Efter en smule startvanskeligheder blev begge de danske forhåndsfavoritter Clara Tauson og Holger Rune ubesejrede puljevindere. Elmer Møller og Sofia Nami Samavati blev begge no. 3 i puljen

Begge de danske 17-årige topseedede ved TP/Gardell Open i Båstad, Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune (billedet herover fra Osaka 2018) blev puljevindere af Grupp 1 hos både mænd og kvinder efter sejre i alle 3 puljekampe.

I den første kamp på Bana 2, der var udnævnt som Centercourt med TV-dækning på Tennisportalens Youtube kanal, havde Clara dog svært ved at finde sit bedste spil frem i den forventede puljefinale mod 3. seedede Cornelia Lister, der kom bedst fra start og vandt 1. sæt 4-3 efter tiebreak.
Clara fik dog udlignet efter 4-2 i 2. sæt, så kampen måtte afgøres i 3. sæt, hvor Lister havde en enkelt matchbold, inden Clara fik presset afgørelsen i tiebreak, som hun vandt 7-
3.

I den næste kamp på  Centercourt fik Holger ligeledes en mindre god start mod Simon Yitbarek, som 17-årige Elmer Møller forinden havde vundet over 4-1, 4-3 på Bana 3, men den 19-årige svensker kunne spille helt uden forventningspres mod Holger, der lige skulle bruge et sæt, inden spillet for alvor begyndte at fungere.
Svenskeren spillede et glimrende 1. sæt, som han vandt 4-2, men derefter overtog Holger kommandoen, og i resten af kampen afgav han blot et enkelt parti, og han vandt således kampen 2-4, 4-0, 4-1.

Dominansen fortsatte i Holgers næste kamp, hvor Holger vandt 4-1, 4-0 over 3. seedede Karl Friberg, og på papiret så det ud til, at Holgers sidste puljekamp ville blive en ren dansk puljefinale mod Elmer, der i Tennisportalens løbende resultatformidling var noteret for endnu en sejr i 2 sæt mod Friberg, men det viste sig dog, at være en fejl, idet Friberg havde vundet 4-2, 2-4, 4-1 over Elmer, der således havde brug for endnu en sejr for at gå videre.

Det lykkedes dog ikke for Elmer at skabe tvivl om udfaldet mod Holger, der udstrålede selvtillid og spillehumør, og Holger vandt en komfortabel sejr 4-1, 4-1.
Elmer kunne stadig håbe, at Simon Yitbarek kunne vinde den sidste kamp i puljen mod Karl Friberg, hvorved alle 3 ville have en sejr hver, men der var ingen hjælp at hente, idet Friberg vandt 4-3, 4-1 og sikrede en plads i semifinalen sammen med Holger.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller

Clara fik også en skidt start i sin 2. kamp, hvor hun mødte det 15-årige belgiske talent Sofia Costoulas, som viste adskillige eksempler på sit talentfulde potentiale, da hun spillede et fejlfrit 1. sæt, som hun vandt 4-0, men Clara fik derefter kontrol over begivenhederne og vandt 4-1 i begge de næste 2 sæt.

Costoulas var også godt med i sin puljekamp mod Lister, som dog vandt 1. sæt i tiebreak, hvorefter den unge belgier tilsyneladende mistede troen på sejr, så Lister kunne sikre 2. sæt 4-0 og dermed en plads i semifinalen.

I den sidste puljekamp sikrede Clara 1. pladsen i puljen, da hun vandt sikkert 4-1, 4-0 over 14-årige Bella Bergkvist Larsson, der sluttede sidst i puljen uden sejre.

I Grupp 2 hos kvinderne var Sofia Nami Samavati tæt på en større overraskelse i den første kamp mod 2. seedede Melanie Stokke, som med nød og næppe fik hevet sejren hjem 4-2, 1-4, 4-3 efter 8-6 i tiebreak i 3. sæt.

I den næste puljekamp vandt Sofia 2-4, 4-2, 4-2 over 15-årige June Björk, og den sidste kamp var ligeledes i 3 sæt mod 4. seedede Martha Matoula, der i en afgørende kamp om puljens 2. plads efter Stokke vandt 3-4, 4-2, 4-2.
Sofia fortalte efterfølgende, at hun havde mange noAD bolde, som ikke blev udnyttet, og derved forsvandt muligheden for en rent dansk semifinale mod Clara Tauson, der i stedet møder Martha Matoula.

Sofia Nami samavati
Foto: Sportsfotograf.com. – Sofia Nami Samavati

Herunder alle resultater fra fredagens puljekampe.

Grupp 1 Mænd Holger Friberg Elmer Yitbarek
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 3-0 (6-1) 4-1, 4-0 4-1, 4-1 2-4, 4-0, 4-1
(3) Karl Friberg (SWE) 1-4, 0-4 2-1 (4-3) 4-2, 2-4, 4-1 4-3, 4-1
Elmer Møller (DEN) 1-4, 1-4 2-4, 4-2, 1-4 1-2 (3-4) 4-1, 4-3
Simon Yitbarek (SWE) 4-2, 0-4, 1-4 3-4, 1-4 1-4, 3-4 0-3 (1-6)

 

Grupp 2 Mænd Durasovic Ruzgas Wedelken Freud
(2) Viktor Durasovic (NOR) 3-0 (6-0) 4-0, 4-0 4-2, 4-3 4-3, 4-2
Marius Ruzgas (SWE) 0-4, 0-4 2-1 (4-4) 3-4, 4-1, 4-1
3-4, 4-3, 4-3
Harry Wedelken (GBR)
3-4, 2-4 4-3, 3-4, 3-4 1-2 (3-4) 4-3, 4-3
(4) Simon Freud (SWE) 2-4, 3-4 4-3, 1-4, 1-4 3-4, 3-4 0-3 (1-6)

 

Grupp 1 Kvinder Tauson Lister Costoulas Larsson
(1) Clara Tauson (DEN) 3-0 (6-2) 3-4, 4-2, 4-3 0-4, 4-1, 4-1 4-1, 4-0
(3) Cornelia Lister (SWE) 4-3, 2-4, 3-4 2-1 (5-2) 4-3, 4-0 4-1, 4-2
Sofia Costoulas (BEL) 4-0, 1-4, 1-4 3-4, 0-4 1-2 (3-4) 4-0, 4-1
Bella Bergkvist Larsson (SWE) 1-4, 0-4 1-4, 2-4 0-4, 1-4 0-3 (0-6)

 

Grupp 2 Kvinder Stokke Matoula Samavati Björk
(2) Melanie Stokke (NOR) 3-0 (6-2) 4-3, 4-3 2-4, 4-1, 4-3 4-1, 4-1
(4) Marta Matoula (GRE) 3-4, 3-4 2-1 (4-3) 3-4, 4-2, 4-2 4-1, 4-3
Sofia Nami Samavati (DEN) 4-2, 1-4, 3-4 4-3, 2-4, 2-4 1-2 (3-4) 2-4, 4-2, 4-2
June Björk (NOR) 1-4, 1-4 1-4, 3-4 4-2, 2-4, 2-4 0-2 (1-6)

 

Kampene på Centercourt kan genses på Tennisportalens Youtube kanal i denne rækkefølge:
Clara Tauson vs. Cornelia Lister
Holger Rune vs. Simon Yitbarek
Viktor Durasovic vs. Simon Freud
Clara Tauson vs. Sofia Costoulas
Holger Rune vs. Elmer Møller
Cornelia Lister vs. Sofia Costoulas

Både semifinaler og finaler spilles lørdag, hvor der kl. 10 indledes med semifinalen hos mændene mellem Viktor Durasovic og Karl Friberg efterfulgt af Holgers kamp mod Marius Ruzgas.
Tredje kamp bliver kvindernes semifinalen mellem Clara og Marta Matoula, og derefter Cornelia Lister mod Melanie Stokke.
Derefter følger mændenes finale, som de fleste forventer bliver et revanche-opgør fra TP Open i Båstad mellem Holger og Durasovic for en måned siden, og til sidst afvikles kvindernes finale.