Holger Runes optakt har skabt forventninger før Australian Open. En god start kan åbne muligheder for Caroline Wozniacki. Clara Tauson kan møde Azarenka i 2. runde

I de næste par uger vil der uden tvivl være fokus på året første Grand Slam turnering Australian Open, hvor både 33-årige Caroline Wozniacki, 21-årige Clara Tauson og 20-årige Holger Rune er blandt deltagerne.

Clara fik 4 kampe og nåede semifinalen ved WTA 125 Canberra, hvor hun dog i den sidste kamp var hæmmet af en “lille fiber” i låret, og derfor blev kvalifikationen til WTA 250 Hobart fravalgt, men træner Lars Christensen fremhæver, at “4 gode kampe i Canberra er en helt fin optakt til Australian Open om en uge.

Holger har haft den bedste optakt, idet han i den første uge ved ATP 250 Brisbane nåede finalen, hvor den velspillende bulgarer Grigor Dimitrov vandt 7-6(5), 6-4.
Citat fra artiklen herunder:
Trods nederlaget i finalen kan Holger tage meget med fra turneringen, hvor han viste store forbedringer i både serven og returneringer, og han viste ofte stor mental styrke, når han i ekstremt pressede situationer spillede sig ud af problemerne med en direkte vinder på serven eller efter en lang udmarvende duel.

Down Under: Holger i finale og Clara semifinalist – Caroline exit i 1. runde

Australien Open bliver dækket massivt af Discovery, idet kampene fra samtlige baner kan følges på Discovery+ og Eurosport Player.
Discovery fremsender dagligt sendeplan med kampe, der bliver vist på Eurosport 1 & 2, hvilket vil fremgå af det daglige opslag på Tennisavisens facebook med udvalgte kampe.
Kampe med Caroline, Holger og Clara bliver som udgangspunkt vist på 6’eren med både optakt og nedtakt.
I tilfælde af sammenfald af kampe med Holger og Clara, bliver Holgers kamp vist på 6’eren og Clara på Eurosport 2.

I optakten fra Eurosport herunder giver kommentatorerne Michael Mortensen, Anders Haahr Rasmussen og Thomas Schouboe deres bud på de 3 danskeres muligheder.

Allerede søndag skal Caroline som den første dansker i aktion, når hun tidligst kl. 09:00 møder 31-årige 20. seedede Magda Linette (POL), som Caroline både i 2016 og 2017 besejrede med overbevisende cifre i 2 sæt.

Umiddelbart ser lodtrækningen ganske fornuftig ud, men med blot en enkelt kamp i Auckland kan den manglende kampform blive et problem, selvom Caroline ifølge brormand Patrik har spillet – og vundet – en række testkampe.

Hvis det lykkes for Caroline at slippe helskindet gennem den første kamp, møder hun i 2. runde vinderen af opgøret mellem 20-årige no. 144 Maria Timofeeva, der er videre fra kvalifikationen, og den 33-årige franske veteran no. 112 Alizé Cornet, der ligesom Caroline har fået wildcard til turneringen.

I så fald forekommer muligheden for, at den værste rust er børstet væk, og en 3. runde mod 27-årige 10. seedede Beatriz Haddad Maia (BRA) forekommer som en realistisk mulighed.
Brasilianeren har indledt 2024 med nederlag 2-6, 2-6 mod den suveræne polske verdens-etter Iga Swiatek ved United Cup, hvor det også blev nederlag 6-7(1), 2-6 mod Spaniens no. 48 Sara Sorribes Tormo, og ved WTA 500 Adelaide blev Haddad Maia sendt ud i 1. runde af no. 59 Anastasia Pavlyuchenkova, der vandt 6-3, 6-4.

Hvis Caroline genfinder takterne fra US Open vil en sejr over Haddad Maia absolut ikke være nogen sensation, og i tilfælde af dansk sejr, kan 1/8-finalen blive en gentagelse af showkampen herunder for en måned siden, hvor 8. seedede Maria Sakkari vandt 6-3, 6-4 ved Mexico Exhibition 2023, hvor danskerens spil bar tydelig præg af manglende kampform.

I tilfælde af sejr kan kvartfinalen blive en gentagelse af 1/8-finalen ved US Open mod den 4. seedede Coco Gauff, der stadig er teenager de næste 2 måneder.
I samme halvdel er sidste års vinder Aryna Sabalenka seedet 2, og derved er hun en mulig modstander i semifinalen, hvor 6. seedede Ons Jabeur også er en mulighed.
Det mest sandsynlige er dog en semifinale mellem Gauff og Sabalenka.

Clara Tauson
© 2023 Jimmie48 Tennis Photography
This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net
Unauthorized editorial or commercial usage is fee-liable. – Clara Tauson (US Open 2023)

I den øverste halvdel har Clara Tauson fået en uheldig lodtrækning, hvis man ser længere frem end 1. runde, hvor hun indleder tirsdag mod 26-årige no. 65 Greet Minnen, som Clara ofte har trænet med, da hun tidligere var tilknyttet Justin Henin Academy i  Belgien.
Clara vandt sidste år 7-6(5), 4-6, 6-2 i deres hidtil eneste indbyrdes opgør i en W60 finale i Altenkirchen i Tyskland.

I en eventuel 2. runde kan Clara møde enten 34-årige 18. seedede Victoria Azarenka eller 32-årige no. 55 Camila Giorgi.
For at få mulighed for at møde 1. seedede Iga Swiatek i kvartfinalen, skal Clara endvidere forbi 11. seedede Jelena Ostapenko i 3. runde og derefter 7. seedede Marketa Vondrousova i 1/8-finalen, og derfor kræver det 2-3 sensationelle danske sejre at nå kvartfinalen.

Iga Swiatek forventes i 1/8-finalen at møde 19. seedede Elina Svitolina, og hvis hun når semifinalen, er de bedste bud på en semifinalist enten sidste års finalist 3. seedede Elena Rybakina eller 5. seedede Jessica Pegula, der vandt det seneste indbyrdes møde ved WTA Finals i Mexico for et par måneder siden.

Efter ATP 250 Brisbane, hvor Kenneth Carlsen fungerede som coach for Holger Rune, har Severin Luthi overtaget ansvaret for forberedelserne til Australian Open efter ankomsten til Melbourne, hvor Holger spillede en enkelt opvisningskamp med sejr 6-4, 7-5 over Karen Khachanov ved 2024 Care Wellness Kooyong Classic.

På papiret har Holger fået en optimal lodtrækning, hvis man ser frem mod kvart- og semifinalerne, idet Holger tidligst kan møde turneringens største favorit 1. seedede Novak Djokovic i finalen, og han kan tidligst møde 2. seedede Carlos Alcaraz i semifinalen.

Hvis Holger lever op til sin seedning kan en eventuelt kvartfinale blive mod 3. seedede Daniil Medvedev, der dog kan blive alvorligt udfordret i 1/8-finalen af 13. seedede Grigor Dimitrov, der som nævnt vandt over Holger i Brisbane.

Frem mod en eventuel kvartfinale vil Holger være favorit, uanset hvem han møder undervejs, men al erfaring viser dog, at risikoen for nederlag er overhængende i hver eneste runde, hvis der ikke er fuld fokus i alle kampe.

I 1. runde tirsdag møder Holger den 28-årige japaner no. 58 Yoshihito Nishioka, der for 1 år siden overraskende vandt 2-6, 6-4, 6-4 over Holger i optaktsturneringen i Adelaide.
Modstanderen i 2. runde bliver sandsynligvis no. 33 Laslo Djere (SRB), hvorimod det forekommer mere åbent, om Holger i en eventuel 3. runde møder 28. seedede Griekspoor eller Roman Safiullin, som Holger havde en del besvær imod i semifinalen i Brisbane.
En mulig modstander er desuden den 19-årige franske komet no. 35 Arthur Fils.

En endnu større udfordring kan dog blive i 1/8-finalen mod 26-årige 9. seedede Hubert Hurkacz, der i 3. runde kan møde 21. seedede Ugo Humbert, men hvis Holger overvinder alle de nævnte forhindringer, og Carlos Alcaraz samtidig slipper forbi 14. seedede Tommy Paul i 1/8-finalen og 6. seedede Alexander Zverev i kvartfinalen, venter et af fremtidens mange forventede opgør mellem de to 20-årige stjerner.

I øverste halvdel forventes 1. seedede Novak Djokovic ikke at få problemer inden en eventuel kvartfinale mod 7. seedede Stefanos Tsitsipas eller 12. seedede Taylor Fritz.
Den anden kvartfinale i øverste halvdel kan blive mellem 4. seedede Jannik Sinner og 5. seedede Andrey Rublev.

Især Sinner viste storform i slutningen af 2023 med knebne sejre over Djokovic i både den indledende pulje i ATP slutspillet og senere ved Davis Cup Finals, hvorimod Djokovic vandt overbevisende i selve finalen ved ATP Finals.
I optakten til Australian Open har Sinner spillet 2 showkampe ved Kooyong Classic, hvor han vandt sikre sejre 6-4, 6-0 over Australiens Marc Polmans og 6-2, 6-3 over Casper Ruud.

Onsdag indledes kvalifikationen til juniorernes udgave af Australian Open, hvor 17-årige Laura Brunkel er blandt deltagerne.
Forinden deltager hun i en J300 optaktsturnering i Traralgon, hvor hun har fået en forrygende start med 2 sejre i kvalifikationen og yderligere 2 sejre i hovedturneringen, hvor hun natten til søndag møder no. 9 Emerson Jones (AUS), der er seedet 2.
Laura indleder året som no. 115 på ranglisten, men med foreløbig 60 optjente point vil hun automatisk være i top 100 på den næste rangliste.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive. opdateret.
Nordiske flag: 🇩🇰 – 🇸🇪 – 🇳🇴 – 🇫🇮

Udvalgte kampe søndag 21. januar

Billeder: Sportsfotograf.com: Laura Brunkel 🇩🇰 (Discovery+ ca. 04:00) og Andrey Rublev, Alex de Minaur (GettyImages) – Eurosport 1 kl. 09:00cet, Oliver Bønding 🇬🇧|(🇩🇰)(Discovery+ ca. 02:30cet)

Australian Open – Eurosport, Discovery+, Eurosport Player

Rod Laver Arena – start 02:00cet
4 CoCo Gauff USA vs. Magdalena Frech POL – W
NB 0300: 1 Novak Djokovic SRB vs. 20 Adrian Mannarino FRA – M
0900: 5 Andrey Rublev vs. 10 Alex de Minaur AUS – M

Margaret Court Arena – NB 03:00cet
2 Aryna Sabalenka vs. Amanda Anisimova USA – W
NB 0600: 4 Jannik Sinner ITA vs. 15 Karen Khachanov – M

John Cain Arena – NB 03:30cet
7 Stefanos Tsitsipas GRE vs. 12 Taylor Fritz USA – M
9 Barbora Krejcikova CZE vs. Mirra Andreeva – W

Kia Arena – NB 03:00cet
Marta Kostyuk UKR vs. Q Maria Timofeeva – W

Udvalgte juniorkampe (R64) – start 01:00cet – Discovery+

2. match Court 6 (Girls singles) – ca. 02:30cet
Q 136 Lea Nilsson SWE vs. WC 170 Kimiko Cooper AUS
56 Asalyzhan Arystanbekova KAZ vs. WC 1240 Tahlia Kokkinis AUS *)
*) Vinder møde Laura Brunkel eller Iva Ivanova R32

2. match Court 15 (Boys singles) – ca. 02:30cet
(8) 13 Oliver Bønding 🇬🇧|(🇩🇰) vs. 40 Max Schoenhaus GER

2. match Court 7 (Boys singles) – ca. 02:30cet
41 Cooper Woestendick USA vs. Q 87 Thanaphat Boosarawongse THA *)
*) Vinder møder Oliver Bønding eller Max Schoenhaus i R32

3. match Court 5 (Girls singles) – ca. 04:00cet
Q 115 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (16) 22 Iva Ivanova BUL

3. match Court 8 (Boys singles) – ca. 04:00cet
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. 34 Matthew Forbes USA **)

3. match Court 13 (Boys singles) – ca. 04:00cet
Q 64 William Rejchtman Vinciguerra 🇸🇪 vs. WC 193 Jerome Estephan AUS **)
**) Vinderne mødes i R32

Se den komplette schedule alle baner: https://ausopen.com/schedule

Sendeplan Discovery

Eurosport 1 – start 01:00cet
10 Marcelo Arevalo/Mate Pavic vs. 8 Kevin Krawietz/Tim Puetz (indtil 0200)
0200: 4 CoCo Gauff USA vs. Magdalena Frech POL
1 Novak Djokovic SRB vs. 20 Adrian Mannarino FRA
9 Barbora Krejcikova CZE vs. Mirra Andreeva (hvis ikke afsluttet)
0845: Cube Pre Night-Session
0900: 5 Andrey Rublev vs. 10 Alex de Minaur AUS

Eurosport 2 – start 02:00cet
End of: 10 Marcelo Arevalo/Mate Pavic vs. 8 Kevin Krawietz/Tim Puetz
Nikola Cacic/Denys Molchanov vs. Simone Bolelli/Andrea Vavassori (indtil 0300)
0330: 2 Aryna Sabalenka vs. Amanda Anisimova USA
7 Stefanos Tsitsipas GRE vs. 12 Taylor Fritz USA
0600: 4 Jannik Sinner ITA vs. 15 Karen Khachanov

====

WTA/ATP Challenger – WTA: Bet365/Unibet/Oddset, ATP: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

W50 Pune (IND) – ingen livescore

Court 5 – start 05:30cet (Q16)
1187 Elena Jamshidi 🇩🇰 vs. (2) 472 Saki Imamura JPN

—-

W35 Petit-Bourg (Guadeloupe) (FRA) (Finale) – Livestream

Finale: (5) 409 Fanny Ostlund 🇸🇪 vs. (1) 284 Maria Mateas USA

Resultater opdateres på: https://www.tennisavisen.dk/uge-3-forventninger-til-holger-og-forhaabninger-til-baade-caroline-og-clara/


Genveje: ITF, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


ATP Tour & WTA Tour  

Ingen turnering under Australian Open


Grand Slam Australian Open – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

Men’s singles

Kvartfinale
1 Novak Djokovic SRB vs. 12 Taylor Fritz USA
4 Jannik Sinner ITA vs. 5 Andrey Rublev

1/8-finale
1 Novak Djokovic SRB vs. 20 Adrian Mannarino FRA 6-0, 6-0, 6-3
12 Taylor Fritz USA vs. 7 Stefanos Tsitsipas GRE 7-6(3), 5-7, 6-3, 6-3
4 Jannik Sinner ITA vs. 15 Karen Khachanov 6-4, 7-5, 6-3
5 Andrey Rublev vs. 10 Alex de Minaur AUS 6-4, 6-7(7), 6-7(7), 6-3, 6-0
==
9 Hubert Hurkacz POL vs. WC Arthur Cazaux FRA
3 Daniil Medvedev vs. Nuno Borges POR
6 Alexander Zverev GER vs. 19 Cameron Norrie GBR
2 Carlos Alcaraz ESP vs. Miomir Kecmanovic SRB

R32
1 Novak Djokovic SRB vs. 30 Tomas Martin Etcheverry ARG 6-3, 6-3, 7-6(2)
20 Adrian Mannarino FRA vs. 16 Ben Shelton USA 7-6(4), 1-6, 6-7(2), 6-3, 6-4
12 Taylor Fritz USA vs. Fabian Marozsan HUN 3-6, 6-4, 6-2, 6-2
7 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Luca Van Assche FRA 6-3, 6-0, 6-4

4 Jannik Sinner ITA vs. 26 Sebastian Baez ARG 6-0, 6-1, 6-3
15 Karen Khachanov vs. Tomas Machac CZE 6-4, 7-6(4), 4-6, 7-6(5)
10 Alex de Minaur AUS vs. Q Flavio Cobolli ITA 6-3, 6-3, 6-1
5 Andrey Rublev vs. 29 Sebastian Korda USA 6-2, 7-6(6), 6-4
==
WC Arthur Cazaux FRA vs. 28 Tallon Griekspoor NED 6-3, 6-3, 6-1
9 Hubert Hurkacz POL vs. 21 Ugo Humbert FRA 3-6, 6-1, 7-6(4), 6-3
Nuno Borges POR vs. 13 Grigor Dimitrov BUL 6-7(3), 6-4, 6-2, 7-6(6)
3 Daniil Medvedev vs. 27 Felix Auger-Aliassime CAN 6-3, 6-4, 6-3

6 Alexander Zverev GER vs. Alex Michelsen USA 6-2, 7-6(4), 6-2
19 Cameron Norrie GBR vs. 11 Casper Ruud 🇳🇴 6-4, 6-7(7), 6-4, 6-3
Miomir Kecmanovic SRB vs. 14 Tommy Paul USA 6-4, 3-6, 2-6, 7-6(7), 6-0
2 Carlos Alcaraz ESP vs. WC Juncheng Shang CHN 6-1, 6-1, 1-0 Ret’d

R64
1 Novak Djokovic SRB vs. Alexei Popyrin AUS 6-3, 4-6, 7-6(4), 6-3
30 Tomas Martin Etcheverry ARG vs. Gael Monfils FRA 6-4, 6-4, 6-4
20 Adrian Mannarino FRA vs. Jaume Munar ESP 6-3, 6-3, 1-6, 2-6, 6-3
16 Ben Shelton USA vs. Christopher O’Connell AUS 6-4, 6-1, 3-6, 7-6(5)

12 Taylor Fritz USA vs. LL Hugo Gaston FRA 6-0, 6-3, 6-1
Fabian Marozsan HUN vs. 22 Francisco Cerundolo ARG 7-6(5), 6-4, 6-2
Luca Van Assche FRA vs. 26 Lorenzo Musetti ITA 6-3, 3-6, 6-7(5), 6-3, 6-0
7 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Jordan Thompson AUS 4-6, 7-6(6), 6-2, 7-6(4)
==
4 Jannik Sinner ITA vs. Q Jesper De Jong NED 6-2, 6-2, 6-2
26 Sebastian Baez ARG vs. Daniel Elahi Galan COL 7-5, 2-6, 6-2, 6-4
Tomas Machac CZE vs. 17 Frances Tiafoe USA 6-4, 6-4, 7-6(5)
15 Karen Khachanov vs. Q Aleksandar Kovacevic USA 6-4, 6-3, 4-6, 6-3

10 Alex de Minaur AUS vs. Matteo Arnaldi ITA 6-3, 6-0, 6-3
Q Flavio Cobolli ITA vs. Pavel Kotov 7-5, 6-3, 5-7, 6-2
29 Sebastian Korda USA vs. Quentin Halys FRA 6-4, 6-4, 6-4
5 Andrey Rublev vs. Christopher Eubanks USA 6-4, 6-4, 6-4
====
8 Holger Rune 🇩🇰 vs. WC Arthur Cazaux FRA 6-7(4), 4-6, 6-4, 3-6
28 Tallon Griekspoor NED vs. Arthur Fils FRA 3-6, 6-1, 7-5, 6-4
21 Ugo Humbert FRA vs. Zhizhen Zhang CHN 6-2, 5-7, 6-1, 7-6(3)
9 Hubert Hurkacz POL vs. Q Jakub Mensik CZE 6-7(9), 6-1, 5-7, 6-1, 6-3

13 Grigor Dimitrov BUL vs. Thanasi Kokkinakis AUS 6-3, 6-2, 4-6, 6-4
Nuno Borges POR vs. 23 Alejandro Davidovich Fokina ESP 7-6(7), 6-3, 6-3
27 Felix Auger-Aliassime CAN vs. Alexandre Muller FRA 6-3, 3-6, 6-1, 6-2
3 Daniil Medvedev vs. Emil Ruusuvuori 🇫🇮 3-6, 6-7(1), 6-4, 7-6(1), 6-0
==
6 Alexander Zverev GER vs. Q Lukas Klein SVK 7-5, 3-6, 4-6, 7-6(5), 7-6(7)
Alex Michelsen USA vs. 32 Jiri Lehecka CZE 4-6, 6-3, 6-4, 6-4
19 Cameron Norrie GBR vs. Q Giulio Zeppieri ITA 3-6, 6-7(4), 6-2, 6-4, 6-4
11 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Max Purcell AUS 6-3, 6-7(5), 6-3, 3-6, 7-6(7)

14 Tommy Paul USA vs. Jack Draper GBR 6-2, 3-6, 6-3, 7-5
Miomir Kecmanovic SRB vs. 24 Jan-Lennard Struff GER 6-4, 1-6, 7-6(5), 1-6, 7-6(9)
WC Juncheng Shang CHN vs. Q Sumit Nagal IND 2-6, 6-3, 7-5, 6-4
2 Carlos Alcaraz ESP vs. Lorenzoo Sonega ITA 6-4, 6-7(3), 6-3, 7-6(3)

R128
1 Novak Djokovic SRB vs. Q Dino Prizmic CRO 6-2, 6-7(5), 6-3, 6-4
Alexei Popyrin AUS vs. WC Marc Polmans AUS 6-3, 7-6(3), 6-2
Gael Monfils FRA vs. Yannick Hanfmann GER 6-4, 6-3, 7-5
30 Tomas Martin Etcheverry ARG vs. Andy Murray GBR 6-4, 6-2, 6-2

20 Adrian Mannarino FRA vs. Stan Wawrinka SUI 6-4, 3-6, 5-7, 6-3, 6-0
Jaume Munar ESP vs. Alexander Shevchenko 6-3, 6-3, 6-1
Christopher O’Connell AUS vs. Cristian Garin CHI 3-6, 7-5, 4-6, 6-1, 7-5
16 Ben Shelton USA vs. Roberto Bautista Agut ESP 6-2, 7-6(2), 7-5

12 Taylor Fritz USA vs. Facundo Diaz Acosta ARG 4-6, 6-3, 3-6, 6-2, 6-4
LL Hugo Gaston FRA vs. Roberto Carballes Baena ESP 6-3, 6-2, 3-6, 6-4
Fabian Marozsan HUN vs. Marin Cilic CRO 6-1, 2-6, 6-2, 7-5
22 Francisco Cerundolo ARG vs. Q Dane Sweeny AUS 3-6, 6-3, 6-4, 2-6, 6-2

26 Lorenzo Musetti ITA vs. Benjamin Bonzi FRA 7-6(3), 7-6(4), 4-6, 6-2
Luca Van Assche FRA vs. WC James Duckworth AUS 6-7(2), 6-3, 3-6, 6-3, 6-3
Jordan Thompson AUS vs. Aleksandar Vukic AUS 3-6, 7-6(3), 6-2, 3-6, 6-4
7 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Matteo Berrettini ITA 5-7, 6-1, 6-1, 6-3
==
4 Jannik Sinner ITA vs. Botic van de Zandshulp NED 6-4, 7-5, 6-3
Q Jesper De Jong NED vs. Pedro Cachin ARG 4-6, 6-2, 6-3, 6-4
Daniel Elahi Galan COL vs. WC Jason Kubler AUS 2-6, 6-3, 7-6(3), 4-6, 7-6(6)
26 Sebastian Baez ARG vs. Jeffrey John Wolf USA 3-6, 6-2, 6-3, 3-0 Ret’d

17 Frances Tiafoe USA vs. Borna Coric CRO 6-3, 7-6(7), 2-6, 6-3
Tomas Machac CZE vs. LL Shintaro Mochizuki JPN 7-5, 6-1, 7-5
Q Aleksandar Kovacevic USA vs. Alejandro Tabilo CHI 6-7(2), 7-6(7), 1-6, 6-1, 6-3
15 Karen Khachanov vs. Daniel Altmaier GER 5-7, 6-3, 7-6(5), 7-6(3)

10 Alex de Minaur AUS vs. Milos Raonic CAN 6-7(6), 6-3, 2-0 Ret’d
Matteo Arnaldi ITA vs. WC Adam Walton AUS 7-6(5), 6-2, 6-4
Pavel Kotov vs. Arthur Rinderknech FRA 7-5, 6-1, 6-7(6), 6-7(5), 6-3
Q Flavio Cobolli ITA vs. 18 Nicolas Jarry CHI 6-4, 3-6, 6-3, 2-6, 7-5

29 Sebastian Korda USA vs. Q Vit Kopriva CZE 6-1, 6-4, 2-6, 4-6, 6-2
Quentin Halys FRA vs. Q Lloyd George Harris RSA 4-6, 7-6(5), 7-5, 7-6(2)
Christopher Eubanks USA vs. Taro Daniel JPN 6-4, 6-2, 6-3
5 Andrey Rublev vs. Thiago Seyboth Wild BRA 7-5, 6-4, 3-6, 4-6, 7-6(6)
====
8 Holger Rune 🇩🇰 vs. Yoshihito Nishioka JPN 6-2, 4-6, 7-6(3), 6-4
WC Arthur Cazaux FRA vs. Laslo Djere SRB 6-2, 6-7(3), 6-2, 3-6, 6-2
Arthur Fils FRA vs. Jiri Vesly CZE 4-6, 7-5, 6-2, 6-3
28 Tallon Griekspoor NED vs. Roman Safiullin 2-6, 3-6, 7-6(3), 6-4, 7-5

21 Ugo Humbert FRA vs. Q David Goffin BEL 6-2, 7-5, 5-7, 6-3
Zhizhen Zhang CHN vs. Federico Coria ARG 6-4, 7-6(3), 7-6(5)
Q Jakub Mensik CZE vs. Denis Shapovalov CAN 6-3, 7-5, 7-5
9 Hubert Hurkacz POL vs. Q Omar Jasika AUS 7-6-4, 6-4, 6-2

13 Grigor Dimitrov BUL vs. Marton Fucsovics HUN 4-6, 6-3, 7-6(1), 6-2
Thanasi Kokkinakis AUS vs. Sebastian Ofner AUT 7-6(1), 2-6, 6-7(4), 6-1
Nuno Borges POR vs. Maximilian Marterer GER 7-5,7-6(3), 6-2
23 Alejandro Davidovich Fokina ESP vs. Constant Lestienne FRA 6-4, 6-4, 7-6(5)

27 Felix Auger-Aliassime CAN vs. Dominic Thiem AUT 6-3, 7-5, 6-7(5), 5-7, 6-3
Alexandre Muller FRA vs. Q Hugo Grenier FRA 2-6, 7-6(3), 4-6, 6-4, 7-6(7)
Emil Ruusuvuori 🇫🇮 vs. WC Patrick Kypson USA 4-6, 6-3, 6-4, 7-6(4)
3 Daniil Medvedev vs. Q Terence Atmane FRA 5-7, 6-2, 6-4, 1-0 Ret’d
==
6 Alexander Zverev GER vs. Dominik Koepfer GER 4-6, 6-3, 7-6(3), 6-3
Q Lukas Klein SVK vs. Soonwoo Kwon KOR 7-6(0), 4-6 7-6(3), 6-3
Alex Michelsen USA vs. WC James McCabe AUS 7-6(5), 3-6, 6-1, 6-2
32 Jiri Lehecka CZE vs. Bernabe Zapata Miralles ESP 6-3, 6-2, 6-3

19 Cameron Norrie GBR vs. Juan Pablo Varillas PER 6-4, 6-4, 6-2
Q Giulio Zeppieri ITA vs. Dusan Lajovic SRB 6-3, 3-6, 6-3, 7-6(3)
Max Purcell AUS vs. Q Mate Valkusz HUN 3-6, 7-6(2), 6-4, 7-5
11 Casper Ruud 🇳🇴 vs. Albert Ramos-Vinolas ESP 6-1, 6-3, 6-1

14 Tommy Paul USA vs. Gregoire Barrere FRA 6-2, 6-3, 6-3
Jack Draper GBR vs. Marcos Giron USA 6-4, 3-6, 4-6, 6-0, 6-2
Miomir Kecmanovic SRB vs. Yosuke Watanuki JPN 4-6, 7-5, 6-3, 6-4
24 Jan-Lennard Struff GER vs. Rinky Hijikata AUS 3-6, 6-3, 6-2, 6-7(2), 7-6(8)

Q Sumit Nagal IND vs. 31 Alexander Bublik KAZ 3-6, 6-3, 6-2, 6-7(2), 7-6(8)
WC Juncheng Shang CHN vs. Mackenzie McDonald USA 6-3, 1-6, 3-6, 6-4, 6-2
Lorenzoo Sonega ITA vs. Daniel Evans GBR 4-6, 7-6(8), 6-2, 7-6(4)
2 Carlos Alcaraz ESP vs. Richard Gasquet FRA 7-6(5), 6-1, 6-2


Women’s singles

Kvartfinale
4 CoCo Gauff USA vs. Marta Kostyuk UKR
2 Aryna Sabalenka vs. 9 Barbora Krejcikova CZE

1/8-finale
19 Elina Svitolina UKR vs. Linda Noskova CZE
18 Victoria Azarenka vs. Q Dayana Yastremska UKR
26 Jasmine Paolini ITA vs. Anna Kalinskaya
12 Qinwen Zheng CHN vs. Oceane Dodin FRA
==
Marta Kostyuk UKR vs. Q Maria Timofeeva 6-2, 6-1
4 CoCo Gauff USA vs. Magdalena Frech POL 6-1, 6-2
9 Barbora Krejcikova CZE vs. Mirra Andreeva 4-6, 6-3, 6-2
2 Aryna Sabalenka vs. Amanda Anisimova USA 6-3, 6-2

R32
Linda Noskova CZE vs. 1 Iga Swiatek POL 3-6, 6-3, 6-4
19 Elina Svitolina UKR vs. Viktorija Golubic SUI 6-2, 6-3
18 Victoria Azarenka vs. 11 Jelena Ostapenko LAT 6-1, 7-5
Q Dayana Yastremska UKR vs. 27 Emma Navarro USA 6-2, 2-6, 6-1

26 Jasmine Paolini ITA vs. Anna Blinkova 7-6(1)
Anna Kalinskaya vs. Sloane Stephens USA 6-7(8), 6-1, 6-4
12 Qinwen Zheng CHN vs. Yafan Wang CHN 6-4, 2-6, 7-6(8)
Oceane Dodin FRA vs. Clara Burel FRA 6-2, 6-4
==
Marta Kostyuk UKR vs. Elina Avanesyan 2-6, 6-4, 6-4
Q Maria Timofeeva vs. 10 Beatriz Haddad Maia BRA 7-6(7), 6-3
Magdalena Frech POL vs. Q Anastasia Zakharova 4-6, 7-5, 6-4
4 CoCo Gauff USA vs. Alycia Parks USA 6-0, 6-2

Mirra Andreeva vs. Diane Parry FRA 1-6, 6-1, 7-6(5)
9 Barbora Krejcikova CZE vs. Q Storm Hunter AUS 4-6, 7-5, 6-3
Amanda Anisimova USA vs. Paula Badosa ESP 7-5, 6-4
2 Aryna Sabalenka vs. 28 Lesia Tsurenko UKR 6-0, 6-0

R64
1 Iga Swiatek POL vs. Danielle Collins USA 6-4, 3-6, 6-4
Linda Noskova CZE vs. WC McCartney Kessler USA 6-3, 1-6, 6-4
19 Elina Svitolina UKR vs. Viktoriya Tomova BUL 6-1, 6-3
Viktorija Golubic SUI vs. Katerina Siniakova CZE 6-3, 2-6, 6-4

11 Jelena Ostapenko LAT vs. Ajla Tomljanovic AUS 6-0, 3-6, 6-4
Clara Tauson 🇩🇰 vs. 18 Victoria Azarenka 4-6, 6-3, 2-6
27 Emma Navarro USA vs. Elisabetta Cocciaretto ITA 4-6, 6-3, 6-3
Q Dayana Yastremska UKR vs. Varvara Gracheva FRA 6-3, 6-2
==
Anna Blinkova vs. 3 Elena Rybakina KAZ 6-4, 4-6, 7-6(20)
26 Jasmine Paolini ITA vs. Tatjana Maria GER 6-2, 6-3
Anna Kalinskaya vs. Arantxa Rus NED 6-1, 7-5
Sloane Stephens USA vs. 14 Daria Kasatkina 4-6, 6-3, 6-3

12 Qinwen Zheng CHN vs. Katie Boulter GBR 6-3, 6-3
Yafan Wang CHN vs. Emma Raducanu GBR 6-4, 4-6, 6-4
Oceane Dodin FRA vs. Martina Trevisan ITA 6-4, 6-4
Clara Burel FRA vs. 5 Jessica Pegula USA 6-4, 6-2
====
Elina Avanesyan vs. 8 Maria Sakkari GRE 6-4, 6-4
Marta Kostyuk UKR vs. 20 Elise Mertens BEL 5-7, 6-1, 7-6(6)
WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. Q Maria Timofeeva 6-1, 4-6, 1-6
10 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Q Alina Korneeva 6-1, 6-2

Magdalena Frech POL vs. 16 Caroline Garcia FRA 6-4, 7-6(2)
Q Anastasia Zakharova vs. Kaja Juvan SLO 6-1, 6-1
Alycia Parks USA vs. 32 Leylah Annie Fernandez CAN 7-5, 6-4
4 CoCo Gauff USA vs. Caroline Dolehide USA 7-6(2), 6-2
==
Mirra Andreeva vs. 6 Ons Jabeur TUN 6-0, 6-2
Diane Parry FRA vs. Kamilla Rakhimova 7-5, 6-2
Q Storm Hunter AUS vs. Laura Siegemund GER 6-4, 3-6, 6-3
9 Barbora Krejcikova CZE vs. Tamara Karpatsch GER 6-2, 6-2

Amanda Anisimova USA vs. Nadia Podoroska ARG 6-2, 6-3
Paula Badosa ESP vs. Anastasia Pavlyuchenkova 6-2, 6-3
28 Lesia Tsurenko UKR vs. Rebeka Masarova ESP 6-3, 6-4
2 Aryna Sabalenka vs. Q Brenda Fruhvirtova CZE 6-3, 6-2

R128
1 Iga Swiatek POL vs. Sofia Kenin USA 7-6(2), 6-2
Danielle Collins USA vs. Angelique Kerber GER 6-2, 3-6, 6-1
WC McCartney Kessler USA vs. Q Fiona Ferro FRA 3-6, 6-3, 6-2
Linda Noskova CZE vs. 31 Marie Bouzkova CZE 6-1, 7-5

19 Elina Svitolina UKR vs. WC Taylah Preston AUS 6-2, 6-2
Viktoriya Tomova BUL vs. Kayla Day USA 6-4, 6-2
Katerina Siniakova CZE vs. Jacqueline Cristian ROU 6-2, 7-5
Viktorija Golubic SUI vs. 16 Veronika Kudermetova 7-6(4), 1-6, 6-1

11 Jelena Ostapenko LAT vs. WC Kimberly Birrell AUS 7-6(5), 6-1
Ajla Tomljanovic AUS vs. Petra Martic CRO 7-6(3), 4-6, 6-4
Clara Tauson 🇩🇰 vs. Greet Minnen BEL 7-5, 7-5
18 Victoria Azarenka vs. Camila Giorgi ITA 6-1, 4-6, 6-3

27 Emma Navarro USA vs. Xiyu Wang CHN 6-1, 6-7(5), 7-5
Elisabetta Cocciaretto ITA vs. Q Lulu Sun SUI 6-1, 7-5
Varvara Gracheva FRA vs. Yanina Wickmayer BEL 6-3, 6-4
Q Dayana Yastremska UKR vs. 7 Marketa Vondrousova CZE 6-1, 6-2
==
3 Elena Rybakina KAZ vs. Karolina Pliskova CZE 7-6(6), 6-4
Anna Blinkova vs. Cristina Bucsa ESP 6-2, 6-4
Tatjana Maria GER vs. Camila Osorio COL 7-5, 6-7(4), 6-4
26 Jasmine Paolini ITA vs. Diana Shnaider 6-3, 6-4

Arantxa Rus NED vs. 24 Anhelina Kalinina UKR 6-1, 6-0
Anna Kalinskaya vs. Q Katie Volynets USA 6-3, 3-6, 6-2
Sloane Stephens USA vs. WC Olivia Gadecki AUS 6-3, 6-1
14 Daria Kasatkina vs. Peyton Stearns USA 6-2, 3-6, 6-2

12 Qinwen Zheng CHN vs. Ashlyn Krueger USA 3-6, 6-2, 6-3
Katie Boulter GBR vs. Yue Yuan CHN 7-5, 7-6(1)
Emma Raducanu GBR vs. Shelby Rogers USA 6-3, 6-2
Yafan Wang CHN vs. 22 Sorana Cirstea ROU 0-6, 7-5, 6-2

Oceane Dodin FRA vs. 29 Lin Zhu CHN 6-4, 6-3
Martina Trevisan ITA vs. Q Renata Zarazua MEX 4-6, 6-4, 6-2
Clara Burel FRA vs. Aleksandra Krunic SRB 6-4, 6-1
5 Jessica Pegula USA vs. Q Rebecca Marino CAN 6-2, 6-4
====
8 Maria Sakkari GRE vs. 66 Nao Hibino JPN 6-4, 6-1
Elina Avanesyan vs. Zhuaxuan Bai CHN 4-6, 7-5, 6-2
Marta Kostyuk UKR vs. Claire Liu USA 6-3, 4-6, 6-1
20 Elise Mertens BEL vs. Mayar Sherif EGY 6-2, 2-0 Ret’d

WC Caroline Wozniacki 🇩🇰 vs. 20 Magda Linette POL 6-2, 2-0 Ret’d
Q Maria Timofeeva vs. WC Alizé Cornet FRA 6-2, 6-4
Q Alina Korneeva vs. Sara Sorribes Tormo ESP 6-2, 6-4
10 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Linda Fruhvirtova CZE 6-2, 3-6, 6-2

16 Caroline Garcia FRA vs. Naomi Osaka JPN 6-4, 7-6(2)
Magdalena Frech POL vs. WC Daria Saville AUS 6-7(5), 6-3, 7-5
Q Anastasia Zakharova vs. Yulia Putintseva KAZ 2-6, 6-0, 6-3
Kaja Juvan SLO vs. 23 Anastasia Potapova 6-4, 6-1

32 Leylah Annie Fernandez CAN vs. Q Sara Bejlek CZE 7-6(5), 6-2
Alycia Parks USA vs. Q Daria Snigur UKR 2-6, 6-2, 6-4
Caroline Dolehide USA vs. Q Leolia Jeanjean FRA 6-2, 6-3
4 CoCo Gauff USA vs. Anna Karolina Schmiedlova SVK 6-3, 6-0
==
6 Ons Jabeur TUN vs. Q Yulia Starodubtseva UKR 6-3, 6-1
Mirra Andreeva vs. Bernarda Pera USA 7-5, 6-2
Kamilla Rakhimova vs. Emina Bektas USA 6-4, 6-3
Diane Parry FRA vs. 30 Xinyu Wang CHN 6-3, 2-6, 6-3

Laura Siegemund GER vs. 17 Ekaterina Alexandrova 6-2, 3-6, 7-6(9)
Q Storm Hunter AUS vs. Sara Errani ITA 6-4, 6-3
Tamara Karpatsch GER vs. Jodie Burrage GER 2-6, 6-3, 6-0
9 Barbora Krejcikova CZE vs. WC Mai Hontama JPN 2-6, 6-4, 6-3

Amanda Anisimova USA vs. 13 Liudmila Samsonova 6-3, 6-4
Nadia Podoroska ARG vs. Tamara Zidansek SLO 6-1, 6-0
Paula Badosa ESP vs. Taylor Townsend USA 6-1, 6-3
Anastasia Pavlyuchenkova vs. 21 Donna Vekic CRO 6-4, 6-4

28 Lesia Tsurenko UKR vs. Lucia Bronzetti ITA 3-6, 7-5, 6-3
Rebeka Masarova ESP vs. Aliaksandra Sasnovich 6-3, 6-4
Q Brenda Fruhvirtova CZE vs. Ana Bogdan ROU 2-6, 6-4, 6-3
2 Aryna Sabalenka vs. Q Ella Seidel GER 6-0, 6-1


Boys singles – start lør 20. januar

R32
48 Keegan Rice CAN vs. Q 69 Anas Mazdrashki BUL
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. Q 64 William Rejchtman Vinciguerra 🇸🇪

R64
(8) 13 Oliver Bønding 🇬🇧|(🇩🇰) vs. 40 Max Schoenhaus GER 4-6, 2-6
==
48 Keegan Rice CAN vs. (15) 22 Pedro Rodrigues BRA 6-4, 6-4
Q 69 Anas Mazdrashki BUL vs. Q 97 Andrea De Marchi ITA 6-4, 6-4
Q 64 William Rejchtman Vinciguerra 🇸🇪 vs. WC 193 Jerome Estephan AUS 6-7(8), 6-3, 6-1
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. 34 Matthew Forbes USA 6-7(4), 6-4, 6-1

Boys doubles 

R32: 7 Oliver Bønding 🇬🇧|(🇩🇰)/Mees Rottgering NED vs. Daniil Sarksian/Timofei Derepasko


Girls singles – start kval ons 17. januar

R32
Q 136 Lea Nilsson 🇸🇪 vs. (7) Alena Koyackova CZE
(12) 15 Mingge Xu GBR vs. 35 Vittoria Paganetti ITA

R64
36 Emily Sartz-Lund 🇳🇴 vs. 45 Yoana Konstantinova BUL 1-6, 2-6

(7) Alena Koyackova CZE vs. 26 Luna Maria Cinalli ARG 6-2, 6-3
Q 136 Lea Nilsson 🇸🇪 vs. WC 170 Kimiko Cooper AUS 6-0, 6-2

Q 115 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (16) 22 Iva Ivanova BUL 6-4, 4-6, 1-6

Livescore kval: https://itfjuniorau.scorebuzzer.com/ao-junior-championships-2024-qualifying

Qfi:
115 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (9) 73 Victoria Milovanova 6-2, 7-6(2)

Q16
115 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (8) 72 Gabia Paskauskas GBR 1-6, 6-4, 6-3
(9) 73 Victoria Milovanova vs. 130 Kanon Sawashiro JPN 6-3, 6-1

Girls doubles

R32: Laura Brunkel 🇩🇰/Olivia Carneiro BRA vs. WC Tahlia Kokkinis/Koharu Nishikawa AUS


WTA & ATP Challenger (Uge 3)

Place Country Category Surface
Tenerife Spain CH 100 Hard
Nonthaburi 3 Thailand CH 75 Hard
Tigre Argentina CH 75 Clay
Indian Wells 1 CA, USA CH 50 Clay


CH 100 Tenerife (ESP) – Hardcourt

Tidsforskel: cet -1 time

1/8-finale
(4) 128 Brandon Nakashima USA vs. 241 Alejandro Moro Canas ESP 6-3, 6-1
223 Francesco Maestrelli ITA vs. (7) 168 Otto Virtanen 🇫🇮 6-4, 6-1

R32
(4) 128 Brandon Nakashima USA vs. WC 445 Martin Landaluce ESP 6-2, 2-6, 7-6(1)
241 Alejandro Moro Canas ESP vs. WC 393 Martin Tiffon ESP 7-6(3), 7-5
223 Francesco Maestrelli ITA vs. 185 Daniel Rincon ESP 6-3, 6-4
(7) 168 Otto Virtanen 🇫🇮 vs. 193 Abedallah Shelbayh JOR 6-4, 7-6(6)

Qfi: 296 August Holmgren 🇩🇰 vs. (9) 330 Guy Den Ouden NED 7-5, 6-7(3), 6-7(3)

Q16
296 August Holmgren 🇩🇰 vs. 1022 WC Ivan Marrero Curbelo ESP 6-4, 6-2
(9) 330 Guy Den Ouden NED vs. 455 Alexey Vatutin 6-0, 6-3


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF  (uge 3)

Place Country Category Surface
ANTALYA Turkiye W50  Clay
Bengaluru India W50 – Livestream  Hard
Boca Raton, FL USA W35  Clay
Buenos Aires Argentina W35  Clay
Monastir Tunisia W35  Hard
Naples USA W35  Clay
Petit-Bourg (Guadeloupe) France W35 – Livestream  Clay
Sunderland Great Britain W35 Hard
Bhopal India M25  Hard
Doha Qatar M25  Hard
Ithaca, NY USA M25 Hard
Sunderland Great Britain M25 Hard
Antalya Turkiye M15  Clay
Bressuire France M15 Hard
Cadolzburg Germany M15 Carpet
Manacor Spain M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard

 

W50 Bengularu (IND) – Hardcourt
Tidsforskel: cet 4½ time

Q16: 1185 Elena Jamshidi 🇩🇰 vs. (16) 568 Punnin Kovapitukted ITA 0-6, 3-6


W35 Petit-Bourg (Guadeloupe) (FRA)
Tidsforskel: cet -5 timer

Finale: (5) 409 Fanny Ostlund 🇸🇪 vs. (1) 284 Maria Mateas USA

Semifinale
(1) 284 Maria Mateas USA vs. (3) 385 Emma Lene FRA 6-1, 6-3
(5) 409 Fanny Ostlund 🇸🇪 vs. Q 596 Ashton Bowers USA 7-5, 7-6(2)

Kvartfinale
(5) 409 Fanny Ostlund 🇸🇪 vs. 467 Jacqueline Cabaj Awad 🇸🇪 6-3, 6-2
Q 596 Ashton Bowers USA vs. 596 Sarah Iliev FRA

1/8-finale
(5) 409 Fanny Ostlund 🇸🇪 vs. 697 Pauline Payet REU 5-0 Ret’d
467 Jacqueline Cabaj Awad 🇸🇪 vs. 751 Sina Herrmann GER 6-2, 6-2

R32: (7) 436 Johanne Christine Svendsen 🇩🇰 vs. 720 Isabelle Boulais CAN 4-6, 6-4, 5-7

(5) 409 Fanny Ostlund 🇸🇪 vs. Q 781 Paris Corley USA 6-0, 2-0 Ret’d
697 Pauline Payet REU vs. 697 Amy Zhu USA 6-3, 6-3
467 Jacqueline Cabaj Awad 🇸🇪 vs. WC Nehanda Thomias FRA
(4) 388 Tamira Paszek AUT vs. 751 Sina Herrmann GER

Qfi: (5) 1073 Sarafina Oivia Hansen 🇩🇰 vs. (10) Jada Robinson USA 1-6, 3-6

Q16
(5) 1073 Sarafina Oivia Hansen 🇩🇰 vs. Thelya Ledain-Terrine GUD 6-2, 6-3
(10) Jada Robinson USA vs. Kristen Seabury USA 6-0, 6-0

Doubles

1/8-finale
Sarafina Oivia Hansen 🇩🇰/Maddalena Giordano ITA/WC Brandy Mina FRA/Sarah Victoria Majesty CUW 4-6, 3-6
3 Johanne Christine Svendsen 🇩🇰/Jacqueline Cabaj Awad 🇸🇪 vs. wC Ashton Bowers USA/Eleejah Inisan FRA 4-6, 6-3, [4-10]


M25 Bhopal (IND) 
Tidsforskel: cet 4½ time

Finale: (4) 398 Bogdan Bobrov vs. (1) 213 Oliver Crawford USA – walkover

Semifinale
(3) 392 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. (1) 213 Oliver Crawford USA 1-6, 7-6(2), 4-6
(4) 398 Bogdan Bobrov vs. 64 David Pichler AUT 6-2, 2-6, 6-1

Kvartfinale
(1) 213 Oliver Crawford USA vs. Q 1241 Aryan Shah IND 6-3, 6-4
(3) 392 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 749 Siddharth Vishwakarma IND 6-3, 6-2

1/8-finale
(3) 392 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 561 Nam Hoang Ly VIE 2-6, 6-3, 6-0
749 Siddharth Vishwakarma IND vs. Q 1440 Matt Hulme AUS 6-4, 6-2

R32
(3) 392 Eric Vanshelboim 🇺🇦 vs. 712 Jelle Sels NED 6-7(9), 7-6(8), 6-4
561 Nam Hoang Ly VIE vs. Q 863 Ofek Shimanov ISR 6-4, 6-3
749 Siddharth Vishwakarma IND vs. Q 1440 Jiayang Dong AUS 6-1, 6-3
Q 1440 Matt Hulme AUS vs. (6) 439 Giles Hussey GBR 7-5, 0-6, 6-3

Doubles

Semifinale: 2 Luca Castelnuovo SUI/Bogdan Bobrov vs. 3 Eric Vanshelboim 🇺🇦/Nicholas Bybel USA – walkover
Kvartfinale: 3 Eric Vanshelboim 🇺🇦/Nicholas Bybel USA vs. Kris Van Wyk RSA/Woobin Shin KOR 6-1, 6-4
1/8-finale: 3 Eric Vanshelboim 🇺🇦/Nicholas Bybel USA vs. Siddhant Banthia IND/Giles Hussey GBR 4-6, 6-3, [10-4]


M25 Ithaca (NY, USA)
Tidsforskel: cet -6 timer

R32: 955 Johannes Ingildsen 🇩🇰 vs. (6) 695 Joshua Sheehy USA 5-7, 2-6

Doubles

Finale: 1 Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. 3 Pranav Kumar/Joshua Sheehy USA 6-4, 7-6(4)
Semifinale: 1 Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Nathan Mao/Adit Sinha USA 7-5, 6-3
Kvartfinale: 1 Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Noah Eisenberg USA/Jack McCarthy AUS 6-1, 6-4
1/8-finale: 1 Johannes Ingildsen 🇩🇰/Simon Freund 🇸🇪 vs. Brian Battistone/Jared Thompkins USA 6-3, 6-4


M15 Manacor (ESP) – Hardcourt

1/8-finale: (Q) 1074 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. (Q) 956 Nikolay Nedelchev BUL 6-4, 2-6, 6-7(3)

R32
(Q) 956 Nikolay Nedelchev BUL vs. 936 Gian Matias Di Natale ARG 6-1, 6-4
(Q) 1074 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. (7) 598 Adria Soriano Barrera ESP 6-4, 4-6, 6-4

Qfi: (5) 1074 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. (10) 1440 Josip Simundza CRO 6-4, 6-4

Q16
(5) 1074 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Yannick Penkner AUT 6-2, 6-2
(10) 1440 Josip Simundza CRO vs. Markus Malaszszak GER 6-3, 6-4

Q32
(5) 1074 Kane Bonsach Ganley 🇩🇰 vs. Pepijn Bastiaansen NED 6-2, 7-6(4)
Yannick Penkner AUT vs. WC Nils Pottbecker GER 6-4, 6-3
Markus Malaszszak GER vs. Xavi Palomar ESP 6-2, 6-0
(10) 1440 Josip Simundza CRO vs. Aydan Gomez Osorio CUW 6-4, 3-6, [10-5]

Doubles

1/8-finale: Kane Bonsach Ganley 🇩🇰/Sergio Callejon Hernando ESP/Josip Simundza CRO/Pavel Verbin 3-6, 6-7(4)

<< tilbage


ITF Junior (uge 3)

J300 Traralgon (AUS) – Hardcourt 

Livescore: https://itfjuniorau.scorebuzzer.com/traralgon-junior-international-2024

Boys singles

Finale: (2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. (4) 8 Rei Sakamoto JPN 4-6, 1-6

Semifinale
(4) 8 Rei Sakamoto JPN vs. 35 Mees Rottgering NED 7-6(1), 7-6(6)
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. (14) 21 Pavle Marinkov AUS 2-6, 6-4, 6-3

Kvartfinale
(14) 21 Pavle Marinkov AUS vs. 61 Danial Rakhmatullayev KAZ 6-4, 6-4
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. 29 Daniil Sarksian 6-2, 7-6(11)

1/8-finale
29 Daniil Sarksian vs. 30 Theo Papamalamis FRA 3-6, 6-4, 6-3
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. 55 Enzo Kohlmann De Freitas BRA 6-3, 6-2

R32
55 Enzo Kohlmann De Freitas BRA vs. 44 Max Stenzer GER 4-6, 7-6(6), 6-4
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. 40 Izan Almazan Valiente ESP 6-2, 6-3

R64
(8) 13 Oliver Bønding 🇬🇧|(🇩🇰) vs. 24 Hayden Jones AUS 4-6, 6-2, 4-6

55 Enzo Kohlmann De Freitas BRA vs. (16) 23 Thijs Boogaard NED 6-3, 3-1 Ret’d
44 Max Stenzer GER vs. 60 Hugh Winter AUS 6-1, 6-3
40 Izan Almazan Valiente ESP vs. 300 WC Thomas Nicholas Gadecki AUS 6-4, 7-6(7)
(2) 6 Nicolai Budkov Kjaer 🇳🇴 vs. Q 83 Daniele Rapagnetta ITA 6-0, 6-7(3), 6-2

Boys doubles

1/8-finale: Bønding/Rottgering vs. Mika Petkovic/Max Stenzer 2-6, 6-2, [5-10]
R32: 6 Oliver Bønding 🇬🇧|(🇩🇰)/Mees Rottgering NED vs. William Rejchtman Vinciguerra 🇸🇪/Alexander Vasilev BUL 5-7, 7-5, [10-8]


Girls singles

1/8-finale: 114 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (2) 9 Emerson Jones AUS 5-7, 1-6

R32
114 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. LL 131 Kanon Sawashiro JPN 1-6, 6-3, 6-3
(2) 9 Emerson Jones AUS vs. 58 Julia Stusek GER 6-2, 6-3

R64:
114 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (13) 28 Elizara Yaneva BUL 6-3, 6-4
LL 131 Kanon Sawashiro JPN vs. 49 Elena Ruxandra Bertea ROU 6-3, 6-3
58 Julia Stusek GER vs. 72 Gabia Paskauskas GBR 6-4, 6-4
(2) 9 Emerson Jones AUS vs. 56 Francesca Gandolfi ITA 6-0, 6-3

Qfi: 114 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. (6) 89 Sonja Zhenikhova GER 7-6(5), 2-6, [10-7]

Q32
(6) 89 Sonja Zhenikhova GER vs. 199 Gabby Gregg AUS 6-0, 6-7(3), [10-6]
114 Laura Brunkel 🇩🇰 vs. 138 Alice Bittner USA 6-4, 6-2

Girls doubles

R32: Laura Brunkel 🇩🇰/I Wen Wan TPE vs. Yelyzaveta Kotliar UKR/Monika Stanklewicz POL 2-6, 4-6


J200 Kolkata (IND) – Hardcourt

Girls singles

Kvartfinale: 288 Sara Børkop 🇩🇰 vs. (4) 112 Daria Shadchneva 3-6, 2-6

1/8-finale
288 Sara Børkop 🇩🇰 vs. 324 Jo-Leen Saw MAS 7-6(4), 6-4
(4) 112 Daria Shadchneva vs. 439 Ariana Gogulina KAZ

R32
324 Jo-Leen Saw MAS vs. (5) 125 Anya Murthy USA 6-3, 6-4
288 Sara Børkop 🇩🇰 vs. 391 Tejasvi Dabas IND 6-2, 6-3

Girls doubles

Kvartfinale: Børkop/Podgorichani vs. Tzeng Mu-Jie/Yu-Chen Lin TPE 4-6, 6-0, [9-11]
1/8-finale: Sara Børkop 🇩🇰/Lidia Podgorichani vs. Laxmisiri Dandu/Sohini Sanjay Mohanty IND 6-2, 6-2


J100 Glasgow (GBR) – Hardcourt

Girls singles

R32: 1027 Edie Griffiths GBR vs. (7) 435 Ceciie Agerbek Fridthjof 🇩🇰 6-7(8), 6-2, 1-0 Ret’d


Tennis Europe (Uge 3)

Cat 1 Bolton (GBR) – Hardcourt

U14 Girls singles

R64: 95 Alexandra Peralta Bønæs 🇩🇰 vs. Q 396 Sakino Miyazawa JPN 6-4, 4-6, 3-6

U14 Girls doubles

1/8-finale: Bønæs/Bolton vs. 6 Anastasiia Nikolaieva UKR/Andreea Kurta ROU 6-2, 2-6, [10-12]
R32: Alexandra Peralta Bønæs 🇩🇰/Lisa Bolton GBR vs. Sofia Cadar/Silvia Dalle Molle ITA 5-7, 7-5, [10-5]


U14 Cat 3 Vaenersborg (🇸🇪) – Hardcourt

U14 Girls singles

1/8-finale
978 Alexandra Budkova Kjaer 🇳🇴 vs. (1) 139 Nicole Saidizand 🇸🇪 2-6, 1-6
(5) 380 Benedikte Kaljulaid Skov Jensen 🇩🇰 vs. Q 1151 Julia Moldenius 🇸🇪 6-4, 2-6, 4-6

R32
Q 1151 Julia Moldenius 🇸🇪 vs. 616 Stella Kitsou 6-2, 6-2
(5) 380 Benedikte Kaljulaid Skov Jensen 🇩🇰 vs. Q 1151 Alice Wei Liu 🇸🇪 6-4, 6-1

(4) 284 Liva Viller Møller 🇩🇰 vs. Q 1151 Sara Iemima Gacea 🇸🇪 3-6, 1-6
==
WC 723 Filippa Eckersten 🇸🇪 vs. LL 916 Lotta Rosskamp GER
(3) 265 Viola From Pedersen 🇩🇰 vs. Q 723 Emina Honic 🇸🇪

(7) 521 Elin Brannvall 🇸🇪 vs. 644 Alexina Helenius 🇸🇪
616 Carla Agersbæk Willadsen 🇩🇰 vs. 854 Tuva Taari 🇸🇪

Q16:
Ophelia Appel-Graem Solove 🇩🇰 vs. Cornelia Strand 🇸🇪 3-6, 4-6
(13) 1151 Frederikke Leifelt Bastholm 🇩🇰 vs. Ella Farha 🇸🇪 2-6, 4-6


Cat 3 Oslo (🇳🇴) – Hardcourt

U16 Boys singles

Kvartfinale: (6) 285 Magnus Østergaard 🇩🇰 vs. (3) 145 Nicolai Eie Worren 🇳🇴 0-6, 2-6

1/8-finale
(6) 285 Magnus Østergaard 🇩🇰 vs. WC Max Haakenstad 🇳🇴 6-4, 6-3
(3) 145 Nicolai Eie Worren 🇳🇴 vs. 394 Emanuele De Sanctis ITA 6-4, 7-6(3)

R32
(6) 285 Magnus Østergaard 🇩🇰 vs. WC 720 Daniel Bronner Lesoil 🇳🇴 6-2, 7-5
WC Max Haakenstad 🇳🇴 vs. Q 1460 Benjamin Blania Loof 🇸🇪 6-7(4) 6-4, 6-4
394 Emanuele De Sanctis ITA vs. 677 ars Ivarson Horn 🇳🇴 6-4, 6-2
(3) 145 Nicolai Eie Worren 🇳🇴 vs. Simon Holzfeind AUT 6-0, 6-0

U16 Boys doubles

Kvartfinale: Østergaard/Punger vs. 2 Maximillian Sartz-Lunde/Nikolai Hammersmark Gjervan 🇳🇴 2-6, 4-6
1/8-finale: Østergaard/Punger vs. Jonathan Eie/Hugo Larsen 🇳🇴 6-4, 3-6, [14-12]
R32: 4 Magnus Østergaard 🇩🇰/Konrad Punger EST – bye


U16 Girls singles

Kvartfinale
(8) 380 Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. WC Margareth Keref 🇳🇴 0-6, 2-6
468 Emma  Brandt Schultz 🇩🇰 vs. WC 1545 Mathea Henriksen 🇳🇴 4-6, 6-4, 5-7

1/8-finale
WC Margareth Keref 🇳🇴 vs. (1) 162 Gabriella Eie 🇳🇴 6-4, 6-3
(8) 380 Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. (Q) 680 Esther Andreasson 🇸🇪 6-0, 6-2

(5) 322 Marie Charlotter Monnier POL vs. WC 1061 Arshia Vinod Joon IND 6-2, 6-3
468 Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. (4) 310 Casey Mauro GBR 3-6, 2-6
WC 1545 Mathea Henriksen 🇳🇴 vs. 592 Vasare stanaityte LTU 6-2, 6-4
468 Emma  Brandt Schultz 🇩🇰 vs. (2) 192 Vladislava Lescinska LAT 6-3, 7-6(5)

R32
448 Sofie Carolina Fræs Espersen 🇩🇰 vs. (1) 162 Gabriella Eie 🇳🇴 2-6, 3-6
WC Margareth Keref 🇳🇴 vs. Q 2629 Sriniya Sarkar IND 6-2, 6-3
(Q) 680 Esther Andreasson 🇸🇪 vs. LL 2244 Ingrid Sofia Haukeli 🇳🇴 6-4, 6-4
(8) 380 Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs. WC 1219 Mia Lazetic 🇳🇴 6-1, 2-6, 6-2

Q 1163 Cassandra Davids Hinnerskov 🇩🇰 vs. Frida Sandberg Molden 🇳🇴 3-6, 3-6

468 Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. Q 1662 Amelie Brager-Carlsen 🇳🇴 6-1, 6-2
(4) 310 Casey Mauro GBR vs. 399 Celine Henriksen 🇳🇴 6-0,6-2


468 Emma  Brandt Schultz 🇩🇰 vs. 417 Andrea Eie Worren 🇳🇴 6-3, 6-1
(2) 192 Vladislava Lescinska LAT vs. Q 1838 Henny Leganger Fritzner 🇳🇴 6-4, 6-2

Q16: 1985 Karla Kleist Giersløv Jørgensen 🇩🇰 vs. (10) 1482 Emma Sandberg Van Der Hoek 🇳🇴 3-6, 4-6

U16 Girls doubles

Kvartfinale: Espersen/Hermanns vs. 3 Emma Ketler/Vladislava Lescinska LAT 6-4, 0-6, [3-10]

1/8-finale:
Emma & Anna Brandt Schultz 🇩🇰 vs.  Mathea Henriksen/Luna Katarina Vukov 🇳🇴 4-6, 2-6
Sofie Carolina Fræs Espersen/Caroline Hermanns 🇩🇰 vs. Henny Leganger Fritzner/Tomine Argel 🇳🇴 3-6, 6-2, [10-5]

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://tennis.se/play

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 2-3 eller 3-4. februar 2024

Vindere World Group I 2023: Tyskland, Kazakhstan, Belgien, Argentina, Ukraine, Ungarn, Israel, Portugal, Slovakiet, Peru, Taipei, Brasilien
3-4 Finals puljer: Chile, Sverige, Frankrig Schweiz, Spanien, Korea, USA Kroatien
Tabere Final 8 kvartfinale: Lodtrækning efter Final 8 Knockout i Malaga 21-26. november.


World Group I play-offs 2-3 eller 3-4 februar 2024 (ugen efter Australian Open)

(1) Colombia vs. Luxembourg
Libanen vs. (2) Japan
Irland vs. (3) Østrig
(4) Ecuador vs. Egypten
(5) Norge vs. Letland
Grækenland vs. (6) Rumænien
Bulgarien vs. (7) Bosnien/Herzegovina
(8) Uzbekistan vs. Polen
New Zealand vs. (9) Tyrkiet
Mexico vs. (10) Danmark 
Pakistan vs. (11) Indien
(12) Litauen vs. Georgien

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE

Qualifiers – April 2024?

Vindere Play-Offs 2023: Slovakiet, Belgien, Storbritannien, Brasilien, Ukraine, Rumænien, Japan, Mexico+


Group I Europe/Africa – April 2024

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Portugal, Grækenland
Fortsætter: Serbien, Tyrkiet, Bulgarien, Letland, Norge, Danmark
Nedrykkere fra Playoff: Ungarn, Sverige, Holland, Serbien, Østrig


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)

<< tilbage

Forrige artikelHIK på svær opgave hjemme mod KB
Næste artikelMaksimal spænding i Odense
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.