Hvis Holger Rune får brudt stimen af nederlag, er der en oplagt mulighed for en semifinale mod Carlos Alcaraz. Sport Live sender fra ITF 15K i Vejle

Efter 19-årige Holger Vitus Nødskov Runes 6. nederlag i træk siden sejren over Stefanos Tsitsipas i 1/8-finalen ved French Open, kan stimen blive brudt i denne uge ved ATP 250 turneringen Plava Laguna Croatia Open i Umag.

ATP 500 Hamburg: Negativ spiral fortsætter med Holger Runes 6. nederlag i træk

Det blev i forbindelse med omtalen herover efter 1. runde nederlaget til Tallon Griekspoor (NED) nævnt, at både Casper Ruud (NOR) og det 20-årige italienske stortalent Lorenzo Musetti heller ikke havde gjort sig gældende i græs-turneringerne inden deres tilbagevenden til grus ved ATP 250 i Båstad, hvor de ligesom Holger også blev sendt ud i deres første kamp.

Både Ruud og Musetti fandt dog tilbage på vindersporet ugen efter, idet Ruud vandt titlen ved ATP 250 Gstaad i Schweiz med finalesejr 4-6, 7-6(4) over Matteo Berrettini (ITA), og i den væsentligt stærkere besatte ATP 500 turnering i Hamburg vandt Musetti karrierens første ATP-finale i en medrivende og velspillet finale 6-4, 6-7(6), 6-4 over den 18-årige storfavorit Carlos Alcaraz (ESP).

Undertegnede havde en kort snak med Musetti dagen efter hans skuffende 1. runde exit i Båstad mod Laslo Djere (SRB), og han fik under samtalen at vide, at han – trods en periode med skuffende præstationer – fortsat forventes at tilhøre fremtidens absolutte top sammen med landsmanden Jannik Sinner og Alcaraz samt Holger, som i øvrigt alle 4 deltager i denne uges ATP 250 turnering Plava Laguna Croatia Open Umag i Kroatien.

Hvorvidt den tillidsfulde udmelding har medvirket til, at Musetti igen har fundet selvtilliden og storspillet tilbage, er dog tvivlsomt, men præstationen i Hamburg – og for Ruud i Gstaad – er dog eksempler på, at en negativ stime pludselig kan vende, som det også var tilfældet for Holger, da han fandt både selvtilliden og sit topniveau efter Challenger titlen i Sanremo.

 

Vis dette opslag på Instagram

 

Et opslag delt af lorenzo musetti (@lore_musetti)

Trods stimen af nederlag har Holger alligevel bevaret sin rangering som no. 27 på den nye ATP-rangliste, hvor han skal forsøge at forsvare 32 point fra ATP 250 Kitzbühel sidste år, og han er på live-rankingen avanceret en enkelt plads, da andre spillere fortsat mister fastfrosne point.

Derved har Holger igen muligheden for, at han på den næste rangliste kan være i top 25, som er et erklæret mål for sæsonen, hvis han finder tilbage på vindersporet.

Holger er seedet 3 og dermed oversidder i 1. runde, og derfor træder han først ind i turneringen i 1/8-finalen, hvor han onsdag eller torsdag forventes at møde no. 81 Bernabe Zapata Miralles (ESP), der i 1. runde møder no. 810 Dino Prizmic (CRO), der har fået wildcard.

Sidstnævnte kamp vises tirsdag kl. 1600 på TV 2 Sport X, der derefter og viser 5. seedede Alex Mocan (SVK) mod Due Ajdukovic (CRO), der også har fået wildcard, og kl. 2000 vises desuden Lorenzo Musetti mod Aljaz Bedene (SLO).

Miralles nåede 1/8-finalen ved French Open efter sejre over de 3 amerikanere Michael Mmoh, Taylor Harry Fritz og John Isner, inden han blev sendt ud i 3 tætte sæt 7-6(11), 7-5, 6-3 af 3. seedede Alexander Zverev (GER), så Holger får brug for at hæve sit bundniveau, men i så fald vil han have gode chancer for at bryde stimen.

I en eventuel kvartfinale var lagt op til at møde 7. seedede Fabio Fognini (ITA), hvis præstationer aldrig er til at forudsige, da han ofte svinger mellem det geniale og det håbløse.
Det sidste var tilfældet fra starten i mandagens 1. runde kamp mod no. 113 Daniel Elahi Galan (COL), der efter en skrækkelig italiensk start hurtigt kom foran 4-0, inden Fognini vandt det ene break tilbage, men columbianeren vandt dog sættet 6-3.
Fognini vandt derefter 2. sæt 7-5 efter at have misbrugt 8 sætbolde ved 5-2, men i 3. sæt ramte italieneren igen et lavt bundniveau, som Galan udnyttede til at sikre sejren 6-3, 5-7, 6-3.

Galan møder i 2. runde Fognini’s landsmand 20-årige no. 168 Giulio Zeppieri, der sendte Elias Ymer (SWE) ud i kvalfinalen, og i 1. runde vandt han – uden at imponere – 3-6, 6-1, 6-4 over no. 90 Pedro Cachin (ARG).
Hvis Holger får brudt den negative stime, har han således en gylden mulighed for med 2 sejre at spille sig videre til semifinalen.

Carlos Alcaraz er topseedet i Holgers halvdel, og derved kan de to teenagere møde hinanden for første gang i ATP sammenhæng, hvis man fraregner ATP NextGen Finals sidste år, hvor Alcaraz vandt 4-3(6), 4-2, 4-0.

I nederste halvdel er Jannik Sinner seedet 2, og hvis han som forventet når kvartfinalen, kan det blive et rent italiensk opgør mod Musetti, som dog i kvartfinalen kan møde 4. seedede Sebastian Baez (ARG), der var finalist i Båstad.

Turneringen i Umag dækkes hele ugen af TV 2 Sport X samt på TV 2 Play, der endvidere viser kampe fra ATP 250 i både Kitzbühel og hardcourt turneringen i Atlanta, hvor de amerikanske servekonger Reilly Opelka og John Isner er seedet 1 og 2.

