Rebekka La Cour Hillingsø og Sofia Nami Samavati er videre til kvartfinalerne. Philip Hjorth fik afværget truende nederlag mod unge Grundtvig. 2. seedede August Holmgren uddelte æg efter tæt 1. sæt

Studerer man den danske rangliste for U16 piger, får man bekræftet, at årgang 2000 dominerer aldersgruppen, hvor kun en enkelt årgang 1999 sniger sig ind i top 5.
De 4 årgang 00-piger var alle – som de eneste tilbageværende danskere i Girls singles – i aktion da 1/8-finalerne ved Grade 4 junior-turneringen ITF Odense 2015 blev afviklet onsdag.

Ved UM Inde 2015 var det Helena Francati, som gjorde det bedst af 00-pigerne, da hun både vandt over Olga Helmi og Rebekka La Cour Hillingsø på vejen mod titlen.
Helena vandt dengang i semifinalen 6-3, 6-7(1), 6-2 over Rebekka, som i onsdagens 1/8-finale fik muligheden for at få revanche, hvilket hun fik med de overbevisende cifre 6-1, 6-1.

Dermed er 7. seedede Rebekka, som er no. 622 på ITFs rangliste, klar til endnu en udfordring, når hun i kvartfinalen møder 1. seedede (354) Baijing Lin (AUS).

15. seedede (937) Sofia Nami Samavati, som også er årgang 00, markerede sig fornemt ved at vinde over 3. seedede (457) Anna Savchenko (CYP) 6-1, 3-6, 7-5, og hun møder i kvartfinalen 11. seedede (827) Maria Natalia Lyven (UKR).

Olga Helmi er no. 1 på den danske U16 rangliste, og hun er også den højst rangerede danske årgang 00 hos ITF, hvor hun er no. 462, og derfor er hun seedet 4 i turneringen.
I 1/8-finalen mødte hun 16. seedede (932) Nicole Conard (USA), der også er årgang 2000.
Olga fik den bedste start, da hun vandt 1. sæt 6-4, men det blev alligevel amerikaneren, der vandt kampen med cifrene 4-6, 6-4, 6-3.

I Girls double var flere danske spillere i aktion, da 1/8-finalerne blev afviklet, og i alle tilfælde måtte danskerne forlade banen som tabere af kampene.
Helena Francati/Rebekka La Cour Hillingsø er dog som de eneste danskere i kvartfinalen, da de vandt på walkover.
Her følger resultaterne med de danske spillere

[1] Ana Savchenko (CYP)/Eva Vedder (NED) vs. Emilie Hansen/Stefani Lekic (DEN) 6-2, 6-2
Cecilia Johansen/Mariella Minetti (FIN) vs. [8] Thea Finke (TPE)/Sofia Nami Samavati (DEN) 7-6(3), 1-6, [10-5]
[4] Sandra Anglesjo (SWE)/Ivon Mihaleva (BUL) vs. Alessia Beatrice Ciuca (ROU/Sofie Uldall (DEN) 6-4, 6-1
Helena Francati/Rebekka La Cour Hillingsø (DEN) vs. [5] Alicja Sierzputowska/Klara Silka (POL) – walkover
[3] Barbora Matusova (SVK)/Eleonora Molinaro (LUX) vs. Emilie Haakansson/Hannah Viller Møller (DEN) 6-4, 6-1
[2] Nicole Conard (USA)/Sem Wensveen (NED) vs. Linnea Sophie Dissing Fristam/Mathilde Tranberg (DEN) 6-7(2), 6-0, [10-6]

Philip Hjorth overlevede chock-start og vandt over Sebastian Grundtvig

I Boys singles kunne Sebastian Grundtvig, der er U14 spiller, muligvis give et svar på, hvor tæt han niveau-mæssigt på nuværende tidspunkt er på aldersgruppen foran, da han i 1/8-finalen mødte den 2 år ældre Philip Hjorth, der er Danmarks bedste i U16 spiller, og seedet 10 i turneringen

1. sæt kunne tyde på, at det unge talent sagtens kan begå sig blandt de ældre spillere, idet han vandt sættet med de overbevisende cifre 6-1.
Philip fik dog bedre styr på tingene i et jævnbyrdigt 2. sæt, som han vandt 6-4, og derefter var det Philips tur til at kontrollere begivenhederne i 3. sæt, og han vandt kampen 1-6, 6-4, 6-1.

August Holmgren er Danmarks bedste årgang 98, og han er no. 4 på den danske U18 rangliste efter de 3 årgang 97 spillere, Johannes Ingildsen, Benjamin Hannestad og Christian Sigsgaard.
August er seedet 2 i turneringen, og efter et jævnbyrdigt 1. sæt havde han fuld kontrol over begivenhederne, da han vandt 7-5, 6-0 over 13. seedede (735) Peter August Anker (NOR), som i 2. runde havde sendt Peter Kampen ud.

I kvartfinalen møder Philip 14. seedede (777) Javier Barranco Cosano (ESP), og Augusts modstander bliver 8. seedede (494) Matthew Christopher Romios (AUS).

I Boys double er August eneste tilbageværende danske spiller, da han sammen med sin Bart Stevens (NED) vandt 6-0, 6-0 i 1/8-finalen mod Benjamin Husum/Christopher Wejs.

Sean Zachory Ellingsen/Kasper Elsvad tabte 1-6, 3-6 til 4. seedede Jeremy Gschwendtner/Dominic West (GBR).
Philip Hjorth/Patrick Kristensen, der er seedet 5, tabte 3-6, 4-6 til Gabriel Huber/Neil Oberleitner (AUT), som i kvartfinalen møder August og hans makker.