Frederik Larsen og Richard Biagiotti gik videre fra kval og begge vandt desuden en kamp i hovedturneringen, hvor også Lukas Goldstein Wendelboe klarede 1. runde. Olivia Thiemke og Sille Larsen fik begge en enkelt kamp

Sideløbende med ITF Grade 5 turneringen i Stavanger afvikles desuden  Tennis Europe (TE) Category 3 turneringen ProAktiv Eiendomsmegling TE 14 Stavanger, hvor der også var deltagelse af flere danske spillere, som endnu ikke har den helt store internationale erfaring, og flere af spillerne findes endnu ikke i Tennisavisens billed-arkiv.

Både Frederik Larsen og Richard Biagiotti var med i kvalifikationen, og begge klarede sig fint ved at kvalificere sig til hovedturneringen med hver 2 sikre sejre.
Frederik vandt først over Anders Parr (NOR) 6-3, 6-3, og derefter over Kristian Wergeland Rosok (NOR) 6-0, 6-3.
Richard vandt 6-1, 6-1 over Elyad Oshnavie (NOR) og 6-1, 6-3 over Nikolai Pran (NOR), der var seedet 5.

I 1. runde af hovedturneringen blev det til endnu en sejr til Richard, idet han vandt over Noah Alexander Aadland (NOR) 6-1, 6-2.
Frederik var også tæt på at gå videre, men efter en yderst jævnbyrdig affære blev han besejret af Adrian Luddeckens (SWE) 2-6, 6-2, 7-5.

Lukas Goldstein Wendelboe havde wildcard til hovedturneringen, og han vandt i 1. runde 6-2, 6-1 over Kristoffer Dalbak (NOR),der var videre fra kvalifikationen.
Felipe Mikkelsen (billedet herover) var seedet 6, og han vandt ligeledes over en norsk kvalspiller i 1. runde, 7-5, 7-6(4) over Jon William Karlstad (NOR).

Der var således 3 danske deltagere videre til 1/8-finalerne, hvor det dog sluttede for alle 3.
Richard havde “fornøjelsen” at møde 1. seedede Marcel Politowicz (POL), der vandt 6-0, 6-0.
Lucas mødte 7. seedede Marc Othman Ktiri (ESP), der måtte ud i 3 sæt, inden han havde sikret sig sejren på 5-7, 6-1, 6-0.
Felipe tabte 4-6, 3-6 til Lucas Olivier (FRA).

Frederik og Lukas spillede sammen i double, hvor de i 1/8-finalen vandt 6-4, 6-3 over Richard og hans svenske makker Marcus Rydstrom.
I kvartfinalen tabte de knebent 2-6, 6-4, [5-10] til Henrik Harlem Frid/Ole Tinius Stave Lepsoe (NOR).

Felipe var sammen med Enrico Tato (ITA) seedet 3 og oversidder i 1. runde, og i kvartfinalen tabte de 3-6, 3-6 til det franske par Jacob Krefting (NOR)/Cesar Philippe.

Sille Larsen
Foto: Sportsfotograf.com. – Sille Larsen

Hos pigerne var Danmark repræsenteret af Olivia Thiemke og Sille Larsen.
Olivia tabte i 1. runde 1-6, 1-6 til Milica Mitrovic (NOR).
Sille var seedet 2, og hun var derfor oversidder i 1. runde, og i 2. runde mødte hun Matilda Mutavdzic (GBR), der vandt 6-2, 6-0.

Olivia og Sille spillede sammen i double, hvor de tabte i 1/8-finalen 4-6, 4-6 til det norske par Anna Sofia Haseth/Julie Holte.