Efter lodtrækningen til Kitzbühl har begge finalister fra Gstaad – Casper Ruud og Matteo Berrittini – trukket sig med henholdsvis en skulderskade og “fatique” (træthed iflg. google translate).
Derved overtager 5. seedede Albert Ramos-Vinolas (ESP) og 6. seedede Tallon Griekspoor (NED) de topseededes plads i lodtrækningen, og deres pladser overtages af seedet 9-10, Lorenzo Sonego (ITA) og Richard Gasquet (FRA), hvis  pladser erstattes af Lucky Losers.
Der blev plads til endnu en Lucky Loser efter afbud fra Marton Fucsovic (HUN) med en rygskade (Lower back).

Alle 3 turneringer kan desuden følges på Tennistv, der kun viser single kampe fra turneringernes Center Courts, men da Holger først træder ind i 1/8-finalen, er der stor sandsynlighed for, at den spilles på Center Court.

TV 2 Play viser desuden kampe fra ugens 2 WTA 250 turneringer i Prag og Warsawa, men det bliver først fra torsdag, idet WTA Media som regel ikke tilbyder signal fra WTA 250 turneringer fra ugens start – formentlig fordi de ønsker at tiltrække flere kunder til WTATV.com, hvor samtlige kampe fra hovedturneringen bliver vist fra start.

WTA-ranglistens no. 1 Iga Swiatek er topseedet, og hun møder i 1. runde landsmanden no. 82 Magdalena Frech, hvilket næppe var en optimal lodtrækning for hjemmepublikummet.
Det forekommer temmelig overraskende, at Polens næsthøjst rangerede no. 68 Magda Linette har foretrukket at deltage i Prag, hvor hun i 1. runde mandag vandt 6-3, 2-6, 6-2 over 3. seedede Elise Mertens (BEL)

ITF 15K Vejle: Johanne forsvarende mester på hjemmebane. Sport Live fra onsdag

Fra onsdag er der mulighed for at følge et par kampe dagligt på Sport Live fra $15.000 under ITF World Tennis Tour i Vejle, hvor flere danske deltagere forhåbentlig kan udnytte hjemmebanefordelen.

I øverste halvdel af lodtrækningen ved M15 Vejle havnede 8. seedede Johannes Ingildsen i samme 1/4-del som 1. seedede Mathys Erhard (FRA), som han derved kan møde i kvartfinalen.

4. seedede August Holmgren indleder mod no. 965 Alex Barrena (ARG), og han kan i næste runde møde Benjamin Hannestad, der oprindeligt var seedet 3 i kvalifikationen, men han fik i stedet wildcard til hovedturneringen, hvor han møder en kvalspiller.

August eller Benjamin kan i kvartfinalen møde formstærke Elmer Møller, der i 1. runde møder 6. seedede Karl Friberg (SWE), som Elmer i maj måned besejrede 6-3, 1-6, 6-4 i kvartfinalen ved M25 i Kalmar, hvor Elmer i semifinalen blev besejret 6-1, 6-7(2), 6-3 af 1. seedede no. 346 Louis Wessels (GER), der efterfølgende vandt turneringen.

Karl Friberg fik forleden wildcard til kvalifikationen ved ATP 250 i Båstad, hvor han gav kvalificeret modstand, da mødte førnævnte Fabio Fognini, der dog vandt 6-4, 6-4, inden han blev besejret i kvalfinalen af Marc-Andrea Huesler (SUI), som derefter overraskende vandt over Holger i 1. runde.

I nederste halvdel er Christian Sigsgaard og Philip Hjorth de bedste danske bud på at nå semifinalen, men Philip bliver testet helt fra start, da han i 1. runde møder 2. seedede no. 439 Mathieu Perchicot (FRA).
Sigsgaard møder en kvalspiller i 1. runde, men han bliver i tilfælde af sejr ligeledes alvorlig testet, hvis han i 1/8-finalen møder 3. seedede no. 477 Jonathan Mridha (SWE).
Oskar Brostrøm Poulsen indleder mod en kvalspiller, og han kan i 2. runde møde Philip eller Perchicot.

Ved W15 Vejle har 20-årige Cecilie Wiche som den eneste dansker spillet sig videre fra kvalifikationen, hvilket fremkaldt ovenstående fortjente lykønskning fra Dansk Tennis Forbund.

Hannah Viller Møller, der ses på øverste billede sammen med Holger Rune, da de begge vandt DM i 2019, er sammen med Johanne Christine Svendsen de bedste danske bud på succes.
De er havnet i hver sin halvdel i lodtrækningen, hvorved drømmen om en ren dansk finale er intakt.

Johanne møder i 1. runde sin landsmand Vilma Krebs Hyllested, som næppe kan forhindre, at Johanne i 1/8-finalen formentlig møder 2. seedede Anna Klasen (GER).

Johanne Svendsen
Sportsfotograf.com – Johanne Christine Svendsen

Dansk Tennis Forbund har samlet en række billeder fra kvalifikationen, som mandag blev forsinket på grund af regnvejr.

Sofia Nami Samavati og Olga Helmi, som er de højst rangerede danskere efter Clara Tauson på WTA-ranglisten, deltager ikke i Vejle, men Sofia kan formentlig følges på livestream fra W25 Horb i Tyskland.
Olga deltager i W25 El Espinar/Segovia i Spanien, hvor kampene dog kun kan følges på livescore.

De to 15-årige Emanuel Grau Kristensen og Cecilie Agerbek Fridthjof repræsenterer Danmark ved European Youth Olympic Festival (EYOF) i Krakov, hvor Emanuel mandag indledte med sejr i 1. runde, og sammen med Cecilie vandt de desuden 1. runde i Mixed doubles.
Cecilie spiller sin første kamp i single tirsdag.
Resultaterne og spilleprogram opdateres på https://results.eyof2022.com/schedule/tennis

.
Nogle af kampene i de forskellige sportsgrene kan følges på https://eoctv.org/live/

.TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe lørdag 31. juli
Billeder: (Sportsfotograf.com) – Hannah Viller Møller og Johanne Christine Svendsen – Sport Live kl. 1000
ATP 250 Umag – Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play
Goran Ivanisevic Stadion – start 2000
(1) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (2) Jannik Sinner (ITA)

====

ATP 250 Atlanta – Tennistv.com, TV 2 Play
Stadium Court – start 2300cet
(3) Alex De Minaur (AUS) vs. (6) Jenson Brooksby (USA)
Double finale
====
WTA 250 Prague – WTATV.com, TV 2 Play

Centre – start 1300
(7) Anastasia Potapova vs. (8.) Marie Bouzkova (CZE)
(4) A. Potapova/Y. Sizikova vs. A. Gabueva/A. Zakharova

====
WTA 250 Warsaw – WTATV.com, TV 2 Play

Center Court – start 1500
(5) Caroline Garcia (FRA) vs. Ana Bogdan (ROU)
(2) K. Kawa/A. Rosolska vs. (4) A. Danilina/A. Friedsam

====
====
ITF World Tennis Tour

M15 Colombo – Livescore

SLTA 2 – start 0630cet
[2] (547) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [5] (776) S. D. Prajwal Dev (IND)

—-
15K Vejle – Sport Live Court 1 1400 – øvrige Livescore

Court 1 – start 1000
(WC) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (1099) Johanne Christine Svendsen (DEN) – W
[7] (665) Mick Veldheer (NED) vs. (945) Chris Rodesch (LUX) – M

====

GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 30) 

ATP 250 Plava Laguna Croatia Open Umag (CRO) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (2) Jannik Sinner (ITA) vs. (1) Carlos Alcaraz (ESP) 6-7(5), 6-1, 6-1

Semifinale
(1) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (Q) Giulio Zeppieri (ITA) 7-5, 4-6, 6-3
(2) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Franco Agamenone (ITA) 6-1, 6-3

Kvartfinale
(1) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-0, 6-4
(Q) Giulio Zeppieri (ITA) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-5, 6-4
(Q) Franco Agamenone (ITA) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-2, 6-1
(2) Jannik Sinner (ITA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 7-6(5)

1/8-finale
(1) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (LL) Norbert Gombos (SVK)6-2, 6-3
Facundo Bagnis (ARG) vs. (Q) Corentin Moutet (FRA) 6-3, 6-3
(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-3, 3-6, 2-6
(Q) Giulio Zeppieri (ITA) vs. Daniel Elahi Galan (COL) 6-4, 3-6, 6-1
==
(Q) Marco Cecchinato (ITA) vs. (8.) Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 6-3
(Q) Franco Agamenone (ITA) vs. (4) Sebastian Baez (ARG) 3-6, 6-1, 7-5
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (5) Alex Molcan (SVK) 3-6, 6-2, 6-3
(2) Jannik Sinner (ITA) vs. Jaume Munar (ESP) 6-4, 6-4

R32
(1) Carlos Alcaraz (ESP) – bye
(LL) Norbert Gombos (SVK) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-4, 5-7, 6-4
Facundo Bagnis (ARG) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 7-5, 6-3
(Q) Corentin Moutet (FRA) vs. (6) Daniel Altmaier (GER) 6-4, 6-2

(3) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) – bye
Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (WC) Dino Prizmic (CRO) 6-4, 3-0 Ret’d
(Q) Giulio Zeppieri (ITA) vs. Pedro Cachin (ARG) 3-6, 6-1, 6-4
Daniel Elahi Galan (COL) vs. (7) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 5-7, 6-3
==
(8.) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (PR) Aljaz Bedene (SLO) 6-2, 3-6, 6-1
(Q) Marco Cecchinato (ITA) vs. (WC) Mili Poljicak (CRO) 6-1, 5-7, 6-2
(Q) Franco Agamenone (ITA) vs. Laslo Djere (SRB) 7-6(8), 2-6, 7-5
(4) Sebastian Baez (ARG) – bye

(5) Alex Molcan (SVK) vs. (WC) Duje Ajdukovic (CRO) 6-2, 7-6(2)
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-4, 7-5
Jaume Munar (ESP) vs. Mikael Ymer (SWE) 4-6, 6-1, 6-4
(2) Jannik Sinner (ITA) – bye

Qfi: (3) Elias Ymer (SWE) vs. (8) Giulio Zeppieri (ITA) 6-4, 1-6, 4-6
Q32: (3) Elias Ymer (SWE) vs. Nicolas Barrientos (COL) 6-4, 6-7(4), 7-5


ATP 250 Generali Open, Kitzbuhel (AUT) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (3) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Filip Misolic (AUT) 6-2, 6-2

Semifinale
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 7-6(3)
(WC) Filip Misolic (AUT) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-2, 2-6, 7-6(4)

Kvartfinale
(5) Albert Ramos-Vinolas (ESP)  vs. (7) Pedro Martinez Portero (ESP) 6-4, 6-2
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Jiri Lehecka (CZE) 4-6, 7-5, 7-5
(WC) Filip Misolic (AUT) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 7-6(5), 6-3
Yannick Hanfmann (GER) vs. (PR) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 3-6, 6-4

1/8-finale
(5) Albert Ramos-Vinolas (ESP)  vs. Juan Pablo Varillas (PER) 6-3, 6-4
(7) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Federico Coria (ARG) 6-4, 6-3
(3) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (WC) Jurij Rodionov (AUT) 6-1, 6-4
Jiri Lehecka (CZE) vs. (8.) Joao Sousa (POR) 7-6(6), 1-6, 6-3
==
(WC) Filip Misolic (AUT) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-0
Dusan Lajovic (SRB) vs. (4) Aslan Karatsev 7-5, 6-3
(PR) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Sebastian Ofner (AUT) 6-2, 3-6, 6-3
Yannick Hanfmann (GER) vs. (6) Tallon Griekspoor (NED) 6-3, 6-7(5), 6-4

R32
(5) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye
Juan Pablo Varillas (PER) vs. Carlos Taberner (ESP) 6-4, 6-3
Federico Coria (ARG) vs. Cristian Garin (CHI) 6-4, 7-5
(7) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. (WC) Nicolas Jarry (CHI) 7-6(4), 6-3

(3) Roberto Bautista Agut (ESP) – bye
(WC) Jurij Rodionov (AUT) vs. (Q) Hernan Casanova (ARG) 6-4, 6-2
Jiri Lehecka (CZE) vs. Thiago Monteiro (BRA) 7-6(6), 6-4
(8.) Joao Sousa (POR) vs. (Q) Vit Kopriva (CZE) 6-1, 7-5
==
Pablo Andujar (ESP) vs. (9) Lorenzo Sonego (ITA) 6-4, 3-6, 7-6(4)
(WC) Filip Misolic (AUT) vs. (LL) Daniel Dutra Da Silva (BRA) 6-2, 7-6(6)
Dusan Lajovic (SRB) vs. (LL) Vitaliy Sacho 6-4, 7-6(5)
(4) Aslan Karatsev – bye

(Q) Sebastian Ofner (AUT) vs. (10) Richard Gasquet (FRA) 1-6, 7-5, 7-5
(PR) Dominic Thiem (AUT) vs. (LL) Alexander Shevchenko 6-4, 6-2
Yannick Hanfmann (GER) vs. (Q) Gerald Melzer (AUT) 6-4, 1-1 Ret’d
(6) Tallon Griekspoor (NED) – bye


ATP 250 Atlanta Open (GA, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (3) Alex De Minaur (AUS) vs. (6) Jenson Brooksby (USA) 6-3, 6-3

Semifinale
(3) Alex De Minaur (AUS) vs. Ilya Ivashka 5-7, 6-2, 6-2
(6) Jenson Brooksby (USA) vs. (4) Frances Tiafoe (USA) 6-1, 6-4

Kvartfinale
Ilya Ivashka vs. (5) Tommy Paul (USA) 6-2, 3-6, 6-1
(3) Alex De Minaur (AUS) vs. (LL) Adrian Mannarino (AUS) 4-6, 6-3, 6-0
(4) Frances Tiafoe (USA) vs. (8.) Brandon Nakashima (USA) 6-4, 6-2
(6) Jenson Brooksby (USA) vs. (2) John Isner (USA) 3-6, 6-1, 6-4

1/8-finale
Ilya Ivashka vs. (1) Reilly Opelka (USA) 4-6, 6-2, 6-4
(5) Tommy Paul (USA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 6-3
(3) Alex De Minaur (AUS) vs. James Duckworth (AUS)
(LL) Adrian Mannarino (AUS) vs. (WC) Andres Martin (USA) 7-5, 6-3
==
(8.) Brandon Nakashima (USA) vs. John Millman (AUS) 7-6(8), 6-4
(4) Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 7-5, 6-4
(6) Jenson Brooksby (USA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-4
(2) John Isner (USA) vs. (WC) Ben Shelton (USA) 7-6(8), 4-6, 7-6(#)

R32
(1) Reilly Opelka (USA) – bye
Ilya Ivashka vs. Quentin Halys (FRA) 6-0, 3-6, 6-3
Soon Woo Kwon (KOR) vs. Marcos Giron (USA) 7-5(3), 4-6, 7-5
(5) Tommy Paul (USA) vs. (WC) Jack Sock (USA) 6-1, 6-1

(3) Alex De Minaur (AUS) – bye
James Duckworth (AUS) vs. (Q) Dominik Koepfer (GER) 6-1, 6-7(5), 6-3
(WC) Andres Martin (USA) vs. Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-3, 6-2
(LL) Adrian Mannarino (AUS) vs. (Q) Peter Gojowczyk (GER) 6-3, 7-6(/)
==
(8.) Brandon Nakashima (USA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-6(5), 3-6, 6-3
John Millman (AUS) vs. Alexei Popyrin (AUS) 7-6(1), 4-6, 6-3
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. Sebastian Korda (USA) 1-6, 6-1, 6-3
(4) Frances Tiafoe (USA) – bye

(6) Jenson Brooksby (USA) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 6-1
Mackenzie McDonald (USA) vs. Denis Kudla (USA) 6-2, 7-6(8)
(WC) Ben Shelton (USA) vs. (Q) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-2, 7-5
(2) John Isner (USA) – bye


WTA 250 Livesport Prague Open 2022 (CZE) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Finale: (8.) Marie Bouzkova (CZE) vs. (7) Anastasia Potapova 6-0, 6-3

Semifinale
(7) Anastasia Potapova vs. (Q) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-0
(8.) Marie Bouzkova (CZE) vs. (WC) Linda Noskova (CZE) 7-6(4), 6-3

Kvartfinale
(7) Anastasia Potapova vs. (1) Anett Kontaveit (EST) 6-1, 6-1
(Q) Qiang Wang (CHN) vs. Magda Linette (POL) 7-5, 6-7(5), 6-4
(8.) Marie Bouzkova (CZE) vs. (Q) Oksana Selekhmeteva 6-3, 6-0
(WC) Linda Noskova (CZE) vs. (LL) Nao Hibino (JPN) 6-3, 4-2 Ret’d

1/8-finale
(1) Anett Kontaveit (EST) vs.(WC) Lucie Havlickova (CZE) 6-4, 6-3
(7) Anastasia Potapova vs. Lin Zhu (CHN) 6-4, 7-6(8)
Magda Linette (POL) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-3, 6-3
(Q) Qiang Wang (CHN) vs. (Q) Dalila Jakupovic (SLO) 6-3, 6-1
==
(8.) Marie Bouzkova (CZE) vs. (Q) Dominika Salkova (CZE) 6-1, 6-2
(Q) Oksana Selekhmeteva vs. Chloe Paquet (FRA) 6-4, 1-6, 6-3
(WC) Linda Noskova (CZE) vs. (5) Alize Cornet (FRA) 7-5, 1-6, 7-6(/)
(LL) Nao Hibino (JPN) vs. (2) Barbora Krejcikova (CZE) 3-6, 7-6(5), 6-3

R32
(1) Anett Kontaveit (EST) vs. Ekaterine Gorgodze (GEO) 6-0, 6-1
(WC) Lucie Havlickova (CZE) vs. (Q) Barbora Palicova (CZE) 6-2, 7-6(5)
Lin Zhu (CHN) vs. Vitalia Diatchenko 6-1, 6-1
(7) Anastasia Potapova vs. Xin Yu Wang (CHN) 6-1, 6-2

Magda Linette (POL) vs. (3) Elise Mertens (BEL) 6-3, 2-6, 6-2
Viktoriya Tomova (BUL) vs. Daria Snigur (UKR) 6-4, 6-2
(Q) Qiang Wang (CHN) vs. Rebecca Peterson (SWE) 1-6, 6-3, 7-6(4)
(Q) Dalila Jakupovic (SLO) vs. (6) Alison Van Uytvanck (BEL) 5-2 Ret’d
==
(8.) Marie Bouzkova (CZE) vs. (LL) Sinja Kraus (AUT) 6-2, 7-6(2)
(Q) Dominika Salkova (CZE) vs. Ylena In-Albon (SUI) 6-1, 6-4
Chloe Paquet (FRA) vs. Tereza Martincova (CZE) 2-6, 6-4, 6-3
(Q) Oksana Selekhmeteva vs. (4) Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-4

(5) Alize Cornet (FRA) vs. (Q) Anastasia Zakharova 6-2, 6-3
(WC) Linda Noskova (CZE) vs. (LL) Natalia Vikhlyantseva 6-2, 3-1 Ret’d
(LL) Nao Hibino (JPN) vs. Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-2, 6-2
(2) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Anna Blinkova 6-3, 6-1


WTA 250 BNP Paribas Poland Open, Warsaw (POL) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Finale: (5) Caroline Garcia (FRA) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-4, 6-1

Semifinale
(5) Caroline Garcia (FRA) vs. (10) Jasmine Paolini (ITA) 6-1, 6-2
Ana Bogdan (ROU) vs. (LL) Kateryna Baindl (UKR) 7-5, 7-5

Kvartfinale
(5) Caroline Garcia (FRA) vs. (1) Iga Swiatek (POL) 6-1, 1-6, 6-4
(10) Jasmine Paolini (ITA) vs. Viktorija Golubic (SUI) 1-6, 6-2, 6-2
(LL) Kateryna Baindl (UKR) vs. (8.) Petra Martic (CRO) 1-6, 6-3, 6-4
Ana Bogdan (ROU) vs. (LL) Laura Pigossi (BRA) 6-1, 6-1

1/8-finale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (LL) Gabriela Lee (ROU) 6-3, 6-2
(5) Caroline Garcia (FRA) vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-3, 7-5
(10) Jasmine Paolini (ITA) vs. Clara Burel (FRA) 6-1, 6-7(1), 6-0
Viktorija Golubic (SUI) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-7(4), 6-2, 6-1
==
(8.) Petra Martic (CRO) vs. (WC) Maja Chwalionska (POL) 6-3, 3-6, 6-3
(LL) Kateryna Baindl (UKR) vs. (Q) Sara Errani (ITA) 6-2, 3-0 Ret’d
Ana Bogdan (ROU) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-0, 6-4
(LL) Laura Pigossi (BRA) vs. Nadia Podoroska (ARG) 3-6, 6-0, 6-4.

R32
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Magdalena Frech (POL) 6-1, 6-2
(LL) Gabriela Lee (ROU) vs. (Q) Raluca Georgiana Serban (CYP)3,6, 6-2, 7-5
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (WC) Martyna Kubka (POL) 6-2, 6-3
(5) Caroline Garcia (FRA) vs. Misaki Doi (JPN) 7-5, 6-4

(10) Jasmine Paolini (ITA) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-1, 6-1
Clara Burel (FRA) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 7-6(5), 6-1
Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) Arianne Hartono (NED) 6-4, 5-7, 6-3
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (6) Anna Bondar (HUN) 1-6, 7-5, 7-6(8)
==
(8.) Petra Martic (CRO) vs. (WC) Weronika Falkowska (POL) 7-5, 6-4
(WC) Maja Chwalionska (POL) vs. (Q) Rebeka Masarova (ESP) 7-5, 6-2
(Q) Sara Errani (ITA) vs. Arantxa Rus (NED) 6-1, 5-7, 6-1
(LL) Kateryna Baindl (UKR) vs. (11) Maryna Zanevska (BEL) 6-3, 6-3

Ana Bogdan (ROU) vs. (7) Nuria Parrizas Dias (ESP) 6-4, 7-6(3)
Katerina Siniakova (CZE) vs. (Q) Jesika Maleckova (CZE) 6-2, 6-4
Nadia Podoroska (ARG) vs. (Q) Alexandra Ignatik (ROU) 6-1, 6-1
(LL) Laura Pigossi (BRA) vs. (9) Varvara Gracheva 6-2, 6-4


ATP Challenger (uge 30)

Place Country Category Surface
Zug SUI Challenger 125 Clay
San Benedetto ITA Challenger 80 Clay
Segovia ESP Challenger 80 Hard
Winnipeg CAN Challenger 80 Hard

 

Challenger TV


WTA Challenger (uge 30)

Ingen turneringer denne uge – Næste turnering uge 31

WTA 125 BCR Iasi Open (ROU) – Grus


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 30)

Place Country Category Surface
Bacau Romania M25  Clay
Denia Spain M25  Clay
Edwardsville, IL USA M25 – Livestream  Hard
Nottingham Great Britain M25 – Livestream  Grass
Tbilisi Georgia M25 – Livestream  Hard
Caloundra Australia M15  Hard
Castelo Branco Portugal M15  Hard
Colombo Sri Lanka M15  Clay
Kottingbrunn Austria M15  Clay
Kuala Lumpur Malaysia M15  Hard
Lodz Poland M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Novi Sad Serbia M15  Clay
Vejle Denmark M15 – Sport Live  Clay

 

M15 Vejle

Finale: (945) Chris Rodesch (LUX) vs. [7] (665) Mick Veldheer (NED) 6-4, 4-6, 6-0

Semifinale
[4] (591) August Holmgren (DEN) vs. (945) Chris Rodesch (LUX) 5-7, 4-6
[7] (665) Mick Veldheer (NED) vs. (1022) Marlon Vankan (GER) 7-6(5), 6-1

Kvartfinale
(945) Chris Rodesch (LUX) vs. (693) Sandro Kopp (AUT) 6-2, 6-4
[4] (591) August Holmgren (DEN) vs. (707) Maxime Chazal (FRA) 6-3, 6-7(5), 6-3
(801) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (1022) Marlon Vankan (GER) 6-7(6), 4-6
[7] (665) Mick Veldheer (NED) vs. (Q) Lweie Lane (GER) 5-7, 6-1, 6-3

1/8-finale
(693) Sandro Kopp (AUT) vs. (Q) (1187) Iiro Vasa (FIN) 6-0, 6-4
[8.] (689) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (945) Chris Rodesch (LUX) 6-3, 3-6, 6-7(3)
[4] (591) August Holmgren (DEN) vs. (Q) (1060) Mehdi Sadaoui (FRA) 6-2, 6-0
(707) Maxime Chazal (FRA) vs. [6] (656) Karl Friberg (SWE) 6-4, 2-6, 7-5
==
(1022) Marlon Vankan (GER) vs. [5] (601) Alfredo Perez (USA) 6-4, 6-4
(801) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (723) Antonio Cayetano March (ECU) 6-2, 6-3
[7] (665) Mick Veldheer (NED) vs. (1118) Aleksandr Braynin (UKR) 5-7, 7-5, 6-0
(Q) Lweie Lane (GER) vs. [2] (439) Mathieu Perchicot (FRA) 6-7(3), 7-6(5), 6-4

R32
(693) Sandro Kopp (AUT) vs. [1] (435) Mathys Erhard (FRA) 6-3, 6-1
(Q) (1187) Iiro Vasa (FIN) vs. (Q) Jack Karlsson Wistrand (SWE) 6-2, 6-3
(Q) Patrick Kristensen (DEN) vs. (945) Chris Rodesch (LUX) 2-6, 1-6
[8.] (689) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (Q) (1603) John Sperle (GER) 7-5, 6-3

[4] (591) August Holmgren (DEN) vs. (965) Alex Barrena (ARG) 6-7(4), 6-4, 6-4
(WC) (1164) Benjamin Hannestad (DEN) vs. (Q) (1060) Mehdi Sadaoui (FRA) 3-6, 6-3, 3-6
(707) Maxime Chazal (FRA) vs. (JR) (1642) Neo Niedner (GER) 6-4, 5-7, 6-2
(926) Elmer Møller (DEN) vs. [6] (656) Karl Friberg (SWE) 4-6, 2-6
==
[5] (601) Alfredo Perez (USA) vs. (Q) (1138) Eero Vasa (FIN) 7-5, 6-4
(1022) Marlon Vankan (GER) vs. (1061) Paul Valsecchi (FRA) 6-4, 6-3
(801) Christian Sigsgaard (DEN) vs. (Q) (1762) Lodewijk Westrate (NED) 6-7(6), 6-1, 6-4
(723) Antonio Cayetano March (ECU) vs. [3] (477) Jonathan Mridha (SWE) 6-2, 6-3

[7] (665) Mick Veldheer (NED) vs. (WC) (1648) Andrea Del Federico (ITA) 6-4, 6-2
(1118) Aleksandr Braynin (UKR) vs. (816) Mathieu Scaglia (FRA) 6-7(5), 6-4, 6-4
(WC) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) Lweie Lane (GER) 6-7(5), 4-6
(WC) Philip Hjorth (DEN) vs. [2] (439) Mathieu Perchicot (FRA) 4-6, 4-6

Qfi
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [2] (1138) Eero Vasa (FIN) 6-7(5), 6-4, [6-10]
[9] Carl Emil Overbeck (DEN) vs. [17] Jack Karlsson Wistrand (SWE) 0-6, 0-6
Richard Biagiotti (DEN)  vs. [2] Eero Vasa (FIN) 3-6, 7-5, [9-11)
(WC) Patrick Kristensen (DEN) vs. [8] Christian Lerby (NED) 7-6(4), 3-6, [10-5]

Q32 (udvalgte)
[2] Eero Vasa (FIN) vs. Luca Matteo Sobbe (GER) 6-7(2), 6-1, [10-6]
Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [10] Jonathan Stenberg (SWE) 2-6, 6-3, [10-5]

[17] Jack Karlsson Wistrand (SWE) vs. (WC) Javier Araya (CHI) 6-0, 7-5
[9] Carl Emil Overbeck (DEN) vs. (WC) Anders Grinderslev (DEN) 3-6, 6-3, [10-3]

[4] Iiro Vasa (FIN) vs. Oscar Dahlberg (SWE) 6-0, 6-1
Richard Biagiotti (DEN)  vs. [16] Nikola Katic (DEN) 6-0, 6-4

(WC) Gustav Theilgaard (DEN) vs. [7] John Sperle (GER) 5-7, 3-6
[14] Christopher Patzanovsky (GER) vs. (WC) Julian Kenzlers (GER)

[8] Christian Lerby (NED) vs. Alessio Vasquez Gehrke (GER) 6-1, 6-4
(WC) Patrick Kristensen (DEN) vs. [12]) Noel Larwig (GER) 6-3, 6-4

Doubles

Finale: Overbeck/Hannestad vs. Møller/Grindeslev 7-5, 6-7(9), [14-12]

Semifinale
Elmer Møller/Anders Grinderslev (DEN) vs. (WC) Oskar Brostrøm Poulsen/Philip Hjorth (DEN) 6-2, 6-2
(WC) Carl Emil Overbeck/Benjamin Hannestad (DEN) vs. (7) Eero Vasa/Iiro Vasa 5-7, 7-5, [10-5]


M15 Colombo

Finale: [2] (547) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [5] (776) S. D. Prajwal Dev (IND) 1-6, 6-4, 6-2
Semifinale: [2] (547) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [4] (772) Digvijay Pratap Singh (IND) 1-6, 6-2, 6-4
Kvartfinale: [2] (547) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [8] (1170) Siddarth Vishwakarma (IND) 6-1, 6-1
1/8-finale: [2] (547) Eric Vanshelboim (UKR) vs.(1762) Taketo Takamisawa (JPN) 7-6(4), 6-4

R32
(1762) Taketo Takamisawa (JPN) vs. Hanival Kahsay (AUS) 6-1, 7-5
[2] (547) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Lakshit Sood (IND) 6-0, 6-0


ITF Women (uge 30)

Place Country Category Surface
Cordenons Italy W60 – Livestream  Clay
Dallas, TX USA W25  Hard
El Espinar/Segovia Spain W25  Hard
Horb Germany W25 – Livestream  Clay
Nottingham Great Britain W25 – Livestream  Hard
Caloundra Australia W15  Hard
Kottingbrunn Austria W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Vejle Denmark W15  Clay

 

W25 Horb

R32: [4] (292) Conny Perrin (SUI) vs. (325) Sofia Nami Samavati (DEN) 3-6, 2-6


W25 El Espinar/Segovia

1/8-finale: (463) Olga Helmi (DEN) vs. [7] (341) Eva Guerrero Alvarez (ESP) 1-6, 2-6
R32: (463) Olga Helmi (DEN) vs. (630) Rebeka Stolmar (HUN) 6-3, 3-6, 6-3

Q16: [9] (1385) Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Carmen Garri Murcia (ESP) 4-6, 3-6

Doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Paula Ortega Redondo (ESP) vs. Eliessa Vanlangendonck (BEL)/Verena Meliss (ITA) 1-6, 3-6


W15 Vejle

Finale: (1099) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (WC) Hannah Viller Møller (DEN) 6-1, 6-0

Semifinale
(WC) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (1088) Anouck Vrancken Peeters (NED) 6-2, 7-5
(1099) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [5] (785) Angelina Wirges (GER) 7-6(4), 6-1

Kvartfinale
(1088) Anouck Vrancken Peeters (NED) vs. (WC) Jessica Luisa Alsola (CAN) 6-4, 7-6(1)
(WC) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [3] (714) Natalia Siedliska (GER) 7-6(6), 6-4
[5] (785) Angelina Wirges (GER) vs. (Q) Ella Haavisto (FIN) 7-5, 6-7(4), 6-1
(1099) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Valentina Ivanov (NZL) 6-2, 7-6(3)

1/8-finale
(1088) Anouck Vrancken Peeters (NED) vs. [9] (957) Anna Ozerova (LAT) 6-3, 7-5
(WC) Jessica Luisa Alsola (CAN) vs. (Q) (922) Klaudija Bubelyte (LTU) 6-2, 7-6(5)
[3] (714) Natalia Siedliska (GER) vs. (JR) Patricija Paukstyte (LTU) 6-2, 6-0
(WC) Hannah Viller Møller (DEN) vs. [6] (830) Irene Lavino (ITA) 4-6, 6-3, 6-1
==
[5] (785) Angelina Wirges (GER) vs. (964) Agustina Chlpac (ARG) 6-2, 6-2
(Q) Ella Haavisto (FIN) vs. [4] (782) Alica Rusova (SVK) 6-3, 6-2
(Q) Valentina Ivanov (NZL) vs. (1190) Liisa Vehvilainen (FIN) 6-3, 6-2
(1099) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. Madelief Hageman (NED) 6-0, 6-2

R32
[9] (957) Anna Ozerova (LAT) vs. (Q) Helena Buchwald (GER) 6-4, 6-4
(1088) Anouck Vrancken Peeters (NED) vs. (Q) (1535) Eleanor Baglow (GBR) 6-0, 6-2
(Q) (922) Klaudija Bubelyte (LTU) vs. (LL) Venla Ahti (FIN) 6-4, 6-0
(WC) Jessica Luisa Alsola (CAN) vs. [7] (892) Linda Salvi (ITA) 6-1, 6-1

[3] (714) Natalia Siedliska (GER) vs. (Q) Bente Spee (NED) 7-5, 6-3
(JR) Patricija Paukstyte (LTU) vs. (1335) Alexandra Iordache (ROU) 6-0, 4-6, 6-1
(WC) Hannah Viller Møller (DEN) vs. (Q) Lucia Martinez Gomez (ESP) 6-0, 6-7(5), 6-3
[6] (830) Irene Lavino (ITA) vs. (1062) Vicky Van De Peer (BEL) 6-1, 3-6, 6-2
==
[5] (785) Angelina Wirges (GER) vs. (1019) Louise Brunskog (SWE) 6-3, 6-2
(Q) Cecilie Wiche (DEN) vs. (964) Agustina Chlpac (ARG) 3-6, 3-6
(Q) Ella Haavisto (FIN) vs. (1272) Marie Mettraux (SUI) 6-4, 6-3
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [4] (782) Alica Rusova (SVK) 3-6, 3-6

(Q) Valentina Ivanov (NZL) vs. [8] (916) Bojana Marinkovic (SRB)
(1190) Liisa Vehvilainen (FIN) vs. (LL) (1449) Daniela Glanzer (AUT) 6-2, 6-1
(1099) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (WC) Vilma Krebs Hyllested (DEN) – walkover
Madelief Hageman (NED) vs. (1239) Anet Angelika Koskel (EST) 6-2, 2-6, 7-5

Qfi: (WC) Cecilie Wiche (DEN) vs. Venla Ahti (FIN) 6-3, 5-7, [10-8]

Q32 (udvalgte)
(WC) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [9] Bente Spee (NED) 6-2, 2-6, [2-10]

Olivia Thiemke (DEN) vs. [11] Clarissa Blomqvist (FIN) 2-6, 1-6

Venla Ahti (FIN) vs. [7] Rozalia Gruszczynska (POL) 6-4, 6-4
(WC) Cecilie Wiche (DEN) vs. [10] Polina Gubina (UKR) 3-6, 5-0 Ret’d

[8] Chanel Janssen (NED) vs. Ella Haavisto (FIN)
(WC) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [15] Olga Golas (POL)

Doubles

Finale: Viller Møller/Ivanov vs. Baukstyte/Bubelyte 6-2, 7-6(4)

Semifinale
Klaudija Bubelyte/Patricija Paukstyte (LTU) vs. (1) Angelina wirges (GER)/Bojana Marinkovic (SRB) 6-1, 6-3
Hannah Viller Møller (DEN)/Valentina Ivanov (NZL) vs. (2) Alica Rusova (SVK)/Natalia Siedliska (POL) 6-1, 6-2


ITF Junior (uge 30)

Grade 2, Basel (SUI) – Grus

Boys singles

(Q) (719) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [2] (352) Raffaele Mariani (SUI) 1-6, 2-6

Qfi: [6] (719) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs.
Q16: [6] (719) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1501) Maxym Kulish (UKR) 6-4, 4-6, [10-5]

Girls singles

Kvartfinale: [2] (100) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (263) Julia Stusek (GER) 2-6, 2-6

1/8-finale
[4] (108) Natacha Schou (DEN) vs. (235) Anastasia Bozova (MDA) 6-4, 5-7, 1-6
==
(263) Julia Stusek (GER) vs. (WC) (255) Anina Lanz (SUI) 6-4, 6-4
[2] (100) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (223) Viktoria Veleva (BUL) 6-2, 6-1

R32
[4] (108) Natacha Schou (DEN) vs. (213) Paula Cembranos (SUI) 6-2, 5-7, 2-6
(235) Anastasia Bozova (MDA) vs. (Q) (920) Mariya Dolzhenko (UKR) 6-1, 1-6, 6-2
==
(223) Viktoria Veleva (BUL) vs. (WC) (2422) Noelia Manta (SUI) 6-4, 6-2
[2] (100) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (Q) (365) Loes Ebeling Koning (NED) 7-5, 6-1

Girls doubles

Finale: Mortensen/Piestryzynska vs. (2) Ellie Daniels (CAN)/Malwina Rowinska (POL) 6-7(3), 6-4, [1-10]
Semifinale: Mortensen/Piestryzynska vs. Karolina Kozakova/Irina Wenger (SUI) 6-3, 6-4
Kvartfinale: Mortensen/Piestryzynska vs.  Livia Airoldi/Kenisha Moning (SUI) 6-2 6-0

1/8-finale
(1) Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Ada Piestryzynska (POL) – bye
==
(3) Natacha Schou (DEN)/Paula Cembranos (SUI) vs. Nela Jandova (CZE)/Alisa Oktiabreva 1-6, 3-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 30)

Cat 2, Annecy (FRA) – Grus

U14 Boys singles

R32: (464) Gabriel Pyndt (DEN) vs. [1] (56) Marcell Kovacs (HUN) 2-6, 3-6

R64
[1] (56) Marcell Kovacs (HUN) – bye
(464) Gabriel Pyndt (DEN) vs. (WC) (1069) Aurelien Ladouas (FRA) 6-4, 6-1

(492) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. (Q) Martin Simon (FRA) 1-6, 2-6

U14 Boys doubles

1/8-finale: Pyndt/Bak Weller vs. (4) Federico Pugliese/Raffaele Ciurnelli (ITA) 1-6, 2-6
R32: Gabriel Pyndt/Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. (Alt) Pacome Khung (SUI)/Noam Sobotka (FRA) 3-6, 6-2, [10-6]


Cat 2, Ulm (GER) – Grus

U14 Boys singles

R32: [10] (213) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (492) Sergei Likhogrud 0-6, 6-4, 0-6
R64: [10] (213) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (WC) Johann Brandt (GER) 6-4, 6-0

U14 Boys doubles

1/8-finale: Hansen/Shamian vs. Alessandro Hunziker/Mateo Fluri (SUI) 2-6, 2-6
R32:(2) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN)/Omer Shamian (ISR) – bye


Cat 3, Steinfort (LUX) – Grus

U14 Girls singles

1/8-finale: [5] (488) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. (WC) (701) Daria Waechter (GER) 6-7(3), 3-6
R32: [5] (488) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. Melia Nagel (GER) – walkover

U14 Girls doubles

Semifinale: Andreasen/Manfredonia vs. Carlotta Seling/Insa Hetzel (GER) 2-6, 2-6
Kvartfinale: Andreasen/Manfredonia vs. Laura Brechbuehl (SUI)/Lara Linder (AUT) 6-4, 3-6, [10-6]
1/8-finale: (3) Victoria Flintholm Andreasen (DEN)/Carola Manfredonia (ITA) – bye


European Youth Olympic Festival (EYOF Banska Bystrica 2022) – Krakov (POL)

Scheduel & Results: https://results.eyof2022.com/schedule/tennis

Boys singles

1/8-finale: Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Sergio Planella Hernandez (ESP) 7-5, 0-6, 1-6
R32: Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Kose Mustafa Kaan (TYR) 6-1, 6-2

Girls singles

R32: Cecilie Fridthjof (DEN) vs. Antonina Czajka (POL) 6-7, 2-6

Mixed doubles

1/8-finale: Fridthjof/Grau vs. Beatrise Zeltina/ArtursZagars (LAT) 0-6, 6-4, [6-10]
R32: Cecilie Fridthjof/Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Stefanos Pournaropoulos/Melina Zoumpoula (GRE) 6-1, 6-2

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage