Next Gen ATP Finals afvikler 2. omgang af puljekampene. Frederik Løchte Nielsen eneste dansker, der slap videre til 1/8-finalerne

Tirsdag indledtes den (af mange) imødesete Next Gen ATP Finals, hvor nogle af fremtidens formodede stjerner, som højst er 21 år, har hele tennis-verdens opmærksomhed i en turnering, som på flere måder adskiller sig fra almindelige turneringer.

Kampene spilles som bedst af 5 sæt, men kun til 4 vundne partier, og ved 3-3 spilles tiebreak.
Der spilles med noAD, hvorved der kun skal vindes 4 bolde for at vinde et parti, og derfor er et parti vundet efter en enkelt bold mere, hvis stillingen er 40-40.
Hvis en serv er “let” – berører nettet inden den havner i serve-feltet – skal spillet fortsætte uden at serven tages om.
Kampene spilles uden linje-dommere, som erstattes af hawk-eye, som med computer-stemme dømmer bolde “out”.
Coaching foregår ved, at både spiller og coach kommunikerer på afstand med headset med mikrofon.

Alle spillerne har spillet en runde i de 2 puljer A og B, og onsdag afvikles 2. runde, hvor vinderne af tirsdagens kampe møder hinanden, og det samme gør begge taberne i puljen, hvilket formentlig er den bedste garanti for, at der stadig er spænding, når 3. runde afvikles torsdag.

Deltagerne har kvalificeret sig til turneringen via en særlig Race to Milan liste, hvor 7 spillere var direkte kvalificeret, hvilket blev no. 2 til 8 på listen, idet no. 1 Alexander Zverev valgte at melde fra, da han deltager i ATP-slutspillet i London for de 8 bedste.
Den 8. plads blev fundet i en turnering, hvor der kun var deltagelse af italiensk spillere, og vinderen blev Gianluigi Quinzi, der er no. 306 på ATP-ranglisten.

Quinzi sluttede tirsdagens program mod 1. seedede Andrey Rublev, der er no. 35 på ATP-ranglisten, og selvom de færreste formentlig havde regnet med, at han kunne skabe spænding, lykkedes det alligevel for italienere at vinde 1. sæt 4-1 og efter at have tabt de 2 næste 0-4, 3-4 vandt han 4. sæt 4-0, og i det afgørende 5. sæt førte italieneren 3-2, og havde den 1. seedede russer på hælene.

Rublev fik dog udlignet, hvorefter han bragte sig foran 6-1, hvor han havde en kæmpe-chance for at afgøre kampen med et oplagt smash, som han sendte ud af banen.
Der blev derefter en smule spænding efter endnu en fejl fra russeren, men kampen endte med russisk sejr 1-4, 4-0, 4-3(3), 0-4, 4-3(3).

Der blev tyndet godt ud blandt danskerne i de forskellige turneringer, idet Frederik Løchte Nielsen var alene om at holde Dannebrog oppe, da han ved ATP Challenger i Knoxville vandt kvalfinalen 6-3, 6-7(6), 6-1 i en kamp, som han formentlig selv føler, han burde havde vundet i 2. sæt, hvor han servede for kampen ved 5-4.
Løchte møder onsdag no. 178 Darian King (BAR) i 1. runde af hovedturneringen.

Mikael Torpegaard
www.sportsfotograf.com – Mikael Torpegaard

Samtidig spillede Mikael Torpegaard kvalfinale på en af de andre baner mod 1. seedede no. 282 Mats Moraing (GER), der relativt nemt vandt 1. sæt 6-1, bl.a. som følge af for høj en fejlprocent hos danskeren, som blev brudt fra starten i 2. sæt, og selvom han var langt bedre med i resten af kampen, kunne han ikke få sit break tilbage, og kampen endte med tysk sejr 6-1, 6-4.

Siden Torpegaard i juni vandt en 15K i Rochester og ugen efter nåede semifinalen i Pittsburgh, har han – udover enkelte sejre i kvalifikationen – ikke formået at vinde kampe i hovedturneringen ved de efterfølgende 6 ATP Challenger turneringer, hvor han har deltaget, hvilket har betydet et fald på mere end 400 pladser på ranglisten, hvor han i juli måned opnåede sin højeste rangering som no. 310.

Karen Barritza, der var videre fra kvalifikationen ved 25K-turneringen i Shrewsbury, tabte i 1. runde 5-7, 2-6 til no. 363 Katie Swan (GBR).

14-årige Elmer Møller havde ikke nogen god lodtrækning, da han ved Grade 5 turneringen på Cypern mødte 17-årige 3. seedede no. 540 Aaron Hepburn (GBR), der vandt 7-5, 6-2.

Julia Boserup
Foto: Boserup

For dansk-amerikanske Julia Boserup endte kampen ved 80K-turneringen i Waco, Texas med endnu et skuffende 1. runde nederlag, da hun tabte 6-7(7), 7-6(1), 1-6 til no. 152 Stefanie Voegele (SUI).
Boserup havde sine chancer i 1. sæt, hvor hun førte 4-0 i tiebreak, og hun havde en enkelt sætbold.

En medvirkende årsag til, at Julia nu har 8 kampe på stribe, er en sommer præget af skader og sygdom, hvorved hun ikke har været i stand til at træner særlig meget, og derfor er der som regel ikke meget energi tilbage i slutningen af kampene, og de mange tabte kampe kan ikke undgå at tære på selvtilliden, som har brug for at blive genopbygget.
Julia spiller en enkelt turnering mere i år, hvilket er på Hawai om godt en uge.

$125.000, ENGIE Open de Limoges (FRA)– Hardcourt

Seedede: Alizé Cornet, Ekaterina Alexandrova, Pauline Parmentier, Jana Fett, Monica Niculescu, (Polona Hercog – afbud), Kaia Kanepi, Jana Cepelova

Centre Court onsdag (start 1000)
Polina Monova (RUS) vs. Alexandra Cadantu (ROU)
Conny Perrin (SUI) vs. (4) Jana Fett (CRO)
NB 1330 (3) Pauline Parmentier (FRA) vs. (Q) Olga Saez Larra (ESP)
(WC) Chloe Paquet (FRA) vs. (WC) Jessika Ponchet (FRA)
Maryna Zanevska (BEL) vs. (7) Kaia Kanepi (EST)
NB 1700: (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) vs. (5) Monica Niculescu (ROU)
Double kamp

Kampene på Centre Court bliver vist på WTA TV.

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-limoges-france-1072#orderofplay

$125.000, WTA EA Hua Hin Championship (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Seedede: Qiang Wang, Evgeniya Rodina, Ying-Ying Duan, Su-Wei sieh, Yanina Wickmayer, Ana Bogdan, Misaka Doi, Naomi Broady

Udvalgte kampe onsdag: (start 0900cet)
0900: Marie Bouzkova (CZE) vs. (4) Su-Wei Hsieh (TPE) – CC
0900: Ipek Soylu (TUR) vs. Barbara Haas (AUT) – C2
0900: Viktorija Golubic (SUI) vs. Evgeniya Rodina (RUS) – C5
2. kamp: Ksenia Lykina (RUS) vs. Belinda Bencic (SUI) – CC

Alle kampe fra Centre Court, Court 2 og Court 5 bliver vist på WTA TV

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2017-hua-hin#orderofplay

ATP World Tour, NEXT GEN ATP FINALS, Milan (ITA)– Hardcourt

Deltagere:
Alexander Zverev har meldt fra for at fokusere på Nitto ATP Finals i Londen ugen efter.

Group A:
(6) Hyeon Chung (KOR) vs. (2) Denis Shapovalov (CAN) 1-4, 4-3(5), 4-3(4), 4-1
(1) Andrey Rublev (RUS) vs. (8) Gianluigi Quinzi (ITA) 1-4, 4-0, 4-3(3), 0-4, 4-3(3).
Hyeon Chung vs. Andrey Rublev 4-0, 4-1, 4-3(1)
Denis Shapovalov vs. Gianluigi Quinzi 4-1, 4-1, 3-4(5), 4-3(5)

Group B:
(7) Daniil Medvedev (RUS) vs. (2) Karen Khachanov (RUS) 2-4, 4-3(6), 4-3(3), 4-2
(4) Borna Coric (CRO) vs. (5) Jared Donaldson (USA) 4-3(2), 4-1, 4-3(5)
Karen Khachanov vs. Jared Donaldson 4-1, 4-3(3), 4-2
Daniil Medvedev vs. Borna Coric

Mandag viste TV3 Sport en dokumentar, hvor bliver der stillet skarpt på morgendagens stjerner og turneringen Next Gen ATP
Dokumentaren genudsendes tirsdag 1250 og 1325 samt 1800 og 1835.

Centrale – onsdag (start 1400)
(2) Karen Khachanov (RUS) vs. (5) Jared Donaldson (USA)
NB 1500: (6) Hyeon Chung (KOR) vs. (1) Andrey Rublev (RUS)
NB 1930: (3) Denis Shapovalov (CAN) vs. (8) Gianluigi Quinzi (ITA)
(5) Jared Donaldson (USA) vs. (7) Daniil Medvedev (RUS)

Tirsdag, onsdag og torsdag spilles 2 kampe fra kl. 14 og 2 kampe fra 1930.

Fredag spilles semifinaler fra kl. 1900

Lørdag afvikles fra kl. 1900 både playoff om 3. pladsen samt finalen

Turneringen dækkes massivt på TV3 Sport, som første gang sender live tirsdag kl. 1400.
Lørdag vises de to sidste kampe på TV3 Max.
Alle kampene kan desuden følges på Tennistv.com.

Den komplette schedule findes på http://www.atpworldtour.com/en/scores/archive/next-gen-atp-finals/7696/2016/results

Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/

Udvalgte turneringer 

ATP Challengers

€106.000+H, Bratislava (SVK)

€85.000+H, Mouilleron le Captif (FRA)

$75.000+H, Montevideo (URU) – Combo|S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet -4 timer

R32: (141) Casper Ruud (NOR) vs. (228) Federico Coria (ARG) 2-6, 4-6 (mandag)

$75.000, Knoxville, TN (USA) – Combo |S |D |QS |QD |OOP
Tidsforskel: cet +6 timer

Singles kvalifikation

Q32:
(745) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (877) Connor Farren (USA) 6-1, 6-1
(445) Mikael Ymer (SWE) vs. (438) Takanyi Garanganga (ZIM) 7-6(6), 6-4
(601) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (697) Henry Craig (USA) 5-7, 6-3, 6-3

Q16: (mandag)
Mikael Torpegaard vs. [6] (378) Bruno Santanna (BRA) 6-4, 7-5
Mikael Ymer vs. [2] (285) Filip Peliwo (CAN) 3-6, 3-6
Frederik Løchte vs. (597) Neil Pauffley (GBR) 6-2, 6-4

QFi:
Mikael Torpegaard vs. [1] (282) Mats Moraing (GER) 1-6, 4-6 (tirsdag)

Frederik Løchte vs. (964) Aron Hiltzik (USA) 6-3, 6-7(6), 6-1

Singles hovedturnering

R32: (Q) (601) Frederik Løchte Nielsen (DEN) vs. (178) Darian King (BAR) 4-6, 6/7(2) (onsdag)

$50.000+H, Kobe (JPN)

Livestream: https://livestream.com/ATP

ITF Men (udvalgte) Uge 44

$15.000, Paf Open Pärnu (EST)  – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q32: (WC) Philip Hjorth (DEN) vs. [2] (1041) Andrew Watson (GBR) 3-6, 0-6 (lørdag)

$15.000, TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Q64: Jesper Andi Jørgensen (DEN) vs. Boris Butulija (SRB) 1-4 Ret’d (lørdag)

ITF Women (udvalgte)

$80.000, WACO SHOWDOWN $80K, TX (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Stadium – Livestream onsdag – start 1700cet
Katerina Stewart (USA) vs. Sanaz Marand (USA)
(6) Irina Falconi (USA) vs. Katherine Sebov (CAN)
NB 2000: Double kamp
NB 2130: Double: Julia Boserup/Kayla Day (USA) vs. Maria Mateas/Maria Sanchez (US)

Singles kvalifikation

Q32: [1] (231) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (450) Hanna Chang (USA) 6-2, 6-1
Q16: Ulrikke Eikeri vs. (364) Chieh-Yu Hsu (USA) 6-0, 6-1
QFi: Ulrikke Eikeri vs. [6] (319) Sophie Chang (USA) 6-4, 6-1

Singles hovedturnering

R32:
(192) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) (284) Maria Sanchez (USA) 6-4, 7-6(4)
[7] (138) Julia Boserup (USA) vs. (152) Stefanie Voegele (SUI) 6-7(7), 7-6(1), 6-1 (tirsdag)
(Q) (231) Ulrikke Eikeri (NOR) vs. (162) Marina Erakovic (NZL) 6-3, 6-1

1/8-finale:
Ulrikke Eikeri (NOR) vs. [6] (133) Irina Falconi (USA)
Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) (348) An-Sophie Mestach (BEL)

Doubles

1/8-finale: (3) Julia Boserup/Kayla Day (USA) vs. Maria Mateas/Maria Sanchez (USA) – NB 2130cet

$25.000, Aegon GB Pro-Series Shrewsbury (GBR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Q32: [1] (494) Karen Barritza (DEN) vs. Anna Popescu (GBR) 6-1, 6-0
QFi: Karen Barritza vs. Summer Yardley (GBR) 6-3, 6-4

Singles hovedturnering

R32: (Q) (494) Karen Barritza (DEN) vs. (363) Katie Swan (GBR) 5-7, 2-6 (tirsdag)

ITF Junior (udvalgte)

Grade 4, 16th UAE Dubai ITF Junior Championships (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Boys singles

R32: [1] (436) Eric Vanshelboim (UKR) vs. Yigit Cengiz Binici (TUR) 6-1, 6-1
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (843) David Qariaqus (AUS) 6-4, 3-6, 6-3
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (1156) Azamat Lukmanov (UZB) – tor NB 0300cet

Boys doubles

1/8-finale: Peter Sallay (HUN)/Eric Vanshelboim (UKR) vs. Vansh Bhagtani/Sandeep VM (IND) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Sallay/Vanshelboim vs. Faisal Alrebdi (KSA)/Artem Karamalak (RUS) 3-6, 7-5, [6-10] (onsdag)

Grade 5, Ayia Napa – Protaras Junior Tournament 2017, Paralimni (CYP) – Carpet
Tidforskel: cet +1 time

Boys singles

R32: (1028) Elmer Møller (DEN) vs. [3] (540) Aaron H. Hepburn (GBR) 5-7, 2-6 (onsdag)

Tennis Europe (udvalgte)

Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

Danske turneringer (udvalgte)