Der er massiv dækning af French Open fra Eurosport 1 og 2 samt Discovery+. Favoritterne Djokovic, Alcaraz og Nadal er i samme halvdel.

Når Grand Slam turneringen French Open i de kommende 2 uger ruller hen over TV-skærmen, er det for en stund ikke TV 2 Sport, Sport X og TV 2 Play, som tenniselskere tuner ind på.
I stedet vil der være massiv dækning fra Eurosport 1 og 2 samt Discovery+, der allerede i den forløbne uge transmitterede kampene fra kvalifikationen.

Samtlige kampe kan følges på Discovery+, og der vil være danske kommentatorer fra de kampe, der afvikles på de 3 største baner Philippe-Chatrier, Suzanne-Lenglen og Simonne-Mathieu.

Flere af kampene kan desuden følges på Eurosport 1 og Eurosport 2, og Tennisavisen modtager hver dag en sendeplan, hvor det fremgår hvilke kampe, der vises på de to Eurosport kanaler.
Sendeplanen vil fremgå af daglige opslag med udvalgte kampe på Tennisavisens facebook.

Desværre er der set med danske øjne ikke mulighed for at se kampe med Clara Tauson, da hun fortsat har problemer med ryggen, men ifølge team’et er hun dog i gode hænder, som melder om fremskridt i et tempo, der dog betegnes som “2 skridt frem og 1 tilbage”.

Til gengæld lyder der optimistiske toner fra 19-årige Holger Vitus Nødskov Rune, som giver udtryk for, at turneringssejren i München har givet ham tro på, at han kan vinde en Grand Slam.

Inden lodtrækningen udtrykte både kommentatorerne Michael Mortensen og Anders Haahr Rasmussen store forventninger til både Holger og Clara (inden hendes afbud), og Anders så gerne, at Holger kunne nå frem til at få en kamp på Suzanne-Lenglen mod eksempelvis Stefanos Tsitsipas, og det gør ikke noget, hvis det først er flere runder inde i turneringen.

Ønsket kan i princippet gå i opfyldelse, idet Holger kan møde 4. seedede Tsitsipas i 4. runde (1/8-finalen).
Der er dog stor sandsynlighed for, at Holger allerede i 1. runde kommer til at spille på en af de største baner, idet han – formentlig tirsdag – møder 14. seedede Denis Shapovalov (CAN), og hvis bookmakerne får ret, bliver det Holgers eneste kamp i single ved turneringen.
Afhængig af spilletidspunkt, vil Holgers kamp mod Shapovalov også blive vist på Kanal 6.

Faktisk har Holger allerede for et par år siden vunder over Tsitsipas i en træningskamp, hvor grækeren efterfølgende udbrød: “Shit, hvor er han god!”, men når det gælder turnering, spiller helt andre faktorer ind, hvilket Holger fortæller om i interviewet herunder om det kæmpestore step fra junior til senior.

I interviewet fortæller han desuden om betydningen af, at han har haft mulighed for at træne med de største stjerner, hvorved han blev klar over, at han har kvaliteterne til at spille lige op med dem, og det var et kæmpe selvtillidsboost, da han i Mûnchen vandt over Alexander Zverev, der er seedet 3 i turneringen og allerede er i aktion søndag.

I interviewet herunder fortæller Holger, at rangeringen som no. 40 langt fra er nok, da hans mål på længere sigt at blive Verdens bedste.
Foreløbig er det første af sæsonen 3 målsætninger opfyldt, da han vandt en ATP 250 turnering i Mûnchen, og de næste mål er at vinde en ATP 500 og slutte året i top 25.

Et væsentligt skridt mod top 25 kan blive taget, hvis Holger overvinder den første hurdle mod Shapovalov og formår at følge det op med sejre i de efterfølgende runder.
Oversigten herunder viser hvilken rangering Holger kan opnå efter French Open, afhængig af hvor langt han når.

Modregn R128 R64 R32 R16 Kvart Semi Finale Vinder
30 10 45 90 180 360 720 1200 2000
Ny Point 1139 1174 1219 1309 1489 1849 2329 3129
06-jun (ca.) 37 36 33 31 28 20 17 13
Modstander Shapo Laaksonen Gaston Tsitsipas Ruud/
Hurkasz?
Medve/
Sinner?
Djoko/
Alcaraz?

Tilføjelse: Skemaet opdateres efter hver runde, så længe Holger fortsat er med

I det sidste interview herunder spøger Holger med, at han i modsætning til Rafael Nadal aldrig har tabt en kamp på Roland-Garros. Han har dog ikke sat en målsætning om, hvor langt han forventer at nå i turneringen, hvor han vil tage “en kamp ad gangen”.
Desuden bliver Holger spurgt, hvornår han forventer at tage kørekort, så han kan få lov at køre i den BMW, som han vandt i München.
Der har dog endnu ikke været tid til det, men han har motivationen hertil snarest muligt.

Holger er langt fra blandt favoritterne til titlen i Paris, hvor de 3 største favoritter er samlet i øverste halvdel af lodtrækningen, hvorved sidste års finalister Novak Djokovic og Rafael Nadal allerede kan tørne sammen i kvartfinalen, som dog ikke nødvendigvis bliver den “moralske finale”, idet den 19-årige spanske komet Carlos Alcaraz nævnes som favorit til titlen på lige fod med sidste års vinder Novak Djokovic.

Derfor kan den “moralske finale” blive en semifinalen mellem Djokovic og Alcaraz.
Den mangeårige vinder af French Open, gruskongen Nadal kommer man ikke udenom som et seriøst emne til titlen, selvom han i de seneste kampe har kæmpet mere med fysikken end tidligere.

Alcaraz kan følges på Eurosport 1 allerede søndag i den sidste kamp på Court Philippe Chatrier.

Klaus R. Fuglgaard har for BetXpert udarbejdet nedenstående vurdering af mulighederne for nogle af kandidaterne til titlen, og han giver ligeledes sit bud på mulighederne for Holger, hvis lodtrækning i 1. runde betegnes som i den hårde ende af skalaen, men ikke umulig.

Klaus vurderer desuden mulighederne hos kvinderne, hvor det er umuligt at pege på andre en Iga Swiatek som oplagt favorit til titlen.

Selvom Holger eventuel bliver sendt ud i 1. runde af Shapovalov, vil han stadig være med i turneringen, idet han er tilmeldt i double sammen med Francisco Cabral (POR), men der er i skrivende stund endnu ikke trukket lod.
Hvis Holger vinder over Shapovalov og desuden når flere runder i single, kan der dog være grund til at overveje, om han bør koncentrere sig 100 procent om singlen for at undgå at udfordre fysikken mere end højst nødvendigt.

Når juniorernes udgave afvikles  i 2. uge af French Open, er 18-årige Johanne Christine Svendsen blandt deltagerne i hovedturneringen.
Både Natacha Schou og Rebecca Munk Mortensen er tilmeldt, men begge er på Alternate-listen til kvalifikationen, hvor Natacha blot er 3 pladser fra at deltage, mens Rebecca er no. 16 på listen.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 29. maj

Billede: (Facebook-opslag): Karen Khachanov (Foto:Sportsfotograf.com), Rafael Nadal og Carlos Alcaraz (Foto: Tennistv)

French Open – Eurosport 1 og 2, Discovery+ og Eurosport Player

Court Philippe Chatrier – start 1200
(17) Leylah Fernandez (CAN) vs. (27) Amanda Anisimova (USA) – W
(18) Cori Gauff (USA) vs. (31) Elise Mertens (BEL) – W
(5) Rafael Nadal (ESP) vs. (9) Felix Auger-Aliassime (CAN) – M
NB 2045: (6) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (21) Karen Khachanov – M

Court Suzanne Lenglen – start 1100
Martina Trevisan (ITA) vs. Aliaksandra Sasnovich – W
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (15) Diego Schwartzman (ARG) – M
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) – M
(23) Jil Teichmann (SUI) vs. Sloane Stephens (USA) – W

EUROSPORT 1 INTERNATIONAL

10.30 cet 30’ INTRO LIVE
M1 SL 11.00 cet Martina TREVISAN (ITA) contre Aliaksandra SASNOVICH (—)
M2 SL Novak DJOKOVIC (SRB)[1] contre Diego SCHWARTZMAN (ARG)[15]
M2 PC end of Elise MERTENS (BEL)[31] contre Coco GAUFF (USA)[18]
M3 PC Felix AUGER-ALIASSIME (CAN)[9] contre Rafael NADAL (ESP)[5]

20.30 cet CUBE
NS PC 21.00 cet Karen KHACHANOV (—)[21] contre Carlos ALCARAZ (ESP)[6]
15‘ CUBE end of the day

EUROSPORT 2 INTERNATIONAL

13.30-18.00 cet CYCLING GIRO LIVE
M3 SL end of Alexander ZVEREV (GER)[3] contre Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP)
M4 SL Jil TEICHMANN (SUI)[23] contre Sloane STEPHENS (USA)

====

ATP Challenger – https://www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

 

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====

French Open junior – Discovery+

(30) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (50) Ekaterina Khayrutdinova – ca. 1600

 


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 21) 

Ingen WTA eller ATP turneringer


Grand Slam, French Open (FRA) – Grus

TV-dækning: Eurosport 1 & 2, Discovery+

Men’s singles

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Rafael Nadal (ESP)
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (6) Carlos Alcaraz (ESP)

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (15) Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 6-3, 6-3
(5) Rafael Nadal (ESP) vs. (9) Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-3, 6-2, 3-6, 6-3
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 7-6(11), 7-5, 6-3
(6) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (21) Karen Khachanov 6-1, 6-4, 6-4
==
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (12) Hubert Hurkacz (POL)
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE)
(7) Andrey Rublev vs. (11) Jannik Sinner (ITA)
(2) Daniil Medvedev vs. (20) Marin Cilic (CRO)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-3, 6-3, 6-2
(15) Diego Schwartzman (ARG) vs. (18) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 6-1, 6-2
(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-6(3), 7-6(2), 7-5
(5) Rafael Nadal (ESP) vs. (26) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-3, 6-2, 6-4

(3) Alexander Zverev (GER) vs. Brandon Nakashima (USA) 7-6(2), 6-3, 7-6(5)
(Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (23) John Isner (USA) 6-4, 3-6, 6-4, 6-7(5), 6-3
(21) Karen Khachanov vs. (10) Cameron Norrie (GBR) 6-2, 7-5, 5-7, 6-4
(6) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (27) Sebastian Korda (USA) 6-4, 6-4, 2-6
==
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (32) Lorenzo Sonego (ITA) 6-2, 6-7(3), 1-6, 6-4, 6-3
(12) Hubert Hurkacz (POL) vs. David Goffin (BEL) 7-5, 6-2, 6-1
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-3, 6-3, 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-2, 6-2, 6-1

(7) Andrey Rublev vs. Cristian Garin (CHI) 6-0, 3-6, 6-2, 7-6(11)
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 7-6(6), 6-3
(20) Marin Cilic (CRO) vs (WC) Gilles Simon (FRA) 6-0, 6-3, 6-2
(2) Daniil Medvedev vs. (28) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 6-4, 6-2

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Alex Molcan (SVK) 6-2, 6-3, 7-6(4)
Aljaz Bedene (SLO) vs. Pablo Cuevas (URU) 4-6, 6-4, 7-6(5), 6-4
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Borna Coric (CRO) 6-0, 6-4, 6-3
(15) Diego Schwartzman (ARG) vs. Jaume Munar (ESP) 2-6, 6-7(3), 6-2, 6-2, 6-2

(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Camilo Ugo Carabelli (ARG) 6-0, 6-3, 6-4
Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Borna Gojo (CRO) 7-6(5), 6-2, 5-7, 6-1
(26) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-4, 7-6(2), 3-2 Ret’d
(5) Rafael Nadal (ESP) vs. (WC) Corentin Moutet (FRA) 6-3, 6-1, 6-4
==
(3) Alexander Zverev (GER) vs. Sebastian Baez (ARG)  2-6, 4-6, 6-1, 6-2, 7-5
Brandon Nakashima (USA) vs. Tallon Griekspoor (NED) 7-6(6), 6-4, 6-2
(23) John Isner (USA) vs. (WC) Gregoire Barrere (FRA) 6-4, 6-4, 3-6, 7-6(5)
(Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (13) Taylor Harry Fritz (USA) 3-6, 6-2, 6-2, 6-3

(10) Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Jason Kubler (AUS) 6-3, 6-4, 6-3
(21) Karen Khachanov vs. Hugo Dellien (BOL) 4-6, 6-4, 7-6(1), 6-3
(27) Sebastian Korda (USA) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-6(5), 6-3, 6-3
(6) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-1, 6-7(7), 5-7, 7-6(2), 6-4
====
(8) Casper Ruud (NOR) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-3, 6-4, 6-2
(32) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Joao Sousa (POR) 7-6(4), 6-3, 6-4
David Goffin (BEL) vs. (24) Frances Tiafoe (USA) 3-6, 7-6(1), 6-2, 6-4
(12) Hubert Hurkacz (POL) vs.  (Q) Giulio Zeppieri (ITA) 6-1, 6-4, 6-2

Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-2, 6-3, 6-3
Hugo Gaston (FRA) vs. (LL) Pedro Cachin (ARG) 6-2, 6-2, 6-4
Mikael Ymer (SWE) vs. (29) Daniel Evans (GBR) 6-3, 3-6, 6-2, 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (Q) Zdenek Kolar (CZE) 6-3, 7-6(8), 6-7(3), 7-6(7)
==
(7) Andrey Rublev vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 3-6, 6-2, 6-3
Cristian Garin (CHI) vs. Ilya Ivashka 6-3, 7-6(5), 4-6, 6-3
Mackenzie McDonald (USA) vs. (22) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-3, 6-1, 6-4
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 3-6, 6-4, 6-4, 6-3

(WC) Gilles Simon (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 7-5, 6-1, 7-6(6)
(20) Marin Cilic (CRO) vs. Marton Fucsovic (HUN) 4-6, 6-4, 6-2, 6-3
(28) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Alexander Bublik (KAZ) 4-6, 7-5, 6-2, 6-1
(2) Daniil Medvedev vs. Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-4, 6-3

R128
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-3, 6-1, 6-0
Pablo Cuevas (URU) vs. (31) Jenson Brooksby (USA) 6-2, 6-1, 6-2

(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Marcos Giron (USA) 6-1, 6-1, 6-1
(15) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Andrey Kuznetsov 6-3, 1-6, 6-4, 6-2

(9) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Juan Pablo Varillas (PER) 2-6, 2-6, 6-1, 6-3, 6-3
Filip Krajinovic (SRB) vs. (17) Reilly Opelka (USA) 7-6(5), 6-2, 6-3

(26) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (Q) Pavel Kotov 6-3, 3-6, 6-3, 6-2
(5) Rafael Nadal (ESP) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-2, 6-2, 6-2
==
(3) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Sebastian Ofner (AUT) 6-2, 6-4, 6-4
Tallon Griekspoor (NED) vs. (25) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 2-6, 6-0, 6-4, 6-3

(23) John Isner (USA) vs Qentin Halys (FRA) 7-6(3), 4-6, 7-6(1), 7-6(6)
(13) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Santiago Fa Rodriguez Taverna (ARG) 7-6(2), 3-6, 6-3, 4-6, 6-4

(10) Cameron Norrie (GBR) vs. (WC) Manuel Guinard (FRA) 7-5, 6-2, 6-0
(21) Karen Khachanov vs. (Q) Nuno Borges (POR) 6-3, 2-6, 6-4, 6-4

(27) Sebastian Korda (USA) vs. John Millman (AUS) 6-1, 7-5, 7-6(6)
(6) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (LL) Juan Ignacio Londero (ARG) 6-4, 6-2, 6-0
====
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (WC) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) 6-7(6), 7-6(4), 6-2, 7-6(0)
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-2, 2-6, 6-7(4), 6-4, 6-2
Joao Sousa (POR) vs. (Q) Chun Hsin Tsing (TPE) 6-7(5), 6-1, 6-4, 6-1, 6-4
(32) Lorenzo Sonego (ITA) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 2-6, 6-7(4), 6-4, 6-2

(24) Frances Tiafoe (USA) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 7-5, 7-5, 7-6(5)
(12) Hubert Hurkacz (POL) vs. (Q) Giulio Zeppieri (ITA) 7-5, 6-2, 7-5

Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (14) Denis Shapovalov (CAN) 6-3, 6-1, 7-6(4)
Henri Laaksonen (SUI) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 2-6, 6-4, 6-4, 7-6(1)
(LL) Pedro Cachin (ARG) vs. (Q) Norbert Gombos (SVK) 6-1, 3-6, 6-2, 6-3
Hugo Gaston (FRA) vs. (19) Alex De Minaur (AUS) vs.

(29) Daniel Evans (GBR) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 7-6(3), 6-4, 6-4
Mikael Ymer (SWE) vs. James Duckworth (AUS) 6-2, 6-4, 6-2
(Q) Zdenek Kolar (CZE) vs. (WC) Lucas Pouille (FRA) 6-3, 4-6, 7-5, 6-4
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 5-7, 4-6, 6-2, 6-3, 6-2
==
(7) Andrey Rublev vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-7(5), 6-3, 6-2, 6-4
Cristian Garin (CHI) vs. (30) Tommy Paul (USA) 5-7, 6-1, 6-2, 6-3

(22) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Maxime Cressy (USA) 3-6, 2-6, 7-6(8), 6-4, 6-4
(11) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Bjorn Fratangelo (USA) 6-3, 6-2, 6-3

(WC) Gilles Simon (FRA) vs. (16) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 6-4, 4-6, 1-6, 6-4
(20) Marin Cilic (CRO) vs. Attila Balazs (HUN) 6-0, 6-1, 6-2

(28) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-3, 7-5, 6-3
(2) Daniil Medvedev vs. Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 6-2, 6-2


Women’s singles

1/4-finale
(17) Leylah Fernandez (CAN) vs. Martina Trevisan (ITA)
(18) Cori Gauff (USA) vs. Sloane Stephens (USA)

1/8-finale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Qinwen Zheng (CHN)
(11) Jessica Pegula (USA) vs. Irina-Camelia Begu (ROU)
(22) Madison Keys (USA) vs. (29) Veronika Kudermetova
(20) Daria Kasatkina vs. (28) Camila Giorgi (ITA)
==
Martina Trevisan (ITA) vs. Aliaksandra Sasnovich 7-6(10), 7-5
(17) Leylah Fernandez (CAN) vs. (27) Amanda Anisimova (USA) 6-3, 4-6, 6-3
(18) Cori Gauff (USA) vs. (31) Elise Mertens (BEL) 6-4, 6-0
Sloane Stephens (USA) vs. (23) Jil Teichmann (SUI) 6-2, 6-0

R32
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-3, 7-5
Qinwen Zheng (CHN vs. Alize Cornet (FRA) 6-0, 3-0 Ret’d
(11) Jessica Pegula (USA) vs. (24) Tamara Zidansek (SLO) 6-1, 7-6(2)
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (WC) Leolia Jeanjean (FRA) 6-1, 6-4

(29) Veronika Kudermetova vs. (3) Paula Badosa (ESP) 6-3, 2-1 Ret’d
(22) Madison Keys (USA) vs. (16) Elena Rybakina (KAZ) 3-6, 6-1, 7-6(3)
(20) Daria Kasatkina vs. Shelby Rogers (USA) 6-3, 6-2
(28) Camila Giorgi (ITA) vs. (7) Aryna Sabalenka) 4-6, 6-1, 6-0
==
Martina Trevisan (ITA) vs. (WC) Daria Saville (AUS) 6-3, 6-4
Aliaksandra Sasnovich vs. (21) Angelique Kerber (GER) 6-4, 7-6(5)
(17) Leylah Fernandez (CAN) vs. (14) Belinda Bencic (SUI) 7-5, 3-6, 7-5
(27) Amanda Anisimova (USA) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-7(2), 6-2, 3-0 Ret´d

(31) Elise Mertens (BEL) vs. Varvara Gracheva 6-2, 6-3
(18) Cori Gauff (USA) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-3, 6-4
(23) Jil Teichmann (SUI) vs. (15) Victoria Azarenka 4-6, 7-5, 7-6(5)
Sloane Stephens (USA) vs. vs. Diane Parry (FRA) 6-2, 6-3

R64
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Alison Riske (USA) 6-0, 6-2
Danka Kovinic (MNE) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 7-5
Qinwen Zheng (CHN vs. (19) Simona Halep (ROU) 2-6, 6-2, 6-1
Alize Cornet (FRA) vs. (13) Jelena Ostapenko (LAT) 6-0, 1-6, 6-3

(11) Jessica Pegula (USA) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-1, 5-7, 6-4
(24) Tamara Zidansek (SLO) vs. Mayar Sherif (EGY) – walkover
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (30) Ekaterina Alexandrova 6-7(3), 6-3, 6-4
(WC) Leolia Jeanjean (FRA) vs. (8) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 6-2
==
(3) Paula Badosa (ESP) vs. Kaja Juvan (SLO) 7-5, 3-6, 6-2
(29) Veronika Kudermetova vs. (Q) Aleksandra Krunic (SRB) 6-3, 6-3
(22) Madison Keys (USA) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-4, 7-6(3)
(16) Elena Rybakina (KAZ) vs. (WC) Katie Volynets (USA) 6-4, 6-0

Shelby Rogers (USA) vs. (9) Danielle Collins (USA) 6-4, 6-3
(20) Daria Kasatkina vs. (Q) Fernanda Contreras Gomez (MEX) 6-0, 6-3
(28) Camila Giorgi (ITA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 7-5
(7) Aryna Sabalenka) vs. Madison Brengle (USA) 6-1, 6-3
====
Martina Trevisan (ITA) vs. Magda Linette (POL) 6-3, 6-2
(WC) Daria Saville (AUS) vs. (32) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 6-2
(21) Angelique Kerber (GER) vs. (WC) Elsa Jacquemot (FRA) 6-1, 7-6(2)
Aliaksandra Sasnovich vs. (12) Emma Raducanu (GBR) 3-6, 6-1, 6-1

(14) Belinda Bencic (SUI) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-2, 6-4
(17) Leylah Fernandez (CAN) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 6-2
(27) Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-1
Karolina Muchova (CZE) vs. (4) Maria Sakkari (GRE) 7-6(5), 7-6(4)
==
Varvara Gracheva vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-4, 6-7(5), 7-5
(31) Elise Mertens (BEL) vs. Marie Bouzkova (CZE) – walkover
(18) Cori Gauff (USA) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 7-6(4)
Kaia Kanepi (EST) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 6-4

(15) Victoria Azarenka vs. Andrea Petkovic (GER) 6-1, 7-6(3)
(23) Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Olga Danilovic (SRB) 6-4, 6-1
Sloane Stephens (USA) vs. (26) Sorana Cirstea (ROU) 3-6, 6-2, 6-3
Diane Parry (FRA) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-3, 6-3

R128
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 6-2, 6-0
Danka Kovinic (MNE) vs. (25) Ludmilla Samsonova 2-6, 6-2, 6-1

(19) Simona Halep (ROU) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-4, 1-6, 6-1
(13) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 6-1, 6-4

(11) Jessica Pegula (USA) vs. Qiang Wang (CHN) 6-2, 6-4
(24) Tamara Zidansek (SLO) vs. Claire Liu (USA) 6-2, 6-2

(30) Ekaterina Alexandrova vs. Greet Minnen (BEL) 7-5, 6-3
(8) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Tessah Andrianjafitrimo (FRA) 2-6, 6-3, 6-1
==
(3) Paula Badosa (ESP) vs. (WC) Fiona Ferro (FRA) 6-2, 6-0
(29) Veronika Kudermetova vs. (Q) Lin Zhu (CHN) 6-4, 3-6, 6-3

(22) Madison Keys (USA) vs. Anna Kalinskaya 6-3, 3-6, 6-4
(16) Elena Rybakina (KAZ) vs. Arantxa Rus (NED) 6-1, 5-7, 6-2

(9) Danielle Collins (USA) vs. (LL) Viktoriya Tomova (BUL) 6-0, 6-4
(20) Daria Kasatkina vs. Rebecca Sramkova (SVK) 6-2, 6-0

(28) Camila Giorgi (ITA) vs. Shuai Zhang (CHN) 3-6, 6-2, 6-2
(7) Aryna Sabalenka) vs. Chloe Paquet (FRA) 2-6, 6-3, 6-4
====
Magda Linette (POL) vs. (6) Ons Jabeur (TUN) 3-6, 7-6(4)
(32) Petra Kvitova (CZE) vs. Anna Bondar (HUN) 7-6(0), 6-1

(21) Angelique Kerber (GER) vs. Magdalena Frech (POL) 2-6, 6-3, 7-5
(12) Emma Raducanu (GBR) vs. (Q) Linda Noskova (CZE) 6-7(4), 7-5, 6-1

(14) Belinda Bencic (SUI) vs. (LL) Reka-Luca Jani (HUN) 6-1, 6-1
(17) Leylah Fernandez (CAN) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-0, 7-5

(27) Amanda Anisimova (USA) vs. Naomi Osaka (JPN) 7-5, 6-4
(Q) Donna Vekic (CRO) vs. (Q) Mirjam Bjorklund (SWE) 7-6(6), 6-2
Karolina Muchova (CZE) vs. (WC) Carole Monnet (FRA) 6-3, 6-3
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. Clara Burel (FRA) 6-2, 6-3
==
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (5) Anett Kontaveit (EST) 7-6(5), 7-5
(31) Elise Mertens (BEL) vs. Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-3, 6-1

(18) Cori Gauff (USA) vs. (Q) Rebecca Marino (CAN) 7-5, 6-0
Kaia Kanepi (EST) vs. (10) Garbine Muguruza (ESP) 2-6, 6-3, 6-4

(15) Victoria Azarenka vs. Ana Bogdan (ROU) 6-7(7), 7-6(1), 6-2
(23) Jil Teichmann (SUI) vs. Bernarda Pera (USA) 6-2, 6-1

(26) Sorana Cirstea (ROU) vs. Tatjana Maria (GER) 6-3, 6-3
Diane Parry (FRA) vs. (2) Barbora Krejcikova (CZE) 1-6, 6-2, 6-3


ATP Challenger (uge 21)

Place Country Category Surface
Troisdorf GER Challenger 80 Clay
Vicenza ITA Challenger 80 Clay

 

Challenger TV


WTA Challenger (uge 21)

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 21)

Place Country Category Surface
Jablonec nad Nisou Czech Republic M25 – Livestream  Clay
Netanya Israel M25  Hard
Mataro Spain M25 – Livestream  Clay
Monastir Tunisia M25  Hard
Antalya Turkey M15 – Livestream  Clay
Brcko Bosnia and Herzegovina M15  Clay
Bucharest Romania M15  Clay
Cancun Mexico M15  Hard
Heraklion Greece M15 – Livestream  Hard
M15 Quito Ecuador M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Novomoskovsk Ukraine M15 Clay
Oran Algeria M15  Clay
Ulcinj Montenegro M15  Clay

 

M25 Jablonec nad Nisou – Livestream

Kvartfinale: (545) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [6] (466) Damien Wenger (SUI) 7-5, 6-7(1), 0-6
1/8-finale: (545) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (569) Martin Krumich (CZE) 6-1, 6-0
R32: (545) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [2] (389) Titouan Droguet (FRA) 3-6, 7-6(6), 6-4

Doubles

Semifinale: Vanshelboim/Bergevi vs. (4) Calvin Hemery (FRA)/Damien Wenger (SUI) 1-6, 2-6
Kvartfinale: Vanshelboim/Bergevi vs. Matyas Cerny/Daniel Paty (CZE) 6-4, 6-2
1/8-finale: (1) Eric Vanshelboim (UKR)/Filip Bergevi (SWE) – bye


M15 Antalya[2]Q32: Nikolaj Katic (DEN) vs. [13] Jesse De Jager (NED) 7-6(7), 3-6, [4-10]


ITF Women (uge 21)

Place Country Category Surface
Orlando, FL USA W60 – Livestream  Hard
Almada Portugal W25  Hard
Daegu Korea, Rep. W25  Hard
Grado Italy W25  Clay
Kiryat Gat Israel W25  Hard
Tbilisi Georgia W25  Hard
Annenheim Østrig W15 – Livestream Grus
Antalya Turkey W15 – Livestream  Clay
Cancun Mexico W15  Hard
Heraklion Crete Greece W15 – Livestream  Clay
Krsko Slovenia W15 – Livestream Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Oran Algeria W15  Clay
Santa Margarita de Montbui Spain W15  Hard

 

W60 Orlando

Q16: (997) Olivia Gram (DEN) vs. [6] (523) Anastasia Nefedova 1-6, 1-6


W15 Oran

Kvartfinale: [5] (1125) Elena Jamshidi (DEN) vs. [2] (694) Lexie Stevens (NED) 4-6, 1-6

1/8-finale:
[5] (1125) Elena Jamshidi (DEN) vs. Divine Dasam Nweke (DEN) 6-2, 6-3
[2] (694) Lexie Stevens (NED) vs.

R32
[5] (1125) Elena Jamshidi (DEN) – bye
Divine Dasam Nweke (DEN) vs. (Q) Naila Zerhouni (ALG) 6-0, 6-0
Eleanor Baglow (GBR) vs. Weronika Forys (POL) – Not Played
[2] (694) Lexie Stevens (NED) vs. Eleanor Baglow (GBR) 6-2, 6-2

Doubles

Kvartfinale: Nweke/Jamshidi vs. (1) Lexie Stevens (NED)/Luisa Meyer Auf Der Heide (GER) 5-7, 2-6

1/8-finale
(1) Lexie Stevens (NED)/Luisa Meyer Auf Der Heide (GER) – bye
Divine Dasam Nweke/Elena Jamshidi (DEN) vs. Yassamine Boudjadi (ALG)/Snehal Mane (IND) 6-2, 7-5


W15 Annenheim

Q16: Cecilie Wiche (DEN) vs. Katerina Filip (SWE) 1-6, 6-7(2)


ITF Junior (uge 21)

JA, French Open (FRA) – Grus

Girls singles

Q16: (103) Natacha Schou (DEN) vs. [8] (62) Sonya Macavei (USA)


Grade 1, Charleroi-Marcinelle (BEL) – Grus

R64: (102) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) (644) Romane Longueville (BEL) 5-7, 3-6


Grade 4, Les Franqueses del Valles (ESP) – Hardcourt

Girls singles

1/8-finale: (1970) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. [5] (673) Gigi Hays (GBR) 4-6, 4-6
R32: (1970) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. Aranai Martinez Quintana (ESP) 6-3, 6-4

Girls doubles

1/8-finale: Emma Timm Neergaard (DEN)/Maria Christine Gulbrandsen (NOR) vs. (2) Imogen Haddad (GBR)/Ekua Youri (BOT)


Grade 5, Jönköping (SWE) – Grus

Boys singles

1/8-finale: (1101) Christopher Garde (DEN) vs. (1195) Olle Noltorp (SWE) 7-5, 4-6, 2-6
R32: (1101) Christopher Garde (DEN) vs. (1387) Tom Noltorp (SWE) 5-7, 6-4, 6-2

Q16
Hector Hertz Nissen (DEN) vs. Simon Munkhammar (SWE) 0-6, 1-6
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [5] (2232) Victor Tauson (SWE) 3-6, 2-6

Q32
Emil Remsted (DEN) vs. [1] (1716) Filip Soderqvist (SWE) 1-6, 0-6
Hector Hertz Nissen (DEN) vs. Arvid Hagejard (SWE) 6-1, 2-6, [10-7]
[3] (1975) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. Filip Slavkovic (SWE) 4-6, 7-5, [9-11]
August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. William Von Pongracz (SWE) 6-1, 6-4

Boys doubles

Kvartfinale: Garde/Ponomar vs. Timeo Gaillard (SUI)/Kacper Krolikowski (POL)
1/8-finale: (4) Christopher Garde (DEN)/Oleksandr Ponomar (UKR) vs. Simon Munkhammar/Filip Slavkovic (SWE) 6-3, 6-4

Girls singles

R32: [7] (1424) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (1588) Lovisa Valentinsson (SW) 3-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN)/Amina Kadic (SWE) vs. Thea Jagare/Lovisa Valentinsson (SWE)

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 21)

Cat 2, Tallin (EST) – Grus

U16 Boys singles

1/8-finale
(Q) (1004) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. [1] (39) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 3-6, 1-6
(Q) (878) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (Q) (1309) Viktor Lisinski (SWE) 6-7(4), 3-6

R32
(Q) (1004) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (503) Markus Valtson (EST) 6-3, 6-3
(Q) (878) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. (WC) (878) Rasmus Stalmeister (EST) 6-2, 4-6, 6-2

Qfi
[4] (878) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. [11] (1467) Jaagup Joonas (EST) 6-1, 6-2
[7] (1004) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (503) Markus Valtson (EST) 6-3, 6-4

U16 Boys doubles

Kvartfinale: Kjølbye/Mathiasen vs. (1) William Rejchtman Vinciguerra (SWE)/Sebastian Eie (NOR) 6-7(1), 2-6
1/8-finale: Sebastian Kjølbye/Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. Viktor Fainstein/Kevin-Kristjan Uba (EST) 6-2, 6-1


Cat 2, Lodz (POL) – Grus

U14 Boys singles

Kvartfinale: [10] (258) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. [7] (48) Jan Urbanski (POL)
1/8-finale: [10] (258) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. [8] (167) Samuel Sykora (SVK) 3-6, 6-3, 6-4
R32: [10] (258) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (1026) Maksym Kryvyi (UKR) 6-3, 6-1
R64: [10] (258) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (WC) Ignacy Rzewuski (POL) 6-1, 6-2


Cat 2, KaeaeRiku, Otepaeae Vald – Grus

U12 Boys singles

Finale: Sebastian Kvist (DEN) vs. Kaius Ketola (FIN) 6-3, 6-2
Semifinale: Sebastian Kvist (DEN) vs. Mikael Lehtinen (FIN)
Kvartfinale: Sebastian Kvist (DEN) vs. Janis Liberts (LAT) 4-6, 6-3, [10-6]
1/8-finale: Sebastian Kvist (DEN) vs. Jorma Peterson (EST) 6-0, 6-1
R32: Sebastian Kvist (DEN) vs. Ernests Sulcs (LAT) 6-0, 6-0

U12 Boys doubles

Finale: Kvist/Ketola vs. Mark Griaziutin (LTU)/Gustavs Brizs (LAT) 6-3, 6-3
Semifinale: Kvist/Ketola vs. Franciszek Goerick/Roch Wieczorek (POL) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Kvist/Ketola vs. Romans Kravcovs/Janis Liberts (LAT) 7-5, 6-2
1/8-finale: Sebastian Kvist (DEN)/Kaius Ketola (FIN) vs. Kristofer Kond/Richard Puhk (EST) 6-0, 6-3


Cat 3, Hradek Nad Nisou (CZE) – Grus

U16 Girls singles

R32: (973) Emma Paunovic (DEN) vs. (2239) Berenika Urbanova (CZE) 5-7, 4-6

U16 Girls doubles

Finale: Paunovic/Chrisstoffles vs. Valentina Vachkova/Nikol Janickovicova (CZE) 4-6, 3-6
Semifinale: Paunovic/Chrisstoffles vs. (2) Anna Maria Payer (AUT)/Sara Rydholt (NOR) 4-6, 7-5, [10-4]
Kvartfinale: Emma Paunovic (DEN)/Floortje Corien Anne Chrisstoffels (NED) vs. Nikol Marie Jarolimkova/Pavla Sviglerova (CZE) 6-4, 3-6, [10-5]


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage