Holger Rune tilskrives gode chancer mod no. 30 Cristian Garin. Mikael Torpegaard og Christian Sigsgaard forventes på livestream

I den forløbne uge fik Holger Vitus Nødskov Rune – der fylder 19 år 29. april – sat en tyk streg under, at han er i stand til at hamle op med nogle af de bedste spillere på ATP-touren, da han efter 2 sejre i kvalifikationen til ATP 1000 Monte Carlo først vandt over ranglistens no. 31 Aslan Karatsev og derefter i store perioder havde overtaget mod no. 7 Casper Ruud.a

Sejren over Karatsev var på ingen måde en overraskelse for bookmakerne, der havde Holger som favorit mod no. 31, og det samme er tilfældet, når Holger mandag eftermiddag ved ATP 250 Serbia Open i Beograd møder no. 30 Cristian Garin (CHI), der er seedet 5 i turneringen.
Odds fra Unibet (1.68-2.18), Bet365 (1.61-2.20) og Danske spil (1.65-2.20) tyder på, at Holger i øjeblikket allerede vurderes at have et niveau, som er højere end top 30, selvom han fortsat vil være lige under top 70 på ranglisten på mandag.

Endnu en indikation på at Holger forventes at blive en af fremtidens topspillere, er indgåelsen af sponsoraftaler til 2-cifrede millionbeløb med både Babolat og Nike, der som udgangspunkt kun indgår sådanne aftaler med spillere, som forventes at nå helt til tops.

Holger har i optakten til Serbia Open haft mulighed for at træne sammen med ranglistens no. 1 Novak Djokovic, der er seedet 1 i turneringen foran no. 8 Andrey Rublev, som Holger tidligst kan møde i kvartfinalen, hvis han lever op til bookmakernes forventninger mod Garin, og derefter vinder over no. 49 Dusan Lajovic (SRB) eller en kvalspiller.
I samme (nederste) halvdel er Karatsev seedet 4 og Fabio Fognini er seedet 6.

I øverste halvdel er Djokovic oversidder i 1. runde, og han er sikker på at møde en landsmand i 2. runde, idet han møder vinderen af no. 62 Laslo Djere og no. 490 Hamad Medjedovic, der er samme årgang (2003) som Holger.

I samme 4. del er Djokovic’ landsmand no. 38 Miomir Kecmanovic seedet 7, og han møder i 1. runde no. 84 Richard Gasquet (FRA).
Vinderen kan møde Dominic Thiem (AUT), der efter en langvarig skade gjorde comeback forleden ved ATP Challenger i Marbella, hvor han blev sendt ud i 1. runde af no. 228 Pedro Cachin (ARG).
Thiem møder i 1. runde no. 74 John Millman (AUS), der formentlig tirsdag får mulighed for sin første sejr over østrigeren, der fører 3-0 indbyrdes.

Kampene fra Center Court i Beograd vises på Tennistv og TV 2 Play, men kampe med Holger vises desuden på TV 2 Sport X, der ellers transmittere kampe fra ugens største ATP 500 turnering Barcelona Open Banc Sabadell, hvor de 4 topseedede er vinderen af Monte Carlo, Stefanos Tsitsipas, Casper Ruud, Felix Auger-Aliassime og Cameron Norrie.
En seriøs outsider er den 5. seedede spanske komet Carlos Alcaraz, der fylder 19 en uge efter Holger.

På grund af Billie Jean King Cup var der ingen WTA turneringer i den forløbne uge, men i den kommende uge skydes den europæiske grus-sæson for alvor i gang med WTA 500 Porche Tennis Grand Prix i Stuttgart og WTA 250 TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul, hvor 19-årige Clara Tauson oprindeligt var tilmeldt.

Clara har dog været nødsaget til at melde afbud, hvilket hænger sammen med, at Clara og mindst 15 andre spillere blev hårdt ramt af sygdom i Miami, hvor Clara måtte opholde sig i dagevis for at blive frisk nok til blot at rejse til Europa.
Efterfølgende har hun – som det fremgår af denne video på hendes Instagram – arbejdet på at blive klar til den europæiske sommer.

Selvom Clara har arbejdet planmæssigt med at opbygge fysikken til en komprimeret europæisk sommer, er helbredet fortsat ikke helt, hvor det skal være, og derfor fravalgtes Istanbul, hvor de topseedede er no. 23 Elise Mertens (BEL), der indleder mod no. 77 Rebecca Peterson (SWE), og no. 24 Sorona Cirstea (ROU), der møder Aliaksandra Sasnovic, der spiller under neutralt flag.

Turneringen kan følges på WTATV og fra torsdag desuden på TV 2 Play, som fra tirsdag sender fra WTA 500 Porche Tennis Grand Prix i Stuttgart, hvor der også sendes kampe fra onsdag på TV 2 Sport.

De 4 topseedede i Stuttgart er no. 1 Iga Swiatek foran no. 3 Paula Badosa, no. 4 Aryna Sabalenka og no. 5 Maria Sakkari, der alle er oversiddere i 1. runde, hvor der er internt tjekkisk opgør mellem 6. seedede Karolina Pliskova og Petra Kvitova.

Davis Cup Indien 2022
Foto: Dansk Tennis Forbund – Mikael Torpegaard

Der bliver formentlig mulighed for at følge et par af de danske Davis Cup spillere på livestream, idet Mikael Torpegaard søndag aften spillede sig videre fra 1. kvalrunde ved ATP Challenger 80 i Tallahassee i Florida, og han møder i kvalfinalen mandag kl. 1600 no. 420 Andrew Harris (AUS).
Alle ATP Challenger kampe kan følges på livestream på Livestream.com/ATP.

Davis Cup 2021
Foto: Morten Olsen/Dansk Tennis Forbund – Christian Sigsgaard

Ligesom i sidste uge er 25-årige Christian Sigsgaard, der er no. 801 på ATP-ranglisten, tilmeldt en M25 turnering i Nottingham, hvor han i sidste uge vandt 2 kampe i kvalifikationen og i 1. runde af hovedturneringen 7-6(5), 6-2 over no. 505 Luca Potenza (ITA), inden han i 1/8-finalen mødte 1. seedede no. 216 Antoine Escoffier (FRA), der vandt 6-4, 6-2, og senere vandt han titlen.

Der er i skrivende stund fortsat ikke trukket lod til hovedturneringen, hvor Sigsgaard forventes at være direkte inde, selvom han på Acceptancelisten oprindelig stod til at spille kvalifikation.
I sidste uge var der livestream fra 4 baner, så der kan blive mulighed for igen at få Sigsgaard på skærmen.

Også 18-årige Elmer Møller kvalificerede sig i sidste uge med 2 sejre i kvalifikationen til hovedturneringen, hvor han i 1. runde mødte no. 611 Arthur Reymond (FRA), der vandt 6-0, 7-5.

I søndagens 1. kvalrunde til næste uges udgave måtte Elmer forlade turneringen efter et knebent nederlag på 7-5, 6-7(5), [9-11] til den 22-kårige urangerede britte Joseph Newman-Billington.

22-årige Sofia Nami Samavati, der spillede en hovedrolle, da Danmark sikrede sin forbliven i Billie Jean King Cup, var oprindelig tilmeldt W25 udgaven i Nottingham, men hun er efterfølgende frameldt turneringen.

22-årige Olga Helmi, der som følge af uoverensstemmelser med holdkaptajnen havde meldt afbud til BJKC-holdet i sidste uge, vender tilbage til sit favoritunderlag på hardcourt, når hun i den kommende uge deltager ved W25 i Monastir.
Under en mellemlanding i Nice på vej til Monastir sendte Olga ovenstående påskehilsen på Instagram.

BJKC Group I 2022
Foto: Dansk Tennis Forbund – Rebecca Munk Mortensen ved single debut på BJKC-holdet mod Ungarn

BJKC-debutanten 16-årige Rebecca Munk Mortensen deltager i en Grade 1 junior turnering i Beaulieu-sur-Mer i Frankrig, hvor hun i 1. runde møder 16-årige no. 417 Lucie Pawlak (FRA), hvilket umiddelbart forekommer at være en overkommelig opgave, selvom ingen må undervurderes, men i en eventuel 1/8-finale venter formentlig juniorranglistens no. 15 Michaela Laki (GRE).

17-årige Natacha Schou, der på grund af sygdom meldte afbud til BJKC-holdet, er tilmeldt en Grade 2 turnering i Piestany i Slovakiet.

Natascha Schou
Sportsfotograf.com – Natacha Schou

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 24. april

Billeder: Eric Vanshelboim (livescore W15 finale Shymkent kl. 0900)
Swiatek og Sabalenka – Finale TV 2 Sport X kl. 1300,

WTA 250 Istanbul – WTATV.com, TV 2 Play (1400)

Center Court – start 1130cet
(3) M. Bouzkova/S. Sorribes Tormo vs. N. Dzalamidze/K. Rakhimova
NB 1400: (3) Veronika Kudermetova vs. (Q) Anastasia Potapova

====

WTA 500 Stuttgart – WTATV.com, TV 2 Play, TV 2 Sport X

Centre Court – start 1300
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (3) Aryna Sabalenka (BLR)
(1) C. Gauff/S. Zhang vs. (2) D. Krawczyk/D. Schuurs

====

ATP 250 Beograd – Tennistv.com, TV 2 Play

Center Court – start 1400
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Andrey Rublev

====

ATP 500 Barcelona – Tennistv.com, TV 2 Sport X (1600)

Pista Rafa Nadal – start 1100
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (10) Alex De Minaur (AUS) – TBF 2-2 SF
NB 1600: Single Finale

Pista Jan Kodes – start 1100
(6) Diego Schwartzman (ARG) vs. (8) Pablo Carreno Busta (ESP) – TBF 2-2 SF
NB 1430: Double Finale

Pista 2 – start 1100
K. Krawietz/A. Mies vs. S. Gonzales/A. Molteni – TBF 0-3 SF

Pista 3 – start 1100
W. Koolhof/N. Skupski vs. M. Arevalo/J. Rojer – TBF 1-0 SF

====

ATP Challenger – Livestream.com/ATP

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W60 Zagreb

Court 17 – NB 1330
(484) Sofia Nami Samavati (DEN) vs. [3] (308) Dalila Jakupovic (SLO) – Q16

—-

M15 Shymkent – livescore

Court 12 – start 0900cet
[4] (530) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [4] (387) Ivan Gakhov – Finale

====


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 16) 

WTA 500, Porche Tennis Grand Prix, Stuttgart (GER) – Grus

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play, TV 2 Sport

Finale: (1) Iga Swiatek (POL) vs. (3) Aryna Sabalenka (BLR) 6-2, 6-2

Semifinale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. Ludmilla Samsonova 6-7(4), 6-4, 7-5
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (2) Paula Badosa (ESP) 7-6(5), 6-4

Kvartfinale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (8) Emma Raducanu (GBR) 6-4, 6-4
Ludmilla Samsonova vs. (WC) Laura Siegemund (GER) 7-5, 6-3
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (5) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 3-6, 6-1
(2) Paula Badosa (ESP) vs. (7) Ons Jabeur (TUN) 7-6(9), 1-6, 6-3

1/8-finale
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Eva Lys (GER) 6-1, 6-1
(8) Emma Raducanu (GBR) vs. (LL) Tamara Korpatsch (GER) 6-0, 2-6, 6-1
(WC) Laura Siegemund (GER) vs. (4) Maria Sakkari (GRE) 6-4, 3-1 Ret’d
Ludmilla Samsonova vs. (6) Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
==
(5) Anett Kontaveit (EST) vs. Ekaterina Alexandrova 2-6, 6-3, 7-6(5)
(3) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-1, 3-6, 6-2
(7) Ons Jabeur (TUN) vs. Daria Kasatkina 6-3, 6-3
(2) Paula Badosa (ESP) vs. Elena Rybakina (KAZ) 6-2, 4-6, 7-6(4)

R32
(1) Iga Swiatek (POL) – bye
(Q) Eva Lys (GER) vs. Vikrorija Golubic (SUI) 5-7, 7-5, 7-5
(LL) Tamara Korpatsch (GER) vs. Camila Giorgi (ITA) 3-6, 7-6(2), 6-1
(8) Emma Raducanu (GBR) vs. (Q) Storm Sanders (AUS) 6-1, 6-2

(4) Maria Sakkari (GRE) – bye
(WC) Laura Siegemund (GER) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-3, 6-3
Ludmilla Samsonova vs. (Q) Chloe Paquet (FRA) 6-0, 6-0
(6) Karolina Pliskova (CZE) vs. Petra Kvitova (CZE) 6-4, 4-6, 7-6(5)
==
(5) Anett Kontaveit (EST) vs. Angelique Kerber (GER) 3-6, 6-4, 6-4
Ekaterina Alexandrova vs. Shuai Zhang (CHN) 7-6(5), 7-6(6)
Bianca Andreescu (CAN) vs. (WC) Jule Niemeier (GER) 7-6(5), 6-3
(3) Aryna Sabalenka (BLR) – bye

(7) Ons Jabeur (TUN) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 4-6, 6-2, 6-3
Daria Kasatkina vs. Cori Gauff (USA) 6-4, 6-2
Elena Rybakina (KAZ) vs. (Q) Nastasja Schunk (GER) 7-6(3), 7-5
(2) Paula Badosa (ESP) – bye


WTA 250, TEB BNP Paribas Tennis Championship, Istanbul (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: (Q) Anastasia Potapova vs. (3) Veronika Kudermetova 6-3, 6-1

Semifinale
(Q) Anastasia Potapova vs. Yulia Putintseva (KAZ) 2-6, 6-2, 6-2
(3) Veronika Kudermetova vs. (2) Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-3

Kvartfinale
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (6) Ajla Tomljanovic (AUS) 5-7, 6-2, 6-4
(Q) Anastasia Potapova vs. (7) Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-2, 6-2
(3) Veronika Kudermetova vs. Anna Bondar (HUN) 7-6(9), 7-6(3)
(2) Sorana Cirstea (ROU) vs. (Q) Julia Grabher (AUT) 7-5, 6-1

1/8-finale
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-0
(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 6-4, 1-0 Ret’d
(Q) Anastasia Potapova vs. Petra Martic (CRO) 6-2, 6-3
(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Varvara Gracheva 6-2, 6-1
==
Anna Bondar (HUN) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-4, 6-2
(3) Veronika Kudermetova vs. (Q) Ana Bogdan (ROU) – walkover
(Q) Julia Grabher (AUT) vs. (5) Jil Teichmann (SUI) 6-4, 6-4
(2) Sorana Cirstea (ROU) vs. Arantxa Rus (NED) 3-6, 6-1, 7-5

R32
Rebecca Peterson (SWE) vs. (1) Elise Mertens (BEL) 7-5, 4-1 Ret’d
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Magda Linette (POL) 7-6(6), 6-4
(Q) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-0, 6-2
(6) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 6-3

Petra Martic (CRO) vs. (4) Anhelena Kalinina (UKR) 3-6, 7-5, 7-6(5)
(Q) Anastasia Potapova vs. (WC) Nikola Bartunkova (CZE) 6-1, 6-4
Varvara Gracheva vs. Marie Moyzkova (CZE) 6-3, 7-5
(7) Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (Q) Qiang Wang 6-3, 6-2
==
Anna Bondar (HUN) vs. (8) Tereza Martincova (CZE) 6-4, 7-5
Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Martina Trevisan (ITA) 7-6(6), 7-5
(Q) Ana Bogdan (ROU) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-4, 6-3
(3) Veronika Kudermetova vs. (Q) Marina Melnikova 6-2, 6-0

(5) Jil Teichmann (SUI) vs. Greet Minnen (BEL) 6-3, 6-7(2), 6-3
(Q) Julia Grabher (AUT) vs. (WC) Pemra Ozgen (TUR) 7-5, 6-2
Arantxa Rus (NED) vs. (WC) Ipek Oz (TUR) 6-3, 6-1
(2) Sorana Cirstea (ROU) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 6-1


ATP 500, Barcelona Open Banc Sabadell (ESP) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Finale: (5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (8) Pablo Carreno Busta (ESP)

Semifinale
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (10) Alex De Minaur (AUS) 6-7(4), 7-6(4), 6-4
(8) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (6) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (1) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 5-7, 6-2
(10) Alex De Minaur (AUS) vs. (4) Cameron Norrie (GBR) 6-3, 5-7, 6-1
(6) Diego Schwartzman (ARG) vs. (3) Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 6-2, 6-3
(8) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (2) Casper Ruud (NOR) 4-6, 7-6(8), 6-3

1/8-finale
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (14) Grigor Dimitrov (BUL) 6-1, 6-4
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (WC) Jaume Munar (ESP) 6-3, 6-3
(4) Cameron Norrie (GBR) vs. Marton Fucsovics (HUN) 7-5, 6-7(9)
(10) Alex De Minaur (AUS) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-0 Ret’d
==
(6) Diego Schwartzman (ARG) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 7-5
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (13) Frances Tiafoe (USA) 7-5, 6-4
(8) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (11) Lorenzo Sonego (ITA) 6-2, 5-7, 6-2
(2) Casper Ruud (NOR) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-2, 6-2

R32
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Ilya Ivashka (BLR) 6-1, 4-6, 6-1
(14) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Federico Coria (ARG) 4-6, 6-3, 6-4
(WC) Jaume Munar (ESP) vs. (9) Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-1, 6-4
(5) Carlos Alcaraz (ESP) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-1, 2-6, 6-2

(4) Cameron Norrie (GBR) vs. (Q) Egor Gerasimov 5-7, 6-4, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. (15) Federico Delbonis (ARG) 6-2, 6-1
(10) Alex De Minaur (AUS) vs. Ugo Humbert (FRA 6-3, 4-6, 6-3
Lloyd George Harris (RSA) vs. (17) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-3, 6-4
==
(6) Diego Schwartzman (ARG) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-2, 6-2
Lorenzo Musetti (ITA) vs. (12) Daniel Evans (GBR) 6-4, 7-6(8)
(13) Frances Tiafoe (USA) vs. (Q) Hugo Dellien (BOL) 7-6(3), 6-1
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Carlos Taberner (ESP) 6-1, 3-6, 6-4

(8) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-3, 6-3
(11) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Q) Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-2
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (16) Alexander Bublik (KAZ) 6-3, 6-1
(2) Casper Ruud (NOR) vs. Brandon Nakashima (USA) 6-3, 6-2

R64
(1) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye
Ilya Ivashka (BLR) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-4, 7-6(4)
Federico Coria (ARG) vs. Marcos Giron (USA) 6-2, 3-6, 6-1
(14) Grigor Dimitrov (BUL) – bye

(9) Nikoloz Basilashvili (GEO) – bye
(WC) Jaume Munar (ESP) vs. (LL) Gian Marco Moroni (ITA) 6-2, 6-4
Soon Woo Kwon (KOR) vs. Benoit Paire (FRA) 6-4, 6-4
(5) Carlos Alcaraz (ESP) – bye

(4) Cameron Norrie (GBR) – bye
(Q) Egor Gerasimov vs. Adrian Mannarino (FRA) 2-6, 6-3, 6-4
Marton Fucsovics (HUN) vs. Jordan Thompson (AUS) 6-4, 6-2
(15) Federico Delbonis (ARG) – bye

(10) Alex De Minaur (AUS) – bye
Ugo Humbert (FRA) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-3
Lloyd George Harris (RSA) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-4, 7-6
(17) Albert Ramos-Vinolas (ESP) – bye
==
(6) Diego Schwartzman (ARG) – bye
Mackenzie McDonald (USA) vs. (LL) Hugo Grenier (FRA) 6-7(2), 6-1, 7-6(2)
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Sebastian Baez (ARG) 7-5, 7-5
(12) Daniel Evans (GBR) – bye

(13) Frances Tiafoe (USA) – bye
(Q) Hugo Dellien (BOL) vs. (LL) Manuel Guinard (FRA) 6-4, 7-5
(Q) Carlos Taberner (ESP) vs. Sebastian Korda (USA) 6-3, 6-0
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye

(8) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye
(Q) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (WC) Tommy Robredo (ESP) 6-1, 6-1
(Q) Elias Ymer (SWE) vs. Maxime Cressy (USA) 6-3, 6-0
(11) Lorenzo Sonego (ITA) – bye

(16) Alexander Bublik (KAZ) – bye
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (WC) Feliciano Lopez (ESP) 6-0, 6-1
Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) Nicolas Alvarez Varona (ESP) 7-6(6), 6-3
(2) Casper Ruud (NOR) – bye

Q16 (8) Elias Ymer (SWE) vs. Pedro Sousa (POR) 6-3, 6-2
Q32: (8) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) Carlos Gimeno Valero (ESP) 6-2, 2-6, 6-3


ATP 250, Serbia Open, Beograd (SRB) – Grus

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (2) Andrey Rublev vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 6-2, 6-7(4), 6-0

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (3) Karen Khachanov 4-6, 6-1, 6-2
(2) Andrey Rublev vs. (6) Fabio Fognini (ITA) 6-2, 6-2

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (7) Miomir Kecmanovic (SRB) 4-6, 6-3, 6-3
(3) Karen Khachanov vs. (Q) Thiago Monteiro (BRA) 7-5, 6-4
(6) Fabio Fognini (ITA) vs. Oscar Otte (GER) 7-5, 6-4
(2) Andrey Rublev vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 6-3, 6-3

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Laslo Djere (SRB) 2-6, 7-6(6), 7-6(4)
(7) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. John Millman (AUS) 6-4, 7-6(5)
(3) Karen Khachanov vs. (Q) Roman Safiullin – walkover
(Q) Thiago Monteiro (BRA) vs. (8) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 6-1
==
(6) Fabio Fognini (ITA) vs. (PR) Aljaz Bedene (SLO) 6-2, 6-3
Oscar Otte (GER) vs. (4) Aslan Karatsev 6-7(4), 6-1, 6-3
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (Q) Taro Daniel (JPN) 3-6, 7-6(1), 3-6
(2) Andrey Rublev vs. (Q) Jiri Lehecka (CZE) 4-6, 7-6(1), 6-2

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
Laslo Djere (SRB) vs. (WC) Hamad Medjedovic (SRB) 6-4, 7-5
John Millman (AUS) vs. Dominic Thiem (AUT) 6-3, 3-6, 6-4
(7) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-0, 6-3

(3) Karen Khachanov – bye
(Q) Roman Safiullin vs. Mikael Ymer (SWE) 7-5, 6-0
(Q) Thiago Monteiro (BRA) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 6-3
(8) Filip Krajinovic (SRB) vs. David Goffin (BEL) 6-3, 7-6(4)
==
(6) Fabio Fognini (ITA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 6-7(5), 6-2, 6-2
(PR) Aljaz Bedene (SLO) vs. (WC) Mikhail Kukushkin (KAZ) 7-6(4), 4-6, 6-3
Oscar Otte (GER) vs. (WC) Alejandro Tabilo (CHI) 6-0, 6-3
(4) Aslan Karatsev – bye

Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (5) Christian Garin (CHI) 6-3, 6-1
(Q) Taro Daniel (JPN) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 6-1, 7-6(2)
(Q) Jiri Lehecka (CZE) vs. Henri Laaksonen (SUI) 6-2, 7-5
(2) Andrey Rublev – bye


ATP Challenger (uge 16)

Place Country Category Surface
Aguacalientes Mexico Challenger 80 Clay
Prague 1 Tjekkiet Challenger 80 Clay
Split Croatia Challenger 80 Clay
Tallahassee FL, USA Challenger 80 Clay

 

Tallahassee
Tidsforskel: cet -6 timer

R32: (Q) (330) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [4] (130) Emilio Gomez (ECU) 6-3, 5-7, 4-6

Qfi: [5] (330) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [6] (420) Andrew Harris (AUS) 6-3, 6-4

Q16
[5] (330) Mikael Torpegaard (DEN) vs. Max Jacob Schnur (USA) 6-1, 6-0
[8] (420) Andrew Harris (AUS) vs. (503) Naoki Nakagawa (JPN) 7-6(8), 7-6(4)

Doubles

1/8-finale: Mikael Torpegaard (DEN)/Tennys Sandgren (USA) vs. Saketh Meneni/Yuki Bhambri (IND) 6-4, 3-6, [6-10]

Livestream/ATP


WTA Challenger (uge 16)

Ingen turneringer denne uge


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 16)

Place Country Category Surface
Angers France M25 Clay
Nottingham Great Britain M25 – Livestream C1,2,6,7  Hard
Santa Margherita di Pula Italy M25 – Livestream  Clay
Antalya Turkey M15 – Livestream  Clay
Cairo Egypt M15  Clay
Chiang Rai Thailand M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard
Orange Park, FL USA M15  Clay
Shymkent Kazakhstan M15  Clay

 

M25 Nottingham
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (801) Christian Sigsgaard (DEN) vs. [4] (402) Billy Harrys (GBR) 7-6(0), 5-7, 3-6

Q16 (søndag)
[11] (1684) Elmer Møller (DEN) vs. Joseph Newman-Billington (GBR) 7-5, 6-7(5) [9-11]


M15 Cairo
Tidsforskel: cet -6 timer

Q32: Richard Biagiotti (DEN) vs. (2086) Lautaro Agustin Falabella (ARG) 1-6, 1-6


M15 Shymkent
Tidsforskel: cet +4 timer

Finale: [4] (530) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [4] (387) Ivan Gakhov 3-6, 4-6
Semifinale: [4] (530) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [2] (423) Yan Bondarevskiy 6-3, 6-1
Kvartfinale: [4] (530) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (JR) (856) Maks Kasnikowski (POL) 2-6, 6-3, 6-3
1/8-finale: [4] (530) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1216) Leonid Sheyngezikht (BUL) 6-4, 7-5
R32: [4] (530) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (896) Nicolas Tepmahc (FRA) 6-1, 6-1

Doubles

Eric Vanshelboim/Timur Maulenov (UKR) vs. (2) Alibek Kachmazov/Marat Sharipov 4-6, 3-6


M15 Orange Park, FL

1/8-finale: (751) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (1752) Yibing Wu (CHN) 3-6, 6-3, 3-6
R32: (751) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (634) Alfredo Perez (USA) 7-6(5), 3-6, 6-3


ITF Women (uge 16)

Place Country Category Surface
Charlottesville, VA USA W60 – Livestream  Clay
Chiasso Switzerland W60 – Livestream  Clay
Monastir Tunisia W25  Hard
Nottingham Great Britain W25 – Livestream  Hard
Orlando, FL USA W25  Clay
Santa Margherita di Pula Italy W25  Clay
Antalya Turkey W15 – Livestream  Clay
Cairo Egypt W15  Clay
Chiang Rai Thailand W15  Hard
Piracicaba Brazil W15  Clay
Shymkent Kazakhstan W15  Clay

 

W60 Charlottesville

Q32: (971) Olivia Gram (DEN) vs. [9] (452) Dalayna Hewitt (USA) 6-7(5), 3-6


W25 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (464) Olga Helmi (DEN) vs. [1] (106) Lin Zhu (CHN) 3-6, 1-6

Doubles

Kvartfinale: Helmi/Yashina vs. Polina Kudermetova/Sofya Lansere – tor NB 1400cet C3
1/8-finale: Olga Helmi (DEN)/Ekaterina Yashina vs. (WC) Francesca Curmi (MLT)/Ekaterina Vishnevskaya 7-5, 6-3


W15 Shymkent
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (1135) Elena Jamshidi (DEN) vs. [5] (788) Ekaterina Maklakova 1-6, 3-6


ITF Junior (uge 16)

Grade 1, Beaulieu-sur-Mer (FRA) – Grus

Girls singles

1/8-finale: (109) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Yoana Konstantinova (BUL) 4-6, 6-7(2)

R32
Yoana Konstantinova (BUL) vs. [1] (876) Michaela Laki (GRE) 6-0, 6-2
(109) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (WC) (417) Lucie Pawlak (FRA) 6-4, 7-6(2)

Girls doubles

Semifinale: Mortensen/Paradisi vs. (1) Luca Udvardy (HUN)/Renata Jamrichova (SVK) 1-6, 4-6
Kvartfinale: Mortensen/Paradsi vs. Georgia Pedone/Virginia Ferrara (ITA) – walkover
1/8-finale: Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Anna Paradisi (ITA) vs. Sarah Iliev/Astrid Lew Yan Foon (FRA) 7-6(3), 6-3


Grade 2, Piestany (SVK) – Grus

Girls singles

1/8-finale: [4] (99) Natacha Schou (DEN) vs. (405) Viktoria Veleva (BUL) 2-6, 2-6

R32:
(405) Viktoria Veleva (BUL) vs. (WC) Sona Depesova (SVK) 6-2, 6-3
[4] (99) Natacha Schou (DEN) – bye

Girls doubles

Finale: Schou/Balus vs. Paula Cembranos (SUI)/Liisa Varul (EST)
Semifinale: Schou/Balus vs. (4) Ada Piestrzynska (POL)/Emilija Tverijonaite (LTU) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Schou/Balus vs. (6) Zuzanna Bednarz/Zuzanna Pawlikowska (POL)
1/8-finale: (1) Natacha Schou (DEN)/Irina Balus (SVK) vs. Anna Kantor (HUN)/Darja Suvirdjonkova (SRB) 7-5, 5-7, [10-4]


Grade 3, Sierre (SUI) – Carpet

Girls singles

1/8-finale: [8] (531) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (709) Salome Fluri (SUI) 5-7, 3-6

R32
[8] (531) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (WC) (1726) Kristyna Paul (SUI) 6-4, 3-6, 6-1
(709) Salome Fluri (SUI) vs. (Q) (2138) Angelina Da Silva Guggenbuehler (GER) 6-4, 3-6, 6-1


Grade 3, Aizkraukle (LAT) – Carpet

Girls singles

R32: (962) Laura Brunkel (DEN) vs. (603) Beatrise Zeltina (LAT) 6-7(5), 3-6

Girls doubles

Kvartfinale: Brunkel/Cole vs. (4) Laima Vladson (LTU)/Andrea Roots (EST) 3-6, 2-6
1/8-finale: Laura Brunkel (DEN)/Jadesola Cole (GBR) vs. Agam Gamliel (ISR)/Ifigeneia Kafka (GRE) 6-4, 6-3


Grade 4, Telde (ESP) – Grus

Boys singles

R32
(890) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (854) Markus Giersiepen Garcia (ESP) 6-7(3), 1-6

Girls singles

Q16: [3] (1834) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. Charlotte Clarke (GBR) 2-6, 3-6

Girls doubles

Emma Timm Neergaard (DEN)/Carmen Juan Bru (ESP) vs. Ariana Geerlings/Ines Costa (ESP) 3-6, 0-6


Grade 4, Aldershot (GBR) – Hardcourt

Boys singles

Finale: (533) Oliver Bonding (GBR) vs. [8] (381) Max Dahlin (SWE) 7-6(6), 6-0
Semifinale: (533) Oliver Bonding (GBR) vs.  Alin Mihai Fatu (ROU) 7-6(4), 6-4
Kvartfinale: (533) Oliver Bonding (GBR) vs. [7] Henry Searle (GBR) 3-6, 6-4, 6-2
1/8-finale: (533) Oliver Bonding (GBR) vs. (1297) Finbar McGarvey (GBR) 6-2, 6-1
R32: (533) Oliver Bonding (GBR) vs. [3] (320) Freddie Ridout (GBR) 6-3, 6-4


Grade 5, Subotica (SRB) – Grus

Girls singles

Q16: Emma Paunovic (DEN) vs. [4] (2805) Hristina Ljuba (SRB) 7-6(5), 0-6, [10-12]
Q32: Emma Paunovic (DEN) vs. Ana Savic (SUI) 6-2, 6-3

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 16)

Cat 2, Budapest (HUN) – Grus

U16 Girls singles

1/8-finale: (Q) (1405) Emma Paunovic (DEN) vs. (Q) (1889) Oliwia Klimas (POL) 0-6, 1-6
R32: (Q) (1405) Emma Paunovic (DEN) vs. (LL) Bella Maria Burkus (HUN) 6-0, 4-6, 7-6(3)

Qfi: [5] (1405) Emma Paunovic (DEN) vs. Katarina Jakubcova (SVK) 6-3, 6-1
Q16: [5] (1405) Emma Paunovic (DEN) – bye

U16 Girls doubles

1/8-finale: Emma Paunovic (DEN)/Lena Karolina Hornecka (POL) vs. Oliwia Klimas (POL)/Viola Hajna Jeck (HUN) 4-6, 4-6


Cat 3, Tirana (ALB) – Acrylic

U14 Girls singles

Kvartfinale: (413) Sofia Mortensen (DEN) vs. [1] (75) Anna Kartseva 1-6, 0-6

1/8-finale
(413) Sofia Mortensen (DEN) vs. [7] (260) Simona Cucu (ROU) 6-1, 6-2

(523) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. [5] (207) Tamina Kochta (GER) 2-6, 0-6

R32
(413) Sofia Mortensen (DEN) vs. Nastasija Delic 6-4, 6-2
[7] (260) Simona Cucu (ROU) vs. (Q) Irina Pishtolova (MKD) 6-4, 6-2

[5] (207) Tamina Kochta (GER) – bye
(523) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. (Q) Marie Eennaes (BEL) 6-3, 6-3

U14 Girls doubles

1/8-finale: Victoria Flintholm Andreasen/Sofia Mortensen (DEN) vs. Meldina Mislimi (KOS)/Grace Chinwike (GBR) 1-6, 4-6


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østgrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage