Julia Görges vs. Kristie Arn starter dagens kampe kl 16. Blandt andre kommer Petra Kvitova, Johanna Konta, Madison Keys på banen i aften.

 

Julia Görges, 29 år, er en af de etablerede spillerede, der i en moden alder nu spiller karrierens bedste tennis. Indtil 2012, hvor hun sluttede året som #18 på verdensranglisten, tegnede det lovede for Görges. Men så kom nedturen, hvor hun dumpede ned som #73 i 2013. Hun løb ind i nogle skader, men de egentlige problemer var, dels at hendes spil faldt fra hinanden, dels at selvtilliden forsvandt. Görges spillede i en periode som en Brainless Ball Basher, der alt for ofte for tidligt gik efter vinderslaget, slog så hårdt hun kunne til alt, uanset om hun var i den rette position. Derfor var det tilfældigt, om bolden kom over nettet og ind på banen eller endte blandt tilskuerne. Fejlprocenten ødelagde hendes spil.

Efter en periode fik Görges styr på sig selv og spillet, serven er nu blandt branchens bedste, balancen mellem brainpower og musslepower i spillet er forbedret markant. Görges spiller sig nu med klog tålmodighed frem til rette mulighed for at fyre sin fortræffelige forhånd eller gode baghånd af. Hun sluttede 2017 som #14, og var i februar oppe som top 10 spiller, en position hun nok skal indtage igen og forsvare en periode.

Denne lille historie beskriver dagsaktuelle Julia Görges som et eksempel på en spiller, der i en moden alder lykkes med at justere sit spil til at spille væsentligt bedre tennis, at nå nye højder i karrieren. Det kan lade sig gøre – ikke grundlæggende at ændre sit spil – men at opnå en mere balanceret tilgang, der giver resultater.

Görges casen kan give god inspiration for de unge, talentfulde, fremadstormende spillere, som ofte spiller hovedløst, såsom for eksempel Ostapenko, der nu tilsyneladende allerede har erkendt det problem og er gået igang med at prøve at løse det.

Jo tidligere i karrieren spilleren finder sin rette balance, des større er sandsynligheden for at etablere sig blandt de allerbedste.

 

 


#WTAChallenger, #ATPChallenger, #ITFLiveCentre, #ITFMen, #ITFWomen, #ITFJunior, #TEJunior, #Danske


WTA Premier, Volvo Car Open, Charleston (USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Spilleprogram onsdag

Volvo Car Stadium – start 1600cet
(5) Julia Görges (GER) vs. Kristie Ahn (USA) 2-6, 6-4, 7-6(1)
(8) Anastasija Sevastova (LAT) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 7-5, 6-7(5), 6-1
(2) Petra Kvitova (CZE) vs. Kristyna Pliskova (CZE)
(6) Johanna Konta (GBR) vs. (Q) Fanny Stollar (HUN)
NB 0100: (7) Madison Keys (USA) vs. Lara Arruabarrena (ESP)
Double kamp

Althea Gibson Club Court – start 1600cet
(14) Alize Cornet (FRA) vs. Polona Hercog (SLO) 6-2, 6-3
(10) Naomi Osaka (JPN) vs. Laura Siegemund (GER) 6-3, 7-6(8)
(16) Elena Vesnina (RUS) vs. Taylor Townsend (USA)
(15) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (WC) Sara Errani (ITA)
Double kamp

Court 3 – start 1600cet
Camila Giorgi (ITA) vs. (11) Daria Gavrilova (AUS) 6-2, 2-, 6-3
(12) Kiki Bertens (NED) vs. Aleksandra Krunic (SRB) 6-4, 6-2
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. Tatjana Maria (GER)

Court 4 – start 1700cet
Bernarda Pera (USA) vs. (LL) Dayana Yastremska (UKR) 7-6(4), 1-6, 6-4
(13) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Claire Liu (USA)
2 Double kampe

Alle kampe kan følges på WTATV.com.
TV2 Sport 1600-1800 og 2235-0016. TV2 Play 1 fra 1600.

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: Ulrikke Eikeri (NOR) vs. Zoe Kruger (RSA) 6-1, 6-4
QFi: Fanny Stollar (HUN) vs. Ulrikke Eikeri 6-1, 6-4

Singles hovedturnering

R64 (udvalgte)
Varvara Lepchenko (USA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 7-5
Polona Hercog (SLO) vs. (Q) Maryna Zanevska (BEL) 6-1, 6-4
(14) Alize Cornet (FRA) vs. Kateryna Bondarenko (UKR) 6-1, 6-2
(12) Kiki Bertens (NED) vs. Veronica Cepede Royg (PAR) 6-4, 6-1
Aleksandra Krunic (SRB) vs. (WC) Bethanie MattekSands (USA) 6-2, 6-2
(Q) Fanny Stollar (HUN) vs. (Q) Francesca di Lorenzo (USA) 7-5, 6-1

Bernarda Pera (USA) vs. Jana Cepelova (SVK) 6-2, 6-2
(WC) Sara Errani (ITA) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-4, 6-4
(15) Mihaela Buzarnescu (ROU) vs. (Q) Vera Lapko (BLR) 6-4, Ret’d
(11) Daria Gavrilova (AUS) vs. Ons Jabeur (TUN) 1-6, 6-4, 6-3
Camila Giorgi (ITA) vs. (Q) Silvia Soler-Espinosa (ESP) 6-1, 6-4
Lara Arrubarrena (ESP) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 4-6, 7-6(6), 1-0 Ret’d
==
Kristie Ahn (USA) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-2, 6-4
Laura Siegmund (GER) vs. Natalia Vikhlyantseva (RUS) 7-5, 6-2
(10) Naomi Osaka (JPN) vs. Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-4
(13) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (Q) Georgina Garcia Perez (ESP) 6-3, 6-4
(Q) Claire Liu (USA) vs. Magda Linette (POL) 1-6, 6-3, 6-3
Christina Mchale (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-4, 6-2

Johanna Larsson (SWE) vs. (Q) Caroline Dolehide (USA) 5-7, 6-0, 6-4
Tatjana Maria (GER) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 6-0
(9) Ashleigh Barty (AUS) vs. Sofia Kenin (USA) 6-3, 6-2
(16) Elena Vesnina (RUS) vs. Madison Brengle (USA) 6-3, 2-6, 6-2
Taylor Townsend (USA) vs. Heather Watson (GBR) 6-3, 6-4
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-1

R32 (udvalgte)
(1) Caroline Garcia (FRA) vs. Varvara Lepchenko (USA) 6-2, 6-3
(3) Daria Kasatkina (RUS) vs. Christina Mchale (USA) 6-3, 3-6, 6-2

Den komplette schedule findes på http://www.wtatennis.com/tournament/2018-cDouble kampharleston-usa-804#orderofplay


WTA International, Abierto GNP Seguros, Monterrey (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer
TV-dækning: WTATV.com og TV2 Play

Deltagere: Muguruza, Rybarikova, Tsurenko, Babos, Puig, Bogdan, Vickery, Tomljanovic, Peterson m.fl.

 

Spilleprogram onsdag

Estadio GNP Seguros – start 2200cet
(6) Ana Bogdan (ROU) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP)
(7) Saschia Vickery (USA) vs. (WC) Ana Sofia Sanchez (MEX)
NB 0200: (2) Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Jana Fett (CRO)
(8) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Anna Blinkova (RUS)

Cancha 1 – start 2200cet
4 Double kampe

WTATV.com sender fra begge baner.
TV2 Play 2 viser kampe fra kl. 2200

Singles kvalifikation (udvalgte)

Q32: Cornelia Lister (SWE) vs. Valeria Savinykh (RUS) 5-7, 6-3, 6-2
Q16: Cornelia Lister vs. Dalila Jakupovic (SLO) 4-6, 6-7(6)
QFi:
Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. (8) Conny Perrin (SUI) 6-2, 6-2
(6) Dalila Jakupovic (SLO) vs. Sabrina Santamaria (USA) 6-2, 7-5
Usue Maitane Arconada (USA) vs. (3) Jasmine Paolini (ITA) 6-1, 5-7, 6-1
(7) Marie Bouzkova (CZE) vs. Deniz Khazaniuk (ISR) 6-2, 5-7, 7-5

Singles hovedturnering

R32 (udvalgte)
Alison Riske (USA) vs. Evgeniya Rodina (RUS) 6-0, 7-6(5)
Anna Blinkova (RUS) vs. Rebecca Peterson (SWE) 7-6(7), 5-7, 6-4
(8) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 4-6, 6-1, 7-6(6)
(3) Lesia Tsurenko (UKR) vs. Nao Hibino (JPN) 6-7(2), 6-4, 6-4
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-1, 7-5
(6) Ana Bogdan (ROU) vs. (WC) Victoria Rodriguez (MEX) 4-6, 6-4, 7-6(5)

(5) Monica Puig (PUR) vs. Nicole Gibbs (USA) 6-3, 6-3
Stefanie Voegele (SUI) vs. (Q) Dalila Jakupovic (SLO) 6-3, 6-4
Naomi Broady (GBR) vs. Carol Zhao (CAN) 6-3, 6-7(5), 6-2
(7) Sachia Vickery (USA) vs. Irina Falconi (USA) 6-1, 6-4(2)
(WC) Ana Sofia Sanchez (MEX) vs. (Q) Usue Matane Arconada (USA) 6-3, 4-6, 6-4
Jana Fett (CRO) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-0, 6-2
Magdalena Rybarikova (SVK) vs. Risas Ozaki (JPN) 6-4, 6-3


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet mv.)Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.html?year=2017&tour=1&lang=en&ref=http%3A//www.atpworldtour.com/


WTA Challenger


ATP Challengers (Uge 14)


 

$50.000+H, Panama City (PAN) – Combo | S | D | QS | QD | OOPGrus

 

€43.000+H, Alicante (ESP) – Combo | S | D | QS | QD | OOP – Grus

Singles hovedturnering (udvalgte)

R32: (182) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (WC) (455) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 7-5
1/8-finale: (198) Guido Andreozzi (ARG) vs. Felix Auger-Aliassime 7-6(2), 2-6, 6-4

Livestream: https://livestream.com/ATP

<< tilbage


Andre udvalgte turneringer

ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestreams)

Herover links til aktuelle ITF Pro Circuit turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit

<< tilbage


ITF Men (udvalgte uge 14)

<< tilbage


ITF Women (udvalgte uge 14)

$15.000, Soho Square Egypt F12 Women’s Future Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q64: Olga Helmi (DEN) – bye
Q32: Olga Helmi vs. [7] (1097) Rio Kitagawa (JPN) 6-3, 6-3
QFi: [12] Giulia Crescenzi (ITA) vs. Olga Helmi – walkover

<< tilbage


ITF Junior (udvalgte uge 14)

Grade 4, Messika Open – Bat Yam (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Boys singles hovedturnering

R32: [1] (162) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) Orel Kimhi (ISR) 6-3, 6-4
1/8-finale: Eric Vanshelboim vs. (1653) Guy Dagan (ISR) 6-1, 6-4
Kvartfinale: Eric Vanshelboim vs. (892) Joseph White (GBR) – tor ca. 1030cet

Boys doubles

1/8-finale: (1) Eric Vanshelboim (UKR)/Jesper Klov Nilsson (SWE) vs. Ido Demri/Maxim Dunye (ISR) 6-1, 6-0
Kvartfinale: Vanshelboim/Nilsson vs. Ying Hou/Joseph White (GBR) 6-4, 7-5
Semifinale: Vanshelboim/Nilsson vs. (3) Nevo Gabriely/Rol Ginat (ISR) – tor NB 1230cet


ITF Junior FTT Tunisia (Grade 4), Hammamet (TUN) – Grus
Tidsforskel: cet -1 time

Girls singles hovedturnering

R32: (664) Olivia Gram (DEN) vs. (728) Maria Aran Teixido Garcia (ESP) 1-6, 3-6

Girls doubles

1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Ferdaous Bahri (TUN) vs. (3) Ares Teixido Garcia/Maria Aran Teixido Garcia (ESP) 6-7(4), 4-6 (onsdag)


Grade 5, Circuit ITF Junior D’Abidjan (Week 1), Elfenbenskysten (CIV) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -2 timer

Girls singles hovedturnering

R32: (2434) Divine Dasam Nweke (DEN) – bye
1/8-finale Divine Dasam Nweke vs. [6] (1007) Semra Aksu (TUR)


Tennis Europe (udvalgte)


Da Tennisavisen ikke automatisk modtager notifikationer, når Danske spillere deltager i turneringer under Tennis Europe, kan man gøre opmærksom på det i en email til adressen “dagensKampe” hos tennisavisen.dk

Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Caroline Wozniacki & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: http://legacy.tennis.dk/turneringsprogram.aspx#

 

DH Inde: https://tennis.dk/spiller/turneringer/holdturneringer/head-dh-inde/
Detaljeret program herrerDetaljeret program damer

Unioners holdturneringer: http://legacy.tennis.dk/htap.aspx

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage