Tidlig mandag morgen kan Holger Rune bane vejen for nyt møde med Novak Djokovic. Rebecca Munk Mortensen er videre efter sejr over 6. seedet japaner

Efter sejre i de 2 første runder på Kia Arena ved Australian Open fortsatte 19-årige Holger Vitus Nødskov Rune stimen af 3-0 sejre på John Cane Arena, hvor han for 3. kamp i træk sikrede sejren i løbet af et par timer.
Holger vandt de 2 første sæt komfortabelt mod Ugo Humbert, men i 3. sæt lykkedes det ikke for Holger at bryde franskmandens serv, og Holger var desuden 2 gange nede med mini-break i den afsluttende tiebreak, som Holger dog vandt og dermed sikrede den samlede sejr 6-4, 6-2, 7-6(5).

I fortsættelsen af turneringen træder Holger ind på Rod Laver Arena, hvor han betragtes som svag favorit mod 5. seedede Andrey Rublev, når de mødes tidligst kl. 0430 natten til mandag dansk tid, hvilket kan følges på 6’eren og Discovery+ med studiesnak både før og efter kampen, som desuden vises på Eurosport 1.

AusOpen: Holger Rune blandt top 3 favoritter efter overbevisende indsats i første to runder

Efter kampen mellem Holger og Rublev afgør den lokale helt 22. seedede Alex de Minaur og turneringens storfavorit Novak Djokovic kl. 09 dansk tid, hvem der møder Holger eller Rublev i kvartfinalen i lodtrækningens 3/4-del.

I nederste fjerdedel er der ryddet grundigt op i favoritterne, idet både 2. seedede Casper Ruud og 8. seedede Taylor Fritz samt de øvrige seedede med undtagelse af 24. seedede Roberto Bautista Agut, der i 3. runde satte en stopper for Andy Murray, der – efter 10½ timers tennis i de 2 første runder – “nøjedes” med at tilbringe 3½ time på banen, inden spanieren vandt 6-1, 6-7(7), 6-3, 6-4.

Bautista Agut møder mandag kl. 06 no. 35 Tommy Paul (USA) og vinderen møder enten no. 66 Jeffrey John Wolf eller no. 92 Ben Shelton, som mødes i et rent amerikansk opgør kl. 04 natten til mandag på John Cain Arena.

I øverste halvdel blev 1/8-finalerne afviklet søndag, hvor den største overraskelse var, at den useedede 21-årige no. 78 Jiri Lehecka (CZE) vandt 4-6, 6-3, 7-6(2), 7-6(3) over den jævnaldrende 6. seedede Felix Auger-Aliassime.

Lehecka møder i kvartfinalen 3. seedede Stefanos Tsitsipas, som efter 2-0 i sæt alligevel måtte bruge 5 sæt, inden han vandt 6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3 over 15. seedede Jannik Sinner.

Vinderen af førnævnte kvartfinale møder i semifinalen vinderen af kvartfinalen mellem 18. seedede Karen Khachanov og 29. seedede Sebastian Korda, der i 3. runde sensationelt sendte sidste års finalist, 7. seedede Daniil Medvedev, som derved mister så mange point, at han ryger ud af top 10 på ranglisten.

I Women’s singles forventede de fleste, at 1. seedede Iga Swiatek og 7. seedede Cori Gauff ville mødes i kvartfinalen, men storfavoritten Swiatek blev sendt ud 6-4, 6-4 i 1/8-finalen af den 22. seedede Wimbledon mester Elena Rybakina, der i kvartfinalen møder 17. seedede Jelena Ostapenko (LAT), der vandt 7-5, 6-3 over 18-årige Cori Gauff.

En større overraskelse var dog, at den upåagtede 28-årige kineser no. 87 Lin Zhu i 3. runde vandt 7-6(3), 1-6, 6-4 over 6. seedede Maria Sakkari.
Kineseren vandt derefter 6-4 i 1. sæt over 24. seedede Victoria Azarenka, der dog efter et jævnbyrdigt 3. sæt vandt 4-6, 6-1, 6-4.
Vinderen møder i kvartfinalen 3. seedede Jessica Pegula, der sammen med Rybakina er gode bud på en finalist fra øverste halvdel.

I nederste halvdel venter et spændende 1/8-finale opgør mellem 5. seedede Aryna Sabalenka og 12. seedede Belinda Bencic, og vinderen af det opgør forventes også at nå semifinalen, hvor 4. seedede Caroline Garcia forventes at stå på modsatte side af nettet, men forinden skal Garcia dog forbi både Magda Linette (POL) og vinderen af opgøret mellem 23. seedede Shua Zhang og 30. seedede Karolina Pliskova.

I junior-udgaven af Australian Open leverede 17-årige Rebecca Munk Mortensen, der er no. 100 på junior-ranglisten, en vaskeægte sensation, da hun efter 2 sejre i kvalifikationen vandt med de suveræne cifre 6-1, 6-2 over 6. seedede no. 14 Mayu Crossley (JPN).
Natten til mandag kan Rebecca følges på Discovery+, når hun ca. 0230 møder no. 44 Theadora Rabman (USA) i 2. runde, og igen ved 6-7 tiden i double sammen med Kristiana Sidorova mod Onyu Choi (KOR) og Shiho Tsujioka (JPN).

Sejren over Mayu Crossley, der i slutningen af 2022 vandt både Eddie Herr og Orange Bowl i Florida, er endnu et eksempel på, at Rebecca har niveau’et til at spille lige op med de bedste, og derfor er der god grund til optimisme, når Rebecca får større stabilitet i sine præstationer.
Rebecca, der spiller i KB, er både tilknyttet Dansk Tennis Forbunds Elitecenter og Leschly Tennis Foundation, og hun er desuden anført som “Eliteatlet” hos Team Danmark.

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 29. januar

Billeder (Getty Images): Novak Djokovic og Stefanos Tsitsipas

====

Australian Open – Discovery+, Eurosport 1, 6’eren

Arthur Ashe Stadium – start 0500cet (Finaler)
(1) B. Krejcikova/K. Siniakova vs. (10) S. Aayama/E. Shibahara – W
0930: 4 Novak Djokovic SRB vs. 3 Stefanos Tsitsipas GRE

Production plans :
– ROD LAVER ARENA (LE 30 / PARIS PCR 34) : start 05H00 CET

EUROSPORT 1 INTERNATIONAL
05H00 CET RLA M1 FINAL DOUBLE WOMEN KREJCIKOVA, Barbora (CZE) / SINIAKOVA, Katerina (CZE) [1] vs. AOYAMA, Shuko (JPN) / SHIBAHARA, Ena (JPN) [10]

09H00 CET INTRO NIGHT SESSION 30’
09H30 CET RLA NS1 FINAL SINGLE MEN TSITSIPAS, Stefanos (GRE) [3] vs. DJOKOVIC, Novak (SRB) [4]
WRAP UP OF THE DAY EUROSPORT TENNIS CUBE

====

ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Ottignles-Louvan-la-Neuve

Court Central – NB 1600
[1] (50) David Goffin (BEL) vs. (Q) (69) Mikael Ymer (SWE)

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

====

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-4-holger-og-rebecca-klar-til-2-uge-i-australian-open/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 04)

Kval, WTA 250 Lyon (FRA) – Hardcourt

Q16
[3] (70) Camila Giorgi (ITA) vs. (132) Katie Swan (GBR)
[12] (108) Clara Tauson (DEn9 vs. (152) Olga Danilovic (SRB)


Grand Slam, Australian Open (AUS) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +10 timer

TV-dækning: Discovery+

Men’s singles

Finale: 4 Novak Djokovic SRB vs. 3 Stefanos Tsitsipas GRE 6-3, 7-6(4), 7-6(5)

Semifinale
3 Stefanos Tsitsipas GRE vs. 18 Karen Khachanov 7-6(2), 6-4, 6-7(6), 6-3
4 Novak Djokovic SRB vs. Tommy Paul USA 7-5, 6-1, 6-2

Kvartfinale
18 Karen Khachanov vs. 29 Sebastian Korda USA 7-6(5), 6-3, 3-0 Ret’d
3 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Jiri Lehecka CZE 6-3, 7-6(2), 6-4
4 Novak Djokovic SRB vs. 5 Andrey Rublev 6-1, 6-2, 6-4
Tommy Paul USA vs. Ben Shelton USA 7-6(6), 6-3, 5-7, 6-4

1/8-finale
18 Karen Khachanov vs. 31 Yoshihito Nishioka JPN 6-0, 6-0, 7-6(4)
29 Sebastian Korda USA vs. 10 Hubert Hurkacz POL 3-6, 6-3, 6-2, 1-6, 7-6(7)
3 Stefanos Tsitsipas GRE vs. 19 Jannik Sinner ITA 6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3
Jiri Lehecka CZE vs. 6 Felix Auger-Aliassime CAN 4-6, 6-3, 7-6(2), 7-6(3)

9 Holger Vitus Nødskov Rune DEN vs. 5 Andrey Rublev 3-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-7(9)
4 Novak Djokovic SRB vs. 22 Alex de Minaur AUS 6-2, 6-1, 6-2
Ben Shelton USA vs. Jeffrey John Wolf USA 6-7(5), 6-2, 6-7(4), 7-6(4), 6-2
Tommy Paul USA vs. 24 Roberto Bautista Agut ESP 6-2, 4-6, 6-2, 7-5

R32
31 Yoshihito Nishioka JPN vs. Mackenzie McDonald USA 7-6(6), 6-3, 6-2
18 Karen Khachanov vs. 16 Frances Tiafoe USA 6-3, 6-4, 3-6, 7-6(9)
10 Hubert Hurkacz POL vs. 20 Denis Shapovalov CAN 7-6(3), 6-4, 1-6, 4-6, 6-3
29 Sebastian Korda USA vs. 7 Daniil Medvedev 7-6(7), 6-3, 7-6(4)

3 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Tallon Griekspoor NED 6-2, 7-6(5), 6-3
19 Jannik Sinner ITA vs. Marton Fucsovics HUN 4-6, 4-6, 6-1, 6-2, 6-0
Jiri Lehecka CZE vs. 11 Cameron Norrie GBR 6-7(8), 6-3, 3-6, 6-1, 6-4
6 Felix Auger-Aliassime CAN vs. 28 Francisco Cerundolo ARG 6-1, 3-6, 6-1, 6-4
==
5 Andrey Rublev vs. 25 Daniel Evans GBR 6-4, 6-2, 6-3
9 Holger Vitus Nødskov Rune DEN vs. Ugo Humbert FRA 6-4, 6-2, 7-6(5)
22 Alex de Minaur AUS vs. Benjamin Bonzi FRA 7-6(5), 6-2, 6-1
4 Novak Djokovic SRB vs. 27 Grigor Dimitrov BUL 7-6(7), 6-3, 6-4

Ben Shelton USA vs. WC Alexei Popyrin AUS 6-3, 7-6(4), 6-4
Jeffrey John Wolf USA vs. LL Michael Mmoh USA 6-4, 6-1, 6-2
24 Roberto Bautista Agut ESP vs. Andy Murray GBR 6-1, 6-7(7), 6-3, 6-4
Tommy Paul USA vs. Jenson Brooksby USA 6-1, 6-4, 6-3

R64
Mackenzie McDonald USA vs. 1 Rafael Nadal ESP 6-4, 6-4, 7-5
31 Yoshihito Nishioka JPN vs. Q Dalibor Svroina CZE 6-3, 6-4, 6-2
18 Karen Khachanov vs. WC Jason Kubler AUS 6-4, 5-7, 6-4, 6-2
16 Frances Tiafoe USA vs. Q Junchan Shang CHN 6-4, 6-4, 6-1

10 Hubert Hurkacz POL vs. Lorenzo Sonego ITA 3-6, 7-6(3), 2-6, 6-3, 6-3
20 Denis Shapovalov CAN vs. Taro Daniel JPN 6-3, 7-6(3), 7-5
29 Sebastian Korda USA vs. Q Yosuke Watanuki JPN 6-2, 7-5, 6-4
7 Daniil Medvedev vs. WC John Millman AUS 7-5, 6-2, 6-2
==
3 Stefanos Tsitsipas GRE vs. WC Rinky Hijikata AUS 6-3, 6-0, 6-2
Tallon Griekspoor NED vs. 32 Botic van de Zandschulp NED 4-6, 4-6, 4-6
Marton Fucsovics HUN vs. Lloyd Harris RSA 6-2, 6-3, 5-7, 6-4
19 Jannik Sinner ITA vs. Tomas Martin Etcheverry ARG 6-3, 6-2, 6-2

11 Cameron Norrie GBR vs. Constant Lestienne FRA 6-3, 3-6, 7-6(2), 6-3
Jiri Lehecka CZE vs. WC Christopher Eubanks USA 6-4, 6-4, 3-6, 6-3
28 Francisco Cerundolo ARG vs. Corentin Moutet FRA 3-6, 6-4, 6-2, 7-5
6 Felix Auger-Aliassime CAN vs. Alex Molcan SVK 3-6, 3-6, 6-3, 6-2, 6-2
====
Mackenzie McDonald USA vs. 1 Rafael Nadal ESP 6-4, 6-4, 7-5
31 Yoshihito Nishioka JPN vs. Q Dalibor Svroina CZE 6-3, 6-4, 6-2
18 Karen Khachanov vs. WC Jason Kubler AUS 6-4, 5-7, 6-4, 6-2
16 Frances Tiafoe USA vs. Q Junchan Shang CHN 6-4, 6-4, 6-1

10 Hubert Hurkacz POL vs. Lorenzo Sonego ITA 3-6, 7-6(3), 2-6, 6-3, 6-3
20 Denis Shapovalov CAN vs. Taro Daniel JPN 6-3, 7-6(3), 7-5
29 Sebastian Korda USA vs. Q Yosuke Watanuki JPN 6-2, 7-5, 6-4
7 Daniil Medvedev vs. WC John Millman AUS 7-5, 6-2, 6-2
==
3 Stefanos Tsitsipas GRE vs. WC Rinky Hijikata AUS 6-3, 6-0, 6-2
Tallon Griekspoor NED vs. 32 Botic van de Zandschulp NED 4-6, 4-6, 4-6
Marton Fucsovics HUN vs. Lloyd Harris RSA 6-2, 6-3, 5-7, 6-4
19 Jannik Sinner ITA vs. Tomas Martin Etcheverry ARG 6-3, 6-2, 6-2

11 Cameron Norrie GBR vs. Constant Lestienne FRA 6-3, 3-6, 7-6(2), 6-3
Jiri Lehecka CZE vs. WC Christopher Eubanks USA 6-4, 6-4, 3-6, 6-3
28 Francisco Cerundolo ARG vs. Corentin Moutet FRA 3-6, 6-4, 6-2, 7-5
6 Felix Auger-Aliassime CAN vs. Alex Molcan SVK 3-6, 3-6, 6-3, 6-2, 6-2
====
5 Andrey Rublev vs. Emil Ruusuvuori FIN 6-2, 6-4, 6-7(2), 6-3
25 Daniel Evans GBR vs. Jeremy Chardy FRA 6-4, 6-4, 6-1
Ugo Humbert FRA vs. LL Denis Kudla USA 6-2, 6-7(6), 6-2, 6-4
9 Holger Vitus Nødskov Rune DEN vs. Maxime Cressy USA 7-5, 6-4, 6-4

Benjamin Bonzi FRA vs. 14 Roberto Carreno Busta ESP 4-6, 4-6, 7-6(5), 6-1, 7-6(10)
22 Alex de Minaur AUS vs. Adrian Mannarino FRA 7-6(3), 4-6, 6-4, 6-1
27 Grigor Dimitrov BUL vs. Laslo Djere SRB 6-3, 6-2, 6-0
4 Novak Djokovic SRB vs. Q Enzo Couacaud FRA 6-1, 6-7(5), 6-2, 6-0
==
WC Alexei Popyrin AUS vs. 8 Taylor Fritz USA 6-7(4), 7-6(2), 6-4, 6-7(6), 6-2
Ben Shelton USA vs. Q Nicolas Jarry CHI 7-6(3), 7-6(3), 7-5
Jeffrey John Wolf USA vs. 23 Diego Schwartzman ARG 6-1, 6-4, 6-4
LL Michael Mmoh USA vs. 12 Alexander Zverev GER 6-7(1), 6-4, 6-3, 6-2

Andy Murray GBR vs. Thanasi Kokkinakis AUS 4-6, 6-7(7), 7-6(5), 6-3, 7-5
24 Roberto Bautista Agut ESP vs. Q Brandon Holt USA 4-6, 2-6, 6-3, 6-3, 6-2
Tommy Paul USA vs. 30 Davidovich Fokinia ESP 6-2, 2-6, 6-7(4), 6-3, 6-4
Jenson Brooksby USA vs. 2 Casper Ruud NOR 6-3, 7-5, 6-7(4), 6-2

R128
1 Rafael Nadal ESP vs. Jack Draper GBR 7-5, 2-6, 6-4, 6-1
Mackenzie McDonald USA vs. Brandon Nakashima USA 7-6(5), 7-6(1), 1-6, 6-7(10), 6-4
Q Dalibor Svroina CZE vs. Jaume Munar ESP 6-3, 6-2, 6-2
31 Yoshihito Nishioka JPN vs. Mikael Ymer SWE 6-4, 6-2, 7-5

18 Karen Khachanov vs. Botec Zapata Miralles ESP 7-6(3), 6-2, 6-0
WC Jason Kubler AUS vs. Sebastian Baez ARG 6-4, 6-4, 6-4
Q Junchan Shang CHN vs. Oscar Otte GER 6-2, 6-4, 6-7(2), 7-5
16 Frances Tiafoe USA vs. Daniel Altmaier GER 6-3, 6-3, 6-7(5), 7-6(6)

10 Hubert Hurkacz POL vs. Pedro Martinez ESP 7-6(1), 6-2, 6-2
Lorenzo Sonego ITA vs. Nuno Borges POR 7-6(4), 6-3, 6-7(6), 6-1
Taro Daniel JPN vs. Q Ernesto Escobedo MEX 7-5, 6-2, 3-6, 6-3
20 Denis Shapovalov CAN vs. Dusan Lajovic SRB 6-4, 4-6, 6-4, 6-1

29 Sebastian Korda USA vs. Christian Garin CHI 6-4, 1-6, 6-3, 6-2
Q Yosuke Watanuki JPN vs. Arthur Rinderknech FRA 6-3, 6-3, 6-2
WC John Millman AUS vs. Marc-Andrea Huesler SUI 6-7(8), 7-5, 6-7(2), 6-2, 6-3
7 Daniil Medvedev vs. Marcos Giron USA 6-0, 6-1, 6-2
==
3 Stefanos Tsitsipas GRE vs. Quentin Halys FRA 6-3, 6-4, 7-6(6)
WC Rinky Hijikata AUS vs. Q Yannick Hanfmann GER 4-6, 4-6, 6-3, 7-6(5), 6-3
Tallon Griekspoor NED vs. LL Pavel Kotov 6-3, 7-6(3), 6-3
32 Botic van de Zandschulp NED vs. Ilya Ivashka 6-3, 3-6, 7-5, 6-3

Lloyd Harris RSA vs. 17 Lorenzo Musetti ITA 6-4, 6-1, 6-7(0), 2-6, 6-7(4)
Marton Fucsovics HUN vs. Federico Coria ARG 4-6, 7-5, 2-6, 7-6(6), 6-2
Tomas Martin Etcheverry ARG vs. Gregoire Barrere FRA 3-6, 6-3, 6-4, 6-4
19 Jannik Sinner ITA vs. Kyle Edmund GBR 6-4, 6-0, 6-2

11 Cameron Norrie GBR vs. WC Luca Van Assche FRA 7-6(3), 6-0, 6-3
Constant Lestienne FRA vs. Thiago Monteiro BRA 6-3, 6-7(1), 6-3, 4-6, 6-4
WC Christopher Eubanks USA vs. Soonwoo Kwon KOR 6-3, 6-7(1), 6-3, 4-6, 6-4
Jiri Lehecka CZE vs. 21 Brona Coric CRO 6-3, 6-3, 6-3

28 Francisco Cerundolo ARG vs. Guido Pella ARG 6-4, 6-4, 6-3
Corentin Moutet FRA vs. WC Yibing Wu CHN 6-4, 5-7, 6-2, 4-6, 7-5
Alex Molcan SVK vs. Stan Wawrinka SUI 6-7(3), 6-3, 1-6, 7-6(2), 6-4
6 Felix Auger-Aliassime CAN vs. Vasek Pospisil CAN 1-6, 7-6(4), 7-6(3), 6-3
====
5 Andrey Rublev vs. WC Dominic Thiem AUT 6-3, 6-4, 6-2
Emil Ruusuvuori FIN vs. Q Max Purcell AUS 4-6, 6-3, 6-4, 7-6(11)
Jeremy Chardy FRA vs. Daniel Elahi Galan COL 1-6, 7-5, 6-1, 6-4
25 Daniel Evans GBR vs. Facunndo Bagnis ARG 6-4, 4-6, 6-4, 6-4

LL Denis Kudla USA vs. Roman Safiullin 3-6, 7-5, 7-6(6), 6-3
Ugo Humbert FRA vs. Richard Gasquet FRA 6-3, 6-4, 6-3
Maxime Cressy USA vs. Albert Ramos-Vinolas ESP 7-6(2), 7-5, 3-6, 6-3
9 Holger Vitus Nødskov Rune DEN vs. Filip Krajinovic SRB 6-2, 6-3, 6-4

14 Roberto Carreno Busta ESP vs. Pedro Cachin ARG 7-6(4), 6-1, 7-6(3)
Benjamin Bonzi FRA vs. Q Mattia Bellucci ITA 4-6, 6-3, 7-6(5), 6-4
Adrian Mannarino FRA vs. John Isner USA 6-7(7), 7-6(8), 6-2, 6-2
22 Alex de Minaur AUS vs. Q Yu Hsiou Hsu TPE 6-2, 6-2, 6-2

27 Grigor Dimitrov BUL vs. Aslan Karatsev 7-6(3), 7-5, 6-2
Laslo Djere SRB vs. Q Zizou Bergs BEL 6-4, 1-6, 6-4, 6-1
Q Enzo Couacaud FRA vs. Hugo Dellien BOL 6-4, 7-5, 6-4
4 Novak Djokovic SRB vs. Roberto Carballes Baena ESP 6-3, 6-4, 6-0
==
8 Taylor Fritz USA vs. Nikoloz Basilashvili GEO 6-4, 6-2, 4-6, 7-5
WC Alexei Popyrin AUS vs. Chun-Hsin Tseng TPE 4-6, 7-6(5), 6-7(5), 7-6(4), 6-1
Ben Shelton USA vs. Zhizhen Zhang CHN 4-6, 6-3, 6-2, 2-6, 7-6(4)
Q Nicolas Jarry CHI vs. 26 Miomir Kecmanovic SRB 6-4, 6-4, 7-6(3)

23 Diego Schwartzman ARG vs. Q Oleksii Krutykh UKR 6-4, 6-7(6), 6-3, 7-6(5)
Jeffrey John Wolf USA vs. Jordan Thompson AUS 6-3, 3-6, 6-4, 7-5
LL Michael Mmoh USA vs. Q Laurent Lokali FRA 4-6, 2-6, 7-6(7), 6-4, 6-2
12 Alexander Zverev GER vs. LL Juan Pablo Varillas PER 4-6, 6-1, 5-7, 7-6(3), 6-4

Andy Murray GBR vs. 13 Matteo Berrettini ITA 6-3, 6-3, 4-6, 6-7(7), 7-6(8)
Thanasi Kokkinakis AUS vs. Fabio Fognini ITA 6-1, 6-2, 6-2
Q Brandon Holt USA vs. Q Aleksandar Vukic AUS 6-4, 1-6, 6-3, 3-6, 6-3
24 Roberto Bautista Agut ESP vs. Joao Sousa POR 6-3, 6-2, 6-2

30 Davidovich Fokinia ESP vs. Alexander Bublik KAZ 6-0, 6-7(3), 3-6, 6-4, 6-4
Tommy Paul USA vs. Q Jan-Lennard Struff GER 6-1, 7-6(6), 6-2
Jenson Brooksby USA vs. Christopher O’Connell AUS 3-6, 6-2, 6-3, 6-2
2 Casper Ruud NOR vs. Tomas Machao CZE 6-3, 7-6(6), 6-7(3), 6-3


Women’s singles

Finale
5 Aryna Sabalenka vs. 22 Elena Rybakina KAZ 4-6, 6-3, 6-4

Semifinale
22 Elena Rybakina KAZ vs. 24 Victoria Azarenka 7-6(4), 6-3
5 Aryna Sabalenka vs. Magda Linette POL 7-6(1), 6-1

Kvartfinale
22 Elena Rybakina KAZ vs. 17 Jelena Ostapenko LAT 6-2, 6-4
24 Victoria Azarenka vs. 3 Jessica Pegula USA 6-4, 6-1
Magda Linette POL vs. 30 Karolina Pliskova CZE 6-3, 7-5
5 Aryna Sabalenka vs. Donna Vekic CRO 6-3, 6-2

1/8-finale
22 Elena Rybakina KAZ vs. 1 Iga Swiatek POL 6-4, 6-4
17 Jelena Ostapenko LAT vs. 7 Cori Gauff USA 7-5, 6-3
3 Jessica Pegula USA vs. 20 Barbora Krejcikova CZE 7-5, 6-2
24 Victoria Azarenka vs. Lin Zhu CHN 4-6, 6-1, 6-4

30 Karolina Pliskova CZE  vs. 23 Shuai Zhang CHN 6-0, 6-4
Magda Linette POL vs. 4 Caroline Garcia FRA 7-6(3), 6-4
5 Aryna Sabalenka vs. 12 Belinda Bencic SUI 7-5, 6-2
Donna Vekic CRO vs. Linda Fruhvirtova CZE 6-2, 1-6, 6-3

R32
1 Iga Swiatek POL vs. Q Cristina Bucsa 6-0, 6-1
22 Elena Rybakina KAZ vs. 13 Danielle Collins USA 6-2, 5-7, 6-2
17 Jelena Ostapenko LAT vs. Kateryna Baindl UKR 6-3, 6-0
7 Cori Gauff USA vs. Bernarda Pera USA 6-3, 6-2

3 Jessica Pegula USA vs. Marta Kostyuk UKR 6-0, 6-2
20 Barbora Krejcikova CZE vs. Anhelina Kalinina UKR 6-2, 6-3
24 Victoria Azarenka vs. 10 Madison Keys USA 1-6, 6-2, 6-1
Lin Zhu CHN vs. 6 Maria Sakkari GRE 7-6(3), 1-6, 6-4
==
30 Karolina Pliskova CZE vs. Varvara Gracheva 6-4, 6-2
23 Shuai Zhang CHN vs. Q Katie Volynets USA 6-2, 6-2
19 Ekaterina Alexandrova vs. Magda Linette POL
4 Caroline Garcia FRA vs. Laura Siegemund GER 1-6, 6-3, 6-3

5 Aryna Sabalenka vs. 26 Elise Mertens BEL 6-2, 6-3
12 Belinda Bencic SUI vs. Camila Giorgi ITA 6-2, 7-5
Donna Vekic CRO vs. Nuria Parrizas Diaz ESP 6-2, 6-2
Marketa Vondrousova CZE vs. Linda Fruhvirtova CZE 7-5, 6-2, 6-3

R64
1 Iga Swiatek POL vs. Maria Camila Osorio Sorrano 6-2, 6-3
Q Cristina Bucsa vs. Bianca Andreescu 2-6, 7-6(7), 6-4
22 Elena Rybakina KAZ vs. Kaja Juvan SLO 6-2, 6-1
13 Danielle Collins USA vs. Kaja Juvan SLO 6-7(1), 6-2, 7-6(6)

Kateryna Baindl UKR vs. Caty McNally USA 6-1, 7-6(4)
17 Jelena Ostapenko LAT vs. Anna Bondar HUN 7-6(5), 5-7, 6-0
Bernarda Pera USA vs. 29 Qinwen Zheng CHN 6-4, 6-4
7 Cori Gauff USA vs. Emma Raducanu GBR 6-3, 7-6(4)
==
3 Jessica Pegula USA vs. Aliaksandra Sasnovich 6-2, 7-6(5)
Marta Kostyuk UKR vs. WC Olivia Gadecki AUS 6-1, 6-1
20 Barbora Krejcikova CZE vs. Q Clara Burel FRA 6-4, 6-1
Anhelina Kalinina UKR vs. 15 Petra Kvitova CZE 7-5, 6-4

10 Madison Keys USA vs. Nadia Podoroska ARG 6-3, 6-2
24 Victoria Azarenka vs. Nadia Podoroska ARG 6-1, 6-0
Lin Zhu CHN vs. 32 Jil Teichmann SUI 6-2, 6-2
6 Maria Sakkari GRE vs. Q Diana Shnaider 3-6, 7-5, 6-3
====
Varvara Gracheva vs. Q Lucrezia Stefanini ITA 6-3, 6-1
30 Karolina Pliskova CZE vs. Yulia Putintseva KAZ 6-0, 7-5
23 Shuai Zhang CHN vs. Petrea Martic CRO 6-3, 6-3
Q Katie Volynets USA vs. 9 Veronika Kudermetova 6-4, 2-6, 6-2

Magda Linette POL vs. 16 Anett Kontaveit EST 3-6, 6-3, 6-4
19 Ekaterina Alexandrova vs. WC Taylor Townsend USA 1-6, 6-2, 6-3
Laura Siegemund GER vs. 27 Irina-Camelia Begu ROU 5-7, 7-5, 6-3
4 Caroline Garcia FRA vs. Leylah Annie Fernandez CAN 7-6(5), 7-5
==
5 Aryna Sabalenka vs. Shelby Rogers USA 6-3, 6-1
26 Elise Mertens BEL vs. Lauren Davis USA 6-4, 6-3
Camila Giorgi ITA vs. Q Anna Karolina Schmiedlova SVK 6-4, 6-3
12 Belinda Bencic SUI vs. Claire Liu USA 7-6(3), 6-3

Nuria Parrizas Diaz ESP vs. Anastasia Potapova 6-3, 6-2
Donna Vekic CRO vs. 18 Ludmilla Samsonova 6-3, 6-0
Linda Fruhvirtova CZE vs. Kimberly Birrel AUS 6-3, 6-2
Marketa Vondrousova CZE vs. 2 Ons Jabeur TUN 6-1, 5-7, 6-1

R128
1 Iga Swiatek POL vs. Jule Niemeier GER 6-4, 7-5
Maria Camila Osorio Sorrano COL vs. Panna Udvardy HUN 6-4, 6-1
Q Cristina Bucsa ESP vs. Q Eva Lys GER 2-6, 6-0, 6-2
Bianca Andreescu CAN vs. 25 Marie Bouzkova CZE 6-2, 6-4

22 Elena Rybakina KAZ vs. Elisabetta Coccaretto ITA 7-5, 6-3
Kaja Juvan SLO vs. Q Selena Janicijevic FRA 7-5, 6-1
Karolina Muchova CZE vs. Q Lesia Tsurenko UKR 6-2, 6-1
13 Danielle Collins USA vs. Anna Kalinskaya 7-5, 5-7, 6-4

Caty McNally USA vs. LL Laura Pigossi BRA 7-5, 6-1
Kateryna Baindl UKR vs. Kamilla Rakhimova 7-5, 6-7(8), 6-1
Anna Bondar HUN vs. Ana Bogdan ROU 6-2, 2-6, 6-3
17 Jelena Ostapenko LAT vs. Dayana Yastremska UKR 6-4, 6-2

29 Qinwen Zheng CHN vs. Dalma Galfi HUN 6-0, 6-2
Bernarda Pera USA vs. WC Moyuka Uchijima JPN 2-6, 6-3, 6-1
Emma Raducanu GBR vs. Tamara Korpatsch GER 6-3, 6-2
7 Cori Gauff USA vs. Katerina Siniakova CZE 6-1, 6-4
==
3 Jessica Pegula USA vs. Jaqueline Cristian ROU 6-0, 6-1
Aliaksandra Sasnovich vs. Brenda Fruhvirtova CZE 7-5, 6-2
WC Olivia Gadecki AUS vs. Q Polina Kudermetova 7-5, 6-1
Marta Kostyuk UKR vs. 28 Amanda Anisimova USA 6-3, 6-4

20 Barbora Krejcikova CZE vs. Q Sara Bejlek CZE 6-3, 6-1
Q Clara Burel FRA vs. WC Talia Gibson AUS 6-3, 6-4
Anhelina Kalinina UKR vs. Q CoCo Vandeweghe USA 6-3, 6-1
15 Petra Kvitova CZE vs. Alison Van Uytvanck BEL 7-6(3), 6-2

10 Madison Keys USA vs. Anna Blinkova 6-4, 3-6, 6-2
Xin Yu Wang CHN vs. WC Storm Hunter AUS 7-6(2), 6-4
Nadia Podoroska ARG vs. LL Leolia Jeanjean FRA 6-0, 6-3
24 Victoria Azarenka vs. Sofia Kenin USA 6-4, 7-6(3)

32 Jil Teichmann SUI vs. Harriet Dart GBR 7-5, 6-1
Lin Zhu CHN vs. Rebecca Marino CAN 6-2, 6-4
Q Diana Shnaider vs. Kristina Kucova SVK 7-6(6), 7-5
6 Maria Sakkari GRE vs. Yue Yuan CHN 6-1, 6-4
====
8 Daria Kasatkina vs. Varvara Gracheva
Q Lucrezia Stefanini ITA vs. Tatjana Maria GER 3-6-7-5, 6-4
Yulia Putintseva KAZ vs. Sorana Cirstea ROU 2-6, 6-4, 6-3
30 Karolina Pliskova CZE vs. Xiyu Wang CHN 6-1, 6-3

23 Shuai Zhang CHN vs. Patricia Maria Tig ROU
Petrea Martic CRO vs. Viktorija Golubic SUI 6-3, 6-4
Q Katie Volynets USA vs. Evgeniya Rodina 6-3, 6-2
9 Veronika Kudermetova vs. Maryna Zanevska BEL 6-2, 7-6(4)

16 Anett Kontaveit EST vs. Julia Grabher AUT 6-2, 6-3
Magda Linette POL vs. Mayar Sherif EGY 7-5, 6-1
WC Taylor Townsend USA vs. WC Diane Parry FRA 6-1, 6-1
19 Ekaterina Alexandrova vs. Ysaline Bonaventure BEL 6-2, 6-1

27 Irina-Camelia Begu ROU vs. LL Elizabeth Mandlik USA 3-6, 7-6(1), 6-1
Laura Siegemund GER vs. Lucia Bronzetti ITA 2-6, 6-4, 6-3
Leylah Annie Fernandez CAN vs. Alizé Cornet FRA 7-5, 6-2
4 Caroline Garcia FRA vs. Q Katherine Sebov CAN 6-3, 6-0
==
5 Aryna Sabalenka vs. Tereza Martincova CZE 6-1, 6-4
Shelby Rogers USA vs. Q Arianne Hartono NED 6-4, 6-3
Lauren Davis USA vs. Danka Kovinic MNE 1-6, 7-5, 6-1
26 Elise Mertens BEL vs. Garbiñe Muguruza ESP 3-6, 7-6(3), 6-1

Q Anna Karolina Schmiedlova SVK vs. 21 Martina Trevisan ITA 6-3, 6-2
Camila Giorgi ITA vs. Anastasia Pavlyuchenkova 6-0, 6-1
Claire Liu USA vs. Madison Brengle USA 4-2 0-15 susp
12 Belinda Bencic SUI vs. Viktoriya Tomova BUL 6-1, 6-2

14 Beatriz Haddad Maia BRA vs. Nuria Parrizas Diaz ESP
Anastasia Potapova vs. Sloane Stephens USA 7-6(2), 6-4
Donna Vekic CRO vs. Q Oksana Selekmeteva 6-2, 2-6, 6-2, 2-6, 7-6(7)
18 Ludmilla Samsonova vs. Jasmine Paolini ITA 6-2, 6-4

Kimberly Birrel AUS vs. 31 Kaia Kanepi EST 3-6, 7-6(4), 6-1
Linda Fruhvirtova CZE vs. WC Jaimee Fourlis AUS 6-0, 6-4
Marketa Vondrousova CZE vs. Alison Riske USA 5-7, 6-1, 6-4
2 Ons Jabeur TUN vs. Tamara Zidansek SLO 7-6(8), 4-6, 6-1


ATP Challenger (uge 3)

Livestream: www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Place Country Category Surface
Ottignles-Louvan-la-Neuve Belgium Challenger 125 Hard
Concepcion Chile Challenger 100 Clay
Quimper France Challenger 125 Hard

 

Ottignles-Louvan-la-Neuve

Finale: [1] (50) David Goffin (BEL) vs. (Q) (69) Mikael Ymer (SWE)

Semifinale
[1] (50) David Goffin (BEL) vs. (Q) (338) Gauthier Onclin (BEL) 7-6(3), 6-2
(Q) (69) Mikael Ymer (SWE) vs. (LL) (238) Altug Celikbilek (TUR) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(LL) (238) Altug Celikbilek (TUR) vs. (148) Filip Misolic (AUT) 6-4, 5-7, 6-4
(Q) (69) Mikael Ymer (SWE) vs. (174) Fabian Marozsan (HUN) 6-2, 6-1

1/8-finale (nederst)
(124) Elias Ymer (SWE) vs. (LL) (238) Altug Celikbilek (TUR) 3-6, 3-6
(148) Filip Misolic (AUT) vs. (Q) (219) Joris De Loore (BEL) 7-6(5), 3-6, 7-5
(Q) (69) Mikael Ymer (SWE) vs. [7] (125) Borna Gojo (CRO) 6-4, 7-5
(174) Fabian Marozsan (HUN) vs. (LL) Cem Ilkel (TUR) 6-2, 6-4

R32
(124) Elias Ymer (SWE) vs. (Q) (347) Kenny De Schepper (FRA) 6-4, 7-6(1)
(LL) (238) Altug Celikbilek (TUR) vs. (WC) (295) Valentin Vacherot (FRA) 6-4, 6-2

[7] (125) Borna Gojo (CRO) vs. (130) Zizou Bergs (BEL) 6-1, 7-6(6)
(Q) (69) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (262) Raphael Collignon (BEL) 6-7(5), 6-2, 6-2

Qfi: [1] (69) Mikael Ymer (SWE) vs. [8] (328) Cem Ilkel (TUR) 6-2, 6-4
Q16: [1] (69) Mikael Ymer (SWE) vs. (WC) (1018) Gilles Arnaud Bailly (BEL) 7-5, 6-0


WTA Challenger (Uge) 

Næste turnering uge 5


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 4)

Place Country Category Surface
Bagnoles de l’Orne France M15 Clay
Al Zahra Kuwait M25 – Livestream  Hard
Manacor Spain M25  Hard
Nussloch Germany M25 – Livestream Carpet
Sunderland Great Britain M25 – Livestream Hard
Wesley Chapel, FL USA M25  Hard
Antalya Türkiye M15- Livestream  Clay
Cairo Egypt M15  Clay
Edmond, OK USA M15 Hard
Jakarta Indonesia M15  Hard
Monastir Tunisia M15  Hard

 

M25 Manacor 

Qfi: Kane Bonsach Ganley (DEN/ESP) vs. [11] (1605) Pablo Trochu (FRA) 6-1, 3-6, [6-10]

Q16
Kane Bonsach Ganley (DEN/ESP) vs. [8] (1332) Rafael Giotis (GER) 6-1, 6-1
[11] (1605) Pablo Trochu (FRA) vs. (WC) Joan Busoms Puig (ESP) 4-6, 6-3, [10-4]

Q32
[8] (1332) Rafael Giotis (GER) vs. Samuel Martinez Arjona (ESP) 6-7(5), 6-4, [10-2]
Kane Bonsach Ganley (DEN/ESP) vs. Eshan Mukherjee (IND) 6-2, 7-5


M15 Antalya

Kvartfinale: (Q) (511) Eric vanshelboim (UKR) vs. [2] (452) Carlos Gimeno Valero (ESP) 1-6, 2-6

1/8-finale
(Q) (511) Eric vanshelboim (UKR) vs. (WC) Tommaso Carnevale-Miino (ITA) 6-2, 6-3
[2] (452) Carlos Gimeno Valero (ESP) vs. (Q) iVAN sERGEYEV (UKR) 6-2, 1-0 Ret’d

R32
(WC) Tommaso Carnevale-Miino (ITA) vs. (LL) (1806) Lucca Pinto (BRA) 6-4, 6-2
(Q) (511) Eric vanshelboim (UKR) vs. (Q) (1229) Mert Naci Turker (TUR) 6-2, 6-0

Qfi: [1] (511) Eric vanshelboim (UKR) vs. [16] Jordi Garcia Mestre (ESP) 6-2, 6-1
Q16: [1] (511) Eric vanshelboim (UKR) vs. Manuel Lazic (AUT) 6-2, 6-1
Q32: [1] (511) Eric vanshelboim (UKR) – bye


ITF Women (uge 4)

Place Country Category Surface
Andrezieux-Boutheon France W60 Hard
Sunderland Great Britain W60- Livestream Hard
Pune India W40- Livestream  Hard
Monastir Tunisia W25  Hard
Orlando, FL USA W25- Livestream  Hard
Antalya Türkiye W15- Livestream  Clay

 

W25 Orlando
Tidsforskel: cet -6 timer

1/8-finale
(Q) (526) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. [2] (168) Ann Li (USA) 3-6, 0-6

R32
(Q) (526) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (523) Tiphanie Fiquet (FRA) 7-5, 6-3
[2] (168)) Ann Li (USA) vs. (Q) (582) Makenna Jones (USA) 4-6, 6-0, 6-3

Qfi: [2] (526) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs.[15] (730) Bianca Jolie Fernandez (CAN) 6-3, 6-4

Q16
[2] (526) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (1124) Lara Smejkal (SLO) 6-1, 6-4
[15] (730) Bianca Jolie Fernandez (CAN) vs. (WC) (1224) Basant Kaur (USA) 6-2, 6-2

<< tilbage


ITF Junior (uge 3-4)

Bemærk: Nye betegnelser for kategorier (JGS, J300, J200, J60, J30)

JGS Australian Open, Melbourne (AUS) – Harcourt

Girls singles

1/8-finale: (Q) (100) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [9] (17) Alina Korneeva 3-6, 6-7(4)

R32
(Q) (100) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (44) Theadora Rabman (USA) 6-3, 6-1
[9] (17) Alina Korneeva vs. (40) Carolina Kuhl (GER) 6-1, 6-3

R64
(Q) (100) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [6] (14) Mayu Crossley (JPN) 6-1, 6-2
(44) Theadora Rabman (USA) vs. (51) Malwina Rowinska (POL) 2-6, 6-4, 7-5
(40) Carolina Kuhl (GER) vs. (Q) (88) Francesca Pace (ITA) 6-4, 6-3
[9] (17) Alina Korneeva vs. (WC) (113) Anja Nayar (AUS) 6-0, 6-0

Qfi: (100) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [4] (85) Yichen Zhao (CHN) 6-0, 6-2

Q16
[4] (85) Yichen Zhao (CHN) vs. (385) Bridget Mihulka (AUS) 6-3, 3-6, 6-2
(100) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (341) Sarah Rokusek (AUS) 6-1, 6-3

Girls doubles

Kvartfinale: finale: Mortensen/Sidarova vs. (5) Sayaka Ishii/Ena Koike (JPN) 4-6, 6-4, [7-10]
1/8-finale: Mortensen/Sidarova vs. (3) Ranah Akua Stoiber (GBR)/Nikola Daubnerova (SVK) 6-2, 3-6, [10-7]
R32: Rebecca Munk Mortensen (DEN)/Kristiana Sidorova vs. Onyu Choi (KOR)/Shiho Tsujioka (JPN) 6-2, 6-4


J300 San Jose (CRC) – Hardcourt

Boys singles

1/8-finale
(117) Oliver Bonding (GBR) vs. [3] (66) Petr Brunclik (CZE) 6-1, 7-6(5)
(240) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [4] (77) Alexander Razeghi (USA) 3-6, 4-6

R32
[3] (66) Petr Brunclik (CZE) vs. (127) Junghee You (CAN) 6-0, 6-1
(117) Oliver Bonding (GBR) vs. (135) Cooper Woestendick (USA) 3-6, 6-3, 6-1
==
(240) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (WC) (581) Adrian Quiros Monterrey (CRC) 7-6(1), 6-3
[4] (77) Alexander Razeghi (USA) vs. (91) Denis Petak (CZE) 6-1, 6-1

Boys doubles

Kvartfinale: Bonding/Blanch vs. (2) Petr Brunclik/Denis Petak (CZE)
1/8-finale: Oliver Bonding (GBR)/Darwin Blanch (USA) vs. (WC) Santiago Padilla Cote (MEX)/Henry Searle (GBR) 6-2, 6-1


J200 Hammamet (TUN) – Grus

Girls singles

Q32: (2788) Iris Hergli (TUN) vs. (351) Vilma Krebs Hyllested (DEN) 6-2, 3-0 Ret’d


J100 Dubai (UAE) – Hardcourt

Girls singles

Semifinale: [6] (324) Laura Brunkel (DEN) vs. [1] (131) Josy Daems (GER) 3-6, 1-6

Kvartfinale
[1] (131) Josy Daems (GER) vs. [8] (340) Alian Zack (ISR) 2-6, 7-5, 6-2
[6] (324) Laura Brunkel (DEN) vs. (WC) (1524) Masa Jankovic (SRB) 6-0, 7-5

1/8-finale:
(WC) (1524) Masa Jankovic (SRB) vs. (567) Ekaterina Khodzhaeva 6-3, 7-6(8)
[6] (324) Laura Brunkel (DEN) vs. (543) Yelyzaveta Chainykova (UKR) 6-0, 6-3

R32
(543) Yelyzaveta Chainykova (UKR) vs. (725) Sati Aubakirova (KAZ) 6-3, 6-1
[6] (324) Laura Brunkel (DEN) vs. (356) Polina Skopintseva 6-4, 6-0
==
[7] (325) Sara Børkop (DEN) vs. (484) Emiliia Kats 5-7, 4-6

(732) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [5] (290) Emilija Pranyte (LTU) 1-6, 4-6

Girls doubles

Semifinale: Børkop/Lepage vs. ?

Kvartfinale
Brunkel/Daems vs. Angeles Rodriguez Rizo (MEX)/Alian Zack (ISR)
Børkop/Lepage vs. Jensen/Hazmukova 6-3, 3-1

1/8-finale: (1) Laura Brunkel (DEN)/Josy Daems (GER) vs. Yelyzaveta Chainykova (UKR)/Daria Shubina (UZB) 4-6, 6-0, [10-7]

(3) Sara Børkop (DEN)/Indira Lepage (BEL) vs. (WC) Larissa Brasil (BRA)/Kenza Ksouri (TUN) 6-2, 6-1
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Viktorie Hazmukova (CZE) vs. (WC) Aditi Gulati/Callista Uchil (IND) 6-2, 6-1


J60 Doha (QAT) – Hardcourt

Boys singles

R32: [2] (331) Yakup Uzunel (DEN) vs. (976) Mashari Nawaf (QAT) 1-6, 2-6

Boys doubles

1/8-finale
(1) Yakup Uzunel (DeN)/Ege Topkoc (TUR) vs. Mohammad Alawadhi (KUW)/Siddarth Madhavan (IND)


J30 Gent (BEL) – Hardcourt

Girls singles

Semifinale: (Q) (2157) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [4] (984) Lauren Seye (BEL) 0-6, 6-2, 2-6

Kvartfinale
(Q) (2157) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [1] (612) Katarina Kujovic (BEL) 6-2, 6-3
[4] (984) Lauren Seye (BEL) vs. [8] (1274) Severine Deppner (FRA) 1-6, 7-5, 6-4

1/8-finale
[1] (612) Katarina Kujovic (BEL) vs. (1564) Jana Svobodova (CZE) – walkover
(Q) (2157) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. [6] (1131) Francesca Saroli (SUI) 3-6, 7-5, 6-1

R32
(Q) (2157) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (WC) Janne Vanden Abelle (BEL) 6-3, 6-2
[6] (1131) Francesca Saroli (SUI) vs. (1765) Elisabeth Vander Stichele (LUX) 6-1, 6-0

Qfi:[ 6] (2157) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (2132) Noemie Raoelina (FRA) 6-4, 6-3

Q16
(2132) Noemie Raoelina (FRA) vs. (WC) Hannah Claes (BEL) 6-3, 6-0
[6] (2157) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (2405) Megan Caffin (NED) 6-2, 6-4

Q32
(2405) Megan Caffin (NED) vs. (WC) Lio Moerbeek (BEL) 6-1, 6-1
[6] (2157) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (WC) Jutta Lenaerts (BEL) 6-1, 6-1

Girls doubles

1/8-finale: Sophia Izabella Ragus (DEN)/Noemie Raoelina (FRA) vs. (WC) Noor Vanspauwen/Janne Vanden Abeele (BEL) 6-3, 6-2

<< tilbage[


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 4)

Super Cat, Tarbes (FRA) – Acrylic

U14 Boys singles

Q32: [2] (31) Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (DEN) vs. Motoharu Abe (JPN)  5-7, 1-6

Q64
[2] (31) Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (DEN) – bye
Motoharu Abe (JPN) vs. Mihailo Topic (SRB) 4-6, 6-1, [10-2]

U14 Boys doubles

R32: Andreas Philip Cort Maleeva Hansen (DEN)/Ziya Ayberk Aydin (TUR) vs. Lillian Christophe Chidekh (FRA)/Ntungamili Raguin (BOT) 4-6, 3-6

 


Cat 3, Stavanger (NOR) – Acrylic

U16 Boys singles

Semifinale: [7] (254) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [1] (50) Richards Neimanis (LAT) 6-3, 4-6, 5-7

Kvartfinale
[1] (50) Richards Neimanis (LAT) vs. (291) Johan Oscar Lien (NOR) 1-6, 7-5, 6-4
[7] (254) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [3] (95) Sander Juuhl Sivertsen (NOR) 7-6(5), 1-6, 6-3
[4] (188) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (540) Emanuel Ivanisevic (CRO) 1-6, 5-7
(450) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. [2] (70) Ludwig Hermann (NOR) 3-6, 1-6

1/8-finale
[1] (50) Richards Neimanis (LAT) vs. (338) Jesper Ekoff (SWE) 6-1, 6-0
(291) Johan Oscar Lien (NOR) vs. [5] (204) Jan Chlodnicki (POL) 6-2, 6-3
[3] (95) Sander Juuhl Sivertsen (NOR) vs. (710) Fredrik Borch-Nielsen (NOR) 6-2, 6-1
[7] (254) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (361) Johan Otto Christensen-Scheel (NOR) 6-1, 7-5
==
(540) Emanuel Ivanisevic (CRO) vs. Mikal Olsen (NOR) 6-3, 6-3
[4] (188) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (Q) (1907) Scotte Authen Johnsen (NOR) 6-4, 2-6, 6-3
(450) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. [8] (278) Peter Uzenkov (UKR) 6-1, 5-7, 6-3
[2] (70) Ludwig Hermann (NOR) vs. (Q) Gustav Linder (SWE) 6-2, 6-1

R32
(338) Asger Sørensen (DEN) vs. Johan Oscar Lien (291) 0-6, 2-6

(361) Johan Otto Christensen-Scheel (NOR) vs. (450) Nicolai Eie Worren (NOR) 6-3, 1-6, 6-1
[7] (254) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (441) Jonathan Eie (NOR) 6-2, 6-4
==
(Q) (1907) Scotte Authen Johnsen (NOR) vs. (682) Ricards Dzirkals (LAT) 2-6, 6-2, 6-3
[4] (188) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (Q) (1340) Lars Ivarson Horn (NOR) 6-4, 2-6, 6-4

[8] (278) Peter Uzenkov (UKR) vs. (Q) (1958) Christian Schrumpf (NOR) 6-3, 6-2
(450) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (Q) (2508) Andreas Sommernes (NOR) 6-3, 6-2

U16 Boys doubles

Semifinale: Bruhn Aaby/Borch-Nielsen vs. (4) Jan Chlodnicki (POL)/Emanuel Ivanisevic (CRO) 6-7(4), 6-4, [9-11]
Kvartfinale: Bruhn Aaby/Borch-Nielsen vs. (1) Richards Neimanis (LAT)/Jesper Ekoff (SWE) 6-2, 6-3

1/8-finale: Mads Bruhn Aaby (DEN)/Fredrik Borch-Nielsen (NOR) vs. Marius Maehle/Jonathan Eie (NOR) 6-1, 6-1
==
(3) Christoffer Emil Jessen/Sebastian Kjølbye (DEN) vs. Jorgen Leiknes Wirak/Mikal Olsen (NOR) 3-6, 7-5, [7-10]


U16 Girls singles

Semifinale
[7] (625) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. (815) Wiktoria Kubicka (POL) 3-6, 1-6

Kvartfinale
[1] (350) Alina Kornieva (UKR) vs. [6] (610) Kaia Celin Bostrom Jorgensen (NOR) 6-3, 6-4
[7] (625) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. [4] (537) Liepa Galvelyte (LTU) 6-7(6), 6-0, 6-3
[5] (583) Sofia Mortensen (DEN) vs. (815) Wiktoria Kubicka (POL) 5-7, 6-2, 3-6

1/8-finale
[4] (537) Liepa Galvelyte (LTU) vs. (956) Fleur De Bresser (NED) 6-1, 6-2
[7] (625) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. (WC) (1933) Lotta Helgesen (NOR) 7-5, 7-6(10)
==
[5] (583) Sofia Mortensen (DEN) vs. (WC) (1933) Lotta Helgesen (NOR) 6-0, 6-0
(815) Wiktoria Kubicka (POL) vs. [3] (478) Anya Mae Taylor (GBR) 7-5, 6-2

R32
(693) Gabriella Eie (NOR) vs. (WC) (1644) Helena Eikeland Wolff (NOR) 6-3, 6-3
[7] (625) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. (956) Marthine Charlotte Bu Morland (NOR) 6-4, 6-1
==
[5] (583) Sofia Mortensen (DEN) vs. (Q) (1525) Nicoline de Vibe Malling (NOR) 6-2, 6-2
(WC) (1933) Lotta Helgesen (NOR) vs. (LL) Cornelia Foss (NOR) 6-2, 6-3

[8] (658) Amani Azarkan (DEN) vs. (Q) Nora Slettedal Christie (NOR)
(LL) (2477) Hanna Ringdal (NOR) vs. (1284) Nora Syrtveit (NOR)

U16 Girls doubles

Kvartfinale: Hoffmann/Mortensen vs. Helena Eikeland Wolff (NOR)/Fleur De Bresser (NED) 2-6, 7-5, [6-10]
1/8-finale: Milla Maluka Hoffmann/Sofia Mortensen (DEN) vs. Liv Sandve/Sofia Osterhus Thorvik (NOR) 6-0, 6-2

<< tilbage


UTR turneringer 


Svenske turneringer (udvalgte) 

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup 

Finals 2023 

Finalister 2022: Canada, Australien, Wildcards: Italien, Spanien, Vindere Qualifiers 2023


Qualifiers 2023 – 4-6. februar

(1) Kroatien vs. Østrig
Ungarn (vs. (2) Frankrig
Uzbekistan vs. (3) USA
(4) Tyskland vs. Schweiz
Columbien vs. (5) Storbritannien
Norge vs. (6) Serbien
Chile vs. (7) Kazakhstan
Korea vs. (8) Belgien
(9) Sverige vs. Bosnien/Herzegovina
Slovakiet vs. (10) Holland
Finland vs. (11) Argentina
Portugal vs. (12) Tjekkiet

Vindere spiller Finals 2023, Tabere spiller World Group I september 2023


World Group I og II Play-offs – 3-4/4-5. februar 2023

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I Play-offs
(1) Japan vs. Polen
Grækenland vs. (2) Ecuador
Kina vs. (3) Brasilien
Danmark vs. (4) Indien (3-4. feb)
Thailand vs. (5) Rumænien
Letland vs. (6) Israel
(7) Peru vs. Irland
(8) Mexico vs. Taipei
(9) Ukraine vs. Libanon
(10) Tyrkiet vs. Slovenien
Lithauen vs. (11) Pakistan
(12) New Zealand vs. Bulgarien


Vindere: World Group I – september
Tabere: World Group II – september

World Group II Play-offs
Zimbabwe vs. (1) Uruguay
Georgien vs. (2) Bolivia
(3) Tunesien vs. Cypern
Luxembourg vs. (4) Sydafrika
(5) Barbados vs. Pacific Ocean
Monaco vs. (6) Dominikanske Republik
Venzuela vs. (7) Hong Kong 
Jordan vs. (8) El Salvador
Jamaica vs. (9) Estland
(10) Egypten vs. Paraguay
Elfenbenskysten vs. (11) Marokko
Vietnam vs. (12) Indonesien


Vindere World Group II – september
Tabere: World Group III

 

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Qualifiers 2023 – 14-15. april

(1) Spanien vs. Mexico
Ukraine vs. (2) Tjekkiet (spillested besluttes)
Storbritannien vs. (3) Frankrig
(4) Canada vs. Belgien
(5) USA vs. Østrig
(6) Slovakiet vs. Italien
(7) Tyskland vs. Brasilien
(8) Kazakhstan vs. Polen
(9) Rumænien vs. Slovenien

Vinderne spiller 2023 Finals sammen med Schweiz og Australien
Taberne spiller Play-offs november 2023


Group I Europe/Africa – 10-15. April 2023 

Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: Holland, Kroatien, Ungarn, Letland, Serbien
Værtsland: Ikke fastsat.
2 puljer a 5-6 nationer. Puljevindere rykker op og spiller om 1-2. pladsen. 2’erne spiller om oprykning. 3-5 spiller om placeringer 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelAusOpen: Holger Rune blandt top 3 favoritter efter overbevisende indsats i første to runder
Næste artikelAusOpen: Holger fik ikke snørret sækken mod Rublev. Rebecca også stoppet i 1/8-finalen
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.