Clara Tauson kan med gentagelse af sejre over Camila Giorgi og Jelena Ostapenko sætte turbo mod WTA-toppen. Holger Rune kandidat til ATP 250 titel i Montpellier

Clara Tauson optjente med sejren i 1. runde ved Australian Open 70 point til WTA-ranglisten, hvorved hun avancerede 5 pladser til no. 91, og søndag-mandag optjente hun yderligere 25 point efter stensikre sejre i kvalifikationen til Upper Austria Ladies Linz, der i 2024 er opgraderet fra WTA 250 til WTA 500.

Trods nederlag i kvalfinalen i Linz sidste år deltog Clara alligevel som Lucky Loser i hovedturneringen, hvor hun vandt over både Irina-Camelia Begu (ROU) og Camila Giorgi (ITA), inden hun blev besejret i kvartfinalen af Petra Martic (CRO).

WTA 250 Linz: Fight og vilje bag Clara Tauson comeback efter bombardement af Camila Giorgi

Derved optjente Clara 72 point, som hun dog først mister om 2 uger, da terminen for turneringen er en uge tidligere end sidste år.
Det betyder samtidig, at Clara på ranglisten 5. februar forbedrer sin rangering yderligere, og hun kan muligvis med sejr i 1. runde – som udløser 60 point – være direkte inde i WTA 1000 Indian Wells, hvor det netop er ranglisten pr. 5 februar, der afgør “cuttet”.

De 4 topseedede er Jelena Ostapenko, Ekaterina Alexandrova, Donna Vekic og Elise Mertens, som på ranglisten efter Australian Open er hhv. 12, 8, 34 og 26, og de træder først ind i turneringen i 2. runde.

Ostapenko har wildcard, og der er desuden tildelt wildcard til Dayana Yastremska (UKR), der nåede op på 9 kampe ved Australian Open, hvor hun efter 3 sejre i kvalifikationen, vandt 6-1, 6-2 over Wimbledon mesteren Marketa Vondrousova og senere over Victoria Azarenka og Linda Noskova, inden hun i semifinalen blev stoppet af Qinwen Zheng.

Indsatsen ved både Australian Open, hvor Clara i 2. sæt mod Azarenka viste spil i verdensklasse, samt især den suveræne sejr i kvalfinalen i Linz over Jaqueline Cristian, som 2 gange tidligere har vundet over Clara, tyder på at Clara har genfundet et niveau, som giver realistisk håb om et godt resultat i Linz.

Clara får dog brug for at finde sit bedste spil i hovedturneringen, hvor hun i 1. runde møder no. 68 Camila Giorgi, der på sine bedste dage kan slå hvem som helst, men Clara fører dog 2-0 i indbyrdes opgør efter 1-6, 6-3, 6-4 i 1/8-finalen i Linz sidste år og 6-3, 6-1 i kvartfinalen ved WTA 250 Lyon, hvor Clara vandt titlen i 2021.

Hvis Clara gentager sejren, møder hun i 1/8-finalen 1. seedede Jelena Ostapenko, der i starten af januar vandt titlen ved WTA 500 Adelaide.
I årets første uge nåede Ostapenko kvartfinalen ved WTA 250 Brisbane, hvor hun blev sendt ud af Azarenka, der gentog sejren i 3. runde ved Australian Open.
Clara vandt over Ostapenko i finalen ved WTA 250 i Luxembourg i 2021.

WTA Luxembourg 2021: Clara Tauson vinder sin anden titel

Hvis det lykkes for Clara at slippe videre til kvartfinalen, kan hun igen møde Jaqueline Cristian, der er videre som Lucky Loser, og hun møder i 1. runde Nadia Podoroska, som hun besejrede 6-1, 6-4 på grus ved W100 Madrid sidste år, og hvis hun gentager sejren, møder hun sandsynligvis 7. seedede Varvara Gracheva, der således kan blive Claras modstander i kvartfinalen.

I en eventuel semifinale kan modstanderen blive 4. seedede Elise Mertens, der i 1/8-finalen møder vinderen af opgøret mellem Lucia Bronzetti og Angelique Kerber, der har wildcard.
6. seedede Jasmine Paolini blev mandag sendt ud i 1. runde af Katie Boulter, der vandt 6-2, 6-2 og hun møder i 1/8-finalen Anastasia Pavlyuchenkova, der vandt 6-4, 6-0 over Martina Trevisan.

Selvom turneringen i Linz ifølge TV-guiden kun vises på WTATV.com og TV 2 Player, forventes dog, at kampe med Clara vises på TV 2 Sport eller Sport X.
Den første kamp mod Giorgi vises på TV 2 Sport tirsdag kl. 14:00.

Da Holger Rune stik mod forventningerne – ikke mindst sine egne – kun fik 2 kampe ved Australian Open, har han i denne uge benyttet sig af muligheden for en “Late Entry” (LE) til ATP 250 Open Sud de France i Montpellier, så han undgår en alt for lang kamp-pause, inden den næste større turnering, som er ATP 500 Rotterdam om 2 uger.

ATP Tour 250 Main Draw Singles Late Entry (LE) Spot” er et nyt begreb i afsnit 7.04 “Entry/Withdrawal Method” i 2024 ATP Official Rulebook.
Der er reserveret 1 plads i hver ATP 250 turnering, hvor kun spillere med en højere rangering end “cuttet” ved entry deadline kan tilmeldes senest torsdagen før turneringen.

Trods den tidlige exit er Holger avanceret en enkelt plads på ranglisten, da sidste års finalist Stefanos Tsitsipas blev sendt ud i 1/8-finalen, hvorved han mister 1.000 point.
Til gengæld har top 4 (Djokovic, Alcaraz, Medvedev og Sinner) skilt sig ud, da de har henholdsvis 9.855, 9.255, 8.765 og 8.310 point foran Rublev og Zverev med 5.050 og 5.030.
Herefter er der et hul på knap 1.500 point ned til Holger, der med 3.685 pustes i nakken af
Hurkacz med 3.540.

Kennthe Carlsens Instagram

Ligesom det var tilfældet ved både UTS London i sidste måned og ved ATP 250 Brisbane, hvor Holger var i finalen, fungerer Kenneth Carlsen som coach i Montpellier, hvilket også vil være tilfældet ved UTS Oslo i næste uge og ved ATP 250 Los Cabos i Mexico uge 8, hvorimod Boris Becker og Severin Lüthi – sammen eller på skift – primært er tiltænkt rollen ved ATP 500/1000 og Grand Slams, samt når Holger for 2. år i træk er titelforsvarer ved ATP 250 i München uge 16.

Holger er seedet 1 og dermed selvsagt kandidat til titlen i Montpellier, hvor han er oversidder i 1. runde, og han møder i 1/8-finalen onsdag eller torsdag den franske veteran Richard Gasquet eller Pablo Llamas Ruiz, der er videre fra kvalifikationen.
I kvartfinalen kan Holger møde 7. seedede Alexandre Muller, der indleder mod Antoine Escoffier fra kvalifikationen, og vinderen møder Michael Mmoh, der mandag vandt 6-3, 7-5 over
I semifinalen er de mulige seedede modstandere 4. seedede Borna Coric eller 8. seedede Gael Monfils.

I nederste halvdel blev 5. seedede Andy Murray sendt ud i 1. runde af Benoit Paire, og derved er de seedede muligheder for en eventuel finale-modstander 2. seedede Alexander Bublik, 3. seedede Felix Aauger-Aliassime og 6. seedede Alexander Shevchenko.
I denne halvdel findes desuden Holgers franske banemand fra Australian Open, Arthur Cazaux, som Holger potentielt kan møde i et revancheopgør, hvis de begge når finalen.

Sidste på ugen – lørdag-søndag – møder Danmarks Davis Cup hold på udebane Mexico i World Group Play off.
Da hverken Holger Rune eller skadede Christian Sigsgaard er til rådighed, er 24-årige Philip Hjorth udtaget sammen med August Holmgren, Elmer Møller og Johannes Ingildsen.
Det forventes dog ikke, at Philip kommer i aktion, med mindre der opstår mulighed for en “bonus-kamp”, hvis opgøret er afgjort efter de første 3-4 kampe.

Ser man isoleret på rangeringen for de 2 holds spillere, er både no. 292 August og no. 361 Elmer væsentligt højere rangeret end Mexicos no. 402 Ernesto Escobedo og no. 692 Rodrigo Pacheco Mendez, men de mexicanske spillere har til gengæld fordel af både hjemmebanen og de – for danskerne – uvante forhold i højderne med tyndere luft.

Johannes Ingildsen vandt forleden sin 18. double-titel, og han anses for selvskreven til den danske double-konstellation.
Selvom hverken Holger Rune eller Christian Sigsgaard, der sammen med Ingildsen spillede på højt niveau mod Brasilien, ikke er til rådighed, kan eventuelle spekulationer om, hvorvidt Holdkaptajn Frederik Løchte Nielsen indtræder i doublen, skrinlægges, idet Løchte i et svar til Tennisavisen bekræftede, at det ikke kommer på tale.

Der er i skrivende stund ikke informationer om mulighed for at følge Davis Cup opgøret på TV eller livestream.

I næste uge afvikles ATP 250 Dallas Open i Texas, og som optakt spilles lørdag 3. februar kl. 19:00 lokal til – svarende til kl. 01:00cet natten til søndag – en show kamp mellem Caroline Wozniacki og Genie Bouchard.
Tennisavisen har ikke kendskab til muligheder for at følge kampen på livestream.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 4. februar

Billeder: (Foto: Dansk Tennis Forbund) Benjamin Hannestad, Johannes Ingildsen, Philip Hjorth og August Holmgren – kandidater til double i Mexico kl. 18:00cet (Livestream: https://www.youtube.com/@internetvdeportess)
Borna Coric (Foto: Sportsfotograf.com) – Finale 15:00 TV 2 Play fra ATP 250 Montpeillier

WTA 250 Hua Hin (THA) – WTATV.com, TV 2 Play

Center Court – NB 11:30cet (Finale)
2 Lin Zhu CHN vs. Diana Shnaider

====

WTA 500 Linz (AUT) – WTATV.com, TV 2 Play

Center Court – start 14:00 (Finale)
1/WC Jelena Ostapenko LAT vs. 2 Ekaterina Alexandrova

====

ATP 250 Montpellier (FRA) – Tennistv.com, TV 2 Play, TV 2 Sport (forskudt ca. 18:50)

Court Patrice Dominguez – NB 15:00 (Finale)
2 Alexander Bublik KAZ vs. 4 Borna Coric CRO

====

Davis Cup – Qualifiers – https://video.daviscup.com/ (geo-blocked i 🇩🇰) –  Bet365/Unibet/Oddset
Livescore: https://live.daviscup.com/en/tie-overview.php/QLS

Taipei vs. (9) Frankrig 0-2
M3: søndag 0600cet

(3) Kroatien vs. Belgien 1-1
M3: søndag 13:00

(6) Tjekkiet vs. Israel 2-0
M3: søndag 13:00

Argentina vs. (10) Kazakhstan 1-1
M3: søndag 15:00cet

(12) Chile vs. Peru – lørdag 22:00cet
M3: søndag 22:00cet

—-

World Group I play-offs
Livescore: https://live.daviscup.com/en/tie-overview.php/WG1

Pakistan vs. (11) Indien 0-2 – M3: søndag 07:00cet
(12) Litauen vs. Georgien 1-1 – M3: søndag 11:00cet – Bet365
Irland vs. (3) Østrig 0-2 – M3: søndag 12:00cet – Bet365
Bulgarien vs. (7) Bosnien/Herzegovina 0-2 – M3: søndag 13:00cet
Grækenland vs. (6) Rumænien 2-0 – M3: søndag 11:00cet – Bet365

Mexico vs. (10) Danmark 🇩🇰 0-1 – start 18:00cet – https://www.youtube.com/@internetvdeportess
M3: Hans Hach Verdugo/Miguel-Angel Reyes-Varela vs.  August Holmgren/Johannes Ingildsen 🇩🇰

====

Women’s Tennis Classic, Dallas – kl. 01:00cet natten til søndag
Caroline Wozniacki vs. Genie Bouchard – ingen link til livestream oplyst

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

ATP CH 100 Chennai (IND) – Hardcourt

Court 2 – start 05:30cet (Q16)
(1) Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. Ray Ho TPE

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

M15 Sharm El Sheikh (EGY) – ingen livescore Q32

Court 1 – NB 11:00cet (Q32)
(10) 1075 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Aryan Lakshmanan IND

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-5-clara-suveraen-i-wta-500-kval-holger-late-entry-i-fransk-atp-250-davis-cup-mod-mexico/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

WTA 500 Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32 R64 R128 Qfier Q3 Q2 Q1
WTA 500 30/28M, 24/16Q 500 325 195 108 60 1 25 13 1

 

📺 WTATV.com, TV 2 Play

Finale: 1/WC Jelena Ostapenko LAT vs. 2 Ekaterina Alexandrova 6-2, 6-3

Semifinale
1/WC Jelena Ostapenko LAT vs. Anastasia Pavlyuchenkova 6-2, 6-3
2 Ekaterina Alexandrova vs. 3 Donna Vekic CRO 5-7, 7-6(4), 7-6(6)

Kvartfinale
1/WC Jelena Ostapenko LAT vs. Q Jodie Burrage GBR 6-1, 6-2
Anastasia Pavlyuchenkova vs. 4 Elise Mertens BEL 6-3, 6-2
3 Donna Vekic CRO vs. Clara Burel FRA 6-0, 7-6(3)
2 Ekaterina Alexandrova vs. 5 Anastasia Potapova 6-2, 7-6(8)

1/8-finale
Q Clara Tauson 🇩🇰 vs. 1/WC Jelena Ostapenko LAT 6-3, 4-6, 6-7(7)
Q Jodie Burrage GBR vs. LL Jaqueline Cristian ROU 6-3, 7-6(5)
4 Elise Mertens BEL vs. Lucia Bronzetti ITA 6-1, 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Katie Boulter GBR 7-6(2), 6-4
==
Clara Burel FRA vs. Katerina Siniakova CZE 6-3, 5-7, 6-4
3 Donna Vekic CRO vs. WC Dayana Yastremska UKR 6-1, 6-1
5 Anastasia Potapova vs. Elisabetta Cocciaretto ITA 2-6, 7-6(9), 7-5
2 Ekaterina Alexandrova vs. Q Jule Niemeier GER 6-3, 6-0

R32
1/WC Jelena Ostapenko LAT – bye
Q Clara Tauson 🇩🇰 vs. Camila Giorgi ITA 3-6, 6-3, 6-3
LL Jaqueline Cristian ROU vs. Nadia Podoroska ARG 6-3, 6-4
Q Jodie Burrage GBR vs. 7 Varvara Gracheva FRA 6-4, 6-0

4 Elise Mertens BEL – bye
Lucia Bronzetti ITA vs. WC Angelique Kerber GER 6-1, 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova vs. Martina Trevisan ITA 6-4, 6-0
Katie Boulter GBR vs. 6 Jasmine Paolini ITA 6-2, 6-2
==
Katerina Siniakova CZE vs. 8 Petra Martic CRO 4-6, 6-3, 7-5
Clara Burel FRA vs. WC Sinja Kraus AUT 6-1, 6-4
WC Dayana Yastremska UKR vs. Q Erika Andreeva 7-6(4), 3-6, 6-2
3 Donna Vekic CRO – bye

5 Anastasia Potapova vs. Q Sara Errani ITA 6-4, 6-3
Elisabetta Cocciaretto ITA vs. Q Llucrezia Sstefanini ITA 6-2, 6-0
Q Jule Niemeier GER vs. Anna Blinkova 6-3, 6-4
2 Ekaterina Alexandrova – bye

Qfi: (7) 96 Clara Tauson 🇩🇰 vs. (5) 83 Jaqueline Cristian ROU 6-2, 6-0

Q16
(5) 83 Jaqueline Cristian ROU vs. 145 Caty McNally USA 6-3, 6-3
(7) 96 Clara Tauson 🇩🇰 vs. WC 721 Tamara Kostic AUT 6-2, 6-2


WTA 250 Thailand Open, Hua Hin (THA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +6 timer

Cat Skema Win Fin SF QF R16 R32
WTA 250 32M, 24/16Q 250 163 96 54 30 1

📺 WTATV.com, TV 2 Play

Finale: Diana Shnaider vs. 2 Lin Zhu CHN 6-3, 2-6, 6-1

Semifinale
Diana Shnaider vs. 3 Xinyu Wang CHN 6-2, 7-6(5)
2 Lin Zhu CHN vs. Yafan Wang CHN 6-3, 6-2

Kvartfinale
Diana Shnaider vs. Q Dalma Galfi HUN 6-2, 6-1
3 Xinyu Wang CHN vs. 7 Yulia Putintseva KAZ 6-1, 3-6, 6-3
Yafan Wang CHN vs. Katei Volynets USA 1-6, 6-3, 7-6(4)
2 Lin Zhu CHN vs. Arina Rodionova AUS 6-3, 6-3

1/8-finale
Diana Shnaider vs. Paula Badosa ESP 6-2, 3-4 Ret’d
Q Dalma Galfi HUN vs. 5 Xiyu Wang CHN 6-4, 3-6, 7-5
3 Xinyu Wang CHN vs. Nao Hibino JPN 7-5, 6-4
7 Yulia Putintseva KAZ vs. Vektorija Golubic SUI 7-6(0), 7-6(1)
==
Yafan Wang CHN vs. 8 Anna Karolina Schmiedlova SVK 6-2, 6-4
Katei Volynets USA vs. 4 Tatjana Maria GER 5-7, 6-2, 6-2
Arina Rodionova AUS vs. Zhoxuan Bai CHN 3-6, 6-1, 6-0
2 Lin Zhu CHN vs. Linda Fruhvirtova CZE 6-2, 6-2

R32
Diana Shnaider vs. 1 Magda Linette POL 6-4, 1-6, 6-1
Paula Badosa ESP vs. WC Lanlana Tararudee ESP 3-6, 6-4, 6-1
Q Dalma Galfi HUN vs. WC Ajla Tomljanovic AUS 6-3, 6-0
5 Xiyu Wang CHN vs. Qiang Wang CHN 6-1, 6-1

3 Xinyu Wang CHN vs. Emina Bektas USA 5-2 Ret’d
Nao Hibino JPN vs. Kamilla Rakhimova 7-6(4), 6-0
Vektorija Golubic SUI vs. Laura Pigossi BRA 6-1, 6-2
7 Yulia Putintseva KAZ vs. WC Thasaporn THA 5-7, 6-3, 6-2
==
8 Anna Karolina Schmiedlova SVK vs. Q Mai Hontama JPN 7-6(5)7-6(8)
Yafan Wang CHN vs. Q Alina Korneeva 6-2, 6-4
Katei Volynets USA  vs. Tamara Zidansek SLO 6-2, 6-2
4 Tatjana Maria GER vs. Q Arianne Hartono NED 6-3, 6-1

Arina Rodionova AUS vs. 6 Yue Yuan CHN 7-6(6), 4-6, 6-3
Zhoxuan Bai CHN vs. Q Chloe Paquet FRA 7-6(5), 6-3
Linda Fruhvirtova CZE vs. Claire Liu USA 6-3, 6-1
2 Lin Zhu CHN vs. Q Taylah Preston AUS 6-4, 7-5


ATP 250 Open Sud de France, Montpellier (FRA) – Hardcourt

Cat Skema Win Fin SF QF R16
ATP 250 32 250 165 100 50 25

📺Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: 2 Alexander Bublik KAZ vs. 4 Borna Coric CRO 5-7, 6-2, 6-3

Semifinale
4 Borna Coric CRO vs. 1/LE Holger Rune 🇩🇰  6-3, 4-1 Ret’d
2 Alexander Bublik KAZ vs. 3 Felix Auger-Aliassime CAN 4-6, 6-4, 6-4

Kvartfinale
1/LE Holger Rune 🇩🇰 vs. Michael Mmoh USA 7-6(6), 6-4
4 Borna Coric CRO vs. Flavio Cobolli ITA 6-3, 6-4
3 Felix Auger-Aliassime CAN vs. WC Harold Mayot FRA 7-5, 6-1
2 Alexander Bublik KAZ vs. 6 Alexander Shevchenko KAZ 4-6, 6-3, 6-4

1/8-finale
1/LE Holger Rune 🇩🇰 vs. Q Pablo Llamas Ruiz ESP 7-5, 6-2
Michael Mmoh USA vs. 7 Alexandre Muller FRA 6-4, 6-4
4 Borna Coric CRO vs. Pedro Martinez ESP 6-4, 6-0
Flavio Cobolli ITA vs. Constant Lestienne FRA vs.
==
WC Harold Mayot FRA vs. Benoit Paire FRA 6-1, 6-4
3 Felix Auger-Aliassime CAN vs. WC Arthur Cazaux FRA 7-5, 2-6, 7-6(4)
6 Alexander Shevchenko KAZ vs. Gregoire Barrere FRA
2 Alexander Bublik KAZ vs. Denis Shapovalov CAN 1-6, 7-6(12), 6-3

R32
1/LE Holger Rune 🇩🇰 – bye
Q Pablo Llamas Ruiz ESP vs. Richard Gasquet FRA 7-6(6), 7-5
Michael Mmoh USA vs. Benjamin Bonzi FRA 6-3, 7-5
7 Alexandre Muller FRA vs. Q Antoine Escoffier FRA 7-6(4), 6-3

4 Borna Coric CRO – bye
Pedro Martinez ESP vs. Jaume Munar ESP 6-4, 7-6(3)
Constant Lestienne FRA vs. Bernabe Zapata Miralles ESP 4-6, 6-4, 6-2
Flavio Cobolli ITA vs. 8 Gael Monfils FRA 6-7(8), 6-3, 6-0
==
Benoit Paire FRA vs. 5 Andy Murray 2-6, 7-6(5), 6-3
WC Harold Mayot FRA vs. WC Lucas Pouille FRA 6-4, 7-5
WC Arthur Cazaux FRA vs. Maximilian Marterer GER 6-1, 6-3
3 Felix Auger-Aliassime CAN – bye

6 Alexander Shevchenko KAZ vs. Q Dalibor Svrcina CZE 6-4, 4-6, 6-4
Gregoire Barrere FRA vs. Q Ugo Blanchet FRA 6-7(7), 6-4, 6-2
Denis Shapovalov CAN vs. Hugo Gaston FRA 6-1, 6-3
2 Alexander Bublik KAZ – bye


WTA & ATP Challenger (Uge 5)

Place Country Category Surface
Koblez Germany CH 100 Hard
Burnie Australia CH 75 Hard
Cleveland OH, USA CH 75 Hard
Piracicaba Brazil CH 75 Clay

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (Uge 5)

Place Country Category Surface
Andrezieux-Boutheon France W75 Hard
Burnie Australia W75 Livestream  Hard
Rome, GA USA W75 Livestream Hard
Indore India W50 Livestream  Hard
Porto Portugal W50 Livestream Hard
Sharm ElSheikh Egypt W35  Hard
Antalya Turkiye M25 Livestream  Clay
Monastir Tunisia M25  Hard
ANTALYA Turkiye W15 Livestream  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Monastir Tunisia W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard
Veigy-Foncenex France M15 Carpet

 

W50 Indore (IND)

Qfi: (15) 1187 Elena Jamshidi 🇩🇰 vs. (3) 504 Lena Papadakis GER 0-6, 3-6

Q16
(3) 504 Lena Papadakis GER vs. WC Purvika Jain IND 6-0, 6-0
(15) 1187 Elena Jamshidi 🇩🇰 vs. 1296 Soha Sadiq IND 7-6(4), 2-0 Ret’d


W15 Monastir (TUN)

Semifinale: 778 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. (6) 658 Arianna Zucchini ITA 5-7, 6-7(9)

Kvartfinale
778 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. Q 1056 Alexandra Iordache ROU 6-4, 6-4
(6) 658 Arianna Zucchini ITA vs. 887 Lara Pfeifer ITA 7-6(5), 7-5

1/8-finale
778 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. Q 881 Amelie Smejkalova CZE 6-4, 6-0
Q 1056 Alexandra Iordache ROU vs. JR 870 Ruth Roura Llaverias ESP 6-1, 7-5

R32
Q 881 Amelie Smejkalova CZE vs. (1) 293 Rosa Vicens Mas (ESP) 7-6(2), 6-1
778 Rebecca Munk Mortensen 🇩🇰 vs. Q 1141 Magdalini Adaloglou GRE 6-0, 2-0 Ret’d


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 

Ukraine vs. (7) USA 0-4
M1: 342 Oleksii Krutykh vs. 33 Sebastian Korda 3-6, 7-6(3), 4-6
M2: 498 Viacheslav Bielinskyi vs. 32 Christopher Eubanks 3-6, 2-6
M3: Illya Beloborodko/Oleksii Krutykh vs. Austin Krajicek/Rajeev Ram 3-6, 6-4, 3-6
M4: Vladyslav Orlov vs. Taylor Fritz 3-6, 4-6
M5: Not Played

(5) Holland vs. Schweiz 3-2
M1: 29 Tallon Griekspoor vs. 199 Marc-Andrea Huesler 7-6(3), 7-6(3)
M2: 63 Botic Van de Zandschulp vs. 175 Leandro Riedi 4-6, 6-7(3)
M3: Wesley Koolhof/Jean-Julien Rojer vs. Huesler/Riedi 6-7(5), 6-7(2)
M4: 29 Tallon Griekspoor vs. 175 Leandro Riedi 7-6(6), 7-6(3)
M5: 63 Botic Van de Zandschulp vs. 199 Marc-Andrea Huesler 5-7, 7-6(5), 6-3

(2) Serbien vs. Slovakiet 0-4
M1: 41 Miomir Kecmanovic vs. 142 Lukas Klein 6-7(2), 2-6
M2: 53 Dusan Lajovic vs. 122 Alex Molcan 6-4, 2-6, 0-6
M3: Nikola Cacic/Kecmanovic vs. Klein/Igor Zelanay 6-7(4), 3-6
M4: Laslo Djere vs. Lukas Pokorny 3-4 Ret’d – Slovakiet vinder
M5: Not Played

Ungarn vs. (4) Tyskland 2-3
M1: 57 Fabian Marozsan vs. 60 Dominik Koepfer 2-6, 6-7(4)
M2: 82 Marton Fucsovics vs. 24 Jan-Lennard Struff 6-3, 7-5
M3: Marozsan/Mate Valkusz vs. Kevin Krawietz/Tim Puetz 3-6, 6-7(3)
M4: 213 Mate Valkusz vs. 24 Jan-Lennard Struff 3-6, 2-6
M5: 129 Zsombor Piros vs. Kevin Krawietz 7-6(2), 6-3

(8) Finland 🇫🇮 vs. Portugal 3-1
M1: 166 Otto Virtanen vs. 47 Nuno Borges 6-2, 6-1
M2: 55 Emil Ruusuvuori vs. 245 Joao Sousa 6-2, 6-3
M3: Harri Heliovaara/Emil Ruusuvuori vs. Nuno Borges/Francisco Cabral 6-4, 7-6(6)
M4: 1005 Eero Vasa vs. 243 Henrique Rocha 4-6, 5-7
M5: Not Played

(11) Sverige 🇸🇪 vs. Brasilien 1-3
M1: 364 Karl Friberg vs. 119 Thiago Monteiro 3-6, 6-7(5)
M2: 160 Elias Ymer vs. 241 Gustavo Heide 4-6, 6-1, 6-3
M3: Filip Bergevi/Andre Goransson vs. Rafael Matos/Felipe Meligeni Alves 2-6, 5-7
M4: 160 Elias Ymer vs. 119 Thiago Monteiro 6-4, 4-6, 2-6
M5: Not Played

(1) Canada vs. Korea 3-1
M1: 132 Gabriel Diallo vs. 224 Soonwoo Kwon 6-4, 6-4
M2: 486 Vasek Pospisil vs. 224 Seongchan Hong 6-4, 6-3
M3: Alexis Galarneau/Vasek Pospisil vs. Ji Sung Nnam/Min-Kyu Song 4-6, 7-6(4), 3-6
M4: 132 Gabriel Diallo vs. 224 Seongchan Hong 7-5, 4-6, 6-1
M5: Not Played

Taipei vs. (9) Frankrig 0-4
M1: 230 Yu Hsiou Hsu vs. 68 Luca Van Assche 4-6, 4-6
M2: 238 Tung-Lin Wu vs. 17 Adrian Mannarino 3-6, 5-7
M3: Yu Hsiou Hsu/Jason Jung vs. Nicolas Mahut/Edouard Roger-Vasselin 6-3, 2-6, 6-7(1)
M4: 305 Chun Hsin Tseng vs. 100 Quentin Halys 3-6, 6-7(3)
M5: Not Played

(3) Kroatien vs. Belgien 1-3
M1: 1044 Marin Cilic vs. 131 Zizou Bergs 4-6, 6-4, 4-6
M2: 125 Duje Ajdukovic vs. 192 Joris de Loore 6-1, 6-4
M3: Ivan Dodig/Mate Pavic vs. Sander Gille/Joran Vliegen 6-2, 3-6, 6-7(4)
M4: 125 Duje Ajdukovic vs. 131 Zizou Bergs 1-6, 5-7
M5: Not played

(6) Tjekkiet vs. Israel  4-0
M1: 177 Jakub Mensik vs. 415 Yshai Oliel 6-1, 7-6(4)
M2: 31 Jiri Lehecka vs. 465 Daniel Cukierman 6-1, 7-6(2)
M3: Tomas Machac/Adam Pavlasek vs. Cukierman/Edan Leshem 4-1 Ret’ed
M4: 115 Vit Kopriva vs. 456 Orel Kimhi 3-6, 6-3, [11-9]
M5: Not played

Argentina vs. (10) Kazakhstan 3-2
M1: 22 Francisco Cerundolo vs. 338 Dimitry Popko 7-5, 6-2
M2: 28 Tomas Martin Etcheverry vs. 278 Timofei Skatov 4-6, 5-7
M3: Maximo Gonzalez/Andres Molteni vs. Aleksandr Nedovyesov/Dmitry Popko 5-7(3), 6-4, 6-0
M4: 22 Francisco Cerundolo vs. 278 Timofei Skatov 6-7(1), 4-6
M5: 25 Sebastian Baez vs. 338 Dimitry Popko 6-4, 3-6, 7-6(6)

(12) Chile vs. Peru 3-2
M1: 54 Alejandre Tabile vs. 87 Juan Pablo Varilles Patino-Samudio 4-6, 6-2, 6-1
M2: 20 Nicolas Jarry vs. 438 Ignacio Buse 2-6, 6-2, 3-6
M3: Tomas Barrios Vera/Tabilo vs. Arklon Huertas del Pino Codova/Conner Huertas de Pino 5-7, 3-6
M4: 20 Nicolas Jarry vs. 87 Juan Pablo Varilles Patino-Samudio 6-2, 6-4
M5: 54 Alejandre Tabile vs. 438 Ignacio Buse 2-6, 6-3, 6-2

Vindere spiller 2024 Finals sammen med Australien og Italien samt  WC Storbrittanien og Spanien 10-15 september.


World Group I play-offs

Livescore: https://live.daviscup.com/en/tie-overview.php/WG1

(1) Colombia vs. Luxembourg 3-2
Libanen vs. (2) Japan 1-3
Irland vs. (3) Østrig 0-4 

Egypten vs. (4) Ecuador 3-1
(5) Norge vs. Letland 4-0
Grækenland vs. (6) Rumænien 4-0
Bulgarien vs. (7) Bosnien/Herzegovina 1-3
(8) Uzbekistan vs. Polen 0-4
New Zealand vs. (9) Tyrkiet 1-3 

Pakistan vs. (11) Indien 0-4
(12) Litauen vs. Georgien 3-2


Mexico vs. (10) Danmark 🇩🇰 1-3
M1: 493 Ernesto Escobedo vs. 361 Elmer Møller 🇩🇰 7-5, 2-6, 2-6
M2: 696 Rodrigo Pacheco Mendez vs. 292 August Holmgren 🇩🇰 7-6(5), 6-7(2), 6-3
M3: Hans Hach Verdugo/Miguel-Angel Reyes-Varela vs.  August Holmgren/Johannes Ingildsen 🇩🇰 6-7(1), 7-6(1), 4-6
M4: 493 Ernesto Escobedo vs. 292 August Holmgren 🇩🇰  4-6, 4-6
M5: Not played

Vindere spiller World Group I september 2024
Tabere spiller World Group II september 2024


Dallas Open, Women’s Tennis Classic (TX, USA) – Hardcourt

Show-kamp – lørdag 3. februar kl. 19:00 = søndag kl. 01:00cet
Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. Eugenie Bouchard CAN

<< tilbage


ITF Junior (uge 5)

J300 Barranquilla (COL)

Girls singles

R32: 236 Mille Mørk 🇩🇰 vs. (12) 128 Thea Frodin USA 2-6, 1-6

R64
(12) 128 Thea Frodin USA – bye
236 Mille Mørk 🇩🇰 vs. 209 Valentina Ponce Serrano ECU 6-2, 6-0

Girls doubles

1/8-finale: Mørk/Rolls vs. 1 Cchristasha McNeil USA vs. Claire An USA 6-3, 1-6, [11-9]
R32: Mille Mørk 🇩🇰/Kaitlyn Rolls USA vs. Aurora Nosei/Greta Petrillo ITA 6-1, 6-4


J100 Manacor (ESP) 

Boys singles

1/8-finale: 408 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. (7) 273 Patrik Munkhammar 🇸🇪 3-6, 6-7(2)

R32
(7) 273 Patrik Munkhammar 🇸🇪 vs. WC 769 Matteo Morazzi ESP 6-3, 6-4
408 Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰 vs. WC Motoharu Abe JPN 6-1, 7-6(6), 6-3

Boys doubles

Semifinale: Sørensen/Hediger vs. Nathan Trouve FRA/Matteo Morazzi ESP 2-6, 3-6
kvartfinale: Sørensen/Hediger vs. 3 Wenbo Bai CHN/Aril Kayra Tuna TUR
1/8-finale: Christian Grønfeldt-Sørensen 🇩🇰/Ilan Hediger SUI vs. Oscar Baumgartner SUI/Nicolas Robert FRA 6-4, 4-6, [14-12]


Girls singles

1/8-finale: 354 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. (2) 149 Loes Ebeling Koning NED 7-6(4), 3-6, 2-6

R32
354 Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰 vs. 437 Marina Gatell ESP 5-7, 6-3, 6-4
(2) 149 Loes Ebeling Koning NED vs. WC 1287 Charlotte Ruud 🇳🇴 6-4, 6-3

Girls doubles

Kvartfinale: Kristensen/Kolas vs. 2 Victoria Pohle GER/Allegra Korpanec Davies GER 3-6, 3-6
1/8-finale: Augusta Lucia Grau Kristensen 🇩🇰/Maryia Kolas vs. Emira Diabate CIV/Daria Litvinova 6-4, 7-5


J60 Szczecin (POL) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: 711 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs. (8) Jakub Medved SVK 2-6, 4-6

R32
711 Rasmus Hembo Mathiasen 🇩🇰 vs. WC Tymon Litwic POL 6-2, 6-1
(8) Jakub Medved SVK vs. 1265 Sebastian Truszczynski POL 6-4, 6-0
==
Q 2387 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. 1328 Jakub Januchowski POL 1-6, 7-6(5), 6-7(8)

Qfi: 2387 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. Jonathan Ekstrand 🇸🇪 3-6, 6-0, [10-7]

Q16
2387 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. (2425 Bryan Heuwekemeijer NED 6-3, 6-3
Jonathan Ekstrand 🇸🇪 vs. Piotr Kluj POL 6-1, 6-0

Q32
2387 Mads Bruhn Aaby 🇩🇰 vs. (1) 1423 Tomasz Garbacz POL 4-6, 6-3, [10-8]
2425 Bryan Heuwekemeijer NED vs. Mateusz Lipczynski POL 7-6(3), 6-2

Girls singles

1/8-finale: (7) 692 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. 711 Maria Glowacka POL 0-6, 4-6

R32
(7) 692 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰 vs. 1090 Rozalie Vrajikova CZE 6-4, 6-2
711 Maria Glowacka POL vs. 960 Laura Ssparnina LAT 7-5, 4-6, 7-6(6)

Q16 : 1935 Sophia Bergqvist 🇩🇰 vs. 2772 Maja Maluszynska POL 1-6, 3-6

Girls doubles

Kvartfinale: Ragus/Heinonen vs. Rozalie Vrajikova/Pavla Sviglerova CZE 6-1, 3-6, [7-10]
1/8-finale: 2 Sophia Izabella Ragus 🇩🇰/Iida Heinonen 🇫🇮 vs. Laura Ozola/Laura Sparnina LAT 6-2, 6-2


Tennis Europe (Uge 5)

Cat 3 Stavanger (NOR) – Hardcourt

U16 Boys singles

1/8-finale: (6) 455 Mingus Zack Hansen 🇩🇰 vs. Q 1482 Nils Preger 🇸🇪 1-6, 3-6

R32
(6) 455 Mingus Zack Hansen 🇩🇰 vs. WC Bendik Aadnoy Thorvik 🇳🇴 6-0, 6-3
Q 1482 Nils Preger 🇸🇪 vs. WC 1654 Mmarius Maehle Rykhus 🇳🇴 6-4, 6-0

U16 Boys doubles

Semifinale: Hansen/Korsstrom vs. 3 Nicolai Eie Worren/Lars Ivarson Horn 🇳🇴 6-7(4), 6-4, [6-10]
Kvartfinale: Hansen/Korsstrom vs. Lukian Grau GER/Maksymilian Stopa POL 4-6, 6-2, [10-6]
1/8-finale: Mingus Zack Hansen 🇩🇰/Lukas Hans Johan Korsstrom 🇫🇮 vs. Herman Jacob Lundetrae/Peder Herman Andreas Nordbo 🇳🇴  6-0, 6-1


U16 Girls singles

Finale: (7) 454 Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. (3) 350 Marie Charlotte Monnier POL

Semifinale
(3) 350 Marie Charlotte Monnier POL vs. (1) 122 Luisa Fusil SLO 6-4, 6-3
(7) 454 Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. (2) 291 Eva Ioana Cercel ROU 6-3, 3-6, 7-6(4)

Kvartfinale
(1) 122 Luisa Fusil SLO vs. (5) 405 Celine Henriksen 🇳🇴 6-4, 7-6(0)
(8) 454 Sofie Carolina Fræs Espersen 🇩🇰 vs. (3) 350 Marie Charlotte Monnier POL 2-6, 3-6
(7) 454 Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. (4) 375 Celine  Juuhl-Sivertsen 🇳🇴 6-0, 6-3
(2) 291 Eva Ioana Cercel ROU vs.605 Esther Andreasson 🇸🇪 6-1, 6-2

1/8-finale
(3) 350 Marie Charlotte Monnier POL vs. Q 1168 Lovisa Neselius 🇸🇪 6-0, 6-3
(8) 454 Sofie Carolina Fræs Espersen 🇩🇰 vs. 830 Frida Sandberg Molden 🇳🇴 6-1, 7-6(0)
==
(7) 454 Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. 709 Lotta Helgesen 🇳🇴 6-1, 6-1
WC 2827 Smilla Haupt Toft 🇩🇰 vs. (4) 375 Celine  Juuhl-Sivertsen 🇳🇴 5-7, 2-6
1076 Liva Viller Møller 🇩🇰 vs. 605 Esther Andreasson 🇸🇪 5-7, 6-4, 3-6
(2) 291 Eva Ioana Cercel ROU vs. 718 Agata Konarska POL 6-3, 5-7, -2

R32
1100 Sofia Østergaard 🇩🇰 vs. (5) 405 Celine Henriksen 🇳🇴 3-6, 0-6

830 Frida Sandberg Molden 🇳🇴 vs. Victoria Nesse Stokka 🇳🇴 6-3, 6-1
(8) 454 Sofie Carolina Fræs Espersen 🇩🇰 vs. 1729 Ingrid Sunde-Bergesen 🇳🇴 6-1, 6-2
==
(7) 454 Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. LL 2026 Una Soertveit 🇳🇴 6-2, 6-1
709 Lotta Helgesen 🇳🇴 vs. WC Lisa Sjostrand 🇸🇪 6-1, 6-4
WC 2827 Smilla Haupt Toft 🇩🇰 vs. Q Ingrid Sofia Haukeli 🇳🇴 2-6, 7-6(3), 6-3
(4) 375 Celine  Juuhl-Sivertsen 🇳🇴 vs. WC 1238 Ddyvek Sskogen 🇳🇴 7-6(5), 6-1

605 Esther Andreasson 🇸🇪 vs. (6) 425 Andrea Eie Worren 🇳🇴 6-2, 6-2
1076 Liva Viller Møller 🇩🇰 vs. Q 2100 Lucie Mathilde Hofer Naess 🇳🇴 6-3, 6-3

U16 Girls doubles

Finale: Østergaard/Espersen vs. 1 Marie Charlotte Monnier POL/Luisa Fusil SLO 6-4, 7-5

Semifinale
Hermanns/Konarska vs. 1 Marie Charlotte Monnier POL/Luisa Fusil SLO 6-1, 1-6, [6-10]
Østergaard/Espersen vs. 2 Eva Iona Cercel/Luana Andreea Ionescu ROU 6-3, 1-6, [10-4]

Kvartfinale
Møller/Forland vs. 1 Marie Charlotte Monnier POL/Luisa Fusil SLO 4-6, 6-4, [8-10]
Hermanns/Konarska vs. Celine Henriksen /Emma Sandberg Van der Hoek 🇳🇴
Østergaard/Espersen vs. Esther Andreasson/Lovisa Neselius 🇸🇪 6-0, 6-0

1/8-finale
Liva Viller Møller/Anna Frederikke Forland 🇩🇰 vs. Nora Rivelsrud Juul Moller/Andrea Eie Worren 🇳🇴  5-7, 6-1, [10-4]

4 Caroline Hermanns 🇩🇰/Agata Konarska POL vs. Sofia Osterhus Thorvik/Frida Sandberg Moden 🇳🇴 6-2, 6-1

Sofie Carolina Fræs Espersen/Sofia Østergaard 🇩🇰 vs. Ester Lily Christensen-Scheel/Ingrid Sofia Haukeli 🇳🇴 6-2, 6-3

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


 

Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 2-3 eller 3-4. februar 2024

Vindere World Group I 2023: Tyskland, Kazakhstan, Belgien, Argentina, Ukraine, Ungarn, Israel, Portugal, Slovakiet, Peru, Taipei, Brasilien
3-4 Finals puljer: Chile, Sverige, Frankrig Schweiz, Spanien, Korea, USA Kroatien
Tabere Final 8 kvartfinale: Lodtrækning efter Final 8 Knockout i Malaga 21-26. november.

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – April 2024?

Vindere Play-Offs 2023: Slovakiet, Belgien, Storbritannien, Brasilien, Ukraine, Rumænien, Japan, Mexico+


Group I Europe/Africa – April 2024

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Serbien, Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelDH: En runde med store tæv
Næste artikelChampions Battle 2024: Caroline Wozniacki & Holger Rune spiller mod stjernepar i Jyske Bank Boxen
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.