De danske U14 piger dominerede ved sidste uges Category 3 turnering i Hillerød, hvor det blev ren dansk finale i single

Hillerød Tennisklub var i sidste uge arrangør af Category 3 turneringen Hillerød TE U12 & 14, og som navnet antyder blev der konkurreret i både U12 og U14 rækken.

Anna Tang udnyttede hjemmebane-fordelen, da hun vandt titlen i U14 Girls singles med sejr i finalen 6-1, 6-2 over Zoe Du Pasquier Jensen fra B93.
Tennisavisen har lånt ovenstående billede fra B93-tennis’ Instagram, hvor finalepladsen betegnes som et super resultat i betragtning af, at Zoe er 1. års U14 fra årgang 2005.

Zoe var seedet 1 og derfor oversidder i 1. runde, og i 2. runde vandt hun 6-4, 6-2 over Dicte Ingildsen, der forinden havde vundet 6-4, 6-2 over Marie Poetzing (GER).
I 1/8-finalen vandt Zoe 6-1, 6-1 over Melliz Petkova Mustafa (SWE), som forinden havde vundet 6-2, 6-2 over 14. seedede Daria Giurgiteanu fra Lyngby.

Kvartfinalen blev vundet på walkover, og i semifinalen vandt Zoe 6-3, 6-4 over Lyngbys 4. seedede Natacha Schou, der i 2. runde vandt over Sarafina Olivia Hansen, som i 1. runde vandt 6-2, 4-6, 6-1 over Amira Schultz (GER), hvorefter Natacha i 1/8-finalen vandt 4-6, 6-3, 6-3 over 15. seedede Vilma Krebs Hyllested, der i 2. runde vandt 6-0, 6-3 over Viktorija Lekic (MNE).
Natacha vandt også over en landsmand i kvartfinalen, hvor det blev 6-3, 3-6, 6-0 over 9. seedede Frederikke Birn, der i 2. runde vandt 6-0, 6-3 over Cristina Rodriguez Duenas (ESP) og i 1/8-finalen 6-1, 6-1 over 8. seedede Adelisa Kahriman (SWE), der forinden havde vundet 6-0, 6-1 over Alberte Kleist Giersløv Jørgensen.

Anna Tang vandt 6-1, 6-0 i både 2. runde over Therese Harboe Holst og i 1/8-finalen over 12. seedede Ella Sigfrid (SWE), der med de samme cifre havde vundet over Augusta Thalia Estrup i 2. runde.

I kvartfinalen mod 3. seedede Emilie Jus-Bomholt vandt Anna et tæt 1. sæt, hvorefter hun vandt sikkert 7-5, 6-0, og det blev også 6-0 i det sidste sæt i semifinalen, hvor Anna dog måtte afgive sæt, da hun vandt 6-3, 3-6, 6-0 over 2. seedede Polina Skopintseva (RUS), der i 2. runde vandt 6-2, 6-1 over 13. seedede Augusta Birn.
Russeren havde i kvartfinalen vundet 6-1, 6-0 over 10. seedede Hilma Sederlin (SWE), der i 1/8-finalen vandt 6-2, 6-3 over 6. seedede Rebecca Munk Mortensen.

Hillerød Tennisklub lykønskede Anna med dette opslag på klubbens Facebook-side.


Anna vandt også titlen i double, hvor hun var seedet 2 sammen med Polina Skopintseva (RUS).
I finalen vandt de 6-3, 6-3 over det 1. seedede danske par Zoe Du Pasquier Jensen og Emilie Just-Bomholt.

Johan August Mottlau
Foto: Sportsfotograf.com. – Johan August Mottlau

I U14 Boys singles var der ikke samme danske dominans, idet bedste danske resultat var en kvartfinale til Johan August Mottlau, der til gengæld nåede en runde længere end hans 10. seedning lagde op til, da han i 1/8-finalen vandt 6-7(3), 6-3, 6-1 over 6. seedede Tom Suedmeyer (GER), hvorefter han i kvartfinalen mod 3. seedede Adam Kulig (POL) måtte trække sig ved stillingen 0-6, 0-1.

Frederikke Alberte Pape finalist i U12

U12 Girls singles domineres selvsagt af den ældste årgang 2006, men både Lucca Ingildsen, Cecilie Agerbek Fridthjof, Naja Brun Creton, Carla Valentin Jensen, Karolina Johnsen og Katarina Winding Gojkovic, der alle er fra 2007, fik mulighed for at prøve kræfter i en international turnering, men ingen af dem nåede dog forbi 1. runde.

Frederikke Alberte Pape var den danske deltager, der nåede længst, idet hun efter sejr i 1. runde 6-1, 6-1 over Helen Schnack (GER), og 6-1, 2-6, 6-3 i 1/8-finalen mod Emilia Korseth (NOR), efterfulgt af 6-4, 7-5 over Sofiya Kotlyarova (UKR) i kvartfinalen og 1-6, 6-2, 6-1 over Mia Chiantella (ITA) i semifinalen, blev besejret 1-6, 6-4, 4-6 af Yelizaveta Onyshchenko (UKR)

Frederikke Alberte Pape
Foto: Sportsfotograf.com. – Frederikke Alberte Pape

Laura Brunkel var oversidder i 1. runde, og i 1/8-finalen vandt hun 6-1, 6-2 over Daria Domova (RUS) og i kvartfinalen 6-2, 7-5 over Philippa Faerber (GER), inden hun i semifinalen tabte 6-7(1), 3-6 til førnævnte ukrainske vinder af turneringen.

Chili Alberthe Emelie Jensen tabte i 1. runde 3-6, 5-7 til Britta Buskqvist (SWE), hvorefter hun i Consolation-rækken vandt 4-0, 4-0 over Naja Brun Creton og 3-4(4), 4-0, 4-2 i semifinalen over Lola Collin (FRA), hvilket sikrede sejren i rækken, da hun vandt finalen på walkover.

I U12 double blev titlen vundet af Felicia Damm Nielsen og Mille Mørk, der i finalen vandt 6-2 6-3 over Linea Bajraliu og Britta Buskqvist (SWE).

2 danske semifinalister i U12 Boys singles

I U12 Boys singles var der dansk deltagelse i begge semifinaler, hvor både Oliver Steins og Alexander Nordal Clausen var godt med i 1. sæt.
Oliver tabte dog 5-7, 1-6 til Dmitry Bessonov (RUS), der i finalen vandt 6-3, 6-3 over Carl Holder (FRA), som i semifinalen vandt 7-6(5), 6-0 over Alexander.

Oliver måtte i kvartfinalen bruge 3 sæt, inden han vandt 6-3, 2-6, 6-1 over Rasmus Hembo Mathiasen, der i 1. runde vandt 6-4, 6-2 over Jarl August Ildor, og i 2. runde 6-2, 5-7, 6-2 over Balthazar Huss (GER), som forinden vandt 7-5, 6-1 over Christoffer Thielsen i 1. runde.
Oliver havde i 1. runde vundet 6-1, 6-1 over Daniel Widegren (SWE) og i 1/8-finalen 4-6, 6-2, 7-6(2) over Makar Krivoshchekov (RUS), der i 1. runde vandt 6-0, 6-1 over Oscar Lundsfryd, der var videre fra kvalifikationen som Lucky Loser.

Den russiske titel-vinder vandt i 1. runde 6-1, 6-2 over Fidel Nweke, og i 1/8-finalen 6-1, 6-2 over Christian Grønfeldt-Sørensen, som i 1. runde vandt 6-2, 7-5 over August Allen (USA).
I samme (øverste) halvdel af lodtrækningen tabte både Oscar Bardram og Mads Tvede i 1. runde til henholdsvis Kilian Mueller (GER) 3-6, 2-6 og Albert Widell (SWE) 0-6, 0-6.

Oliver Steines
Foto: Sportsfotograf.com. – Oliver Steines

Alexander havde på vejen mod semifinalen vundet 6-0, 6-0 både i 1. runde over Carlos Rodriguez (ESP) og i 1/8-finalen mod Sebastian Kjølbye, der i 1. runde vandt 6-4, 7-5 over Carl Mejer (SWE).
I kvartfinalen blev det ligeledes en sikker sejr 6-0, 6-1 over Lukas Hardten (GER), der i 1/8-finalen vandt 7-5, 6-4 over William Emil Schnack, der i et rent dansk opgør vandt 7-6(2), 6-3 i 1. runde over Carl August Hassel.
Lukas Hardten havde i 1. runde vundet 6-4, 3-6, 6-2 over Tristan Thomas Engelschmidt.

I nederste halvdel blev det også 1. runde-nederlag til Emil Remstad, som tabte 1-6, 0-6 til Carl Holder, der som nævnt “holder” frem til finalen.
Leo Bach Nielsen tabte 3-6, 1-6 til Klim Krivoshchekov, og Lucas Christmas Møller 0-6, 4-6 til William Rejchtman Vinciguerra (SWE).
Christopher Lund Kuhl tabte 3-6, 3-6 til Elias Barth (GER).

Alexander Nordal Clausen
Foto: Sportsfotograf.com. – Alexander Nordal Clausen

I U12 Boys doubles opnåede Lucas Christmas Møller og Jarl August Ildor det bedste danske resultat, da de i kvartfinalen vandt 6-2, 2-6, [10-2] over Lukas Hardten/Kilian Mueller (GER), hvorefter de i semifinalen tabte 0-6, 1-6 til Dmitry Bessonov (RUS) og William Rejchtman Vinciguerra (SWE).

Der er link til alle resultater på http://te.tournamentsoftware.com/sport/draws.aspx?id=C0430EB5-B311-4E6C-8C16-0E2252FB609A