Mens ATP og WTA toppen er i karantæne eller isolation i Australien, indledes ATP Challenger touren i Istanbul. Clara Tauson møder russisk sensation i 1. runde i W25. Holger Rune fortsætter til M15 i Frankrig, og Olga Helmi spiller kval i Manacor

De næste par uger bliver der hverken afviklet ATP eller WTA-turneringer, da hovedparten af spillerne i top 100 efter ankomst i 17 charterfly er i 2 ugers karantæne – nogle af den endda i total isolation, hvis de har været med et af de foreløbig 3 fly, hvor mindst en enkelt person er er konstateret smittet med covid-19.
Blandt de isolerede er danske Mikael Torpegaard.

Til gengæld tages der hul på ATP Challenger turen, hvor der i den kommende uge afvikles en enkelt turnering i Istanbul, hvor flere af deltagerne er spillere, der ikke formåede at kvalificere sig Australian Open.
6 af de højst rangerede, som blev besejret i kvalfinalen i Doha, er rejst med til Melbourne og håber på en plads som Lucky Loser, men det er dog ikke alle, der har gjort brug af tilbuddet, hvilket bl.a. gælder ranglistens no. 178 Arthur Rinderknech (FRA), der er seedet 1 i kvalifikationen til Challenger i Istanbul.
Da Rinderknech var lige foran Torpegaard på Lucky Loser-listen til Australian Open, betyder det at danskeren er rykket op af listen som den første til at træde ind i turneringe i tilfælde af afbud.

Alle ATP Challenger kampe kan som hidtil følges live på Livestream.com/ATP, hvor de første kampe fra søndagens kvalifikation kan genses, og mandag vises både kvalfinaler og de første kampe i hovedturneringen, hvor 18-årige Lorenzo Musetti (ITA), der efter en svær start som professionel med masser af tidlige exits i starten pludselig fik hul på bylden og nærmer sig top 100.

Lorenzo Musetti
Foto: HTA/Peter Bor- Peter Zador – Lorenzo Musetti

17-årige Holger Vitus Nødskov Rune havde formentlig håbet på mulighed for at få wildcard til turneringen, men samtlige wildcards er tildelt tyrkiske spillere, men Holger kommer alligevel i aktion, da han efter finalen i Manacor fortsætter til Frankrig, hvor han deltager i M15+H turneringen 21E INTERNATINAUX DE BRESSUIRE – 79.

Da Holgers rangering som no. 474 ikke rækker til at blive seedet, er der altid en risiko for at møde topseedede spillere i 1. runde, hvilket også er tilfældet i Bressuire, hvor Holger møder 2. seedede, 22-årige no. 283 Geoffrey Blancaneaux (FRA), som Holger dog senest besejrede på grus i Antalya i december 2020.

M15 Antalya: Holger Rune består første del af svendeprøve efter revanche mod 2. seedet top 300-spiller.

Da det ikke lykkedes for 18-årige Clara Tauson at kvalificere sig til Australian Open, slipper hun for yderligere 2 ugers karantæne, og derfor har hun i stedet valgt at blive i De Forenede Arabiske Emirater, hvor hun deltager i W25-turneringen FUJAIRAH INTERNATIONAL WOMEN TENNIS OPEN.

Clara er seedet 2 i turneringen, hvilket umiddelbart opfattes om en fordel, men hun møder allerede i 1. runde mandag morgen 21-årige no. 292 Anastasia Gasanova (RUS), der har fået wildcard til turneringen.
Umiddelbart kan det lyde som en god lodtrækning at møde en spiller, der er rangeret 140 pladser lavere, men hvis man stadig har WTA 500 turneringen i Abu Dhabi i frisk erindring, overraskede Gasanova alt og alle, da hun efter sejre i begge kvalkampe først vandt 6-2, 6-4 over Mona Barthel (GER), som tidligere var no. 23 og i øvrigt er født samme dag som Caroline Wozniacki 11-juli 1990, og den helt store sensation indtraf, da Gasanova i R32 vandt 6-2, 6-4 over ranglistens no. 6 Karolina Pliskova (CZE), der ganske vist var langt fra sit top niveau, men Gasanova spillede på et væsentligt højere niveau, end det forventes i en spiller ved første WTA-optræden.
Herunder 4½ minuts highlights fra opgøret mod Plisova.

Det ændrer dog ikke ved, at Clara hos odds-sætterne betragtes som favorit inden kampen.

Efter et par uger med M15 turneringer i Manacor på Mallorca overtages scenen på Rafa Nadal Academy af kvinderne, og 20-årige Olga Helmi fik en god start på årets første turnering, da hun i søndagens 1. runde i kvalifikationen fik revanche for et nederlag i Bromma i 2018, idet Olga vandt 6-3, 6-2 over 18-årige Lissi Kubre (EST), som for halvandet år siden i en W15 i Parnu vandt 1. sæt mod Karen Barritza, der senere trak sig fra kampen, da hun førte 4-1 i 2. sæt.

Olga Helmi
Foto: Burankhun – Olga Helmi

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 24. januar

Billeder (facebook-opslag) – Holger Rune (foto: Foto: Pavel CLAUZARD / TC Bressuire)
Finale vises på facebook https://www.facebook.com/TennisClubBressuire

====

ATP Challenger Istanbul – https://livestream.com/atp

Court 1 – start 1130cet
(Q) (178) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (164) Benjamin Bonzi (FRA)

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/

M15/W15 Antalya – Livestream C2 & C3

Court 2 – start 0800cet
M: (5) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (Q) Giovanni Fonio (ITA)

Court 3 – start 0800cet
W: (Q) Sapfo Sakellaridi (GRE) vs. Julia Avdeeva (RUS)

—-

W15 Manacor – Livestream C1 & C2

Court 1 – start 1100
Alexandra Eala (PHI) vs. Yvonne Cavalle-Reimers (ESP)

—-

M15+H Bressuire – livestream https://www.facebook.com/TennisClubBressuire

Court 2 – start 1030
(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs.  (433) Matteo Martineau (FRA)

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-3-challenger-touren-starter-i-en-uge-med-clara-tauson-holger-rune-og-olga-helmi-i-aktion/

 


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 3-4) – Ingen turneringer

 


ATP Challenger (uge 3)

Livestream/ATP

Istanbul Challenger (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Finale:
(Q) (178) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (164) Benjamin Bonzi (FRA) 4-6, 7-6(1), 7-6(1)

Semifinale
(Q) (178) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (7) Jozef Kovalik (SVK) 7-5, 6-4
(164) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (153) Mohamed Safwat (EGY) 7-6(1), 6-4

Kvartfinale
(7) Jozef Kovalik (SVK) vs. (WC) Ergi Kirkin (TUR) 6-7(5), 6-0, 7-6(3)
(Q) (178) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (147) Marc-Andrea Huesler (SUI) 7-5, 6-3
(164) Benjamin Bonzi (FRA) vs. [3] (121) Antoine Hoang (FRA) 6-7(5), 6-1, 7-5
(153) Mohamed Safwat (EGY) vs. [8] (134)  Go Soeda (JPN) – walkover

1/8-finale
(WC) Ergi Kirkin (TUR) vs. (Q) (193)Joao Menezes (BRA) 6-2, 7-6(5)
(7) Jozef Kovalik (SVK) vs. Carlos Taberner (ESP) 7-6(4), 6-0
(147) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. [4] (125) Facundo Bagnis (ARG) 7-5, 6-2
(Q) (178) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (170) Brandon Nakashima (USA) 6-7(7), 6-1, 6-4
==
(164) Benjamin Bonzi (FRA) vs. [6] (129) Lorenzo Musetti (ITA) 6-1, 6-4
[3] (121) Antoine Hoang (FRA) vs. Lorenzo Giustino (ITA) 6-4, 6-4
[8] (134)  Go Soeda (JPN) vs. (155) Tallon Griekspoor (NED) 7-5, 4-6, 7-6(2)
Mohamed Safwat (EGY) vs. (136) Federico Gaio (ITA) 7-6(4), 7-5

R32 (udvalgte)
(Q) (193)Joao Menezes (BRA) vs. [1] Daniel Elahi Galan (COL) 7-6(5), 6-3
(WC) Ergi Kirkin (TUR) vs. Paolo Lorenzi (ITA) 6-4, 6-2
Carlos Taberner (ESP) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-4, 6-2
(7) Jozef Kovalik (SVK) vs. (WC) Altug Celikbilek (TUR) 7-5, 2-6, 6-4

[4] (125) Facundo Bagnis (ARG) vs. (169) Zhizhen Zhang (CHN) 6-4, 6-1
(147) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (LL) (183) Denis Istomin (UZB) 2-6, 6-2, 6-4
(170) Brandon Nakashima (USA) vs. (WC) (219) Cem Ilkel (TUR) 3-6, 6-4, 6-3
(Q) (178) Arthur Rinderknech (FRA) vs. [5] (128) Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-4,3-2
==
[6] (129) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (144) Danilo Petrovic (SRB) 6-4, 7-6(6)
(164) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (154) Blaz Rola (SLO) 6-4, 2-1 Ret’d
Lorenzo Giustino (ITA) vs. Alessandro Giannessi (ITA) 7-5, 7-6(5)
[3] (121) Antoine Hoang (FRA) vs. (160) Emilio Gomez (ECU) 6-7(3), 6-2, 6-4

