Den altoverskyggende tennis-begivenhed i de kommende uger er French Open, hvor Clara Tauson for første gang deltager i en Grand Slam turnering. Desuden deltager Frederik Løchte Nielsen i double

I den kommende uge er de fleste tennis-interesseredes øjne rettet mod Roland Garros, hvor French Open indledes med de første kamp søndag.
Turneringen kan følges på Eurosport 1 og 2 samt Dplay. Desuden kan der frit vælges kampe fra alle baner på Eurosport Player, hvor der desuden er adgang til at gense kampene.

Uden Caroline Wozniacki blandt deltagerne vil det være urimeligt at stille alt for høje forventninger til, at en dansk spiller er blandt kandidaterne til titlen hos kvinderne, hvor det vil være en super overraskelse, hvis 17-årige Clara Tauson fortsat er med i 2. runde efter sin første kamp i hovedturneringen mod WTA-ranglistens no. 25 Jennifer Brady (USA), men i slutningen af nedenstående omtale af indsatsen i kvalifikationen, bliver en dansk overraskelse dog ikke helt udelukket på forhånd.

French Open kval: Clara Tauson afværger 6 sætbolde med sublime vinderslag på vejen mod sin første Grand Slam

Hverken sidste års vinder Ashleigh Barty eller Naomi Osaka, der vandt US Open for nylig, er blandt deltagerne, og man kommer ikke udenom 1. seedede Simona Halep, når favoritterne til titlen skal udpeges.
Hvis man imidlertid tjekker sidste års udgave af French Open, bliver man mindet om, at Halep i kvartfinalen blev sendt ud af turneringen af Amanda Anisimova (USA), der efterfølgende tabte til Barty i semifinalen, hvorefter Barty i finalen vandt over Marketa Vondrousova (CZE), som de færreste formentlig havde forventet ville være med fremme i slutspillet.

Simona Halep
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Simona Halep under træning på Roland Garros 2020.

I dette års turnering kan Halep dog allerede i 3. runde (R32) møde Anisimova, der er seedet 25, og i 1/8-finalen kan Halep derefter møde Vondrousova, der er seedet 15.
Ifølge seedningen kan Halep derefter i kvartfinalen møde 5. seedede Kiki Bertens eller 9. seedede Johanna Konta, der sidste år var fremme i semifinalen mod Vondrousova.
Konta møder i 1. runde stortalentet, 16-årige Cori Gauff.

I 2/4-del af lodtrækningen er 3. seedede Elina Svitolina, der netop har vundet finalen i Strasbourg, oplagt kandidat til en kvartfinale mod enten 10. seedede Victoria Azarenka eller 6. seedede Serena Williams, der næppe får mange flere muligheder for at slå rekorden for flest vunde Grand Slam turneringer.

I 3/4-del, hvor Clara Tauson befinder sig, er kandidaterne ifølge seedningerne 4. seedede Sofia Kenin og 8. seedede Aryna Sabalenka, men både 11. seedede Garbine Muguruza og 14. seedede Elena Rybakina findes i samme fjerdedel, hvor der næppe kan peges på en oplagt favorit til en plads i semifinalen.

Karolina Pliskova
© 2020 Jimmie48 Tennis Photography This photo is available for editorial usage. Please contact: licensing@j48tennis.net Una – Karolina Pliskova forbereder sig på Roland Garros 2020

I nederste fjerdedel er de to tjekkiske spillere, 2. seedede Karolina Pliskova og 7. seedede Petra Kvitova seedet til at mødes i kvartfinalen, men Kvitova skal først forbi enten 12. seedede Madison Keys eller 18. seedede Angelique Kerber.
Pliskova kan allerede i 2. runde møde den tidligere French Open vinder Jelena Ostapenko og i 3. runde 29. seedede Sloane Stephens, inden hun i en evt. kvartfinale kan møde 13. seedede Petra Martic eller 19. seedede Alison Riske.

Vinder Nadal sin 13. French Open titel?

I artiklen herover analyseres mulighederne hos mændene, hvor man ved French Open ikke kan komme uden om hverken Rafael Nadal eller Novak Djokovic, og Dominic Thiem nævnes ligeledes i favorit-trioen.

I double-rækken er Danmark repræsenteret ved den tidligere vinder af Wimbledon i 2012, Frederik Løchte Nielsen, der i den forløbne uge måtte nøjes med en enkelt kamp ved ATP 500 i Hamburg, da han sammen med sin faste makker Tim Puetz blev besejret 7-5, 7-5 i 1/8-finalen mod det franske par Fabrice Martin og Nicolas Mahut.

Frederik Løchte Nielsen, Tim Puetz
Foto: Tennistv – Frederik Løchte Nielsen og Tim Puetz, vinder af ATP 250 München 2019.

I den forløbne uge var der dansk deltagelse i en Grade 4 turnering i Hannover, hvor der i den kommende uge afvikles endnu en turnering, som denne gang er i den højere Grade 3 kategori, hvor 17-årige Elmer Møller formentlig bliver seedet 2.
Det er Elmers første internationale turnering efter corona-pausen, og den kan blive en nyttig forberedelse til juniorernes French Open om en uge, hvor Elmer er blandt deltagerne. Elmer tabte i første runde ved French Open i singles, men er med i doubles også.

Elmer Møller
Foto: TCHW-Gladbeck – Elmer Møller, kvartfinale Gladbeck 2019

16-årige Johanne Christine Svendsen, der i Grade 4 turneringen nåede til kvartfinalen, er blandt deltagerne i Girls Singles, og det samme gælder 14-årige Rebecca Munk Mortensen, der i 1. runde blev besejret af 3. seedede Sarah Mueller (GER).
Johanne og Rebecca nåede semifinalen i single.

Johanne Christine Svendsen, Rebecca Munk Mortensen
Foto: Privat – Johanna og Rebecca, finalister i Luxembourg 2019

I den netop afsluttede Category 2 turnering TE B93 blev U14 Boys singles vundet af useedede Oliver Steines efter finalesejr 6-4, 6-4 over 4. seedede Karl Nagel-Heyer (GER), der er no. 115 og dermed næsten 200 pladser højere rangeret hos Tennis Europe.

I den kommende uge afvikles endnu en U14 Category 2 turnering, hvilket foregår på grus i Holte på Carlsmindevej 26.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe mandag 5. oktober
Billede: (til facebook-opslag) – Kr. Pliskova spiller doubles, Kvitova og Kenin (Foto www.j48tennis.net )

Court Philippe-Chartrier – start kl. 11:00cet
Women’s Singles Fourth Round
P. KVITOVA (CZE) [7] vs. S.ZHANG (CHN)
Men’s Singles Fourth Round
G. DIMITROV (BUL) [18] vs. S. TSITSIPAS (GRE) [5]
Men’s Singles Fourth Round
N. DJOKOVIC (SRB) [1] vs. K. KHACHANOV (RUS) [15]
Women’s Singles Fourth Round
F. FERRO (FRA) vs. KENIN (USA) [4]

Court Suzanne-Lenglen – start kl 11:00
Men’s Singles Fourth Round
M. FUCSOVICS (HUN) vs. A. RUBLEV (RUS) [13]
Women’s Singles Fourth Round
O. JABEUR (TUN) [30] vs. D. COLLINS (USA)
Men’s Singles Fourth Round
P. CARRENO BUSTA (ESP) [17] vs. D. ALTMAIER (GER)

Court Simonne-Mathieu – start kl. 11:00
Women’s Singles Fourth Round
L. SIEGEMUND (GER) vs. P. BADOSA (ESP)
Women’s Doubles Third Round
V. KUZMOVA (SVK) /Kr. PLISKOVA (CZE) [13] vs. B. KREJCIKOVA / K. SINIAKOVA [4] (CZE)
Men’s Doubles Quarterfinals
F. NIELSEN (DEN)/ T. PUETZ (GER) vs. JS.CABAL/ R.FARAH [1] (COL)
===
Eurosport BROADCASTING PLAN – DAY 9
EUROSPORT 1 INTERNATIONAL kl. 11:00
M1 PC Petra KVITOVA (CZE) [7] contre Shuai ZHANG (CHN)
M2 PC Grigor DIMITROV (BUL)[18] contre Stefanos TSITSIPAS (GRE) [5]
M3 PC Novak DJOKOVIC (SRB) [1] contre Karen KHACHANOV (RUS) [15]
M4 PC Fiona FERRO (FRA) contre Sofia KENIN (USA)[4]

EUROSPORT 2 INTERNATIONAL
No Tennis Live

Vi går af ovenstående program, når Frederiks kamp er klar og viser denne LIVE på E1 og Dplay ca. kl. 15:00. Tilbage til ovenstående efter Frederiks kamp.
Thomas Skouboe og Sisse Folmø kommenterer Frederiks kamp.

HUSK at alle kampene på PC og SL er live fra start til slut på Dplay.

Resultater opdateres på https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-40-clara-tauson-og-frederik-loechte-blandt-deltagerne-ved-french-open/



WTA Tour – ATP Tour (Uge 40) 

Kvalifikation, French Open, Paris (FRA) – Grus

TV-dækning: Eurosport, Eurosport Player, Dplay

Det komplette spilleprogram

Resultater Women (udvalgte)

1/8-finale
Iga Swiatek (POL) vs. (1) Simona Halep (ROU) 6-1, 6-2
(Q) Martina Trevisan (ITA) vs. (5) Kiki Bertens (NED) 6-4, 6-4
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-3
(Q) Nadia Podoroska (ARG) vs. Barbora Krejcikova (CZE) 2-6, 6-2, 6-3
====
(30) Ons Jabeur (TUN) vs. Danielle Collins (USA)
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Fiona Ferro (FRA)
(7) Petra Kvitova vs. Shuai Zhang (CHN)
Laura Siegemund (GER) vs. Paula Badosa (ESP)

R32
(1) Simona Halep (ROU) vs. (25) Amanda Anisimova (USA) 6-0, 6-1
Iga Swiatek (POL) vs. Eugenie Bouchard (CAN) 6-3, 6-2
(Q) Martina Trevisan (ITA) vs. (20) Maria Sakkari (GRE) 1-6, 7-6(6), 6-3
(5) Kiki Bertens (NED) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-2, 6-2

(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (27) Ekaterina Elexandrova (RUS) 6-4, 7-5
Caroline Garcia (FRA) vs. (16) Elise Mertens (BEL) 1-6, 6-4, 7-5
(Q) Nadia Podoroska (ARG) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-3, 6-2
Barbora Krejcikova (CZE) vs. Tsvetana Pironkova (BUL) 5-7, 6-4, 6-3
====
(30) Ons Jabeur (TUN) vs. (8) Aryna Sabalenka (BLR) 7-6(7), 2-6, 6-3
Danielle Collins (USA) vs. (11) Garbine Muguruza (ESP) 7-5, 2-6, 6-4
Fiona Ferro (FRA) vs. Patricia Maria Tig (ROU) 7-6(6), 4-6, 6-0
(4) Sofia Kenin (USA) vs. (Q) Irina Bara (ROU) 6-2, 6-0

(7) Petra Kvitova vs. Leylah Fernandez (CAN) 7-5, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. Clara Burel (FRA) 7-6(2), 7-5
Laura Siegemund (GER) vs. 6-7(5) 6-3, 6-0
Paula Badosa (ESP) vs. Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 6-3

R64
(1) Simona Halep (ROU) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-3, 6-4
(25) Amanda Anisimova (USA) vs. Bernarda Pera (USA) 6-2, 6-0
Eugenie Bouchard (CAN) vs. (PR) Daria Gavrilova (AUS) 5-7, 6-4, 6-3
Iga Swiatek (POL) vs. Su-Wei Hsieh (TPE) 6-1, 6-4

(Q) Martina Trevisan (ITA) vs. Cori Gauff (USA) 4-6, 6-2, 7-5
(20) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Kamilla Rakhimova (RUS) 7-5, 6-2
Katerina Siniakova (CZE) vs. Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 6-3, 6-4
(5) Kiki Bertens (NED) vs. (Q) Sara Errani (ITA) 7-6(5), 3-6, 9-7
—-
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Renata Zarazua (MEX) 6-3, 0-6, 6-2
(27) Ekaterina Elexandrova (RUS) vs. (LL) Astra Sharma (AUS) 6-3, 6-3
Caroline Garcia (FRA) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 7-6(5) 6-2
(16) Elise Mertens (BEL) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-4, 7-5

Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (10) Victoria Azarenka (BLR) 6-2, 6-2
(Q) Nadia Podoroska (ARG) vs. (23) Yulia Putintseva (KAZ) 6-3, 1-6, 6-2
Barbora Krejcikova (CZE) vs. (32) Barbora Strycova (CZE) 6-4, 3-6, 6-3
Tsvetana Pironkova (BUL) vs. (6) Serena Williams (USA) – walkover
====
(8) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Daria Kasatkina (RUS) 7-6(6), 6-0
(30) Ons Jabeur (TUN) vs.  Nao Hibino (JPN) 7-6(4), 6-4
(Q) Clara Tauson (DEN) vs. Danielle Collins (USA) 2-6, 3-6
(11) Garbine Muguruza (ESP) vs. Kristyna Pliskova (CZE) 6-3, 6-2

Fiona Ferro (FRA) vs. (14) Elena Rybakina (KAZ) 6-3, 4-6, 6-2
Patricia Maria Tig (ROU) vs. Christina Mchale (USA) 6-4, 6-3
(Q) Irina Bara (ROU) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1, 4-0 Ret’d
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Ana Bogdan (ROU) 3-6, 6-3, 6-2

(7) Petra Kvitova vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 6-3
Leylah Fernandez (CAN) vs. Polona Hercog (SLO) 6-4, 3-6, 6-1
Clara Burel (FRA) vs. Kaja Juvan (SLO) 7-6(6), 6-2
Shuai Zhang (CHN) vs. Alizé Cornet (FRA) 6-4, 7-6(3)

(13) Petra Martic (CRO) vs. Veronika Kudermetova (RUS) 6-7(1), 7-5, 6-3
Laura Siegemund (GER) vs. Julia Goerges (GER) 1-6, 6-1, 6-3
Paula Badosa (ESP) vs. (29) Sloane Stephens (USA) 6-4, 4-6, 6-2
Jelena Ostapenko (LAT) vs. (2) Karolina Pliskova (CZE) 6-4, 6-2

R128 (udvalgte)
(1) Simona Halep (ROU) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-4, 6-0
(25) Amanda Anisimova (USA) vs. Tamara Korpatsch (GER) 6-2, 6-0

(PR) Daria Gavrilova (AUS) vs. (24) Dayana Yastremska (UKR) 6-4, 6-3
Iga Swiatek (POL) vs. (15) Marketa Vondrousova (CZE) 6-1, 6-2

Cori Gauff (USA) vs. (9) Johanna Konta (GBR) 6-3, 6-3
(20) Maria Sakkari (GRE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-0, 7-5

Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (28) Svetlana Kuznetsova (RUS) 6-1, 2-6, 6-1
Katerina Siniakova (CZE) vs. Lauren Davis (USA) 7-6(5), 6-2
(Q) Sara Errani (ITA) vs. Monica Puig (PUR) 6-2, 6-1
(5) Kiki Bertens (NED) vs. Katarina Zavatska (UKR) 2-6, 6-2, 6-0
—-
(3) Elina Svitolina (UKR) vs. Varvara Gracheva (RUS) 7-6(2), 6-4
(27)Ekaterina Elexandrova (RUS) vs. Maddison Inglis (AUS) 6-3, 6-3

Caroline Garcia (FRA) vs. (17) Anett Kontaveit (EST) 6-4, 3-6, 6-4
(16) Elise Mertens (BEL) vs. Magarita Gasparyan (RUS) 6-2, 6-3

(10) Victoria Azarenka (BLR) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-1, 6-2
(23) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Kirsten Flipkens (BEL) 6-1, 6-2

(32) Barbora Strycova (CZE) vs. (Q) Varvara Lepchenko (USA) 7-5, 6-2
(6) Serena Williams (USA) vs. Kristie Ahn (USA) 7-6(2), 6-0
====
(8) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Jessica Pegula (USA) 6-3, 6-1
(30) Ons Jabeur (TUN) vs. Zarina Diyas (KAZ) 4-6, 6-3, 6-1

(Q) Clara Tauson (DEN) vs. (21) Jennifer Brady (USA) 6-4, 3-6, 9-7
Danielle Collins (USA) vs. (Q) Monica Niculescu (ROU) 2-6, 6-2, 6-1
Kristyna Pliskova (CZE) vs. Viktoria Kuzmova (SVK) 6-1, 6-2
(11) Garbine Muguruza (ESP) vs. Tamara Zidansek (SLO) 7-5, 4-6, 8-6

(14) Elena Rybakina (KAZ) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-0, 6-3
Christina Mchale (USA) vs. (22) Karolina Muchova (CZE) 6-2, 6-4

(Q) Irina Bara (ROU) vs. (26) Donna Vekic (CRO) 6-3, 6-4
Alison Van Uytvanck (BEL) vs. Rebecca Peterson (SWE) 2-6, 6-3, 6-1
Ana Bogdan (ROU) vs. Timea Babos (HUN) 6-4, 6-2
(4) Sofia Kenin (USA) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 6-4, 3-6, 6-3
—-
(7) Petra Kvitova vs. Oceane Dodin (FRA) 6-3, 7-5
Leylah Fernandez (CAN) vs. (31) Magda Linette (POL) 1-6, 6-2, 6-3

Kaja Juvan (SLO) vs. (18) Angelique Kerber (GER) 6-3, 6-3
Shuai Zhang (CHN) vs. (12) Madison Keys (USA) 6-3, 7-6(2)

(13) Petra Martic (CRO) vs. Misaki Doi (JPN) 7-6(2), 7-5
Julia Goerges (GER) vs. (19) Alison Riske (USA) 6-3, 6-7(4), 6-1

(29) Sloane Stephens (USA) vs. Vitalia Diatchenko (RUS) 6-2, 6-2
(2) Karolina Pliskova (CZE) vs. (Q) Mayar Sherif (EGY) 6-7(9), 6-2, 6-4

Resultater Men (udvalgte)

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (15) Karen Khachanov (RUS)
(17) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (Q) Daniel Altmaier (GER)
(13) Andrey Rublev (RUS) vs. Marton Fucsovics (HUN)
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (18) Grigor Dimitrov (BUL)
====
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-1, 6-3, 6-4
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. Hugo Gaston (FRA) 6-4, 6-4, 5-7, 3-6, 6-3
Jannik Sinner (ITA) vs. (6) Alexander Zverev (GER) 6-3, 6-3, 4-6, 6-3
(2) Rafael Nadal vs. (Q) Sebastian Korda (USA) 6-1, 6-1, 6-2

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Daniel Elahi Galan (COL) 6-0, 6-3, 6-2
(15) Karen Khachanov (RUS) vs. (20) Cristian Garin (CHI) 6-2, 3-6, 6-4, 6-2
(17) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. (10) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-4, 6-3, 5-7, 6-4
(Q) Daniel Altmaier (GER) vs. (7) Matteo Berrettini (ITA) 6-2, 7-6(5), 6-4
—-
Marton Fucsovics (HUN) vs. Thiago Monteiro (BRA) 7-5, 6-1, 6-3
(13) Andrey Rublev (RUS) vs. Kevin Anderson (RSA) 6-3, 6-2, 6-3
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 6-1, 6-3, 00 REt’d
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Aljaz Bedene (SLO) 6-1, 6-2, 3-1 Ret’d
====
Lorenzo Sonego (ITA) vs. (27) Taylor Harry Fritz (USA) 7-6(5), 6-3, 7-6(17)
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. Norbert Gombos (SVK) 7-6(3), 6-3, 6-3
Hugo Gaston (FRA) vs. (16) Stan Wawrinka (SUI) 2-6, 6-3, 6-3, 4-6, 6-0
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (28) Casper Ruud (NOR) 6-4, 6-3, 6-1
—-
(6) Alexander Zverev (GER) vs. (Q) Marco Cecchinato (ITA) 6-1, 7-5, 6-3
Jannik Sinner (ITA) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 7-5, 7-5
(Q) Sebastian Korda (USA) vs. (Q) Pedro Martinez Portero (ESP) 6-4, 6-3, 6-1
(2) Rafael Nadal vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-1, 6-4, 6-0

R64
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Ricardas Berankis (LTU) 6-1, 6-2, 6-2
(LL) Daniel Elahi Galan (COL) vs. Tennys Sandgren (USA) 6-2, 6-2, 6-3
(20) Cristian Garin (CHI) vs. (LL) Marc Polmans (AUS) 6-7(5), 6-2, 7-6(3), 6-4
(15) Karen Khachanov (RUS) vs. Jiri Vesely (CZE) 6-1, 6-7(4), 7-6(7), 7-6(2)

(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Attila Balazs (HUN) 6-3, 6-1, 6-2
(17) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. Guido Pella (ARG) 6-3, 6-2, 6-1
(Q) Daniel Altmaier (GER) vs. (30) Jan-Lennard Struff (GER) 6-3, 7-6(4), 6-3
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. Lloyd George Harris (RSA) 6-4, 4-6, 6-2, 6-3
—-
Marton Fucsovics (HUN) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 7-6(2), 6-3, 7-5
Thiago Monteiro (BRA) vs. Marcos Giron (USA) 7-6(5), 6-4, 6-1
Kevin Anderson (RSA) vs. (22) Dusan Lajovic (SRB) 6-2, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3
(13) Andrey Rublev (RUS) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 6-1, 3-6, 6-1

Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (9) Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 6-7(5), 6-3, 3-6, 8-6
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Andrej Martin (SVK) 6-4, 7-6(5), 6-1
Aljaz Bedene (SLO) vs. (Q) Nikola Milojevic (SRB) 7-5, 2-6, 6-1, 7-6(4)
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-4, 6-2
====
Lorenzo Sonego (ITA) vs. Alexander Bublik (KAZ) 7-6(8), 6-1, 7-5
(27) Taylor Harry Fritz (USA) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 6-2, 6-4
Norbert Gombos (SVK) vs. (Q) Jurij Rodionov (AUT) 6-2, 2-6, 7-6(4), 6-4
(12) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Lorenzo Giustino (ITA) 6-1, 7-5, 6-0

(16) Stan Wawrinka (SUI) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-3, 6-2, 3-6, 6-1
Hugo Gaston (FRA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-4, 7-6(4), 3-6, 6-2
(28) Casper Ruud (NOR) vs. Tommy Paul (USA) 6-1, 1-6, 6-3, 1-6, 6-3
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. (Q) Jack Sock (USA) 6-1, 6-3, 7-6(6)
—-
(6) Alexander Zverev (GER) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 2-6, 6-4, 7-6(5), 4-6, 6-4
(Q) Marco Cecchinato (ITA) vs. Juan Ignacio Londero (ARG) 6-3, 6-2, 5-7, 6-2
Federico Coria (ARG) vs. (23) Benoit Paire (FRA) 7-6(3), 4-6, 6-3, 6-1
Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Benjamin Bonzi (FRA) 6-2, 6-4, 6-4

(Q) Pedro Martinez Portero (ESP) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) 6-3, 6-1, 6-0
(Q) Sebastian Korda (USA) vs. (21) John Isner (USA) 6-4, 6-4, 2-6, 6-4
Stefano Travaglia (ITA) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-4, 2-6, 7-6(7), 4-6, 6-2
(2) Rafael Nadal vs. Mackenzie McDonald (USA) 6-1, 6-0, 6-3

R128
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Mikael Ymer (SWE) 6-0, 6-2, 6-3
Tennys Sandgren (USA) vs. (29) Hubert Hurkacz (POL) 7-5, 2-6, 4-6, 7-6(1), 11-9

(20) Cristian Garin (CHI) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 4-6, 6-1, 6-4
(15) Karen Khachanov (RUS) vs. Kamil Majchrzak (POL) 7-6(3), 6-3, 6-3

(10) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Richard Gasquet (FRA) 7-6(5), 6-2, 6-1
(17) Pablo Carreno Busta (ESP) vs. John Millman (AUS) 6-3, 6-2, 7-5

(30) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Frances Tiafoe (USA) 3-6, 7-6(5), 6-3, 6-7(2), 6-3
(7) Matteo Berrettini (ITA) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-3, 6-1, 6-3
—-
Marton Fucsovics (HUN) vs. (4) Daniil Medvedev (RUS) 6-4, 7-6(3), 2-6, 6-1
Thiago Monteiro (BRA) vs. (31) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-5, 6-4, 6-2

(22) Dusan Lajovic (SRB) vs. Gianluca Mager (ITA) 6-4, 7-6(4), 4-6, 6-1
(13) Andrey Rublev (RUS) vs. Sam Querrey (USA) 6-7(5), 6-7(4), 7-5, 6-4, 6-3

(9) Denis Shapovalov (CAN) vs. Gilles Simon (FRA) 6-2, 7-5, 5-7, 6-3
(18) Grigor Dimitrov (BUL) vs. Gregoire Barrere (FRA) 6-3, 6-2, 6-2

(Q) Nikola Milojevic (SRB) vs. (26) Filip Krajinovic (SRB) 6-4, 3-6, 6-3, 6-1
(5) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Jaume Munar (ESP) 4-6, 2-6, 6-1, 6-4, 6-4
====
Alexander Bublik (KAZ) vs. (8) Gael Monfils (FRA) 6-4, 7-5, 3-6, 6-3
(27) Taylor Harry Fritz (USA) vs. (Q) Tomas Machac (CZE) 7-5, 7-6(2), 1-6, 2-6, 6-3

Norbert Gombos (SVK) vs. (24) Borna Coric (CRO) 6-4, 3-6, 6-3, 6-4
(12) Diego Schwartzman (ARG) vss. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-0, 6-1, 6-3

(16) Stan warinka (SUI) vs. Andy Murray (GBR) 6-1, 6-3, 6-2
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (19) Felix Auger-Aliassime (CAN) 7-5, 6-3, 6-3

(28) Casper Ruud (NOR) vs. Yuichi Sugita (JPN) 6-1, 6-3, 6-1
(3) Dominic Thiem (AUT) vs. Marin Cilic (CRO) 6-4, 6-3, 6-3
—-
(6) Alexander Zverev (GER) vs. Dennis Novak (AUT) 7-5, 6-2, 6-4
(Q) Marco Cecchinato (ITA) vs. (25) Alex De Minaur (AUS) 7-6(9), 6-4, 6-0

(23) Benoit Paire (FRA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 7-5, 6-4, 6-4
Federico Coria (ARG) vs. (LL) Jason Jung (TPE) 7-5, 7-6(6), 7-6(3)
(Q) Benjamin Bonzi (FRA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-2, 6-4, 4-6, 6-4
Jannik Sinner (ITA) vs. (11) David Goffin (BEL) 7-5, 6-0, 6-3

Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. (14) Fabio Fognini (ITA) 7-5, 3-6, 7-6(1), 6-0
(21) John Isner (USA) vs. Elliot Benchetrit (FRA) 6-4, 6-1, 6-3

Kei Nishikori (JPN) vs. (32) Daniel Evans (GBR) 1-6, 6-1, 7-6(3), 1-6, 6-4
(2) Rafael Nadal vs. Egor Gerasimov (BUL) 6-4, 6-4, 6-2

Men’s doubes

Kvartfinale:  Løchte/Puetz vs. (1) Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (COL) – mandag
1/8-finale: Løchte/Puetz vs. (5) Ivan Dodig (CRO)/Filip Polasek (SVK) 7-5, 5-7, 6-4
R32: Løchte/Puetz vs. (11) John Peers (AUS)/Michael Venus (NZL) 7-6(3), 6-3

R64: Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Tim Puetz (GER) vs. Lorenzo Sonego/Stefano Travaglia (ITA) 6-4, 6-4

Boys singles

R32
(1) Harold Mayot (FRA) vs. Hamad Medjedovic (SRB)
(12) Jeffrey Von Der Schulenburg (SUI) vs. Luca Nardi (USA)
(6) Luciano Darderi (ITA) vs. (WC) Arthur Fils (FRA)

R64
(1) Harold Mayot (FRA) vs. Bruno Oliveira (BRA) 6-1, 6-1
(6) Luciano Darderi (ITA) vs. Shunsuke Mitsui (JPN) 6-1, 6-4
Elmer Møller (DEN) vs. (WC) Arthur Fils (FRA) 5-7, 4-6

Boys doubles

R32: Elmer Møller (DEN)/Kokoro Isomura (JPN) vs. (7) Mikolaj Lorens (POL)/Karlis Ozolins (LAT)

Girls singles

R32
(1) Victoria Jimenez Kasatseva (AND) vs. Alina Charaeva (RUS)
(11) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. Julia Avdeeva (RUS)
(2) Alexandra Eala (PHI) vs. Maria Guth (GEr)

R64
(1) Victoria Jimenez Kasatseva (AND) vs. (WC) Shanice Roignot (FRA) 6-2, 6-4
(WC) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. Daria Lopatetska (UKR)
(11) Linda Fruhvirtova (CZE) vs. Julia Garcia (MEX) 6-1, 6-1
Daria Frayman (RUS) vs. Aubane Droguet (FRA)
(2) Alexandra Eala (PHI) vs. Natalia Szabanin (HUN) 6-4 6-1


ATP Challenger (uge 40)

Livestream/ATP

€44K, Challenger Biella (ITA) – Grus

1/8-finale
(PR) Blaz Kavcic (SLO) vs. (Q) Chun Hsin Tseng (TPE) 3-6, 6-3, 6-3
Filip Horansky (SVK) vs. Carlos Alcaraz Garfia (ESP) 6-3, 6-4

R32
(Q) Chun Hsin Tseng (TPE) vs. Andrew Harris (AUS) 6-1, 6-2
Carlos Alcaraz Garfia (ESP) vs. (8) Juan Pablo Varillas Patino-Samudio (PER) 2-6, 7-6(8), 7-6(2)


€44K, Split Open (CRO) – Grus

1/8-finale
(1) Pedro Sousa (POR) vs. Zdenek Kolar (CZE) 6-1, 3-6, 6-2
(SE) Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. Viktor Troicki (SRB) 6-1, 6-1
Duja Ajdukovic (CRO) vs. (8) Martin Klizan (SVK) 6-0, 6-4
(2) Jozef Kovalik (SVK) vs. Frederico Ferrerira Silva (POR) 2-6, 6-2, 7-5

R32:
(PR) Maximilian Marterer (GER) vs. Elias Ymer (SWE) 6-2, 6-1
(6) Martin Klizan (SVK) vs. Constant Lestienne (FRA) 4-6, 6-3, 6-4

<< tilbage


ITF Men (40)

M25, MONETA PARDUBICE OPEN 2020, Pardubice (CZE) – Grus

Livestream Center Court

1/8-finale
(4) Lukas Klein (SVK) vs. Viktor Durasovic (NOR) 4-6, 6-2, 6-3

R32
(1) Lucas Miedler (AUT) vs. (Q) Artem Dubrivnyy (RUS) 6-4, 6-3
Jan Satral (CZE) vs. Camilo Ugo Carabelli (ARG) 4-6, 6-4, [10-2]
Rayane Roumane (FRA) vs. (6) Markus Eriksson (SWE) 7-5, 7-6(4)
(4) Lukas Klein (SVK) vs. (WC) Andrew Paulson (CZE) 6-3, 6-3
Viktor Durasovic (NOR) vs. Christian Lindell (SWE) 6-0, 6-2
(Q) Jelle Sels (NED) vs. (JR) Toby Alex Kodat (USA) 6-2, 6-1
(Q) Christian Harrison (USA) vs. (3) Michael Vrbensky (CZE) 4-6, 6-2, [13-11]
(Q) Pedro Cachin (ARG) vs. (2) Thomaz Bellucci (BRA) 6-3, 6-3


M15, Magic Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

Rinale:
[5] (509) Laurynas Grigelis (LTU) vs. (809) Tom Kocevar-Desman (SLO) 6-1, 7-5

Semifinale
(809) Tom Kocevar-Desman (SLO) vs. (SE) (1166) Luca Potenza (ITA) 6-3, 6-4
[5] (509) Laurynas Grigelis (LTU) vs. (716) Thiago Agustin Tirante (ARG) 6-4, 7-5

Kvartfinale
Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. Matias Franco Descotte (ARG) 7-6(9), 7-6(6)
(5) Laurynas Grigelis (LTU) vs. Filip Bergevi (SWE) 6-3, 4-6, 6-3

1/8-finale
Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. (Q) Marius Ruzgas (SWE) 6-2, 6-3
Filip Bergevi (SWE) vs. (LL) Oscar Moraing (GER) 6-3, 3-6, 6-2

R32
(7) Alexander Shevchenko (RUS) vs. (JR) Martin Damm (USA) 7-5, 6-2
(Q) Marius Ruzgas (SWE) vs. (8) Jean Thirouin (USA) 6-4, 6-4
Thiago Agustin Tirante (ARG) vs. Kirill Kivattsev (RUS) 7-6(4), 6-4
Filip Bergevi (SWE) vs. (Q) Mathieu Scaglia (FRA) 6-2, 7-6(0)

<< tilbage


ITF Women (40)

W15, Magic Tours, Monastir (TUN) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (Q) (1277) Olivia Gram (DEN) vs. [2] (526) Darya Astakhova (RUS) 2-6, 2-6

Qfi: [3] 1277) Olivia Gram (DEN) vs. [11] Ilaria Sposetti (ITA) 7-6(3), 6-1

Doubles

Finale: Gram/Carle vs. (3) Darya Astakhova(RUS)/ Darja Semenistaja (LAT) 4-6, 3-6.
Semifinale: Gram/Carle vs. (4) Louise Kwong/Maria Tanasescu (CAN) 6-3, 4-6, 10-4
Kvartfinale: Gram/Carle vs. (1) Anna Ureke (RUS)/Dia Evtimova (BUL) 6-3, 7-6(2)
1/8-finale: Olivia Gram (DEN)/Maria Lourdes Carle (ARG) – walkover

<< tilbage


ITF Live Centre
(Overview Live ScoresLivestream)

Herover links til aktuelle ITF World Tennis Tour turneringer, som kan følges på live.itftennis.com
Opret eventuelt egen profil, og vælg hvilke spillere og/eller turneringer, der ønskes fulgt.
Findes også som App ITF Pro Circuit
Standard for afvikling er 2 kvalrunder mandag-tirsdag, R32 -> Finale onsdag-søndag.

<< tilbage


ITF Junior (uge 40)

J3, INTERNATIONAL TENNISBASE HANNOVER OPEN (GER) – Grus

Boys Singles

1/8-finale:
(318) Geni Inoue (JPN) vs. [1] (39) Mans Dahlberg (SWE) – walkover
[2] (50) Elmer Møller (DEN) vs. (777) Jonas Greif (ITA) 6-2, tabte w.o.

R32:
[1] (39) Mans Dahlberg (SWE) vs. (LL) Sean Marcel Saal (GER) 3-6, 6-2, 6-2
[2] (50) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) (1489) David Fix (GER) 6-1, 6-1

Qfi: (1607) Ervin Mesic (DEN) vs. Leon Harder (GER) 2-6, 3-6

Girls singles

Finale:
[3] (96) Julia Middendorf (GER) vs. (598)Tea Lukic (GER)

Semifinale:
(419) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (598)Tea Lukic (GER) 6-7(4), 3-6
[3] (96) Julia Middendorf (GER) vs. [2] (172) Laura Isabel Putz (GER) 6-1, 6-3

Kvartfinale: (419) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (Q) Tiziana Marie Schomburg (GER) 6-3, 6-4
1/8-finale: (419) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [4] (117) Nicole Rivkin (GER) 6-3, 7-6(5)

R32
(419) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (264) Joelle Lilly Sophie Steur (GER) 6-1, 4-6, 6-4
(595) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (93) Hanne Vandewinel (BEL) 2-6, 2-6

Girls doubles

1/8-finale: Johanne Christine Svendsen/Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. Joelle Lilly Sophie Steur/Tea Lukic (GER) 5-7, 3-6


J5, INGELHEIM JUNIORS OPEN (GER) – Grus

Girls singles

1/8-finale: (1713) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. [2] (768) Martina Markov (GER) 3-6, 4-6

R32
(1321) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (1279) Livia Airoldi (SUI) 3-6, 6-2, 3-6
(1670) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) Nele Niermann (GER) 6-7(5), 5-7
(1713) Emilie Just-Bomholt (DEN) vs. (1172) Denise Torrealba (GER) 6-0, 3-6, 6-3

Q16: (6) Cecilie Wiche (DEN) vs. Nele Niermann (GER) 6-4, 2-6, [6-10]

Girls doubles

Semifinale: Just-Bomholt/Jensen vs. Hannah Read/Ella McDonald (GBR) 2-6, 4-6

Kvartfinale
Wiche/Liepert vs. Hannah Reid/Ella McDonald (GBR) 1-6, 2
Just-Bomholt/Jensen vs. Paula Cembranos/Alina Zepfel (SUI) 4-6, 6-1, [10-7]

1/8-finale
Villa Krebs Hyllested/Michelle Weinstock (GER) vs. Denise Torrealba/Gina Feistel (GER) 3-6, 1-6
Cecilie Wiche (DEN)/Mia Liepert (AUt) vs. Mia Sophie Mueller/Alexa Volkov (GER) 7-6(7), 6-2
Emilie Just-Bomholt/Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. Charlotte Keitel/Martine Markov (GER) 6-4, 7-6(3)


<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 40)

U14 Cat3, TE Holte – Grus

U14 Boys singles

Finale
(4) (130) Mika Petkovic (GER) vs. [1] (84) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 6-1, 6-2

Semifinale
[1] (84) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) vs. (462) Gustav Andersson (SWE) 6-3, 7-6(3)
(4) (130) Mika Petkovic (GER) vs. (6) (222) Ludvig Hede (SWE) 3-6, 7-5, 6-0

Kvartfinale: [8] (327) Oliver Steines (DEN) vs. [1] (84) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 3-6, 6-7(5)

1/8-finale (udvalgte)
(1004) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. [1] (84) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 3-6, 0-6
[8] (327) Oliver Steines (DEN) vs. (957) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) 7-6(13), 7-5

(879) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (Q) Tom Noltorp (SWE) 4-6, 4-6
(606) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. (Q) (222) Ludvig Hede (SWE) 1-6, 5-7

R32
(682) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. [1] (84) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 0-6, 6-7(5)
(1004) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Oliver Vainionpaa (FIN) 6-1, 6-0
(957) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (Q) Valter Larsson (SWE) 6-4, 6-1
[8] (327) Oliver Steines (DEN) vs. (Q) (1141) Ewan Cohen (SWE) 6-1, 6-3
(WC) Leo Bach Nielsen (DEN) vs. (447) Amir Albeg (GER) 6-3, 1-6, 4-6
(Q) Jarl August Ildor (DEN) vs. (385) Liam Svensson (SWE) 6-3, 1-6, 4-6
(Q)  Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. [7] (262) Patrik Munkhammar (SWE) 1-6, 5-7
[8] (139) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (Q) Tom Noltorp (SWE) 2-6, 3-6
(879) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (LL) (1081) Otto Malmstrom (SWE) 7-6(4), 6-3
(WC) Isak Malthe Dogonowski (DEN) vs. (879) Emil Frozkhan (SWE) 2-6, 2-6
(WC) August Schrøder (DEN) vs. [6] (222) Ludvig Hede (SWE) 2-6, 0-6
(606) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. (Q) (1004) Johan Anton Ake Lundahl (SWE) 6-3, 2-6, 6-0
(WC) (1141) Mads Tvede (DEN) vs. (Q) Cameron Kroman Amiri (SWE) 2-6, 6-7(1)

Qfi
(4) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Mick Ilnicki (SWE) 6-4, 7-5
Hector Hertz Nissen (DEN) vs. Valter Larsson (SWE) 5-7, 4-6
Jarl August Ildor (DEN) vs. Jonathan Ekstrand (SWE) 2-6, 7-5, [10-5]

Q16
Mikko Hemmingsen Bach Hansen (DEN) vs. Jesper Ekoff (SWE) 5-7, 2-6
Oscar Lundsfryd (DEN) vs. Cameron Kroman Amiri (SWE) 0-6, 2-6
Emil Remsted (DEN) vs. (3) Simon Munkhammar (SWE) 4-6, 2-6
Arthur Lauth Linde (DEN) vs. Maximilian Schlawitz (SWE) 1-6, 3-6
(4) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. Fabian Engkvist (SWE) 6-1, 6-0
Bastian Lage (DEN) vs. Mick Ilnicki (SWE) 5-7, 2-6
Sebastian Skjold Lund (DEN) vs. (5) Ewan Cohen (SWE) 1-6, 0-6
Marcus Sehested (SWE) vs. Andreas Gogotic (SRB) 4-6, 2-6
Hector Hertz Nissen (DEN) vs. (6) Axel Bergh (SWE) 6-3, 7-5
Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. Valter Larsson (SWE) 3-6, 2-6
(7) Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. Tom Noltorp (SWE) 1-6, 0-6
Alfred Lauth Linde (DEN) vs. Ludwig Erik Torsten Tolf (SWE) 6-1, 4-6, [6-10]
Jarl August Ildor (DEN) vs. Carl Mejer (SWE)  6-1, 6-3

U14 Girls singles

Finale
[6] (288) Nellie Tabara Wallberg (SWE) vs. [1] (87) Tilda Larsson (SWE) 6-4, 0-6, 6-4

Semifinale
[3] (169) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. [1] (87) Tilda Larsson (SWE) 5-7, 1-6
[6] (288) Nellie Tabara Wallberg (SWE) vs. (464) Linea Bajraliu (SWE) 4-6, 6-4, 6-2

Kvartfinale
[4] (349) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. [1] (87) Tilda Larsson (SWE) 3-6, 1-6
[3] (169) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) 6-3, 7-6(5)
(809) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. (464) Linea Bajraliu (SWE) 6-7(5), 2-6
[2] (163) Laura Brunkel (DEN) vs. [6] (288) Nellie Tabara Wallberg (SWE) 6-7(7), 6-4, 4-6

1/8-finale
[1] (87) Tilda Larsson (SWE) vs. (Q) Josefine Haerdelin (SWE) 6-2, 6-2
[4] (349) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (489) Kaja Kosmac (SWE) 6-2, 6-4
[3] (169) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Carli Scheuer Moesgaard (DEN) 6-1, 6-2
(Q) Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) vs. [7] (339) Tilda Hesseryd (SWE) 1-6, 2-6

(809) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. [5] (274) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) 1-6, 6-1, 6-4
(464) Linea Bajraliu (SWE) vs. [4] (259) Antonina Czajka (POL) 6-1, 6-0
(WC) Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. [6] (288) Nellie Tabara Wallberg (SWE) 0-6, 0-6
[2] (163) Laura Brunkel (DEN) vs. (LL)  Ann-Sofie Huebertz (DEN) 6-0, 6-2

R32
(Q) Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. [1] (87) Tilda Larsson (SWE) 1-6, 3-6
(LL) Emma Paunovic (DEN) vs. (Q) Josefine Haerdelin (SWE) 1-6, 2-6
(683) Sarah Suljadzic (DEN) vs. (489) Kaja Kosmac (SWE) 5-7, 1-6
[4] (349) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (784) Carla Valentin Jensen (DEN) 6-4, 7-6(2)
[3] (169) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (1228) Louise Ternstrøm (SWE) 6-0, 6-0
(Q) Carli Scheuer Moesgaard (DEN) vs. (WC) Felien Anne Willemse (NED) 6-2, 7-5
(Q) Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) vs. (Q) Mariam Hassouneh (DEN) 6-1, 6-2
(WC) Cecilie Funder (DEN) vs. [7] (339) Tilda Hesseryd (SWE) 1-6, 0-6
[5] (274) Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. (1228) Caroline Porsager (DEN) 6-1, 7-6(2)
(809) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. (778) Emma AF Jochnick (SWE) 6-4, 6-3
(Q) Lejla Zaurbekova (DEN) vs. (464) Linea Bajraliu (SWE) 6-4, 0-6, 0-6
(683) Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. [4] (259) Antonina Czajka (POL) 4-6, 0-6
(WC) (1228) Karolina Johnsen (DEN) vs. [6] (288) Nellie Tabara Wallberg (SWE) 6-0, 6-0
(WC) Liv Torp-Milojevic (DEN) vs. (Q) (1228) Disa Levinsson-Olsson (SWE) 6-2, 6-4
(LL)  Ann-Sofie Huebertz (DEN) vs. (1228) Britta Busqvist (SWE) 6-3, 6-3
[2] (163) Laura Brunkel (DEN) vs. (751) Lucca Ingildsen (DEN) 6-1, 6-1

Qfi
Katrine Bruhn Aaby (DEN) vs. (1) Disa Levinsson-Olsson (SWE) 6-1, 6-4
Carli Scheuer Moesgaard (DEN) vs. Anna Skovgaard Hansen (DEN) 6-0, 6-0
Emma Louise la Cour Asbø (DEN) vs. Elinor Soldbro Dubin (DEN) 6-4, 2-6, [10-8]
Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. Emma Paunovic (DEN) 6-2, 2-6, [10-8]
Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) vs. Ann-Sofie Huebertz (DEN) 6-1, 6-2
Lejla Zaurbekova (DEN) vs. Nikoline Lild Mikkelsen (DEN) 6-2, 6-3
Mariam Hassouneh (DEN) vs. Sofia Mortensen (DEN) 6-0, 6-3
Caroline Sofia Kostecki Andersen (DEN) vs. Josefine Haerdelin (SWE) 0-6, 0-6

Q16
Elinor Soldbro Dubin (DEN) vs. Amani Azarkan (DEN) 6-3, 6-0
Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. Emma Gamborg-Nielsen (DEN) 6-3, 6-2
Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) vs. Maya Norup Kluender (DEN) 6-1, 6-1
Lejla Zaurbekova (DEN) vs. Alma Norrman (SWE) 6-4, 7-5
Mariam Hassouneh (DEN) vs. Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) 2-1 Ret’d


WTA Challenger/125K 

Næste Limoges 14. december 2020

<< tilbage


Svenske turneringer (udvalgte)

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: l https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“.
Resultater i internationale turneringer for udvalgte Danske spillere fremgår efterfølgende hos Dansk Tennis Forbund, hvor der vil være link til eventuel omtale hos Tennisavisen.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2020 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Kazakhstan, Kroatien, Østrig, Ungarn, Tyskland, Tjekkiet, Sverige, Columbia, USA, Ecuador
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – marts eller september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel


World Group II 2020 – marts eller september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. (1) Kina
(2) Mexico vs. Bulgarien
(3) Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. (4) Dominikanske Republik
Grækennland vs. (5) Lithauen
Danmark vs. (6) Thailand
(7) Polen vs. El Salvador
(8) Slovenien vs. Paraguay
Venezuela vs. (10) Sydafrika
(11) Taipei vs. Marokko
(12) Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Fed Cup by BNP Paribas Finals 2020 – 13-18. April 2021
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020:
USA, Hviderusland, Rusland, Tyskland, Spanien, Schweiz, Belgien, Slovakiet


Play-Offs 2020 – 5-6. februar 2021

will rank the 8 nations that were promoted from the Regional Group I from Americas, Europe/Africa and Asien/Oceania (3-7. marts), to see who will play the 2021 Qualifiers and who will be in Group I in 2021.
Polen vs. Brasilien
Mexico vs. Storbritannien
Serbien vs. Canada
Letland vs. Indien
Japan vs. Ukraine
Rumænien vs. Italien
Argentina vs. Kazakhstan
Holland vs. vs. Kina
Afgør hvem der i 2021 spiller Qualifiers og hvem der spiller i Group I


Group I Europe/Africa – 2021
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker: Afgøres i Playoff – se herover


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm