Ved indgangen til 2. uge af French Open er Holger Rune eneste useede. Johanne Svendsen videre til 2. runde i Girls singles

Efter lodtrækningen til Grand Slam turneringen French Open var det bookmakernes forventning, at 19-årige Holger Vitus Nødskov Rune blot vil få en enkelt kamp, idet han i 1. runde skulle møde 14. seedede Denis Shapovalov (CAN).

Turneringer uge 21: Holger Rune udfordres i 1. runde af 14. seedede Denis Shapovalov

Imidlertid var der grund til at tro på, at Holger havde en realistisk chance, da han de seneste uger har opbygget kæmpe selvtillid efter en række kampe på et niveau fra øverste hylde, og han fortsatte med at imponere i en grad, som fik Shapovalov til at ligne en ordinær spiller, da Holger vandt suverænt 6-3, 6-1, 7-6(4).

I de 2 næste runder havde Holger til gengæld selv favoritværdigheden, som på ingen måde skabte usikkerhed, idet Holger vandt stensikre sejre i 3 sæt over både no. 95 Henri Laaksonen (SUI) og no. 68 Hugo Gaston.

Dermed er Holger blandt de sidste 16 deltagere ved indgangen til 2. uge, hvor han mandag eftermiddag møder 4. seedede Stefanos Tsitsipas (GRE), som han ofte har trænet med på Mouratoglou Tennis Academy i Nice, hvor ovenstående billede blev taget for et par år siden.

De første kampe i 1/8-finalen blev afviklet søndag i øverste halvdel af lodtrækningen, og der er helt efter forudsigelserne inden turnering lagt op til et brag af en kvartfinale, når sidste års titelvinder Novak Djokovic tirsdag møder den 13-dobbelte French Open vinder Rafael Nadal i et opgør, som under normale omstændigheder fortjener betegnelsen “den moralske finale”.
Her vil Djokovic uden tvivl være favorit, da han har fejet al modstand til side med lutter 3-0 sejre frem mod kvartfinalen, hvorimod Nadal i 1/8-finalen blev fulgt helt til dørs af 21-årige 6. seedede Felix Auger-Aliassime (CAN), inden Nadal vandt 3-6, 6-3, 6-2, 3-6, 6-3.

Man kan dog med samme ret betegne semifinalen i samme halvdel for “den moralske finale, hvis det 19-årige stjerneskud Carlos Alcaraz i den anden kvartfinale vinder den forventede sejr over 3. seedede Alexander Zverev, idet den unge spanier forleden vandt suverænt 6-3, 6-1 over Zverev i finalen ved ATP 1000 i Madrid, efter at han i kvartfinalen vandt 6-2, 1-6, 6-3 over Nadal og i semifinalen 6-7(5), 7-5, 7-6(5) over Djokovic.

Derfor er Alcaraz en seriøst kandidat til allerede i denne uge at vinde sin første Grand Slam titel, og ingen tvivler formentlig på, at der venter en stribe titler i fremtiden.

Efter Holgers præstationer forudser stadig flere internationale tenniseksperter, at Holger sammen med Alcaraz kommer til at dominere tennistoppen, når dominansen fra “Big 3” – som reelt er reduceret til “Big 2”, er overstået.
De færreste af eksperterne forventer dog, at Holger allerede ved French Open når til tops, og  de anser Tsitsipas som den mest oplagte kandidat til at nå finalen med 2. seedede Daniil Medvedev som nærmeste udfordrer.

Det kan dog undre en smule, hvis man betragter de 2 sidstnævntes vej til 1/8-finalen, idet Tsitsipas i de 2 første runder var alvorligt udfordret mod både no. 57 Lorenzo Musetti (ITA), der førte 2-0 i sæt, og no. 136 Zdenek Kolar (CZE) i 2. runde, hvor Tsitsipas vandt yderst knebent 6-3, 7-6(8), 6-7(3), 7-6(7), inden han dog vandt suverænt i 3 sæt over Mikael Ymer (SWE).
Medvedev har til gengæld vundet sine første 3 kampe uden at afgive sæt, og ingen af modstanderne har på noget tidspunkt vundet mere end 4 partier i et sæt.

Udover Medvedev har kun Holger og 12. seedede Hubert Hurkacz (POL) vundet de 3 første kampe uden at afgive et eneste sæt, hvorimod 8. seedede Casper Ruud (NOR) var udfordret i både 1. runde mod Jo-Wilfried Tsonga (FRA) og 3. runde mod 32. seedede Lorenzo Sonego (ITA), der førte 2-1 i sæt, inden nordmanden vandt 6-2, 6-7(3), 1-6, 6-4, 6-3.
Alligevel betegnes Ruud som favorit mod 12. seedede Hubert Hurkacz (POL), der ligesom Medvedev og Holger ikke har afgivet sæt hidtil.

Kvartfinaler i nederste halvdel forventes således at blive Tsitsipas mod Ruud, selvom de begge i 1/8-finalen møder modstandere, som hidtil har været suveræne i alle deres kampe, og hvis både Holger og Hurkacz fortsætter på samme niveau, er en kvartfinale mellem dem en realistisk mulighed.

Det er mest sandsynligt, at Medvedev vinder over 20. seedede Marin Cilic (CRO), hvorimod det betragtes som helt åbent, om hans modstander i kvartfinalen bliver 7. seedede Andrey Rublev eller 11. seedede Jannik Sinner.
Italieneren vandt dog de 2 seneste indbyrdes opgør, som begge var på grus – senest 5-7, 6-1, 6-3 ved ATP 1000 Monte Carlo i april 2022.

Herunder en oversigt med Holgers mulige rangering efter French Open, afhængig af hvor langt han når.
Han er dog sikker på mindst en rangering som no. 31, da ingen bagved kan overhale Holger, der er den eneste useedede, der stadig er med i turneringen, hvilket dog kan slutte mandag eftermiddag, hvis Tsitsipas lever op til favoritværdigheden..

Modregn R16 Kvart Semi Finale Vinder
30 180 360 720 1200 2000
Ny Point 1309 1489 1849 2329 3129
06-jun (ca.) 31 28 20 17 13
Modstander Tsitsipas Ruud Cilic/
Rublev
Djokovic/Nadal/
Alcaraz/Zverev?

Skemaet opdateres efter hver runde, så længe Holger fortsat er med..

I Women’s singles forventer de fleste, at 1. seedede Iga Swiatek vinder titlen, idet hun i hele grussæsonen har fejet al modstand til side med titler i både Stuttgart og Rom.
I begge de 2 første runder ved French Open afgav hun blot 2 partier, mens hun i 3. runde dog blev udfordret i 2. sæt, da hun vandt 6-3, 7-5 over no. 93 Danka Kovinic (MNE).
Swiatek er den eneste fra top 10, idet alle de øvrige er sendt ud af turneringen.

Søndag blev de første kampe i juniorturneringen afviklet, og 18-årige Johanne Christine Svendsen kom godt fra start med sejr i 1. runde (R64) 6-4, 7-5 over Ekaterina Khayrutdinova, der er no. 50 på juniorranglisten, hvor Johanne er no. 30.
I 2. runde møder Johanne formentlig tirsdag no. 28 Lucia Peyre (ARG).

Kampene i juniorrækken kan også følges på Discovery+ og Eurosport Player.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 5. juni

Billeder:  August Holmgren (Livestream Challenger finale)
Rafael Nadal og Casper Ruud (finale 1500 Kanal 5, Eurosport 1)

French Open – Eurosport 1, 6éren, Discovery+ og Eurosport Player

Court Philippe-Chatrier – start 1130 (Finaler)
(8) C. Gauff/J. Pegula (USA) vs. C. Garcia/K. Mladenovic (FRA) – W  (E1)
NB 1500: (5) Rafael Nadal (ESP) vs. (8.) Casper Ruud (NOR) – M (Kanal 5+E1)

====

WTA 125 Makarska, (CRO) – www.makarskaopen.com/en/tournament/live-streaming/

Center Court – NB 1730
(7) Jule Niemeier (GER) vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA)

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Surbiton

Centre Court – start 1500cet (Finale)
(7) Denis Kudla (USA) vs.(8) Jordan Thompson (AUS)

—-

Forli 6

Center Court – start 1800 (Finale)
(1) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) Francesco Passaro (ITA)

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W100 Surbiton – Livestream

Centre Court – NB 1200cet (Finale)
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Arina Rodionova (AUS)

====

M15 Rancho Santafe, CA, USA – Livestream

Court 1 – ca. 2130cet (Finale)
(780) August Holmgren (DEN) vs. [2] (545) Gage Brymer (USA)

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-21-holger-rune-udfordres-i-1-runde-af-14-seedede-denis-shapovalov/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 22) 

Ingen WTA eller ATP turneringer


Grand Slam, French Open (FRA) – Grus

TV-dækning: Eurosport 1 & 2, Discovery+

Men’s singles

Finale: (5) Rafael Nadal (ESP) vs. (8.) Casper Ruud (NOR) 6-3, 6-3, 6-0

Semifinale
(5) Rafael Nadal (ESP) vs. (3) Alexander Zverev (GER) 7-6(8), 6-6 Ret’d
(8.) Casper Ruud (NOR) vs. (20) Marin Cilic (CRO) 3-6, 6-4, 6-2, 6-2

Kvartfinale
(5) Rafael Nadal (ESP) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4)
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (6) Carlos Alcaraz (ESP) 6-4, 6-4, 4-6, 7-6(7)
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (8.) Casper Ruud (NOR) 1-6, 6-4, 6-7(2), 3-6
(20) Marin Cilic (CRO) vs. (7) Andrey Rublev 5-7, 6-3, 6-4, 3-6, 7-6(2)

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (15) Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 6-3, 6-3
(5) Rafael Nadal (ESP) vs. (9) Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-3, 6-2, 3-6, 6-3
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-6(11), 7-5, 6-3
(6) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (21) Karen Khachanov 6-1, 6-4, 6-4
==
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (12) Hubert Hurkacz (POL) 6-2, 6-3, 3-6, 6-3
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-5, 3-6, 6-3, 6-4
(7) Andrey Rublev vs. (11) Jannik Sinner (ITA) 1-6, 6-4, 2-0 Ret’d
(20) Marin Cilic (CRO) vs. (2) Daniil Medvedev 6-2, 6-3, 6-2

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-3, 6-2
(15) Diego Schwartzman (ARG) vs. (18) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 6-1, 6-2
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-6(3), 7-6(2), 7-5
(5) Rafael Nadal (ESP) vs. (26) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-3, 6-2, 6-4

(3) Alexander Zverev (GER) vs. Brandon Nakashima (USA) 7-6(2), 6-3, 7-6(5)
(Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (23) John Isner (USA) 6-4, 3-6, 6-4, 6-7(5), 6-3
(21) Karen Khachanov vs. (10) Cameron Norrie (GBR) 6-2, 7-5, 5-7, 6-4
(6) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (27) Sebastian Korda (USA) 6-4, 6-4, 2-6
==
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (32) Lorenzo Sonego (ITA) 6-2, 6-7(3), 1-6, 6-4, 6-3
(12) Hubert Hurkacz (POL) vs. David Goffin (BEL) 7-5, 6-2, 6-1
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-3, 6-3, 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-2, 6-1

(7) Andrey Rublev vs. Cristian Garin (CHI) 6-0, 3-6, 6-2, 7-6(11)
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 7-6(6), 6-3
(20) Marin Cilic (CRO) vs (WC) Gilles Simon (FRA) 6-0, 6-3, 6-2
(2) Daniil Medvedev vs. (28) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 6-4, 6-2

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Alex Molcan (SVK) 6-2, 6-3, 7-6(4)
Aljaz Bedene (SLO) vs. Pablo Cuevas (URU) 4-6, 6-4, 7-6(5), 6-4
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Borna Coric (CRO) 6-0, 6-4, 6-3
(15) Diego Schwartzman (ARG) vs. Jaume Munar (ESP) 2-6, 6-7(3), 6-2, 6-2, 6-2

(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Camilo Ugo Carabelli (ARG) 6-0, 6-3, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Borna Gojo (CRO) 7-6(5), 6-2, 5-7, 6-1
(26) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-4, 7-6(2), 3-2 Ret’d
(5) Rafael Nadal (ESP) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 6-3, 6-1, 6-4
==
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Sebastian Baez (ARG)  2-6, 4-6, 6-1, 6-2, 7-5
Brandon Nakashima (USA) vs. Tallon Griekspoor (NED) 7-6(6), 6-4, 6-2
(23) John Isner (USA) vs. (WC) Gregoire Barrere (FRA) 6-4, 6-4, 3-6, 7-6(5)
(Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (13) Taylor Harry Fritz (USA) 3-6, 6-2, 6-2, 6-3

(10) Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Jason Kubler (AUS) 6-3, 6-4, 6-3
(21) Karen Khachanov vs. Hugo Dellien (BOL) 4-6, 6-4, 7-6(1), 6-3
(27) Sebastian Korda (USA) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-6(5), 6-3, 6-3
(6) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-1, 6-7(7), 5-7, 7-6(2), 6-4
====
(8) Casper Ruud (NOR) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-3, 6-4, 6-2
(32) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Joao Sousa (POR) 7-6(4), 6-3, 6-4
David Goffin (BEL) vs. (24) Frances Tiafoe (USA) 3-6, 7-6(1), 6-2, 6-4
(12) Hubert Hurkacz (POL) vs.  (Q) Giulio Zeppieri (ITA) 6-1, 6-4, 6-2

Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-2, 6-3, 6-3
Hugo Gaston (FRA) vs. (LL) Pedro Cachin (ARG) 6-2, 6-2, 6-4
Mikael Ymer (SWE) vs. (29) Daniel Evans (GBR) 6-3, 3-6, 6-2, 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 7-6(8), 6-7(3), 7-6(7)
==
(7) Andrey Rublev vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 3-6, 6-2, 6-3
Cristian Garin (CHI) vs. Ilya Ivashka 6-3, 7-6(5), 4-6, 6-3
Mackenzie McDonald (USA) vs. (22) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-1, 6-4
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 3-6, 6-4, 6-4, 6-3

(WC) Gilles Simon (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 7-5, 6-1, 7-6(6)
(20) Marin Cilic (CRO) vs. Marton Fucsovic (HUN) 4-6, 6-4, 6-2, 6-3
(28) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Alexander Bublik (KAZ) 4-6, 7-5, 6-2, 6-1
(2) Daniil Medvedev vs. Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-4, 6-3

R128
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-1, 6-0
Pablo Cuevas (URU) vs. (31) Jenson Brooksby (USA) 6-2, 6-1, 6-2

(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Marcos Giron (USA) 6-1, 6-1, 6-1
(15) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Andrey Kuznetsov 6-3, 1-6, 6-4, 6-2

(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Juan Pablo Varillas (PER) 2-6, 2-6, 6-1, 6-3, 6-3
Filip Krajinovic (SRB) vs. (17) Reilly Opelka (USA) 7-6(5), 6-2, 6-3

(26) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (Q) Pavel Kotov 6-3, 3-6, 6-3, 6-2
(5) Rafael Nadal (ESP) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-2, 6-2
==
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Sebastian Ofner (AUT) 6-2, 6-4, 6-4
Tallon Griekspoor (NED) vs. (25) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 2-6, 6-0, 6-4, 6-3

(23) John Isner (USA) vs Qentin Halys (FRA) 7-6(3), 4-6, 7-6(1), 7-6(6)
(13) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) 7-6(2), 3-6, 6-3, 4-6, 6-4

(10) Cameron Norrie (GBR) vs. (WC) Manuel Guinard (FRA) 7-5, 6-2, 6-0
(21) Karen Khachanov vs. (Q) Nuno Borges (POR) 6-3, 2-6, 6-4, 6-4

(27) Sebastian Korda (USA) vs. John Millman (AUS) 6-1, 7-5, 7-6(6)
(6) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (LL) Juan Ignacio Londero (ARG) 6-4, 6-2, 6-0
====
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-7(6), 7-6(4), 6-2, 7-6(0)
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-2, 2-6, 6-7(4), 6-4, 6-2
Joao Sousa (POR) vs. (Q) Chun Hsin Tsing (TPE) 6-7(5), 6-1, 6-4, 6-1, 6-4
(32) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 2-6, 6-7(4), 6-4, 6-2

(24) Frances Tiafoe (USA) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 7-5, 7-5, 7-6(5)
(12) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Giulio Zeppieri (ITA) 7-5, 6-2, 7-5

Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (14) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-1, 7-6(4)
Henri Laaksonen (SUI) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 2-6, 6-4, 6-4, 7-6(1)
(LL) Pedro Cachin (ARG) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 6-1, 3-6, 6-2, 6-3
Hugo Gaston (FRA) vs. (19) Alex De Minaur (AUS) vs.

(29) Daniel Evans (GBR) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 7-6(3), 6-4, 6-4
Mikael Ymer (SWE) vs. James Duckworth (AUS) 6-2, 6-4, 6-2
(Q) Zdenek Kolar (CZE) vs. (WC) Lucas Pouille (FRA) 6-3, 4-6, 7-5, 6-4
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 5-7, 4-6, 6-2, 6-3, 6-2
==
(7) Andrey Rublev vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-7(5), 6-3, 6-2, 6-4
Cristian Garin (CHI) vs. (30) Tommy Paul (USA) 5-7, 6-1, 6-2, 6-3

(22) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Maxime Cressy (USA) 3-6, 2-6, 7-6(8), 6-4, 6-4
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 6-3, 6-2, 6-3

(WC) Gilles Simon (FRA) vs. (16) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-4, 4-6, 1-6, 6-4
(20) Marin Cilic (CRO) vs. Attila Balazs (HUN) 6-0, 6-1, 6-2

(28) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-3, 7-5, 6-3
(2) Daniil Medvedev vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-2, 6-2


Women’s singles

Finale: (1) Iga Swiatek (POL) vs. (18) Cori Gauff (USA) 6-1, 6-3

Semifinale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (20) Daria Kasatkina 6-2, 6-1
(18) Cori Gauff (USA) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-1

1/4-finale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (11) Jessica Pegula (USA) 6-3, 6-2
(20) Daria Kasatkina vs. (29) Veronika Kudermetova 6-4, 7-6(5)
Martina Trevisan (ITA) vs. (17) Leylah Fernandez (CAN) 6-2, 6-7(3), 6-3
(18) Cori Gauff (USA) vs. Sloane Stephens (USA) 7-5, 6-2

1/8-finale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Qinwen Zheng (CHN) 6-7(5), 6-0, 6-2
(11) Jessica Pegula (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 4-6, 6-2, 6-3
(29) Veronika Kudermetova vs. (22) Madison Keys (USA) 1-6, 6-3, 6-1
(20) Daria Kasatkina vs. (28) Camila Giorgi (ITA) 6-2, 6-2
==
Martina Trevisan (ITA) vs. Aliaksandra Sasnovich 7-6(10), 7-5
(17) Leylah Fernandez (CAN) vs. (27) Amanda Anisimova (USA) 6-3, 4-6, 6-3
(18) Cori Gauff (USA) vs. (31) Elise Mertens (BEL) 6-4, 6-0
Sloane Stephens (USA) vs. (23) Jil Teichmann (SUI) 6-2, 6-0

R32
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-3, 7-5
Qinwen Zheng (CHN vs. Alize Cornet (FRA) 6-0, 3-0 Ret’d
(11) Jessica Pegula (USA) vs. (24) Tamara Zidansek (SLO) 6-1, 7-6(2)
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (WC) Leolia Jeanjean (FRA) 6-1, 6-4

(29) Veronika Kudermetova vs. (3) Paula Badosa (ESP) 6-3, 2-1 Ret’d
(22) Madison Keys (USA) vs. (16) Elena Rybakina (KAZ) 3-6, 6-1, 7-6(3)
(20) Daria Kasatkina vs. Shelby Rogers (USA) 6-3, 6-2
(28) Camila Giorgi (ITA) vs. (7) Aryna Sabalenka) 4-6, 6-1, 6-0
==
Martina Trevisan (ITA) vs. (WC) Daria Saville (AUS) 6-3, 6-4
Aliaksandra Sasnovich vs. (21) Angelique Kerber (GER) 6-4, 7-6(5)
(17) Leylah Fernandez (CAN) vs. (14) Belinda Bencic (SUI) 7-5, 3-6, 7-5
(27) Amanda Anisimova (USA) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-7(2), 6-2, 3-0 Ret´d

(31) Elise Mertens (BEL) vs. Varvara Gracheva 6-2, 6-3
(18) Cori Gauff (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-3, 6-4
(23) Jil Teichmann (SUI) vs. (15) Victoria Azarenka 4-6, 7-5, 7-6(5)
Sloane Stephens (USA) vs. vs. Diane Parry (FRA) 6-2, 6-3

R64
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Alison Riske (USA) 6-0, 6-2
Danka Kovinic (MNE) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 7-5
Qinwen Zheng (CHN vs. (19) Simona Halep (ROU) 2-6, 6-2, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. (13) Jelena Ostapenko (LAT) 6-0, 1-6, 6-3

(11) Jessica Pegula (USA) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-1, 5-7, 6-4
(24) Tamara Zidansek (SLO) vs. Mayar Sherif (EGY) – walkover
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (30) Ekaterina Alexandrova 6-7(3), 6-3, 6-4
(WC) Leolia Jeanjean (FRA) vs. (8) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-2
==
(3) Paula Badosa (ESP) vs. Kaja Juvan (SLO) 7-5, 3-6, 6-2
(29) Veronika Kudermetova vs. (Q) Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 6-3
(22) Madison Keys (USA) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-4, 7-6(3)
(16) Elena Rybakina (KAZ) vs. (WC) Katie Volynets (USA) 6-4, 6-0

Shelby Rogers (USA) vs. (9) Danielle Collins (USA) 6-4, 6-3
(20) Daria Kasatkina vs. (Q) Fernanda Contreras Gomez (MEX) 6-0, 6-3
(28) Camila Giorgi (ITA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 7-5
(7) Aryna Sabalenka) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 6-3
====
Martina Trevisan (ITA) vs. Magda Linette (POL) 6-3, 6-2
(WC) Daria Saville (AUS) vs. (32) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 6-2
(21) Angelique Kerber (GER) vs. (WC) Elsa Jacquemot (FRA) 6-1, 7-6(2)
Aliaksandra Sasnovich vs. (12) Emma Raducanu (GBR) 3-6, 6-1, 6-1

(14) Belinda Bencic (SUI) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-2, 6-4
(17) Leylah Fernandez (CAN) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 6-2
(27) Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-1
Karolina Muchova (CZE) vs. (4) Maria Sakkari (GRE) 7-6(5), 7-6(4)
==
Varvara Gracheva vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-4, 6-7(5), 7-5
(31) Elise Mertens (BEL) vs. Marie Bouzkova (CZE) – walkover
(18) Cori Gauff (USA) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 7-6(4)
Kaia Kanepi (EST) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 6-4

(15) Victoria Azarenka vs. Andrea Petkovic (GER) 6-1, 7-6(3)
(23) Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Olga Danilovic (SRB) 6-4, 6-1
Sloane Stephens (USA) vs. (26) Sorana Cirstea (ROU) 3-6, 6-2, 6-3
Diane Parry (FRA) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-3, 6-3

R128
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 6-0
Danka Kovinic (MNE) vs. (25) Ludmilla Samsonova 2-6, 6-2, 6-1

(19) Simona Halep (ROU) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-4, 1-6, 6-1
(13) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 6-1, 6-4

(11) Jessica Pegula (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 6-2, 6-4
(24) Tamara Zidansek (SLO) vs. Claire Liu (USA) 6-2, 6-2

(30) Ekaterina Alexandrova vs. Greet Minnen (BEL) 7-5, 6-3
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 2-6, 6-3, 6-1
==
(3) Paula Badosa (ESP) vs. (WC) Fiona Ferro (FRA) 6-2, 6-0
(29) Veronika Kudermetova vs. (Q) Lin Zhu (CHN) 6-4, 3-6, 6-3

(22) Madison Keys (USA) vs. Anna Kalinskaya 6-3, 3-6, 6-4
(16) Elena Rybakina (KAZ) vs. Arantxa Rus (NED) 6-1, 5-7, 6-2

(9) Danielle Collins (USA) vs. (LL) Viktoriya Tomova (BUL) 6-0, 6-4
(20) Daria Kasatkina vs. Rebecca Sramkova (SVK) 6-2, 6-0

(28) Camila Giorgi (ITA) vs. Shuai Zhang (CHN) 3-6, 6-2, 6-2
(7) Aryna Sabalenka) vs. Chloe Paquet (FRA) 2-6, 6-3, 6-4
====
Magda Linette (POL) vs. (6) Ons Jabeur (TUN) 3-6, 7-6(4)
(32) Petra Kvitova (CZE) vs. Anna Bondar (HUN) 7-6(0), 6-1

(21) Angelique Kerber (GER) vs. Magdalena Frech (POL) 2-6, 6-3, 7-5
(12) Emma Raducanu (GBR) vs. (Q) Linda Noskova (CZE) 6-7(4), 7-5, 6-1

(14) Belinda Bencic (SUI) vs. (LL) Reka-Luca Jani (HUN) 6-1, 6-1
(17) Leylah Fernandez (CAN) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-0, 7-5

(27) Amanda Anisimova (USA) vs. Naomi Osaka (JPN) 7-5, 6-4
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Mirjam Bjorklund (SWE) 7-6(6), 6-2
Karolina Muchova (CZE) vs. (WC) Carole Monnet (FRA) 6-3, 6-3
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. Clara Burel (FRA) 6-2, 6-3
==
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (5) Anett Kontaveit (EST) 7-6(5), 7-5
(31) Elise Mertens (BEL) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-3, 6-1

(18) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Rebecca Marino (CAN) 7-5, 6-0
Kaia Kanepi (EST) vs. (10) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 6-3, 6-4

(15) Victoria Azarenka vs. Ana Bogdan (ROU) 6-7(7), 7-6(1), 6-2
(23) Jil Teichmann (SUI) vs. Bernarda Pera (USA) 6-2, 6-1

(26) Sorana Cirstea (ROU) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-3
Diane Parry (FRA) vs. (2) Barbora Krejcikova (CZE) 1-6, 6-2, 6-3


ATP Challenger (uge 22)

Place Country Category Surface
Forli 6 ITA Challenger 125 Clay
Surbiton GBR Challenger 125 Græs
Prostejov CZE Challenger 100 Clay
Little Rock AR, USA Challenger 80 Hard
Poznan POL Challenger 80 Clay

 

Forli 6

Finale: (1) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) Francesco Passaro (ITA) 2-6, 6-3, 6-2

Semifinale
(1) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) Matteo Gigante (ITA) 3-6, 6-1, 6-1
(Q) Francesco Passaro (ITA) vs. (2) Jaume Munar (ESP) 6-3, 7-5

Kvartfinale
(1) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (7) Juan Manuel Cerundolo (ARG) 6-7(9), 6-1 Ret’d
(Q) Matteo Gigante (ITA) vs. (3) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-2, 6-3
(Q) Francesco Passaro (ITA) vs. (Alt) Riccardo Bonadio (ITA) 6-4, 6-1
(2) Jaume Munar (ESP) vs. (5) Taro Daniel (JPN) 6-2, 6-2

Surbiton

Finale: (8) Jordan Thompson (AUS) vs. (7) Denis Kudla (USA) 7-5, 6-3

Semifinale
(7) Denis Kudla (USA) vs. (1) Andy Murray (GBR) 5-7, 7-6(4), 6-3
(8) Jordan Thompson (AUS) vs. (Q) Otto Virtanen (FIN) 6-3, 1-6, 6-4

Kvartfinale
(1) Andy Murray (GBR) vs. (5) Brandon Nakashima (USA) 6-4, 7-6(1)
(7) Denis Kudla (USA) vs. (Q) Max Purcell (AUS) 6-4, 7-6(4)
(8) Jordan Thompson (AUS) vs. Christopher O’Connell (AUS) 6-2, 6-3
(Q) Otto Virtanen (FIN) vs. (WC) Ryan Peniston (GBR) 6-7(1), 6-3, 7-6(6)

1/8-finale
(1) Andy Murray (GBR) vs. (Q) Gijs Brouwer (NED) 7-6(4), 7-6(3)
(5) Brandon Nakashima (USA) vs. Stefan Kozlov (USA) 6-4, 6-3
(Q) Max Purcell (AUS) vs. (Q) Pierre-Hugues Herbert (FRA)
(7) Denis Kudla (USA) vs. Liam Broady (GBR) 7-6(5), 6-3
==
(8) Jordan Thompson (AUS) vs. (LL) Ramkumar Ramanathan (IND) 7-5, 6-3
Christopher O’Connell (AUS) vs. (WC) Alastir Gray (GBR) 6-3, 7-6(5)
(Q) Otto Virtanen (FIN) vs. (WC) Paul Jubb (GBR) 2-6, 7-5, 6-3
(WC) Ryan Peniston (GBR) vs. Jack Draper (GBR) 6-7(9), 7-5, 6-4

Challenger TV


WTA Challenger (uge 22)

WTA 125, Makarska Open (CRO) – Grus

Finale: (7) Jule Niemeier (GER) vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA) 7-5, 6-1

Semifinale
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (5) Anna Karolina Schmiedlova (SVK)
(7) Jule Niemeier (GER) vs. Linda Noskova (CZE) 6-2, 6-1

Kvartfinale
(5) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs Olga Danilovic (SRB) 7-5, 6-1
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (6) Clara Burel (FRA) 6-2, 6-4
Linda Noskova (CZE) vs. (WC) Tara Wurth (CRO) 6-4, 7-5
(7) Jule Niemeier (GER) vs. Anastasia Gasanova 6-2, 7-5

1/8-finale
Olga Danilovic (SRB) vs. (1) Varvara Gracheva 6-4, 6-3
(5) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (WC) Antonia Ruzic (CRO) 6-3, 7-5
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. Julia Grabher (AUT) 6-4, 7-5
(6) Clara Burel (FRA) vs. Elina Avanesyan 5-7, 6-3, 6-3
==
Linda Noskova (CZE) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 6-3, 6-3
(WC) Tara Wurth (CRO) vs. (3) Anastasia Potapova 2-6, 6-3, 6-4
(7) Jule Niemeier (GER) vs. Xiyu wang (CHI) 6-7(5), 6-2, 6-4
Anastasia Gasanova vs. Anastasia Tikhonova 6-7(12), 6-3, 6-0


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 22)

Place Country Category Surface
Harmon, Guam Guam M25  Hard
Kiseljak Bosnia and Herzegovina M25  Clay
La Nucia Spain M25 – Livestream  Clay
Novomoskovsk Ukraine M25 Clay
Budva Montenegro M15  Clay
Cancun Mexico M15  Hard
Chiang Rai Thailand M15  Hard
Heraklion Greece M15 – Livestream  Hard
Quito Ecuador M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Rancho Santa Fe, CA USA M15 – Livestream  Hard
Tay Ninh Vietnam M15  Hard
Vaasa Finland M15  Hard

 

M15 Vaasa
Tidsforskel: cet +1 time

R32
[4] (735) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (1586) Egor Noskin 4-6, 1-6
(1001) Elmer Møller (DEN) vs. [5] (763) Robert Strombachs (GER) 6-7(1), 5-7

QFi: (1) Elmer Møller (DAN) vs. Robin Erik Parts (EST) 6-1, 6-1
Q16: [1] (1001) Elmer Møller (DEN) vs. Hermanni Tiainen (FIN) 6-0, 6-0

Doubles

Semifinale: Ingildsen/Jones vs. (3) Iiro Vasa/Eero Vasa (FIN) 6-4, 2-6, [6-10]
Kvartfinale: Ingildsen/Jones vs. (WC) Roni Rikkonen/Hermanni Tiainen (FIN) 6-2, 6-3
1/8-finale: (1) Johannes Ingildsen (DEN)/Ben Jones (GBR) vs. Leonid Sheyngezikht (BUL)/Ivan Denisov 6-3, 6-2


M15 Rancho Santa Fe – Livestream
Tidsforskel: cet -9 timer

Finale: (780) August Holmgren (DEN) vs. [2] (545) Gage Brymer (USA) 6-4, 6-4
Semifinale: (780) August Holmgren (DEN) vs. [3] (691) Duarte Vale (POR) 6-1, 6-7(4), 6-3
Kvartfinale: (780) August Holmgren (DEN) vs. (WC) Hudson Rivera (USA) 5-7, 7-5, 6-4
1/8-finale: (780) August Holmgren (DEN) vs. Tadeas Paroulek (CZE) 6-3, 6-2
R32: (780) August Holmgren (DEN) vs. [1] (517) Felix Corwin (USA) 6-4, 6-1

Doubles

Finale: Holmgren/Cozbinov vs. Mitchell Harper (AUS)/Abraham Asaba (GHA) 6-4, 6-7(3),[21-19]
Semifinale: Holmgren/Cozbinov vs. Tadeas Paroulek (CZE)/Jacob Brumm (USA) 6-4, 6-1
Kvartfinale: Holmgren/Cozbinov vs. Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA)/Hillel Rousseau (HAI) – walkover
1/8-finale: (2) August Holmgren (DEN)/Alexander Cozbinov (MDA) vs. ZhengQing Ji (CHN)/Trevor Svajda (USA) 6-1, 6-1

 


ITF Women (uge 22)

Place Country Category Surface
Surbiton Great Britain W100 – Livestream  Grass
Brasov Romania W60 – Livestream  Clay
Brescia Italy W60 – Livestream  Clay
Annenheim Austria W25 – Livestream  Hard
Changwon Korea, Rep. W25  Hard
Tbilisi Georgia W25  Hard
Cancun Mexico W15  Hard
Catez Ob Savi Slovenien W15 – Livestream Clay
Chiang Rai Thailand W15  Hard
Heraklion Greece W15 – Livestream  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Rancho Santa Fe, CA USA W15 – Livestream  Hard

 

W100 Surbiton
Tidsforskel: cet -1 time

Finale: (2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Arina Rodionova (AUS) 7-6(3), 6-2

Semifinal
Arina Rodionova (AUS) vs. (7) CoCo Vandeweghe (USA) 6-4, 6-1
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Jodie Burrage (GBR) 6-3, 6-4

Kvartfinale
Arina Rodionova (AUS) vs. (1) Madison Brengle (USA) 6-3, 5-7, 2-1 Ret’d
(7) CoCo Vandeweghe (USA) vs. (4) Tatjana Maria (GER) 6-7(5), 6-3, 6-1
(WC) Jodie Burrage (GBR) vs. (6) Mihaela Buzarnescu (ROU) 3-6, 2-1 Ret’d
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Natalija Kostic (SRB) 6-0, 6-3

1/8-finale
(1) Madison Brengle (USA) vs. (WC) Sonay Kartal (GBR) 6-3, 6-4
Arina Rodionova (AUS) vs. (8) Qiang Wang (CHN) 6-3, 6-4
(4) Tatjana Maria (GER) vs. (Q) Lulu Sun (SUI) 6-2, 5-7, 7-6(5)
(7) CoCo Vandeweghe (USA) vs. Cristina Bucsa (ESP) 6-3, 6-1
==
(6) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. Mariam Bolkvadze (GEO) 7-5, 6-0
(WC) Jodie Burrage (GBR) vs. Kateryna Baindl (UKR) 6-4, 6-4
(Q) Natalija Kostic (SRB) vs. Olivia Gadecki (AUS) 6-0, 6-2
(2) Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Alycia Parks (USA) 2-6, 7-5, 7-5

W15 Heraklion

QFi: Olivia Thiemke (DEN) vs. (11) Anastasia Safta (ROU) 3-6, 0-6
Q16: Olivia Thiemke (DEN) vs. [6] (1488) Anna Popescu (GBR) – walkover
Q32: Olivia Thiemke (DEN) vs. Mara Ploumis (GER) 6-2, 6-1


ITF Junior (uge 22)

JA, French Open (FRA) – Grus

Girls singles

1/8-finale: (30) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (37) Annabelle Xu (CAN) 3-6, 3-6
R32: (30) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (28) Lucia Peyre (ARG) 6-3, 6-2
R64: (30) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (50) Ekaterina Khayrutdinova 6-4, 7-5

Girls doubles

Kvartfinale: Svendsen/Marcinko vs. (1) Lucie Havlickova/Sara Bejlek (CZE) 4-6, 2-6
1/8-finale: Svendsen/Marcinko vs. (WC) Jenny Lim/Astrid Lew Yan Foon (FRA) 6-3, 6-2
R32: Johanne Christine Svendsen (DEN)/Petra Marcinko (CRO) vs. Carolina Kuhl (GER)/Kristyna Tomajkova (CZE) 6-3, 3-6, [10-6]


Grade 4, Larnaca (CYP) – Grus

Girls singles

Kvartfinale: (738) Mille Mørk (DEN) vs. [4] (399) Rositsa Dencheva (BUL) 2-6, 6-3, 6-0
1/8-finale: (738) Mille Mørk (DEN) vs. (Q) Carlotta Bassotti (ITA) 6-2, 6-4

R32:
[7] (639) Zoe Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) (2874) Ioana Miruna Cristea (ROU) 0-6, 6-2, 6-4
(738) Mille Mørk (DEN) vs. (1304) Tabatha Suarez (ESP) 3-6, 6-2, 6-3

Girls doubles

Finale: Mørk/Jensen vs. Natalie Mala/Sarah Melany Fajmonova (CZE) 4-6, 2-6
Semifinale: Mørk/Jensen vs. Rebecca Amerio/Giada Di Paola (ITA) 6-1, 6-3
Kvartfinale: Mørk/Jensen vs. Ioanna Papastamouli (AUS)/Isabella Svahn (SWE) 6-2, 6-0
1/8-finale: (3) Mille Mørk/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Anna Asadullina/Daphney Koutsofta (CYP) 5-7, 6-4, [10-4]

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 22)

Cat 3, Oulu (FIN) – Grus

U16 Boys singles

1/8-filane: (864) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. [1] (390) Kaspar Lusti (EST) 5-7, 6-4, 6-7(2)
R32: (864) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (2418) Nooa Jaernefelt (FIN) 6-3, 6-7(2), 6-3


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage