Nogle af fremtidens danske håb af mandlige spillere er i aktion ved Davis Cup i løbet af ugen. Da der er Davis Cup uge Verden over, er der ingen større ATP turneringer i denne uge.

Da der vil blive udgivet andre Indlæg, om Davis Cup i løbet af ugen, er det begrænset hvad der vil blive skrevet her i om Davis Cup.

Her en forhånds omtale af Davis Cup.

Davis Cup: Danmark favorit på hjemmebane mod Puerto Rico

I uge 9 blev der spillet en ATP-WTA turnering i Acapulco i Mexico, det samme sker i denne uge 10, hvor der er en mindre ATP Challenger og en WTA International turnering i Monterrey, der er fint besat af bla. tilbage vendte Kim Clijsters og Victoria Azarenka’s første turnering i 2020. Kim møder Johanna Konta fra England i runde 1. Vinder Kim Clijsters i runde 1, kan hun i runde 2 møde Acapulco mesteren Heather Watson, hvis hun da også kan slå T. Maria i runde 1.
Deltagere i Monterrey: Svitolina Elina, Konta Johanna, Putintseva Yulia, Linette Magda, Peterson Rebecca, Azarenka Victoria, Venus Williams, Bouzkova Marie og Kim Clijsters m.fl

Nogle spillere rykker indendørs ved International WTA turneringen i Lyon, med bla. følg. deltagere i Lyon: Her er hovednavnet, Australien Open vinderen Sofia Kenin fra USA og andre er Kristina Mladenovic, Caroline Garcia, Alison Van Uytvanck, Viktoria Kuzmova & Alize Cornet m.fl

Sofia Kenin
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography Foto: Sofia Kenin

Den 3. og sidste WTA turnering i denne uge er nok en mindre i penge præmie Event, men der er en masse deltagere i Indian Wells 125K. bla. Deltagere: Blinkova Anna, Siniakova Katerina, Pera Bernarda, Zhu Lin, Townsend Taylor, Siegemund Laura, Pegula Jessica, Zvonareva Vera, Brengle Madison (USA), Puig Monica m.fl

NB. Da Monterry og Indian Wells turneringerne spilles sent og kamp programmet udgives sent dansk tid, vil næste dags kamp programmer, først blive Opdateret samme dag, altså mandagens program i løbet af mandagen…


Sammenfatning TV-kampe/streaming søndag 8. marts

Billedet (øverst): Sofia Kenin spiller finale mod Anna-Lena Friedsam i Lyon

===

WTA International, Open 6eme Sens Metropole de Lyon (FRA) 

TV-dækning: WTATV.com, TV2 Sport

Central Court – Start 1500cet
(1) Sofia Kenin (USA) vs. Anna-Lena Friedsam (GER)
Double kamp

===

WTA International, Abierto GNP Seguros i Monterry (MEX) 

TV-dækning WTATV.com, TV 2 Play 5

Estadio GNP Seguros – Start 1830cet
Kato/Wang vs. Bondarenko/Fichman
NB 2330: (1) Elina Svitolina (UKR) vs.(9) Marie Bouzkova (CZE)

===

Indian Wells 125K, (USA)

TV-dækning: WTATV.com,
https://oraclechallengerseries.com/indian-wells/score-center-indian-wells/watch-live/

Stadium 5 – start 2000cet
(13) Misaki Doi (JPN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU)


Uge 10

WTA International, Abierto GNP Seguros i Monterry (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

Deltagere: Svitolina Elina, Konta Johanna, Peterson Rebecca, Azarenka Victoria, Venus Williams, Bouzkova Marie og Kim Clijsters m.fl

TV-dækning: WTATV.com og TV2 Play 5

Spilleprogram søndag: 

Estadio GNP Seguros – Start 2100cet
Kato/Wang vs. Bondarenko/Fichman
NB 2330: (1) Elina Svitolina (UKR) vs.(9) Marie Bouzkova (CZE)

Komplet scheduleLodtrækning/Resultater

Resultater (udvalgte)

R32:
(SE) Leylah Fernandez (CAN) vs. (Q) Stefanie Voegele (SUI) 7-6(5), 6-2
(6) Rebecca Peterson (SWE) vs. Kateryna Kozlova (UKR) 3-6, 7-6(1), 6-4

1/8-finale:
Leylah Fernandez  vs. (5/WC) Sloane Stephens (USA) 6-7(4), 6-3, 6-3
Rebecca Peterson vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 7-6(2), 7-5

Kvartfinale:
Leylah Fernandez vs. (1) Elina Svitolina (UKR) 4-6, 5-7
Rebecca Peterson vs. Arantxa Rus (NED) 1-6, 1-6

Semifinale
(1) Elina Svitolina (UKR) vs. Arantxa Rus (NED) 6-0, 6-1
(9) Marie Bouzkova (CZE) vs. (2) Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-4


WTA International, Open 6eme Sens Metropole de Lyon (FRA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet

Deltagere: Kenin Sofia, Mladenovic Kristina, Garcia Caroline, Van Uytvanck Alison, Kuzmova Viktoria & Cornet Alize m.fl

TV-dækning: WTATV.com , TV 2 Sport (1500->)

Spilleprogram søndag:

Central Court – Start 1500cet
(1) Sofia Kenin (USA) vs. Anna-Lena Friedsam (GER)
Double kamp

Komplet scheduleLodtrækning/Resultater

Resultater (udvalgte)

1/8-finale: Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (2) Kristina Mladenovic (FRA) 6-3, 6-3
Kvartfinale: Anna-Lena Friedsam vs. (8) Viktoria Kuzmova (SVK) 3-6, 7-6(4), 6-2
Semifinale:
(1) Sofia Kenin (USA) vs. (5) Alison Van Uytvanck (BEL) 7-6(5), 6-7(2), 7-6(2)
Anna-Lena Friedsam (GER) vs. (7/WC) Daria Kasatkina (RUS) 6-3, 3-6, 6-2
Finale:
(1) Sofia Kenin (USA) vs. Anna-Lena Friedsam (GER)


WTA 125K, Oracle Challenger Series i Indian Wells (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: -9 timer

Deltagere: Blinkova Anna, Siniakova Katerina, Pera Bernarda, Zhu Lin, Townsend Taylor, Siegemund Laura, Pegula Jessica, Zvonareva Vera, Brengle Madison (USA), Puig Monica m.fl

TV-dækning: WTATV.com og Fra Official website: https://oraclechallengerseries.com/indian-wells/score-center-indian-wells/watch-live/

Spilleprogram lørdag:

Stadium 5 – start 2000cet
(13) Misaki Doi (JPN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU)

Komplet scheduleLodtrækning/Resultater

Resultater (Udvalgte)


ATP Challenger (Uge 10)

Livestream.com/ATP


WTA Challenger (uge 10)


Davis Cup

Qualifiers 2020 – 6-7. marts

Livestream: https://video.daviscup.com/

(5) Australien vs. Brasilien 3-1
(8) Kazakhstan vs. Holland 3-1

(6) Italien vs. Korea 4-0
(1) Kroatien vs. Indien 3-1
(10) Østrig vs. Uruguay -3-1
Ungarn vs. (2) Belgien 3-2
(7) Tyskland vs. Hviderusland 4-1
Slovakiet vs. (9) Tjekkiet 1-3
(12) Sverige vs. Chile 3-1
Columbia vs. (3) Argentina 3-1

(4) USA vs. Uzbekistan 4-0
(11) Japan vs. Ecuador 0-3

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland samt wildcards: Serbien og Frankrig er direkte til Davis Cup by Rakuten Finals 2020 sammen med de 12 vindere af Qualifiers


World Group I Playoffs 6-7. marts 2020

Ukraine vs. Taipei 3-2
Pakistan vs. Slovenien 0-0 opdateres..
Bolivia vs. Dominican Republic 3-1
Tyrkiet vs. Israel 1-3
Bosnia/Herzegovina vs. Sydafrika 3-1
Mexico vs. Finland 2-3
Libanon vs. Thailand 3-1
Venezuela vs. New Zealand 1-3
Peru vs. Schweiz 3-1
Norge vs. Barbados 4-0
Lithaun vs. Portugal 0-4
Rumænien d. Kina – walkover
Vinderne deltager i World Group i september 2020 sammen med taberne fra Qalifiers. Taberne deltager i World Group II sammen med vinderne af Group II Playoffs.


World Group II Playoffs 6-7. marts 2020

Letland vs. Egypten 4-1
Paraguay vs. Sri Lanka 4-0
Morocco vs. Vietnam 4-0
Indonesien vs. Kenya 4-0
Guatemale vs. Tunesien 1-3
Costa Rica vs. Bulgarien 1-3
Polen vs. Hong Kong 4-0
Syrien vs. Zimbabwe 1-3
Phillippinerne vs. Grækenland 1-4
Danmark vs. Puerto Rico 5-0
El Salvador vs. Jamaica 3-1
Georgien vs. Estland 1-4
Vinderne deltager i World Group II i september 2020 sammen med taberne af World Group I Playoffs. Taberne deltager i regionale Group III events i juni eller september 2020.


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals – 14-19. April 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs – 17-18. April 2020

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. TBC (Asien/Oceanien)
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. TBC (Asien/Oceanien)
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I

TBC (Asien/Oceanien) spilles i Dubai i uge 10


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Men (uge 10)

M25 (udvalgte)

 


M15 (udvalgte)


ITF Women (uge 10)

https://live.itftennis.com/en/live-streams/


W25 (udvalgte)


W15 (udvalgte)

W15, MTA Open, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Singles kvalifikation

Q64: (1281) Olivia Gram (DEN) vs. [11] (554) Anna Siskova (CZE) 3-6, 2-6


ITF Junior (uge 10)

Grade 1, PTT – ITF JUNIOR GRADE 1, Nonthaburi (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Boys singles hovedturnering

R64: [4] (59) Elmer Møller (DEN) – bye
R32: Elmer Møller vs. (Q) (470) Zane Khan (USA) 2-6, 1-6

Boys doubles

R32: (5) Elmer Møller (DEN)/Iiro Vasa (FIN) – bye
1/8-finale: Møller/Vasa vs. Suphawat Saeoui/Peerapat Dedthonglang (THA) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Møller/Vasa vs. (1) Shunsuke Mitsui/Kokoro Isomura (JPN) 2-6, 6-3, [9-11]


Grade 1, MEDITERRANÉE AVENIR, Casablanca (MAR) – Grus

Boys singles kvalifikation

Q32: [6] (666) Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) (1336) Elias Sefiani (MAR) 6-2, 2-6, [4-10]


Grade 3, ITF 3 U18 “EMPIRE CUP U18 2020”, Trnava (SVK) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32: [6] (187) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (WC) (1751) David Schwarc (SVK) 5-7, 4-3 (Oskar Ret’d)

Boys doubles

1/8-finale: (4) Oskar Brostrøm Poulsen (DEN)/Maxime Hillhouse (FRA) vs. Togan Tokac (TUR)/Vojtech Petr (CZE) 3-6, 4-6


Grade 4, ITF HIGH COAST KRAMFORS SWEDEN JUNIOR WORLD RANKING TOURNAMENT (SWE) – Hardcourt

Boys singles hovedturnering

R32
(992) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (Q) (2082) Lun Obrul (SLO) 4-6, 4-6
(1059) Julius Kostopoulos (DEN) vs. (WC) Sebastian Eriksson (SWE) 4-6, 7-6(4), 6-1

1/8-finale: Julius Kosotpoulos vs. [4] (447) Maxim Dontsov (RUS) 2-6, 4-6

Boys doubles

1/8-finale
Julius Kostopoulos (DEN)/Marcus Rydstrom (SWE) vs. Alexander Eriksson/Sebastian Eriksson (SWE) 4-6, 0-6
Felipe Mikkelsen (DEN)/Alessio Vasquez Gehrke (GER) vs. Jelle Korthuis (NED)/Breno Rosetto Urvaneja (BRA) 6-0, 6-1

Kvartfinale: Mikkelsen/Gehrke vs. (3) Gal Emersic Potocnik/Maj Premzl (SLO) 7-5, 6-7(1), [7-10]

Boys singles kvalifikation

Q32: (WC) (2379) Mikkel Ballisager (DEN) vs. Johan Holgersson (SWE) 6-7(6), 0-6

Girls singles hovedturnering

R32: (WC) (1627) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (855) Ella McDonald (GBR) 2-6, 4-6


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (uge 10)

Cat 2, 19th Realsport Open 16, Jablonec Nad Nisou (CZE) – Carpet

U16 Girls singles hovedturnering

R32
(752) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. (WC) (906) Lucie Zasterova (CZE) 0-6, 6-7(2)
(1202) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (Q) Nela Dufkova (CZE) 1-6, 7-5, 4-6

U16 Girls doubles

1/8-finale: Annelieke Saustrup Steenhuisen/Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. Stepanka Tomcova/Viktorie Horackova (CZE) 6-2, 6-1
Kvartfinale: Steenhuisen/Malmkjær vs. (4) Anastasia Bozova/Sonia Pieczynska (POL) 3-6, 1-6

U16 Girls singles kvalifikation

Q32: [4] (1202) Emma Kamper Malmkjær (DEN) – bye
Qfi: Emma Kamper Malmkjær vs. Monika Fizova (CZE) 6-2, 4-6, [7-10]


Cat 3, Cup der Nordverbaende, Isernhagen (GER) – Hardcourt

U14 Girls singles hovedturnering

R32
[4] (128) Lura Brunkel (DEN) vs. (542) Philippa Faerber (DEN) 2-6, 1-6
[3] (109) Mille Mørk (DEN) vs. (313) Antonia Ende (GER) 6-3, 6-1

1/8-finale: Mille Mørk vs. (Q) (503) Helene Sommer (GER) 6-4, 6-4
Kvartfinale: Mille Mørk vs. [6] (148) Marina Markina (LAT) 3-6, 7-5, 6-0
Semifinale: Mille Mørk vs. [7] (157) Valentina Steiner (GER) 3-6, 2-6

U14 Girls doubles

1/8-finale: (1) Mille Mørk/Laura Brunkel (DEN) – bye
Kvartfinale: Mørk/Brunkel vs. Vanessa Epp/Lilien Thieking (GER) – walkover
Semifinale: Mørk/Brunkel vs. (4) Amelie Brooks (GBR)/Marina Markina (LAT) 3-6, 3-6


Cat 3, Bad Waltersdorf Open 2020 (AUT) – Carpet

Karoline Heiderova og Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat – Karolina Heiderova og Cecilie Agerbek Fridthjof

U14 Girls singles hovedturnering

R32: [15] (385) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) – bye
1/8-finale: Cecilie Agerbek Fridthjof vs. (585) Klara Nina Kucikova (SVK) 0-6, 6-7(3)

U14 Girls doubles

R32: (2) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN)/Karolina Heiderova (CZE) – bye
1/8-finale: Fridthjof/Heiderova vs. Lara lerin/Ana Tara Pracek (SLO) 6-2, 6-3
Kvartfinale: Fridthjof/Heiderova vs. Therese Stabauer/Sabrina Oswald (AUT) 7-6(4), 6-0

Karoline Heiderova og Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat – Karolina Heiderova og Cecilie Agerbek Fridthjof efter kvartfinalen

Semifinale: Fridthjof/Heiderova vs. (8) Aneta Junova (CZE)/Eva Cikajlo (SLO) 6-0, 6-2

Karoline Heiderova og Cecilie Agerbek Fridthjof
Foto: Privat – Karolina Hederova og Cecilie Agerbek Fridthjof

Finale: Fridthjof/Heiderova vs. (1) Alexandra Zimmer/Tamara Kostic (AUT) 2-6, 2-6

Cecilie Agerbek
Foto: Privat – Karolina Heiderova og Cecilie Agerbek Fridthjof

Svenske turneringer (udvalgte)

 

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/tv-og-streaming-fra-wta-atp-davis-fed-cup-og-itf-world-tennis-i-2019/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

 

 

<< tilbage