Det meste af verdenseliten kan følges på TV skærmen, når TV 2's sportskanaler sender fra 3 WTA 500 turneringer og ATP Cup, og Eurosport dækker ATP 250 turnering med Mikael Torpegaard og Frederik Løchte på programmet. Desuden forventes mulighed for at følge Holger Rune på livestream fra M25 i Spanien

I den kommende uge bliver der vist masser af tennis på TV 2’s sportskanaler, TV 2 Sport og TV 2 Sport X, når de både dækker 3 WTA 500 turneringer og ATP Cup i optakts-ugen før Australian Open.
Da en TV-kanal som bekendt højst kan vise 1 kamp ad gangen, bliver TV 2 Sports dækning af de 3 WTA 500 turneringer suppleret med TV 2 Play kanalerne Play 6, 7 og 8, hvor Worldfeed-signalet fra hver W500 turnering bliver vist.
TV 2 Sport X, der dækker ATP Cup, vil blive suppleret med Play 4 og Play 5.
De fleste større TV-udbydere tilbyder TV 2 Play i deres TV-pakker.

De to største WTA 500 turneringer – Yarra Valley Classic og Gippsland Trophy – har begge 54 deltagere, som er jævnt fordelt efter WTA-ranglisten, mens deltagerne i Grampians Trophy er forbeholdt 28 spillere, som har været pålagt 2 uger total isolation – uden mulighed for at komme på træningsbanen – fordi de tilfældigvis var med et af de fly, hvor der blev konstateret smitte ombord.

Sidstnævnte turnering, hvor no. 8 Bianca Andreescu, no. 12 Belinda Bencic, no. 13 Victoria Azarenka og no. 19 Elena Rybakina bliver topseedet, indledes onsdag, mens de to øvrige allerede indledes kl. 0100 dansk tid natten til søndag.

Nationerne med de højst rangerede spiillere på ATP-ranglisten deltager i ATP Cup, hvor de indledende puljekampe afvikles tirsdag, onsdag og torsdag.

Fra mandag afvikles 2 ATP 250 turneringer – Great Ocean Road Open og Murray River Open – begge med 56 deltagere, som ligeledes er fordelt jævnt over ranglisten blandt de spillere, som ikke deltager i ATP Cup.

Både Mikael Torpegaard, der har været 2 uger i isolation, og Frederik Løchte Nielsen (i double) deltager i førstnævnte turnering, som bliver vist på Eurosport, der overfor Tennisavisen har bekræftet, at kampe med dansk deltagelse vil blive prioriteret.
Torpegaard, der er no. 193 på den seneste rangliste, møder i 1. runde (R64) no. 87 Pedro Martinez Portero (ESP, og hvis det lykkes at vinde, vil det være danskerens første sejr i en ATP hovedturnering, og i så fald møder han i 2. runde 3. seedede Hubert Hurkacz (POL), der er no. 29 på ranglisten.

I samme turnering deltager 17-årige Carlos Alcarz Garfia (ESP), der er no. 145 på ranglisten, og han møder i 1. runde 32-årige no. 93 Attila Balazs (HUN).
Vinderen møder i 2. runde 1. seedede David Goffin (BEL).

Carlos Alcaraz Garfia
Foto: Tennisavisen – Carlos Alcaraz Garfia (Junior Wimbledon 2019)

I Murray River Open er de nordiske lande repræsenteret af de svenske brødre Mikael og Elias Ymer samt den 21-årige finske Emil Ruusuvuori, der er no. 86.
De topseedede i turneringen er Stan Wawrinka (SUI), Grigor Dimitrov (BUL), Felix Auger-Aliassime (CAN) og Borna Coric (CRO).

Sidstnævnte turnering bliver ikke vist på TV-kanaler i Danmark, men alle 3 ATP-turneringer dækkes af TennisTV.com, og på WTATV.com kan man selv vælge frit blandt samtlige kampe i alle 3 WTA-turneringer.

Rettelse!! – Efter lodtrækningen i double viser det sig, at Frederik Løchte og Rohan Bopanna deltager i Murray River Open, men Eurosport har efterfølgende oplyst, at de har rettigheder til begge ATP 250-turneringer.

Holger Rune Junior Exempt til M25 Villena

17-årige Holger Vitus Nødskov Rune, der 2 uger i træk har været i finalen i M15-turneringer i Manacor og Bressuire, hvor han vandt sin 4. professionelle titel, deltager efter en uges pause, som er tilbragt i Frankrig, i den kommende uge i M25 turneringen ITF Men’s Villena i Spanien, hvor han er direkte i hovedturneringen, fordi han gør brug af en såkaldt “Junior Exempt” (JE).

Da Holger fortsat er no. 1 på ITF’s junior-rangliste, er han berettiget til at gøre brug af JE i 5 M25 turneringer.
Det forventes, at der bliver mulighed for at følge nogle af kampen fra turneringen på livestream fra https://live.itftennis.com/en/live-streams/

M15 Bressuire: Holger Rune vinder sin 4. professionelle titel

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 7. februar

Billeder (facebook-opslag) Holger Vitus Nødskov Rune (Foto: Sportsfotograf.com) – Finale kl. 1030 på livestream

ATP Cup – Finale (TV 2 Sport X, Tennistv.com)

Rusland vs. Italien – start 0000cet
Andrey Rublev vs. Fabio Fognini
Daniil Medvedev vs. Matteo Berrettini
Double

====

Spilleprogram WTA 500/ATP 250 Melbourne:   http://wtafiles.wtatennis.com/pdf/draws/2021/2032/OP.pdf

WTA 500: Yarra Valley Classic (WTA1) & Gippsland Trophy (WTA2), Grampians Trophy (WTA3)
ATP 250: Great Ocean Road (ATP1) & Murray River Open (ATP2)
WTA 500: TV 2 Play 6 & 7 & 8 (0100->), TV 2 Sport fra (01:30->)
ATP 250: Eurosport, Tennistv

Margaret Court Arena – start 0100
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (6) Garbine Muguruza (ESP) – WTA1
NB 0200: (7) Elise Mertens (BEL) vs. Kaia Kanepi (EST) – WTA2
NB 0400: (3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (8) Daniel Evans (GBR) – ATP2

Court 3 – start 0100cet
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. (6) Anett Kontaveit (EST) – WTA3
(7) Jennifer Brady (USA) vs. Ann Li (USA) – WTA3
NB 0400: (4) Jannik Sinner (ITA) vs. Stefano Travaglia (ITA) – ATP1

====

ATP Challenger – https://livestream.com/atp

Antalya

Center Court – start 1100cet
F: Carlos Taberner (ESP) vs. (2) Jaume (Munar (ESP)

—-

Quimper

Center Court – start 1500cet
F: Brandon Nakashima (USA) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP)

====

ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/

M25 Villena – Livestream

Centre Court – start 1030
(JE) (475) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (414) Gastao Elias (POR)

M15 Nur-Sultan – Livestream

Center Court – start 1300cet
(575) Mats Rosenkranz (GER) vs. (611) Otto Virtanen (FIN)

W15 Manacor – Livestream

Center Court – start 1100cet
F: Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. Suzan Lamens (NED)

M15/W15 Antalya – Livestream C2 & C3

Court 2 – start 0800cet
M: (7) Nuno Borges (POR) vs. Miljan Zekic (SRB)

Court 3 – start 0800cet
W: (4) Miriam Bianca (ROU) vs. Sohyun Park (KOR)

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-5-optakt-til-grand-slam-med-3-wta-500-og-2-atp-250-samt-atp-cup-holger-rune-i-spansk-m25/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, Svenske


WTA Tour – ATP Tour (Uge 5) 

WTA 500, Yarra Valley Classic, Melbourne (1) (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale:
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (6) Garbine Muguruza (ESP) 7-6(3), 6-4

Semifinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (5) Serena Williams (USA) – walkover
(6) Garbine Muguruza (ESP) vs. (8) Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-0

Kvartfinale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Shelby Rogers (USA) 7-5, 2-6, [10-4]
(5) Serena Williams (USA) vs. (13) Danielle Collins (USA) 6-1, 4-6, [10-6]
(8) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (14) Nadia Podoroska (ARG) 4-6, 6-3, [10-4]
(6) Garbine Muguruza (ESP) vs. (2) Sofia Kenin (USA) 6-2, 6-2

1/8-finale
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. (16) Marie Bouzkova (CZE) 6-0, 4-6, 6-3
Shelby Rogers (USA) vs. (7) Petra Martic (CRO) 7-6(1), 6-3
(13) Danielle Collins (USA) vs. (3) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(5), 7-6(3)
(5) Serena Williams (USA) vs. Tsvetana Pironkova (BUL) 6-1, 6-4
==
(8) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Vera Zvonareva (RUS) 7-6(4), 6-7(4), 6-4
(14) Nadia Podoroska (ARG) vs. (4) Petra Kvitova (CZE) 5-7, 6-1, 7-6(7)
(6) Garbine Muguruza (ESP) vs. (11) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-1, 6-2
(2) Sofia Kenin (USA) vs. Jessica Pegula (USA) 5-7, 7-5, 6-2

R32
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-3, 6-3
(16) Marie Bouzkova (CZE) vs. Aliona Bolsova (ESP) 6-3, 6-7(6), 6-2
Shelby Rogers (USA) vs. Rebecca Peterson (SWE) 6-4, 5-7
(7) Petra Martic (CRO) vs. (Alt) Vera Lapko (KAZ) 4-6, 6-3, 6-2

(3) Karolina Pliskova (CZE) vs. Elisabette Cocciaretto (ITA) 6-3, 6-2
(13) Danielle Collins (USA) vs. Nina Stojanovic (SRB) 6-2, 6-1
Tsvetana Pironkova (BUL) vs. (9) Donna Vekic (CRO) 1-6, 6-4, 6-2
(5) Serena Williams (USA) v. Daria Gavrilova (AUS) 6-1, 6-4
==
(8) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-4, 6-0
Vera Zvonareva (RUS) vs. (10) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-4
(14) Nadia Podoroska (ARG) vs. Greet Minnen (BEL) 6-2, 6-4
(4) Petra Kvitova (CZE) vs. Venus Williams (USA) 7-6(6), 7-5

(6) Garbine Muguruza (ESP) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-2, 6-0
(11) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 6-0, 6-3
Jessica Pegula (USA) vs. Mona Barthel (GER) 6-4, 7-5
(2) Sofia Kenin (USA) vs. Camila Giorgi (ITA) 7-5, Ret’d

R64 (udvalgte)
(1) Ashleigh Barty (AUS) – bye
(16) Marie Bouzkova (CZE) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-0

Shelby Rogers (USA) vs. (12) Fiona Ferro (FRA) 6-2, 7-5
Rebecca Peterson (SWE) vs. Maddison Inglis (AUS) 6-2, 6-1
(Alt) Vera Lapko (KAZ) vs. Yaroslava Shvedova (KAZ)  4-6, 6-2, 6-4
(7) Petra Martic (CRO) – bye

(3) Karolina Pliskova (CZE) – bye
(13) Danielle Collins (USA) vs. Ysaline Bonaventure(BEL) 6-3, 6-3

(9) Donna Vekic (CRO) – bye
(5) Serena Williams (USA) – bye
==
(8) Marketa Vondrousova (CZE) – bye
(10) Shuai Zhang (CHN) – bye

(14) Nadia Podoroska (ARG) vs. Francesca Jones (GBR) 6-1, 6-1
(4) Petra Kvitova (CZE) – bye

(6) Garbine Muguruza (ESP) – bye
(11) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Misaki Doi (JPN) 6-1, 6-4

Jessica Pegula (USA) vs. (15) Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-1
(2) Sofia Kenin (USA) – bye

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2026/melbourne-500/2021/order-of-play


WTA 500, Gippsland Trophy, Melbourne (2) (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Finale:
(7) Elise Mertens (BEL) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-4, 6-1

Semifinale:
Kaia Kanepi (EST) vs. (9) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-3, 7-6(6)
(7) Elise Mertens (BEL) vs. (2) Naomi Osaka (JPN) – walkover

Kvartfinale:
(9) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-2, 6-1
Kaia Kanepi (EST) vs. (9) Karolina Muchova (CZE) – walkover
(7) Elise Mertens (BEL) vs. (3) Elina Svitolina (UKR) 6-3, 5-7, [10-6]
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 7-5, 6-1

1/8-finale
(1) Simona Halep (ROU) vs. (16) Laura Siegemund (GER) 6-2, 6-4
(9) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (5) Iga Swiatek (POL) 6-4, 6-2
Kaia Kanepi (EST) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-5, 6-1
(9) Karolina Muchova (CZE) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-2, 4-6, 6-4
==
(7) Elise Mertens (BEL) vs. (12) Caroline Garcia (FRA) 7-6(1), 6-3
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (13) Jelena Ostapenko (LAT) 6-7(4), 6-3, 6-2
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (5) Johanna Konta (GBR) 6-7(4), 7-6(10), 7-6(4)
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Katie Boulter (GBR) 3-6, 6-3, 6-1

R32
(1) Simona Halpe (ROU) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 6-4
(16) Laura Siegemund (GER) vs. Destanee Aiava (AUS) 6-2, 6-2
(9) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 4-6, 6-4, 6-2
(5) Iga Swiatek (POL) vs. Kaja Juvan (SLO) 2-6, 6-2, 6-1

Kaia Kanepi (EST) vs. (4) Aryna Sabalenka (BLR) 6-1, 2-6, 6-1
Daria Kasatkina (RUS) vs. (15) Polona Hercog (SLO) 6-4, 6-3
Jasmine Paolini (ITA) vs. (10) Qiang Wang (CHN) 3-6, 7-5, 6-4
(9) Karolina Muchova (CZE) vs. Catherine McNally (USA) 6-1, 6-1
==
(7) Elise Mertens (BEL) vs. Mayo Hibi (JPN) 6-2, 6-2
(12) Caroline Garcia (FRA) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 6-4
(13) Jelena Ostapenko (LAT) vs.  Danka Kovinic (MNE) 6-4, 7-5
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-1, 6-4

(5) Johanna Konta (GBR) vs. Bernarda Pera (USA) 6-2, 6-3
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 5-7, 6-4, 6-4
Katie Boulter (GBR) vs. (14) Cori Gauff (USA) 3-6, 7-5, 6-2
(2) Naomi Osaka (JPN) vs. Alize Cornet (FRA) 6-2, 6-2

R64 (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) – bye
(16) Laura Siegemund (GER) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-4

(9) Ekaterina Alexandrova (RUS) – bye
(5) Iga Swiatek (POL) – bye

(4) Aryna Sabalenka (BLR) – bye
(15) Polona Hercog (SLO) vs. Magarita Gasparyan (RUS) 2-6, 6-3, 6-3

(10) Qiang Wang (CHN) – bye
(9) Karolina Muchova (CZE) – bye
==
(7) Elise Mertens (BEL) – bye
(12) Caroline Garcia (FRA) vs. Arina Rodionova (AUS) 6-3, 6-4

(13) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Sara Errani (ITA) 4-6, 6-3, 6-1
(3) Elina Svitolina (UKR) – bye

(5) Johanna Konta (GBR) – bye
Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (11) Saisai Zheng (CHN) 3-6, 7-5, 6-4

(14) Cori Gauff (USA) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-3, 6-7(6), 7-6(5)
(2) Naomi Osaka (JPN) – bye

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2029/melbourne-500/2021/order-of-play


WTA 500, Grampians, Melbourne (3) (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play

Semifinale
(6) Anett Kontaveit (EST) vs. (5) Maria Sakkari (GRE) 2-6, 6-3, [11-9]
Ann Li (USA) vs. (7) Jennifer Brady (USA) 7-6(5), 6-7(5), [10-6]

Kvartfinale
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. (8) Angelique Kerber (GER) 6-4, 6-2
(6) Anett Kontaveit (EST) vs. (3) Victoria Azarenka (BLR) – walkover
(7) Jennifer Brady (USA) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 7-6(5), 6-4
Ann Li (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-3, 6-1

1/8-finale
(5) Maria Sakkari (GRE) vs. Leylah Fernandez (CAN) 6-2, 6-2
(8) Angelique Kerber (GER) vs. Ons Jabeur (TUN) 6-4, 6-1
(3) Victoria Azarenka (BLR) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 6-4, 1-6, [11-9]
(6) Anett Kontaveit (EST) vs. Bethanie Mattek-Sands (USA) 7-5, 7-5
==
(7) Jennifer Brady (USA) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-1, 6-4
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (4) Elena Rybakina (KAZ) 4-6, 6-2, [10-6]
Ann Li (USA) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 7-5, 6-3
Sorana Cirstea (ROU) vs. (2) Belinda Bencic (SUI) 7-5, 6-2

R32
(5) Maria Sakkari (GRE) – bye
Leylah Fernandez (CAN) vs. Sloane Stephens (USA) 6-3, 6-1
Ons Jabeur (TUN) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-1, 6-1
(8) Angelique Kerber (GER) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-3, 4-6, 6-3

(3) Victoria Azarenka (BLR) – bye
Yulia Putintseva (KAZ) vs. Georgina Garcia Perez (ESP) 7-6(1), 6-4
Bethanie Mattek-Sands (USA) vs. Barbora Strycova (CZE) 7-6(3), 6-2
(6) Anett Kontaveit (EST) vs. Christina McHale (USA) 6-1, 6-3
==
(7) Jennifer Brady (USA) vs. Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-3, 6-0
Marta Kostyuk (UKR) vs. Gabriela Dabrowski (CAN) 6-0, 6-3
Barbora Krejcikova (CZE) vs. Lauren Davis (USA) 6-4, 4-6, 6-4
(4) Elena Rybakina (KAZ) – bye

Ann Li (USA) vs. Ellen Perez (AUS) 5-3 Ret’d
Veronika Kudermetova (RUS) vs. Heather Watson (GBR) 6-2, 6-2
Sorana Cirstea (ROU) vs. (Alt) Oksana Kalashnikova (GEO) 6-1, 6-1
(2) Belinda Bencic (SUI) – bye

Den komplette schedule findes på https://www.wtatennis.com/tournament/2032/melbourne-500/2021/order-of-play


ATP 250, Great Ocean Road Open, Melbourne (1) (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Tennistv.com, Eurosport/Player

Finale
(4) Jannik Sinner (ITA) vs. Stefano Travaglia (ITA) 7-6(4), 6-4

Semifinale
Stefano Travaglia (ITA) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-4
(4) Jannik Sinner (ITA) vs. (2) Karan Khachanov (RUS) 7-6(4), 4-6, 7-6(4)

Kvartfinale
Thiago Monteiro (BRA) vs. (11) Jordan Thompson (AUS) 6-4, 6-4
Stefano Travaglia (ITA) vs. (3) Hubert Hurkacz (POL) 3-6, 6-3, 6-5
(4) Jannik Sinner (ITA) vs. (7) Miomir Kecmanovic (SRB) 7-6(10), 6-4
(2) Karan Khachanov (RUS) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-7(6), 7-5, 6-3

1/8-finalen
Thiago Monteiro (BRA) vs. Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 7-6(3), 6-3
(11) Jordan Thompson (AUS) vs. Mario Vilella Martinez (ESP) 6-4, 6-4
(3) Hubert Hurkacz (POL) vs. Pablo Cuevas (URU) 7-5, 7-5
Stefano Travaglia (ITA) vs. (8) Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 7-5
==
(7) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Salvatore Caruso (ITA) 7-6(5), 5-7, 7-5
(4) Jannik Sinner (ITA) vs. (13) Aljaz Bedene (SLO) 7-6(6), 6-2
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (6) Reilly Opelka (USA) 7-6(6), 7-6(4)
(2) Karan Khachanov (RUS) vs. Kevin Anderson (RSA) 6-3, 7-6(5)

R32
Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (1) David Goffin (BEL) 6-3, 6-3
Thiago Monteiro (BRA) vs. (Alt) Matthew Ebden (AUS) 6-7(4), 6-4, 6-3
(11) Jordan Thompson (AUS) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 6-4, 3-6, 6-3
Mario Vilella Martinez (ESP) vs. (15) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-5, 6-3

Mikael Torpegaard (DEN) vs. (3) Hubert Hurkacz (POL) 4-6, 3-6
Pablo Cuevas (URU) vs. Robin Haase (NED) 7-5, 6-3
Stefano Travaglia (ITA) vs. (10) Sam Querrey (USA) 6-7(7), 6-3, 6-4
(8) Alexander Bublik (KAZ) vs. Christopher O’Connell (AUS) 7-6(2), 6-7(6), 6-4
==
(7) Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 6-4
Salvatore Caruso (ITA) vs. (9) Tennys Sandgren (USA) 6-4, 6-7(2), 6-1
(13) Aljaz Bedene (SLO) vs. Dane Sweeny (AUS) 6-0, 6-4
(4) Jannik Sinner (ITA) vs. Aleksandar Vukic (AUS) 6-2, 6-4

(6) Reilly Opelka (USA) vs. Sergiy Stakhovsky (UKR) 7-6(8), 6-4
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (PR) Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 3-6, 6-4
Kevin Anderson (RSA) vs. Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6-4, 6-4
(2) Karan Khachanov (RUS) vs. Max Purcell (AUS) 7-6(5), 6-3

R64 (udvalgte)
(1) David Goffin (BEL) – bye
Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. Attila Balazs (HUN) 2-2 Ret’d
(Alt) Matthew Ebden (AUS) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-3, 7-6(6)
Thiago Monteiro (BRA) vs. (15) Vasek Pospisil (CAN) 6-4, 6-4

(11) Jordan Thompson (AUS) vs. Gianluca Mager (ITA) 4-6, 6-4, 6-3
(15) Nikoloz Basilashvili (GEO) – bye

(3) Hubert Hurkacz (POL) – bye
Mikael Torpegaard (DEN) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 6-4, 7-5
Robin Haase (NED) vs. Kimmer Coppejans (BEL) 6-4, 6-3
Pablo Cuevas (URU) vs. (14) Pablo Andujar (ESP) 6-4, 6-2

(10) Sam Querrey (USA) vs Henri Laaksonen (SUI) 4-6, 7-6(5), 6-0
(8) Alexander Bublik (KAZ) – bye
==
(7) Miomir Kecmanovic (SRB) – bye
(9) Tennys Sandgren (USA) vs John-Patrick Smith (AUS) 6-3, 5-7, 6-4

(13) Aljaz Bedene (SLO) vs. Yasutaka Uchiyama (JPN) 7-6(5), 7-6(5)
(4) Jannik Sinner (ITA) – bye

(6) Reilly Opelka (USA) – bye
(PR) Kamil Majchrzak (POL) vs. (12) Laslo Djere (SRB) 6-3, 6-4

Kevin Anderson (RSA) vs. (16) Feliciano Lopez (ESP) 6-4, 7-5
(2) Karan Khachanov (RUS) – bye

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/melbourne/8998/daily-schedule


ATP 250, Murray River Open, Melbourne (2) (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Tennistv

Finale
(8) Daniel Evans (GBR) vs. (3) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-2, 6-3

Semifinale
(8) Daniel Evans (GBR) vs. Jeremy Chardy (FRA) 6-2, 6-2
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Corentin Moutet (FRA) 6-1, 6-2

Kvartfinale
Jeremy Chardy (FRA) vs. (1) Stan Wawrinka (SUI) – walkover
(8) Daniel Evans (GBR) vs. (4) Borna Coric (CRO) 7-5, 7-6(1)
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-6(3), Ret’d
Corentin Moutet (FRA) vs. (2) Grigor Dimitrov (BUL) 7-5, 6-2

1/8-finale
(1) Stan Wawrinka (SUI) vs. Alex Bolt (AUS) 6-4, 4-6, 7-6(5)
Jeremy Chardy (FRA) vs. (6) Taylor Harry Fritz (USA) 6-2, 6-4
(4) Borna Coric (CRO) vs. (13) Nick Kyrgios (AUS) 6-3, 6-4
(8) Daniel Evans (GBR) vs.Marcos Giron (USA) 6-4, 7-6(4)
==
Jiri Vesely (CZE) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-4, 6-2
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Egor Gerasimov (BLR) 3-6, 6-3, 7-6(6)
Corentin Moutet (FRA) vs. James Duckworth (AUS) 7-6(4), 6-4
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Alexei Popyrin (AUS) 6-4, 6-7(5), 6-3

R32
(1) Stan Wawrinka (SUI) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 4-6, 6-3, 6-1
Alex Bolt (AUS) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-4, 6-7(7), 7-5
Jeremy Chardy (FRA) vs. Gilles Simon (FRA) 6-3, 6-4
(6) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Federico Coria (ARG) 6-2, 6-1

(4) Borna Coric (CRO) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 7-5, 6-4
(13) Nick Kyrgios (AUS) vs. Harry Bourchier (AUS) 6-2, 7-5
Marcos Giron (USA) vs. (10) Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-3
(8) Daniel Evans (GBR) vs. Pedro Sousa (POR) 6-3, 7-5
==
Jiri Vesely (CZE) vs. (5) Casper Ruud (NOR) 5-7, 7-6(4), 6-3
Ricardas Berankis (LTU) vs. Jason Kubler (AUS) 7-6(2), 7-5
Egor Gerasimov (BLR) vs. (16) Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 1-6, 6-3
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-3, 6-1

James Duckworth (AUS) vs. (7) Ugo Humbert (FRA) 7-6(6), 6-4
Corentin Moutet (FRA) vs. (12) Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-4, 6-4
Alexei Popyrin (AUS) vs. (15) Tommy Paul (USA) 6-4, 6-3
(2) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Andrew Harris (AUS) 6-3, 6-3

fR64 (udvalgte)

(1) Stan Wawrinka (SUI) – bye
Mackenzie McDonald (USA) vs. (14) Richard Gasquet (FRA) 7-6(2), 7-5

Jeremy Chardy (FRA) vs. (11) Marin Cilic (CRO) 2-6, 6-3, 7-6(8)
Gilles Simon (FRA) vs. Elias Ymer (SWE) 6-4, 6-4
Federico Coria (ARG) vs. Radu Albot (MDA) 7-6(3), 6-4
(6) Taylor Harry Fritz (USA) – bye

(4) Borna Coric (CRO) – bye
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-3, 6-4
Harry Bourchier (AUS) vs. Marc Polmans (AUS) 6-4, 6-4
(13) Nick Kyrgios (AUS) vs. Alexandre Muller (FRA) 3-6, 6-4, 7-6)4)

(10) Adrian Mannarino (FRA) vs. Mikael Ymer (SWE) 7-5, 6-2
Marcos Giron (USA) vs. Michael Mmoh (USA) 6-1, 7-5
Pedro Sousa (POR) vs. Li Tu (AUS) 6-4, 7-6(5)
(8) Daniel Evans (GBR) – bye
==
(5) Casper Ruud (NOR) – bye
Jiri Vesely (CZE) vs. Frederico Ferreira Silva (POR) 6-4, 6-4
Ricardas Berankis (LTU) vs. Sumit Nagal (IND) 6-2, 6-2
Jason Kubler (AUS) vs. (9) Lorenzo Sonego (ITA) 3-6, 6-3, 6-4

(16) Marton Fucsovics (HUN) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-6(8), 6-3
(3) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye

(7) Ugo Humbert (FRA) – bye
(12) Albert Ramos-Vinolas (eSP) vs. (WC) Blake Mott (AUS) 6-2, 6-4

(15) Tommy Paul (USA) vs. Cameron Norrie (GBR) 4-6, 7-6(2), 6-3
(2) Grigor Dimitrov (BUL) – bye

Doubles

R32:
(8) Marcelo Demoliner (BRA)/Santiago Gonzalez (MEX) – bye
Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Bopanna, Rohan (IND) vs. (WC) James Duckworth/Marc Polmans (AUS)

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/melbourne/9428/daily-schedule


ATP Cup, Melbourne (AUS) – Hard Court
Tidsforskel: cet +10 timer

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current/melbourne/9428/daily-schedule

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/TV 2 Play 4 og 5

Finale

Rusland vs. Italien 2-0
Andrey Rublev vs. Fabio Fognini 6-1, 6-2
Daniil Medvedev vs. Matteo Berrettini 6-4, 6-2


Semifinale

Tyskland vs. Rusland 1-2
Jan-Lennard Struff vs. Andrey Rublev 6-3, 1-6, 2-6
Alexander Zverev vs. Daniil Medvedev 6-3, 3-6, 5-7
K. Krawietz/Struff vs. E. Donskoy/A. Karatsev 6-3, 7-6(2)

Italien vs. Spanien 3-0
Fabio Fognini vs. Roberto Bautista Agut 6-1, 1-6, 6-4
Matteo Berrettini vs. Pablo Carreno Busta 6-3, 7-5
S. Bolelli/A. Vavassori vs. Carreno Busta/M. Granollers – Not Played


Group A
Tyskland 2-0 (4-2)
Serbien 1-1 (3-3)
Canada 0-2 (2-4)

Serbien vs. Canada 2-1
Dusan Ljaovic vs. Milos Raonic 3-6, 4-6
Novak Djokovic vs. Denis Shapovalov 7-5, 7-5
Djokovic/Filip Krajinovic vs. Raonic/Shapovalov 7-5, 7-6(4)

Tyskland vs. Canada 2-1
Jan-Lennard Struff vs. Milos Raonic 7-6(4), 7-6(2)
Alexander Zverev vs. Denis Shapovalov 6-7(5), 6-3, 7-6(4)
K. Krawietz/Struff vs. S. Diez/P. Polansky 6-7(4), 7-6(7), [3-10]

Serbien vs. Tyskland 1-2
Dusan Ljaovic vs. Jan-Lennard Struff 6-3, 3-6, 4-6
Novak Djokovic vs. Alexander Zverev 6-7(3), 6-2, 7-5
N. Cacic/Djokovic vs. Struff/A. Zverev 6-7(4), 7-5, [7-10]


Group B
Spanien 2-0 (5-1)
Australien 1-1 (2-4)
Grækenland 0-3 (2-4)

Spanien vs. Australien 3-0
Roberto Bautista Agut vs. Alex de Minaur 4-6, 6-4, 6-4
Pablo Carreno Bustal vs. John Millman 6-2, 6-4
Carreno Busta/Marcel Granollers vs. John Peers/Luke Saville 6-4, 7-5

Grækenland vs. Australien 1-2
Michael Pervolarikis vs. John Millman 2-6, 3-6
Stefanos Tsitsipas vs. Alex de Minaur 6-3, 7-5
M. Pervolarakis/S. Tsitsipas vs. J. Peers/L. Saville 3-6, 6-4, [5-10]

Spanien vs. Grækenland 2-1
Pablo Carreno Busta vs. Michael Pervolarikis 6-3, 6-4
Roberto Bautista Agut vs. Stefanos Tsitsipas 5-7, 5-7
Carreno Busta/M. Granollers vs. Kalovelonis/Tsitsipas 0-1


Group C
Italien 2-0 (4-2)
Frankrig 1-1 (3-3)
Østrig 0-2 (2-4)

Østrig vs. Italien 1-2
Dennis Novak vs. Fabio Fognini 6-3, 6-2
Dominic Thiem vs. Matteo Berrettini 2-6, 4-6
Novak/Thiem vs. Fognini/Berettini 1-6, 4-6

Italien vs. Frankrig 2-1
Fabio Fognini vs. Benoit Paire 6-1, 7-6(2)
Matteo Berrettini vs. Gael Monfils 6-4, 6-2
S. Bolelli/A. Vavassori vs. N. Mahut/E. Roger-Vasselin 3-6, 4-6

Østrig vs. Frankrig 1-2
Dennis Novak vs. Nicolas Mahut 6-7(2), 2-6
Dominic Thiem vs. Benoit Paire 6-1, 0-0
Oswald/Weissborn vs. N. Mahut/E. Roger-Vasselin 3-6, 3-6


Group D
Rusland 2-0 (4-2)
Japan 0-1 (1-2)
Argentina 0-1  (1-2)

Rusland vs. Argentina 2-1
Andrey Rublev vs. Guido Pella 6-1, 6-2
Daniil Medvedev vs. Diego Schwartzman 7-5, 6-2
Aslan Karatsev/Rublev vs. Maximo Gonzalez/Horacio Zeballos 4-6, 6-7(4)

Rusland vs. Japan 2-1
Andrey Rublev vs. Yoshihito Nishioka 6-1, 6-3
Daniil Medvedev vs. Kei Nishikori 6-2, 6-4
E. Donskoy/A. Karatsev vs. B. McLachlan/Y. Nishioka 6-4, 3-6, [10-12]

Argentina vs. Japan – lørdag 0730cet
Guido Pella vs. Yoshihito Nishioka 6-3, 7-6(4)
NB 0900: Diego Schwartzman vs. Kei Nishikori
Double


ATP Challenger (uge 5)

Livestream/ATP

Club Megasaray Open, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Finale
(143) Carlos Taberner (ESP) vs. [2] (110) Jaume Munar (ESP) 6-4, 6-1

Semifinale
(143) Carlos Taberner (ESP) vs. (258) Tomas Martin Etcheverry (ARG) 7-5, 6-2
[2] (110) Jaume Munar (ESP) vs. (165) Alessandro Gianessi (ITA) 6-0, 2-0 Ret’d

Kvartfinale
(143) Carlos Taberner (ESP) vs. [6] (126) Facundo Bagnis (ARG) 6-3, 7-6(0)
(258) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. (137) Leonardo Mayer (ARG) 6-3, 6-4
(165) Alessandro Gianessi (ITA) vs. (169) Alejandro Tabilo (CHI) 5-7, 7-5, 6-1
[2] (110) Jaume Munar (ESP) vs. [5] (125) Jozef Kovalik (SVK) 7-5, 6-7(3), 6-1

1/8-finale
(143) Carlos Taberner (ESP) vs. (162) Emilio Gomez (ECU) 6-0, 6-7(5), 6-1
[6] (126) Facundo Bagnis (ARG) vs. (167) Dmitry Popko (KAZ) 6-1, 6-2
(258) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. [4] (118) Thiago Seyboth Wild (BRA) 6-2, 3-6, 6-4
(137) Leonardo Mayer (ARG) vs. (Q) (285) Akira Santillan (AUS) 7-6(4), 6-2
==
(165) Alessandro Gianessi (ITA) vs. (147) Mohamed Safwat (EGY) 6-3, 6-4
(169) Alejandro Tabilo (CHI) vs. [3] (115) Daniel Elahi Galan (COL) 2-6, 6-4, 6-4
[5] (125) Jozef Kovalik (SVK) vs. (155) Tallon Griekspoor (NED) 6-1, 6-2
[2] (110) Jaume Munar (ESP) vs. (190) Ramkumar Ramanathan (IND) 6-4, 7-5

R32 (udvalgte)
(143) Carlos Taberner (ESP) vs. [1] (92) Joao Sousa (POR) 6-1, 6-4
[6] (126) Facundo Bagnis (ARG) vs. (WC) (572) Marsel Ilhan (TUR) 6-3, 6-4

[4] (118) Thiago Seyboth Wild (BRA) vs. (154) Lorenzo Giustino (ITA) 6-4-6-3
(137) Leonardo Mayer (ARG) vs. [7] (129) Lorenzo Musetti (ITA) 6-4, 6-3
==
(165) Alessandro Gianessi (ITA) vs. [8] (132) Daniel Altmaier (GER) 7-6(2), 6-2
[3] (115) Daniel Elahi Galan (COL) vs. (SE) (226) Tommy Robredo (ESP) 6-2, 5-7, 6-0

[5] (125) Jozef Kovalik (SVK) vs. (SE) (219) Cem Ilkel (TUR) 6-3, 6-1
[2] (110) Jaume Munar (ESP) vs. (WC) (383) Ergi Kirkin (TUR) 6-3, 6-3

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current-challenger/antalya/9432/daily-schedule


Open Quimper Bretagne Occidentale, Quimper (FRA) – Hardcourt

Finale
(163) Brandon Nakashima (USA) vs. (153) Bernabe Zapata Miralles (ESP)

Semifinale
(163) Brandon Nakashima (USA) vs. (200) Lukas Lacko (SVK) 4-6, 7-5, 7-5
(153) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (151) Peter Gojowczyk (GER) 6-2, 6-1

Kvartfinale
(163) Brandon Nakashima (USA) vs. (209) Maximilian Marterer (GER) 6-7(1), 6-2, 6-4
(200) Lukas Lacko (SVK) vs. [8] (136) Federico Gaio (ITA) 6-3, 7-5
(151) Peter Gojowczyk (GER) vs. (210) Maxime Janvier (FRA) 6-4, 6-2
(153) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (Q) (236) Tobias Kamke (GER) 6-2, 6-2

1/8-finale
(209) Maximilian Marterer (GER) vs. (174) Thomas Fabbiano (ITA) 6-3, 6-2
(163) Brandon Nakashima (USA) vs. (Q) Evan Furness (FRA) 6-7(2), 6-3, 6-1
(200) Lukas Lacko (SVK) vs. (WC) (741) Arthur Cazaux (FRA) – walkover
[8] (136) Federico Gaio (ITA) vs. Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-4, 3-6, 7-6(6)
==
(151) Peter Gojowczyk (GER) vs. [7] (135) Arthur Rinderknech (FRA) 7-5, 6-7(2), 6-3
(210) Maxime Janvier (FRA) vs. (LL) Daniel Masur (GER) 7-6(6), 6-2
(153) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. (146) Benjamin Bonzi (FRA) 3-6, 7-5, 6-3
(Q) (236) Tobias Kamke (GER) vs. [2] (74) Lucas Pouille (FRA) 6-2, 6-7(3), 6-2

R32 (udvalgte)
(174) Thomas Fabbiano (ITA) vs. [1] (53) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 3-6, 1-1 Ret’d
(Q) Evan Furness (FRA) vs. [6] (119) Antoine Hoang (FRA) 6-3, 6-4

(200) Lukas Lacko (SVK) vs. (Q) (214) Mathias Bourgue (FRA) 6-2 6-2
[8] (136) Federico Gaio (ITA) vs. (164) Hugo Gaston (FRA) 7-6(5), 6-4
==
[7] (135) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (148) Jurij Rodionov (AUT) 6-4, 1-6, 6-1
(LL) Daniel Masur (GER) vs. [4] (111) Gregoire Barrere (FRA) 6-4, 7-5

(153) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. [5] (116) Denis Kudla (USA) 6-2, 6-3
[2] (74) Lucas Pouille (FRA) vs. (172) Yannick Maden (GER) 7-5, 4-6, 6-2

Den komplette schedule findes på https://www.atptour.com/en/scores/current-challenger/quimper/9454/daily-schedule


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (5)

M25, Villena (ESP) – Hardcourt

Livestream: Center Court & Court 11

Finale – søndag
(JE) (475) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (414) Gastao Elias (POR) 6-3, 2-6, 1-6

Semifinale
(414) Gastao Elias (POR) vs. [4] (310) Jenson Brooksby (USA) 6-0, 6-2
(JE) (475) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (WC) (665) Emilio Nava (USA) 6-7(9), 6-1, 6-4

Kvartfinale
(414) Gastao Elias (POR) vs. (393) Dan Added (FRA) 6-2, 6-0
[4] (310) Jenson Brooksby (USA) vs. [8] (354) Jiri Lehecka (CZE) 6-0, 4-6, 7-5
(JE) (475) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (365) Jonas Forejtek (CZE) 6-4, 6-2
(WC) (665) Emilio Nava (USA) vs. (387) Antoine Escoffier (FRA) 7-6(3), 3-6, 6-1

1/8-finale
(393) Dan Added (FRA) vs. (Q) 602 Imanol Lopez Morillo (ESP) 6-3, 6-0
(414) Gastao Elias (POR) vs. [6] (346) Tim Van Rijthoven  (NED) 6-3, 7-5
[4] (310) Jenson Brooksby (USA) vs. (Q) (521) Inigo Cervantes (ESP) 6-2, 6-4
[8] (354) Jiri Lehecka (CZE) vs. (386) Michael Geerts (BEL) 6-1, 6-2
==
(JE) (475) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [5] (339) Jelle Sels (NED) 2-6, 6-0, 6-3
(365) Jonas Forejtek (CZE) vs. [3] (314) Alex Molcan (SVK) 1-6, 6-4, 6-2
(WC) (665) Emilio Nava (USA) vs. [7] (348) Alessandro Bega (ITA) 6-3, 6-2
(387) Antoine Escoffier (FRA) vs. (360) Pablo Vivero Gonzalez (ESP) 6-4, 5-7, 6-3

R32
(Q) 602 Imanol Lopez Morillo (ESP) vs. (Q) (719) Benjamin Winther Lopez (ESP) 3-6, 7-6(2), 6-3
(393) Dan Added (FRA) vs. (LL) (667) Arjun Kadhe (IND) 6-3, 6-4
(414) Gastao Elias (POR) vs. (WC) Tristan Sarap (USA) 6-0, 6-0
[6] (346) Tim Van Rijthoven  (NED) vs. (420) Sebastian Fanselow (GER) 6-4, 7-6(4)

[4] (310) Jenson Brooksby (USA) vs. (Q) (459) Lucas Gerch (GER) 6-3, 7-6(4)
(Q) (521) Inigo Cervantes (ESP) vs. (Q) (581) Ben Patael (ISR) 7-5, 6-7(6), 6-3
(386) Michael Geerts (BEL) vs. (1057) Diego Augusto Barreto Sanchez (ESP) 6-3, 6-2
[8] (354) Jiri Lehecka (CZE) vs. (Q) Vicente Moratalla (ESP) 6-2, 7-6(3)
==
[5] (339) Jelle Sels (NED) vs. (Q) (1731) Javier Molino (ESP) 6-1, 6-4
(JE) (475) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (395) Carlos Gimeno Valero (ESP) 3-6, 6-2, 6-1
(365) Jonas Forejtek (CZE) vs. (Q) (909) Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA) 6-1, 7-5
[3] (314) Alex Molcan (SVK) vs. (653) Carlo Sanchez Jover (ESP) 6-4, 6-4

[7] (348) Alessandro Bega (ITA) vs. (398) Vitaliy Sachko (UKR) 6-4, 4-6, 7-6(5)
(WC) (665) Emilio Nava (USA) vs. (357) Baptiste Crepatte (FRA) 6-3, 6-2
(360) Pablo Vivero Gonzalez (ESP) vs. (LL) (1652) Lluc Mir Anglada (ESP) 6-2, 6-0
(387) Antoine Escoffier (FRA) vs. [2] (291) Roberto Ortega-Olmedo (ESP) 7-5, 6-2


M15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer


M15, Monastir (TUN) – Hardcourt

 


M15, Nur-Sultan (KAZ) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

Livestream: Center Court & Show Court 1

Finale: (611) Otto Virtanen (FIN) vs. (575) Mats Rosenkranz (GER) 7-5, 6-3

Semifinale
(575) Mats Rosenkranz (GER) vs. (599) Aleksandre Metreveli (GEO) 5-7, 6-2, 6-4
(611) Otto Virtanen (FIN) vs. (644) Michal Dembek (POL) 3-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale
(689) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (575) Mats Rosenkranz (GER) 3-6, 6-7(3)
(599) Aleksandre Metreveli (GEO) vs. [6] (523) Riccardo Balzerani (ITA) 6-4, 3-6, 7-6(5)
(611) Otto Virtanen (FIN) vs. (813) Matteo Donati (ITA) 6-2, 6-4
(644) Michal Dembek (POL) vs. (634) Wojciech Marek (POL) 6-1, 6-4

1/8-finale (udvalgte)
(689) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [1] (379) Denis Yevseyev (KAZ) 6-7(7), 6-3, 7-6(2)
(611) Otto Virtanen (FIN) vs. [3] (438) Patrick Niklas-Salminen (FIN) 6-2, 6-3

R32
[1] (379) Denis Yevseyev (KAZ) vs. (JR) Woobin Shin (KOR) 6-1, 6-4
(689) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (JR) (2320) Igor Kudriashov (RUS) 6-4, 7-5

(611) Otto Virtanen (FIN) vs. (Q) (1276) Oscar Weightman (GBR) 6-2, 6-2
[3] (438) Patrick Niklas-Salminen (FIN) vs. (Q) (1590) Francesco Maestrelli (ITA) 6-3, 6-2

Doubles

1/8-finale: Eric Vanshelboim (UKR)/Dominik Palan (CZE) vs. Yan Bondarevskiy (RUS)/Aleksei Khomich (BLR) 6-3, 3-6, [9-11]


M15, Sharm El Sheikh (EGY) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time


M15, St. Petersburg (RUS) – Grus
Tidsforskel: cet +1 time

<< tilbage


ITF Women (5)


W15, Antalya (TUR) – Grus
Tidsforskel: cet +2 timer

Finale: [4] (379) Miriam Bulgaru (ROU) vs. (504) Sohyun Park (KOR) 6-2, 6-3


W15, Manacor (ESP) – Hardcourt

Livestream: Court 1 og 2

Finale:
(623) (JR) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. [7] (483) Suzan Lamens (NED) 6-3, 6-2

Semifinale:
(623) (JR) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. (491) Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 6-1, 7-6(1)
[7] (483) Suzan Lamens (NED) vs. (538) Maria Gutierrez Carrasco (ESP) 7-5, 4-6, 6-1

Kvartfinale:
(623) (JR) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. (JR) (1190) Alexandra Eala (PHI) 6-2, 6-3

1/8-finale:
(JR) (1190) Alexandra Eala (PHI) vs. (Q) (1121) Silvia Ambrosio (GER) 7-6(3), 1-6, 6-3
(1051) Olga Helmi (DEN) vs. (623) (JR) Oksana Selekhmeteva (RUS) 4-6, 5-7

R32:
(Q) (1121) Silvia Ambrosio (GER) vs. [1] (316) Margot Yerolymos (FRA) 6-4, 6-3
(JR) (1190) Alexandra Eala (PHI) vs. (615) Ana Lantiguea De La Nuez (ESP) 6-0, 6-2
(623) (JR) Oksana Selekhmeteva (RUS) vs. (Q) (1140) Rachel Gailis (USA) 6-1, 7-6(5)
(1051) Olga Helmi (DEN) vs. [5] (452) Rosa Vicens Mas (ESP) 6-4, 7-5

Q32: Clarine Lerby (NED) vs. [2] (629) Karman Thandi (IND) 6-2, 2-6, [8-11]

Doubles

Kvartfinale: Helmi/Gailis vs. (1) Ekaterina Yashina (RUS)/Camilla Rosatello (ITA)
1/8-finale: Olga Helmi (DE)/Rachel Gailis (USA) vs. Irys Ekani/Alice Robbe (FRA) 6-3, 6-2


W15, Monastir (TUN) – Hardcourt

 


W15, Shymkent (KAZ) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time


W15, Sharm El Sheikh (EGY) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

<< tilbage


ITF Junior (uge 5)

Grade 5, Islamabad (PAK) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +4 timer

Kvartfinale: [6] (989) Yakup Uzunel (DEN) vs. [1] (496) Birtan Duran (TUR) 1-6, 1-6
1/8-finale: [6] (989) Yakup Uzunel (DEN) vs. (1445) Aoi Ooka (JPN) 7-6(2), 6-0
R32: [6] (989) Yakup Uzunel (DEN) vs. (LL) Kashan Umar Khalil (PAK) 6-3, 6-1

Doubles

Semifinale: Uzunel/Holder vs. (2) Sam Kydd Baumgartner (SUI)/Birtan Duran (TUR) 2-6, 1-6
Kvartfinale: Uzunel/Holder vs. (4) Hamid Israr Gul/Sami Zeb Khan (PAK) 6-1, 4-6, [10-6]
1/8-finale: Yakup Uzunel (DeN)/Carl Holder (FRA) vs. Abdul Hanan/Faizan Fayyaz (PAK) 6-4, 6-1


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 5)


WTA Challenger/125K 

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Mexico vs. Bulgarien
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 16-17. april 2021 (opr. 5-6. februar 2021)

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I 2022


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm