Finalerne ved DM kan følges på livestream fra kl. 12. Finalen mellem Roger Federer og John Isner vises live kl. 19 på Tennistv.com og Viaplay samt forskudt kl. 2215 på TV3 Max

Hillerød Tennisklub har siden torsdag været vært ved de individuelle indendørs danske mesterskaber i single.
Resultaterne af de første 3 runder fremgår nederst.

Når finalen i damesingle afvikles søndag fra kl. 12, mødes 2. seedede Sofia Nami Samavati og 3. seedede Hannah Viller Møller (HIK), der efter afbud fra 1. seedede Karen Barritza (Birkerød) ikke for alvor var truet i øverste halvdel af lodtrækningen, hvor hun i semifinalen vandt 6-3, 6-0 over Divine Dasam Nweke (Gentofte), der herunder takker for kampen, hvor hun førte med et break ved 3-2 i 1. sæt, men Hannah vandt derefter de næste 10 partier på stribe.

Divine Dasam Nweke og Hannah Viller Møller
Foto: Morten Sylvest – Hannah Viller Møller vinder semifinalen 6-3, 6-0 over Divine Dasam Nweke

I den anden semifinale var lagt op til en spændende dyst mellem Sofia og 4. seedede Karoline Laursen (KB), der overraskende havde besejret Hannah ved DM ude sidste år, men Karoline måtte trække sig fra kampen, efter at Sofia havde vundet 1. sæt 6-2.

Sofia havde dagen før vundet 6-2, 6-4 over Johanne Christine Svendsen (Hørsholm) i en kamp, hvor det i 2. sæt lykkedes at spille 80 minutter, hvor ingen af spillerne formåede at holde serv.

Yngste DM vinder nogensinde i herresingle

I herresingle indløb afbud fra Maxim Landa (HRT), hvilket formentlig gjorde vejen til finalen for turneringens favorit, 1. seedede 15-årige Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) en smule enklere, og han er efter sikre sejre i 2 sæt klar til finalen mod Sebastian Grundtvig (Gentofte), der vandt i 2 sæt mod både Anders Grinderslev (Skovbakken) og Patrick Kristensen (Lyngby), men i semifinalen måtte han afgive et enkelt sæt mod Jesper Andi Jørgensen fra arrangører-klubben HRT.

Holger havde ved finalen ved DM ude sidste år chancen for at blive den hidtil yngste DM-vinder som 15-årig, hvilket han tilsyneladende var godt på vej til efter at have vundet 1. sæt og var oppe med et break i 2. sæt, indtil August Holmgren fik vendt kampen og sikrede titlen.

Der er fortsat mulighed for, at Holger kan blive DM-vinder som 15-årig, da han fylder 16 den 29. april, men også Sebastian kan blive den hidtil yngste vinder, som ifølge Tennisavisens oplysninger hidtil har været Peter Bastiansen, der er født 3. maj 1962, og han vandt DM ude i 1980 som 18-årig.
Sebastian fylder 18 år på selve finaledagen, og han kan således slå Bastiansens rekord med nogle få måneder.

Sebastian og Holger var i sidste weekend i 3 sæt mod hinanden i bronzekampen i Elitedivisionen, hvor Holger vandt i matchtiebreak.

Finalen i herresingle er programsat kl. 1330 efter damefinalen, og begge finaler kan følges på livestream fra kl. 1200 (dansk sommertid) på dette link – https://nowstream.dk/live-streams/1-5-dm-finaler-i-tennis-2019-indendors

På billedet øverst ses de to HIK-favoritter, som Morten Sylvest fik til at stille op til fotografering efter semifinalerne.

Herrefinalen ved Miami Open forskudt på TV3 Max

Når 37-årige Roger Federer søndag kl. 1900 (dansk sommertid) går på banen ved ATP 1000 finalen ved Miami Open, er det hans 50. Masters finale, og 5. gang han er i finalen i turneringen, som han deltog i første gang for 20 år siden i 1999.

Modstanderen John Isner har vundet turneringen en enkelt gang, hvilket var i 2018, og han er således forsvarende mester.

Finalen bliver vist live på Tennistv.com og Viaplay kl. 1900 samt forskudt på TV3 Max kl. 2215.

Højst rangerede junior på ATP-ranglisten i M25-finale

Hvis man studerer ATP-ranglisten, finder man kun 2 juniorer i top 500, og den højst rangerede af dem er no. 322 Jannik Sinner (ITA), der kom sent i gang med at spille turneringer som junior, hvor han aldrig blev nogen “stjerne”.

Sinner betegnes som en enspænder, der trods en sympatisk fremtoning ikke havde større social omgang med andre.
Hans gode teknik har dog bevirket, at han har opnået en flot rangering hos ATP, hvor det er velkendt, at det er væsentligt sværere at gøre sig gældende end hos pigerne på WTA-touren.

Sinner har i den forløbne uge spillet sig frem til finalen ved $25.000 (M25) turneringen i Santa Margherita Di Pula i Italien, hvor han er seedet 1, og kl. 1400 møder han sin 2. seedede landsmand, 22-årige Andrea Pellegrino, der er no. 345 på ATP-ranglisten.
Finalen kan følges på livestream på dette link – http://live.itftennis.com/en/live-streams/


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 31 . marts

Finaler DM indendørs, Hillerød  – https://nowstream.dk/live-streams/1-5-dm-finaler-i-tennis-2019-indendors

1200: (4) Hannah Viller Møller (HIK) vs. (2) Sofia Nami Samavati (VST)
1330: (1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. Sebastian Grundtvig (Gentofte)

=====

M25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – http://live.itftennis.com/en/live-streams/

Finale – 1400
[1] (322/ITF226) Jannik Sinner (ITA) vs. [2] (345) Andrea Pellegrino (ITA)

=====

WTA Premier Mandatory/ATP 1000, Miami

Stadium – start 1900cet
(7) John Isner (USA) vs. (4) Roger Federer (SUI)
(6) Samantha Stosur (AUS)/Shuai Zhang (CHN) vs. Aryna Sabalenka (BLR)/Elise Mertens (BEL)

TV-dækning:
ATP: Tennistv.com, Viaplay, TV3 Max (forskudt kl. 2215)
WTA: WTATV.com


WTA Premier Mandatory + ATP 1000, Miami Open (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -5 timer

Deltagere: De fleste WTA og ATP topspillere deltager.

TV-dækning: Bet365/Unibet mv. (incl. kvalifikation)
WTA: WTATV.com, TV2 Sport/Play
ATP: TV3 Sport og Tennistv.com (126 kampe)

Spilleprogram søndag

Stadium – start 1900cet
(7) John Isner (USA) vs. (4) Roger Federer (SUI)
(6) Samantha Stosur (AUS)/Shuai Zhang (CHN) vs. Aryna Sabalenka (BLR)/Elise Mertens (BEL)

TV-dækning:
WTA: WTATV.com
ATP: Tennistv.com, Viaplay, TV3 Max (forskudt kl. 2215)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/miami/403/daily-schedule


Resultater (udvalgte WTA)

Finale
(12) Ashleigh Barty (AUS) vs. (5) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(1), 6-3

Semifinale
(12) Ashleigh Barty (AUS) vs. (2) Anett Kontaveit (EST) 6-3, 6-3 – WTA
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. (2) Simona Halep (ROU) 7-5, 6-1 – WTA

Kvartfinale
(21) Anett Kontaveit (EST) vs. (27) Su-Wei-Hsieh (TPE) 3-6, 6-2, 7-5 – WTA
(12) Asleigh Barty (AUS) vs. (3) Petra Kvitova (CZE) 7-6(6), 3-6, 6-2 – WTA
(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 6-3, 6-4 – WTA
(2) Simona Halep (ROU) vs. (18) Qiang Wang (CHN) 6-4, 7-5 – WTA

1/8-finale
(27) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (13) Caroline Wozniacki (DEN) 6-3, 6-7(0), 6-2 – WTA
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. Bianca Andreescu (CAN) 6-1, 2-0 Ret’d – WTA
(3) Petra Kvitova (CZE) vs. (19) Caroline Garcia (FRA) 6-3, 6-3 – WTA
(12) Ashleigh Barty (AUS) vs. (7) Kiki Bertens (NED) 4-6, 6-3, 6-2 – WTA

(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 2-6, 6-3, 7-5 – WTA
Marketa Vondrousova (CZE) vs. Tatjana Maria (GER) 6-4, 6-3 – WTA
(18) Qiang Wang (CHN) vs. Yafan Wang (CHN) 7-5, 6-4- WTA
(2) Simona Halep (ROU) vs. Venus Williams (USA) 6-3, 6-3 – WTA

R32
(27) Su-Wei Hsieh (TPE) vs. (1) Naomi Osaka (JPN) 4-6, 7-6(4), 6-3 – WTA
(13) Caroline Wozniacki (DEN) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 6-4, 7-6(4) – WTA
(21) Anett Kontaveit (EST) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 7-6(3), 2-6, 7-6(4) – WTA
Bianca Andreescu (CAN) vs. (8) Angelique Kerber (GER) 6-4, 4-6, 6-1 – WTA

(3) Petra Kvitova (CZE) vs. (26) Donna Vekic (CRO) 6-4, 3-6, 6-5 – WTA
(19) Caroline Garcia (FRA) vs. (15) Julia Goerges (GER) 6-0, 7-5 – WTA
(12) Asleigh Barty (AUS) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-0, 6-3 – WTA
(7) Kiki Bertens (NED) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 3-6, 6-0, 6-1 – WTA

(5) Karolina Pliskova (CZE) vs. Alizé Cornet (FRA) 6-1, 6-4 – WTA
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (11) Anastasija Sevastova (LAT) 1-6, 6-2, 6-3 – WTA
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (16) Elise Mertens (BEL) 6-4, 7-6(1) – WTA
Tatjana Maria (GER) vs. (4) Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-2 – WTA

Yafang Wang (CHN) vs. (25) Danielle Collins (USA) 7-5, 6-1 – WTA
(18) Qiang Wang (CHN) vs. (10) Serena Williams (US) – walkover
Venus Williams (USA) vs. (14) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 6-1 – WTA
(2) Simona Halep (ROU) vs. Polona Hercog (SLO) 5-7, 7-6(1), 6-2 – WTA

R64
(Q) Monica Niculescu (ROU) vs. (20) Garbine Muguruza (ESP) 7-6(0), 4-6, 6-2
(13) Caroline Wozniacki (Den) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-4, 6-4
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (9) Aryna Sabalenka (BLR) 6-3, 6-4
(19) Caroline Garcia (FRA) vs. Victoria Azarenka (BLR) 6-3, 6-4
(12) Ashleigh Barty (AUS) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-1
Samantha Stosur (AUS) vs. (17) Madison Keys (USA) 6-4, 4-6, 6-4
Yulia Putintseva (KAZ) vs. (23) Belinda Bencic (SUI) 6-3, 7-5
&afan Wang (CHN) vs. (6) Elina Svitolina (UKR) 6-2, 6-4
(25) Danielle Collins (USA) vs. Whitney Osuigwe (USA) 7-6(5), 6-0
(10) Serena Williams (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 1-6, 6-1
(14) Daria Kasatkina (RUS) vs. Cori Gauff (USA) 6-3, 6-2

R128
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 4-6, 7-5, 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-3
Bianca Andreescu (CAN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 4-6, 7-6(2), 6-2
Victoria Azarenka (BLR) vs. Dominika Cibulkova (SVK) 6-2, 3-6, 6-4
Dayana Yastremska (UKR) vs. Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 6-2
Yafan Wang (CHN) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-3
Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) Laura Siegemund (GER) 6-1, 5-7, 7-5
(WC) Cori Gauff (USA) vs. (WC) Catherine McNally (USA) 3-6, 6-3, 6-4
(Q) Taylor Townsend (USA) vs. Johanna Larsson (SWE) 6-1, 6-2

Q64
Misaki Doi (JPN) vs. (1) Anastasia Potapova (RUS) 3-6, 7-6(10), 7-6(2)
Iga Swiatek (POL) vs. (15) Zarina Diyas (KAZ) 6-2, 7-5


Resultater (udvalgte ATP)

Semifinale
(7) John Isner (USA) vs. Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-6(3), 7-6(4) – ATP
(4) Roger Federer (SUI) vs. (20) Denis Shapovalov (CAN) 6-2, 6-4 – ATP

Kvartfinale
(7) John Isner (USA) vs. (22) Roberto Bautista Agut (ESP) 7-6(1), 7-6(5) – ATP
(Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (11) Borna Coric (CRO) 7-6(3), 6-2
(4) Roger Federer (SUI) vs. (6) Kevin Anderson (RSA) 6-0, 6-4 – ATP
(20) Denis Shapovalov (CAN) vs. (28) Frances Tiafoe (USA) 6-7(5), 6-4, 6-2 – ATP

1/8-finale
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (1) Novak Djokovic (SRB) 1-6, 7-5, 6-3 – ATP
(7) John Isner (USA) vs. (19) Kyle Edmund (GBR) 7-6(5), 7-6(3) – ATP
(Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (17) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(4), 6-4 – ATP
(11) Borna Coric (CRO) vs. (27) Nick Kyrgios (AUS) 4-6, 6-3, 6-2 – ATP

(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Jordan Thompson (AUS) 7-5, 7-5 – ATP
(20) Denis Shapovalov (CAN) vs. (8) Stefanos Tsitsipas (GRE) 4-6, 6-3, 7-6(3) – ATP
NB 2000: (4) Roger Federer (SUI) vs. Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 6-2 – ATP
(28) Frances Tiafoe (USA) vs. (18) David Goffin (BEL) 7-5, 7-6(6) – ATP

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Federico Delbonis (ARG) 7-5, 4-6, 6-1 – ATP
(22) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (15) Fabio Fognini (ITA) 6-4, 6-4 – ATP
(19) Kyle Edmund (GBR) vs. (12) Milos Raonic (CAN) 6-4, 6-4 – ATP
(7) John Isner (USA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-5, 7-6(6) – ATP

(Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Hubert Hurkacz (POL) 7-6(5), 6-4 – ATP
(17) Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Robin Haase (NED) 7-6(3), 6-3 – ATP
(11) Borna Coric (CRO) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-7(2), 6-2, 6-3 – ATP
(27) Nick Kyrgios (AUS) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-3, 6-1 – ATP

(6) Kevin Anderson (RSA) vs. Joao Sousa (POR) 6-4, 7-6(6) – ATP
Jordan Thompson (AUS) vs. (24) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 7-5 – ATP
(13) Daniil Medvedev (RUS) vs. (Q) Reilly Opelka (USA) 7-6(5), 6-7(5), 7-6(0) – ATP
(4) Roger Federer (SUI) vs. Filip Krajinovic (SRB) 7-5, 6-3 – ATP

(8) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Leonardo Mayer (ARG) 6-4, 6-4 – ATP
(20) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Andrey Rublev (RUS) 6-3, 7-6(5) – ATP
(18) David Goffin (BEL) vs. (14) Marco Cecchinato (ITA) 6-4, 6-4 – ATP
NB 0030: (28) Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) David Ferrer (ESP) 5-7, 6-3, 6-3 – ATP

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Bernard Tomic (AUS) 7-6(2), 6-2
Hubert Hurkacz (POL) vs. (3) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 6-4
Dusan Lajovic (SRB) vs. (5) Kei Nishikori (JPN) 2-6, 6-2, 6-3
(4) Roger Federer (SUI) vs. (Q) Radu Albot (MDA) 4-6, 7-5, 6-3
(20) Denis Shapovalov (CAN) vs. (LL) Daniel Evans (GBR) 4-6, 6-1, 6-3
David Ferrer (ESP) vs. (2) Alexander Zverev (GER) 2-6, 7-5, 6-3

R128
Maximilian Marterer (GER) vs. Taylor Fritz (USA) 6-4, 3-6, 6-3
(Q) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Casper Ruud (NOR) 3-6, 6-1, 6-2
Joao Sousa (POR) vs. (WC) Chun Hsin Tseng (TPE) 6-4, 7-5
Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) Mikael Ymer (SWE) 4-6, 6-3, 6-4

QFi
(WC) Mikael Ymer (SWE) vs. Noah Rubin (USA)
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (17) Paolo Lorenzi (ITA) 7-6(1), 6-2

Q64
(Mitchell Krueger (USA) vs. (21) Elias Ymer (SWE) 6-7(5), 6-0, 6-4
(2) Felix AugerAliassime (CAN) vs. Luca Vanni (ITA) 4-6, 6-4, 6-1
(15) Andrey Rublev (RUS) vs. Jared Donaldson (USA) 6-2, 6-3
(22) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs. Lukas Rosol (CZE)
Mikael Ymer (SWE) vs. (16) Ryan Harrison (USA) 6-1, 6-3
(10) Casper Ruud (NOR) vs. Jason Jung (TPE) 7-6(4), 7-5


Fed Cup

20-21. apr 2019: World Group semi – final: 09-10 nov)
Frankrig vs. Rumænien, i Rouen, Frankrig
Australien vs. Hviderusland


20-21. apr 2019: World Group PlayOffs
(1) Tjekkiet vs. Canada
(2) USA vs. Schweiz, i Texas, i USA
Letland vs. (3) Tyskland, i Riga, i Letland
(4) Belgien vs. Spanien, i Kortrijk, i Belgien

20-21. apr 2019: World Group II PlayOffs
Italien, Slovakiet, Japan, Holland, Rusland, Storbritannien, Brasilien, Kazakhstan


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe – 5-6. april
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 5-6. april
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen – 5-6. april
(5) Egypten vs. Slovenien 5-6. april
(6) Norge vs. Georgien 5-6. april


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger (Uge 13)



ATP Challengers (Uge 13
)

$54K Guadalajara (MEX)

€46K Marbella (ESP)

$46K, St. Brieuc (FRA)

Singles hovedturnering

R64: (244) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (305/ITF268) Pavel Kotov (RUS) 6-1, 6-2

R32: Mikael Torpegaard vs. [10] (159) Jurgen Zopp (EST) 2-6, 6-1, 6-1

1/8-finale: Mikael Torpegaard vs. [8] (154) Kamil Majchrzak (POL) 3-6, 4-6


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 13)

M25 Santa Margherita Di Pula (ITA) Livestream

Singles hovedturnering

Finale (søndag 1400)
[1] (322/ITF226) Jannik Sinner (ITA) vs. [2] (345) Andrea Pellegrino (ITA) 6-1, 6-1


M15 Pinamar (ARG)

M15 Mornington (AUS)

M15 Cancun (MEX)

M15 Opatija (CRO)

M15 Tel Aviv (ISR)

M15 Antalya (TUR)

M15 Tsukuba (JPN)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)


ITF Women (uge 13)

W60 Croissy-beauborg (FRA)

W25 Canberra (AUS)

W25 Campinas (BRA)

W25 Kofu (JPN)


W25 Santa Margherita Di Pula (ITA) – GrusLivestream

Singles kvalifikation

Q32: (WC) Olivia Gram (DEN) vs. [9] (488/ITF82) Miriam Bianca Bulgaru (ROU) 4-6, 2-6

Doubles

1/8-finale: (WC) Olivia Gram (DEN)/Ania Hertel (POL) vs. (1) Reka-Luca Jani (HUN)/Cristina Dinu (ROU) 6-7, 6-4, [3-10]


W15, Magic Tours, Tabarka (TUN) – Grus

Singles hovedturnering

R32: (ITF220) Olga Helmi (DEN) vs. (ITF386) Sarah Lee (USA) 4-6, 1-6


W15 Cancun (MEX)

W15 Tel Aviv (ISR)

W15 Antalya (TUR)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)


ITF Junior (uge 13 udvalgte)

Grade 3, Raquette D’Or, Mohammedia (MAR) – Grus

Girls singles hovedturnering

R32: (310) Clarine Lerby (NED) vs. (317) Carmen Roxana Manu (ROU) 3-6, 6-0, 6-0
1/8-finale: Clarine Lerby (NED) vs. [4] (187) Sophia Biolay (FRA) 3-6, 3-6

Girls doubles

Clarine Lerby (NED)/Maelle Leclercq (FRA) vs. Maja Makoric (SLO)/Luca Janosi (HUN) 2-6, 5-7


Grade 4, Nurcan Sertkaya Cup, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Boys singles kvalifikation

Q64
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Alen Curovic (SWE) 6-2, 7-5
Julius Kostopoulos (DEN) vs. Merse Deli (HUN) 6-0, 6-0

Q32
Mikkel Ballisager (DEN) vs. Hugo Soares (FRA) 2-6, 5-7
Julius Kostopoulos (DEN) vs. (2294) Christian Parr (NOR) 6-2, 6-4

QFi: Julius Kostopoulos vs. Federico Ruggeri (ITA) 3-6, 4-6

Boys singles hovedturnering

R64
(1037) Richard Biagiotti (DEN) vs. [1] (166) Berk Ilkel (TUR) 4-6, 3-6
[11] (569) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Burakcan Yylmaz (TUR) 6-2, 6-4

R32:
[3] (387) Rikard Raad (SWE) vs. (1440) Peter Kalocsai (HUN) 6-7(3), 6-2, 6-4
Oskar Brostrøm Poulsen vs. (1249) Nikolay Nedelchev (BUL) 4-6, 3-6

Boys doubles

R32: (8) Oskar Brostrøm Poulsen/Richard Biagiotti (DEN) vs. Berk Ulas Enc/Emir Sutekin (TUR) 6-4, 6-2
1/8-finale: Poulsen/Biagiotti vs. Pietro Orlando Fellin (ITA)/Tsimafei Kuksau (BLR) 6-7(4), 6-2, [10-4]
Kvartfinale: Poulsen/Biagiotti vs. (3) Artur Soghoyan (ARM)/Matas Vasiliauskas (LTU) 6-2, 3-6, [10-7]
Semifinale: Poulsen/Biagiotti vs. Dominik Buzonics/Peter Kalocsai (HUN) 6-2, 6-3
Finale: Poulsen/Biagiotti vs. (5) Berk Ilkel/Togan Makzume (TUR) 6-1, 6-2

Girls singles hovedturnering

R64
(1539) Nikoline Gullacksen (DEN) vs. (879) Defne Cirpanli (TUR) 3-6, 0-6
(1539) Amanda Rommetveit Rohde (DEN) vs. [2] (297) Ozlem Uslu (TUR) 0-6, 1-6

Girls doubles

R32: Amanda Rommetveit Rohde/Nikoline Gullacksen (DEN) vs. Sedef Bilgic (TUR)/Emilia Roslund (SWE) 6-4, 6-4
1/8-finale: Rohde/Gullacksen vs. (5) Semra Aksu/Mina Toglukdemir (TUR) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Rohde/Gullacksen vs. (1) Kristina Dmitruk (BLR)/Anna Chekanskaya (RUS) 2-6, 0-6

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 12)

Category 3, IRAKLIO O.A.A. (GRE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

U14 Boys singles kvalifikation

Q16: [1] (422) Alexander Nordal Clausen (DEN) – bye
QFi: Alexander Nordal Clausen vs. Ioannis Velentakis (GRE) 6-2, 6-3

U14 Boys singles hovedturnering

R64: (Q) (422) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Ioannis Nikolidakis (GRE) 6-1, 6-1
R32: Alexander Nordal Clausen vs. (WC) Alin Butnaru (ROU) 6-3, 7-6(6)
1/8-finale: Alexander Nordal Clausen vs. [13] (317) Bastien Danicher (FRA) 2-6, 1-6

U14 Girls singles hovedturnering

R64: [15] (444) Mille Mørk (DEN) vs. (527) Evgenia Mouroutsou (GRE) 4-6, 6-4, 3-6

U14 Girls singles consolation

R32: Mille Mørk (DEN) – bye
1/8-finale: Mille Mørk vs. Eleni Tsetsou (GRE) 5-4(2), 4-2
Kvartfinale: Mille Mørk vs. Alexandra Zacharaki (GRE) – ikke spillet

U14 Girls doubles

R32: (4) Mille Mørk (DEN)/Ann Akasha Ceuca (GER) – bye
1/8-finale: Mørk/Ceuca vs. Theodora Liapi/Kalomoira Ralli (GRE) 6-1, 6-4
Kvartfinale: Mørk/Ceuca vs. (5) Maria Aldea Wesselly/Daria Tudor (ROU) – walkover
Semifinale: Mørk/Ceuca vs. (1) Klio Maria Ioannou (CYP)/Julia Zlateva (BUL) 3-6, 6-0, [10-7]
Finale: Mørk/Ceuca vs. (2) Liam Oved (ISR)/Leontina Stojanovic (SRB) 4-6, 6-4, [3-10]

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

DM Senior indendørs – Hillerød Tenniscenter, Milnersvej 35C, 3400 Hillerød

Link til livestream finaler (søndag kl. 1200):
https://nowstream.dk/live-streams/1-5-dm-finaler-i-tennis-2019-indendors

Herresingle

Finale (søndag)
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. Sebastian Grundtvig (Gentofte) 6-2, 6-2

Semifinale
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. (4) Igor Tiniakov (Sønderborg) 6-0, 6-3
Sebastian Grundtvig (Gentofte) vs. (WC) Jesper Andi Jørgensen (HRT) 6-1, 2-6, 6-1

Kvartfinale
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. Bartosz Jonatan Terczynski (ATK) 6-3, 6-2
(4) Igor Tiniakov (Sønderborg) vs. Jonas Schwarz (Rødovre) 6-4, 6-2
Sebastian Grundtvig (Gentofte) vs. (WC) Patrick Kristensen (Lyngby) 6-2, 6-2
(WC) Jesper Andi Jørgensen (HRT) vs. Gustav Theilgaard (Hillerød) 6-1, 7-5

1/8-finaler
(1) Holger Vitus Nødskov Rune (HIK) vs. Carl Emil Overbeck (HIK) 6-1, 6-3
Bartosz Jonatan Terczynski (ATK) vs. Muslim Zaurbekov (VST) 6-1, 7-5
(4) Igor Tiniakov (Sønderborg) vs. Maxim Landa (HRT) – walkover
Jonas Schwarz (Rødovre) vs. Joen Moth-Poulsen (Ryvang) 6-1, 3-0 Ret’d

(WC) Patrick Kristensen (Lyngby) vs. (A) Kasper Elsvad (KB) 6-7(4), 6-0, 6-2
Sebastian Grundtvig (Gentofte) vs. (3) Anders Grinderslev (Skovbakken) 6-3, 6-4
Gustav Theilgaard (Hillerød) vs. (WC) Ervin Mesic (Fruens Bøge) 7-6(2), 6-3
(WC) Jesper Andi Jørgensen (HRT) vs. (2) Rasmus Michelsen (Vejle) 6-4, 6-2

Damesingle

Finale (søndag)
(4) Hannah Viller Møller (HIK) vs. (2) Sofia Nami Samavati (VST) 6-3, 6-0

Semifinale
(4) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Divine Dasam Nweke (Gentofte) 6-3, 6-0
(2) Sofia Nami Samavati (VST) vs. (3) Karoline Laursen (KB) 6-2, Ret’d

Kvartfinale
Divine Dasam Nweke (Gentofte) vs. Elena Jamshidi (Birkerød) 7-5, 6-2
(4) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Emilie Just-Bomholt (HIK) 6-1, 6-0
(3) Karoline Laursen (KB) vs. Anna Tang (Hillerød) 6-1, 6-1
(2) Sofia Nami Samavati (VST) vs. (WC) Johanne Christine Svendsen (Hørsholm) 6-2, 6-4

1/8-finaler
Divine Dasam Nweke (Gentofte) vs. (A) Ida Hasselbalch (HRT) 6-1, 6-3
Elena Jamshidi (Birkerød) vs. Mathilde Tranberg (HRT) 6-1, 6-4
(4) Hannah Viller Møller (HIK) vs. Zoe Du Pasquier Jensen (B93) 6-0, 6-0
Emilie Just-Bomholt (HIK) vs. Anna Sofie Aagaard Nielsen (Lyngby) 6-1, 6-1

Anna Tang (Hillerød) vs. Natascha Schou (Lyngby) 5-7, 6-2, 6-2
(3) Karoline Laursen (KB) vs. (WC) Camilla Flintholm Jensen (Fruens Bøge) 6-0, 6-2
(WC) Johanne Christine Svendsen (Hørsholm) vs. Victoria Ilena Andersen (Skovbakken) 6-2, 3-6, 6-3
(2) Sofia Nami Samavati (VST) vs. (A) Augusta Birn (Hillerød) 6-3, 6-2

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage