Karen spiller i denne uge i en ITF $25,000 i Clermont-Ferrand (FRA)

Karen fik årets bedste sejr, da hun her til eftermiddag spillede mod og vandt over Barbara Haas (#134) fra Østrig, personligt syntes undertegnede det er forkert, at de 3 Top seedede her kan spille med i $25.000 turneringer, men nu gik det meget godt for Karen!

1. sæt: De fulgtes ad til 2-2, hvor efter Haas breakede i flere partier i træk, men Karen breakede hver gang tilbage til stillingen var 5-5. Her fik Karen et brud til 6-5 og hun servede sættet hjem med 7-5.

2. og 3. sæt: Her var Karen i kontrol, førte med 3-1, 4-2 og 5-2, før hun vandt 2. sæt med 6-2. I 3. sæt kom Karen foran med 5-0 og vandt sættet med 6-1 og kampen med 5-7, 6-2, 6-1. I anden runde møder Karen nu Jasmine Paolini (#269, fra Italien)

Hun måtte gennem Kvalifikationen, før hun nåede i Hovedturneringen, hvis resultater kan ses her under…

Kvalifikation.

Runde 1: (2)Karen Barritza (DEN) Bye
Runde 2: (2)Karen Barritza (DEN) d. Marie Cerezo (FRA) 75 62

I sidste uge spillede hun i en $50,000+H Saint-Malo (FRA)
Kvali Runde 1: (7)Harmony Tan (FRA) d. Karen Barritza (DEN) 36 60 63

Singles Main Draw: Resultater til og med tirsdag aften…

(1)Oceane Dodin (FRA) v Quirine Lemoine (NED)
(wc)Jessika Ponchet (FRA) v Jesika Maleckova (CZE)
(Q)Amandine Cazeaux (FRA) v Rebeka Masarova (SUI)
(8)Lesley Kerkhove (NED) d. (wc)Lou Brouleau (FRA) 62 62

(3/wc)Richel Hogenkamp (NED) v Polina Leykina (RUS)
Daniela Seguel (CHI) d. Georgina Garcia-Perez (ESP) 61 61
Manon Arcangioli (FRA) d. (Q)Sandra Samir (EGY) 46 61 64
(7)Amandine Hesse (FRA) v Valentini Grammatikopoulou (GRE)

(6)Tamara Korpatsch (GER) v (Q)Priscilla Heise (FRA)
Diana Marcinkevica (LAT) v Conny Perrin (SUI)
(Q)Victoria Smirnova (BEL) v (Q)Silvia Njiric (CRO)
(4)Virginie Razzano (FRA) v (Q)Theo Gravouil (FRA)

Olga Saez Larra (ESP) d. (5)Tara Moore (GBR) 76(4) 63
Beatriz Haddad Maia (BRA) v (wc)Elixane Lechemia (FRA)
Jasmine Paolini (ITA) d. (Q)Kristina Schmiedlova (SVK) 76(4) 61
(Q)Karen Barritza (DEN) d. (2)Barbara Haas (AUT) 57 62 61

Doubles Main Draw:

(1)Moore/Perrin (GBR/SUI) v BYE
Korpatsch/Ponchet (GER/FRA) v Leykina/Maleckova (RUS/CZE)
(3)Garcia-Perez/Saez Larra (ESP/ESP) v BYE
Haddad Maia/Marcinkevica (BRA/LAT) v BYE

Barritza/Cazeaux (DEN/FRA) v Londol/Samir (USA/EGY)
(4)Arcangioli/Njiric (FRA/CRO) v BYE
Devier/Heise (FRA/FRA) v Smirnova/Smirnova (BEL/BEL)
(2)Grammatikopoulou/Lemoine (GRE/NED) v BYE