Moutet (FRA) vs. Stan Wawrinka (SUI) 6-4, 7-6(7), Ret’d
(21) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (Q) Tomas Machac (CZE) 3-6, 7-6(3), 6-1, 3-6, 7-5

(29) Tommy Paul (USA) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 4-6, 6-3, 2-6, 6-0, 7-5
Sebastian Korda (USA) vs. (Q) Facundo Bagnis (ARG) 5-7, 7-6(3), 7-5, 6-1
Tim Van Rijthoven (NED) vs. (Q) Zhizhen Zhang (CHN) 3-6, 6-7(4), 7-6(9), 6-1, 6-4
(5) Casper Ruud (NOR) vs. Kyle Edmund (GBR) 6-3, 7-5, 6-2
====
(8) Hubert Hurkacz (POL) vs. Oscar Otte GER) 6-4, 6-2, 6-4
Ilya Ivashka vs. (WC) Sam Querrey (USA) 4-6, 6-4, 7-6(8), 6-3
(Q) Gijs Brouwer (NED) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-4, 6-4
(26) Lorenzo Musetti (ITA) vs. David Goffin (BEL) 3-6, 7-5, 6-4, 3-6, 7-6(9)

(17) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Steve Johnson (USA) 6-3, 6-2, 6-2
Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) Pavel Kotov 7-6(4), 6-2, 6-2
(Q) Christopher Eubanks (USA) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 7-5, 6-3, 7-6(3)
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Daniel Altmaier (GER) 5-7, 6-2, 6-1, 3-6, 6-1

(15) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Maximilian Marterer (GER) 6-3, 6-2, 7-5
Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 6-3, 6-4, 7-5
James Duckworth (AUS) vs. Christopher O’Connell (AUS) 4-6, 7-6(0), 6-2, 6-3
(20) Daniel Evans (GBR) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-4, 6-1, 6-1

(25) Borna Coric (CRO) vs. (Q) Enzo Couacaud (FRA) 6-2, 7-6(5), 3-6, 4-6, 7-5
Jenson Brooksby (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-2, 6-0, 3-0 Ret’d
Federico Coria (ARG) vs. Tallon Griekspoor (NED) 7-5, 6-4, 6-3
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Sebastian Baez (ARG) 7-5, 7-5, 2-0 Ret’d
==
(7) Cameron Norrie (GBR) vs. Benoit Paire (FRA) 6-0, 7-6(1), 6-0
Joao Sousa (POR) vs. Mackenzie McDonald (USA) 1-6, 7-6(4), 7-6(4), 6-3
John Isner (USA) vs. (Q) Federico Delbonis (ARG) 6-3, 6-1, 7-5
(28) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 6-4, 7-6(5)

(19) Denis Shapovalov (CAN) vs. Marc-Andrea Huesler (SUI) 2-6, 67-4, 6-4, 3-6, 6-1
Roberto Carballes Baena (ESP)  vs. Jaume Munar (ESP) 6-1, 3-6, 4-6, 6-2
Soon Woo Kwon (KOR) vs. (LL) Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 6-7(4), 6-3, 6-3
(9) Andrey Rublev vs. Laslo Djere (SRB) 7-6(5), 6-3, 3-6, 4-6, 6-4
– –
(14) Diego Schwartzman (ARG) vs. Jack Sock (USA) 3-6, 5-7, 6-0, 1-0 Ret’d
Alexei Popyrin (AUS) vs. Chun Hsin Tseng (TPE) 6-3, 7-6(5), 7-6(3)
Jason Kubler (AUS) vs. Mikael Ymer (SWE) 5-7, 6-4, 6-2, 6-4
(22) Frances Tiafoe (USA) vs. Marcos Giron (USA) 7-6(0), 6-4, 6-3

(32) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. (WC) Learner Tien (USA) 3-6, 6-1, 6-3, 6-3
Richard Gasquet (FRA) vs. Taro Daniel (JPN) 6-4, 6-7(1), 6-2, 6-2
Fabio Fognini (ITA) vs. Aslan Karatsev 1-6, 5-7, 6-4, 6-1, 6-4
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (WC) Rinky Hijikata (AUS)  4-6, 6-2, 6-3, 6-3

Men’s doubles

R32
Rune/Bublik vs. Mannarino/Halys 3-6, 7-5, 6-7[8]

R64
Adrian Mannarino/Quentin Halys (FRA) vs. (16) Edouard Roger-Vasselin/Nicolas Mahut (FRA) 6-1, 3-6, 6-3
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/Alexander Bublik (KAZ) vs. Denis Kudla/Frances Tiafoe (USA) 6-2, 3-6, 6-1


Women’s singles

Finale: (1) Iga Swiatek (POL) vs. (5) Ons Jabeur (TUN)

Semifinale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (6) Aryna Sabalenka 3-6, 6-1, 6-4
(5) Ons Jabeur (TUN) vs. (17) Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-3

Kvartfinale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (8) Jessica Pegula (USA) 6-3, 7-6(4)
(6) Aryna Sabalenka vs. (22) Karolina Pliskova (CZE) 6-1, 7-6(4)
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. (12) Cori Gauff (USA) 6-3, 6-4
(5) Ons Jabeur (TUN) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-4, 7-6(4)

1/8-finale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Jule Niemeier (GER) 2-6, 6-4, 6-0
(8) Jessica Pegula (USA) vs. (21) Petra Kvitova (CZE) 6-3, 6-2
(22) Karolina Pliskova (CZE) vs. (26) Victoria Azarenka 7-5, 6-7(5), 6-2
(6) Aryna Sabalenka vs. (19) Danielle Collins (USA) 3-6, 6-3, 6-2
==
(12) Cori Gauff (USA) vs. Shuai Zhang (CHN) 7-5, 7-5
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. (29) Alison Riske (USA) 6-4, 6-1
(5) Ons Jabeur (TUN) vs. (18) Veronika Kudermetova 7-6(1), 6-4
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Ludmilla Samsonova 7-6(8), 6-1

R32
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 6-4
Jule Niemeier (GER) vs. Qinwen Zheng (CHN) 6-4, 7-6(5)
(21) Petra Kvitova (CZE) vs. (9) Garbine Muguruza (ESP) 5-7, 6-3, 7-6(10)
(8) Jessica Pegula (USA) vs. (Q) Yue Yuan (CHN) 6-2, 6-7(6), 6-0

(26) Victoria Azarenka vs. Petra Martic (CRO) 6-3, 6-0
(22) Karolina Pliskova (CZE) vs. (10) Belinda Bencic (SUI) 5-7, 6-4, 6-3
(19) Danielle Collins (USA) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 7-6(9)
(6) Aryna Sabalenka vs. (Q) Clara Burel (FRA) 6-0, 6-2
==
Shuai Zhang (CHN) vs. Rebecca Marino (CAN) 6-2, 6-4
(12) Cori Gauff (USA) vs. (20) Madison Keys (USA) 6-2, 6-3
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-3, 6-2
(29) Alison Riske (USA) vs. Xiyu Wang (CHN) 6-4, 3-6, 6-4

(5) Ons Jabeur (TUN) vs. (31) Shelby Rogers (USA) 4-6, 6-4, 6-3
(18) Veronika Kudermetova vs. Dalma Galfi (HUN) 6-2, 6-0
Ludmilla Samsonova vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 6-3
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Serena Williams (USA) 7-5, 6-7(4), 6-1

R64
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-2
Lauren Davis (USA) vs. (28) Ekaterina Alexandrova 0-6, 6-4, 7-6(5)
Jule Niemeier (GER) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 6-3
Qinwen Zheng (CHN) vs. Anastasia Potapova 7-6(4), 7-6(3)

(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. (Q) Linda Fruhvirtova (CZE) 6-0, 6-4
(21) Petra Kvitova (CZE) vs. Anhelina Kalinina (UKR) – walkover
(Q) Yue Yuan (CHN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 7-6(6)
(8) Jessica Pegula (USA) vs. Aliaksandra Sasnovich 6-4, 6-4
==
Petra Martic (CRO) vs. (4) Paula Badosa (ESP) 6-7(5) 6-1, 6-2
(26) Victoria Azarenka vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-2, 6-3
(22) Karolina Pliskova (CZE) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-3, 6-2
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Sorana Cirstea (ROU) 3-6, 7-5, 6-2

Alize Cornet (FRA) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-1, 1-6, 6-3
(19) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 6-2, 7-5
(Q) Clara Burel (FRA) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 4-6, 6-4
(6) Aryna Sabalenka vs. Kaia Kanepi (EST) 2-6, 7-6(8), 6-4
====
Rebecca Marino (CAN) vs. (Q) Daria Snigur (UKR) 6-3, 7-6(5)
Shuai Zhang (CHN) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 7-6(4)
(20) Madison Keys (USA) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 5-7, 7-6(6)
(12) Cori Gauff (USA) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-2, 7-6(4)

Bianca Andreescu (CAN) vs. (15) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-2, 6-4
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. Anna Kalinskaya 6-3, 6-1
(29) Alison Riske (USA) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-4, 6-7(5), 7-6(5)
Xiyu Wang (CHN) vs. (3) Maria Sakkari (GRE) 6-3, 5-7, 2-1 Ret’d
==
(5) Ons Jabeur (TUN) vs. (WC) Elizabeth Mandlik (USA) 7-5, 6-2
(31) Shelby Rogers (USA) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 7-5, 6-1
(18) Veronika Kudermetova vs. Maryna Zanevska (BEL) 6-2, 6-3
Dalma Galfi (HUN) vs. Harriet Dart (GBR) 6-4, 6-0

Ludmilla Samsonova vs. (14) Leylah Fernandez (CAN) 6-3, 7-6(3)
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (23) Barbora Krejcikova (CZE) 2-6, 6-4, 6-2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Evgeniya Rodina 1-6, 6-2, 7-5
Serena Williams (USA) vs. (2) Anett Kontaveit (EST) 7-6(4), 2-6, 6-2

R128
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-0
Sloane Stephens (USA) vs. Greet Minnen (BEL) 1-6, 6-3, 6-3
Lauren Davis (USA) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 4-6, 7-6(3), 5-4 Ret’d
(28) Ekaterina Alexandrova vs. (WC) Peyton Stearns (USA) 6-4, 4-6, 7-5

Yulia Putintseva (KAZ) vs. (24) Amanda Anisimova (USA) 6-3, 6-3
Jule Niemeier (GER) vs. (WC) Sofia Kenin (USA) 7-6(3), 6-4
Anastasia Potapova vs. Claire Liu (USA) 6-1, 6-4
Qinwen Zheng (CHN) vs. (16) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 3-6, 6-4

Clara Tauson (DEN) vs. (9) Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 6-7(5)
(Q) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. Xin Yu Wang (CHN) 6-3, 6-4
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 6-4
(21) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Erika Andreeva 7-6(3), 6-0

Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (32) Elise Mertens (BEL) 3-6, 6-2, 6-3
(Q) Yue Yuan (CHN) vs. (WC) Jaimee Fourlis (AUS) 6-3, 6-2
Aliaksandra Sasnovich vs. (Q) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-2, 6-4
(8) Jessica Pegula (USA) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 6-2, 6-2
==
(4) Paula Badosa (ESP) vs. Lesia Tsurenko (UKR) 3-6, 7-6(4), 6-3
Petra Martic (CRO) vs. Varvara Gracheva 6-4, 7-6(3)
Marta Kostyuk (UKR) vs. Mayar Sherif (EGY) 7-6(2), 6-4
(26) Victoria Azarenka vs. (Q) Ashlyn Krueger (USA) 6-1, 4-6, 6-2

(22) Karolina Pliskova (CZE) vs. Magda Linette (POL) 6-2, 4-6, 7-6(8)
Marie Bouzkova (CZE) vs. (Q) Linda Noskova (CZE) 6-2, 6-7(3), 6-2
Sorana Cirstea (ROU) vs. Laura Siegemund (GER) 6-4, 6-4
(10) Belinda Bencic (SUI) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-2, 4-6, 6-4

Alize Cornet (FRA) vs. (11) Emma Raducanu (GBR) 6-3, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. Taylor Townsend (USA) 6-4, 4-y, 6-2
(Q) Cristina Bucsa (ESP) vs. Kaja Juvan (SUI) 6-4, 6-4
(19) Danielle Collins (USA) vs. Naomi Osaka (JPN) 7-6(5), 6-3

(Q) Clara Burel (FRA) vs. (25) Elena Rybakina (KAZ) 6-4, 6-4
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Venus Williams (USA) 6-1, 7-6(5)
Kaia Kanepi (EST) vs. Tereza Martincova (CZE) 7-6(4), 6-3
(6) Aryna Sabalenka vs. (Q) Catherine Harrison (USA) 6-1, 6-3
====
(Q) Daria Snigur (UKR) vs. (7) Simona Halep (ROU) 6-2, 0-6, 6-4
Rebecca Marino (CAN) vs. Magdalena Frech (POL) 6-2, 6-3
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. Nadia Podoroska (ARG) 6-3, 6-2
Shuai Zhang (CHN) vs. (30) Jil Teichmann (SUI) 6-4, 6-2

(20) Madison Keys (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 7-6(3), 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. Anna Bondar (HUN) 4-6, 6-3, 6-1
Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Daria Saville (AUS) 3-6, 6-2, 6-4
(12) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Leolia Jeanjean (FRA) 6-2, 6-3

(15) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-0, 6-0
Bianca Andreescu (CAN) vs. (WC) Harmony Tan (FRA) 6-4, 6-3
Anna Kalinskaya vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 6-3
(17) Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) (LL) Kamilla Rakhimova 6-2, 6-4

(29) Alison Riske (USA) vs. (WC) Eleana Yu (USA) 6-2, 6-4
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Ann Li (USA) 1-6, 6-3, 6-1
Xiyu Wang (CHN) vs. Diane Parry (FRA) 5-7, 6-3, 6-3
(3) Maria Sakkari (GRE) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 3-6, 6-0
==
(5) Ons Jabeur (TUN) vs. Madison Brengle (USA) 7-5, 6-2
(WC) Elizabeth Mandlik (USA) vs. Tamara Zidansek (SLO) 5-7, 7-6(3), 6-4
(Q) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-3, 6-4
(31) Shelby Rogers (USA) vs. Arantxa Rus (NED) 3-6, 6-3, 6-4

(18) Veronika Kudermetova vs. Donna Vekic (CRO) 7-5, 6-3
Maryna Zanevska (BEL) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 7-5
Dalma Galfi (HUN) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-4, 6-3
Harriet Dart (GBR) vs. (10) Daria Kasatkina 7-6(8), 1-6, 6-3

(14) Leylah Fernandez (CAN) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-3, 6-4
Ludmilla Samsonova vs. (Q) Sara Bejlek (CZE) 6-3, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (Q) Elina Avanesyan 6-4, 6-4
(23) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (Q) Fernanda Contreras Gomez (MEX) 6-0, 6-4

Evgeniya Rodina vs. (27) Martina Trevisan (ITA) 7-5, 6-1
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-3, 7-6(5)
Serena Williams (USA) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-3, 6-3
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Jacqueline Cristian (ROU) 6-3, 6-0

Women’s doubles

R64
Clara Tauson (DEN)/Ann Li (USA) vs. Kaitlyn Christian (USA)/Lidziya Marozava 7-6(5), 4-6, 4-6


Hovedturnering
Fredag: SF Men – start 2100cet & 0100cet
Lørdag: Fin. Women – start 2200cet
Søndag: Fin. Men – start 2200cet


ATP Challenger (uge 36)

Place Country Category Surface
Tulln AUT Challenger 100 Clay
Cassis FRA Challenger 80 Hard
Sevilla ESP Challenger 80 Clay
Nonthaburi 3 THA Challenger 50 Hard

 

Tuln

Finale: (Q) Jelle Sels (NED) vs. Jozef Kovalik (SVK)

Semifinale
(Q) Jelle Sels (NED) vs. (3) Norbert Gombos (SVK) 6-4, 7-6(4)
Jozef Kovalik (SVK) vs. (4) Elias Ymer (SWE) 7-5, 3-6, 6-4

Kvartfinale
(4) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) Lukas Klein (SVK) 7-5, 6-3
Jozef Kovalik (SVK) vs. Jurij Rodionov (AUT) 6-1, 6-3

1/8-finale
(Q) Lukas Klein (SVK) vs. Felipe Melgeni Rodrigues Alves (BRA) 4-6, 7-6(5), 6-3
(4) Elias Ymer (SWE) vs. (PR) Pedro Sousa (POR) 6-3, 6-2

R32
(Q) Lukas Klein (SVK) vs. (5) Dennis Novak (AUT) 7-6(9)
Felipe Melgeni Rodrigues Alves (BRA) vs. Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 7-6(3)
(PR) Pedro Sousa (POR) vs. Francesco Passaro (ITA) 6-4, 6-4
(4) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) Lukas Neumayer (AUT) 6-3, 6-4


Seville

Q16: Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Alt) (6) Viktor Durasovic (NOR) 2-6, 4-6

Challenger TV


WTA Challenger

WTA 125 Open Delle Puglie, Bari (ITA) – Grus

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 36)

Place Country Category Surface
Bagneres-de-Bigorre France M25+H  Hard
Cairo Egypt M25 – Livestream  Clay
Maribor Slovenia M25 – Livestream  Clay
Sapporo Japan M25  Hard
Sintra Portugal M25 – Livestream  Hard
Budapest Hungary M15  Hard
Cancun Mexico M15  Hard
Casablanca Morocco M15  Clay
Constanta Romania M15  Clay
Madrid Spain M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Salerno Italy M15 – Livestream CC  Hard

 

M25 Sintra

R32: (WC) (1824) Benjamin Hannestad (DEN) vs. (1028) Lorenzo Claverie (VEN) 6-3, 3-6, 2-6

Doubles

Finale: Hannestad/Wendelken vs. (4) Adria Soriano Barrera (ESP)/Diego Fernandez Florez (CH) 4-6, 6-1, [10-7]
Semifinale: Hannestad/Wendelken vs. Sasikumar Mukund (IND)/Arthur Fery (GBR) 1-0 Ret
Kvartfinale: Hannestad/Wendelken vs. (2) Scott Duncan (GBR)/Kelsey Stevenson (CAN) 4-6, 7-6(5), [10-1]
1/8-finale:: Benjamin Hannestad (DEN)/Harry Wendelken (GBR) vs. Filipe Grebentsov/Nuno Pinheiro (POR) 6-3, 6-3


M15 Casablanca

Q16: Felipe Mikkelsen vs. Benjamin Palm (GHA) vs. Ammar Elamin (IRL) 1-6, 0-6

Q32:
Felipe Mikkelsen vs. Benjamin Palm (GHA) 6-2, 6-4
Ammar Elamin (IRL) vs. [9] (1923) Andrea Del Federico (ITA) 7-6(5), 6-0


M15 Salerno

1/8-finale: (Q) Richard Biagiotti (DEN) vs.  (1080) Filippo Speziali (ITA) 6-1, 6-7(3), 6-7(2)
R32: (Q) Richard Biagiotti (DEN) vs.  (661) Luigi Sorrentino (ITA) 6-3, 6-1

Qfi: [14] Richard Biagiotti (DEN) vs. [8] (1902) Matteo De Vincentis (ITA) 6-4, 6-0

Q32
[8] (1902) Matteo De Vincentis (ITA) vs. Pedro Ortega (BRA) 6-1, 6-1
[14] Richard Biagiotti (DEN) vs. Pietro Mugelli (ITA) 6-0, 6-1

Doubles

Kvartfinale: (4) Richard Biagiotti (DEN)/Giorgio Ricca (ITA) vs. Lorenzo Sciahbasi/Federico Bondioli (ITA) 2-6, 6-2, [8-10]
1/8-finale: (4) Richard Biagiotti (DEN)/Giorgio Ricca (ITA) vs. Elio Jose Ribeiro Lago (BRA)/Matteo De Vincentis (ITA) 6-3, 7-6(6)


ITF Women (uge 36)

Place Country Category Surface
Montreux Schweiz W60 – Livestream Clay
Cairo Egypt W25 – Livestream  Clay
Frydek Mistek Czech Republic W25  Clay
Marbella Spain W25  Clay
Santarem Portugal W25 – Livestream  Hard
Cancun Mexico W15  Hard
Casablanca Morocco W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Yeongwol Korea, Rep. W15  Hard

 

W25 Frydek Mistek

Finale: [3] (321) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (Q) (876) Julie Struplova (CZE)

Semifinale
(Q) (876) Julie Struplova (CZE) vs. (449) Misaki Matsuda (JPN) 7-6(6), 6-4
[3] (321) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [2] (318) Lena Papadakis (GER) 6-7(4), 3-6

kvartfinale
[3] (321) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [7] (382) Miriam Kolodziejova (CZE) 6-1, 7-6(4)
[2] (318) Lena Papadakis (GER) vs. (757) Linda Klimovicova (CZE) 6-1, 6-3

1/8-finale
[7] (382) Miriam Kolodziejova (CZE) vs. (565) Emily Seibold (GER) 6-1, 6-0
[3] (321) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (WC) (1337) Karolina Vlckova (CZE) 6-3, 3-6, 6-1

R32
(WC) (1337) Karolina Vlckova (CZE) vs. (Q) (967) Ingrid Vojcinakova (SVK) 6-3, 6-2
[3] (321) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (821) Funa Kozaki (JPN) 6-0, 6-2


W25 Marbella

Qfi: [7] (1067) Olivia Gram (DEN) vs. [6] (960) Ekaterina Ovcharenko 4-6, 2-6

Q16
[6] (960) Ekaterina Ovcharenko vs. Nino Ugrelidze (USA) 6-2, 6-3
[7] (1067) Olivia Gram (DEN) vs. Elena Giovanna Giessler (GER) 6-3, 6-3


M15 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (1099) Elena Jamshidi (DEN) vs. (Q) Elisa Andrea Camerano (ITA) 5-7, 4-6

Doubles

Kvartfinale: Jamshidi/Pfeifer vs. (2) Honoka Kobayashi (JPN)/Milana Zhabrailova 1-6, 2-6
1/8-finale: Elena Jamshidi (DEN)/Lara Pfeifer (ITA) vs. Ranim Rassil (TUN)/Arianna Nepomuceno (SUI) 7-6(2), 6-2

<< tilbage


ITF Junior (uge 36)

Grade A, US Open (USA) – Hardcourt

Girls singles

R32
(Q) (115) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [9] (14) Victoria Mboko (CAN) 4-6, 3-6
==
[13] (17) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (26) Kayla Cross (CAN) 4-6, 6-3, 1-6

R64
[9] (14) Victoria Mboko (CAN) vs. (47) Kaitlin Quevedo (USA) 6-4, 6-2
(Q) (115) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (69) Georgia Pedone (ITA) 5-7, 6-1, 6-3
==
[13] (17) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (588) Katherine Hui (USA) 6-3, 7-5
(26) Kayla Cross (CAN) vs. (41) Charlotte Kempenaers-Pocz (AUS) 6-2, 3-6, 7-5

Qfi
(119) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) (576) Alanis Hamilton (USA) 6-7(8), 6-7(2)
(115) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (101) Isis Louise Van Den Broek (NED) 7-5, 6-1

Q16
(WC) (576) Alanis Hamilton (USA) vs. [2] (61) Yu-Yun Li (TPE) 6-1, 3-6, [10-5]
(119) Natacha Schou (DEN) vs. [12] (78) Theadora Rabman (USA) 6-7(1), 6-0, [11-9]

(115) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [7] (71) Ava Krug (USA) 6-0, 6-4
(101) Isis Louise Van Den Broek (NED) vs. [15] (87) Chelsea Fontenel (SUI) 2-6, 6-4, [10-8]

Girls doubles

R32:
(5) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Qavia Lopez (USA) vs. Angella Okutoyi (KEN)/Rose Marie Nijkamp (NED)
==
Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Weronika Ewald (POL) vs. Eleana Yu/Katherine Hui (USA)


Grade 2, Rakovnik (CZE) – Grus

Kvartfinale: (414) Oliver Bonding (GBR) vs. [7] (161) Stepan Mruzek (CZE)
1/8-finale: (414) Oliver Bonding (GBR) vs. (WC) (2394) Filip Paroulek (CZE) 7-5, 6-3

R32
(414) Oliver Bonding (GBR) vs. (LL) (1340) Finn Lester (GBR) 6-1, 6-1
[15] (263) Kane Bonsach Ganley (DEN) vs. (WC) (2394) Filip Paroulek (CZE) 6-4, 3-6, 4-6

R64
[3] (104) Adriano Dzhenev (BUL) – bye
(414) Oliver Bonding (GBR) vs. (LL) (3191) Matyas Kozlovsky (CZE) 6-0, 6-1
(WC) (2394) Filip Paroulek (CZE) vs. (Q) (2447) Jan Facek (CZE) 4-6, 7-5, 7-6(5)
[15] (263) Kane Bonsach Ganley (ESP) – bye


Grade 4, Malmø (SWE) – Grus

Boys singles

Finale: [7] (669) Andreas Timini (CYP) vs. (909) Tom Noltorp (SWE)

Semifinale
[7] (669) Andreas Timini (CYP) vs. [1] (310) Erik Talenko (UKR) 7-6(6), 6-4
(909) Tom Noltorp (SWE) vs. [2] (375) Gustavs Dambins (LAT) 6-1, 6-1

Kvartfinale
[1] (310) Erik Talenko (UKR) vs. (1081) Olle Noltorp (SWE) 7-6(6), 7-6(4)
[7] (669) Andreas Timini (CYP) vs. [4] (428) Filip Stidell (SWE) 7-5, 6-1
[6] (572) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (909) Tom Noltorp (SWE) 4-6, 6-7(8)
[2] (375) Gustavs Dambins (LAT) vs. (1160) Albert Widell (SWE) 7-5, 6-2

1/8-finale
(Q) (3012) Nicolas Borgsten (DEN) vs. [1] (310) Erik Talenko (UKR) 4-6, 2-6
(1081) Olle Noltorp (SWE) vs. (891) Gabriel Berner (SWE) 6-3, 6-4
[4] (428) Filip Stidell (SWE) vs. (Q) (1711) Fredrik Krogh Solheim (NOR) 2-6, 6-3, 7-6(5)
[7] (669) Andreas Timini (CYP) vs. (WC) (2684) Hugo Rask (SWE) 7-6(5), 4-6, 7-5
==
[6] (572) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1216) Gabriel Jornert (SWE) 6-3, 6-3
(909) Tom Noltorp (SWE) vs. [3] (379) Oskar Jansson (SWE) 6-3, 6-2
(1213) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (1160) Albert Widell (SWE) 4-6, 4-6
[2] (375) Gustavs Dambins (LAT) vs. (1058) Arvid Hallgren (SWE) 6-4, 6-3

R32
[1] (310) Erik Talenko (UKR) vs. (Q) (1387) Fabian Anthin (SWE) 6-4, 6-1
(Q) (3012) Nicolas Borgsten (DEN) vs. (WC) (1428) Samuel Borjesson (SWE) 6-4, 6-3
==
[6] (572) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1178) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 6-4, 5-7, 6-4
(1216) Gabriel Jornert (SWE) vs. (746) Hugo Magnusson (SWE) 6-4, 6-3

(1160) Albert Widell (SWE) vs. [5] (514) Saba George Nanobashvili (SWE) 6-4, 7-5
(1213) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (736) Alfons Ridstrom (SWE) 6-3, 7-6(2)

Qfi:
(2096) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [1] (1387) Fabian Anthin (SWE) 1-6, 1-6
(3012) Nicolas Borgsten (DEN) vs. [4] (1741) Kristoffer Dalbak (NOR) 6-3, 6-1

Q8
(2096) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (2411) Dario Navarro (AUT) 4-6, 6-4, [10-4]
(3012) Nicolas Borgsten (DEN) vs. [6] (2088) Daniel Margoulis (SWE) 6-3, 6-4

Q16
(2411) Dario Navarro (AUT) vs. (WC) Oscar Tauson (SWE) 6-0, 6-4
(2096) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (WC) Ewan Cohen (SWE) 6-4, 6-0

(3191) Hector Hertz Nissen (DEN) vs. (WC) Cameron Kroman Amiri (SWE) 1-6, 3-6
(3119) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (WC) Sture Thott (SWE) 3-6, 6-2, [7-10]
==
(3012) Nicolas Borgsten (DEN) vs. (2829) Victor Tauson (SWE) 5-7, 6-3, [10-7]
[6] (2088) Daniel Margoulis (SWE) vs. (3119) Robin De Groote (BEL) 6-4, 5-7, [10-8]

Boys doubles

Semifinale: Shalmi/Dambins vs. (3) Oleksandr Ponomar/Erik Tkalenko (UKR)
Kvartfinale: Shalmi/Dambins vs. Saba George Nanobashvili/Hugo Rask (SWE) 6-1, 6-1

1/8-finale
(1) Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Gustavs Dambins (LAT) vs. Alfons Ridstrom/Samuel Rovai (SWE) 6-4, 6-3
==
Alexander Nordal Clausen (DEN)/Jami Savolainen (FIN) vs. (2) Hugo Magnusson/Filip Stidell (SWE) 6-7(2), 3-6

Girls singles

Finale: [2] (441) Nellie Taraba Wallberg (SWE) vs. (885) Linea Bajraliu (SWE)

Semifinale
(885) Linea Bajraliu (SWE) vs. [6] (684) Tilda Hessleryd (SWE) 6-1, 6-2
[8] (1591) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [2] (441) Nellie Taraba Wallberg (SWE) 5-7, 0-6

Kvartfinale
[6] (684) Tilda Hessleryd (SWE) vs. [1] (139) Daria Yesypchuk (UKR) 6-1, 6-4
[4] (518) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (885) Linea Bajraliu (SWE) 0-6, 6-7(5)
[8] (1591) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [3] (512) Josefine Falster (NOR) 6-2, 6-3
[7] (687) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [2] (441) Nellie Taraba Wallberg (SWE) 3-6, 1-6

1/8-finale
(797) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [1] (139) Daria Yesypchuk (UKR) 3-6, 5-7
[6] (684) Tilda Hessleryd (SWE) vs. (Q) (1437) Hanna Koprowska (POL) 6-0, 6-0
[4] (518) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (876) Tilde Jagare (SWE) 4-6, 6-4, 7-6(9)
(885) Linea Bajraliu (SWE) vs. (851) Carina Syrtveit (NOR) 6-2, 6-1
==
[8] (1591) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (966) Emma Leitner (AUT) 6-2, 6-2
[3] (512) Josefine Falster (NOR) vs. (1705) Victoria Kapcia (SWE) 6-0, 6-4
[7] (687) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1573) Maren Milla Tobiasson Reinemo (NOR) 7-5, 6-2
[2] (441) Nellie Taraba Wallberg (SWE) vs. (LL) (2055) Leticia Matuszewski (POL) 6-0, 6-0

R32
[1] (139) Daria Yesypchuk (UKR) vs. (1679) Clara Nilsson (SWE) 6-2, 6-0
(797) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (WC) (2087) Fredrika Runstrom (SWE) 6-2, 6-1

[4] (518) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1112) Tiana Tian Deng (SWE) 6-4, 6-4
(876) Tilde Jagare (SWE) vs. (WC) Thea Jagare (SWE) 6-3, 6-1
==
[8] (1591) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [8] (699) Isabella Svahn (SWE) 6-1, 7-5
(966) Emma Leitner (AUT) vs. (1465) Melliz Petkova Mustafa (SWE) 5-7, 6-1, 7-5

[7] (687) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1394) Emma Lindh (SWE) 6-1, 7-5
(1573) Maren Milla Tobiasson Reinemo (NOR) vs. (Q) (2336) Olivia Lindestaf (SWE) 6-2, 7-5

Q16
Sofia Mortensen (DEN) vs. [1] (1437) Hanna Koprowska (POL) 0-6, 6-7(3)
(2960) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. [6] (2055) Leticia Matuszewski (POL) 2-6, 2-6

Q32
[1] (1437) Hanna Koprowska (POL) – bye
Sofia Mortensen (DEN) vs. Isabell Ek (SWE) 6-4, 6-2

(3269) Emma Paunovic (DEN) vs. Anna Krljic (SWE) 1-6, 0-6
Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. (2916) Gabriella Danielsson (SWE) 6-7(2), 5-7

(2960) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Britta Buskqvist (SWE) 6-0, 6-0
[6] (2055) Leticia Matuszewski (POL) – bye

Girls doubles

Kvartfinale: Jensen/Pape vs. (3) Tilde Jagare/Anastasia Pettersson (SWE) 6-4, 3-6, [8-10]
1/8-finale: Zoe Du Pasquier Jensen/Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. Clara Nilsson/Amina Kadic (SWE) 6-2, 3-6, [10-5]


Grade 4, Hannover (GER) – Grus

Boys singles

R32
(2447) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (1610) Mariano Dedura-Palomero (GER) 2-6, 6-2, 4-6
(1147) Christopher Garde (DEN) vs. [3] (585) Andre Nemeth (GER) 0-6, 3-6

Boys doubles

Kvartfinale: Garde/Vasir vs. ?
1/8-finale: Christopher Garde (DEN)/Adam Vasir (CZE) vs. Diego Dedura-Palomero/Mariano Dedura-Palomero (GER) 7-5, 6-1

Girls singles

R32
(1891) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (1009) Leonie Moeller (GER) 0-6, 0-6


Grade 4, Phoenix (MAU) – Hard

Girls singles

R32: (3071) Caroline Porsager (DEN) vs. Sia Mahajan (IND) 6-2, 0-6, 2-6

Girls doubles

Kvartfinale: Porsager/Tungamirai vs. (3) Sowkhya Gaddam (IND)/Tamara Ermakova 3-6, 4-6
1/8-finale: Caroline Porsager (DEN)/Julie Tungamirai (ZIM) – bye

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 36)

Cat 3, Birkerød (DEN) – Grus

U16 Boys singles

Finale: (1807) Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. [1] (29) Mika Petkovic (GER)

Semifinale
(Q) Emil Remsted (DEN) vs. [1] (29) Mika Petkovic (GER) 5-7, 3-6
(1807) Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. [3] (530) Amir Albeg (GER) 6-0, 7-5

Kvartfinale
[1] (29) Mika Petkovic (GER) vs. (Q) Wincent Belltoft (SWE) 7-5, 7-6(2)
(Q) Emil Remsted (DEN) vs. (1807) Conrad Paul Siebicke 6-1, 6-3
[6] (850) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. [3] (530) Amir Albeg (GER) 4-6, 3-6
(1807) Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. (1162) Jonathan Ekstrand (SWE) 7-5, 6-2

1/8-finale
(2430) Oscar Lundsfryd (DEN) vs. [1] (29) Mika Petkovic (GER) 1-6, 2-6
[5] (654) Asger Sørensen (DEN) vs. (Q) Wincent Belltoft (SWE) 3-6, 2-6
(1807) Conrad Paul Siebicke vs. (Q) Oskar Turesson (SWE) 7-6(4), 6-3
(Q) Emil Remsted (DEN) vs. [8] (1036) Oliver Vainionpaa (FIN) 6-0, 6-3
==
[6] (850) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (Q) (1715) Malcolm Bergelin (SWE) 6-4, 6-2
[3] (530) Amir Albeg (GER) vs. (1632) Jan Mutscher (GER) 6-1, 6-2
(1807) Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. [7] (981) August Brostrøm Poulsen (DEN) 6-4, 6-1
[2] (495) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (1162) Jonathan Ekstrand (SWE) 6-4, 3-6, 4-6

R32
(800) Christoffer Thielsen (DEN) vs. [1] (29) Mika Petkovic (GER) 0-6, 1-6
(2430) Oscar Lundsfryd (DEN) vs. (1327) Peter Vestergaard Christensen (DEN) 6-3, 6-1
(1086) Gabriel Pyndt (DEN) vs. (Q) Wincent Belltoft (SWE) 5-7, 0-6
[5] (654) Asger Sørensen (DEN) vs. (Q) (2442) Theodor Bergholt Andersson (DEN) 6-2, 6-3

[4] (747) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (Q) Oskar Turesson (SWE) 0-6, 4-6
(Q) Gustav Blok Clevin (DEN) vs. (1807) Conrad Paul Siebicke (GER) 2-6, 3-6
(Q) Emil Remsted (DEN) vs. (2898) Mingus Zack Hansen (DEN) 6-2, 6-3
(WC) (1433) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. [8] (1036) Oliver Vainionpaa (FIN) 4-6, 2-6
==
[6] (850) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (Q) Eik Sylvester Bechgaard (DEN) 6-0, 6-0
(LL) Marcus Tofft (DEN) vs. (Q) (1715) Malcolm Bergelin (SWE) 1-6, 3-6
(Q) Isak Malthe Dogonowski (DEN) vs. (1632) Jan Mutscher (GER) 5-7, 2-6
(1569) Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. [3] (530) Amir Albeg (GER) 3-6, 0-6

[7] (981) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (WC) Mikal Olsen (NOR) 6-3, 6-3
(1807) Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. (WC) (2286) Magnus Østergaard (DEN) 6-4, 6-0
(2066) August Schrøder (DEN) vs. (1162) Jonathan Ekstrand (SWE) 1-6, 6-1, 4-6
[2] (495) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (LL) Bastian Lage (DEN) 6-0, 6-1

Boys doubles

Finale: Mathiasen/Kjølbye vs. Schrøder/Lundsfryd 6-4, 7-5

Semifinale
Rasmus Hembo Mathiasen/Sebastian Kjølbye (DEN) vs. Jan Mutscher/Conrad Paul Siebicke (GER) 6-0, 6-4
August Schrøder/Oscar Lundsfryd (DEN) vs. Christopher Lund Kuhl/Emil Remsted (DEN) 6-4, 6-1

U16 Girls singles

Finale: [1] (454) Oliwia Drozdz (POL) vs. (2562) Julia Orswall (SWE) 6-4, 6-1

Semifinale
[3] (666) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [1] (454) Oliwia Drozdz (POL) 4-6, 6-4, 3-6
(2562) Julia Orswall (SWE) vs. [4] (817) Lucie Ploskunakova (CZE) 6-4, 6-4

Kvartfinale
[8] (1251) Mariam Hassouneh (DEN) vs. [1] (454) Oliwia Drozdz (POL) 7-5, 2-6, 4-6
[3] (666) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (2408) Lucca Ingildsen (DEN) 6-2, 6-3
(1461) Sophia Bergqvist (DEN) vs. [4] (817) Lucie Ploskunakova (CZE) 6-4, 4-6, 0-6
(2562) Julia Orswall (SWE) vs. [2] (638) Insa Hetzel (GER) 6-0, 6-4

1/8-finale
[1] (454) Oliwia Drozdz (POL) vs. (Q) Sofia Gottlieb (SWE) 6-4, 6-1
[8] (1251) Mariam Hassouneh (DEN) vs. (Q) Karolina Johnsen (DEN) 6-2, 6-0
[3] (666) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (1758) Hannah Winding Mollerup (DEN) 6-0, 6-4
(2408) Lucca Ingildsen (DEN) vs. (WC) (2242) Katrine Bruhn Aaby (DEN) 7-6(8), 6-1
==
(1461) Sophia Bergqvist (DEN) vs. [6] (904) Milla Maluka Hoffmann (DEN) 6-1, 7-5
[4] (817) Lucie Ploskunakova (CZE) vs. (Q) (1621) Sara Milosevic (SWE) 6-3, 6-1
(WC) (2408) Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) vs. (2562) Julia Orswall (SWE) 3-6, 3-6
(1358) Amani Azarkan (DEN) vs. [2] (638) Insa Hetzel (GER) 3-6, 2-6

R32
(1803) Sofie Carolina Fræs Espersen (DEN) vs. [1] (454) Oliwia Drozdz (POL) 1-6, 1-6
(Q) (2543) Rosa Pham Andreasen (DEN) vs. (Q) Sofia Gottlieb (SWE) 4-6, 0-6
(Q) Karolina Johnsen (DEN) vs. (WC) (1959) Eva Katharina Suedmeyer (GER) 6-4, 6-1
[4] (1251) Mariam Hassouneh (DEN) vs. (Q) (2780) Emma Nelander (SWE) 4-6, 6-4, 6-1

[3] (666) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (Q) Maja Maluszynska (POL) 7-5, 6-2
(1758) Hannah Winding Mollerup (DEN) vs. (2040) Alma Norrman (SWE) – walkover
(WC) (2242) Katrine Bruhn Aaby (DEN) vs. (Q) Gabriela Mincheva Hansen (DEN) 2-6, 6-1, 6-2
(2408) Lucca Ingildsen (DEN) vs. [5] (875) Disa Levinsson-Olsson (SWE) 6-4, 3-6, 6-4
==
[6] (904) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. (LL) Christiane Fink-Jensen Skovgaard (DEN) 6-0, 6-1
(1461) Sophia Bergqvist (DEN) vs. (1258) Lykke Lindorff (SWE) 6-7(2), 6-4, 6-2
(LL) (2780) Caroline Hermanns (DEN) vs. (Q) (1621) Sara Milosevic (SWE) 4-6, 1-6
[4] (817) Lucie Ploskunakova (CZE) vs. (1410) Liv Torp-Milojevic (DEN) – walkover

(WC) (2408) Marie Leutholtz Benmouyal (DEN) vs. [7] (1188) Ingrid Friis Hein (DEN) 6-1, 6-1
(LL) Vanesa Vida Nielsen (DEN) vs. (2562) Julia Orswall (SWE) 1-6, 1-6
(1358) Amani Azarkan (DEN) vs. (2408) Anastazja Janowska (POL) 6-4, 6-1
(Q) Oline Vienberg Skovgaard (DEN) vs. [2] (638) Insa Hetzel (GER) 3-6, 5-7

U16 Girls doubles

Finale: Ploskunakova/Drozdz vs. Olsson/Norrman 6-4, 6-3

Semifinale
(3) Ingrid Friis Hein/Mariam Hassouneh (DEN) vs. (1) Lucie Ploskunakova (CZE)/Oliwia Drozdz (POL) 4-6, 6-4, [5-10]
(2) Milla Maluka Hoffmann/Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (4) Alma Norrman/Disa Levinsson-Olsson (SWE) 2-6, 5-7

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Group A – Bologna: (1) Kroatien, Argentina, Italien, Sverige
Group B – Valencia: (2) Spanien, Korea, Serbien, (WC) Canada
Group C – Hamburg: (3) Frankrig, Tyskland, Australien, Belgien
Group D – Glasgow: (4) USA, (WC) Storbritannien, Kazakhstan, Holland

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage