Holger Rune og Elmer Møller kan følges på Tennisportalens Youtube, når de fredag mødes på Centercourt i Båstad, hvor Clara Tauson indleder kl. 11 mod Cornelia Lister

Da Tennisportalen introducerede deltagerfeltet til TP/Gardell Open, som afvikles i Båstad fredag-lørdag 31. juli og 1. august, var det den 15-årige talentfulde belgier Sofia Costoulas, der blev benyttet på plakaten sammen med Holger Vitus Nødskov Rune.

TP/Gardell Open: Clara Tauson meldt klar sammen med Holger Rune, Elmer Møller og Sofia Nami Samavati

Da arrangørerne efterfølgende fik grønt lys fra Clara Tausen, kunne de to manglende navne tilføjes på plakaten, og i samme forbindelse blev billedet ændret, så det er de to 17-årige danske junior Grand Slam vindere og tidligere no. 1 på ITF’s juniorrangliste, Clara og Holger, der benyttes til markedsføring af turneringen.

Onsdag blev der trukket lod til puljerne, hvor 1. seedede Holger er i Grupp 1 sammen med 3. seedede Karl Friberg, mens de seedede i Grupp 2 er 2. seedede Viktor Durasovic og 4. seedede Simon Freund.
I Grupp 1 deltager desuden 17-årige Elmer Møller og Simon Yitbarek, og derved bliver en af kampene i puljen en rent dansk opgør mellem de to 17-årige danskere, der i starten af junior-karrieren hyppigt mødte hinanden, men i de senere år har det hørt til sjældenhederne.
Det seneste møde var i en holdkamp, hvor Holger vandt i 3 sæt.

Hos kvinderne er Clara seedet 1, og hun møder i Grupp 1 26-årige 3. seedede Cornelia Lister samt de 2 supertalenter, 15-årige Sofia Costoulas og 14-årige Bella Bergkvist Larsson.

20-årige Sofia Nami Samavati er i Grupp 2, hvor hun møder 15-årige June Björk samt de to 23-årige, 2. seedede norske Melanie Stokke og den 4. seedede græker Martha Matoula, der kom med i turneringen efter afbud fra Molly Helgesson, der var finalist i TP Open for en måned siden.

Herunder fredagens kampe fra kl. 1100 på Centercourt (Bana 2), hvor der er TV-dækning med 3 kameraer, og kampene kommenteres af Alex Theodoridis og Peter Ragan, og der bliver desuden gennemført interviews med spillere og coaches.

Både Clara og Holger spiller 2 kampe på Centercourt, hvor Clara indleder med den formodede pulje-finale mod Lister efterfulgt af Holgers første kamp mod Yitbarek.
I den 4. kamp spiller Clara sin anden kamp, hvor hun møder Sofia Costoulas, og næste kamp bliver dansker-opgøret mellem Holger og Elmer.

Der er ligeledes TV-dækning fra Bana 4, dog med et mere enkelt setup.
I 4. kamp på Bana 4 møder Holger 3. seedede Karl Friberg, hvorefter Clara i den næste kamp møder Bella Bergkvist Larsson.

Herunder det komplette kampprogram for fredag, hvor Elmer spiller de 2 første kampe på Bana 3 mod Yitbarek og Friberg.
Da der ikke er TV-dækning på banen, kan Elmer således kun følges på TV i kampen mod Holger på Centercourt.

Sofia Nami Samavati spiller 1. og 4. kamp på Bana 5 samt 5. kamp på Bana 3, og derfor er der ingen TV-dækning fra hendes kampe, med mindre hun bliver no. 1 eller 2 i Grupp 2 og deltager i lørdagens semifinaler, hvor puljevinderne møder no. 2 i modsatte pulje.

TP/Gardell 2020

Tennisportalen.se er der link til bl.a. TV-tider, lodtrækning og spilleplan, hvor resultaterne fra alle 4 baner opdateres undervejs.

Alle kampene afvikles som Fast4 med korte sæt til 4 med noAD score (afgørende point ved 40-40) og tiebreak ved 3-3.
Vinderne af herresingle og damesingle vinder €1.000, som er sponsoreret af finansmanden Christer Gardell.

Der er gratis adgang til kampene, som afvikles på Båstads anlæg ved havnen.
Dog fortæller Alex Theodoridis, at man kan støtte arrangørerne økonomisk på bankgiro no. 152-7340 bankgiro, Handelsbanken eller Swich no. 123 439 7287.