TV 2 Sport X er på pletten, når Next Gen ATP Finals afvikles i Milan med Holger Rune og Carlos Alcaraz i startfeltet. Efter masseafbud til Stockholm Open er hovedinteressen samlet om tvekampen mellem Jannik Sinner og Felix Auger-Aliassime om at slutte året i top 10

Allerede inden semifinalerne ved ATP 1000 Rolex Paris Masters var det afklaret, hvilke spillere der har kvalificeret sig til Nitto ATP Finals slutspillet i Torino 14-21. november, da Casper Ruud (NOR) og Hubert Hurkacz (POL) sikrede de 2 sidste pladser.

Da resultaterne i den kommende uges ATP 250 Stockholm Open ikke kan rokke ved det, var det ikke overraskende, at der kom afbud fra tilmeldte spillere, som foretrak at restituere og lade op til slutspillet ugen efter, og der kom ligeledes afbud fra flere spillere, som ikke kunne nå at kvalificere sig.

Hurkacz og Ruud sikrer ATP slutspil. Top 10 afgøres i Stockholm. Gaston følger Holger til Next Gen Finals

 

Trods de mange afbud er der alligevel flere attraktive kampe i Stockholm, hvor de to topseedede, Jannik Sinner (ITA) og Felix Auger-Aliassime begge har mulighed for at slutte året i top 10, hvilket kan få stor betydning både økonomisk og prestigemæssigt.

Allerede i 2. runde kan forventes en kamp, der fortjener betegnelsen “publikums-magnet”, hvis Andy Murray (GBR) spiller sig videre fra 1. runde mod en spiller fra kvalifikationen, idet han i så fald møder Sinner næste runde.

Sinner kan få endnu større udfordringer på vejen mod en eventuel finale, idet han i kvartfinalen skal forbi formstærke 5. seedede Taylor Harry Fritz, og i semifinalen kan 4. seedede Daniel Evans (GBR) eller 8. seedede Frances Tiafoe (USA) gøre tingene besværlige.
Sidstnævnte møder i 1. runde Elias Ymer, der har wildcard, hvilket også ligner en “publikums-magnet” på Ymers hjemmebane mandag kl. 1800.

I den modsatte halvdel kan Auger-Aliassime formentlig sikre 10. pladsen, hvis han når finalen, men i så fald skal han i kvart-finalen forbi 7. seedede Marton Fucsovics (HUN) og i semifinalen kan han møde sin 3. seedede landsmand Denis Shapovalov eller 6. seedede Alexander Bublik (KAZ).

De første kampe blev indledt søndag, hvor 18-årige Leo Borg som ventet ikke slap videre fra 1. runde mod Tommy Paul (USA), der vandt 6-4, 6-2.

18-årige Holger Vitus Nødskov Rune spiller sin første kamp ve Next Gen ATP Finals i Milano, når han tirsdag kl. 15 møder den jævnaldrende Carlos Alcaraz (ESP).
Sidstnævnte kan efter en forrygende sæson ikke undgå favoritværdigheden mod Holger der dog har tanket masser af selvtillid efter sin 4. ATP Challengertitel i 2021.
Turneringen kan følges på Tennistv.com og TV 2 Sport X.

Challenger Bergamo: Holger Rune tæt på top 100 med årets 4. Challenger titel

Alcaraz møder til gengæld op efter negativ oplevelse, da han ved ATP Rolex Masters i Paris satte en 5-0 føring overstyr i 1/8-finalen, hvor han blev besejret af Hugo Gaston, der ligeledes deltager i Next Gen ATP Finals.
Gaston fugte derefter godt med i kvartfinalen mod 2. seedede Daniil Medvedev, der dog vandt 7-6(7), 6-4.
Russeren vandt derefter 6-2, 6-2 over 4. seedede Alexander Zverev (GER), men i finalen kunne han ikke forhindre, at 1. seedede Novak Djokovic fik revanche for nederlaget ved finalen i US Open, idet serberen vandt finalen i Paris 4-6, 6-3, 6-3.

Onsdag indledes kvindernes slutspil WTA Finals Guadalajara i Mexico, hvilket kan følges på WTATV.com og TV 2 Sport og TV 2 Play, der desuden fra tirsdag viser kampe fra WTA 250 turneringen Upper Austria Ladies Linz, hvor US Open vinderen Emma Raducanu er seedet 1 foran Simona Halep.

I sidste uge deltog Mikael Torpegaard (Torpe) i single og Frederik Løchte Nielsen i double ved ATP Challenger 80 i Charlottesville, og begge er med igen i denne uge ved Challenger 80 i Knoxville, hvor Torpe desuden er med i double sammen med Tennys Sandgren (USA).

Pressemøde
Foto: Georg Beyer Clausen – Mikael Torpegaard, Holger Vitus Nødskov Rune, Frederik Løchte Nielsen

Løchte og Treat Huey (PHI) er seedet 2, ligesom det var tilfældet i sidste uge, hvor de i finalen manglede de afgørende små marginaler, da det amerikanske par Max Jacob Schnur og William Blumberg vandt finalen 3-6, 6-1, [14-12]

 

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe Søndag 14. november

Billeder (Facebook-opslag): (Foto: Porto Open Facebook) Olga Helmi finale i Helsingborg kl. 11:00, WTA Finals spillerne: Pliskova vs. Krejcikova kl. 21:00cet

Nitto ATP Finals, Torino (ITA) – TennisTV.com og TV2 Sport X
Center Court – start 11:30
Doubles kamp
NB 1400: (2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (7) Hubert Hurkacz (POL)
NB 1830: Doubles kamp
NB 2100: (3) Alexander Zverev (GER) vs. (6) Matteo Berrenttini (ITA)
====
WTA, Akron WTA Finals Guadalajara (MEX) – WTATV.com, TV2 Play og TV2 Sport fra 21:00 – ca. 23:00
Estadio Tenis Akron – start 21:00cet
(2) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Karolina Pliskova (CZE)
Doubles kamp
Søndag 0230: (6) Garbine Muguruza (ESP) vs. (8.) Anett Kontaveit (EST)
Doubles kamp
====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP
Knoxville, USA
====
ITF World Tennis Tour
W15 Helsingborg – Livescore fra MD
F: [1] (472) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (497) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) ca. kl. 11:00 C3

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-45-begge-18-aarige-holger-og-carlos-i-samme-pulje-ved-next-gen-atp-finals-sinner-og-auger-i-tvekamp-om-top-10-wta-slutspil-fra-onsdag/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 45) 

Akron WTA Finals Guadalajara (MEX) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -7 timer

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Singles

S1: Chichén-Itzá
[7] Paula Badosa (ESP) 2-0
[4] Maria Sakkari (GRE) 1-1 (2-2)
[1] Aryna Sabalenka (BLR) 1-1 (2-3)
[5] Iga Swiatek (POL) 0-2
S2: Teotihuacán
[8] Anett Kontaveit (EST) 2-0
[6] Garbine Muguruza (ESP) 1-1 (3-3)
[3] Karolina Pliskova (CZE) 1-1 (2-3)
[2] Barbora Krejcikova (CZE) 0-2

 

Doubles

D1: El Tajín
[1] Barbora Krejcikova/KaterinaSiniakova 2-1
[3] Su-Wei Hsieh/Elise Mertens 1-1 (2-2)
[6] Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk 1-1 (2-3)
[8] Sharon Fichman/Giuliana Olmos 0-2
D2: Tenochtitlán
[2] Shuko Aoyama/Ena Shibahara 2-0
[4] Nicole Melichar-Martinez/Demi Schuurs 1-1 (2-2)
[7] Darija Jurak/Andreja Klepac 1-1 (2-3)

[5] Samantha Stosur/Shuai Zhang

 

Resultater

Single S1:
[4] Maria Sakkari (GRE) vs. [5] Iga Swiatek (POL) 6-2, 6-4
[7] Paula Badosa (ESP) vs. [1] Aryna Sabalenka (BLR) 6-4, 6-0
Paula Badosa (ESP) vs. (4) Maria Sakkari (GRE) 7-6(4), 6-4
(1) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (5) Iga Swiatek (POL) 2-6, 6-2, 7-5

Single S2
[8] Anett Kontaveit (EST) vs. [2] Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 6-4
[3] Karolina Pliskova (CZE) vs. [6] Garbine Muguruza (ESP) 4-6, 6-2, 7-6(6)
[8] Anett Kontaveit (EST) vs. [3] Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 6-0
[6] Garbine Muguruza (ESP) vs. [2] Barbora Krejcikova (CZE) 2-6, 6-3, 6-4

Double D1:
[1] Barbora Krejcikova/KaterinaSiniakova vs. [8] Sharon Fichman/Giuliana Olmos 6-4, 6-1
[3] Su-Wei Hsieh/Elise Mertens vs. [6] Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk 7-6(3), 6-2
[6] Alexa Guarachi/Desirae Krawczyk vs. [8] Sharon Fichman/Giuliana Olmos 0-6, 6-3, [11-9]
[1] Barbora Krejcikova/KaterinaSiniakova vs. [3] Su-Wei Hsieh/Elise Mertens 6-3, 6-1

Double D2
[2] Shuko Aoyama/Ena Shibahara vs. [7] Darija Jurak/Andreja Klepac 6-0, 6-4
[4] Nicole Melichar-Martinez/Demi Schuurs vs. [5] Samantha Stosur/Shuai Zhang 6-2, 6-2
[7] Darija Jurak/Andreja Klepac vs. [5] Samantha Stosur/Shuai Zhang 6-7(10), 7-6(4), [10-5]
[4] Nicole Melichar-Martinez/Demi Schuurs vs. [2] Shuko Aoyama/Ena Shibahara


Next Gen ATP Finals, Milan (ITA) – Hardcourt

Tv-dækning: Tennistv.com, TV 2 Sport X/Play

Format: Bedst a 5 sæt, Tiebreak ved 3-3, No-Ad, Let serv kaldes “in”, Electronic line call/Hawkeye, Shot Clock (25 sek.), Coaching via headset,

Resultater

Finale: [1] Carlos Alcaraz (ESP) vs. [2] Sebastian Korda (USA) 4-3(5), 4-2, 4-2

Semifinaler
[1] Carlos Alcaraz (ESP) vs. [6] Sebastian Baez (ARG) 4-2, 4-1, 4-2
[2] Sebastian Korda (USA) vs. [4] Brandon Nakashima (USA) 4-3(3), 2-4, 1-4, 4-2, 4-2

Group A

[4] Brandon Nakashima (USA) vs. [6] Juan Manuel Cerundolo (ARG) 4-1, 3-4(3), 4-1, 4-0
[7] Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [1] Carlos Alcaraz (ESP) 3-4(6), 2-4, 0-4
[7] Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [5] Juan Manuel Cerundolo (ARG) 4-1, 4-2, 1-4, 4-1
[1] Carlos Alcaraz (ESP) vs. [4] Brandon Nakashima (USA) 4-3(4), 4-1, 4-3(4)
[1] Carlos Alcaraz (ESP) vs. [6] Juan Manuel Cerundolo (ARG) 4-0, 4-1, 2-4, 4-3(3)
[7] Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [4] Brandon Nakashima (USA) 4-3(3), 1-4, 1-4, 3-4(1)

Group B
[2] Sebastian Korda (USA) vs. [8] Hugo Gaston (FRA) -3-4(2), 3-4(6), 4-0, 4-3(3), 4-0
[6] Sebastian Baez (ARG) vs. [3] Lorenzo Musetti (ITA) 4-1, 4-1, 3-4(5), 4-3(5)
[2] Sebastian Korda (USA) vs. [6] Sebastian Baez (ARG) 4-3(3), 4-2, 4-2
[3] Lorenzo Musetti (ITA) vs. vs. [8.] Hugo Gaston (FRA) 4-3(4), 4-3(6), 2-4, 3-4(7), 4-2
[6] Sebastian Baez (ARG) vs. [8] Hugo Gaston (FRA) 4-3(2), 4-2, 4-2
[2] Sebastian Korda (USA) vs. [3] Lorenzo Musetti (ITA) 4-2, 4-3(4), 4-2

Stillingen

Group A
[1] Carlos Alcaraz (ESP) 2-0
[4] Brandon Nakashima (USA) 2-1
[7] Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 1-2
[6] Juan Manuel Cerundolo (ARG) 0-3

Group B
[2] Sebastian Korda (USA) 3-0
[6] Sebastian Baez (ARG) 2-1
[3] Lorenzo Musetti (ITA) 1-2
[8] Hugo Gaston (FRA) 0-3


WTA 250, Upper Austria Ladies Linz (AUT) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play

Finale: (8) Alison Riske (USA) vs. (LL) Jaqueline Cristian (ROU) 2-6, 6-2, 7-5

Semifinale
(8) Alison Riske (USA) vs. (3) Danielle Collins (USA) 7-5. Ret’d
(LL) Jaqueline Cristian (ROU) d. Simona Halep (ROU) W.O.

Kvartfinale
(8) Alison Riske (USA) vs. (Q) Xinyu Wang (CHN) 6-3, 7-5
(3) Danielle Collins (USA) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 7-5, 6-3
(LL) Jaqueline Cristian (ROU) vs. (4) Veronika Kudermetova (RUS) 6-3, 7-6(5)
Simona Halep (ROU) vs. (7) Jasmine Paolini (ITA) 4-6, 7-5, 6-0

1/8-finale
(Q) Xinyu Wang (CHN) vs. (3) Emma Raducanu (GBR) 6-1, 6-7(0), 7-5
(8) Alison Riske (USA) vs. Alize Cornet (FRA) 6-4, 6-4
(3) Danielle Collins (USA) vs. Greet Minnen (BEL) 6-1, 6-2
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 6-0, 6-3
==
(LL) Jaqueline Cristian (ROU) vs. Rebecca Peterson (SWE) 5-2 Ret’d
(4) Veronika Kudermetova (RUS) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 4-6, 6-4, 6-2
(7) Jasmine Paolini (ITA) vs. Saisai Zheng (CHN) 6-1, 2-6, 6-4
Simona Halep (ROU) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 7-5, 6-3

R32
(3) Emma Raducanu (GBR) – bye
(Q) Xinyu Wang (CHN) vs. (Q) Kateryna Kozlova (UKR) 2-6, 6-2, 6-3
Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Julia Grabher (AUT) 7-6(7), 6-4
(8) Alison Riske (USA) vs. Mona Barthel (GER) 6-3, 6-1

(3) Danielle Collins (USA) – bye
Greet Minnen (BEL) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-4, 6-3
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. (WC) Sinja Kraus (AUT) 6-1, 6-0
(Q) Lesia Tsurenko (UKR) vs. (5) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-4, 7-6(2)
==
(LL) Jaqueline Cristian (ROU) vs. Kamilla Rakhimova (RUS) 2-6, 6-2, 7-5
Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) Harmony Tan (FRA) 6-2, 6-4
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-4
(4) Veronika Kudermetova (RUS) – bye

(7) Jasmine Paolini (ITA) vs. Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 3-6, 6-2
Saisai Zheng (CHN) vs. Clara Burel (FRA) 6-4, 6-3
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-2, 3-6, 6-2
Simona Halep (ROU) – bye

====

ATP 250 Stockholm Open (SWE) – Hardcourt

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: Tommy Paul (USA) vs. (3) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 2-6, 6-4

Semifinale
Tommy Paul (USA) vs. (8) Frances Tiafoe (USA) 5-7, 7-6(5), 6-4
(3) Denis Shapovalov (CAN) vs. (2) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 7-5

Kvartfinale
Tommy Paul (USA) vs. (WC) Andy Murray (GBR) 6-2, 3-6, 6-3
(8) Frances Tiafoe (USA) vs. (4) Daniel Evans (GBR) 1-6, 6-1, 6-1
(3) Denis Shapovalov (CAN) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 4-6, 6-3, 7-5
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 6-3

1/8-finale
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (1) Jannik Sinner (ITA) 7-6(4), 6-3
Tommy Paul (USA) vs. (5) Taylor Fritz (USA) 6-4, 6-4
(4) Daniel Evans (GBR) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-6(5), 6-2
(8) Frances Tiafoe (USA) vs. Pedro Martinez (ESP) 6-4, 6-4
==
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (LL) Jozef Kovalik (SVK) 6-4, 6-1
(3) Denis Shapovalov (CAN) vs. (Q) Andrea Vavassori (FRA) 7-6(1), 6-1
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (7) Marton Fucsovics (HUN) 7-6(3), 3-6, 7-5
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-4

R32
(1) Jannik Sinner (ITA) – bye
(WC) Andy Murray (GBR) vs. (Q) Viktor Durasovic (NOR) 6-1, 7-6(7)
Tommy Paul (USA) vs. (WC) Leo Borg (SWE) 6-4, 6-2
(5) Taylor Fritz (USA) vs. (Q) (LL) Egor Garisimov (BLR) 6-4, 6-4

(4) Daniel Evans (GBR) – bye
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-2, 3-6, 7-5
Pedro Martinez (ESP) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 3-6, 7-6(4)
(8) Frances Tiafoe (USA) vs. (WC) Elias Ymer (SWE) 6-4, 7-6(2)
==
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (6) Alexander Bublik (KAZ) 6-1, 2-0 Ret’d
(LL) Jozef Kovalik (SVK) vs. Peter Gojowczyk (GER) 6-7(5), 6-4, 7-5
(Q) Andrea Vavassori (FRA) vs. (Q) Pavel Kotov (RUS) 6-3, 6-4
(3) Denis Shapovalov (CAN) – bye

(7) Marton Fucsovics (HUN) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-4, 6-0
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (LL) Nino Serdarusic (CRO) 7-6(5), 7-6(5)
Filip Krajinovic (SRB) vs. (Q) Denis Istomin (UZB) 6-4, 6-2
(2) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye


ATP Challenger (uge 45)

Livestream/ATP

Place Country Category Surface
Roanne FRA ATP Challenger €88K Hard
Bratislava SVK ATP Challenger €66K Hard
Knoxville TN, USA ATP Challenger $52K Hard
Montevideo URU ATP Challenger $52K Clay
Ortisei ITA ATP Challenger €44K Hard

 

Knoxville

R32: (212) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (184) Prajnesh Gunneswaran (IND) 2-6, 6-7(2)

Doubles

Kvartfinale: Torpegaard/Sandgren vs. Hunter Reese/Evan King (USA) 6-7(7), 6-4, 12-14.

1/8-finale
Mikael Torpegaard (DEN)/Tennys Sandgren (USA) vs. Nathaniel Lammons/Christian Harrison (USA) 7-6(7), 6-4
(2) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Treat Huey (PHI) vs. Max Jacob Schnur/William Blumberg (USA) 6-7(3), 2-6


WTA Challenger (uge 45)

 


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 45)

Place Country Category Surface
Afula ISR M25 – Livestream C1+C2 Hard
Apacida De Goiania BRA M25 Hard
Harlingen TX, USA M25 – Livestream Hard
Villers Les Nancy FRA M25 Hard
Antalya TUR M15 – Livestream C2+C3 Clay
Benicarlo ESP M15 Clay
Heraklion GRE M15 Hard
Indore IND M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard
Sharm El Sheikh EGY M15 Hard

 

<< tilbage


ITF Women (uge 45)

Place Country Category Surface
Santiago CHI W60+H – Livestream Clay
Aparecida De Goiania BRA W25 Clay
Daytona Beach FL, USA W25 Clay
Antalya TUR W15 – Livestream C2+C3 Clay
Helsingborg SWE W15 Hard
Heraklion GRE W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Sharm El Sheikh EGY W15 Hard
Solarino ITA W15 Carpet

 

W15 Helsingborg

Finale: [1] (472) Olga Helmi (DEN) vs. [2] (497) Caijsa Wilda Hennemann (SWE)

Semifinale
[1] (472) Olga Helmi (DEN) vs. (498) Fanny Ostlund (SWE) 6-1, 6-3
[2] (497) Caijsa Wilda Hennemann (SWE) vs. [4] (510) Jessica Failla (USA) 6-3, 7-6(3)

Kvartfinale: [1] (472) Olga Helmi (DEN) vs. (777) Sofia Samavati (DEN) 2-6, 6-3, 6-3

1/8-finale
[1] (472) Olga Helmi (DEN) vs. (919) Julita Saner (SWE) 4-6, 6-1, 6-3
(777) Sofia Samavati (DEN) vs. (922) Kathleen Kanev (GER) 3-6, 6-1, 7-6(2)

R32
[1] (472) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Naima Karamoko (SUI) 6-4, 6-4
(777) Sofia Samavati (DEN) vs. [7] (590) Aneta Laboutkova (CZE) 6-2, 6-2
(942) Olivia Gram (DEN) vs. [4] (510) Jessica Failla (USA) 0-6, 4-6

QFi:
[9] Karoline Laursen (DEN) vs. Dariia Monakhova (RUS) 2-6, 6-4, [10-12]

Q16
[4] (1180) Elena Jamshidi (DEN) vs. Ida Johansson (SWE) 4-6, 6-7(6)
[9] Karoline Laursen (DEN) vs. Juliette Mazzoni (FRA) 6-4, 6-2
[16] Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. Nellie Taraba Wallberg (SWE) 6-3, 6-7(5), [5-10]


ITF Junior (uge 45)

Grade 5, Liverpool (GBR) – Hardcourt

Boys singles

R32: (1571) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. (2473) Daniel Cardy (GBR) 1-6, 4-6

Boys doubles

Konstantin Gade Kryger (DEN)/Leonidas Lazarides (CYP) vs. Gregor Webster (GBR)/Jonah Gethin (HKG) 2-6, 4-6


Grade 5, Hammam Sousse (TUN) – Hardcourt

Boys singles

Kvartfinale: (2885) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [1] (303) Youssef Labbene (TUN) 2-6, 2-6
1/8-finale: (2885) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (1568) Skander Mezouar (TUN) 7-5, 6-3
R32: (2885) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (2885) Mohamed Sanad Bouhlel (TUN) 6-1, 6-4

Boys doubles

Semifinale: Clausen/Delgadillo vs. (4) Pierre Ngijol Carre/Hoan Mouret (FRA) 3-6, 4-6
Kvartfinale: Clausen/Delgadillo vs. (2) Omar Knani/Youssef Labbene (TUN) 6-3, 4-6, [10-7]
1/8-finale: lexander Nordal Clausen (DEN)/Andres Delgadillo (MEX) vs. Anas Bennour Dit Sahli/Ahmed Hassairi (TUN) 6-3, 6-4


Grade 5, Leimen (GER) – Hardcourt

Boys singles

Qfi: (2) Christopher Garde (DEN) vs. [5] (1855) Nikola Djosic (SUI) 4-6, 6-3
Q16: (2) Christopher Garde (DEN) vs. Deni Hadzialijagic (GER) 7-5, 6-4
Q32: (2) Christopher Garde (DEN) vs. Vincent Marysko (GER) 2-6, 6-4, [10-4]


Grade 5, Montemar – Grus

Girls singles

R32: (1868) Sara Børkop (DEN) vs. (1576) Daniela Lozano (ESP) 3-6, 3-6

Girls doubles

Kvartfinale: Børkop/Vorslava vs. Ruth Roura Llaverias/Carlota Farres Carreter (ESP) 4-6, 4-6
1/8-finale: Sara Børkop (DEN)/Darta Vorslava (LAT) vs. Carmita Samper Ferrandez-Villena (ESP)/Fernanda Sandoval (MEX) 6-0, 6-1


Grade 5, San Salvador – Hardcourt

Girls singles

R32: (2117) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. [7] (719) Aida Oviedo (USA) 0-6, 0-6


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 45)

Cat 2, Vierumaki (FIN) – Hardcourt

U14 Boys singles

R32
(Q) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [3] (45) Niels McDonald (GRE) 1-6, 0-6
(6) Asger Sørensen (DEN) vs. (402) Niklas Korsstrom (FIN) 6-3, 0-6, 0-6

Qfi
(5) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (13) Nooa Jaernefelt (FIN) 7-5, 6-2
(6) Asger Sørensen (DEN) vs. Lukas Hans Johan Korsstrom (FIN) 6-0, 6-1

U14 Girls singles

R32
(867) Milla Mluka Hoffmann (DEN) vs (WC) (823) Ilona Kanerva (FIN) 2-6, 1-6
[8] (369) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (509) Karoliina Krook (FIN) 2-6, 0-6

U14 Girls doubles

Sophia Izabella Ragus/Milla Mluka Hoffmann (DEN) vs. Emma Tuominen (FIN)/Marie Johanna Lapimaa (EST) 3-6, 3-6

<< tilbageC


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2021 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Bolivia vs. (4) Belgien 2-3
(16) Argentina vs. Hviderusland 4-1
(35) Pakistan vs. (17) Japan 0-4
(32) Uruguay vs. (20) Holland 0-4
(36) Libanon vs. (26) Brazilien 0-4
(38) New Zealand vs. (27) Korea 1-3
(31) Slovakiet vs. (21) Chile 3-1
(33) Finland vs. (22) Indien 3-1
— vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(34) Ukraine vs. (30) Israel 3-2
(39) Peru vs. (29) Bosnien/Herzegovina 3-2
(42) Rumænien vs. (28) Portugal 3-1
(46) Norge vs. (25) Uzbekistan 3-1
—- Knock out—-
(43) Norge vs. (33) Ukraine, 26-27. november Oslo (Hardcourt)
(40) Rumænien vs. (35) Peru, 27-28. november Cluj-Napoca (Hardcourt)
10 vindere til 2022 Qualifiers. 14 tabere til World Group I Play-offs 2022


World Group II 2020 

(59) Bulgarien vs. (37) Mexico 1-3
(44) Schweiz vs. (57) Estland 5-0
(45) Polen vs. (64) El Salvador 3-1
(58) Grækennland vs. (48) Lithauen 1-3
(50) Slovenien vs. (65) Paraguay 3-1
(51) Tyrkiet vs. (66) Letland 4-0
(52) Sydafrika vs. (55) Venezuela 4-0
(54) Barbados vs. (63) Indonesien 3-1
—4  vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(56) Tunesien vs. (47) Dominikanske Republik 3-1
(60) Danmark vs. (49) Thailand 4-1
(53) Taipei vs. (61) Marokko – walkover
(62) Zimbabwe vs. (40) Kina – walkover
—- Knock out—-

(55) Tunesien vs. (62) Zimbabwe – 26-27. november Tunis – Grus
(60) Marokko vs. (56) Danmark – 27-28. november Marrakesh – Grus
10 vindere til World Group I Play-offs 2022. Tabere til World Group II Play-offs 2022


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup, Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm