Clara Tauson var ikke i kampform, da hun efter en længere pause mødte Marta Kostyuk i Madrid. Nu får hun mulighed for revanche i Rom, hvor Iga Swiatek er titelkandidat

For 2. uge i træk dyster toppen hos både WTA og ATP på næsthøjeste niveau lige under Grand Slam, når karavanen flytter fra Madrid til Rom, hvor kvalifikationen til Internazionali BNL d’Italia blev gennemført lørdag-søndag.

Allerede lørdag blev det klart, at der ikke bliver dansk deltagelse i ATP 1000 udgaven, hvor Holger Vitus Nødskov Rune måtte forlade turneringen allerede efter 1. kvalrunde lørdag.

ATP 1000 Rom: Holger Rune langt under forventet niveau i kvalifikation

Til gengæld er Danmark repræsenteret i WTA 1000 udgaven, hvor Clara Tauson på papiret så ud til at kunne få en rimelig chance for sejr i 1. runde, da hun ifølge lodtrækningen møder en spiller fra kvalifikationen.

Den statistiske sandsynlighed for at møde samme modstander i 1. runde 2 uger i træk er normalt forsvindende lille, men da 19-årige Marta Kostyuk (UKR) er en af de 8 vindere af kvalfinalerne, var chancen for et nyt møde alligevel en reel mulighed, som viser sig at blive en realitet.

WTA 1000 Madrid: Sikker sejr til Kostyuk mod Clara Tauson uden kampform

Kostyuk blev i 2. runde selv sendt ud af turneringen i Madrid af den 19-årige US Open vinder Emma Raducanu (GBR), der vandt sikkert 6-2, 6-1, men efter 2 sejre i kvalifikationen i Rom har Kostyuk således i alt spillet 4 kampe, mens Clara fortsat blot har spillet den ene kamp, og derfor er forudsætningen for dansk sejr uden tvivl, at Clara rammer et væsentligt højere stabilt niveau end i Madrid.

Tilføjelse: Kort efter artiklens udgivelse blev det oplyst, at Clara har meldt afbud som følge af en rygskade.

Marta Kostyuk, Emma Raducanu
Marta Kostyuk of Ukraine & Emma Raducanu of Great Britain in action during the second round of the 2022 Mutua Madrid Open WTA 1000 tennis tournament 2022;Madrid;Mutua Madrid Open;Spain;Tennis;WTA

Raducanu har fortsat svært ved at følge op succes’en ved US Open, og hun blev efter sejren over Kostyuk i Madrid besejret i 1/8-finalen i 3 sæt af Kostyuk’s landsmand Anhelina Kalinina, der i kvartfinalen blev sendt ud af Jil Teichmann (SUI), der derefter blev sendt ud i semifinalen af Jessica Pegula (USA), der i finalen blev besejret af 8. seedede Ons Jabeur.

Jabeuar var allerede efter 2. runde i Madrid den eneste af de 8 topseedede, der stadig var med i turneringen, hvor der var afbud fra ranglistens no. 1 Iga Swiatek, der netop havde vundet titlen og en Porsche ved WTA 500 i Stuttgart,

Med Swiatek tilbage er det svært at pege på andre som topfavorit til titlen i Rom,
Jabeur er seedet 9, og hun møder i 1. runde 32-årige Sorana Cirstea (ROU), der fører 2-0 i indbyrdes opgør, som dog stammer helt tilbage til 2013 og 2014.

Siden Australian Open har det spanske supertalent Carlos Alcaraz fejet næsten al modstand til side, idet han vandt sin første ATP 500 titel i Rio de Janeiro i februar, og måneden efter vandt han sin første ATP 1000 Masters titel i Miami.
I april kunne han tilføje yderligere en ATP 500 titel i Barcelona, og i sidste uge vandt han dagen efter sin 19-års fødselsdag over sit store forbillede, gruskongen Rafael Nadal, og dagen efter over ranglistens no. 1 Novak Djokovic, inden han i finalen vandt en stensikker sejr i opvisningsstil over Alexander Zverev og sikrede karrierens anden Masters titel.

Eneste nederlag side Australian open var i 3 sæt mod Nadal i kvartfinalen ved ATP 1000 Indian Wells samt et knebent 1. runde nederlag i den første grusturnering i Monte Carlo mod Sebastian Korda (USA).

Spørgsmålet er om Alcaraz også i Rom kan mobilisere de fornødne resurser til at gentage kunststykket i Rom, men ATP tvivler i tweet’et herover på, at der er en øvre grænse for den unge spaniers formåen.
Det bliver dog ikke opklaret ved turneringen i Rom, idet Alcaraz efterfølgende har meldt afbud, som begrundes med en skade i højre ankel, som han vrikkede om på i kampen mod Nadal, så det virker helt fornuftigt at springe Rom over, så han kan være 100 procent klar til French Open.

I stedet overtager Emil Ruusuvouri (FIN) som Lucky Loser pladsen som 7. seedede i lodtrækningen, hvorved han sidder over i 1. runde, og finnen møder i 2. runde Cristian Garin (CHI).

Djokovic og Nadal er begge i øverste halvdel, og derfor er der lagt op til et møde mellem giganterne i semifinalen.
I modsatte halvdel findes 2. seedede Alexander Zverev, der således slipper for Alcaraz i en eventuel kvartfinale.

Semifinalen i nederste halvdel kan blive en gentagelse fra Madrid mod 4. seedede Stefanos Tsitsipas, der har udsigt til et nyt kvartfinale-opgør mod 6. seedede Andrey Rublev.

Turneringen i Rom dækkes massivt af TV 2 Sport X og TV 2 Play, og derudover kan alle kampe fra WTA udgaven følges på WTATV, men ATP kampene dækkes af Tennistv.

Eric Vanshelboim
Sportsfotograf.com – Eric Vanshelboim

Der er ekstra grund til at følge med i denne uges ATP Challenger turnering i Shymkent i Kazakhstan, idet ukrainske Eric Vanshelboim, der er opvokset i Danmark, hvor han spiller i KB, netop har vundet 2 kampe i kvalifikationen, og derved deltager han ligesom Mikael Torpegaard, der søndag fyldte 28 år, i hovedturneringen.

Eric deltog i slutningen af april i 2 M15-turneringer samme sted, hvor han nåede henholdsvis finalen og semifinalen,

Det lykkedes ikke for Torpegaard i de seneste Challenger turneringer i USA at bremse tilbagegangen på ranglisten, hvor han er no. 363, men i de næste 2 uger får han mulighed for at vende bøtten i Shymkent, hvor han spiller sin første kamp mandag formiddag mod 6. seedede no. 282 Kaichi Uchida (JPN).

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard

Kampen afvikles i skrivende stund (mandag kl. 1200), hvor Torpe fører 4-3 med break i 1. sæt.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 15. maj

Billeder: (Facebook-opslag): (Foto: Sportsfotograf.com): Holger Vitus Nødskov Rune (TV 2 Play Lyon), Sofia Nami Samavati (Livestream Varberg)

WTA/ATP 1000 Rom – TV 2 Play (WTA: WTATV.com, ATP: TennisTV)

Center Court – start 1300
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (9) Ons Jabeur (TUN) – WTA
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) – ATP

Pietrangeli – start 1400
Double finale – ATP
Double finale – WTA

====

ATP 250 Lyon

Court Central – start 1230
Francisco Cerundolo (ARG) vs. James Duckworth (AUS)
(6) Aslan Karatsev vs. Adrian Mannarino (FRA)
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Arthur Rinderknech (FRA)

====

ATP 250 Geneve

Center Court – NB 1400
(6) Tommy Paul (USA) vs. Tallon Griekspoor (NED)
(8) Alexander Bublik (KAZ) vs. Kamil Majchrzak (POL)

Court 1 – NB 1400
Double kamp

====

ATP Challenger – https://www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W25 Varberg – Livestream C1 & C2 – https://www.tennis.se/play/

Court 1 – start 1100
(489) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [2] (336) Maleno Helgø (NOR)

====


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 19) 

WTA & ATP 1000, Internazionali BNL d’Italia, Rom (ITA) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play, TV 2 Sport

WTA

Finale: (1) Iga Swiatek (POL) vs. (9) Ons Jabeur (TUN) 6-2, 6-2

Semifinale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (3) Aryna Sabalenka 6-2, 6-1
(9) Ons Jabeur (TUN) vs. Daria Kasatkina 6-4, 1-6, 7-5

Kvartfinale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Bianca Andreescu (CAN) 7-6(2), 6-0
(3) Aryna Sabalenka vs. Amanda Anisimova (USA) 4-6, 6-3, 6-2
(9) Ons Jabeur (TUN) vs. (4) Maria Sakkari (GRE) 1-6, 7-5, 6-1
Daria Kasatkina  vs. Jil Teichmann (SUI) 6-4, 3-2 Ret’d

1/8-finale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (16) Victoria Azarenka 6-4, 6-1
Bianca Andreescu (CAN) vs. (Q) Petra Martic (CRO) 6-4, 6-4
(3) Aryna Sabalenka vs. (13) Jessica Pegula (USA) 6-1, 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. (7) Danielle Collins (USA) 6-2, 6-2
==
(9) Ons Jabeur (TUN) vs. (Q) Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 6-2
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. (15) Cori Gauff (USA) 6-4, 7-5
Jil Teichmann (SUI) vs. Elena Rybakina (KAZ) 6-7(3), 6-3, 7-5
Daria Kasatkina vs. (2) Paula Badosa (ESP)  6-4, 6-4

R32
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (LL) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 6-3, 6-0
(16) Victoria Azarenka vs. Maria Camila Osorio (COL) 6-2, 6-4
Bianca Andreescu (CAN) vs. (LL) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-3, 7-6(4)
(Q) Petra Martic (CRO) vs. (5) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-3

(3) Aryna Sabalenka vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-0
(13) Jessica Pegula (USA) vs. Anhelina Kalinina (UKR) – walkover
Amanda Anisimova (USA) vs. (12) Belinda Bencic (SUI) 7-6(5), 6-1
(7) Danielle Collins (USA) vs. Simona Halep (ROU) 7-6(1), 6-3
==
(Q) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (8.) Garbine Muguruza (ESP) 3-6, 7-6(4), 6-1
(9) Ons Jabeur (TUN) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-5, 6-2
(15) Cori Gauff (USA) vs. (LL) Madison Brengle (USA) 6-2, 6-4
(4) Maria Sakkari (GRE) vs. Ekaterina Alexandrova 6-3, 6-2

Jil Teichmann (SUI) vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-2, 4-6, 6-4
Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Lauren Davis (USA) 6-4, 6-3
Daria Kasatkina vs. Leylah Fernandez (CAN) 4-6, 6-3, 7-6(2)
(2) Paula Badosa (ESP)  vs. (Q) Aliaksandra Sasnovich 6-2, 6-1

R64
(1) Iga Swiatek (POL) – bye
(LL) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. Shelby Rogers (USA) 3-6, 6-1, 6-4
Maria Camila Osorio (COL) vs. Lucia Bronzetti (ITA) 7-6(4), 6-3
(16) Victoria Azarenka vs. Viktorija Golubic (SUI) 6-3, 6-0

Bianca Andreescu (CAN) vs. (10) Emma Raducanu (GBR) 6-2, 2-1 Ret’d
(LL) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 1-6, 3-4 Ret’d
(Q) Petra Martic (CRO) vs. Karolina Muchova (CZE) 6-2, 3-6, 6-1
(5) Anett Kontaveit (EST) – bye
==
(3) Aryna Sabalenka – bye
Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Martina Trevisan (ITA) 6-4, 6-2
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Madison Keys (USA) 6-4, 6-4
(13) Jessica Pegula (USA) vs. Ludmilla Samsonova 4-6, 6-3, 6-4

(12) Belinda Bencic (SUI) vs. (WC) Elisabetta Cocciaretto (ITA) 6-4, 6-2
Amanda Anisimova (USA) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 6-2, 0-6, 6-4
Simona Halep (ROU) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 6-4
(7) Danielle Collins (USA) – bye
====
(8.) Garbine Muguruza (ESP) – bye
(Q) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Kaja Juvan (SLO) 7-5, 4-6, 7-5
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-3, 4-2 Ret’d
(9) Ons Jabeur (TUN) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-0, 7-6(1)

(15) Cori Gauff (USA) vs. Angelique Kerber (GER) 6-1, 6-4
(LL) Madison Brengle (USA) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 6-3
Ekaterina Alexandrova vs. Sloane Stephens (USA) 6-1, 6-2
(4) Maria Sakkari (GRE) – bye
==
(6) Karolina Pliskova (CZE) – bye
Jil Teichmann (SUI) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-2
Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Elina Avanesyan 6-4, 7-6
(Q) Lauren Davis (USA) vs. (11) Jelena Ostapenko (LAT) 6-2, 6-3

Leylah Fernandez (CAN) vs. (14) Anastasia Pavlyuchenkova 1-6, 6-2, 6-2
Daria Kasatkina vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 6-3
(Q) Aliaksandra Sasnovich vs. Veronika Kudermetova 3-6, 7-6(4), 6-1
(2) Paula Badosa (ESP) – bye

Qfi
(1) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (10) Ana Kunjuh (CRO) 4-6, 6-2, 6-2
(2) Tereza Martincova (CZE) vs. (12) Kristina Kucova (SVK) 6-3, 6-4
(3) Aliaksandra Sasnovich vs. (9) Andrea Petkovic (GER) 7-5, 6-0
(11) Kaja Juvan (SLO) vs. (4) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 1-6, 7-6, 6-4
(16) Elina Avanesyan vs. (5) Madison Brengle (USA) 2-6, 6-3, 6-2
(13) Lauren Davis (USA) vs. (6) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 5-1 Ret’d
(7) Petra Martic (CRO) vs. Susan Bandecchi (SUI) 6-4, 6-3
(8) Marta Kostyuk (UKR) vs. (15) Cristina Bucsa (ESP) 6-1, 5-7, 6-3

Q32: (4) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Ulrikke Eikeri (NOR) 6-3, 6-1


ATP

Finale: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-0, 7-6(5)

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (5) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 4-6, 6-3, 6-3

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (8.) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 7-6(1)
(5) Casper Ruud (NOR) vs. (13) Denis Shapovalov (CAN) 7-6(7), 7-5
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (10) Jannik Sinner (ITA) 7-6(5), 6-2
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Cristian Garin (CHI) 7-5, 6-2

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (PR) Stan Wawrinka (SUI) 6-2, 6-2
(8.) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (LL) Marcos Giron (USA) 6-3, 6-2
(13) Denis Shapovalov (CAN) vs. (3) Rafael Nadal (ESP) 1-6, 7-5, 6-2
(5) Casper Ruud (NOR) vs. Jenson Brooksby (USA) 6-3, 6-4
==
(10) Jannik Sinner (ITA) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-2, 7-6(6)
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Karen Khachanov 4-6, 6-0, 6-3
Cristian Garin (CHI) vs. Marin Cilic (CRO) 6-3, 4-6, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-3, 7-6(5)

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Aslan Karatsev 6-3, 6-2
(PR) Stan Wawrinka (SUI) vs. (Q) Laslo Djere (SRB) 7-6(8), 3-6, 6-4
(LL) Marcos Giron (USA) vs. (12) Diego Schwartzman (ARG) 6-1, 7-6(4)
(8.) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 4-6, 7-6(2), 6-2

(3) Rafael Nadal (ESP) vs. John Isner (USA) 6-3, 6-1
(13) Denis Shapovalov (CAN) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-4, 7-6(5)
Jenson Brooksby (USA) vs. David Goffin (BEL) 6-0, 7-6(1)
(5) Casper Ruud (NOR) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-7(4), 6-2, 6-4
==
Filip Krajinovic (SRB) vs. (6) Andrey Rublev 6-2, 6-4
(10) Jannik Sinner (ITA) vs. Fabio Fognini (ITA) 6-2, 3-6, 6-3
Karen Khachanov vs. (15) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-4, 2-6, 6-1
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 5-7, 7-6(4)

Cristian Garin (CHI) vs. (LL) Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 6-4
Marin Cilic (CRO) vs. (9) Cameron Norrie (GBR) 5-7, 6-2, 6-1
Alex De Minaur (AUS) vs. Tommy Paul (USA) 7-5, 6-4
(2) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Sebastian Baez (ARG) 7-6(6), 6-3

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
Aslan Karatsev vs. Lloyd George Harris (RSA) 3-6, 6-3, 7-6(7)
(Q) Laslo Djere (SRB) vs. (PR) Borna Coric (CRO) 6-2, 6-7(3), 6-3
(PR) Stan Wawrinka (SUI) vs. (14) Reilly Opelka (USA) 3-6, 7-5, 6-2

(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-2, 3-6, 7-6(3)
(LL) Marcos Giron (USA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 3-6, 6-4, 6-3
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Ilya Ivashka 6-2, 4-6, 6-4
(8.) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye
==
(3) Rafael Nadal (ESP) – bye
John Isner (USA) vs. (Q) Francisco Cerundolo (ARG) 6-4, 6-3
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Daniel Evans (GBR) 7-6(5), 3-6, 6-3
(13) Denis Shapovalov (CAN) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 7-6(5), 3-6, 6-3

David Goffin (BEL) vs. (11) Hubert Hurkacz (POL) 7-6(8), 7-6(2)
Jenson Brooksby (USA) vs. (WC) Flavio Cobolli (ITA) 6-3, 6-4
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Sebastian Korda (USA) 6-4, 6-1
(5) Casper Ruud (NOR) – bye
====
(6) Andrey Rublev – bye
Filip Krajinovic (SRB) vs. Frances Tiafoe (USA) 7-6(7), 7-6(4)
Fabio Fognini (ITA) vs. (PR) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 7-6(5)
(10) Jannik Sinner (ITA) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-4, 6-3

(15) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 6-2
Karen Khachanov vs. (Q) Giulio Zeppieri (ITA) 6-3, 6-4
Grigor Dimitrov (BUL) vs. (Q) Brandon Nakashima (USA) 6-3, 6-4
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye
==
(LL) Emil Ruusuvuori (FIN) – bye
Cristian Garin (CHI) vs. (WC) Francesco Passaro (ITA) 6-3, 6-2
Marin Cilic (CRO) vs. (WC) Matteo Arnaldi (ITA) 6-1, 6-4
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. (WC) Luca Nardi (ITA) 6-4, 6-4

Alex De Minaur (AUS) vs. (Q) Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-1
Tommy Paul (USA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 6-4
(Q) Sebastian Baez (ARG) vs. (Q) Tallon Griekspoor (NED) 6-3, 6-7(7), 6-2
(2) Alexander Zverev (GER) – bye

Qfi
[1] (40) Sebastian Baez (ARG) vs. [12] (59) Emil Ruusuvuori (FIN) 6-7(3), 6-4, 7-5
[6] (54) Laslo Djere (SRB) vs. (81) Hugo Dellien (BOL) 6-4, 6-2
Brandon Nakashima (USA) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 7-6
(WC) Giulio Zeppieri (ITA) vs. (14) Maxime Cressy (USA) 4-6, 6-4, 7-6(5)
(5) Francisco Cerundolo (ARG) vs. Joao Sousa (POR) 6-2, 7-6(4)
Dusan Lajovic (SRB) vs. (6) Marton Fucsovics (HUN) 4-0 Ret’d
(10) Tallon Griekspoor (NED) vs. (7) Marcos Giron (USA) 7-6(7), 6-2

Q32 (udvalgte)
[1] (40) Sebastian Baez (ARG) vs. (73) Soon Woo Kwon (KRO) 6-4, 6-4
[12] (59) Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (WC) (460) Giovanni Fonio (ITA) 6-4, 6-7(7), 6-3

[2] (45) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (81) Hugo Dellien (BOL) 1-6, 6-1, 3-6
[6] (54) Laslo Djere (SRB) vs. (92) Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-4, 6-4


ATP Challenger (uge 19)

Place Country Category Surface
Bordeaux FRA Challenger 125 Clay
Hellbronn GER Challenger 100 Clay
Coquimbo CHI Challenger 80 Clay
Shymkent KAZ Challenger 80 Clay
Zagreb CRO Challenger 80 Clay

 

Shymkent
Tidsforskel: cet +4 timer

1/8-finale
(363) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (324) Viktor Durasovic (NOR) 4-6, 6-7(2)

R32
(324) Viktor Durasovic (NOR) vs. (WC) (506) Beibit Zhukayev (KAZ) 6-4, 6-2
(363) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [6] (282) Kaichi Uchida (JPN) 6-3, 4-6, 6-3

(Q) (565) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [3] (248) Alexander Shevchenko – tir ca. 0900cet C11

Qfi: (565) Eric Vanshelboim (UKR)  vs. (691) Savriyan Danilov 6-1, 6-2
Q16: (565) Eric Vanshelboim (UKR)  vs. [9] (476) Bogdan Bobrov 6-3, 5-7, 6-2

Doubles

Kvartfinale: Vanshelboim/Ionel vs. Sebastian Fanselow (GER)/Kaichi Uchida (JPN) 6-7(2), 6-7(11)
1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Nicholas David Ionel (ROU) vs. (1) Robin Haase (NED)/Petros Tsitsipas (GRE) 6-4, 3-6, [10-6]

Challenger TV


WTA Challenger (uge 19)

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 19)

Place Country Category Surface
Kalmar Sweden M25 – tennis.se  Clay
Monastir Tunisia M25  Hard
Nottingham Great Britain M25 – Livestream  Hard
Prague Czech Republic M25 – Livestream  Clay
Santa Margherita di Pula Italy M25 – Livestream  Clay
Antalya Turkey M15 – Livestream  Clay
Cairo Egypt M15 – Livestream  Clay
Cancun Mexico M15  Hard
Doboj Bosnia and Herzegovina M15  Clay
Heraklion Greece M15 – Livestream  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Ulcinj Montenegro M15  Clay
Valldoreix Spain M15  Clay

 

M25 Kalmar

Livestream C1 & C2 – https://www.tennis.se/play/

Finale: [1] (346) Louis Wessels (GER) vs. [6] (633) Daniele Capecchi (ITA) 6-2, 6-3

Semifinale
(1696) Elmer Møller (DEN) vs. [1] (346) Louis Wessels (GER) 1-6, 7-6(2), 3-6
[6] (633) Daniele Capecchi (ITA) vs. (1153) Leo Borg (SWE) 7-6(5), 6-3

Kvartfinale
[1] (346) Louis Wessels (GER) vs. (Q) Arslanbek Temirhanov (SWE) 7-5, 7-5
(1696) Elmer Møller (DEN) vs. (909) Karl Friberg (SWE) 6-3, 1-6, 6-4
(1153) Leo Borg (SWE) vs. (WC) Michael Minasyan (SWE) 6-4, 7-5
[6] (633) Daniele Capecchi (ITA) vs. (2166) Adrian Oetzbach (GER) 6-3, 6-4

1/8-finale
(1696) Elmer Møller (DEN) vs. (1738) Adam Heinonen (SWE) 6-4, 6-1
(909) Karl Friberg (SWE) vs. (WC) (1031) Simon Freund (SWE) 6-1, 6-1
==
(WC) Michael Minasyan (SWE) vs. (Q) Jonathan Stenberg (SWE) 6-1, 7-6(6)
(1153) Leo Borg (SWE) vs. (968) Yan Sabanin 6-4, 7-5

R32
(1738) Adam Heinonen (SWE) vs. [3] (456) Jonathan Mridha (SWE) 3-0 Ret’d
(1696) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) Isac Stroemberg (SWE) 6-2, 6-1
(WC) (1031) Simon Freund (SWE) vs. (1451) Tom Gentzsch (GER) 7-6(3), 6-4
(909) Karl Friberg (SWE) vs. [5] (532) Ivan Nedelko 3-6, 6-3, 6-4

(735) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (Q) Jonathan Stenberg (SWE) 5-7, 6-4, 4-6
(WC) Michael Minasyan (SWE) vs. (Q) Eric Lindstrom (SWE) 6-2, 6-1
(1153) Leo Borg (SWE) vs. (1849) Robin Thour (SWE) 6-0, 6-4
(968) Yan Sabanin vs. [4] (528) Remy Bertola (SUI) 6-4, 6-2

Qfi
Nikolaj Katic (DEN) vs. (WC) Eric Lindstrom (SWE) 4-6, 6-4, [6-10]
[8] Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [12] Patric Prinoth (ITA) 5-7, 5-7

Q16
Fidel Nweke (DEN) vs. Anton Krondell (SWE) 4-6, 0-6

Nikolaj Katic (DEN) vs. Kenzo Koistila Larsson (SWE) 3-6, 6-1, [10-3]
(WC) Eric Lindstrom (SWE) vs. Anton Alexander Lukeniuk (SWE) 6-0, 6-0

[8] Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Frank Jansson Frank (SWE) 6-0, 6-0
[12] Patric Prinoth (ITA) vs. Dino Curovic (SWE) 6-1, 6-0

Doubles

Finale: Ingildsen/Freund vs. Isac Stroemberg/Timothy Carlsson Seger (SWE) 6-1, 6-1
Semifinale: Ingildsen/Freund vs. (4) Robin Thour/Adam Heinonen (SWE) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Ingildsen/Freund vs. Alexander Watanabe Eriksson/Sebastian Eriksson (SWE) 6-3, 6-1

1/8-finale
Felipe Mikkelsen/Nikolaj Katic (DEN) vs. Nicolas Kobelt (SUI)/Arslanbek Temirhanov (SWE) 4-6, 6-7(3)
(2) Johannes Ingildsen (DEN)/Simon Freund (SWE) vs. Jannik Opitz (GER)/James Markiewicz (GBR) 6-4, 3-6, [10-7]


ITF Women (uge 19)

Place Country Category Surface
La Bisbal D’Emporda Spain W100 – Livestream  Clay
Saint-Gaudens France W60  Clay
Nottingham Great Britain W25 – Livestream  Hard
Osijek Croatia W25 – Livestream  Clay
Santa Margherita di Pula Italy W25 – Livestream  Clay
Sarasota, FL USA W25  Clay
Varberg Sweden W25 – tennis.se  Clay
Antalya Turkey W15 – Livestream  Clay
Cairo Egypt W15 – Livestream  Clay
Cancun Mexico W15  Hard
Heraklion Greece W15 – Livestream  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Sao Paulo Brazil W15  Clay

 

W25 Varberg

Livestream C1 & C2 – https://www.tennis.se/play/

Finale: (489) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [2] (336) Maleno Helgø (NOR) 1-6, 6-1, 6-4

Semifinale
(489) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [1] (276) Anna Siskova (CZE) 6-0, 7-6(5)
[2] (336) Maleno Helgø (NOR) vs. [5] (348) Kamilla Bartone (LAT) 6-2, 6-4

Kvartfinale:
[1] (276) Anna Siskova (CZE) vs. [7] (370) Yana Morderger (GER) 6-2, 2-6, 6-4
(489) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [8] (375) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) 6-2, 6-0
[5] (348) Kamilla Bartone (LAT) vs. [3] (341) Ekaterina Makarova 6-3, 7-5
[2] (336) Maleno Helgø (NOR) vs. (411) Mona Barthel (GER) 6-1, 7-5

1/8-finale:
(489) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [4] (347) Lena Papadakis (GER) 6-4, 6-3
[8] (375) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. (Q) Daria Lopatetska (UKR) 4-6, 7-6(1), 6-2

R32:
[4] (347) Lena Papadakis (GER) vs. (WC) Tilde Stromquist (SWE) 6-2, 6-0
(489) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. (579) Anastasiya Konstantinovna Soboleva (UKR) 6-3, 2-6, 6-2

QFi: [6] Divine Dasam Nweke (DEN) vs. [12] Emilie Elde (NOR) 6-1, 1-6, [4-10]
Q16: [6] Divine Dasam Nweke (DEN) – bye

Doubles

1/8-finale: Divine Dasam Nweke (DEN)/Maryia Savitskaya vs. Julita Saner/June Bjork (SWE) 4-6, 2-6


W25 Sarasota
Tidsforskel: cet -6 timer

Q16: [7] (962) Olivia Gram (DEN) vs. Sayaka Ishii (JPN) 4-6, 2-6


ITF Junior (uge 19)

Grade 1, Santa Croce Sull’Arno (ITA) – Grus

Girls singles

1/8-finale: [5] (29) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) (189) Melisa Ercan (TUR) 2-6, 6-1, 0-6
R32: [5] (29) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (WC) (164) Francesca Pace (ITA) 6-0, 6-2

Girls doubles

Kvartfinale: Svendsen/ Stoiber vs. Aruzhan Sagandikova (KAZ)/Shruti Ahlawat (IND) 6-4, 4-6, [8-10]
1/8-finale: (3) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Ranah Akua Stoiber (GBR) vs. Aya El Aouni (MAR)/Angelia Okutoyu (KEN) 7-6(5), 6-3


Grade 2, St. Poelten (AUT) – Grus

Girls singles

R32: [8] (102) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) (634) Claudia Gasparovic (AUT) 6-4, 2-6, 2-6

Girls doubles

Finale: Schou/Jamrichova vs. (1) Nina Vargova (SVK)/Carolina Kuhl (GER)
Semifinale: Schou/Jamrichova vs. (2) Malwina Rowinska (POL)/Anastasiia Gureva 2-6, 6-2, [10-7]
Kvartfinale: Schou/Jamrichova vs. Ellie Daniels (CAN)/Hayu Kinoshita (JPN) 7-5, 6-2
1/8-finale: (3) Natacha Schou (DEN)/Renata Jamrichova (SVK) vs. Zuzanna Bednarz (POL)/Flo Helsen (BEL) 6-1, 6-4


Grade 3, Tehran (IRI) – Grus

Boys singles

Kvartfinale: [1] (136) Amirkhamza Nasridinov vs. [7] (456) Kasra Rahmani (IRI) 7-5, 0-6, 2-6
1/8-finale: (701) Yakup Uzunel (DEN) vs. [1] (136) Amirkhamza Nasridinov  7-6(2), 3-6, 6-2

R32
[1] (136) Amirkhamza Nasridinov vs. (Q) Soroosh Madanian (IRI) 6-0, 6-1
(701) Yakup Uzunel (DEN) vs. (Q) (1904) Parsa Ashjari (IRI) 6-2, 6-3

Boys doubles

Semifinale: Uzunel/Bortnichek vs. (3) Goran Zgola (POL)/Rayen Hermassi (TUN)
Kvartfinale: Uzunel/Bortnichek vs. (2) Dmitry Bessonov/Amirkhamza Nasridinov 6-3, 6-4
1/8-finale: Yakup Uzunel (DEN)/Nikita Bortnichek vs. Mani Kardan/Kian Karimi Reykandeh (IRI) 6-3, 6-1


Grade 3, Coral Gables (FL, USA) – Grus

R64: [11] (596) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (706) Arina Orenshchenkova (USA) 2-6, 6-2, 4-6


Grade 5, Girona (ESP) – Grus

Girls singles

R32: [6] (852) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1232) Maria Sofia Madrid Rocca (ARG) 1-6, 7-6(6), 4-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 19)

Cat 2, Maribor (SLO) – Grus

U16 Boys singles

1/8-finale: (548) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. [4] (96) Paolo Angeli (SLO) 6-3, 6-7(3), 1-6

R32
(548) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. [13] (237) Lenny Couturier (FRA) 7-5, 6-1
(610) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [15] (308) Maksym Kalabishka (UKR) 3-6, 6-3, 3-6

R64
(548) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. Felipe De La Hormaza (CRC) 6-1, 6-1
(610) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (WC) (1143) Vito Cerezin (CRO) 6-2, 6-4

Q32: Marcus Tofft (DEN) vs. Andraz Rozman (SLO) 2-6, 4-6

U16 Boys doubles

Semifinale: Poulsen/Sørensen vs. (1) Antonio Voljavec (CRO)/Nikola Jovic (SRB) 1-6, 3-6
Kvartfinale: Poulsen/Sørensen vs. (4) Lenny Couturier (FRA)/Ethan Dasset (BEL) 7-6(4), 6-2
1/8-finale: (8) August Brostrøm Poulsen/Christian Grønfeldt Sørensen (DEN) vs. Vigto Cerezin/Lukas Slivar (CRO) 7-5, 5-7, [10-4]


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelATP 1000 Rom: Holger Rune langt under forventet niveau i kvalifikation
Næste artikelSådan slutter damernes DH grundspil
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.