TENNISAVISEN bringer her den næste liste over danske tennismestre, som indeholder årstal, finalister med klubnavne, samt resultater.

Det fantastiske research arbejde bag disse lister er Svend Andersen fra Lyngby Tennisklub ophavsmand til. Svend har dog fået hjælp af en anden inkarneret tennisfan, nemlig Jørgen Schouboe fra Birkerød Tennisklub. Begge har de stor indsigt i dansk tennis, og de brugte fem år på at samle alle data – et utroligt stykke arbejde, som TENNISAVISEN nu offentliggør.

Den seneste danske mester er Hannah Viller Møller fra HIK (billedet øverst)

DANMARKSMESTRE I DAMESINGLE PÅ ÅBEN BANE siden 1891.

1889 KB’s åbne mesterskaber. Fra 1890 og til 1903 mesterskabsturnering på KB.
Fra 1904 og til 1920 Danmarksmesterskaber under DBU.
Fra 1921 Danmarksmesterskaber under DLTF.

1889 Ikke afholdt

1890 Ikke afholdt

1891 Frk. J. Schønheyder, KB – Frk. H. Volqvartz, KB 61 86

1892 Ikke afholdt

1893 Frk. I. Schønheyder, KB – Emily Hansen, KB 63 75 62

1894 Frk. I. Schønheyder, KB – Frk. E. Kampmann, KB 60 16 63

1895 Ikke afholdt

1896 Emily Hansen, KB – Frk. E. Otterstrøm, KB 60 62 62

1897 Ikke afholdt

1898 Ikke afholdt

1899 Ikke afholdt

1900 Emily Hansen, KB – Baronesse J. Güldencrone, KB 63 62 75

1901 Frk. M. Eliasen, KB – Mary Herskind, B93 62 16 62 36 75?

1902 Mary Herskind, B93 – Emily Bruun (f. Hansen), KB 75 64

1903 Ikke afholdt

1904 Ikke afholdt

1905 Mary Herskind, B93 – Lorentzen, KB 2-0 i sæt

1906 Mary Herskind, B93 – Lorentzen, KB 97 63

1907 Ikke afholdt

1908 Sofie Castenschiold, KB – Mary Herskind, B93 75 97 86

1909 Sofie Castenschiold, KB – Fru Steffensen 75 63 62

1910 Sofie Castenschiold, KB – Astrid Sandby, KB 61 62 60

1911 Mary Herskind, B93 – Fru Ahlmann.Lorentzen 46 75 26 62 61

1912 Inger Hammer, B93 – Gertrud Thalbitzer, KB 63 63 36 97

1913 Inger Hammer, B93 – Gertrud Thalbitzer, KB 13-11 62

1914 Inger Hammer, B93 – Amory Scheel, B93 63 64

1915 Alice Krayenbühl, KB – Ebba Thielsen, AB 61 64

1916 Valborg Bjurstedt, (NOR) – Alice Krayenbühl, KB 63 63

1917 Alice Krayenbühl, KB – Sigrid Fick (Mrs. Henry),(SWE) 46 60 63

1918 Alice Krayenbühl, KB – Elli Petersen, KB 62 64

1919 Alice Krayenbühl, KB – Margrethe Kähler, B93 64 62

1920 Amory Folmer Hansen (f. Scheel), KB – Ebba Meyer, B93 63 64

1921 Margrethe Kähler, B93 – Ebba Meyer, B93 62 60

1922 Margrethe Kähler, HIK – Elsebeth Brehm, KB 62 10-8

1923 Elsebeth Brehm, KB – Alice Krayenbühl, KB 63 64

1924 Elsebeth Brehm, KB – Inga Sperling, HIK 63 62

1925 Elsebeth Brehm, KB – Elsebeth Frederiksen, B93 86 61

1926 Else Dam, B93 – Else Støckel, HIK 60 64

1927 Martha Pio, B93 – Elsebeth Frederiksen, B93 62 86

1928 Ilse Friedleben,(GER) – Else Støckel, HIK 60 61

1929 Else Støckel, HIK – Jensine Madsen, ALTS 61 62

1930 Else Støckel, HIK – Hilda Klee, OB 64 36 64

1931 Else Støckel, HIK – Inger Stigaard, Roskilde 62 61

1932 Else Støckel, HIK – Hilda Klee, OB 61 62

1933 Else Hollis (f. Støckel), HIK – Hilda Klee, OB 61 60

1934 Ida Mølmark Jensen, Svendborg – Else Dam, B93 86 61

1935 Else Hollis, HIK – Hilda Klee, OB 63 61

1936 Else Hollis, HIK – Kirsten Bogason, ALTS 64 63

1937 Hilde Sperling (f. Krahwinkel), KB – Else Hollis, HIK 62 60
Krahwinkel-Sperling, Hilde - Tennisspielerin, D/ Daenemark
Hilde Sperling fra KB vandt alle seks finaler hun deltog i

1938 Hilde Sperling, KB – Else Hollis, HIK 60 63

1939 Hilde Sperling, KB – Else Hollis, HIK 63 61

1940 Hilde Sperling, KB – Else Prochownik (f. Støckel), HIK 62 60

1941 Else Prochownik (f. Støckel), HIK – Johanne Louise Gleerup, KB 62 62

1942 Hilde Sperling, KB – Vera Nielsen, KB 61 61

1943 Else Prochownik, HIK – Johanne Louise Gleerup, KB 63 61

1944 Hilde Sperling, KB – Vera Nielsen, KB 60 60

1945 Vera Nielsen, KB – Lisa Gram Andersen (f. Granholm), HIK 63 61

1946 Else Prochownik, HIK – Milly Vagn Nielsen, B93 75 62

1947 Vera Nielsen, KB – Lisa Gram Andersen, HIK 63 61

1948 Vera Nielsen, KB – Barbara Plougmann, HIK 60 60

1949 Else Prochownik, HIK – Lisa Gram Andersen, HIK 63 57 63

1950 Else Prochownik, HIK – Vera Johansen (f. Nielsen), KB 63 62

1951 Lisa Gram Andersen, HIK – Milly Vagn Nielsen, HIK 61 60

1952 Milly Vagn Nielsen, HIK – Lisa Gram Andersen, HIK 75 62

1953 Lisa Gram Andersen, HIK – Bente Thoresen, B93 63 64

1954 Vera Johansen, KB – Lisa Gram Andersen, HIK 61 61

1955 Lisa Gram Andersen, HIK – Vera Johansen, KB 97 61

1956 Milly Vagn Nielsen, HIK – Else Schmith (f. Støckel), HIK 75 64

1957 Vera Johansen, KB – Else Schmith, HIK 46 63 63

1958 Vera Johansen, KB – Milly Vagn Nielsen, HIK 64 63

1959 Vera Johansen, KB – Birthe Klingenberg, HIK 10-8 61

1960 Pia Balling, HIK – Lise Kaae Sørensen, B93 63 61

1961 Pia Balling, HIK – Else Schmith, HIK 63 86

1962 Pia Balling, HIK – Else Schmith, HIK 62 63

1963 Pia Balling, HIK – Birgitte ”Gitte” Grage, B93 63 63

1964 Birgitte ”Gitte” Grage, B93 – Inger Buchwald, Hareskov 57 62 61

1965 Mari-Ann Bloch-Jørgensen, HIK – Lise Kaae Evers (f. Sørensen), B93 62 63

1966 Pia Balling, HIK – Kirsten Schou Nielsen, Bagsværd 61 60

1967 Gitte Ejlerskov (f. Grage), HIK – Inger Buchwald, Hareskov 16 64 63

1968 Pia Balling, HIK – Inger Buchwald, Hareskov 63 57 64

1969 Mari-Ann Bloch-Jørgensen, HIK – Lis Kornum, Holte 62 60

1970 Inger Buchwald, Hareskov – Gitte Ejlerskov, HIK 63 68 64

1971 Mari-Ann Bloch-Jørgensen, Lyngby – Gitte Ejlerskov, HIK 63 64

1972 Gitte Ejlerskov, HIK – Anne-Mette Sørensen, B93 63 64

1973 Anne-Mette Sørensen, OB – Mari-Ann Klougart (f. Bloch-J.), Lyngby 62 75

1974 Anne-Mette Sørensen, OB – Helle Sparre, KB 64 75

1975 Helle Sparre, KB – Anne-Mette Sørensen, OB 16 75 61

1976 Helle Sparre Viragh, KB – Anne-Mette Sørensen, OB

1977 Dorte Ekner, HIK – Helle Sparre Viragh, KB 63 75

1978 Dorte Ekner, HIK – Anne-Mette Sørensen, OB 64 36 63

1979 Dorte Ekner, HIK – Anne-Mette Sørensen, OB 67 63 60

1980 Anne-Mette Sørensen, HRT – Dorte Ekner, HIK 62 62

1981 Tine Scheuer-Larsen, KB – Dorte Ekner, HIK 67 61 64

1982 Tine Scheuer-Larsen, KB – Anne-Mette Sørensen, HRT 64 63

1983 Tine Scheuer-Larsen, KB – Anne Møller, Lyngby 61 62

1984 Lone Vandborg, B93 – Therese Arildsen, HRT 75 63

1985 Lone Vandborg, B93 – Anne Møller, Lyngby 36 64 60

1986 Tine Scheuer-Larsen, KB – Lone Vandborg, B93 60 62

1987 Tine Scheuer-Larsen, KB – Lone Vandborg, B93 60 61

1988 Merete Balling-Stockmann, AB – Henriette Kjær Nielsen, HRT 64 63

1989 Henriette Kjær Nielsen, HRT – Anne Møller, Lyngby 60 62

1990 Karin Ptaszek, HRT – Lone Vandborg, B93 61 62

1991 Karin Ptaszek, HRT – Lone Vandborg, B93 75 61

1992 Karin Ptaszek, HIK – Merete Balling Stockmann, AB 61 63

1993 Tine Scheuer-Larsen, KB – Karin Ptaszek, HIK 63 57 61

1994 Sofie Albinus, Lyngby – Charlotte Aagaard, HVT 75 63

1995 Karin Ptaszek, HIK – Sandra Olsen, KB 63 64

1996 Sofie Albinus, Lyngby – Karin Ptaszek, HIK 57 63 63

1997 Eva Dyrberg, HRT – Karin Ptaszek, HIK 64 26 64

1998 Eva Dyrberg, KB – Karin Ptaszek, Lyngby 63 63

1999 Charlotte Aagaard, Farum – Karin Ptaszek, Lyngby 61 61

2000 Anne Munch Larsen, AB – Charlotte Aagaard, Farum 75 36 75

2001 Karina Ildor Jacobsgaard, KB – Maria Rasmussen, Roskilde 62 76(6)

2002 Mette Iversen, Århus 1900 – Rikke Faurfelt, HIK 40 ret.

2003 Mette Iversen, Århus 1900 – Maria Rasmussen, Farum 75 62

2004 Caroline Wozniacki, Farum – Anne Munch Larsen, B93 61 61

2005 Karina Ildor Jacobsgaard, KB – Maria Rasmussen, KB 61 63

2006 Karina Ildor Jacobsgaard, KB – Karen Barbat, Lyngby 61 60

2007 Karina Ildor Jacobsgaard, KB – Karen Barbat, Lyngby 16 76(0) 60

2008 Hanne Skak Jensen, KB – Karina Ildor Jacobsgaard, KB 62 60

2009 Hanne Skak Jensen, KB – Karen Barbat, Birkerød 64 64

2010 Hanne Skak Jensen, KB – Cecilie Lundgaard Melsted, KB 61 60

2011 Mai Grage, KB – Emilie Francati, Gentofte 64 61

Tennisspilleren Mai Grage
Foto: Sportsfotograf.com.
Mai Grage fra KB har vundet alle fem finaler hun har spillet

2012 Mai Grage, KB – Anna Signe Rasmussen, Birkerød 62 60

2013 Mai Grage, KB – Maria Jespersen, Gentofte 64 60

2014 Mai Grage, KB – Karen Barritza (Barbat), Birkerød 63 62

2015 Mai Grage, KB – Karina Ildor Jacobsgaard, KB 75 60

2016 Clara Tauson, Gentofte – Hannah Viller Møller, HIK 46 61 75

2017 Hannah Viller Møller, HIK – Maria Jespersen, Gentofte 57 76(4) 63

2018 Emilie Francati, Gentofte – Karoline Laursen, KB 62 61

2019 Hannah Viller Møller, HIK – Johanne Christine Svendsen, HRT 62 62

2020 Karen Barritza, Birkerød – Emilie Francati, Gentofte 61 64

2021 Hannah Viller Møller, HIK – Rebecca Munk Mortensen, KB 60 62