Ugens største turneringer er ATP 500 i Dubai og ATP 500 i Acapulco, Frederik Løchte Nielsen spiller double i Brasilen.

Rafael Nadal og Roger Federer er tilbage, de spiller i henholdsvis ATP 500 Acapulco og ATP 500 Dubai, her nedenfor kan ses deltagerne i de 2 turneringer, også i denne uge 9 spilles ATP 250 i Sao Paulo (Brazil) på grus.

Deltagere Acapulco: Nadal, (ESP), Zverev, (GER), Isner, (USA), Schwartzman, (ARG), De Minaur (AUS), Johnson, (USA), Seppi, (ITA), Millman, (AUS) og Tiafoe, (USA) m.fl.

Deltagere Dubai:  Federer, (SUI), Cilic, (CRO), Nishikori, (JPN), Khachanov, (RUS), Coric, (CRO), Tsitsipas, (GRE),  Raonic, (CAN), Medvedev (RUS) og Basilashvili, (GEO) m.fl.

Samme sted i Acapulco spiller damerne også, hvor bla. Victoria Azarenka skal møde den 2. seedede Danielle Collins fra USA, her nedenfor deltagerne, Draws/Lodtrækningerne kan ses her nedefor, ved turneringerne.

Deltagere Acapulco: Stephens, (USA), Buzarnescu, (ROU), Vekic, (CRO), Collins, (USA), Kenin, USA), Konta, (GBR), Zheng, Saisai (CHN), Gavrilova, (AUS), Azarenka (BLR) m.fl.

Den store Mandatory turnering i Indian Wells spilles i ugerne 10 og 11, men allerede i uge 9 spiller en masse spillere i en WTA125 dame Challenger, hvor der på samme tid spilles en ATP Challenger, som dog ikke omtales her. Qiang Wang der er nummer 18 i Verden, har fået et Wildcard i den Indian Wells dame Event.

Deltagere WTA 125, Indian Wells: (Cover billedet af, Q.Wang (CHN)), Riske, (USA), Lapko, (BLR), Mladenovic, (FRA), Rodina, (RUS), Sorribes Tormo, (ESP), Kumkhum, (THA) og Pliskova, Kristyna (CZE) m.fl.

Både Frederik Løchte og Torpegaard i aktion,
Frederik skal spille doubles i Sao Paulo, i Brasilen igen, hvor de skal op mod det Top seedede team.

Frederik Løchte Nielsen tabte 1. kamp i Davis Cup kampen mod Egypten

 


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag den 3. marts 

WTA & ATP 500, Abierto Mexicano TELCEL i Acapulco

Spilleprogram lørdag/søndag: finaler

Finale: Yafan Wang (CHN) def. Sofia Kenin (USA) – WTA
Finale: Nick Kyrgios (AUS) def. Alexander Zverev (GER) – ATP

Double finale: Victoria Azarenka/Saisai Zheng def. Giuliana Olmos/Desirae Kramczyk


WTA 125K, Oracle Challenger Series, Indian Wells (USA) – Hardcourt

Deltagere: wc-Q.Wang (CHN), Riske, (USA), Lapko, (BLR), Mladenovic, (FRA), Rodina, (RUS), Sorribes Tormo, (ESP), Kumkhum, (THA) og Pliskova, Kristyna (CZE) m.fl.

Finale: (14)Viktorija Golubic (SUI) d. Jennifer Brady (USA) 3-6, 7-5, 6-3.

Double finale: Kristyna Pliskova/Rodina d. Townsend/Wickmayer 7-6(7), 6-4.

Resultater (udvalgte)

Semi-finaler
Jennifer Brady (USA) vs. (11)Zarina Diyas (KAZ) 6-3, 6-3.
(14)Viktorija Golubic (SUI) vs. (1)Qiang Wang (CHN)  7-5, 6-1.

Kvart-finaler
Zarina Diyas (KAZ) d. Francesca Di Lorenzo (USA) 6-4, 6-3
Qiang Wang (CHN) d. Kristyna Pliskova (CZE) 6-4, 6-4
Jennifer Brady (USA) d. Nicole Gibbs (USA) 7-5, 6-0
Viktorija Golubic (SUI) d. Sara S. Tormo (ESP) 6-0, 7-5

R32
(1/wc)Qiang Wang d. Vikhlyantseva
Liu d. Minella

(9)Kristyna Pliskova d. Danilovic
Ahn d. (16)Cirstea

(wc)McNally d. (3)Lapko
(15)Golubic d. (wc)Loeb

(11)Pegula d. Muhammad
(6)Sorribes Tormo vs Lepchenko

(8)Kanepi d. Kiick
(12)Diyas d. Han

Di Lorenzo d. (15)Lin Zhu
Bacsinszky d. (4)Mladenovic

Gibbs d. (5)Rodina
(9)Townsend d. Vickery

Brady d. (12)Brengle
(2)Riske d. Wickmayer


WTA International, Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC, Acapulco (MEX) 
Tidsforskel: cet -7 timer

Deltagere: Stephens, (USA), Buzarnescu, (ROU), Vekic, (CRO), Collins, (USA), Kenin, USA), Konta, (GBR), Zheng, Saisai (CHN), Gavrilova, (AUS) Azarenka (BLR) m.fl.

Spilleprogram lørdag: Finaler

Cancha Central – start 0100cet
Yafan Wang (CHN) vs. Sofia Kenin (USA) – WTA
Finale: NB 0400: Nick Kyrgios (AUS) vs. Alexander Zverev (GER) – ATP
Double finale kamp – ATP efter rest, da 2 x Zverev’s skal spille.

Grand Stand Caliente – start 1230 (over midnat) cet
Double finale kamp: Giuliana Olmos/Desirae Kramczyk vs Victoria Azarenka/Saisai Zheng

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/acapulco/807/daily-schedule

Resultater (udvalgte)

WTA Acapulco Draw:

R16
Q-Haddad Maia vs. (1) Stephens 6-3, 6-3.
Wang Yafan vs. Puig 4-1. Ret’d.
(3)Vekic vs. Q-McHale 6-4, 7-5.
(8)Konta vs. Q-Flink 6-4, 6-1

(7)Saisai Zheng vs. Babos 4-6, 6-4, 6-3.
Andreescu vs. (4) Buzarnescu 6-2, 7-5.
(5) Kenin vs. Boulter 6-4, 4-1. Ret’d.
(wc)Azarenka vs. T.Maria 6-2, 6-1.


ATP 500, Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubai, (UAE) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +3 timer

Deltagere:  Federer, (SUI), Cilic, (CRO), Nishikori, (JPN), Khachanov, (RUS), Coric, (CRO), Tsitsipas, (GRE),  Raonic, (CAN), Medvedev (RUS) og Basilashvili, (GEO) m.fl.

Double finale kamp: Ram/Salisbury vs. Struff/McLachlan 7-6, 6-3.

Finale: (2)Roger Federer (SUI) d. (5)Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-4.

NB: Med den sejr til Federer, vil det være hans samlet sejr No. 100!

Resultater (udvalgte)

Semi-finaler
(5) Stefanos Tsitsipas d. Gael Monfils 4-6, 7-6, 7-6
(2) Roger Federer d. Borna Coric 6-2, 6-2

Kvart-finaler
(5) Stefanos Tsitsipas d. Hubert Hurkacz 7-6, 6-7, 6-1
Borna Coric d. Nikoloz Basilashvili 4-6, 6-2, 7-6
(2) Roger Federer d. Marton Fucsovics 7-6, 6-4
Gael Monfils d. (Q) Ricardas Berankis 6-1, 6-7, 6-2

R16
Hubert Hurkacz d. (1) Kei Nishikori 7-5, 5-7, 6-2
(5) Stefanos Tsitsipas d. (Q) Egor Gerasimov 6-3, 6-1
Nikoloz Basilashvili d. Roberto Bautista Agut 6-7(2), 6-4, 6-3
(Q) Ricardas Berankis d. Denis Kudla 6-4, 6-1
Marton Fucsovics d. Jan-Lennard Struff 6-4, 6-2
Gael Monfils d. (WC) Marcos Baghdatis 6-3, 6-2
(2) Roger Federer vs. Fernando Verdasco 6-3, 3-6, 6-3
Borna Coric vs. Tomas Berdych 1-6, 6-1, 7-6(4)

R32
Fernando Verdasco (Esp) vs. (Q) Thomas Fabbiano (Ita) 3-6, 6-3, 6-2
Nikoloz Basilashvili (Geo) vs. (4) Karen Khachanov (Rus) 6-4, 6-1
Roger Federer (Sui) vs. Philipp Kohlschreiber (Ger) 6-4, 3-6, 6-1
Roberto Bautista-Agut (Esp) vs. (wc)Ramkumar Ramanathan (Ind) 6-4, 6-3
Marton Fucsovics (Hun) vs. Damir Dzumhur (Bih) 6-1, 7-6(5)
Jan-Lennard Struff (Ger) vs. (7) Milos Raonic (Can) 6-4, 5-7, 6-4


ATP 500, Abierto Mexicano TELCEL presentado por HSBC, Acapulco (MEX)
Tidsforskel: cet -7 timer

Deltagere: Nadal, (ESP), Zverev, (GER), Isner, (USA), Schwartzman, (ARG), De Minaur (AUS), Johnson, (USA), Seppi, (ITA), Millman, (AUS) og Tiafoe, (USA) m.fl.

TV-dækning: Tennistv.com og TV3 Sport (fra mandag)

Se spilleprogram under ATP & WTA overfor.

Resultater (udvalgte)

R16
Mackenzie McDonand (USA) vs. (6) Frances Tiafoe (USA) 6-7(7), 7-5, 6-3
Cameron Norrie (GBR) vs. (4) Diego Schwartzmann 7-6(5), 4-6, 6-3
Nick Kyrgios (AUS) vs. (1) Rafael Nadal 3-6, 7-6(2), 7-6(6)
Stan Wawrinka (SUI) vs. (7) Steve Johnson (USA) 7-6(5), 6-4
(3) John Isner (USA) vs Sam Querry (USA) 6-4, 6-4
(8) John Millman (AUS) vs. Peter Gojowczyk 6-0, 6-2
(5) Alex De Minaur (AUS) d. Feliciano Lopez (ESP) walkover

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/acapulco/807/daily-schedule

 


ATP 250, Brasil Open, Sao Paulo (BRA) – Grus

Deltagere:  Jaziri, (TUN), Sousa, (POR), Mayer, (ARG), Ramos-Vinolas, (ESP), Pella, (ARG), Marterer, (GER), Carballes Baena, (ESP), Munar, (ESP), Auger-Aliassime, (CAN), Ymer, Elias (SWE) og Ruud, (NOR) m.fl.

Guido Pella (ARG) vs. Christian Garin (CHI) 7-5, 6-3.


Fed Cup

20-21. apr 2019: World Group semi – final: 09-10 nov)
Frankrig vs. Rumænien, i Rouen, Frankrig
Australien vs. Hviderusland


20-21. apr 2019: World Group PlayOffs
(1) Tjekkiet vs. Canada
(2) USA vs. Schweiz, i Texas, USA
Letland vs. (3) Tyskland, i Riga, Letland
(4) Belgien vs. Spanien,

20-21. apr 2019: World Group II PlayOffs
Italien, Slovakiet, Japan, Holland, Rusland, Storbritannien, Brasilien, Kazakhstan


Davis Cup 2019

World Group

Finale 18-24. november 2019
Semifinalister 2018: Kroatien, Frankrig, Spanien, USA
Wildcards: Argentina, Storbrittanien
12 kval-vindere: Belgien, Serbien, Australien, Italien, Tyskland, Rusland, Kazakstan, Holland, Colombia, Chile, Canada, Japan


Group I Europe/Africa Zone

13-14. september

Bosnien/Herzegovina vs. (1) Tjekkiet
(2) Sverige vs. Israel
Finland vs. (3) Østrig
(4) Ungarn vs. Ukraine
Slovakiet vs. (5) Schweiz
Hviderusland vs. (6) Portugal


Group II Europe/Africa Zone

(1) Rumænien vs. Zimbabwe – 5-6. april
(2) Sydafrika vs. Bulgarien – 5-6. april
(3) Danmark vs. Tyrkiet 13-14. september
Marokko vs. (4) Lithauen – 5-6. april
(5) Egypten vs. Slovenien 5-6. april
(6) Norge vs. Georgien 5-6. april


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger



ATP Challengers (Uge 9
)

$162K Indian Wells (USA)

$54K Yokohama (JPN)


€69K Pau (FRA)

Singles hovedturnering

R64
(263) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (266/ITF158) Mario Vilella Martinez (ESP) 6-3, 6-3
[15] (206) Mikael Ymer (SWE) – bye

R32: (263) Mikael Torpegaard (DEN) vs. [15] (206) Mikael Ymer (SWE) 6-1, 2-6, 4-6

1/8-finale: Mikael Ymer vs. [1] (130) Gregoire Barrere (FRA) 3-6, 3-6


Livestream.com/ATP


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 9)

M25 Trento (ITA)

Singles hovedturnering

R32: (WC) Lorenzo Musetti (ITA) vs. [6] (395/ITF356) Julian Lenz (GER) 3-6, 7-6(5), 3-6


M25 Albury (AUS) –  Livestreams

M15 Monastir (TUN)

M15 Antalya (TUR)

M15 Sharm El Sheikh (EGY)


M15 Faro (POR) –  Livestreams’

Singles hovedturnering

R32: (JR) (ITF562) Otto Virtanen (FIN) vs. (582/ITF117) Sandro Ehrat (SUI) 0-6, 1-6

<< tilbage


ITF Women (uge 9)

W25 Macon (FRA)

W25 Moskva (RUS) –  Livestreams

W25 Osaka (JPN)

W15 Nanchang (CHN) –  Livestreams

W15 Antalya (TUR)

W15 Sharm El Sheikh (EGY)


W15, Magic Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32
(JR) (ITF838) Clara Tauson (DEN) vs. [8] (791/ITF28) Claudia Hoste Ferrer (ESP) 6-2, 6-2
[2] (473/ITF32) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (Q) (ITF522) Stephanie Judith Visscher (NED) 3-6, 6-0, 6-0

1/8-finale:
Clara Tauson vs. (Q) (ITF709) Maria Ines Fonte (POR) 6-1, 6-7(1), 6-1
Mirjam Bjorklund (SWE) vs. (ITF93) Arianne Hartono (NED) 3-6, 6-3, 4-6

Kvartfinale: Clara Tauson vs. [1] (465/ITF207) Dalila Spiteri (ITA) 6-3, 6-1
Semifinale:
Clara Tauson vs. [5] (554) Loudmilla Bencheikh (FRA) 6-3, 6-4
(ITF93) Arianne Hartono (NED) vs. [4] (514/ITF394) Ipek Soylu (TUR) 6-4, 1-6, 6-3
Finale: Clara Tauson vs. (ITF93) Arianne Hartono (NED) 6-2, 6-1

<< tilbage)


ITF Junior (uge 9 udvalgte)


Grade 1, Yeltsin Cup, Kazan (RUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Boys singles hovedturnering

R64
[16] (128) Luca Nardi (ITA) – bye
[4] (59) Eric Vanshelboim (UKR) – bye

R32
(238) Aleksandr Myakgkov (RUS) vs. [16] (128) Luca Nardi (ITA) 6-4, 6-4
[4] (59) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (35) Daniel Ibragimov (RUS) 7-6(3), 6-3

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR) vs. [14] (111) James Story (GBR) 6-2, 6-4
Kvartfinale: Eric Vanshelboim (UKR) vs. (174) Marat Sharipov (RUS) 6-3, 6-3
Semifinale:
Eric Vanshelboim (UKR) vs. [1] (26) Sergey Fomin (UZB) 7-5, 7-6(5)
(292) Evgeny Philippov (RUS) vs. [7] (78) Egor Agafonov (RUS) 4-6, 6-4, 7-5
Finale: Eric Vanshelboim (UKR) vs. (292) Evgeny Philippov (RUS) 6-4, 3-6, 6-0

Boys doubles

R32: (4) Eric Vanshelboim (UKR)/Alexander Zgirovsky (BLR) – bye
1/8-finale: Vanshelboim/Zgirovsky vs. Egor Novikov/Rail Ibragimov (RUS) 6-1, 7-5
Kvartfinale: Vanshelboim/Zgirovsky vs. (8) Oscar Weightman/James Story (GBR) 4-6, 2-6


Grade 4, ITF Porsche Gjovik Open (NOR) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: [2] (275) Sebastian Grundtvig (DEN) vs. Luca Castagnola (ITA) 6-3, 6-1
1/8-finale: Sebastian Grundtvig vs. (Q) (1141) Romain Gales (FRA) 7-5, 6-1
Kvartfinale: Sebastian Grundtvig vs. (729) Felix Nordby (NOR) 6-2, 6-0
Semifinale: Sebastian Grundtvig vs. (Q) (742) Biagio Gramaticopolo (ITA) 3-6, 5-7

Girls singles kvalifikation

Q16
[1] (2073) Cirkeline Lundberg (DEN) – bye
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Julia Mathisen Strom (NOR) 3-6, 6-3, 6-4

QFi
[1] (2073) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. Emma Persson (SWE) 7-5, 7-5
Charlotte Mosbæk Ellegaard (DEN) vs. Saga Koch (SWE) 3-6, 2-6

Girls singles hovedturnering

R32: (Q) (2073) Cirkeline Lundberg (DEN) vs. (1672) Martha Makantasi (GRE) 6-1, 4-6, 6-0
1/8-finale: Cirkeline Lundberg vs. [6] (586) Sarina Reinertsen (NOR) 4-6, 0-6

Girls doubles

1/8-finale: Cirkeline Lundberg (DEN)/Anna Sofia Haseth (NOR) vs. Emma Stauber (GER)/Hikari Osaki (JPN) 6-2, 6-2
Kvartfinale: Lundberg/Haseth vs. (4) Hedda Gurholt/Emely Kahrs (NOR) 4-6, 7-5, [3-10]


Grade 5, Tennis Cambodia ITF Junior 2017 II (CAM) – Hardcourt

Singles hovedturnering

R32: (WC) Alexander Borup (DEN) vs. (760) Woodam Song (KOR) 1-6, 3-6

Boys doubles

1/8-finale: Alexander Borup (DEN)/Ryuki Tsutsumi (JPN) vs. Ryotaro Koshiba (JPN)/Danial Ahmad Farid (MAS) 1-6, 1-6


Uge 10 (udvalgte)

PTT – ITF Junior Grade 1, Nonthaburi (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Boys singles hovedturnering

(26) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)
(56) Kevin Chahoud (SWE)
(75) Christian Lerby (NED)

Girls singles kvalifikation

Q64: Moniqa Nielsen (DEN) vs. Varisara Muisuk (THA) – lør 0300cet

<< tilbage


Tennis Europe (udvalgte uge 9)

Category 1, Kungens Kanna & Drottningens Pris, Stockholm (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles kvalifikation

Q32:
[11] (219) Christopher Garde (DEN) vs. (430) Emil Matikanen (FIN) 6-2, 6-0
(449) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [7] (169) Daniels Tens (LAT) 2-6, 1-6

QFi: Christopher Garde vs. [4] (107) Nicolas Philibert (GBR) 2-6, 7-6(3), 6-7(4)

U14 Girls singles hovedturnering

R64: (WC) (87) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (81) June Bjork (SWE) 4-6, 1-6


Category 3, FOCUS tennis academy Open 2019, Rotterdam (NED) – Hardcourt

U16 Boys singles kvalifikation

Q32: [1] (625) Valdemar Frederik Pape (DEN) – bye
Q16: Valdemar Frederik Pape vs. Thom Hermans (NED) 6-2, 6-1
QFi: Valdemar Frederik Pape vs. Alexander Pantelic (BEL) 6-2, 6-3

U16 Boys singles hovedturnering

R64: (Q) (625) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (518) Vitas Barendregt (BEL) 7-5, 6-4
R32: Valdemar Frederik Pape vs. [16] (433) Christopher Lam (NED) 7-6(4), 6-2
1/8-finale: Valdemar Frederik Pape vs. (917) Alfrendo Vogelaar (NED) 6-3, 6-1
Kvartfinale: Valdemar Frederik Pape vs. [7] (164) Razvan Aghion (ROU) 6-0, 6-3
Semifinale: Valdemar Frederik Pape vs. [15] (391) Andre Megrabian (BEL) 6-3, 0-6, 6-7(4)

U16 Girls singles kvalifikation

QFi: Elin Brun Creton (DEN) vs. [3] (1515) Noemi Sermant (BEL) 1-6, 1-6

U14 Girls singles kvalifikation

Q32
Naja Brun Creton (DEN) vs. (430) Melis Doga Ozcan (TUR) 2-6, 0-6
[16] (426) Mille Mørk (DEN) – bye
[14] (370) Frederikke Alberte Pape (DEN) – bye

Q16:
Mille Mørk vs. (580) Valentina Steiner (GER) 3-6, 3-6
Frederikke Alberte Pape vs. (632) Maaike Vanschoenbeek (BEL) 6-4, 3-6, 4-6


Category 3, Sobota Cup 2019 – Hardcourt

U14 Boys singles kvalifikation

Q64: [6] (525) Yakup Uzunel (DEN) – bye
Q32: Yakup Uzunel vs. Patrik Hulin (SVK) 6-3, 6-1
QFi: Yakup Uzunel vs. [12] (729) Antoni Pankowski (POL) 6-2, 6-0

U14 Boys singles hovedturnering

(Q) (525) Yakup Uzunel (DEN) vs. Adam Majchrzak (POL) 1-6, 1-6

 


 

<< tilbage


På Resultina App’en kan man nu også følge resultater fra turneringer under Tennis Europe.

TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage