Flere danske topnavne indleder 2022 "down under", hvor både Clara Tauson og Holger Rune kan tage nye skridt videre mod tennis-toppen

I 2022 er der set med danske øjne al mulig grund til at tro på, at danske spillere vil være blandt de dominerende på både WTA og ATP touren.

Clara Tauson, der netop er fyldt 19 år 21. december, kan se tilbage på en forrygende sæson, hvor hun på flere punkter markerede sig som en “rising star”.
Med titlerne i Lyon og Luxembourg blev Clara den første 18-årige, der vandt 2 WTA titler siden Belinda Bencic i 2015, og hun var den yngste vinder i Luxembourg siden 2001.

I gennemgangen herunder af “The 2021 year-end WTA Rankings” fremhæves Clara Tauson bl.a. som den yngste af 3 teenagere, som havde top 100 debut (18 år, 77 dage), og af de 11 spillere, der avancerede mere end 100 pladser for at slutte i top 100, blev hun den næsthøjst rangerede som no. 44 efter Emma Raducanu, der som følge af den sensationelle US Open titel avancerede 324 pladser og sluttede som no. 19.
Finalisten Leylah Annie Fernandez fra samme årgang startede året som no. 88 og sluttede som no. 24.

Alle nedennævnte top 100 teenagers er tilmeldt WTA-turneringer i Australien de 2 første uger af 2022, og de er ligeledes tilmeldt Grand Slam turneringen Australian Open.

RK Spiller Land Født.år Alder Point Birth
19 Emma Raducanu GBR 2002 19 2595 13-11-02
22 Cori Gauff USA 2004 17 2550 13-03-04
24 Leylah Annie Fernandez CAN 2002 19 2284 06-09-02
44 Clara Tauson DEN 2002 19 1421 21-12-02
50 Marta Kostyuk UKR 2002 19 1215 28-06-02

 

På herresiden optræder teenagere mere sporadisk i top 100, men Holger Vitus Nødskov Rune kan med god ret betragte sig selv som tilhørende top 100, idet hans resultater i 2021 rakte til en placering som no. 67 på racelisten, der under normale forhold er identisk med ATP-ranglisten ved årets udgang.

RK Spiller Land Født.år Alder Point Birth
32 Carlos Alcaraz ESP 2003 18 1612 05-05-03
59 Lorenzo Musetti ITA 2002 19 1004 03-03-02
103 Holger Vitus Nodskov Rune DEN 2003 18 740 29-04-03

 

Holger kan dog allerede efter årets første uge blive officiel top 100 spiller, da flere af de foranliggende spillere på ranglisten både mister point, som blev optjent i 2019, 2020 og 2021.
I den første uge er Holger tilmeldt ATP 250 i Adelaide, hvor han i tilfælde af et par afbud kan være direkte i hovedturneringen, men i uge 2 kan Holger ikke være sikker på at være med i kvalifikationen ved ATP 250 i hverken Adelaide eller Sydney, med mindre flere melder afbud.
Til gengæld er Holger sikker på at være direkte i hovedturneringen ved Australian Open.

Der er naturligvis en risiko for, at Holger vender tomhændet tilbage fra Australien i tilfælde af tidlig exit i både Adelaide og ved Grand Slam i Melbourne, men til gengæld kan gode resultater kombineret med bortfald af indefrosne point for flere spillere foran på ranglisten åbne mulighed for, at Holger kan avancere 20-30 pladser eller mere under opholdet down under.

I et længere interview herunder ser Holger tilbage på 2021, og han føler sig godt rustet til den nye sæson – ikke mindst fordi der har været ekstra fokus på den fysiske træning, der er en væsentlig forudsætning for, at Holger kan stå distancen mod de bundsolide spillere på ATP touren.

38-årige Frederik Løchte Nielsen har fået en uventet mulighed for at deltage ved Australian Open, da 32-årige Marcus Daniell (NZL), der er no. 51 på double-ranglisten, efter afbud fra Marcelo Demoliner (BRA) tilbød at spille sammen med Løchte, der under mellemlanding i Qatar på vej til Australien fortalte til TV 2, at han forventer at spille double sammen med Treat Huey i de 2 første uger ved ATP 250 i Adelaide.

Sidste år blev kvalifikationen til Australian Open gennemført i Doha, hvor 27-årige Mikael Torpegaard trods nederlag i kvalfinalen fik mulighed for at deltage i Australian Open som Lucky Loser, hvilket blev en blandet fornøjelse, da han rejste til Australien med et fly, hvor alle passagerer kom i 2 ugers karantæne.
Torpegaard er igen blandt deltagerne i kvalifikationen, som gennemføres i uge 2, men ugen inden er danskeren tilmeldt ATP Challenger 80 i Bendigo.

Australian Open: Mikael Torpegaard belønnes for 2 ugers isolation med Lucky Loser i Grand Slam

Der er endvidere dansk deltagelse i junior-udgaven af Australian Open, hvor 17-årige Johanne Christine Svendsen er direkte i hovedturneringen, der indledes 22. januar.
Forinden deltager Johanne i Grade 1 turneringen i Traralgon i uge 2.
Johanne slutter året som no. 17 på junior-ranglisten, men ved årsskiftet avancerer hun automatisk 3 pladser, når juniortiden slutter for årgang 2003, og Johannes årgang 2004 indleder det sidste år som junior.

Det forventes, at Johanne i 2022 i højere grad vil dyste på ITF Women’s World Tennis Tour, men hun vil formentlig fortsat deltage i junior Grand Slam.

Næsthøjst rangerede junior er lige nu no. 124 Natacha Schou fra samme årgang (2004) som Johanne, men fra Nytår vil Natacha rykke ind i top 100.
Natacha var oprindelig tilmeldt både Grade 1 Traralgon og Australian Open, men hun har valgt at indlede sæsonen med en tur til Sydamerika, hvor hun uge 2-4 deltager i Grade 1 turneringer i Costa Rica, Columbia og Ecuador.

Foto: Leschly Tennis Foundation – Natacha Schou og Johanne Christine Svendsen

På grund af corona-situationen har Danmark ikke deltaget i Billie Jean King Cup (BJKC), siden holdet i starten af 2020 i Helsinki sikrede sig oprykning til Group I Europe/Africa, som efter planen afvikles i perioden 11-16. april, men det er fortsat ikke oplyst, hvor kampene afvikles eller hvilke nationer Danmark kommer til at møde.

21-årige Olga Helmi har for alvor meldt sit kandidatur efter en 2021 sæson, hvor hun vandt 4 W15 titler, heraf 3 i Monastir i Tunesien og senest for halvanden måned siden i Helsingborg.
Olga indledte året udenfor top 1.000, men resultaterne har medført et avancement til no. 460, og derfor er det næste naturlige mål at forsøge at gøre sig gældende i W25 kategorien, hvor Olga i 2021 har en kvartfinale i 2 turneringer som bedste resultat.

Olga Helmi Facebook

I uge 2 er Olga tilmeldt W25 i Bath i England, hvor 21-årige Sofia Nami Samavati ligeledes er tilmeldt.
Sofia indledte ligeledes 2021 udenfor top 1.000, og hun slutter året som no. 766 efter en sæson, hvor hun 2 uger i træk i august nåede finalen i W15 turneringer i Erwitte i Tyskland og Wanfercee-Baulet i Belgien, hvor hun vandt titlen.

Sofia Nami Samavati
Sportsfotograf.com – Sofia Nami Samavati

Clara Tauson er naturligvis selvskreven som 1. single på BJKC-holdet, men de næste 3 måneder kan især Olga, Sofia og Johanne styrke deres kandidatur til holdet, hvilket kan gøre det ekstra interessant at følge deres præstationer de kommende måneder.

På ITF Men’s World Tennis Tour deltager 24-årige Christian Sigsgaard i årets første 2 uger i turneringer i Manacor på Mallorca, hvor den første turnering er i M15-kategorien, hvorefter turneringen ugen efter opgraderes til M25, hvilket også afspejler deltagerfeltet, idet Sigsgaard i den første uge er direkte i hovedturneringen, men ugen efter rækker hans rangering som no. 894 kun til kvalifikationen.

Christian Sigsgaard
Sportsfotograf.com – Christian Sigsgaard

Når Australian Open afvikles, afslutter Samantha Stosur sin single karriere på hjemmebanen i Melbourne, men hun fortsætter dog med at spille double resten af 2022, og hun kan følges i double i både uge 1 (Melbourne) og uge 2 (Sydney).

 


Rang- og Entrylisterne herunder opdateres hver uge. Vælg menupunktet “Dagens kampe” for at se den seneste opdatering, som  desuden omfatter den forventede turneringsplan for udvalgte spillere.

