I de kommende uger er der toptennis fra Australien med store turneringer både før og efter Grand Slam turneringen Australian Open

Da de spillere, som befinder sig i Australien for at kunne deltage i årets første Grand Slam turnering Australian Open, gennemfører 2 uger karantæne eller total isolation, har der hverken været gennemført ATP- eller WTA-turneringer, og derfor er top 100 på begge ranglister uændret ved den seneste opdatering 25. januar.

Det var oprindeligt planen, at der ugen før Australian Open gennemføres 2 WTA 500 turneringer, men det er efterfølgende besluttet at gennemføre en tredje WTA 500 turnering – Grampians Trophy (Mel3) – med 28 deltagere i single med den intention, at de spillere, der har været pålagt total isolation får mulighed for at konkurrere på lige vilkår sammenlignet med dø øvrige spillere, som trods karantæne har haft mulighed for at tilbringe tid på træningsbanen.

I WTA-sektionen herunder fremgår, hvordan spillerne fra top 100 er fordelt på de 3 turneringer, som alle gennemføres uden kvalifikation.
Både Yarra Valley Classic (Mel1) og Gippsland Trophy (Mel2) gennemføres med 54 deltagere.

Mange af de spillere, der i den første uge af Australian Open risikerer at blive sendt ud af turneringen, har tilmeldt sig en WTA 250 turnering, som gennemføres samtidig med 2. uge af Grand Slam turneringen, og mange har desuden tilmeldt sig en WTA 500 turnering, som afvikles ugen derefter i Adeleide, hvor mange af de tilmeldte er gengangere fra førnævnte Grampians Trophy.

Herunder en oversigt med de turneringer, som kan følges fra down under i de kommende uger.

Melbourne 1 WTA 500 31.1.21 6.2.21 TV 2 Sport
Melbourne 2 WTA 500 31.1.21 6.2.21 TV 2 Sport
Melbourne 1 ATP 250 1.2.21 7.2.21 Eurosport
Melbourne 2 ATP 250 1.2.21 7.1.21 Eurosport
Melbourne ATP Cup 2.2.21 6.2.21 TV 2 Sport X
Melbourne 3 WTA 500 3.2.21 7.2.21 TV 2 Sport
Melbourne Grand Slam 8.2.21 21.2.21 Eurosport
Melbourne WTA 250 13.2.21 19.2.21 TV 2 Sport
Adelaide WTA 500 21.2.21 27.2.21 TV 2 Sport

Udover de kampe, som vises på TV kanalerne TV 2 Sport, Sport X og Eurosport 1 og 2, kan flere kampe følges på Eurosport Player, som dækker alle baner ved Australian Open, og ved turneringer på TV 2 Sport/Sport X bliver der supplerende dækning på TV 2 Play.

Planlægningen medfører at samtlige WTA-turneringer indtil uge 8 afvikles i Australien, og derfor er de alternative muligheder for de spillere – herunder Clara Tauson – som ikke kvalificerede sig til Australian Open, at deltage i ITF Women’s World Tennis Tour, hvor der ikke er planlagt turneringer i højere kategorier end W25, hvor en titel indbringer 50 WTA-point.

Da Clara vandt titlen i sidste uge ved W25 i Fujairah, vil de nuværende 480 point blive forøget med 50, men når 16. bedste resultat på 6 point fratrækkes, vil hun nå op på 524 point, som formentlig medfører et beskedent avancement på 7 pladser til no. 144.
Clara optjener ikke yderligere point fra W60-turneringen i Andrezieux-Boutheon, hvor sejren i 1. runde udløser 8 point, men da hendes 16. bedste resultat er 9 point, kommer de ikke til at tælle med.

Clara forventes i uge 6 at deltage i W25 Grenoble, og hun er på Accecptancelisten til W25 i både Altenkirchen (1. pri) og Orlando (2. pri), men selvom hun eventuelt sikrer sig en titel mere – eller to – skal der stadig mange point ind på kontoen for at nå top 100, hvor der mindst kræves 760 point, og derfor kan vejen til top 100 blive både lang og trang, med mindre hun får mulighederne og leverer gode resultater i nogle af de kommende WTA-turneringer, der følger efter turneringerne i Australien.

Tennis Andrézieux-Bouthéon 27 janvier 2021
Photo Le Progrès/Yves SALVAT – Clara Tauson

Hos mændene gennemføres ugen før Australian Open 2 ATP 250 turneringer i Melbourne, hvor Mikael Torpegaard er med i Great Ocean Open, hvor også Frederik Løchte deltager i double, og begge er desuden med i Australian Open.
Eurosport bekræfter, at de vi prioritere kampe med dansk deltagelse.

I modsætning til WTA er der ikke planlagt ATP-turneringer i Australien i forlængelse af Grand Slam turneringen, hvorimod der i uge 8 er planlagt ATP 250 turneringer i Cordoba, Montpellier og Singapore.
De forventede deltagere fra top 100 fremgår i ATP-sektionen herunder.

Pressemøde
Foto: Georg Beyer Clausen – Mikael Torpegaard, Holger Vitus Nødskov Rune, Frederik Løchte Nielsen

Holger Vitus Nødskov Rune fik på den seneste rangliste pr. 25. januar godskrevet 6 point fra finalen ved W15 i Manacor, hvorved han er avanceret til no. 458 med 81 point, og ved den næste opdatering 1. februar medregnes yderligere 10 point efter W15 titlen i Bressuire, hvor der dog skal fratrækkes et enkelt point, som er hans 18. bedste, og derved vil Holger være ca. no. 434 med 90 point.

De umiddelbare muligheder for Holger på kort sigt er en M25 turnering i uge 5 i Villenna i Spanien og M15 uge 6 i Grenoble, hvor Clara som nævnt er tilmeldt i W25, og Holger er på Acceptance-listerne i uge 7 ved både Sharm El Sheikh og Altanya, men hvis der dukker en mulighed op for wildcard til ATP og/eller Challenger er han klar til at ændre planer med kort varsel.

Holger fortæller i dette interview med born4tennis bl.a. om, hvor svært det er at få wildcard for en spiller fra Danmark, som ikke selv arrangerer turneringer, og han svarer desuden på, hvordan corona pandemien har påvirket planerne.

 

Vis dette opslag på Instagram

 

Et opslag delt af @born4tennis_

De begrænsede antal ITF-turneringer som følge af corona situationen har samtidig medført, at deltagerne i de fleste turneringer er højere rangeret, end det normalt er tilfældet, hvilket Olga Helmi oplevet konsekvensen af, da hun i de seneste 2 uger har deltaget i kvalifikationen til W15 i Manacor på Mallorca.
Før nedlukningen i foråret 2020 rakte Olgas rangering som regel automatisk til direkte adgang til hovedturneringen i de fleste W15-turneringer, men i begge førnævnte turneringer er Olga allerede i kvalifikationen sendt ud af top 600-650 spillere, som inden corona nedlukningen kunne være seedet i hovedturneringen.

Acceptance-listerne for de næste 2 W15 turneringer i Manacor og Villena tyder på, at Olga igen kan møde spillere med tilsvarende rangering i kvalifikationen for at slippe videre til hovedturneringen.

Tilføjelse: Olga har fået wildcard til hovedturneringen, hvor hun i 1. runde møder 5. seedede no. 452 Rosa Vicens Mas (ESP).

Olga Helmi og Thierry Guardiola
Foto: Sportsfotograf.com. – Olga Helmi

Ranglisterne herunder bliver opdateret, når de nye ranglister pr. 1. februar offentliggøres.


Entry deadlines: GS, WTA: 6 uger, Kval GS: 4 uger, WTA 125K og Kval WTA: 3 uger
Uge 05/1.2: WTA 500 Mel1 & Mel2 & Mel3, W15 Antalya & Manacor & Sharm El Sheikh & Monastir & Shymkent
Uge 06/8.2: GS AO Melbourne, W25 Grenoble & Potchefstroom 1,
W15 Antalya & Sharm El Sheikh & Monastir & Shymkent & Villena
Uge 07/15.2: GS AO Melbourne, WTA 250 Melbourne, W25 Altenkirchen & Potchefstroom 2,
W15 Antalya  & Monastir & Sharm El Sheikh
Uge 8/22.2: WTA 500 Adelaide,  W15 Antalya & Monastir & Moscow & Sharm El Sheikh
Uge 09/1,3; WTA 500 Doha WTA 250 Lyon
Uge 10/8.3: WTA 1000 Dubai, WTA 250 Guadalajara

Links til WTA Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Tennisforum.com

WTA top 100 – pr. 1. februar 2021 (uændret top 100)

Rk Spiller Point UTR U05   U06 U07 U08 U09 U10
1 Ashleigh Barty 8717 Mel1 AO Dub
2 Simona Halep 7255 Mel2 AO Dub
3 Naomi Osaka 5780 Mel2 AO
4 Sofia Kenin 5760 Mel1 AO Dub
5 Elina Svitolina 5260 Mel2 AO Dub
6 Karolina Pliskova 5205 Mel1 AO Dub
7 Aryna Sabalenka 4580 Mel2 AO Dub
8 Bianca Andreescu 4555 Mel3 AO Adel Dub
9 Petra Kvitova 4516 Mel1 AO Dub
10 Kiki Bertens 4505 Dub
11 Serena Williams 4080 Mel1 AO
12 Belinda Bencic 4010 Mel3 AO Mel Adel Dub
13 Victoria Azarenka 3426 Mel3 AO Adel Dub
14 Johanna Konta 3152 Mel2 AO Mel Adel
15 Garbiñe Muguruza 3016 Mel1 AO Mel Dub
16 Madison Keys 2962 Dub
17 Iga Swiatek 2960 Mel2 AO Mel Adel Dub
18 Petra Martic 2850 Mel1 AO Mel Adel Dub
19 Elena Rybakina 2696 Mel3 AO Mel Adel Dub
20 Elise Mertens 2650 Mel2 AO Mel Adel Dub
21 Marketa Vondrousova 2538 Mel1 AO Mel Adel Dub
22 Maria Sakkari 2405 Mel3 AO Adel Dub
23 Anett Kontaveit 2330 Mel3 AO Adel Dub
24 Jennifer Brady 2320 Mel3 AO Mel Adel Dub
25 Angelique Kerber 2271 Mel3 AO Dub
26 Alison Riske 2256 Mel3 AO Mel Adel Dub
27 Karolina Muchova 2036 Mel2 AO Dub
28 Yulia Putintseva 2015 Mel3 AO Mel Adel Dub
29 Dayana Yastremska 1925 AO? Mel? Adel?
30 Ons Jabeur 1908 Mel3 AO Mel Dub
31 Amanda Anisimova 1905 Dub
32 Donna Vekic 1880 Mel1 AO Mel Adel Dub
33 Ekaterina Alexandrova 1775 Mel2 AO Mel Adel Lyon Dub
34 Qiang Wang 1706 Mel2 AO Mel Dub
35 Shuai Zhang 1693 Mel1 AO Mel Dub
36 Veronika Kudermetova 1680 Mel3 AO Mel Dub
37 Svetlana Kuznetsova 1631 Mel3 AO Mel Dub
38 Barbora Strycova 1630 Mel3 AO Mel Dub
39 Anastasia Pavlyuchenkova 1630 Mel1 AO Mel Dub
40 Sloane Stephens 1573 Mel3 AO Mel Gua
41 Magda Linette 1573 Dub
42 Saisai Zheng 1510 Mel2 AO Mel Dub
43 Fiona Ferro 1497 Mel1 AO Mel Lyon Dub
44 Caroline Garcia 1495 Mel2 AO Lyon Dub
45 Jelena Ostapenko 1485 Mel2 AO Mel Dub
46 Danielle Collins 1475 Mel1 AO Mel Dub
47 Nadia Podoroska 1407 Mel1 AO Mel Lyon Gua
48 Cori Gauff 1364 Mel2 AO Mel Lyon
49 Polona Hercog 1335 Mel2 AO Mel Lyon Dub
50 Kristina Mladenovic 1335 Mel1 AO Mel Lyon Alt
51 Laura Siegemund 1331 Mel2 AO Mel Alt
52 Marie Bouzkova 1314 Mel1 AO Mel Gua
53 Alizé Cornet 1290 Mel2 AO Mel Lyon Alt
54 Anastasija Sevastova 1288 Mel1 AO Mel Alt
55 Rebecca Peterson 1255 Mel1 AO Mel
56 Patricia Maria Tig 1229 Mel2 AO Mel Alt
57 Jil Teichmann 1206 Mel2 AO Mel
58 Heather Watson 1156 Mel3 AO Mel
59 Katerina Siniakova 1135 Mel3 AO Mel
60 Shelby Rogers 1134 Mel1 AO Mel Lyon
61 Anna Blinkova 1114 Mel3 AO Mel Gua
62 Sara Sorribes Tormo 1110 Mel2 AO Me.Q Gua
63 Bernarda Pera 1105 Mel2 AO Mel
64 Jessica Pegula 1103 Mel1 AO Me.Q
65 Alison Van Uytvanck 1095 Mel1 AO Me.Q Lyon
66 Barbora Krejcikova 1071 Mel3 AO Me.Q
67 Paula Badosa 1044 Mel3 AO Me.Q Lyon
68 Su-Wei Hsieh 1035 Mel1 AO Me.Q
69 Ajla Tomljanovic 1035 Mel2 AO Me.Q
70 Kristyna Pliskova 1020 Mel1 AO Me.Q
71 Daria Kasatkina 1010 Mel2 AO
72 Sorana Cirstea 999 Mel3 AO Me.Q Lyon
73 Nao Hibino 973 Mel2 AO Me.Q Gua
74 Arantxa Rus 971 Mel1 AO Me.Q Lyon Gua
75 Lauren Davis 967 Mel3 AO Me.Q
76 Camila Giorgi 958 Mel1 AO Me.Q Lyon
77 Danka Kovinic 942 Mel2 AO Me.Q? Gua
78 Marta Kostyuk 934 Mel3 AO Lyon
79 Irina-Camelia Begu 932 Mel2 AO Me.Q
80 Venus Williams 929 Mel1 AO
81 Zarina Diyas 928 Mel2 AO Me.A Lyon
82 Christina Mchale 909 Mel3 AO Me.A Lyon
83 Madison Brengle 906 Mel1 AO Me.A
84 Misaki Doi 896 Mel1 AO Me.A
85 Carla Suárez Navarro 881
86 Martina Trevisan 879 Mel2 AO
87 Kirsten Flipkens 878 Mel1 AO Lyon
88 Tamara Zidansek 840 Mel2 AO Gua
89 Leylah Annie Fernandez 838 Mel3 AO Gua
90 Aliaksandra Sasnovich 838 Mel2 AO Lyon
91 Taylor Townsend 836
92 Lin Zhu 830 Mel1 AO
93 Ana Bogdan 805 Mel1 AO
94 Kaia Kanepi 804 Mel2 AO
95 Varvara Gracheva 798 Mel1 AO Lyon Gua
96 Yafan Wang 795 Mel2 AO
97 Jasmine Paolini 785 Mel2 AO Gua
98 Viktoria Kuzmova 775 Mel1 AO Lyon
99 Ann Li 767 Mel3 AO
100 Nina Stojanovic 761 Mel1 AO Alt Gua
101 Anastasia Potapova 759 Mel2 AO
102 Andrea Petkovic 750 Mel2 AO
144 Clara Tauson 524 12,43 Gren Altenk Poitiers Lyon.Q?
1006 Sofia Samavati 14 10,62
1059 Olga Helmi 12 10,70 Mana Villen.Q Sharm.Q Sharm.Q
1243 Olivia Gram 6 9,61 Mona.Q5 Mona.A1
1273 Elena Jamshidi 5 9,65 Sharm.WC Sharm.Q Sharm.Q
Karen Barritza 11,27
Emilie Francati 11,08
Maria Jespersen 11,05
Johanne Christine Svendsen 10,70
Rebecca Munk Mortensen 10,41

 


Entry deadlines: GS, ATP: 6 uger, Monte-Carlo: 4 uger, GS Kval: 4 uger, ATP Kval, Challenger: 3 uger
Uge 05/1.2: ATP 250 Melbourne 1 & 2, ATP Cup Melbourne, Ch. Antalya 2 & Quimper 2, M25 Villena,
M15 Antalya & Cairo & Monastir & Nur Sultan & Sharm El SheikhSt. Petersburg & Villena
Uge 06/8.2: GS AO Melbourne, Ch. Biella 1 & Cherbourg & Potchefstroom,
M15 Antalya & Grenoble & Monastir & Nur SultanSharm El Sheikh & St. Petersburg
Uge 07/15.2: GS AO Melbourne, Ch. Concepción & Biella 2 & Potchefstroom 2, M25 Naples,
M15 Antalya & Monastir & Sharm El Sheikh
Uge 08/22.2: ATP 250 Cordoba & Montpellier & Singapore, Ch. Nur-Sultan & Las Palmas, Biella 3
M25 Naples  & Vale Do Lobo, M15 Antalya & Monastir & Sharm El Sheikh
Uge 09/1.3; ATP 500 Rotterdam, ATP 250 Buenos Aires
Uge 10/8.3: ATP 250 Doha & Santiago & Marseille

Links til ATP Entry-lister: Tennisteen.it, rank-tennis.com, Livetennis.it, MensTennisForums.com, Twitter (updates)

ATP Top 100 – pr. 1. februar 2021 

Rk Spiller Point UTR U05 U06 U07 U08 U09 U10
1 Novak Djokovic 12,030 Atp.C AO
2 Rafael Nadal 9,850 Atp.C AO Rot
3 Dominic Thiem 9,125 Atp.C AO
4 Daniil Medvedev 8,470 Atp.C AO Rot
5 Roger Federer 6,630
6 Stefanos Tsitsipas 5,940 Atp.C AO Rot
7 Alexander Zverev 5,615 Atp.C AO
8 Andrey Rublev 4,164 Atp.C AO Rot
9 Diego Schwartzman 3,455 Atp.C AO Cord
10 Matteo Berrettini 3,120 Atp.C AO Rot
11 Gael Monfils 2,860 Atp.C AO Rot
12 Denis Shapovalov 2,830 Atp.C AO Rot
13 Roberto Bautista Agut 2,710 Atp.C AO Mont Rot
14 David Goffin 2,600 Mel1 AO Mont Rot
15 Milos Raonic 2,580 Atp.C AO Rot
16 Pablo Carreno Busta 2,580 AO Mont Rot
17 Fabio Fognini 2,420 Atp.C AO
18 Stan Wawrinka 2,365 AO Rot
19 Grigor Dimitrov 2,260 AO
20 Karen Khachanov 2,245 Mel1 AO Rot
21 Felix Auger-Aliassime 2,241 Mel2 AO Sing ROt
22 Christian Garin 2,180
23 Alex de Minaur 2,065 Atp.C AO Rot
24 John Isner 1,895
25 Borna Coric 1,855 Mel2 AO Rot
26 Dusan Lajovic 1,785 Atp.C AO Mont Rot
27 Casper Ruud 1,739 Mel2 AO Sing Rot
28 Benoit Paire 1,738 Atp.C AO Cord
29 Hubert Hurkacz 1,735 Mel1 AO Mont Rot
30 Taylor Fritz 1,695 Mel2 AO Rot
31 Filip Krajinovic 1,673 AO Mont Rot
32 Ugo Humbert 1,671 Mel2 AO Mont Rot
33 Daniel Evans 1,589 Mel2 AO Sing Rot
34 Lorenzo Sonego 1,588 Mel2 AO Mont
35 Adrian Mannarino 1,561 Mel2 AO Sing
36 Jannik Sinner 1,464 Mel1 AO Mont
37 Jan-Lennard Struff 1,450 Atp.C AO Mont
38 John Millman 1,421 ATP.C AO Sing
39 Nikoloz Basilashvili 1,405 Mel1 AO Mont
40 Reilly Opelka 1,402 Mel1 AO Mont
41 Kei Nishikori 1,345 Atp.C AO
42 Miomir Kecmanovic 1,328 Mel1 AO Cord
43 Marin Cilic 1,325 Mel2 AO Sing
44 Guido Pella 1,310 Atp.C AO Cord
45 Alexander Bublik 1,220 Mel1 AO Sing
46 Albert Ramos-Vinolas 1,210 Mel2 AO Cord
47 Nick Kyrgios 1,170 Mel2 AO Mont
48 Richard Gasquet 1,155 Mel2 Mont
49 Kyle Edmund 1,095
50 Tennys Sandgren 1,088 Mel1 AO
51 Sam Querrey 1,085 Mel1 AO
52 Jordan Thompson 1,084 Mel1 AO
53 Tommy Paul 1,080 Mel2 AO
54 Alejandro Davidovich Fokina 1,078 Quim2 Mont
55 Marton Fucsovics 1,072 Mel2 AO
56 Laslo Djere 1,068 Mel1 AO Cord
57 Yoshihito Nishioka 1,062 Atp.C AO Sing
58 Aljaz Bedene 1,055 Mel1 AO Mont
59 Pablo Andujar 1,044 Mel1 AO Cord
60 Jo-Wilfried Tsonga 1,015 Mont
61 Vasek Pospisil 1,013 Mel1 AO Sing
62 Frances Tiafoe 1,005 Mel2 AO
63 Feliciano Lopez 998 Mel1 AO Mont
64 Gilles Simon 990 Mel2 AO Mont
65 Fernando Verdasco 985
66 Jeremy Chardy 950 Mel2 AO Sing
67 Cameron Norrie 935 Mel2 AO Sing
68 Dominik Koepfer 931 Mel1 AO Cord
69 Jiri Vesely 928 Mel2 AO
70 Pablo Cuevas 927 Mel1 AO Cord
71 Stefano Travaglia 894 Mel1 AO Sing
72 Ricardas Berankis 889 Mel2 AO Sing
73 Marcos Giron 884 Mel2 AO
74 Lucas Pouille 880 Quim2 Biel2
75 Steve Johnson 880
76 Salvatore Caruso 858 Mel1 AO Cord
77 Federico Delbonis 851 Mel1 AO Cord
78 Egor Gerasimov 840 AO
79 Marco Cecchinato 838 Mel2 AO Cord
80 Corentin Moutet 838 Mel2 AO
81 Juan Ignacio Londero 832 Mel2 AO Cord
82 Kevin Anderson 825 Mel1 AO
83 Thiago Monteiro 824 Mel1 AO Cord
84 Pierre-Hugues Herbert 822 Mel1 AO
85 Radu Albot 817 Mel2 AO Sing
86 Emil Ruusuvuori 816 Mel2 AO Sing
87 Pedro Martinez 810 Mel1 AO Cord
88 Sebastian Korda 810 Mel1 AO Biel2
89 Norbert Gombos 797 Mel1 AO
90 Mikhail Kukushkin 796 Mel2 AO
91 Lloyd Harris 793 Mel2 AO Sing
92 Federico Coria 783 Mel2 AO Conc Cord
93 Joao Sousa 782 Antal?Mel2? AO? Cord
94 Attila Balazs 779 Mel1 AO
95 Mikael Ymer 775 Mel2 AO
96 Gianluca Mager 770 Mel2 AO Cord
97 Soonwoo Kwon 768 Mel1 AO Biel2 Sing
98 Roberto Carballes Baena 751 Mel1 AO Cord
99 Philipp Kohlschreiber 749
100 Dennis Novak 737 Atp.C AO
101 Yannick Hanfmann 736 AO Sing
102 Andrej Martin 734 Mel1 AO Conc
103 Jaume Munar 726
104 Yuichi Sugita 721 Mel2 AO Sing
105 James Duckworth 709 Mel2 AO
122 Lorenzo Musetti 562 Biel2
146 Carlos Alcaraz 464 Mel1
193 Mikael Torpegaard 340 14,59 Mel1 AO
428 Holger Vitus Nodskov Rune  91 14,48 Villena
619 Eric Vanshelboim 41 13,53 NurS NurS
1110 August Holmgren 7 13,60
1652T Elmer Møller 1 13,06
D55* Frederik Løchte Nielsen 1,815 14,21 Mel1 AO
Christian Sigsgaard 14,06

*) Ved Frederik Løchte Nielsen omfatter både rangering og turneringer kun double, hvor han i starten af 2021 spiller sammen med no. 57 Nikola Cacic


ITF World Tennis Tour

Efter januar 2020 optjenes kun point til ITF-ranglisten i kvalifikationen ved $15/25 turneringer. Derfor opdateres danske spilleres ITF-point ikke fremover. Link til reglerne.
Eventuelle tilmeldinger til disse turneringer vil så vidt muligt fremgå under WTA/ATP-ranglisterne..

Deadlines – standard Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9 Uge10 Uge11 Uge12
Entry   torsdag 14-jan 21-jan 28-jan 04-feb 11-feb 18-feb 25-feb 04-mar
Withdrawal tirsdag 19-jan 26-jan 02-feb 09-feb 16-feb 23-feb 02-mar 09-mar
Freeze torsdag 28-jan 04-feb 11-feb 18-feb 25-feb 04-mar 11-mar 18-mar
Start   mandag 01-feb 08-feb 15-feb 22-feb 01-mar 08-mar 15-mar 22-mar

 


ITF World Tennis Tour Juniors (udvalgte) – pr. 1. februar 2021 (UTR pr. 21. december)

No. Girls Årg. Point UTR Uge05 Uge06 Uge07 Uge08
101 Clarine Lerby (NED) 2003 402,00 10,18 J1Salin J1Lamb J1PortoA
253 Johanne Christine Svendsen 2004 192,75 10,66 J3Mana J2Siau
317 Rebecca Munk Mortensen 2005 153,75 10,03 J3Man.Q J2Siau
582 Natacha Schou 2004 70,50 9,58 J3Man.Q J5Tartu
1063 Zoe Du Pasquier Jensen 2005 23,25 8,39 J5Tartu
1194 Charlotte Mosbaek Ellegaard 2003 18,25 8,79
1275 Emilie Just-Bomholt 2005 15,50 9,11
1366 Wilma Krebs Hyllested 2005 13,25 8,77
1402 Cirkeline Lundberg 2003 12,00 8,67 J2Siau.A4
1489 Divine Dasam Nweke 2004 10,00 7,92P
1588 Laura Brunkel 2006 8,50 7,65
1831 Mille Moerk 2006 5,00 8,31
2087 Anna Tang 2004 2,75 8,51
2206 Olivia Thiemke 2003 2,25 7,75
2430 Therese Harboe Holst 2006 1,75 7,80 J4Ant.Q
Victoria Ilena Andersen 2003 8,74
Emma Kamper Malmkjær 2004 8,46
Annelieke Saustrup Steenhuisen 2005 8,25
Freja Løvberg 2005 8,20
Frederikke Alberte Pape 2006 8,18
Sarafina Olivia Hansen 2005 8,04
Cecilie Agerbek Fridthjof 2007 7,27
Augusta Lucia Grau Kristensen 2008 6,87
Chili Alberthe Emelie Jensen 2006 6,87
Sarah Suljadzic 2006 6,82
Liva Kornelia Mortensen 2005 6,77
Ophelia Mille Ruus 2006 6,66
Lucca Ingildsen 2006 6,65
Carla Valentin Jensen 2006 5,92


J1, J2, J3, J4, J5 = Grade 1-5. JA=Grade A

Deadlines – standard Uge5 Uge6 Uge7 Uge8 Uge9 Uge10 Uge11 Uge12
Entry   tirsdag 05-jan 12-jan 19-jan 26-jan 02-feb 09-feb 16-feb 23-feb
Withdrawal tirsdag 19-jan 26-jan 02-feb 09-feb 16-feb 23-feb 02-mar 09-mar
Freeze onsdag 27-jan 03-feb 10-feb 17-feb 24-feb 03-mar 10-mar 17-mar
Start   mandag 01-feb 08-feb 15-feb 22-feb 01-mar 08-mar 15-mar 22-mar

 

Indtil videre er Entry deadline forkortet til 20 dage før turneringen starter.
i J2 og højere (j1, JA, JB1, JB2) optjenes point som J3/JB3 , hvis andet ikke bestemmes.
Deltager antal begrænset til 32 i kval, 32 i hovedturnering og 24 par i doubles.

No. Boys Årg. Point UTR Uge05 Uge06 Uge07 Uge08
1 Holger Vitus Nødskov Rune 2003 2663,75 14,41
22 Elmer Møller 2003 712,5 13,14
480 Richard Biagiotti 2003 53,75 11,43 J4Ant.Q J5Ant.Q
721 Julius Kostopoulos 2003 27,00 10,82
735 Caspar Jalili Mikkelsen 2003 26,00 11,76
848 Valdemar Frederik Pape 2003 19,50 11,69
931 Asger Emil Ildor 2003 16,00 9,82
1001 Yakup Uzunel 2005 13,25 10,23 J5Islam J5Islam J5Tartu.Q
1054 Rasmus Egehus 2003 11,75 10,26
1204 Ervin Mesic 2004 7,75 10,80
2004 Mikkel Ballisager 2003 0,75 10,17
Niklas Nordahl Jensen 2004 10,59
Emil Demetriou 2004 10,26
Cornelius Alexander Shalmi 2005 9,97
Christopher Garde 2005 9,96
Oliver Steines 2006 9,42
Alexander Nordal Clausen 2006 8,77
Christoffer Thielsen 2007 8,67
Lucas Christmas Møller 2007 8,64
Emmanuel Grau Kristensen 2007 8,47