Tirsdag blev de sidste kampe i 1. runde ved Category 3 turneringen Stabekk Open U14/16 i Norge afviklet.
Som det fremgår af resultaterne herunder, gik KBs Eric Vanshelboim og Elena Jamshidi fra Hørsholm videre til 2. runde.

Der blev også taget hul på double-rækkerne, hvor Oliver Eliasen/Eric Vanshelboim gik videre i U14. Det samme gjorde Marie Nordby Kellberg, der har Victoria Schnell Jacobsen (NOR) som makker.

U14 Boys single

R32
(647) (WC) Frederik Collyer (NOR) vs. Felipe Mikkelsen (DEN) 6-2, 6-0
(Q) Henrik Harlem Frid (NOR) vs. Oliver Eliasen (DEN) 7-5, 6-3
(647) Julien Massa (NOR) vs. (WC) Manuel Gade Kryger (DEN) 6-1, 6-2
[2] (157) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (471) Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR) 6-2, 6-3

KB-træner Rune Thomsen havde disse kommentarer til nogle af kampene

[quote_box_center]”Felipe startede som lyn og torden, og spillede det bedste jeg nogensinde har set fra ham frem til 2-1 i første set, desværre kom modstanderen bedre i gang, og det blev desværre ikke til flere partier.”[/quote_box_center]

[quote_box_center]”Manuel fandt aldrig rytmen i denne kamp, og fik desværre ikke spillet sig helt ud, for havde han ramte et højere niveau, var det helt sikkert blevet til flere partier.”[/quote_box_center]

[quote_box_center]” Eric kommer direkte fra Sverige, hvor han har spillet en anden TE, og virkede derfor lidt slidt i dagens kamp, hvor han ikke helt ramte topniveau, men det var heller ikke nødvendigt i dag”[/quote_box_center]

Eric møder i 2. runde (647) Julien Massa (NOR), der som nævnt vandt over Manuel Gade Kryger.

U14 Boys doubles

1/8-finale
Oliver Eliasen (DEN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Herman Aure/Henrik Harlem Frid (NOR) 6-3, 6-3
Joachim Haug/Kristoffer Mathisen Strom (NOR) vs. Manuel Gade Kryger/Sebastian Wolder Jensen (DEN) 7-6(4), 6-2
Fredrik Collyer/Nikolas Tvedt (NOR) vs. Felipe Mikkelsen/Lukas Goldstein Wendelboe (DEN) 6-2, 6-1

Manuel og Sebastian havde sætbold i 1. sæt.

U14 Girls single

R32
(817) Elena Jamshidi (DEN) vs. [8] (501) Karina Jensrud (NOR) 3-6, 6-4, 6-3.

Elena er no. 13 på den danske U14 rangliste, så sejr over en seedet spiller er værd at bemærke.
Hun møder i 2. runde (707) Marthina Diyani Schwencke (NOR).
Frederikke Woller Kvist spiller onsdag 2. runde mod 5. seedede (273) Letica Temirhanova (SWE).

U14 Girls doubles

Ida Kjorstad/Ine Soltveit Stange (NOR) vs. Paula Iesalniece (LAT)/Frederikke Woller Kvist (DEN) 6-2, 1-6, [10-7]

U16 Boys doubles

1/8-finale
Bjoern Gierscher/Vincent Jonah Strauch (GER) vs. Bertil Houmøller Klemmensen/Vladimir Ristic (DEN) 6-2, 7-6(5)

U16 Girls doubles

1/8-finale
Marie Nordby Kellberg (DEN)/Victoria Schnell Jacobsen (NOR) vs. Katharina Huhnholz/Lena Marie Schade (GER) 6-2, 6-1

Det dansk-norske par møder i kvartfinalen 1. seedede Astrid Wanja Brune Olsen/Malene Helgo (NOR)