Udvalgte spillere:

(WTA44) Clara Tauson (21. dec 2002)
Uge 1: WTA 250 Melbourne – TV 2 Sport/Play, WTATV.com
Uge 2: WTA 250 Adelaide – Frameldt!
Uge 3: Grand Slam Australian Open – Eurosport/Discovery+
(ATP103) Holger Vitus Nødskov Rune (29. apr 2003)
Uge 1: ATP 250 Adelaide (kval)
Uge 2: ATP 250 Adelaide (Kval)+Double med Nicholas Monroe
Uge 3: Grand Slam Australian Open – Eurosport/Discovery+(ATP231) Mikael Torpegaard (8. maj 1994)
Uge 1: CH 80 Bendigo – Livestream.com/ATP
Uge 2: Grand Slam Australian Open (kval) – Eurosport/Discovery+
Uge 4: CH 80 Columbus – Livestream.com/ATP(ATP95-D) Frederik Løchte Nielsen (27. aug 1983)
Uge 1: ATP 250 Adelaide 1 (med Treat Huey)
Uge 2: ATP 250 Adelaide 2 (med Treat Huey)
Uge 3: Australian Open (med Marcus Daniell) – Eurosport/Discovery+

=====

(ATP826) Johannes Ingildsen (1. jul 1997)
Uge 3: M25 Monastir (kval)

(ATP900) Christian Sigsgaard (14. mar 1997)
Uge 1: M15 Manacor
Uge 2: M25 Manacor

—-

(WTA460) Olga Helmi (27. mar 2000)
Uge 2: W25 Bath
Uge 3: W15 Manacor

(WTA767) Sofia Nami Samavati (14. mar 2000)
Uge 2: W25 Bath
Uge 3: W15 Manacor

(WTA980) Olivia Gram (23. nov 2000)
Uge 3: W15 Manacor

=====


(ITF27/WTA1183) Johanne Christine Svendsen (15. maj 2004)
Uge 2: J1 Traralgon
Uge 4: JA Australian Open
(ITF97) Natacha Schou (6. apr 2004)
Uge 2: J1 Costa Rica
Uge 3: J1 Colombia
Uge 4: J1 Ecuador(ITF100) Rebecca Munk Mortensen (1. nov 2005)
Uge 2: J2 Slovakiet
Uge 3: J1 Ukraine?(ITF307) Vilma Krebs Hyllested (3. dec 2005)
Uge 2: J2 Slovakiet (kval)

Rangliste-tabeller:
ATP: Rulebook – side 222, WTA/ITF: 2021 Official Rules (PDF)– side 148


Entry deadlines: GS, WTA 1000: 6 uger (Miami, Madrid og Rom dog 4 uger), WTA 125/250/500, Kval GS: 4 uger, Kval WTA: 3 uger

Uge Grand Slam, WTA, W100, Billie Jean King Cup ITF Women’s Tennis Tour
Uge 02
10.1
WTA 500 Sydney, WTA 250 Adelaide 2 W25 Bath, Chiang Rai, Monastir, Vero Beach, W15 Antalya, Cairo
Uge 03
17.1
GS Australian Open W60 Minneapolis, W25 Monastir, W15 Antalya, Cairo, Kazan
Uge 04 24.1 GS Australian Open W60 Andrezieux-Boutheon, Orlando, W25 Cairo, Loughborough, Monastir, W15 Antalya
Uge 05 31.1 W60 Rome, W25 Manacor, Sharm El Sheikh, Tucuman, W15 Antalya, Cancun, Monastir

Links til WTA Entry-lister: DartsratingsTennisteen.itrank-tennis.comTennisforum.com

WTA top 100 – pr.  3. januar 2022 (UTR: 20. dec)

RK Spiller Point UTR U01 U02 U03 U04
1 Ashleigh Barty 7.582 Adel Sydney AO
2 Aryna Sabalenka 6.380 Adel AO
3 Garbiñe Muguruza 5.685 Sydney AO
4 Karolina Pliskova 5.135
5 Barbora Krejcikova 5.008 Sydney AO
6 Maria Sakkari 4.385 Adel AO
7 Anett Kontaveit 4.351 Sydney AO
8 Paula Badosa 3.849 Adel Sydney AO
9 Iga Swiatek 3.786 Adel Sydney AO
10 Ons Jabeur 3.455 Sydney AO
11 Anastasia Pavlyuchenkova 3.076 AO
12 Sofia Kenin 2.971 Adel Sydney AO
13 Naomi Osaka 2.956 Melb1 AO
14 Elena Rybakina 2.855 Adel Sydney AO
15 Elina Svitolina 2.726 Adel Adel2 AO
16 Angelique Kerber 2.671 AO
17 Petra Kvitova 2.660 Adel Sydney AO
18 Jessica Pegula 2.650 Melb2 Sydney AO
19 Emma Raducanu 2.595 Sydney AO
20 Simona Halep 2.576 Melb1 Sydney AO
21 Elise Mertens 2.570 Melb2 Sydney AO
22 Cori Gauff 2.550 Adel Adel2 AO
23 Belinda Bencic 2.415 Sydney AO
24 Leylah Annie Fernandez 2.284 Adel Sydney AO
25 Jennifer Brady 2.264
26 Daria Kasatkina 2.180 Melb2 Sydney AO
27 Victoria Azarenka 2.166 Adel AO
28 Jelena Ostapenko 2.060 Sydney AO
29 Danielle Collins 2.036 Sydn.Q AO
30 Tamara Zidansek 1.876 Adel Adel2 AO
31 Veronika Kudermetova 1.870 Melb1 Adel2 AO
32 Karolina Muchova 1.865
33 Camila Giorgi 1.740 Adel2 AO
34 Ekaterina Alexandrova 1.736 Adel Sydney AO
35 Marketa Vondrousova 1.701 Adel2 AO
36 Sara Sorribes Tormo 1645 Melb2 Adel2 AO
37 Jil Teichmann 1620 Adel2 AO
38 Liudmila Samsonova 1597 Melb1 Adel2 AO
39 Sorana Cirstea 1589 Melb2 Adel2 AO
40 Shelby Rogers 1583 Adel Adel2 AO
41 Serena Williams 1526
42 Yulia Putintseva 1425 Adel2 AO
43 Viktorija Golubic 1422 Melb1 Adel2 AO
44 Clara Tauson 1421 12,73 Melb2 AO
45 Ajla Tomljanovic 1.395 Adel Sydney AO
46 Bianca Andreescu 1.378
47 Ann Li 1.314 Melb2 Adel2 AO
48 Tereza Martincova 1.226 Melb1 Adel2 AO
49 Katerina Siniakova 1.220 Melb1 Adel2 AO
50 Marta Kostyuk 1.215 Melb2 Adel2 AO
51 Alison Riske 1.191 Melb1 Adel2 AO
52 Anhelina Kalinina 1.188 Melb2 Adel2 AO
53 Jasmine Paolini 1178 Melb2 Adel2 AO
54 Petra Martic 1.171 Melb1 AO
55 Maria Cmila Osorio Sorrano 1.167 AO
56 Madison Keys 1.149 Melb2 Adel2 AO
57 Magda Linette 1.142 Adel2 AO
58 Alison Van Uytvanck 1125 Melb2 Adel.Q AO
59 Madison Brengle 1102 Melb1 Adel2 AO
60 Shuai Zhang 1.096 Melb1 Sydn.Q AO
61 Alizé Cornet 1.080 Melb1 Adel2 AO
62 Irina-Camelia Begu 1.076 Melb2 Adel.Q AO
63 Mayar Sherif 1.049 Melb2 Adel.Q AO
64 Arantxa Rus 1.031 Sydn.Q AO
65 Sloane Stephens 1023 AO
66 Nuria Parrizas Diaz 1008 Melb2 AO
67 Ana Konjuh 998 Melb1 Adel.Q AO
68 Donna Vekic 995 AO
69 Anastasia Potapova 985 Melb1 Adel.Q AO
70 Anastasija Sevastova 956 Melb2 AO
71 Jaqueline Cristian 954 Melb1 Sydn.Q AO
72 Heather Watson 949 Adel Adel.Q AO
73 Kaia Kanepi 948 Melb1 Sydn.Q AO
74 Caroline Garcia 945 Melb2 Sydn.Q AO
75 Andrea Petkovic 919 Melb1 Alt AO
76 Clara Burel 913 Melb1 Adel.Q AO
77 Varvara Gracheva 912 Melb2 Adel.Q AO
78 Amanda Anisimova 890 Melb2 Sydn.Q AO
79 Saisai Zheng 877 Melb1 Sydn.Q AO
80 Greet Minnen 877 Melb2 Adel.Q AO
81 Vera Zvonareva 876 Melb1 Sydn.Q AO
82 Maryna Zanevska 871 Melb1 Adel.Q AO
83 Beatriz Haddad Maia 868 Melb2 Sydn.Q AO
84 Nadia Podoroska 867 AO
85 Anna Karolina Schmiedlova 867 Melb2 Sydn.Q AO
86 Kristina Mladenovic 860 AO
87 Elena-Gabriela Ruse 859 Melb1 Sydn.Q AO
88 Rebecca Peterson 853 Melb2 Adel.Q AO
89 Lauren Davis 839 Melb1 Adel.Q AO
90 Marie Bouzkova 838 Adel.Q Adel.Q AO
91 Oceane Dodin 823 Melb.Q Sydn.Q AO
92 Anna Bondar 821 Melb.Q Sydn.Q AO
93 Bernarda Pera 815 Melb.Q Sydn.Q AO
94 Claire Liu 815 Melb.Q Sydn.Q AO
95 Panna Udvardy 811 Melb.Q Sydn.Q AO
96 Danka Kovinic 808 Melb.Q Adel.Q AO
97 Kristina Kucova 807 Adel Adel.Q AO
98 Astra Sharma 806 Mel2.wc Sydney AO
99 Dayana Yastremska 789 Melb.Q Adel.Q AO
100 Kaja Juvan 788 Adel Adel.Q AO
101 Xinyu Wang 786 Melb.Q Sydn.Q AO
102 Zarina Diyas 783 Melb.Q AO
103 Fiona Ferro 775 Melb.Q Sydn.Q AO
104 Qiang Wang 773 Melb.Q Adel.Q AO
105 Misaki Doi 771 Adel Sydn.Q AO
106 Magdalena Frech 769 Melb.Q Sydn.Q AO
107 Aliaksandra Sasnovich 755 Melb.Q AO
108 Su-Wei Hsieh 746
115 Diane Parry 680
126 Qinwen Zheng 596
153 Daria Snigur 478
480 Olga Helmi 108 11,34 Bath Mana.Q
766 Sofia Samavati 39 11,06 Bath Mana.Q
981 Olivia Gram 21 9,77 Mana.Q
1174 Elena Jamshidi 13 9,55
1180 Johanne Christine Svendsen 12 11,00
Emilie Francati 10,91
Hannah Viller Møller 10,53
Karen Barritza 10,37
Rebecca Munk Mortensen 9,97
Natacha Schou 9,94
Maria Jespersen 9,83
Divine Dasam Nweke 8,70

 


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger

Uge Grand Slam, ATP, Challenger, Davis Cup ITF Men’s Tennis Tour
Uge 2
10.1
ATP 250 Adelaide 2, Sydney, Ch. Forli 2, Blumenau M25 Bath, Monastir, M15 Antalya, Cairo, Chiang Rai
Uge 03 17.1 GS Australian Open, Ch. Concepcion, Forli 3 M25 Monastir, M15+H Bressuire, M15 Antalya, Cairo, Chiang Rai, Doha, Kazan, Vilnius
Uge 04 24.1 GS Australian Open, Ch. Columbus, Santa Cruz, Quimper M25 Cairo, Loughborough, Monastir, Nussloch, Weston, M15 Antalya, Cairo, Chiang Rai, Doha
Uge 05 31.1 ATP 250 Cordoba, Montpellier, Pune, Ch. Bayamon 1, Cleveland M25 Campos Do Jordano, Sharm El Sheikh, M15 Antalya, Cancun, Doha, Monastir, Villena

 

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.itrank-tennis.comLivetennis.itDartsrankings.comMensTennisForums.com, Twitter updates (ATPChallenger)

ATP Top 100 – pr. 10. januar

RK Spiller Point UTR U02 U03 U04 U05
1 Novak Djokovic 10.875 AO
2 Daniil Medvedev 8.640 AO Rotterd
3 Alexander Zverev 7.920 AO
4 Stefanos Tsitsipas 6.540 AO Rotterd
5 Andrey Rublev 4.945 AO Rotterd
6 Rafael Nadal 4.625 AO
7 Matteo Berrettini 4.568 AO
8 Casper Ruud 4.150 AO Buenos
9 Felix Auger-Aliassime 3.653 AO Rotterd
10 Hubert Hurkacz 3.636 AO Rotterd
11 Jannik Sinner 3.390 AO Rotterd
12 Cameron Norrie 2.945 AO Rotterd
13 Diego Schwartzman 2.730 AO Buenos
14 Denis Shapovalov 2.615 AO Rotterd
15 Dominic Thiem 2.410 AO Buenos
16 Roger Federer 2.385
17 Roberto Bautista Agut 2.385 AO Rotterd
18 Christian Garin 2.375 AO
19 Gael Monfils 2.373 Adel.2 AO Rotterd
20 Aslan Karatsev 2.351 Sydney AO Rotterd
21 Pablo Carreno Busta 2.340 AO
22 Taylor Fritz 2.175 AO Dallas
23 Nikoloz Basilashvili 2.086 Sydney AO Rotterd
24 John Isner 2.016 Adel.2 AO Dallas
25 Reilly Opelka 1.936 Sydney AO Dallas
26 Daniel Evans 1.912 Sydney AO
27 Lorenzo Sonego 1.825 Sydney AO Buenos
28 Grigor Dimitrov 1.821 AO Dallas
29 Marin Cilic 1.760 Adel.2 AO Rotterd
30 Karen Khachanov 1.726 Adel.2 AO Rotterd
31 Ugo Humbert 1.638 AO Rotterd
32 Lloyd Harris 1.629 Adel.2 AO Rotterd
33 Carlos Alcaraz 1.612 AO
34 Alex de Minaur 1.556 AO Rotterd
35 Alexander Bublik 1.538 Adel.2 AO Rotterd
36 Fabio Fognini 1.494 Sydney AO Buenos
37 Frances Tiafoe 1.492 Adel.2 AO
38 Marton Fucsovics 1.447 Adel.2 AO Rotterd
39 Filip Krajinovic 1.427 AO Rotterd
40 Sebastian Korda 1.426 AO
41 Tommy Paul 1.374 Adel.2 AO Dallas
42 Federico Delbonis 1.347 Sydney AO Buenos
43 Dusan Lajovic 1.346 Sydney AO Buenos
44 Albert Ramos-Vinolas 1.294 Sydney AO Buenos
45 David Goffin 1.261 Sydney AO Rotterd
46 Kei Nishikori 1.210 AO Dallas
47 Benoit Paire 1.205 Adel.2 AO Buenos
48 Ilya Ivashka 1.194 AO Rotterd
49 James Duckworth 1.176 Adel.2 AO Dallas
50 Jan-Lennard Struff 1.171 Adel.2 AO
51 Alejandro Davidovich Fokina 1.160 Sydney AO Rett.A
52 Laslo Djere 1.156 Adel.2 AO Buenos
53 Soonwoo Kwon 1.110 Adel.2 AO Rett.A
54 Dominik Koepfer 1.096 AO
55 Mackenzie McDonald 1.094 Adel.2 AO Rett.A
56 Botic van de Zandshulp 1.069 Adel.2 AO Rett.A
57 Jenson Brooksby 1.063 AO Dallas
58 Arthur Rinderknech 1.057 Adel.2 AO Rett.A
59 Alexei Popyrin 1.010 Sydney AO Rett.A
60 Lorenzo Musetti 1.004 Adel.2 AO Rett.A
61 Pedro Martinez 1.001 Sydney AO Buenos
62 Tallon Griekspoor 1.001 AO Rett.A
63 Gianluca Mager 982 Adel.2 AO Rett.A
64 Federico Coria 976 Sydney AO Buenos
65 Benjamin Bonzi 969 Adel.2 AO
66 Marcos Giron 929 Sydney AO Dallas
67 Hugo Gaston 919 Sydney AO Rett.A
68 Brandon Nakashima 917 Sydney AO Dallas
69 Milos Raonic 884
70 Adrian Mannarino 879 Sydney AO Dallas
71 Facundo Bagnis 868 Sydn.Q AO Buenos
72 Jaume Munar 868 AO Buenos
73 Jordan Thompson 860 Sydney AO Dallas
74 Alex Molcan 843 AO Rett.A
75 Maxime Cressy 838 Sydn.Q AO Dallas
76 Roberto Carballes Baena 837 Adel.Q AO Buenos
77 Guido Pella 836
78 Miomir Kecmanovic 836 Sydney AO Buenos
79 Jiri Vesely 822 Sydn.Q AO
80 John Millman 820 AO Dallas
81 Juan Manuel Cerundolo 818 Adel.Q AO Buen.A
82 Mikael Ymer 815 Adel.Q AO Rett.A
83 Thiago Monteiro 809 Adel.Q AO Buen.A
84 Steve Johnson 807 Adel.Q AO Dallas
85 Richard Gasquet 807 AO
86 Stefano Travaglia 807 Sydn.Q AO
87 Peter Gojowczyk 802 Adel.Q AO Dallas
88 Pablo Andujar 800 Sydn.Q AO Buenos
89 Borna Coric 799 AO Rotterd
90 Emil Ruusuvuori 793 Sydn.Q AO Rett.A
91 Daniel Altmaier 792 Sydn.Q AO Dallas
92 Henri Laaksonen 781 AO Rett.A
93 Tennys Sandgren 773 AO Dallas
94 Pablo Cuevas 770 AO Buenos
95 Sebastian Baez 764 Sydn.Q AO Buen.A
96 Ricardas Berankis 761 AO
97 Marco Cecchinato 759 AO Buen.A
98 Andreas Seppi 749 Sydn.Q AO Dallas
99 Yoshihito Nishioka 748 Adel.Q AO Dall.Q
100 Oscar Otte 748 Adel.Q AO Alt
101 Kevin Anderson 748 AO Dall.Q
102 Holger Vitus Nodskov Rune  742 15,13 Adel.Q AO
103 Stan Wawrinka 732
104 Feliciano Lopez 731 AO Alt
105 Sam Querrey 715 AO Dall.Q
106 Egor Gerasimov 712 AO.Q AO.A1 Rett.A
107 Kamil Majchrzak 708 AO.Q Ch.Forli
108 Carlos Taberner 715 AO
109 Denis Kudla 698 Sydn.Q AO Dall.Q
110 Jeremy Chardy 698
111 Aljaz Bedene 680
112 Pierre-Hugues Herbert 678 Ch.Forli Ch.Forli
113 Hugo Dellien 654 AO.A7
114 Nick Kyrgios 648 Sydney AO Dallas
115 Corentin Moutet 643 Adel.Q AO Rett.A
116 Andrej Martin 643 AO.Q Ch.Conc
117 Norbert Gombos 624 AO.Q Rett.A
118 Dennis Novak 621 AO.Q Ch.Forli Dall.Q
119 Daniel Elahi Galan 618 AO.Q Ch.Conc Dall.Q
132 Philipp Kohlschreiber 533 AO.A2
135 Andy Murray 521 Sydney AO.WC
230 Mikael Torpegaard 279 14,00 AO.Q
494 Eric Vanshelboim 71 13,69 Ch.Con.A
814 August Holmgren 22 14,11
828 Johannes Ingildsen 21 13,70 Monast
907 Christian Sigsgaard 16 13,98 Mana.Q
1262 Benjamin Hannestad 5 12,97
1556 Henrik Korsgaard 2 12,82
1693 Elmer Møller 2 13,08
1768 Carl Emil Overbeck 1 13,01
D100* Frederik Løchte Nielsen 1.084 14,33 Adel AO
Sebastian Grundtvig 13,21
Simon Friis Søndergaard 13,19
Anders Grinderslev 13,18
Philip Hjorth 13,06
Oskar Brostrøm 12,49
Nikolaj Katic 11,98 Antal.Q
Felipe Mikkelsen 11,49 Antal.Q

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double.

Deadlines – standard Uge1 Uge2 Uge3 Uge4 Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9
Entry   tirsdag 14-dec 21-dec 28-dec 04-jan 11-jan 18-jan 25-jan 01-feb 08-feb
Withdrawal tirsdag 21-dec 28-dec 04-jan 11-jan 18-jan 25-jan 01-feb 08-feb 15-feb
Freeze onsdag 29-dec 05-jan 12-jan 19-jan 26-jan 02-feb 09-feb 16-feb 23-feb
Start   mandag 03-jan 10-jan 17-jan 24-jan 31-jan 07-feb 14-feb 21-feb 28-feb

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 10. januar 2022 (UTR pr. 27. dec) 

Girls singles

No. Spiller Årg. Point UTR U01 U02 U03 U04
14 Johanne Christine Svendsen 2004 1.255,50 11,00 J1.Trar JA.AO
97 Natacha Schou 2004 463,75 9,94 J1.Ukra J2.Tun
105 Rebecca Munk Mortensen 2005 422,25 9,97 J2.Slov J1.Ukra
311 Vilma Krebs Hyllested 2005 153,50 9,21
499 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 89,00 8,61
501 Emma Kamper Malmkjær 2004 88,00 8,54
592 Mille Moerk 2006 73,00 8,26
858 Laura Brunkel 2006 40,00 8,47
1149 Divine Dasam Nweke 2004 21,75 8,70
1298 Sara Børkop 2006 16,25 8,84
1408 Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 13,00 7,69
1423 Frederikke Alberte Pape 2006 12,75 8,76
1615 Emma Timm Neergaard 2006 9,00 6,69
1753 Freja Løvberg 2005 6,75 8,47
1872 Sarah Suljadzic 2006 5,25 7,58
2096 Sarafina Olivia Hansen 2005 3,50 8,84
2160 Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 3,00 8,59
2163 Therese Harboe Holst 2006 2,75 7,02
2546 Hannah Hafez 2007 0,75 7,30
2546 Ena Arnautovic 2004 0,75 6,77
2546 Mathilde Ravnholt 2005 0,75 6,65
2546 Iben Lyme 2005 0,75 6,56
2546 Annika Meier Vestermann 2004 0,75 5,37
Emilie Just-Bomholt 2005 9,16
Anna Tang 2004 7,92
Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 7,72
Lucca Ingildsen 2007 7,55
Emma Thulin Gregersen 2006 7,29
Hannah Winding Mollerup 2006 7,29
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 7,06
Elin Brun Creton 2004 7,02
Caroline Dandanell Lindahl 2004 7,00
Lykke Bertelsen 2004 6,92
Carli Scheuer Moesgaard 2007 6,74
Isil Yasmin Yurttas 2004 6,73
Ophelia Mille Ruus 2006 6,73
Caroline Porsager 2006 6,58
Augusta Birn 2004 6,56
Victoria Flintholm Andreasen 2008 6,51
Liv Torp-Milojevic 2007 6,51
Mille Friis Håkonsson 2007 6,24
Mariam Hassouneh 2007 6,20
Carla Valentin Jensen 2007 6,20
Sophia Tølbøl Bergqvist 2008 6,15
Ingrid Friis Hein 2007 6,06
Emma Paunovic 2007 5,91
Vigga Scheuer Moesgaard 2007 5,90
Naja Brun Creton 2007 5,52
Josefine Bente Malling 2009 5,45
Karolina Johnsen 2007 5,29
Nora Juncher Kjellin 2009 5,20
Anna Brandt Schultz 2009 4,62

J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge2 Uge3 Uge4 Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9
Entry   tirsdag 21-dec 28-dec 04-jan 11-jan 18-jan 25-jan 01-feb 08-feb
Withdrawal tirsdag 28-dec 04-jan 11-jan 18-jan 25-jan 01-feb 08-feb 15-feb
Freeze onsdag 05-jan 12-jan 19-jan 26-jan 02-feb 09-feb 16-feb 23-feb
Start   mandag 10-jan 17-jan 24-jan 31-jan 07-feb 14-feb 21-feb 28-feb

 

Boys singles 

No. Spiller Årg. Point UTR U01 U02 U03 U04
577 Cornelius Alexander Shalmi 2005 49,00 10,76
610 Yakup Uzunel 2005 45,50 10,54
650 Ervin Mesic 2004 41,25 11,06
1028 Alexander Nordal Clausen 2006 16,50 9,14
1079 Konstantin Gade Kryger 2005 14,75 9,74
1138 Christopher Garde 2005 12,50 10,36
1235 Niklas Nordahl Jensen 2004 10,25 10,55
1525 Valdemar Soldbro Dubin 2005 5,25 9,48
1544 Emanuel Grau Kristensen 2007 5,00 9,83
1544 Kristian Kjellberg 2005 5,00 9,52
2110 Adam SaxenfeldtTvede 2004 0,75 9,41
Emil Demetriou 2004 10,79
Mark Nielsen 2004 10,62
Alexander Borup 2004 10,42
Oliver Steines 2006 9,96
Nicolas Borgsten 2005 9,75
Conrad Frahm 2005 9,43
Tristan Thomas Engelschmidt 2006 9,29
Christoffer Thielsen 2007 9,25
Frederik William Nissen Horsten 2004 9,25
Mads Saxenfelt Tvede 2006 9,15
Kristoffer Pødenphant 2004 9,12
Lucas Christmas Møller 2007 9,06
Sebastian Kjølbye 2007 8,66
Christian Grønfeldt-Sørensen 2007 8,64
August Brostrøm Poulsen 2007 8,52
Christopher Lund-Kuhl 2006 8,34
Rasmus Hembo Mathiasen 2007 8,24
Mads Bruhn Aaby 2008 8,24
Hector Hertz Nissen 2006 8,15
Oscar Howitz Bardram 2006 8,05
Christoffer Jessen 2008 7,87
Marcus Sehested 2008 7,75
Christoffer Topp-Parving 2008 7,71
Asger Thorn Sørensen 2008 7,57
Andreas Philip Cort Maleeva Hansen 2009 7,34
Gabriel Maciel Araujo Pyndt 2008 7,19
Carl Filip Bak Weller 2009 6,30