Casper Ruud blev ATP-ranglistens højdespringer efter første norske ATP-finale siden farmand i 1995

En af ugens “højde-springere” på WTA-ranglisten blev 17-årige Amanda Anisimova (USA), der avancerede 22 pladser til no. 54 efter titlen ved WTA Internatonal turneringen i Bogota, hvor hun i finalen vandt over 23-årige Astra Sharma (AUS), der ugen før turneringen var no. 142, men efter Bogota er hun lige udenfor top 100 som no. 102.

En anden 17-årige junior, Iga Swiatek (POL) tog ligeledes et gevaldig hop fremad, da hun nåede finalen i Lugano, og selvom hun tabte finalen forbedrede hun sin rangering med 27 pladser, og meldte sig ind i det “gode selskab” i top 100 som no. 88.
Vinderen i Lugano, 28-årige Polona Hercog (SLO) forbedrede sin rangering med 25. pladser til no. 64.

Iga Swiatek
Foto: WTATV – Iga Swiatek

På ATP-ranglisten stod 20-årige Caper Ruud (NOR) for den største forbedring i top 100, da han avancerede 27 pladser til no. 68, da han blev besejret 7-6(4), 4-6, 6-3 i finalen ved ATP 250 i Houston af 22-årige Christian Garin (CHI), der selv avancerede 26 pladser til no. 47.

Det var første gang en nordmand har været i en ATP-finale, siden Caspers far Christian Ruud i 1995 var i finalen ved Swedish Open i Stockholm, hvor Fernando Meligeni (BRA) vandt finalen 6-4, 6-4.

Vinderene af ATP 250 i Marrakech, 29-årige Benoit Paire (FRA) tog ligeledes et spring på 26 pladser, og han er dermed no. 43 efter finalesejren 6-2, 6-3 over 33-årige Pablo Andujar (ESP), der trods finalepladsen mistede misted 16 pladser fra no. 70 til 86, idet han ikke formåede at forsvare titlen fra sidste år.
Paire’s højeste rangering var no. 18 i 2011.

Tennisspilleren Benoit Paire
Foto: Sportsfotograf.com. – Benoit Paire

Tennisavisens ugentlige service med opdaterede entry-lister er udvidet, så tilmeldte turneringer for top 100 hos både WTA og ATP omfatter alle uger, hvor entry-listerne er tilgængelige.
Derved fremgår denne gang alle WTA og ATP turneringer frem til første uge af Grand Slam turneringen French Open uge 22.

For turneringer under ITF World Tennis Tour er entry-listerne som regel først tilgængelige om torsdagen 18 dage før turneringen normalt starter få uger senere en mandag, og den endelige deltagerliste fremgår som regel om tirsdagen 2 uger før turneringen.
Listen bør dog tages med forbehold, idet der jævnligt forekommer såkaldte “Late Withdrawals” efter fristen.

Et eksempel på det sidste var, da Clara Tauson oprindelig var no. 4 på oversigten til kvalifikationen ved W25 i Santa Margherita Di Pula i uge 17.
Da Clara forleden fik wildcard til kvalifikationen til WTA International turneringen Samsung Open i Lugano fik hun spillet 3 kampe på højt niveau, da hun vandt begge kampe i kvalifikationen, inden hun tabte til WTA-ranglistens no. 68 Evgeniya Rodina i hovedturneringen.

I uge 18 har Clara mulighed for at benytte sin 2. “Junior Exempt” (JE) ved W60 i Wiesbaden, og derfor blev en trænings-periode i Frankrig som forberedelse til W60 prioriteret.
Så længe Clara er 16 år, hvilket er tilfældet hele 2019-sæsonen, må hun højst deltage i 12 professionelle turneringer, hvoraf højst 4 må være som følge af wildcards – dog medregnes deltagelse i Fed Cup ikke. JE tæller ikke som wildcard.

Clara Tauson
Foto: Tennisavisen – Clara Tauson interviewes på Hotel Crowne Plaza

Hos juniorerne er entry-listerne hos ITF allerede tilgængelige om tirsdagen næsten 4 uger inden turneringen, og da withdrawal-deadline som regel er om tirsdagen 2 uger senere, fremgår den endelige deltagerliste 2 uger før turneringen, dog med samme forbehold for “Late Withdrawals”, som dog kan medføre sanktioner, hvis det sker mere end 3 gange.
I perioden mellem entry-deadline og withdrawal deadline vil som udgangspunkt blive vist, hvilke turneringer spillerne er tilmeldt, samt hvorledes de er prioriteret.

I denne og næste uge spiller 15-årige Holger Vitus Nødskov Rune de 2 sidste turneringer, som han højst må spille, inden han fylder 16 år 29. april, og der er næppe tvivl om, at ambitionen er at nå helt til tops og genvinde fører-positionen blandt konkurrenterne i 2003-årgangen.

Holger har i forberedelserne på Mouratoglou Tennis Academy haft optimal sparring, da han trænede sammen med ATP-ranglistens no. 8, Stefanos Tsitsipas (GRE), der herunder så en smule “skidt-tilpas” ud på dette baghånds-pas.
Efter sejr i de første 3 kampe har Holger spillet sig frem til en plads i semifinalen ved Grade 2 turneringen i Plovdiv i Bulgarien.

 


Uge 16: Fed Cup W80 Dothan 
Uge 17: Premier Stuttgart, International Istanbul, 125K Anning, W80 Charlottesville
Uge 18: International Rabat, International Prag, W100 Charleston, W80 Gifu, W60 Wiesbaden
Uge 19: Premier Mandatory Madrid, W100 Bonita Springs, W80 Cagnes-sur-mer, W60 Luan, W60 Fukuoka
Uge 20: Premier 5 Rom, W100 Trnava, W60 La Bisbal, W60 Saint-gaudens, W60 Kurume
Uge 21: Kval French Open, International Strasbourg, International Nürnberg
Uge 22: French Open
Uge 23: French Open, 125K Bol, W100 Surbiton, W60 Torun, W60 Brescia

WTA top 100 – pr. 15. april 2019 ‘

Rk Spiller Point U16 U17 U18 U19 U20 U21 U22
1 Naomi Osaka 5967 Stut Madr Rom FO
2 Simona Halep 5782 Fed Stut Madr Rom FO
3 Petra Kvitova 5645 Stut Madr Rom FO
4 Karolina Pliskova 5580 Stut Prag Madr Rom FO
5 Angelique Kerber 5220 Stut Madr Rom FO
6 Elina Svitolina 5020 Madr Rom FO
7 Kiki Bertens 4640 Stut Madr Rom FO
8 Sloane Stephens 4386 Fed Madr Rom FO
9 Ashleigh Barty 4275 Fed Madr Rom Stra FO
10 Aryna Sabalenka 3520 Fed Madr Rom FO
11 Serena Williams 3461 Madr Rom FO
12 Caroline Wozniacki 3421 Madr Rom FO
13 Anastasija Sevastova 3145 Stut Prag Madr Rom FO
14 Madison Keys 3011 Fed Madr Rom FO
15 Anett Kontaveit 2845 Stut Madr Rom FO
16 Qiang Wang 2812 Stut Prag Madr Rom Stra FO
17 Julia Goerges 2630 Fed Stut Madr Rom Nur FO
18 Elise Mertens 2580 Stut Madr Rom FO
19 Garbiñe Muguruza 2525 Fed Stut Madr Rom FO
20 Belinda Bencic 2515 Stut Prag Madr Rom FO
21 Caroline Garcia 2460 Fed Stut Madr Rom Stra FO
22 Daria Kasatkina 2355 Fed Madr Rom FO
23 Bianca Andreescu 1979 Madr Rom FO
24 Su-Wei Hsieh 1960 Stut-Q Rabat Madr Rom FO
25 Donna Vekic 1875 Stut Madr Rom FO
26 Lesia Tsurenko 1767 Stut-Q Madr Rom FO
27 Carla Suárez Navarro 1718 Fed Ist Madr Rom FO
28 Maria Sharapova 1706 Madr Rom FO
29 Jelena Ostapenko 1665 Fed Stut Madr Rom FO
30 Mihaela Buzarnescu 1650 Fed Ist Prag Madr Rom Stra FO
31 Camila Giorgi 1604 Fed Ist Prag Madr Rom Stra FO
32 Danielle Collins 1536 Prag Madr Rom FO
33 Dominika Cibulkova 1512 Fed Madr Rom FO
34 Anastasia Pavlyuchenkova 1510 Fed Stut-A3 Madr Rom Stra FO
35 Aliaksandra Sasnovich 1495 Fed Madr Rom FO
36 Sofia Kenin 1458 Fed Madr Rom Stra FO
37 Dayana Yastremska 1400 Ist Madr Rom Stra FO
38 Yulia Putintseva 1291 Fed Rabat Madr Rom Nur FO
39 Ajla Tomljanovic 1253 Ist Rabat Madr Rom Nur FO
40 Petra Martic 1245 Ist Stra FO
41 Katerina Siniakova 1237 Ist Prag Madr Rom Nur FO
42 Shuai Zhang 1220 Madr Rom Stra FO
43 Saisai Zheng 1205 Rabat Madr Rom Stra FO
44 Maria Sakkari 1197 Ist Rabat FO
45 Viktoria Kuzmova 1195 Fed Ist Prag FO
46 Johanna Konta 1180 Fed Rabat FO
47 Marketa Vondrousova 1167 Fed Ist Prag Madr Rom FO
48 Barbora Strycova 1166 Ist Prag FO
49 Venus Williams 1115 FO
50 Alison Riske 1103 Nur FO
51 Yafan Wang 1093 Rabat Stra FO
52 Alison Van Uytvanck 1070 Fed Rabat FO
53 Pauline Parmentier 1059 Fed Ist Rabat Stra FO
54 Amanda Anisimova 1048 FO
55 Alizé Cornet 1040 Fed Rabat Stra FO
56 Ons Jabeur 1040 Rabat FO
57 Ekaterina Alexandrova 1013 Stut-Q Prag Nur FO
58 Daria Gavrilova 1010 Fed Rabat Stra FO
59 Kirsten Flipkens 1010 Fed Ist Rabat Nur FO
60 Tatjana Maria 1005 Rabat Stra FO
61 Victoria Azarenka 1001 Fed Stut-wc FO
62 Monica Puig 988 Stra FO
63 Aleksandra Krunic 975 Stra FO
64 Polona Hercog 959 Ist-Q Nur FO
65 Rebecca Peterson 922 Ist Rabat Stra FO
66 Kristina Mladenovic 893 Fed Ist FO
67 Tamara Zidansek 856 Ist Rabat Nur FO
68 Magdalena Rybarikova 842 Fed Rabat FO
69 Evgeniya Rodina 820 Ist Prag Nur FO
70 Vera Lapko 803 Fed Prag Nur FO
71 Andrea Petkovic 801 Fed Stut-wc Prag Nur FO
72 Margarita Gasparyan 796 Prag Nur FO
73 Vitalia Diatchenko 787 Cagn FO
74 Anastasia Potapova 787 Fed Ist Prag FO
75 Sara Sorribes Tormo 785 Rabat Nur FO
76 Veronika Kudermetova 782 Ist-Q Rabat Nur FO
77 Samantha Stosur 781 Fed Ann FO
78 Jessica Pegula 775 Fed 1Bonit FO
79 Kaia Kanepi 771 Ist-Q FO
80 Viktorija Golubic 764 Fed Rabat FO
81 Eugenie Bouchard 761 FO
82 Jennifer Brady 758 Fed Prag FO
83 Irina-Camelia Begu 748 Fed Ist Nur FO
84 Taylor Townsend 726 Dot Charles 1Bonit Nur FO
85 Vera Zvonareva 721 Rabat FO
86 Katie Boulter 713 Fed Valles 1Cagn Nur FO
87 Kristyna Pliskova 698 FO
88 Iga Swiatek 698 FO
89 Magda Linette 695 Ist-Q FO
90 Mona Barthel 689 Fed Prag Nur FO
91 Ekaterina Makarova 681 FO
92 Fiona Ferro 679 Fed 1Cagn FO
93 Kateryna Kozlova 677 Ist-Q 1Cagn FO
94 Lin Zhu 665 Ann 1Luan FO
95 Johanna Larsson 660 Ist Rabat 1Cagn Nur FO
96 Ivana Jorovic 643 FO
97 Madison Brengle 637 Dot Charlot Charles 1Bonit FO
98 Luksika Kumkhum 634 FO
99 Sorana Cirstea 631 FO
100 Svetlana Kuznetsova 621 FO
381 Clara Tauson 98 Wies
687 Karen Barritza 15

 

Som 16-årig må Clara Tauson max. deltage i 12 professionelle turneringer – incl. max. 4 wildcards

Kalender med Caroline Wozniackis forventede schedule for 2019


Uge 16: ATP 1000 Monte Carlo, $162K Anning, $108K Sarasota, $54; San Luis Potosi, $54K Tunis
Uge 17: ATP 500 Barcelona, 250 Budapest, $81K Leon, $54K Nanchang, $54K Tallahassee, €46K Francavilla
Uge 18: ATP 250 München og Estoril, $135K Puerto Vallarta, €114K Bordeaux, $108K Seoul, $81K Savannah, €46K Ostrava
Uge 19: ATP 1000 Madrid, €137K Aix en Prevence, $162K Busan, €69K Rom, $54K Shymkent, €46K Braga
Uge 20: ATP 1000 Rom, €92K Hellbronn, $54K Gwagju, $54K Samarkand, €46K Lisbon
Uge 21: Kval French Open, ATP 250 Geneva og Lyon, $54K Jerusalem
Uge 22: French Open, €46K Vicenza
Uge 23: French Open, €137K surbiton, €92K Prostejov, $69K Little Rock, €69K Poznan, $54K Almaty

ATP Top 100 – pr. 15. april 2019

Rk Spiller Point U16 U17 U18 U19 Uge20 U21 U22
1 Novak Djokovic 11,070 MC Madr Rom FO
2 Rafael Nadal 8,725 MC Bar Mad Rom FO
3 Alexander Zverev 6,040 MC Mün Madr Rom FO
4 Roger Federer 5,590 Madr Rom FO
5 Dominic Thiem 4,765 MC Bar Madr Rom FO
6 Kei Nishikori 4,200 MC Bar Madrid Rom FO
7 Kevin Anderson 4,115 Est Madrid Rom FO
8 Stefanos Tsitsipas 3,240 MC Bar Est Madrid Rom FO
9 Juan Martin del Potro 3,225 Madrid Rom FO
10 John Isner 3,085 Madrid Rom Lyon FO
11 Marin Cilic 3,015 MC Madrid Rom FO
12 Karen Khachanov 2,810 MC Bar Madrid Rom FO
13 Borna Coric 2,345 MC Bud Madrid Rom FO
14 Daniil Medvedev 2,295 MC Bar Madrid Rom Gen FO
15 Milos Raonic 2,140 Madrid Rom Lyon FO
16 Marco Cecchinato 2,021 MC Bud Mün Madrid Rom FO
17 Nikoloz Basilashvili 1,930 MC Bud Madrid Rom Lyon FO
18 Fabio Fognini 1,885 MC Bar Est Madrid Rom Gen FO
19 Gael Monfils 1,875 Est Madrid Rom FO
20 Denis Shapovalov 1,820 MC Bar Madrid Rom FO
21 David Goffin 1,765 MC Bar Madrid Rom FO
22 Roberto Bautista Agut 1,680 MC Mün Madrid Rom Lyon FO
23 Kyle Edmund 1,575 MC Mün Madrid Rom FO
24 Diego Schwartzman 1,485 MC Bar-Q Mün Madrid Rom FO
25 Alex de Minaur 1,439 Bar Madrid Rom FO
26 Gilles Simon 1,385 MC Bar Madrid Rom FO
27 Pablo Carreno Busta 1,300 MC Bar Madrid Rom FO
28 Grigor Dimitrov 1,300 MC Madrid Rom FO
29 Frances Tiafoe 1,290 Bar Est Madrid Rom FO
30 Richard Gasquet 1,285 MC Madrid Rom FO
31 Lucas Pouille 1,275 MC Bar Madrid Rom FO
32 Laslo Djere 1,246 MC Bud Madrid Rom Gen FO
33 Felix Auger-Aliassime 1,245 MC-A Bar Madrid Rom Lyon FO
34 Nick Kyrgios 1,215 Madrid Rom FO
35 Guido Pella 1,205 MC Bar Mün Madrid Rom Gen FO
36 Stan Wawrinka 1,185 MC Madrid Rom FO
37 Marton Fucsovics 1,180 MC Bar Mün Madrid Rom Gen FO
38 Fernando Verdasco 1,155 MC Bar Madrid Rom FO
39 John Millman 1,095 MC Bud Est Madrid Rom Lyon FO
40 Philipp Kohlschreiber 1,090 MC Bar Mün Madrid Rom Gen FO
41 Jeremy Chardy 1,055 MC Est Madrid Rom Lyon FO
42 Mikhail Kukushkin 1,025 MC Bud Est Madrid Rom-A Lyon FO
43 Benoit Paire 993 Bar Mün Mad-Q Gen-A, Lyon-A FO
44 Jan-Lennard Struff 990 MC Bar Mün Mad-A Rom-A Lyon FO
45 Radu Albot 977 MC Bud Mün Mad-A Rom-A Gen FO
46 Andreas Seppi 970 MC Bud Mün Mad-A Rom-A Gen FO
47 Christian Garin 970 Bar Mün Mad-Q Gen-A, Lyon-A FO
48 Dusan Lajovic 950 MC Bud Est Mad-A Rom-A Lyon FO
49 Pierre-Hugues Herbert 948 MC Bud Mad-A Rom-A Lyon FO
50 Martin Klizan 940 MC Bar Mün Mad-A Rom-A Lyon FO
51 Joao Sousa 937 MC Bar Est Madrid Rom Gen FO
52 Hubert Hurkacz 934 MC-A Bud Mad-A Rom-A Lyon FO
53 Matthew Ebden 931 Mad-A Rom-A Gen FO
54 Damir Dzumhur 930 MC Bud Mad-A Rom-A FO
55 Matteo Berrettini 927 MC Bud Mün Mad-A Gen FO
56 Cameron Norrie 925 MC Bar Est Lyon FO
57 Reilly Opelka 919 Bar Est Lyon FO
58 Adrian Mannarino 915 MC-A Bud Mad-Q Gen FO
59 Steve Johnson 875 Madrid Rom Lyon FO
60 Mackenzie McDonald 871 MC-A Bar Est Mad-Q Gen FO
61 Jaume Munar 870 Bar Est Gen FO
62 Leonardo Mayer 850 MC-A Bar Mad-Q Gen FO
63 Robin Haase 835 MC-A Bud Mad-Q Gen FO
64 Ugo Humbert 819 MC-A Mün Mad-Q Lyon-A FO
65 Taylor Fritz 810 MC-A Bar Est Mad-Q Lyon FO
66 Sam Querrey 805 Mad-Q FO
67 Jordan Thompson 803 Nan Gen-A LyonA FO
68 Casper Ruud 788 Bar-Q Mad-Q FO
69 Yoshihito Nishioka 772 Bar Est Gen FO
70 Aljaz Bedene 765 Bud FO
71 Malek Jaziri 757 MC-A Bar Est Mad-Q Gen FO
72 Taro Daniel 753 Bar Mün Mad-Q Gen-A, Lyon-A FO
73 Bernard Tomic 724 Bud Est-A, Mün-A Mad-Q FO
74 Federico Delbonis 721 Bar-Q Est-A, Mün-A Gen-A, Lyon-A FO
75 Hugo Dellien 713 Sara Bar-Q, Bud-A Est-A, Mün-A Mad-Q Gen-A, Lyon-A FO
76 Ernests Gulbis 707 Bud Est-A, Mün-A Mad-QA Gen-A, Lyon-A FO
77 Mischa Zverev 706 Bar-Q Mün-A Mad-QA Gen-A FO
78 Marius Copil 698 Bar-A Mün-A Mad-QA FO
79 Juan Ignacio Londero 697 Bar Mün Mad-QA Gen FO
80 Prajnesh Gunneswaran 688 Nan Est-A, Mün-A Mad-QA FO
81 Pablo Cuevas 687 Bud Est-A, Mün-A FO
82 Albert Ramos-Vinolas 685 Bar-Q Est-A Mad-QA FO
83 Nicolas Jarry 675 Bar-Q, Bud-A Est-A, Mün-A Mad-QA FO
84 Guido Andreozzi 668 Bar-Q, Bud-A Est-A, Mün-A Mad-QA FO
85 Denis Kudla 663 Bar Mün FO
86 Pablo Andujar 657 Bar-Q, Bud-A Gen-A, Lyon-A FO
87 Peter Gojowczyk 655 Bar-A, Bud-Q FO
88 Feliciano Lopez 655 Bar-A FO
89 Daniel Evans 655 Bar-Q FO
90 Andrey Rublev 654 Bar-Q FO
91 Miomir Kecmanovic 650 Bud-Q FO
92 Bradley Klahn 648 Sara Tala FO
93 Thomas Fabbiano 648 Bud-Q FO
94 Lloyd Harris 633 Bud-Q FO
95 Jiri Vesely 624
96 Lorenzo Sonego 622
97 Ivo Karlovic 619 Gen-A, Lyon-A FO
98 Tomas Berdych 605 Lyon FO
99 Ricardas Berankis 601 FO
100 Alexander Bublik 600 FO
230 Mikael Torpegaard 208 Sara Tala
477 Frederik Nielsen 13 Bud
Dbl
Mün
Dbl
Aix
Dbl
Hell
Dbl
FO
Dbl

 

ITF World Tennis Tour (udvalgte) – 15. april 2019

No. Women Point Uge16 Uge17 Uge18 Uge19
109 Clara Tauson 212 Se WTA 1.W80Cagnes
2.W25Roma
3.W25Monzon
4.W15Gøteborg
5.W15Tabarka
213 Olga Helmi 126 W15Antalya W15Antalya 1.W15Antalya
2.W15Mexico
3.W15Gøteborg
4.W15Heraklion
387 Karen Barritza 64
728 Sofia Nami Samavati 19 W15Antalya-Q 1.W15Gøteborg
2.W15Kroatien
860 Emilie Francati 12
1328 Elena Jamshidi 4 1.W15Tabarka
4.W15Gøteborg
Hannah Viller Møller 1.W15Gøteborg
2.W15Antalya
3.W15Tabarka
Maria Jespersen

 

Deadlines – standard Uge16
MK
Uge17
MK
Uge18
MK
Uge19
MK
Uge20
MK
Uge21
MK
Uge22
MK
Uge23
MK
Entry torsdag 28.mar 4.apr 11.apr 18.apr 25.apr 2.maj 9.maj 16.maj
Withdrawal tirsdag 2.apr 9.apr 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj
Start mandag 15.apr 22.apr 29.apr 6.maj 13.maj 20.maj 27.maj 3.jun

 

No. Men Point Uge16 Uge17 Uge18 Uge19
467 Mikael Torpegaard 150 Chal. Chal.
570 Eric Vanshelboim (UKR) 114 M15Cairo 1.W15Uganda
2.W15Landskrona
3.W15LasPalmas
4.W15Bulgarien
728 Frederik Løchte Nielsen 72 ATP-Dbl ATP-Dbl ATP-Dbl
2146 August Holmgren 3
2706 Anders Arenfeldt Holm 1
2706 Christopher Luthra 1 1.W15Troisdorf
2859 Kasper Elsvad 1
Christian Lerby

Point optjent i løbet af ugen, opdateres med 1 uges forsinkelse.

ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 15. april 2019

No. Girls Point Uge16 Uge17 Uge18 Uge19 Uge20
1 Clara Tauson 2852,5
281 Divine Dasam Nweke 191 1.J3Israel
3.J2Beijing
3.J2Medias
1.J2Østrig
3.J4Istanbul
3.J4Budapest
300 Clarine Lerby (NED) 180,50 J2Al-geriet J3Almaty 1.J2Medias
2.J2Villach
3.J2Prato
1.J2Østrig
343 Hannah Viller Møller 157,25 1.J3Israel
2.J2Villach
3.J2Medias
1.J4Budapest
2.J4Ulcinj
3.J2Østrig
869 Alisha Ali Hussain 42
1258 Nina Vicic 18 1.J5Skopje 1.J4Ulcinj
2.J5Skopje
3.J4Budapest
1471 Nikoline Gullacksen 12,25
1471 Amanda Rommetveit Rohde 12,25
1584 Cirkeline Lundberg 10,25
1591 Johanne Christine Svendsen 10,25
1680 Charlotte Mosbaek Ellegaard 9,00
1705 Martha Elisa Stemann 8,50
2488 Zoe Du Pasquier Jensen 1,75 J4Not-tingham
2488 Ida Hasselbalch 1,75
2488 Rebecca Munk Mortensen 1,75
2620 Sille Larsen 0,75
2620 Anna Tang 0,75 J5Goua-deloupe-Q
Anna Aagaard Nielsen
Katerina Norup Hansen
Moniqua Nielsen
Natacha Schou
Victoria Ilena Andersen
Sofie Vindberg Nielsen
Elena Jamshidi
Amalie Piculell
Olivia Thiemke
Louise Flintsø
Olivia Parsholt Beck
Filippa Gaba Hansen
Sarafina Olivia Hansen
Julie Højerslev
Melissa Zulkic 1.J5Skopje
Sofia Seron Pawlik
Michelle Delcheva Bernth
Sofia Læssøe Højer
Emma Zulkic
Elin Brun Creton


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge16 Uge17 Uge18 Uge19 Uge20 Uge21 Uge22 Uge23
Entry tirsdag 20.mar 27.mar 2.apr 9.apr 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj
Withdrawal tirsdag 2.apr 9.apr 16.apr 23.apr 30.apr 7.maj 14.maj 21.maj
Start mandag 15.apr 22.apr 29.apr 6.maj 13.maj 20.maj 27.maj 3.jun

 

No. Boys Point Uge16 Uge17 Uge18 Uge19 Uge20
20 Martin Damm (USA) 1018,75
25 Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 887 J2Italy 1.J1Italy
27 Toby Alex Kodat (USA) 862,5 J1France J2Italy 1.J2Prato
2.J2Villach
3.J2Medias
1.J1Italy
28 Holger Vitus Nødskov Rune 861,25 J2Bul-garien J1Frace 1.J2Prato
2.J2Villach
3.J2Medias
1.J1Italy
2.J2Østrig
38 Shintaro Mochizuki (JPN) 722,25 J2Italy 1.J2Prato
2.J2Villach
3.J2Medias
1.J1Italy
2.J2Østrig
39 Eric Vanshelboim (UKR) 721,25 1.J2Ryazan
2.J2Beijing
3.J2Villach
1.J2Østrig
2.J1Italy
3.J4Budapest
82 Christian Lerby (NED) 454 J2Istres J1France 1.J2Prato 1.J1Italy
96 Elmer Møller 401,25 J2Bul-garien
271 Carl Emil Overbeck 184,25 J4Not-tingham 1.J2Villach
309 Sebastian Grundtvig 153 J3Ist-anbul J2Alge-riet 1.J2Villach
2.J2Medias
3.J2Prato
1.J2Østrig
2.J4Budapest
3.J4Ulcinj
537 Oskar Brostrøm Poulsen 76 J5Bot-swana J5Bot-swana
786 Gustav Theilgaard 40,25
877 Richard Biagiotti 32,75 1.J4Budapest
1020 Caspar Jalili Mikkelsen 23,75
1145 Mads Tagesen 18
1146 Niels Heise Korsgaard 18
1183 Kevin Chen 16,5
1297 Emil Okkels Jensen 12,25 J5Telde
1931 Tobias Bo Kudsk 2,75
1931 Marcus Gram Petersen 2,75
1931 Noah Svenningsen Holmvang 2,75
2210 Felipe Mikkelsen 1,75
2210 Valdemar Frederik Pape 1,75
2210 Oscar Toft Bjelsdorf 1,75
Julius Kostopoulos
Mikkel Ballisager
Lukas Goldstein Wendelboe
Ervin Mesic
Jens Schou
Christopher Garde
Johan August Mottlau
Alexander Borup
Oliver Eliasen
Alexander Garde
Theodor Boisen