Norges Henrik Lynum stod i vejen for både Frederik Valdemar Pape i kvartfinalen, Julius Kostopoulos i semifinalen samt i finalen Caspar Jalili Mikkelsen. Hos pigerne vand Cirkeline Lundberg og Divine Dasam Nweke deres 2. double-titel. Charlotte Mosbæk Ellegaard tabte semifinale i 3 sæt mod 1. seedet

Hillerød Tennisklub afviklede 28. oktober – 4. november Category 3 turneringen Hellerød TE U14, og efter turneringen har Tennisavisen fået et par henvendelser om nogle gode danske resultater.

I Boys singles var det bedste resultat en 2. plads til 14-årige Caspar Jalili Mikkelsen, der som useedet startede med at sende 7. seedede Adam Granath (SWE) ud af turneringen, og senere overgik samme skæbne 5. seedede Martin Katz (BEL) i semifinalen, hvorefter Caspar i finalen blev besejret af 3. seedede Henrik Lynum (NOR).

Nordmanden blev i semifinalen også stopklods, da han vandt 5-7, 6-2, 6-0 over Julius Kostopoulos, der var gået videre fra kvalifikationen.

I Girls singles nåede Charlotte Mosbæk Ellegaard semifinalen, hvor hun tog et sæt fra 1. seedede Kira Pavlova (RUS), der vandt 4-6, 6-0, 6-4.

Divine Dasam Nweke, Cirkeline Lundberg vinder U14 DD KB 2017
Foto: KB – Divine Dasam Nweke og Cirkeline Lundberg – vinder af double Copenhagen TE 2017

Girls doubles blev domineret af de danske piger, hvor de to 13-årige Cirkeline Lundberg og Divine Dasam Nweke, der var seedet 2, i finalen vandt 6-2, 6-1 over 3. seedede 14-årige Victoria Ilena Andersen og 13-årige Johanne Christine Svendsen.
Cirkeline og Divine vandt også double-titlen ved Copenhagen TE 2017 i juni.

Cirkeline er på udgivelses-dagen for denne artikel (8. november) netop fyldt 14-år, og derfor ønsker Tennisavisen tillykke med både fødselsdagen og de danske spilleres flotte resultater, som er anført herunder.

Boys singles kvalifikation

Q32:
Martin Nelson Ashworth vs. (9) Tsegai Gebremeskel (SWE)
(14) Elliot Heine vs. Maximilian Greshake (GER) 6-4, 6-2
Frederik Rasmussen vs. (3) Vitas Barendregt (BEL)
(WC) Emil Viltoft Overgaard vs. (10) John Paternoster (BEL)
(13) Victor Bech Frandsen vs. Yves Schwyter (SUI) 6-1, 6-1
Esben Josephsen vs. (6) Jeiden Saidizand (SWE) 1-6, 1-6
(WC) Mikkel Ballisager vs. (16) John Gabelic (SWE) 6-2, 6-0
(8) Julius Kostopoulos vs. (WC) Axel Valavaara (FIN) 6-2, 6-2

Kvalfinale:
(14) Eliot Heine vs. (2) Artur Ivanenko (UKR) 0-6, 1-6
(13) Victor Bech Frandsen vs. (5) Enrico Baldisseri (ITA) 3-6, 6-3, 3-6
(WC) Mikkel Ballisager vs. (7) Viktor Sempels (BEL) 6-4, 4-6, 6-2
(8) Julius Kostopoulos vs. (12) Guillaume Jacob (BEL) 7-6(5), 6-1

Boys singles hovedturnering

R32:
Nicolas Borgsten vs. (Q) Marco Ratchoff (SWE) 0-6, 0-6
(Q) Julius Kostopoulos vs. (WC) Oliver Johansson Bergqvist 6-0, 6-1
Alexander Borup vs. (6) Allan Krueger (SWE) 6-2, 6-1
(WC) Asger Emil Ildor vs. (3) Henrik Lynum (NOR)
Johan August Mottlau vs. (Q) Tsegai Gebremeskel 6-7(2), 3-6
(8) Valdemar Frederik Pape vs. (Q) Jeiden Saidizand (SWE) 4-6, 6-1, 6-3
(Q) Mikkel Ballisager vs. (Q) Artur Ivanenko (UKR) 2-6, 2-6
(4) Richard Biagiotti vs. Niccolo Festini Mira (FRA) 6-0, 6-2
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (7) Adam Granath (SWE) 6-2, 6-2
(WC) Yakup Uzunel vs. Leonid Poliakov (RUS) 4-6, 1-6
Ervin Mesic vs. (WC) Hugo Rask (SWE) 6-2, 6-3

1/8-finale:
(Q) Julius Kostopoulos  vs. (6) Allan Krueger (SWE) 7-6(4), 6-1
(8) Valdemar Frederik Pape vs. (Q) Enrico Baldisserri (ITA) 6-4, 7-6(4)
(4) Richard Biagiotti vs. Antoine Chibaudo (FRA) 6-2, 6-3
Caspar Jalili Mikkelsen vs. Leonid Poliakov (RUS) 6-1, 0-6, 6-1
Ervin Mesic vs. (Q) Linus Videhult (SWE) – tabte walkover

Kvartfinale:
(Q) Julius Kostopoulos vs. (1) Maximilian Homberg (GER) 3-6, 6-2, 6-0
(8) Valdemar Frederik Pape vs. (3) Henrik Lynum (NOR) 1-6, 4-6
(4) Richard Biagiotti vs. (5) Martin Katz (BEL) 0-3 Ret’d
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (Q) Linus Videhult (SWE) 6-4, 6-2

Semifinale:
(Q) Julius Kostopoulos vs. (3) Henrik Lynum (NOR) 5-7, 2-6, 0-6
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (5) Martin Katz (BEL) 6-3, 7-6(6)

Finale:
Caspar Jalili Mikkelsen vs. (3) Henrik Lynum (NOR) 3-6, 3-6

Boys doubles

1/8-finale
Victor Bech Frandsen/Johan August Mottlau vs. (1) Niccolo Festini Mira (ITA)/Maximilian Homberg (GER) 2-6, 5-7
Caspar Jalili Mikkelsen (DEN)/Dragos Giurgiteanu (BEL) 4-6, 6-2, [7-10]
Julius Kostopoulos/Ervin Mesic vs. Artur Ivanenko (UKR)/Leonid Poliakov (RUS) 4-6, 7-5, [10-8]
(WC) Nicolas Borgsten/Yakup Uzunel vs. (WC) Oliver Johansson Bergqvist/Hugo Rask (SWE) 2-6, 1-6
Asger Emil Ildor (DEN)/Antoine Ghibaudo (FRA) vs. Jeiden Saidizand/Linus Videhult (SWE) 6-2, 6-2
Mikkel Ballisager/Richard Biagiotti vs. (2) Allan Krueger (SWE)/Henrik Lynum (NOR) 6-1, 7-6(3)

Kvartfinale:
Julius Kostopoulos/Ervin Mesic vs. (4) Melchior Delloye/Paul Inchauspe (FRA) – tabte walkover
Mikkel Ballisager/Richard Biagiotte vs. Asger Emil Ildor (DEN)/Antoine Ghibaudo (FRA) 6-1, 7-6(3)

Semifinale:
Mikkel Ballisager/Richard Biagiotte vs. (3) Martin Katz/Arno Van Droogenbroe (BEL) – tabte walkover

Finale:
(4) Melchior Delloye/Paul Inchauspe (FRA) vs. (3) Martin Katz/Arno Van Droogenbroe (BEL) 6-1, 6-4

Girls singles kvalifikation

Q32:
Sarafina Olivia Hansen vs. Filippa Olsen 6-4, 6-2
Dicte Ingildsen vs. (10) Julie Højerslev 6-3, 6-2
(3) Victoria Ilena Andersen – bye
(14/WC) Benedicte Joel Ahm Danielsen vs. Elin Brun Creton 6-4, 6-4
(11) Filippa Gaba Hansen vs. Augusta Thalia Esttrup 6-1, 6-0
(5) Arandse Honore – Bye
(13) Daria Giurgiteanu vs. Lyukke Bertelsen 6-4, 6-1
(12) Sofia Læssøe Højer vs. Katarina Liedbeck (SWE) 2-6, 0-6
(7) Isil Yurittas – bye
(15) Marie Søndergaard Juhl vs. Theodora Xantava (GRE) 0-6, 2-6
Rachel Heine vs. (9) Tea Lukic 1-6, Ret’d

QFi:
Sarafina Olivia Hansen vs. (1) Olivia Lindestaf (SWE) 6-2, 0-6, 2-6
Dicte Ingildsen vs. (2) Emelie Gabran (FIN) 5-7, 4-6
(3) Victoria Ilena Andersen vs. (14/WC) Benedicte Joel Ahm Danielsen 6-2, 6-0
(11) Filippa Gaba Hansen vs. (4) Arina Stanchik (RUS) 6-4, 6-4
(5) Arandse Honore vs. (13) Daria Giurgiteanu 6-7(6), 6-4, 6-1
(7) Isil Yurittas vs. Theodora Xantava (GRE) 3-6, 3-6

Girls singles hovedturnering

R32:
(WC) Zoe Du Pasquier Jensen vs. Alice Bresson (FRA) 6-3, 3-6, 4-6
(WC) Rebecca Munk Mortensen vs. (Q) Emelia Gabran (FIN) 0-6, 2-6
(Q) Daria Giurgiteanu vs. (4) Ema Bubalo (SRB) 1-6, 2-6
(WC) Cirkeline Lundberg vs. Oceanne Lopez (BEL) 5-7, 6-0, 5-7
Anna Tang vs. Asta Miettinen (FIN) 6-2, 4-6, 4-6
Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. (5) Hannah Smith (GBR) 6-3, 6-3
(WC) Olivia Thiemke vs. (7) Arina Valitova (RUS) 6-4, 6-1
Johanne Christine Svendsen vs. (Q) Filippa Gaba Hansen 6-3, 6-4
(Q) Victoria Ilena Andersen vs. (Q) Olivia Lindestaf (SWE) 6-2, 6-2
Frederikke Birn vs. (3) Aurelia Riga (EST) 2-6, 3-6
(8) Divine Dasam Nweke vs. Lea Mouton (BEL) 2-6, 6-4, 7-6(4)
Augusta Birn vs. (Q) Emilie Leroy (BEL) 6-4, 6-7(5) 6-1
Natacha Schou vs. (2) Sarah Mueller (GER) 0-6, 2-6

1/8-finale:
Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. Anna Tang 7-6(2), 6-2
Johanne Christine Svendsen vs. (WC) Olivia Thiemke 5-7, 7-6(2), 6-1
(Q) Victoria Ilena Andersen vs. (3) Aurelia Riga (EST) 3-6, 6-7(0)
(8) Divine Dasam Nweke vs. (2) Sarah Mueller (GER) 2-6, 2-6

Kvartfinale:
Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. (4) Ema Bubalo (SRB) 5-7, 6-2, 6-3
Johanne Christine Svendsen vs. (3) Aurelia Riga (EST) 3-6, 6-7(2)

Semifinale:
Charlotte Mosbæk Ellegaard vs. (1) Kira Pavlova (RUS) 6-4, 0-6, 6-4

Finale (2) Sarah Mueller (GER) vs. (1) Kira Pavlova (RUS) 0-6, 6-4, 6-0

Girls doubles

1/8-finale:
Augusta Birn/Frederikke Birn vs. Emelia Gabran/Asta Miettinen (FIN) 5-7, 1-6
(3) Victoria Ilena Andersen/Johanne Christine Svendsen – bye
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Alice Bresson (FRA) – walkover
Julie Højerslev/Sofia Læssøe Højer vs. (4) Ava Elbax (FRA)/Lea Mouton (BEL) 0-6, 1-6
Dicte Ingildsen/rebecca Munk Mortensen vs. Emilie Leroy/Oceanne Lopez (BEL) 6-4, 2-6, [10-12]
(2) Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke – bye

Kvartfinale:
(3) Victoria Ilena Andersen/Johanne Christine Svendsen vs. Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Alice Bresson (FRA) 6-4, 6-4
(2) Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke vs. Emilie Leroy/Oceanne Lopez (BEL) 6-0, 7-6(3)

Semifinale:
(3) Victoria Ilena Andersen/Johanne Christine Svendsen vs. (1) Sarah Mueller (GER)/Hannah Smith (GBR) 5-7, 7-6(5), [10-4]
(2) Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke vs. (4) Eva Elbaz (FRA)/Lea Mouton (BEL) 6-0, 6-0

Finale:
(2) Cirkeline Lundberg/Divine Dasam Nweke vs. (3) Victoria Ilena Andersen/Johanne Christine Svendsen 6-2, 6-1