To af kvartfinalerne ved Davis Cup Finals afvikles i Madrid, hvor de svenske Ymer-brødre møder storfavoritterne Rusland med Medvedev og Rublev

Efter sidste uges indledende kampe torsdag-søndag ved Davis Cup Finals er de 6 puljevindere (Rusland, Kazakhstan, Storbritannien, Kroatien, Italien og Tyskland) klar til kvartfinalerne, hver de 2 bedste 2’ere fra puljerne også deltager.

Sverige fik en drømmestart, da de i torsdags vandt 3-0 over Canada, der var svækket efter afbud fra både Felix Auger-Aliassime og Denis Shapovalov, og alt tydede på, at svenskerne var på vej mod at vinde puljen, da Elias Ymer i kampen mod Kazakhstan vandt 2. singlen over Mikhail Kukushkin, og lillebror Mikael Ymer (billedet øverst) vandt 1. sæt 6-4 og mod Alexander Bublik, men i det psykologiske 7. parti i 2. sæt udnyttede svenskeren ikke den ene break-mulighed, som opstod i sættet, hvorefter momentum skiftede i kampen, da Ymer blev brudt rent til 4-6.
Tilsyneladende mistede svenskeren fuldkommen modet og troen på sejr, idet Bublik derefter vandt 3. sæt 6-0, og da Kazakhstan derefter vandt doublen, og de næste dag vandt over Canada og sikrede pulje-sejren, måtte Sverige nøjes med 2. pladsen.

Da regnskabet efter alle puljekampene blev gjort op, havde både Sverige, Serbien og Spanien 4-2 i vundne sæt, men Sverige havde det bedste sæt-regnskab, hvor Serbien og Spanien stod lige som næstbedst.
Derfor blev antal vundne partier afgørende, og her var Serbien bedre end Spanien, der således gik glip af muligheden for at forsvare titlen fra 2019 på hjemmebanen i Madrid.

Kvartfinalerne blev indledt mandag, hvor Kroatien uventet vandt 2. singlen mod Italien i Torino, da no. 276 Borna Gojo vandt 7-6(2), 2-6, 6-2 over no. 27 Lorenzo Sonego, og da Kroatien råder over både no. 1 og 2 på double-ranglisten, Mate Pavic og Nikola Mektic er det for alvor op ad bakke for Italien, selvom no. 10 Jannik Sinner vandt over no. 30 Marin Cilic, som havde mulighed for serve sejren hjem i 2. sæt.

Vinderen af mandagens kvartfinale møder i semifinalen enten Serbien eller Kazakhstan, der mødes onsdag i Madrid.

I den modsatte halvdel af lodtrækningen møder Sverige på torsdag i Madrid storfavoritterne fra Rusland, der har både ranglistens no. 2 og 5, Daniil Medvedev og Andrey Rublev på holdet.
Hvis det lykkes for de svenske Ymer-brødre og doublen med Andre Goransson og den 44-årige veteran Robert Lindstedt at sende russerne ud af slutspillet, vil det være en seriøs kandidat til årets sensation i tennis.

Modstanderen til den forventede semifinale mod Rusland findes tirsdag, når Tyskland og Storbritannien mødes i Innsbruch, hvor spillernes rangliste-placering taler for britisk sejr, men i Davis Cup er der tradition for, at helt andre faktorer afgør kampene.

Kampene ved Davis Cup Finals kan følges dagligt fra kl. 1600 på Eurosport 2.

Skidt start på ugen for danske singler

Selvom de fleste spillere har afsluttet 2021 sæsonen, deltager flere danske spillere fortsat i internationale turneringer forskellige steder i Verden.

Nogle af de spillere, der normalt stilles de største forventninger til, har dog fået en skidt start på ugen, idet både Elmer Møller og Olga Helmi måtte forlade henholdsvis M15 i Heraklion og W25 i Selva Gardena allerede i kvalifikationen.

Tilføjelse: Der er dansk deltagelse i yderligere 2 Futures, idet Johannes Ingildsen og Elena Jamshidi deltager i henholdsvis M15 i Santa Domingo i Den Dominikanske Republik og W15 i Bengaluru i Indien.

Danmarks højst rangerede junior, no. 29 Johanne Christine Svendsen måtte for 2. uge i træk forlade en turnering i 1. runde, da hun ved Grade 1 turneringen Eddie Herr i Bradenton i Florida blev besejret af no. 77 Kristyna Tomajkova (CZE).
I sidste uge ved Grade A i Merida i Mexico var Johanne langt fra sit topniveau, da no. 273 Sayaka Ishii (JPN) vandt 6-3, 6-2.
Rebecca Munk Mortensen, der fylder 17 år på onsdag, måtte ligeledes forlade Eddie Herr efter første runde, hvor no. 145 Luca Udvardy (HUN) vandt uventet stort 6-0, 6-1.

17-årige Natacha Schou, der er no. 150 på junior-ranglisten, vandt i 1. runde 7-5, 6-4 over no. 355 Ahmani Guichard (USA), der er med på et wildcard.

Der er også flere danske deltagere i både ITF Grade 5 og Tennis Europe Category 3 i Norrköping i Sverige, men som den eneste lykkedes det for 14-årige Christian Grønfeldt-Sørensen at slippe videre fra 1. runde efter 1-6, 6-3, 6-0 over svenske Malcolm med det “tennis-klingende” efternavn Bergelin, hvorimod alle øvrige danskere blev sendt ud i single efter 1. runde.

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 5. december 

Billeder (Facebook-opslag): Johannes Ingildsen (Foto: Sportsfotograf.com) – finale M15 Santo Domingo
Daniil Medvedev og Marin Cilic (Foto: Getty Images) – Finale Davis Cup

Davis Cup Finals – Finale – Eurosport 2

Rusland  vs. Kroatien – start 1600
M1: (5) Andrey Rublev vs. (277) Borna Gojo
M2: (2) Daniil Medvedev vs. (30) Marin Cilic
M1:

====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
====
ITF World Tennis Tour

 

M15 Santo Domingo – Livestream

Stadium – start 1430cet
SF: [6] (757) Jorge Panta (PER) vs. (Q) (1425) Enzo Wallart (FRA) 6-6(4-5) TBF
Single finale efter pause:
(1008) Johannes Ingildsen (DEN) vs. vinder herover
SF: Sebastian Gima (ROU)/Yasha Zemel (ISR) vs. Alexis Musialek/Enzo Wallart (FRA) 0-6 TBF
Double finale efter pause

SF: (3) Johannes Ingildsen (DEN)/Alfredo Perez (USA) vs. Blaise Bicknell (USA)/Rowland Phillips (JAM) er ikke programsat!!
Vejrmelding viser risiko for regn og storm, så tvivlsom om programmet kan gennemføres, men de fleste spillere er også tilmeldt samme sted i næste uge

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-48-davis-cup-finals-i-afgoerende-fase-uden-spanien-paa-hjemmebanen/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske DavisCup, BJKCup


WTA Tour – ATP Tour (Uge 48) 

Ingen turneringer resten af 2021


Davis Cup Finals 2021 – 25. nov – 5. dec 2021 – Hardcourt Indoors

TV-dækning: Eurosport 2, Discovery+
Livestream: https://video.daviscup.com/ – (Blokeret i Danmark)

Kommentatorer Eurosport:
Mandag, onsdag, fredag 16-18: Thomas Skouboe og Sisse Folmø
Tirsdag, torsdag, lørdag 16-18: Peer Kaae og Ondrej Kralik
Mandag-lørdag 18-22: Anders Haahr Rasmussen og Michael Mortensen
Søndag 16-18: Thomas og Michael, 18-22: Anders og Sisse

Finale

Rusland  vs. Kroatien 2-0
M1: (5) Andrey Rublev vs. (277) Borna Gojo 6-4, 7-6(5)
M2: (2) Daniil Medvedev vs. (30) Marin Cilic 7-6(7), 6-2
M1:

Semifinale

Kroatien vs. Serbien 2-1
M1: (277) Borna Gojo vs. (33) Dusan Lajovic 4-6, 6-3, 6-2
M2: (30) Marin Cilic vs. (1) Novak Djokovic 4-6, 2-6
M3: Nikola Mektic/Mate Pavic vs. Novak Djokovic/Filip Krajinovic 7-5, 6-1

Rusland  vs. Tyskland 2-1
M1: (5) Andrey Rublev vs. (54) Dominik Koepfer 6-4, 6-0
M2: (2) Daniil Medvedev vs. (51) Jan-Lennard Struff 6-4, 6-4
M3: Aslan Karatsev/Karen Khachanov vs. Kevin Krawietz/Tim Puetz 6-4, 3-6, 4-6

Kvartfinale

Rusland vs. Sverige  2-0
M1: (5) Andrey Rublev vs. (171) Elias Ymer 6-2, 5-7, 7-6(3)
M2: (2) Daniil Medvedev vs. (93) Mikael Ymer 6-4, 6-4
M3: Not Played

Rusland
(2) Daniil Medvedev
(5) Andrey Rublev
(18) Aslan Karatsev
(29) Karen Khachanov
(173) Evgeny Donskoy
Sverige
(93) Mikael Ymer
(171) Elias Ymer
(511) Jonathan Mridha
(D64) Andre Goransson
(D184) Robert Lindstedt

 

Storbritannien vs. Tyskland 1-2
M1: (25) Daniel Evans vs. (85) Peter Gojowczyk 6-2, 6-1
M2: (12) Cameron Norrie vs. (51) Jan-Lennard Struff 6-7(6), 6-3, 2-6
M3: Joe Salisbury/Neal Skupski vs. Kevin Krawietz/Tim Puetz 6-7(10), 6-7(5)

Storbritannien
(12) Cameron Norrie
(25) Daniel Evans
(128) Liam Broady
(D3) Joe Salisbury
(D20) Neal Skupski
Tyskland
(51) Jan-Lennard Struff
(54) Dominik Koepfer
(85) Peter Gojowczyk
(D14) Kevin Krawietz
(D18) Tim Puetz

 

Italien vs. Kroatien 1-2
M1: (27) Lorenzo Sonego vs. (276) Borna Gojo 6-7(2), 6-2, 2-6
M2: (10) Jannik Sinner vs. (30) Marin Cilic 3-6, 7-6(4), 6-3
M3: Simone Bolilli/Fabio Fognini vs. Nikola Mektic/Mate Pavic 3-6, 4-6

Italien
(10) Jannik Sinner
(27) Lorenzo Sonego
(37) Fabio Fognini
(59) Lorenzo Musetti
(D25) Simone Bolelli
Kroatien
(30) Marin Cilic
(242) Nino Serdarusic
(276) Borna Gojo
(D2) Nikola Mektic
(D1) Mate Pavic

 

Serbien vs. Kazakhstan 2-1
M1: (68) Miomir Kecmanovic vs. (183) Mikhail Kukushkin 6-7(5), 6-4, 6-7(11)
M2: (1) Novak Djokovic vs. (36) Alexander Bublik 6-3, 6-4
M3: Nikola Cacic/Novak Djokovic vs. Andrey Golubev/Aleksandr Nedovyesov 6-2, 2-6, 6-3

Serbien
(1) Novak Djokovic
(33) Dusan Lajovic
(42) Filip Krajinovic
(68) Miomir Kecmanovic
(D36) Nikola Cacic
Kazakhstan
(36) Alexander Bublik
(178) Dmitry Popko
(183) Mikhail Kukushkin
(534) Aleksandr Nedovyesov
(937) Andrey Golubev

 


ATP Challenger (uge 48)

Livestream/ATP

Place Country Category Surface
Sao Paulo BRA ATP Challenger $52K Clay
Forli 2 ITA ATP Challenger €44K Hard
Antalya 3 ESP ATP Challenger €31K Clay

 


WTA Challenger (uge 48)

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 48)

Place Country Category Surface
Villa Allende ARG M25 Clay
Antalya TUR M15 – Livestream C2+C3 Clay
Cairo EGY M15 Clay
Cancun MEX M15 Hard
Heraklion GRE M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard
Santo Domingo DOM M15 – Livestream CC+C1 Hard

 

M15 Santo Domingo
Tidsforskel: cet -5 timer

Finale: (1008) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [6] (757) Jorge Panta (PER) 6-4, 6-3

Semifinale:
(1008) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (879) Marco Brugnerotto (ITA) 6-3, 7-6(4)
[6] (757) Jorge Panta (PER) vs. (Q) (1425) Enzo Wallart (FRA) 7-6(4), 4-6, 6-1

Kvartfinale: (1008) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [1] (596) Felix Corwin (USA) 6-3, 6-3
1/8-finale: (1008) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (859) Sebastian Gima (ROU) 7-6(8), 4-6, 6-4
R32: (1008) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (LL) (1747) Gonzalo Achondo (CHI) 6-1, 6-2

Doubles

Finale: Ingildsen/Perez vs. Musialaek/Wallart 7-6(4), 6-3

Semifinale:
Alexis Musialaek/Enzo Wallart (FRA) vs. Yasha Zemel (ISR)/Sebastian Gima (ROU) 6-0, 7-6(2)
Ingildsen/Perez vs. Blaise Bicknell/Rowland Phillips (JAM) 4-6, 6-0, [11-9]

Kvartfinale: Ingildsen/Perez vs. Tommaso Carnevale-Miino/Marco Brugnerotto (ITA) 6-2, 6-2
1/8-finale: (3) Johannes Ingildsen (DEN)/Alfredo Perez (USA) vs. Razvan Baiant (CAN)/Louis Allen (GBR) 6-1, 6-4


M15 Heraklion
Tidsforskel: cet +1 time

Q16: [14] (2084) Elmer Møller (DEN) vs. Ioannis Kountourakis (GRE) 5-7, 6-3, [8-10]
Q32: [14] (2084) Elmer Møller (DEN) vs. Ioannis Brokakis (GRE) 6-2, 6-1

<< tilbage


ITF Women (uge 48)

Place Country Category Surface
Jablonec Nad Nisou CZE W25 – Livestream C2+C3 Carpet
Selva Gardena ITA W25 – Livestream C1+C2 Hard
Antalya TUR W15 – Livestream C2+C3 Clay
Bengaluru IND W15 Hard
Cairo EGY W15 Clay
Curitiba BRA W15 Clay
Heraklion GRE W15 Clay
Lousada POR W15 Hard
Monastir TUN W15 Hard
Santo Domingo DOM W15 Hard

 

W25 Selva Gardena

Qfi: [5] (460) Olga Helmi (DEN) vs. [16] (646) Tina Nadine (AUS)  1-6, 2-6
Q16: [5] (460) Olga Helmi (DEN) vs. (1060) Arianna Zucchini (ITA) 1-6, 6-1, [11-9]


W15 Bengaluru

R32: (1188) Elena Jamshidi (DEN) vs. (1198) vs. (Q) Sai Chamarthi (IND) 2-6, 2-6


ITF Junior (uge 48)

Grade 1, Eddie Herr, Bradenton (FL, USA) – Grus
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles

1/8-finale: [4] (16) Leo Borg (SWE) vs.  (113) Yannik Rahman (USA) 7-6(1), 4-6, 2-6
R32: [4] (16) Leo Borg (SWE) vs.  (113) Yannik Rahman (USA) 6-2, 7-6(2)
R64: [4] (16) Leo Borg (SWE) vs. (112) Togan Tokac (TUR) 5-7, 7-5, 6-2

Girls singles

R32: (154) Natacha Schou (DEN) vs. [13] (47) Alina Shcherbinina (RUS) 1-6, 0-6

R64
(154) Natacha Schou (DEN) vs. (WC) (355) Ahmani Guichard (USA) 7-5, 6-4
(162) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (145) Luca Udvardy (HUN) 0-6, 1-6
(29) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (77) Kristyna Tomajkova (CZE) 3-6, 5-7

Girls doubles

Semifinale: Svendsen/Bagaric vs. (1) Petra Marcinko (CRO)/Diana Shnaider (RUS) 2-6, 2-6
Kvartfinale: Svendsen/Bagaric vs. (5) Mirra Andreeva (RUS)/Annabelle Xu (CAN) 1-6, 7-5, [10-8]
1/8-finale: Svendsen/Bagaric vs. Nevena Carton/Elisabeth Jones (USA) 6-3, 6-1

R32
Rebecca Munk Mortensen/Natacha Schou (DEN) vs. Valeria Ray/Alexia Harmon (USA) 3-6, 6-7(4)
(4) Johanne Christine Svendsen (DEN)/Lucija Ciric Bagaric (CRO) vs. Alejandra Cruz (MEX)/Dasha Plekhanova (CAN) 6-4, 4-6, [13-11]


Grade 4, Doha (QAT) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale: (928) Yakup Uzunel (DEN) vs. [6] (497) Cosme Rolland De Ravel (FRA) 3-6, 6-7(5)
R32: (928) Yakup Uzunel (DEN) vs. (WC) Ali Alyafei (QAT) 6-0, 6-0

Boys doubles

Kvartfinale: Uzunel/Pinter vs. [1] Ye Hongyu (CHN)/Birtan Duran (TUR) 4-6, 1-6
1/8-finale: Yakup Uzunel (DEN)/Piet Luis Pinter (AUT) vs. Mustapha El Natour (LBN)/Michael Kouame (FRA) 6-3, 6-4

Girls singles

Kvartfinale: [8] (1000) Mille Mørk (DEN) vs. [4] (576) Liisa Varul (EST)

1/8-finale
[8] (1000) Mille Mørk (DEN) vs. Maria Fedenko (UKR) 6-3, 6-0
(1245) Laura Brunkel (DEN) vs. [1] (410) Taylor Goetz (USA) 1-6, 1-6

R32
[8] (1000) Mille Mørk (DEN) vs. (WC) Safia Al Thani (QAT) – walkover
(1245) Laura Brunkel (DEN) vs. (2403) Emily Lederer (AUT) 6-1, 6-4

Girls doubles

Finale: Mørk/Blackford vs. (4) Brit Martin/Laura Rahnel (EST) 6-4, 6-2
Semifinale: Mørk/Blackford vs. (2) Grete Gull/Liisa Varul (EST) 7-6(1), 2-6, [10-8]

Kvartfinale
Mørk/Blackford vs. Nawal Youssef (CAN)/Korina Roso (CRO) 6-3, 6-1
Brunkel/Huang vs. (2) Grete Gull/Liisa Varul (EST) 6-3, 7-5

1/8-finale
(3) Mille Mørk (DEN)/Ellie Blackford (GBR) – bye
Laura Brunkel (DEN)/Yifei Huang (CHN) vs. Emily Lederer/Sarah Messenlechner (AUT) 6-4, 4-6, [14-12]


Grade 5, Bergen (NOR) – Hardcourt

Boys singles

Finale: [2] (830) Rafael Ymer (SWE) vs. [8] (1614) Jakub Jedrzejczak (POL) 6-2, 6-1
Semifinale: [2] (830) Rafael Ymer (SWE) vs. (2121) Kyran Magimay (GBR) 6-3, 2-6, 6-4
Kvartfinale: [2] (830) Rafael Ymer (SWE) vs. (Q) Till Fremeaux (LUX) 0-6, 7-6(4), 6-4
1/8-finale: [2] (830) Rafael Ymer (SWE) vs. (1718) Christopher Lam (NED) 6-3, 6-4

R32
(2284) Valdemar Dubin (DEN) vs. (WC) Nicolai Budkov Kjaer (NOR) 0-6, 2-6
[5] (1215) Ervin Mesic (DEN) vss. (2121) Kyran Magimay (GBR) 3-6, 4-6
[2] (830) Rafael Ymer (SWE) vs. Bjorn Cristiano Asbjornrod Valdivieso (NOR) 6-4, 6-2

Boys doubles

Finlae: Mesic/Lam vs. Romain Andres (FRA)/Ludvig Hede (SWE) 2-6, 4-6
Semifinale: Mesic/Lam vs. Filip Stidell/William Elmers (SWE) 6-4, 6-2
Kvartfinale: Mesic/Lam vs.  Philip Stensaker/Baltazar Wiger Nordas (NOR) 7-6(4), 2-6, [10-5]
1/8-finale: (2) Ervin Mesic (DEN)/Christopher Lam (NED) -bye

Girls singles

Finale: [1] (518) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. [5] (983) Saoirse Breen (FIJ) 6-3, 6-7(5), 7-5
Semifinale: [1] (518) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (2376) Ewa Czapulak (POL) 6-3, 6-3
Kvartfinale: [1] (518) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) (2267) Adriana Tkachenko (UKR) 7-6(2), 6-4

1/8-finale
[1] (518) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (1607) Annathea Sara (ITA) 6-3, 7-6(8)
(2513) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [4] (974) Delia Gaillard (FRA) 6-7, 3-6
[2] (684) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (2261) Ester Gonosova (SVK) 4-6, 2-6

R32
[1] (518) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (LL) Airis Marenel Santiago Mejia (NOR) 6-1, 6-2
(2513) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (2596) Stefaniya Pushkar (UKR) 6-2, 6-4
[2] (684) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (wC) Anna Louise Bjornestad (NOR) 6-0, 6-3

Qfi: Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Maren Milla Tobiasson Reinemo (NOR) 2-6, 2-6
Q16: Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Mia Petrovic (NOR) – walkover
Q32: Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Erle Bruun Jansen (NOR) 6-0, 6-0

Girls doubles

Kvartfinale: Pape/Ravnholt vs. (1) Delia Gallard (FRA)/Saoirse Breen (FIJ) 3-6, 3-6
1/8-finale: Frederikke Alberte Pape (DEN)/Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Daniela Pequeno/Airis Marenel Santiago Mejia (NOR) 6-2, 6-1


Grade 5, Pokhara (NEP) – Grus

Boys singles

1/8-finale: (2026) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [4] (1142) Dhananjay Athreya (IND) 5-7, 1-6
R32: (2026) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Pranav Manandhar (NEP) 6-0, 6-0

Boys doubles

1/8-finale: Alexander Nordal Clausen (DEN)/Halel Ashoosh (ISR) vs. Ishan Gurung/Pranav Manandhar (NEP) 4-6, 6-3, [5-10]


Grade 5, San Jose (CRC) – Hardcourt

Boys singles

R32: (1029) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [1] (447) Julian Lozano (CRC) 4-6, 4-6

Boys doubles

Semifinale: Shalmi/Ridstrom vs. (1) Luca Lo Nardo/Julian Lozano (CRC) 4-1, 0-4, [10-3]
Kvartfinale: Shalmi/Ridstrom vs. Diego Cueto De Romana (PER)/Asaf Schwartz (ISR) 4-2, 5-4(5)
1/8-finale: (4) Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Alfons Ridstrom (SWE) vs. Juan Carlos Fuentes Vasquez (ESA)/Randall Jesus Valverde Garita (CRC) 5-3, 4-1

Girls singles

Q16: Caroline Porsager (DEN) vs. [4] (3178) Eliana Kook (CAN) 3-6, 1-6
Q32: Q16: Caroline Porsager (DEN) vs. Francesca Lo Nardo (CRC) 6-2, 6-1

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 48)

Cat 3, Norrkoeping (SWE) – Hardcourt

U14 Boys singles

Kvartfinale: [5] (221) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (WC) Sture Thott (SWE) 4-4 Ret’d
1/8-finale: [5] (221) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (Q) (1309) Theodor Lorentzon (SWE) 6-1, 6-1

R32
[5] (221) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (Q) (1243) Malcolm Bergelin (SWE) 1-6, 6-3, 6-0
[8] (368) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (610) Emil Becovic (SWE) 4-6, 2-6
(593) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (976) Maximilian Schlawitz (SWE) 0-6, 4-6

Q16: [4] (1116) Oscar Lundsfryd (DEN) vs. Edin Hibic (SWE) 1-6, 1-6

U14 Girls singles

R32
(851) Sophia Bergqvist (DEN) vs. (Q) (1191) Alexia Kotur (SWE) 3-6, 2-6
(851) Naja Brun Creton (DEN) vs. (Q) Sofia Struvay (BEL) 4-6, 4-6
[5] (376) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (WC) Rebecca Malmstrom (SWE) 2-6, 2-6
(WC) Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. (WC) Lea Holmlund (SWE) 2-6, 1-6
(851) Amani Azarkan (DEN) vs. (Q) Victoria Oros (SWE) 0-6, 0-6

Qfi: [1] Karolina Johnsen (DEN) vs. Victoria Oros (SWE) 1-6, 1-6

U14 Girls doubles

Kvartfinale: Ragus/Bergqvist vs. Rebecca Malmstrom/Tiana Tian Den (SWE) 0-6, 4-6

1/8-finale
(4) Sophia Izabella Ragus/Sophia Bergqvist – bye
Amani Azarkan/Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. Lykke Lindorff/Nora Jurland (SWE) 5-7, 5-7
Naja Brun Creton/Karolina Johnsen (DEN) vs. Fredrika Nicander/Iva Marinkovic (SWE) 1-6, 3-6


Cat 3, Bergen (NOR) – Acrylic

U14 Boys singles

R32:
(502) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [8] (334) Wiktor Jez (POL) 1-6, 1-6
(WC) Marcus Tofft (DEN) vs. Paul Hjorteland (NOR) 0-6, 3-6

U14 Boys doubles

Kvartfinale: Not played

1/8-finale: (WC) Mads Bruhn Aaby (DEN)/Aadne Lotsberg (NOR) vs. Marcus Tofft (DEN)/Ruprecht Hellauer (AUT) 6-2, 6-2


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup – 2022

TV-dækning: Eurosport/Discovery+ – Livestream: https://video.daviscup.com/

Qualifiers 28. februar – 6. marts 2022
3-8 Finals 2021: opdateres
9-18 Finals 2021: Spanien, Ecuador, Canada, Frankrig, Tjekkiet, Australien, Ungarn, Columbia, USA, Østrig (2 får wildcards til Finals)
10 vindere World Group I 2021: Belgien, Argentina, Japan, Holland, Slovakiet, Finland, Brasilien, Korea, Rumænien, Norge

World Group I Play-offs – marts 2022
14 tabere World Group I 2021: 21 Chile, 22 Indien, 25 Uzbekistan, 28 Portugal, 29 Bosnien/Herzegovina, 31 Israel, 33 Uruguay, 34 Ukraine, 35 Pakistan, 36 Peru, 37 Libanon, 40 New Zealand, 43 Bolivia, 46 Hviderusland,
10 oprykkere World Group II: 38 Mexico, 39 Litauen, 45 Schweiz, 47 Polen, 49 Slovenien, 51 Tyrkiet, 52 Sydafrika, 54 Barbados, 56 Tunesien, 57 Danmark

World Group I – september 2022
12 vindere World Group I Play-offs
12 vindere World Group II Play-offs

Finals 2022 – 21. november – 4. december 2022
1-2 Finals 2021, 2 wildcards fra Qualifiers
14 vindere Qualifiers 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Billie Jean King Cup, Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022

Qualifiers 2022 – 15-16. april 2022

3-12 Finals 2021:,Australien, Frankrig, USA, Tjekkiet, Hviderusland, Tyskland, Canada, Spanien, Belgien, Slovakiet
8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbritannien, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland, Canada *)
*) Canada deltog i Finals 2021
Rumænien trods nederlag Play-off Group I

(1) Australien vs. Slovakiet
Italien vs. (2) Frankrig
(3) USA vs. Ukraine
(4) Tjekkiet vs. Storbritannien
(5) Hviderusland vs. Belgien
Kazakhstan vs. (6) Tyskland

(7) Canada vs. Letland
Holland vs. (8) Spanien
Polen vs. (9) Rumænien


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Rusland, Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien *)
*) Rumænien flyttet til Qualifiers


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelCaroline sætter sidste serv i den royale arena
Næste artikelKrav og klubkultur skal løfte niveauet i Elitedivisionen
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.