[8] (134)  Go Soeda (JPN) vs. Alejandro Tabilo (CHI) 6-3, 6-3
(155) Tallon Griekspoor (NED) vs. (Q) (196) Lukas Rosol (CZE) 6-4, 7-6(3)
(136) Federico Gaio (ITA) vs. (Q) (191) Jay Clarke (GBR) 6-3, 7-5
Mohamed Safwat (EGY) vs. (2) Thiago Seyboth Wild (BRA) 6-4, 6-1

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current-challenger/istanbul/7083/daily-schedule


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (3)

M15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Finale: [5] (341) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. (Q) (556) Giovanni Fonio (ITA)

Livestream Court 2 og 3: http://live.itftennis.com/en/live-streams/


M15, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Finale: (Q) (679) Franco Agamenone (ARG) vs. [3] (394) Filip Cristian Jianu (ROU)


M25, Bressuire (FRA) – Hardcourt

Finale
(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs.  (433) Matteo Martineau (FRA) 7-5, 4-6, 6-3

Semifinale
(433) Matteo Martineau (FRA) vs. (Q) (473) Gijs Brouwer (NED) 7-6(6), 6-1
(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs.  (437) Zizou Bergs (BEL) 6-1, 6-4

Kvartfinale
(433) Matteo Martineau (FRA) vs. (Benjamin Hassan (GER) 6-4, 2-6, 6-4
(Q) (473) Gijs Brouwer (NED) vs. [3] (286) Igor Sijsling (NED) 7-5, 6-3
(437) Zizou Bergs (BEL) vs. [6] (339) Jelle Sels (NED) 6-4, 6-3
(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs.  [5] (334) Corentin Denolly (FRA) 6-3, 6-4

1/8-finale
(433) Matteo Martineau (FRA) vs. (Q) (554) Lucas Poullain (FRA) 6-4, 3-6, 6-2
(Benjamin Hassan (GER) vs. [8] (357) Baptiste Crepatte (FRA) 6-2, 6-4
[3] (286) Igor Sijsling (NED) vs. (1377) Lilian Marmousez (FRA) 6-1, 7-6(4)
(Q) (473) Gijs Brouwer (NED) vs. (WC) (1520) Luca Van Assche (FRA) 6-2, 6-1
==
[6] (339) Jelle Sels (NED) vs. (Q) (673) Kenny De Schepper (FRA) 6-3, 6-4
(437) Zizou Bergs (BEL) vs. [4] (302) Jesper De Jong (NED) 5-3 Ret’d
[5] (334) Corentin Denolly (FRA) vs. (Q) (615) Tak Khunn Wang (FRA) 6-3, 6-4
(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs.  (442) Antoine Cornut Chauvinc (FRA) 6-3, 6-4

R32 (udvalgte)
(433) Matteo Martineau (FRA) vs. [1] (276) Stefano Napolitano (ITA) 6-3, 6-2
[8] (357) Baptiste Crepatte (FRA) vs. (457) Alen Avidzba (RUS) 6-2, 6-3

[3] (286) Igor Sijsling (NED) vs. (WC) (1875) Axel Garcian (FRA) 6-2, 6-2
(1377) Lilian Marmousez (FRA) vs. (386) Michael Geerts (BEL) 6-3, 6-4
(WC) (1520) Luca Van Assche (FRA) vs. (364) Jonas Forejtek (CZE) 7-5, 6-2
(Q) (473) Gijs Brouwer (NED) vs. [7] (340) Viktor Durasovic (NOR) 6-2, 6-1
==
[6] (339) Jelle Sels (NED) vs. (420) Sebastian Fanselow (GER) 6-3, 7-6(3)
[4] (302) Jesper De Jong (NED) vs. (1126) Arthur Fery (GBR) 4-6, 6-3, 7-5

[5] (334) Corentin Denolly (FRA) vs. (407) Tobias Simon (GER) 7-6(4), 7-6(3)
(Q) (615) Tak Khunn Wang (FRA) vs. (WC) (572) Alexis Gautier (FRA) 6-3, 5-7, 7-6(5)
(442) Antoine Cornut Chauvinc (FRA) vs. (383) Rayane Roumane (FRA) 6-3, 7-6(4)
(JR) (474) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)  vs. [2] (283) Geoffrey Blancaneaux (FRA) 7-5, 6-3


M15, Monastir (TUN) – Hardcourt

Aflyst

<< tilbage


ITF Women (3)

W25, Fujairah (UAE) – Hardcourt

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale
[2] (152) Clara Tauson (DEN) vs. [1] Viktorija Golubic (SUI) 6-0, 4-6, 6-3

Semifinale
[1] Viktorija Golubic (SUI) vs. (221) Daria Snigur (UKR) 7-5, 6-1
[2] (152) Clara Tauson (DEN) vs. [5] (160) Kurumi Nara (JPN) 2-3 Ret’d

Kvartfinale
[1] Viktorija Golubic (SUI) vs. [8] (178) Cagla Buyukakcay (TUR) 6-3, 6-4
(221) Daria Snigur (UKR) vs. [6] (162) Cristina Bucsa (ESP) 6-1, 6-3
[5] (160) Kurumi Nara (JPN) vs. (Q) (224) Eva Guerrero Alvarez (ESP) 6-7(5), 7-6(4), 6-2
[2] (152) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (222) Maja Chwalinska (POL) 7-6(3), 6-3

1/8-finale
[1] Viktorija Golubic (SUI) vs. (192) Mariam Bolkvadze (GEO) 6-0, 6-4
[8] (178) Cagla Buyukakcay (TUR) vs. (230) Yue Yuan (CHN) 6-1, 6-2
(221) Daria Snigur (UKR) vs. [4] (157) Leonie Kung (SUI) 6-2, 6-4
[6] (162) Cristina Bucsa (ESP) vs. (Q) (223) En Shuo Liang (TPE) 6-4, 6-1
==
[5] (160) Kurumi Nara (JPN) vs. (LL) (238) Kyoka Okamura (JPN) 6-3, 6-4
(Q) (224) Eva Guerrero Alvarez (ESP) vs. [3] (153) Xin Yu Wang (CHN) 6-2, 3-6, 7-6(3)
(Q) (222) Maja Chwalinska (POL) vs. (WC) (325) Shuyue Ma (CHN) 6-1, 6-1
[2] (152) Clara Tauson (DEN) vs. (204) Na-Lae Han (KOR) 6-2, 6-0

R32 (udvalgte)
[1] Viktorija Golubic (SUI) vs. (203) Rebecca Sramkova (SVK) 6-4, 6-2
[8] (178) Cagla Buyukakcay (TUR) vs. (217) Ekaterine Gorgodze (GEO) 2-6, 6-4, 6-4

[4] (157) Leonie Kung (SUI) vs. (206) Reka-Luca Jani (HUN) 6-4, 6-2
[6] (162) Cristina Bucsa (ESP) vs. (185) Xiaodi You (CHN) 3-6, 6-4, 7-6(7)
==
[5] (160) Kurumi Nara (JPN) vs. (WC) (1118) Darja Semenistaja (LAT) 6-1, 6-2
[3] (153) Xin Yu Wang (CHN) vs. (Q) (245) Katharina Gerlach (GER) 6-1, 6-2

(WC) (325) Shuyue Ma (CHN) vs. [7] (176) Lesley Pattinama Kerkhove (NED) 6-3, 6-4
(Q) (222) Maja Chwalinska (POL) vs. (200) Jia-Jing Lu (CHN) 6-4, 6-1
(204) Na-Lae Han (KOR) vs. (211) Chihiro Muramatsu (JPN) 6-2, 6-3
[2] (152) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (292) Anastasia Gasanova (RUS) 5-7, 6-3, 6-4


W15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Finale: (Q) (755) Sapfo Sakellaridi (GRE) vs. (JR) (1066) Julia Avdeeva (RUS)

Livestream Court 2 og 3: http://live.itftennis.com/en/live-streams/


W15, Cairo (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

Finale: (839) Sinja Kraus (AUT) vs. (641) Elina Avenesyan (RUS) 6-2, 6-3


W15, Monacor (ESP) – Hardcourt

Finale: (JR) (1186) Alexandra Eala (PHI) vs. (489) Yvonne Cavalle-Reimer (ESP) 5-7, 6-1, 6-2

Qfi: [15] (1050) Olga Helmi (DEN) vs. [3] (647) Lucia Cortez Llorca (ESP) 2-6, 4-6
Q16: [15] (1050) Olga Helmi (DEN) vs. Ines Costa (ESP) 6-1, 6-1
Q32: [15] (1050) Olga Helmi (DEN) vs. Lissi Kubre (EST) 6-3, 6-1

<< tilbage


ITF Junior (uge 3)

Grade 1, VICCOURT CUP, J1 SVYATOPETRIVSKE VILLAGE (UKR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Girls singles

1/8-finale: (117) Clarine Lerby (NED) vs. (WC) (274) Mariia Hlahola (UKR) 7-6(5), 4-6, 0-6
R32: (117) Clarine Lerby (NED) vs. [4] (34) Laura Hietaranta (FIN) 6-4, 1-6, 6-4

Girls doubles

1/8-finale: Clarine Lerby (NED) vs. Rozalia Gruszczynska (POL) vs. Ksenia Zaytseva/Ekaterina Khayrutdinova (RUS) 1-6, 3-6


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 3)

 


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

 

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Mexico vs. Bulgarien
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm