Eurosport følger Australian Open til dørs fra kvartfinalerne, mens TV 2 Sport følger WTA 250 samme sted. Clara Tauson kan følges på livestream fra Altenkirchen

Efter mandagens kampe ved indgangen til uge 2 er fårene skilt fra bukkende ved Australian Open, hvor ranglistens no. 1 Ashleigh Barty efter 1 års corona-pause har været helt suveræn hos kvinderne, idet hun vandt opvarmningsturneringen Yarra Valley,

I nederste halvdel er det næppe overraskende, at både 2. seedede Simona Halep og 3. seedede Naomi Osaka samt 10. seedede Serena Williams fortsat er med, men de færreste havde formentlig forventet, at 35-årige no. 71 Su-Wei Hsieh (TPE) nåede så langt, blandt andet efter sejr i 2. runde mod 8. seedede Bianca Andreescu, som endnu ikke havde fundet kampformen.

Herunder er der set nærmere på vejen mod kvartfinalerne i nederste halvdel.

Australian Open 2021: Vejen til kvartfinalerne i nederste halvdel

Bianca Andreescu forsøger i stedet at finde kampformen ved WTA 250 turneringen Philip Island Trophy, hvor hun er seedet 2, og hun holdt lige akkurat skindet på næsen, da hun i sin første kamp vandt i 3 sæt over no. 85 Madison Brengle (USA).

Topseedede Sofia Kenin, der uventet blev sendt ud af Australian Open i 2. runde af no. 94 Kaia Kanepi (EST), løb ind i en ny skuffelse, da hun i 1. runde tabte i 3 sæt til den totalt ukendte 18-årige australier Olivia Gadecki, der havde wildcard til turneringen.
Hun møder i 3. runde Sveriges no. 55 Rebecca Peterson, der i 1. runde sendte det 19-årige russiske talent no. 101 Anastasia Potapova (RUS) ud af turneringen.

Rebecca Peterson
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Rebecca Peterson

WTA-turneringen dækkes af TV 2 Sport og Play fra tirsdag, og derved er der både tennis på Eurosport og TV 2 Sport i denne uge.

Clara Tauson udfordres i stærk W25 turnering

Der er desuden gode chancer for, at 18-årige Clara Tauson dukker op på skærmen, idet der er livestream fra 2 af banerne ved W25 turneringen AK Ladies Open i Altenkirchen i Tyskland, hvor Clara på papiret har fået en overkommelig opgave i 1. runde mod den 1 år yngre Nastasja Schunk (GER), der har fået wildcard.

I en eventuel 1/8-finale kan Clara møde vinderen af opgøret mellem 19-årige no. 220 Maja Chwalinska (POL) og no. 239 Marie Benoit (BEL), hvor Clara kan få problemer, hvis hun er for langt fra sit topniveau.
Det samme gælder i en eventuel kvartfinale, hvor hun kan møde 4. seedede no. 123 Ysaline Bonaventure (BEL), som indleder mod no. 271 Julie Niemeider (GER), der har wildcard, eller vinderen af 1. runde kampen mellem no. 211 Jana Fett (CRO) og 18-årige Daria Snigur (UKR), der vandt Wimbledon Junior i 2019.

Clara kan tidligst i finalen møde no. 258 Maryna Zanevska (BEL), som vandt over Clara i kvartfinalen i sidste uge i Grenoble, og efterfølgende nåede belgieren finalen, hvor hun havde flere matchbolde, inden no. 134 Viktorija Golubic (SUI) snuppede titlen efter tiebreak i 3. sæt.
Golubic deltager også i Altenkirchen, hvor hun tidligst kan møde Clara i finalen.

Turneringen vil – i lighed med mange andre turneringer for tiden – blive afviklet uden tilskuere, men kampene på Center Court og Court 3 kan følges på livestream på dette link – https://live.itftennis.com/en/live-streams/

Clara spiller sin første kamp på Center Court tidligst kl. 1900 tirsdag.

Corona-situationen har afholdt flere danske spillere fra at rejse til Tunesien, hvor der efter et par ugers pause igen afvikles M15 og W15 turneringer hver uge, men det afholder dog ikke den 20-årige jyske mester Olivia Gram i at vende tilbage til Tunesien, hvor hun i en lang periode har deltaget i W15 turneringer hver eneste uge, og hun er nu tilbage med et wildcard til hovedturneringen, hvor hun i 1. runde møder den 29-årige spanier, no. 747 med det lange navn Almudena Sanz-Llaneza Fernandez.

JM 2020
Foto: Privat – Olivia Gram

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 21. februar

Billeder (facebook-opslag):
Clara Tauson – Finale livestream kl. 1300
Novak Djokovic og Daniil Medvedev (Foto: GettyImages) – Finale Eurosport 1 kl. 0930

Australian Open 

Sendeplan fra Eurosport  

EUROSPORT 1 INTERNATIONAL
M1 RLA              NB 05:00 R. RAM / J. SALISBURY [5] vs i. DODIG / F. POLASEK [9]

09.15                                       CUBE Intro of Men’s final

M2 RLA               NB 09:30 N. DJOKOVIC [1] vs D. MEDVEDEV [4[

CUBE outro of Men’s final

Eurosport Player og Discovery+

Søndag NB 0500
R. Ram/J. Salisbury vs. (9) I. Dodig/F. Polasek (finale)
NB 0930: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) (finale)

====

ATP Challenger – https://livestream.com/atp

Potschefstroom

Court 10 – start 0900cet
Teymuraz Gabashvili (RUS) vs. (PR) Jenson Brooksby (USA)

—-

Palapajetta Court – start 1530
(3) Soonwoo Kwon (KOR) vs. (7) Lorenzo Musetti (ITA)

—-

Conception

Cancha Central – start 2130cet
Francisco Cerundolo (ARG) vs. Sebastian Baez (ARG)

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/

W25 Altenkirchen – Livestream

Center Court – start 1300
[8] (144) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (301) Simona Waltert (SUI)

—-

M15/W15 Antalya – Livestream C2 & C3 – Finaler

Court 2 – start 0800cet
W: (Q) Aurora Zantedeschi (ITA) vs. (Q) Andreea Prisacariu (ROU)

Court 3 – start 0800cet
M: (2) Pedro Cachin (ARG) vs. Matias Zukas (ARG)

—-

M25 Naples – Livestream C1 & C2

opdateres..

—-


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 7) 

Grand Slam, Australian Open  – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player

Spilleprogram: https://ausopen.com/schedule#!23416

Women’s singles – 2. uge

Finale
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (22) Jennifer Brady (USA) 6-4, 6-3

Semifinale
(22) Jennifer Brady (USA) vs. (25) Karolina Muchova (CZE) 6-4, 3-6, 6-4
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (10) Serena Williams (USA) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(25) Karolina Muchova (CZE) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS) 1-6, 6-3, 6-2
(22) Jennifer Brady (USA) vs. Jessica Pegula (USA) 4-6, 6-2, 6-1
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Su-wei Hsieh (TPE) 6-2, 6-2
(10) Serena Williams (USA) vs. (2) Simona Halep (ROU) 6-3, 6-3

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Shelby Rogers (USA) 6-3, 6-4
(25) Karolina Muchova (CZE) vs. (18) Elise Mertens (BEL) 7-6(5), 7-5
(22) Jennifer Brady (USA) vs. (28) Donna Vekic (CRO) 6-1, 7-5
Jessica Pegula (USA) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) 6-4, 3-6, 6-3
====
Su-wei Hsieh (TPE) vs. (19) Marketa Vondrousova (CZE) 6-4, 6-2
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (14) Garbine Muguruza (ESP) 4-6, 6-4, 7-5
(10) Serena Williams (USA) vs. (7) Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 2-6, 6-4
(2) Simona Halep (ROU) vs. (15) Iga Swiatek (POL) 3-6, 6-1, 6-4

Men’s singles – 2. uge

Finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) 7-5, 6-2, 6-2

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (Q) Aslan Karatsev (RUS) 6-3, 6-4, 6-2
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (5) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-4, 6-2, 7-5

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (6) Alexander Zverev (GER) 6-7(6), 6-2, 6-4, 7-6(6)
(Q) Aslan Karatsev (RUS) vs. (18) Grigor Dimitrov (BUL) 2-6, 6-4, 6-1, 6-2
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Andrey Rublev (RUS) 7-5, 6-3, 6-2
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) 3-6, 2-6, 7-6(4), 6-4, 7-5

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (14) Milos Raonic (CAN) 7-6(4), 4-6, 6-1, 6-4
(6) Alexander Zverev (GER) vs. (23) Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 7-6(5), 6-3
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (3) Dominic Thiem (AUT) 6-4, 6-4, 6-0
(Q) Aslan Karatsev (RUS) vs. (20) Felix Auger-Aliassime (CAN) 3-6, 1-6, 6-3, 6-3, 6-4
====
(7) Andrey Rublev (RUS) vs. (24) Casper Ruud (NOR) 6-2, 7-6(3) Ret’d
(4) Daniil Medvedev (RUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-4, 6-2, 6-3
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (9) Matteo Berrettini (ITA) – walkover
(2) Rafael Nadal (ESP) vs. (16) Fabio Fognini (ITA) 6-3, 6-4, 6-2


WTA 250, Phillip Island Trophy, Melbourne (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play (fra tirsdag 0700)

Spilleprogram: https://www.wtatennis.com/tournament/2027/melbourne-250/2021/order-of-play

Finale
Daria Kasatkina (RUS) vs. (13) Marie Bouzkova (CZE) 4-6, 6-2, 6-2

Semifinale
Daria Kasatkina (RUS) vs. (8) Danielle Collins (USA) 6-2, 6-7(6), 6-1
(13) Marie Bouzkova (CZE) vs. (2) Bianca Andreescu (CAN) 6-7(9), 6-2, 7-5

Kvartfinale
(8) Danielle Collins (USA) vs. (16) Rebecca Peterson (SWE) 6-1, 6-2
Daria Kasatkina (RUS) vs. (4) Petra Martic (CRO) 6-0, 6-4
(13) Marie Bouzkova (CZE) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-3, 4-6, 6-2
(2) Bianca Andreescu (CAN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 4-6, 7-6(5)

1/8-finale
(16) Rebecca Peterson (SWE) vs. (WC) Olivia Gadecki (AUS) 7-5, 6-3
(8) Danielle Collins (USA) vs.  Misaki Doi (JPN) 6-4, 6-2
(4) Petra Martic (CRO) vs. (WC) Kimberly Birrell (AUS) 6-1, 6-3
Daria Kasatkina (RUS) vs. (7) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 2-6, 6-1, 6-4
==
Jil Teichmann (SUI) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 6-3, 3-3 Ret’d
(13) Marie Bouzkova (CZE) vs. (LL) Gabriella Da Silva Fick (AUS) 6-1, 6-1
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (5) Qiang Wang (CHN)  6-7(2), 6-2, 6-1
(2) Bianca Andreescu (CAN) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-1, Ret’d

R32
(WC) Olivia Gadecki (AUS) vs. (1) (WC) Sofia Kenin (USA) 2-6, 7-6(4), 6-4
(16) Rebecca Peterson (SWE) vs. Greet Minnen (BEL) 7-5, 6-3
Misaki Doi (JPN) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) – walkover
(8) Danielle Collins (USA) vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA) 6-7(3), 6-1, 6-3

(4) Petra Martic (CRO) vs. Rebecca Marino (CAN) 6-2, 5-7, 6-4
(WC) Kimberly Birrell (AUS) vs. (Q) Ankita Raina (IND) 6-3, 3-6, 6-4
Daria Kasatkina (RUS) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-4, 6-3
(7) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Ajla Tomljanovic (SUA) 5-7, 6-4, 6-2
==
Jil Teichmann (SUI) vs. (LL) Monica Niculescu (ROU) 6-2, 6-2
Patricia Maria Tig (ROU) vs. (Q) Francesca Jones (GBR) 6-4, 6-2
(13) Marie Bouzkova (CZE) vs. Lin Zhu (CHN) 6-4, 6-2
(LL) Gabriella Da Silva Fick (AUS) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)

(5) Qiang Wang (CHN) vs. Maddison Inglis (AUS) 6-4, 6-2
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-2
Zarina Diyas (KAZ) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-4, 5-7, 6-2
(2) Bianca Andreescu (CAN) vs. Madison Brengle (USA) 7-6(4), 4-6, 6-3

R64 (udvalgte)
(1) (WC) Sofia Kenin (USA)  – bye
(WC) Olivia Gadecki (AUS) vs. Destanee Aiava (AUS) 6-4, 6-4
Greet Minnen (BEL) vs. Timea Babos (HUN) 6-2, 6-2
(16) Rebecca Peterson (SWE) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 4-6, 6-3

Misaki Doi (JPN) vs. (10) Caroline Garcia (FRA) 7-5, 6-3
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 6-7(6), 6-1, 7-6(4)
(Q) Varvara Lepchenko (USA) vs. Nao Hibino (JPN) 6-3, 3-0 Ret’d
(3) Danielle Collins (USA) – bye

(4) Petra Martic (CRO) – bye
Rebecca Marino (CAN) vs. (Q) Mona Barthel (GER) 6-4, 6-3
(Q) Ankita Raina (IND) vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA) 5-7, 6-1, 6-2
(WC) Kimberly Birrell (AUS) vs. (15) Alizé Cornet (FRA) 6-2, 7-5

Varvara Gracheva (RUS) vs. (9) Sloane Stephens (USA) 6-2, 6-2
Daria Kasatkina (RUS) vs. Katie Boulter (GBR) 6-4, 6-2
Ajla Tomljanovic (SUA) vs. (Q) Lizette Cabrera (AUS) 6-3, 6-4
(7) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) – bye
==
(LL) Monica Niculescu (ROU) – bye
Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Mihaela Buzarnescu (ROU) 6-7(5), 6-3, 6-3
Patricia Maria Tig (ROU) vs. (LL) Lesia Tsurenko (UKR) 2-6, 6-2, 6-3
(Q) Francesca Jones (GBR) vs. (11) Saisai Zheng (CHN) 6-2, 3-6, 6-3

(13) Marie Bouzkova (CZE) vs. Danka Kovinic (MNE) 3-6, 5-0 Ret’d
Lin Zhu (CHN) vs. Sara Errani (ITA) 6-2, 6-3
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Lauren Davis (USA) 6-3, 6-2
(LL) Gabriella Da Silva Fick (AUS) – bye

(5) Qiang Wang (CHN) – bye
Maddison Inglis (AUS) vs. (Q) Kamilla Rakhimova (RUS) 6-3, 6-3
Anna Blinkova (RUS) vs. Andrea Petkovic (GER) 4-6, 7-6(3), 6-4
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (12) Nadia Podoroska (ARG) 6-3, 6-3

Ana Bogdan (ROU) vs. (14) Anastasija Sevastova (LAT) 4-6, 6-3, 6-3
Zarina Diyas (KAZ) vs. Christina McHale (USA) 3-6, 6-3, 6-1
Madison Brengle (USA) vs. Yafan Wang (CHN) 6-3, 6-4
(2) Bianca Andreescu (CAN) – bye


ATP Challenger (uge )

Livestream/ATP

PotchOpen II, Potchefstroom (RSA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Spilleprogram

Finale
(PR) Jenson Brooksby (USA) vs. Teymuraz Gabashvili (RUS) 2-6, 6-3, 6-0

SemifinaleF
Teymuraz Gabashvili (RUS) vs. (4) Liam Broady (GBR) 1-6, 6-4, 6-4
(PR) Jenson Brooksby (USA) vs. (Q) Lucas Miedler (AUT) 7-5, 6-2

Kvartfinale
Teymuraz Gabashvili (RUS) vs. Akira Santillan (AUS) 7-6(5), 4-6, 6-3
(4) Liam Broady (GBR) vs. Adrian Menendez-Maceiras (ESP) 4-6, 6-3, 6-1
(Q) Lucas Miedler (AUT) vs. Dimitar Kuzmanov (BUL) 5-7, 6-2, 6-1
(PR) Jenson Brooksby (USA) vs. (7) Cem Ilkel (TUR) 6-1, 6-4

1/8-finale
Akira Santillan (AUS) vs. Nicola Kuhn (ESP) 6-4, 3-6, 6-4
Teymuraz Gabashvili (RUS) vs. Ulises Blanch (USA) 6-4, 1-6, 6-3
(4) Liam Broady (GBR) vs. Geoffrey Blancaneaux (FRA) 6-3, 6-0
Adrian Menendez-Maceiras (ESP) vs. Khololwam Montsi (RSA) 6-3, 6-0
==
Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. Tristan Lamasine (FRA) 7-5, 7-6(5)
(Q) Lucas Miedler (AUT) vs. (3) Marc-Andrea Huesler (SUI) 4-6, 6-3, 6-4
(7) Cem Ilkel (TUR) vs. Chun Hsin Tseng (TPE) 7-6(3), 7-5
(PR) Jenson Brooksby (USA) vs. (2) Benjamin Bonzi (FRA) 6-3, 5-7, 6-3

R32 (udvalgte)
Akira Santillan (AUS) vs. (1) Prajnesh Gunneswaran (IND) 6-3, 3-6, 7-5
Ulises Blanch (USA) vs. (8) Peter Polansky (CAN) 7-6(4), 6-3

(4) Liam Broady (GBR) vs. Viktor Galovic (CRO) 6-3, 6-1
Khololwam Montsi (RSA) vs. (6) Brayden Schnur (CAN) 6-4, 6-1
==
Dimitar Kuzmanov (BUL) vs. (5) Jay Clarke (GBR) 5-7- 6-3, 7-6(2)
(3) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. Vaughn Hunter (RSA) 6-3, 6-2

(7) Cem Ilkel (TUR) vs. (PR) Julien Cagnina (BEL) 6-1, 7-6(1)
Chun Hsin Tseng (TPE) vs. (Q) Mirza Basic (BIH) 6-4, 3-6, 6-2
(PR) Jenson Brooksby (USA) vs. (Q) Ryan Peniston (GBR) 6-7(7), 6-2, 6-2
(2) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (Q) Jack Draper (GBR) 6-1, 6-2


Biella Challenger Indoor 2 (ITA) – Hardcourt

Spilleprogram

Finale
(3) Soonwoo Kwon (KOR) vs. (7) Lorenzo Musetti (ITA) 6-2, 6-3

Semifinale
(3) Soonwoo Kwon (KOR) vs. (8) Evgeny Donskoy (RUS) 6-3, 6-7(4), 6-1
(7) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (4) Andreas Seppi (ITA) 3-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale
(8) Evgeny Donskoy (RUS) vs. Federico Gaio (ITA) 6-3, 6-2
(3) Soonwoo Kwon (KOR) vs. Yannick Maden (GER) 6-2, 6-1
(4) Andreas Seppi (ITA) vs. (SE) Illya Marchenko (UKR) 6-4, 7-5
(7) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Ernests Gulbis (LAT) 6-2, 6-4

1/8-finale
Federico Gaio (ITA) vs. (3) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-6(2), 6-4
(8) Evgeny Donskoy (RUS) vs. (Q) Constant Lestienne (FRA) 6-4, 6-2
(3) Soonwoo Kwon (KOR) vs. Roberto Marcora (ITA) 6-2, 6-2
Yannick Maden (GER) vs. Thomas Fabbiano (ITA) 7-6(3), 6-1
==
(SE) Illya Marchenko (UKR) vs. (5) Kamil Majchrzak (POL) 1-6, 6-4, 6-1
(4) Andreas Seppi (ITA) vs. Martin Klizan (SVK) 7-6(8), 6-3
(7) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Lukas Lacko (SVK) 6-4, 6-3
Ernests Gulbis (LAT) vs. Dmitry Popko (KAZ) 6-1, 6-4

R32 (udvalgte)
(3) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Steven Diez (CAN) 6-3, 6-0
Federico Gaio (ITA) vs. (LL) Hiroki Moriya (JPN) 6-3, 6-1
(Q) Constant Lestienne (FRA) vs. Luca Nardi (ITA) 5-7, 7-6(10), 7-6(0)
(8) Evgeny Donskoy (RUS) vs. Mohamed Safwat (EGY) 6-3, 6-4

(3) Soonwoo Kwon (KOR) vs. Jason Jung (TPE) 6-3, 6-4
Yannick Maden (GER) vs. (6) Antoine Hoang (FRA) 6-0, 6-2
==
(5) Kamil Majchrzak (POL) vs. Blaz Rola (SLO) 7-6(5), 6-4
(4) Andreas Seppi (ITA) vs. (Q) Matteo Viola (ITA) 6-2, 4-6, 7-5

(7) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Stefano Napolitano (ITA) 7-5, 6-3
Lukas Lacko (SVK) vs. (Q) Blaz Kavcic (SLO) 6-3, 6-2
Ernests Gulbis (LAT) vs. (Q) Raul BranCaccio (ITA) 4-6, 6-3, 6-4
Dmitry Popko (KAZ) vs. (2) Sebastian Korda (USA) 6-4, 6-3


Dove Men+Care Challenger Concepcion (CHI) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -4 timer

Spilleprogram

Finale
Francisco Cerundolo (ARG) vs. Sebastian Baez (ARG)

Semifinale
Francisco Cerundolo (ARG) vs. Alejandro Tabilo (CHI) 6-1, 6-1
Sebastian Baez (ARG) vs. (2) Andrej Martin (SVK) 6-4, 6-3

Kvartfinale
Alejandro Tabilo (CHI) vs. (1) Federico Coria (ARG) 7-5, 6-7(4), 7-6(2)
Francisco Cerundolo (ARG) vs. (6) Thiago Seyboth Wild (BRA) 6-3, 7-6(4)
Sebastian Baez (ARG) vs. (4) Hugo Dellien (BOL) 6-1, 6-1
(2) Andrej Martin (SVK) vs. (8) Daniels Altmaier (GER) 7-6(4), 6-3

1/8-finale
(1) Federico Coria (ARG) vs. Marcelo Tomas Barrios Vera (CHI) 6-4, 6-4
Alejandro Tabilo (CHI) vs. Joao Domingues (POR) 7-6(5), 6-2
Francisco Cerundolo (ARG) vs. (WC) Nicolas Jarry (CHI) 4-6, 6-4, 7-5
(6) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. Emilio Gomez (ECU) 6-1, 6-2
==
Sebastian Baez (ARG) vs. (5) Daniel Elahi Galan (COL) 7-5, 6-2
(4) Hugo Dellien (BOL) vs. (Q) Hernan Casanova (ARG) 6-1, 6-3
(8) Daniels Altmaier (GER) vs. Lukas Klein (SVK) 1-6, 6-3, 6-3
(2) Andrej Martin (SVK) vs. Pedro Sakamoto (BRA) 6-3, 6-3

R32 (udvalgte)
(1) Federico Coria (ARG) vs. (Q) Vitally Sachko (UKR) 6-2, 6-2
Alejandro Tabilo (CHI) vs. (7) Facundo Bagnis (ARG) 6-2, 7-5

(WC) Nicolas Jarry (CHI) vs. Camilo Ugo Carabelli (ARG) 6-1, 6-7(1), 6-2
(6) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. Orlando Luz (BRA) 6-1, 6-2
==
(5) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (Q) (386) Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-3, 6-4
(4) Hugo Dellien (BOL) vs. Felipe Meligeni Rodrigues Alves (BRA) 6-0, 7-6(4)

(8) Daniels Altmaier (GER) vs. Juan Manuel Cerandolo (ARG) 4-6, 6-2, 6-1
(2) Andrej Martin (SVK) vs. Joao Menezes (BRA) 6-3, 6-2


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (7)

M25, Naples, FL (USA) – Grus

Livestream: Court 1 og 2

Semifinale
(1) Mitchell Krueger (USA) vs. (Q) Clement Tabur (FRA)
(7) Christian Harrison (USA) vs. Michael Redlicki (USA)

R32 (udvalgte)
(JE) (867) Martin Damm (USA) vs. (372) Michael Redlicki (USA) 4-6, 1-6

 


M15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream: Court 2 og 3

R32 (udvalgte)
(519) Giovanni Fonia (ITA) vs. [5] (416) Genaro Alberto Olivieri (ARG) 6-4, 7-5
(566) Joao Lucas Reis Da Silva (BRA) vs. (JR) (754) Toby Alex Kodat (USA) 6-0, 6-4


M15, Monastir (TUN) – Hardcourt

R32: (JR) (641) Shintaro Mochizuki (JPN) vs. [3] (355) Jiri Lehecka (CZE) 6-2, 1-6, 1-6


M15, Sharm El Sheikh (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

 

<< tilbage


ITF Women (7)


W25, Altenkirchen (GER) – Carpet

Finale
[8] (144) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (301) Simona Waltert (SUI)

Semifinale
[8] (144) Clara Tauson (DEN) vs. (Q) (287) Susan Bandecchi (SUI) 7-6(3), 6-4
(Q) (301) Simona Waltert (SUI) vs. [6] (136) Viktorija Golubic (SUI)

Kvartfinale
(Q) (287) Susan Bandecchi (SUI) vs. [7] (139) Viktoriya Tomova (BUL) 6-2, 2-6, 6-2
[8] (144) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (271) Jule Niemeier (GER) 6-4, 6-4
[6] (136) Viktorija Golubic (SUI) vs. (164) Cristina Bucsa (ESP) 6-3, 6-3
(Q) (301) Simona Waltert (SUI) vs. (SE) (258) Maryna Zanevska (BEL) 6-7(3), 1-0 Ret’d

1/8-finale
(Q) (287) Susan Bandecchi (SUI) vs. (155) Leonie Kung (SUI) 7-5, 6-1
[7] (139) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (Q) (838) Noma Akugue Noha (GER) 7-5, 6-3
(WC) (271) Jule Niemeier (GER) vs. (JE) (215) Daria Snigur (UKR) 6-3, 6-1
[8] (144) Clara Tauson (DEN) vs. (220) Maja Chwalinska (POL) – walkover
==
[6] (136) Viktorija Golubic (SUI) vs. (Q) (285) Stephanie Wagner (GER) 7-5, 6-1
(164) Cristina Bucsa (ESP) vs. (LL) Katharina Gerlach (GER) 6-1, 6-3
(Q) (301) Simona Waltert (SUI) vs. (Q) (345) Yuriko Miyazaki (JPN) 6-4, 6-4
(SE) (258) Maryna Zanevska (BEL) vs. (159) Magdalena Frech (POL) 6-4, 6-1

R32
(155) Leonie Kung (SUI) vs. [1] (107) Oceane Dodin (FRA) 6-3, 6-2
(Q) (287) Susan Bandecchi (SUI) vs. (Q) (426) Ylena In-Albon (SUI) 6-2, 7-6(6)
(Q) (838) Noma Akugue Noha (GER) vs. (WC) (616) Eva Lys (GER) 6-1, 6-3
[7] (139) Viktoriya Tomova (BUL) vs. (196) Indy De Vroome (NED) 7-5, 6-4

(WC) (271) Jule Niemeier (GER) vs. [4] (123) Ysaline Bonaventure (BEL) 4-6, 6-4, 6-4
(JE) (215) Daria Snigur (UKR) vs. (211) Jana Fett (CRO) 6-7(2), 6-3, 6-3
(220) Maja Chwalinska (POL) vs. (239) Marie Benoit (BEL) 6-3, 7-5
[8] (144) Clara Tauson (DEN) vs. (WC) (950) Nastasja Schunk (GER) 6-3, 6-7(6), 6-1
==
[6] (136) Viktorija Golubic (SUI) vs. (185) Xiaodi You (CHN) 7-5, 6-0
(Q) (285) Stephanie Wagner (GER) vs. (216) Pemra Ozgen (TUR) 6-3, 7-6(5)
(164) Cristina Bucsa (ESP) vs. (202) Jia-Jing Lu (CHN) 3-6, 7-6(4), 7-6(6)
(LL) Katharina Gerlach (GER) vs. (225) Dalma Galfi (HUN) 7-6(1), 6-3

(Q) (301) Simona Waltert (SUI) vs. [5] (128) Tamara Korpatsch (GER) 6-1, 6-3
(Q) (345) Yuriko Miyazaki (JPN) vs. (190) Laura Ioana Paar (ROU) 6-3, 6-3
(SE) (258) Maryna Zanevska (BEL) vs. (WC) (716) Sinja Kraus (AUT) 7-6(5), 6-4
(159) Magdalena Frech (POL) vs. [2] (120) Xiyu Wang (CHN) 6-4, 6-4


W25, Potchefstroom 2 (RSA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Semifinale
[6] (229) Nuria  Parrizas Diaz (ESP) vs. (250) Kathinka Von Deichmann (LIE)
(513) Carol Zhao (CAN) vs. Chanel Simmonds (RSA)


W15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Livestream: Court 2 og 3

Semifinale
(Q) (684) Aurora Zantedeschi (ITA) vs. (615) Cristina Dinu (ROU)
[4] (459) Gergana Topalova (BUL) vs. (Q) (658) Andreea Prisacariu (ROU)

Kvartfinale
(Q) (684) Aurora Zantedeschi (ITA) vs. (505) Sohyun Park (KOR) 7-6(5), 6-0
(615) Cristina Dinu (ROU) vs. (JR) (991) Mell Elizabeth Reasco Gonzalez (ECU) 6-1, 6-3
[4] (459) Gergana Topalova (BUL) vs. [6] (494) Ingrid Gamarra Martins (BRA) 3-6, 7-5, 6-1
(Q) (658) Andreea Prisacariu (ROU) vs. [8] (503) Daniela Vismane LAT) 6-2, 6-3

1/8-finale
(505) Sohyun Park (KOR) vs. [1] (299) Martina Caregaro (ITA) 5-7, 6-3, 6-1
(Q) (684) Aurora Zantedeschi (ITA) vs. [5] (490) Marianna Zakarlyuk (UKR) 6-1, 4-6, 6-4
(JR) (991) Mell Elizabeth Reasco Gonzalez (ECU) vs. [3] (455) Victoria Bosio (ARG) 6-3, 6-4
(615) Cristina Dinu (ROU) vs. (SE) (872) Marta Custic (ESP) 6-3, 3-6, 6-2
==
[6] (494) Ingrid Gamarra Martins (BRA) vs. (WC) (1231) Ozlem Uslu (TUR) 7-6(2), 7-6(7)
[4] (459) Gergana Topalova (BUL) vs. (Q) (703) Sapfo Sakellaridi (GRE) 6-2, 6-0
[8] (503) Daniela Vismane LAT) vs. (533) Maria Herazo Gonzalez (COL) 6-3, 6-2
(Q) (658) Andreea Prisacariu (ROU) vs. (587) Yuliana Lizarazo (COL) 6-1, 6-3

R32 (udvalgte)
[1] (299) Martina Caregaro (ITA) vs. (WC) (997) Antonia Samudio (COL) 7-6(3), 2-6, 7-6(6)
[5] (490) Marianna Zakarlyuk (UKR) vs. (Q) (759) Ane Mintegi Del Olmo (ESP) 3-6, 6-4, 7-6(4)

[3] (455) Victoria Bosio (ARG) vs. (609) Manca Pislak (SLO) 7-5, 6-3
(615) Cristina Dinu (ROU) vs. [7] (497) Petia Arshinkova (BUL) 6-4, 6-4
==
[6] (494) Ingrid Gamarra Martins (BRA) vs. (WC) Melis Ayda Uyar (TUR) 7-5, 6-0
[4] (459) Gergana Topalova (BUL) vs. (JR) (721) Polina Kudermetova (RUS) 6-0, 3-0 Ret’d

[8] (503) Daniela Vismane LAT) vs. (LL) (1127) Simona Ogecu (ROU) 5-7, 6-0, 6-1
(533) Maria Herazo Gonzalez (COL) vs. (JR) (978) Daria Vidmanova (CZE)
(587) Yuliana Lizarazo (COL) vs. (LL) (923) Shavit Kimchi (ISR) 6-2, 7-5
(Q) (658) Andreea Prisacariu (ROU) vs. [2] (346) Daria Lopatetska (UKR) 6-3, 6-4


W25, Orlando, FL  (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Semifinale
Claire Liu (USA) vs. Robin Anderson (USA)
(3) Renata Zarazua (MEX) vs. Katie Swan (GBR)

Kvartfinale
Claire Liu (USA) vs. (6) Anhelina Kalinina (UKR) 6-2, 6-1
Robin Anderson (USA) vs. (Q) Amina Anshba (RU) 6-1, 6-2
(3) Renata Zarazua (MEX) vs. (8) Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-4, 6-1
Katie Swan (GBR) vs. (Q) Katie Volynets (USA) 6-1, 6-1


W15, Monastir (TUN) – Hardcourt

R32: (WC) (1243) Olivia Gram (DEN) vs. [8] (747) Almudena Sanz-Llaneza Fernandez (ESP) 6-1, 4-6, 2-6


W15, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Q32: (1276) Elena Jamshidi (DEN) vs. [11] (970) Giulia Crescenzi (ITA) 5-7, 2-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 7)

Grade 1, Lambare (PAR) – Grus

Boys singles

Kvartfinale: (57) Leo Borg (SWE) vs. (49) Max Hans Rehberg (GER) 0-6, 4-6
1/8-finale: (57) Leo Borg (SWE) vs. [6] (32) Adolfo Daniel Vallejo (PAR) 6-4, 6-4
R32: (57) Leo Borg (SWE) vs. (Q) (101) Johan Alexander Rodriguez (COL) 6-4, 7-5

Girls singles

R32 (udvalgte)
(101) Clarine Lerby (NED) vs. (76) Lola Radivojevic (SRB) 1-6, 2-6

Girls doubles

Kvartfinale: Lerby/Sretenovic vs. (3) Petra Marcinko (CRO)/Lola Radivojevic (SRB)
1/8-finale: Clarine Lerby (NED)/Tijana Sretenovic (SRB) vs. Luciana Moyano (ARG)/Lucciana Perez Alarcon (PER) 6-4, 6-1


Grade 5, Antalya (TUR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +2 timer

Boys singles

Kvartfinale: (475) Richard Biagiotti (DEN) vs. (WC) (1063) Atakan Karahan (TUR)
1/8-finale: (475) Richard Biagiotti (DEN) vs. [4] (242) Ye Hongyu (CHN) 7-5, 7-5
R32: (475) Richard Biagiotti (DEN) vs. (546) Said Akbarov (UZB) 6-2, 6-1

Boys doubles

Kvartinale: Biagiotti/Filippi vs. (7) Idriss Haddouch/Alexander Blockx (BEL)
1/8-finale: Biagiotti/Filippi vs. (2) Daniel Bagnolini (ITA)/Ye Hongyu (CHN) 4-6, 7-6(3), [10-8]
R32: Richard Biagiotti (DEN)/Nicola Filippi (ITA) vs. Dogan Can Sipahioglu (TUR)/Erik Tkalenko (UKR) 6-0, 6-0


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 7)


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Mexico vs. Bulgarien
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – udsat
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm