Ved ATP 1000 turneringen Shanghai Rolex Masters afvikles følgende kampe tirsdag på Stadium og Grandstan, hvor Tennistv.com dækker alle kampe. Canal8 Sport og C More Tennis sender fra kl. 0700 og viser formentlig kampene fra Stadium.

  33   Youzhny, Mikhail (RUS)   vs. [12] 13   Gulbis, Ernests (LAT)   tir 0700cet ST
  37   Simon, Gilles (FRA)   vs.   38   Garcia-Lopez, Guillermo (ESP)   tir 0700cet GS
  41   Pospisil, Vasek (CAN)   vs.   28   Giraldo, Santiago (COL)   tir 2. match CC
[15] 18   Fognini, Fabio (ITA)   vs.   545 WC Wang, Chuhan (CHN)   tir 2. match GS
  54   Roger-Vasselin, Edouard (FRA)   vs.   36   Janowicz, Jerzy (POL)   tir 3. match GS
[11] 11   Murray, Andy (GBR)   vs.   55 Q Gabashvili, Teymuraz (RUS)   tir 1230cet ST
  89   Kukushkin, Mikhail (KAZ)   vs. [16] 19   Anderson, Kevin (RSA)   tir 1230cet GS
  25   Mayer, Leonardo (ARG)   vs.   231 WC Wu, Di (CHN)   tir 1400cet ST

 

Alle kampe er fra 1. runde (R64), bortset fra den næstsidste (Kukushkin vs. Anderson), som tager hul på 2. runde, hvor også de 8 øverst seedede senere træder ind i turneringen.
9. seedede Marin Cilic (CRO), som vandt US Open, er ude af turneringen efter nederlag i 1. runde til serve-bomberen og landsmanden Ivo Karlovic, som vandt 7-5, 2-6, 7-6(2).
10. seedede Andy Murray (billedet) er blandt aktørerne tirsdag, hvor han i 1. runde møder no. 55 Teymuraz Gabashvili (RUS).

Eurosport I sender fra tirsdag kl. 1230 kampe fra WTA International turneringen Generali Ladies Linz, hvor der spilles følgende 1. runde (R32) kampe på Centre Court:

[7] 29   Pliskova, Karolina (CZE) vs.   43   Flipkens, Kirsten (BEL) tir 1230cet CC
  77 LL Bertens, Kiki (NED) vs.   54   Barthel, Mona (GER) tir 2. match CC
  422 WC Moser, Lisa-Maria (AUT) vs.   51   Pironkova, Tsvetana (BUL) tir 1530cet CC
[4] 17   Petkovic, Andrea (GER) vs.   42   Giorgi, Camila (ITA) tir 4. match CC
  79   Parmentier, Pauline (FRA) vs. [2] 9   Ivanovic, Ana (SRB) tir 1830cet CC

 

Der er ikke TV transmission i Danmark fra kampene ved de 2 WTA International turneringer i Osaka og Tianjin, men det er dog muligt at følge følgende kampe på Bet365:

Osaka:

  171 Q Kuwata, Hiroko (JPN) vs. [8] 55   Davis, Lauren (USA) tir 0330cet C1
  91   Doi, Misaki (JPN) vs.   242 Q Bogdan, Ana (ROU) tir 0400cet CC
  80   Zheng, Jie (CHN) vs.   113   Konjuh, Ana (CRO) tir 2. match C1
[1] 21   Stosur, Samantha (AUS) vs.   129   Eguchi, Misa (JPN) tir 2. matcth CC
  85 WC Mladenovic, Kristina (FRA) vs. [4] 38   Vandeweghe, Coco (USA) tir 3. match CC

 

Tianjin (efter 0500cet):

[1] 11   Jankovic, Jelena (SRB) vs.   97   Kudryavtseva, Alla (RUS) tir 2. match CC
[4] 35   Lepchenko, Varvara (USA) vs.   176 Q Kichenok, Lyudmyla (UKR) tir 2. match C1
  131 Q Peer, Shahar (ISR) vs. [2] 24   Peng, Shuai (CHN) tir 3. match CC
[5] 49   Zhang, Shuai (CHN) vs.   104   Kovinic, Danka (MON) tir 4. match CC
  70   Soler-Espinosa, Sílvia (ESP) vs.   199 Q Kulichkova, Elizaveta (RUS) tir 4. match C1