En ny sejr til Holger Rune over Lorenzo Sonego kan bane vejen for at møde Dimitrov. August Holmgren har med 2 sejre kvalificeret sig til Challenger i Charleston. Elmer Møller og Benjamin Hannestad kan følges på livestream fra M25 i Falun

Efter et par ugers turneringspause siden US Open tog 19-årige Holger Vitus Nødskov Rune hul på en ny periode, hvor han hver uge er tilmeldt ATP 250 turneringer.
Den første i rækken var ATP 250 i Metz, hvor han i den første kamp viste et stabilt højt niveau med tempofyldt spil, som sikrede adgang til kvartfinalen, hvor et lidt for svingende niveau var stærkt medvirkende til, at Alexander Bublik trak sig sejrrigt ud af et tæt opgør.

ATP 250 Metz: Efter overbevisende sejr i 1/8-finalen manglede Holger Rune stabilitet mod Bublik i kvartfinalen

I forbindelse med omtalen fra turneringen i Metz herover påpeges, at de niveaumæssige udsving betyder, at Holger ikke er blandt bookmakernes top 6 kandidater til titlen i denne uges ATP 250 Sofia Open, selvom Holger adskillige gange har vist, at han har alle forudsætninger for at blande sig i topstriden.

Holgers første kamp mod Tim Van Rijthoven kan følges på TV 2 Sport X tirsdag kl. 11, og i tilfælde af sejr, kan han tidligst spille igen på torsdag, da modstanderen i 1/8-finalen først bliver fundet onsdag i opgøret mellem no. 80 Bernabe Zapata Miralles (ESP) og vinderen i Metz Lorenzo Sonego (ITA).
En sejr over Sonego, som Holger tidligere har vundet over, kan bane vejen for en kvartfinale mod Grigor Dimitrov.

Holger Vitus Nødskov Rune, Grigor Dimitrov
Foto: Privat – Holger sammen med Dimitrov 2017

7. seedede Jack Draper (GBR), som var nævnt blandt kandidaterne til titlen, har efter lodtrækningen meldt afbud, som er begrundet med sygdom, og der er desuden afbud fra Stan Wawrinka, som trak sig ved 1-2 i semifinalen mod Bublik i Metz.

Der afvikles desuden ATP 250 i Seoul (KOR) med Casper Ruud, Cameron Norrie, Taylor Fritz og Denis Shapovalov som topseedede, og ved ATP 250 i Tel Aviv er Novak Djokovic topseedet foran Marin Cilic, Diego Schwartzman og Maxime Cressy.
Dominic Thiem har wildcard til sidstnævnte turnering, hvor han mandag med stort besvær spillede sig videre med sejr 5-7, 7-6(3), 6-4 over Laslo Djere (SRB), og han kan også forvente kvalificeret modstand i 1/8-finalen, hvor han møder Cilic.

Alle 3 førnævnte turneringer kan følges på Tennistv.com, der dog kun viser single kampe fra Centre Courts, og kampene kan desuden følges på TV 2 Play.

Der gennemføres endvidere WTA 250 turneringer i Tallin (EST) og Parma (ITA).
I modsætning til Tennistv viser WTATV.com alle kampe – både single og double – fra alle baner.
TV 2 Play viser kampe fra Parma fra onsdag, og fra torsdag viser TV 2 Sport og Play kampe fra Tallin, hvor Clara Tauson oprindelig var tilmeldt, men hun har for 2. uge i træk været nødsaget til at melde afbud.
Clara er dog fortsat på entrylisten til WTA 250 i Monastir (TUN) i næste uge.

Rang- og Entrylister: Opdateret oversigt med top 100 og udvalgte danske spilleres rangering og spilleplan

Rang- og Entrylisterne for top 100 og udvalgte danske spillere bliver fortsat opdateret løbende herover.
Mens Holger fortsat er no. 31 er Clara på grund sygdom og skader tæt på at miste sin top 100 status på WTA-ranglisten, hvor hun er no. 95.

24-årige August Holmgren fik i weekenden mulighed for at deltage i kvalifikationen til en ATP Challenger 80 turnering i Charleston (SC, USA) som “Alternate”, og efter 2 sejre har August på optjent 4 point til ranglisten og kvalificeret sig til hovedturneringen, hvor han i 1. runde møder no. 359 Aidan McHugh (GBR), der er anført som Alternate.
Hvis August vinder sin første kamp på Challenger niveau, venter amerikansk modstand fra enten 5. seedede no. 133 Michael Mmoh eller no. 409 Tennys Sandgren, der er videre som Lucky Loser.

August har ved en enkelt lejlighed spillet på et endnu højere niveau, da han for et år siden fik en uventet chance for at møde Grigor Dimitrov ved ATP 250 i San Diego.

ATP 250 San Diego 2021
Foto: Privat – August Holmgren og Grigor Dimitrov ved ATP 250 San Diego 2021

Der er endvidere mulighed for at følge med på livestream i nogle af turneringerne under ITF World Tennis Tour, og i denne uge kan både 19-årige Elmer Møller (øverste billede fra 2018 sammen med Holger) og 25-årige Benjamin Hannestad følges ved M25 i Falun i Sverige – endda både fra live.itftennis.com/en/live-streams/ og https://www.tennis.se/play/.
Sidstnævnte kræver login, som kan oprettes gratis, hvilket kan anbefales, da ITF-turneringer i Sverige som regel kan følges der.

Benjamin er videre fra kvalifikationen, mens Elmer er direkte i hovedturneringen, hvor han mandag vandt sin kamp i 1. runde.
Derudover deltager Benjamin i double, hvor han mandag spillede sig videre til kvartfinalen sammen med Karl Friberg (SWE).
I sidste uge var Benjamin i finalen sammen med Simon Freund i double ved M15 i Danderyd, og i starten af september vandt han en M25 titel i Sintra (POR) sammen med Harry Wendelken.
Både ved M15 i Vejle og KB var Benjamin sammen med Carl Emil Overbeck også i finalen i double. De vandt – og forsvarede – titlen i Vejle, og i KB blev de besejret i finalen af Johannes Ingildsen og Christian Sigsgaard.

Foto: Dansk Tennis Forbund – Carl Emil Overbeck og Benjamin Hannestad

TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag den 2. oktober

Billeder: Foto (Sportsfotograf.com) Holger Vitus Nødskov Rune, TV2 Play NB 15:30cet, Foto (Jimmie48) (7) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Anett Kontaveit (EST) TV2 Play kl. 13:00cet

====
ATP 250 Seoul – Tennistv.com, TV 2 Play

Center Court – start 0530cet
Doubles finale
NB 0630: (4) Denis Shapovalov (CAN) vs. Yoshihito Nishioka (JPN)
====
WTA 250 Tallinn – WTATV.com, TV 2 Play

Center Court – start 1300cet
(7) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (1) Anett Kontaveit (EST)
Doubles finale
===
WTA 250 Parma

F: Mayar Sherif (EGY) def. Maria Sakkari (GRE)
====
ATP 250 Sofia – Tennistv.com, TV 2 Play. Fra ca. kl. 15:50 på TV 2 Sport X
Centre Court – start1300cet
Doubles finale
NB 1530: (5) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Marc-Andrea Huesler (SUI)
====
ATP 250 Tel Aviv – Tennistv.com, TV 2 Play
Centre Court – start 1500cet
Doubles finale
NB 1730: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Marin Cilic (CRO)
====
CH80 Tiburon:
Qr1: (12) August Holmgren (DEN) vs. Connor Farren (USA) C2 ca. kl. 23:00cet

====
Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-39-holger-rune-paa-tv-2-sport-x-fra-sofia-holmgren-i-atp-challenger-elmer-moeller-og-hannestad-i-m25-falun/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 39)

ATP 250, Eugene Korea Open Tennis Championships, Seoul (KOR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +7timer

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (4) Denis Shapovalov (CAN) 6-4, 7-6(5)

Semifinale
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (LL) Aleksandar Kovacevic (USA) 6-3, 4-6, 6-3
(4) Denis Shapovalov (CAN) vs. (8.) Jenson Brooksby (USA) 7-5, 6-4

Kvartfinale
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (1) Casper Ruud (NOR) 6-2, 3-6, 6-2
(LL) Aleksandar Kovacevic (USA) vs. Mackenzie McDonald (USA) 4-6, 6-3, 6-2
(4) Denis Shapovalov (CAN) vs. Radu Albot (MDO) 6-2, 6-2
(8.) Jenson Brooksby (USA) d. (2) Cameron Norrie (GBR) Walkover

1/8-finale
(1) Casper Ruud (NOR) vs. (Q) Nicolas Jarry (CHI) 6-2, 3-6, 6-3
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. Taro Daniel (JPN) 6-2, 6-4
Mackenzie McDonald (USA) vs. (LL) Shintaro Mochizuki (JPN) 6-3, 6-4
(LL) Aleksandar Kovacevic (USA) vs. Chun Hsin Tseng (TPE) 7-6(5), 6-7(4), 6-2
==
Radu Albot (MDO) vs. Steve Johnson (USA) 7-6(3), 7-5, 6-4
(4) Denis Shapovalov (CAN) vs. Jaume Munar (ESP) 7-5, 6-4
(8.) Jenson Brooksby (USA) vs. Soon Woo Kwon (KOR) 6-3, 6-4
(2) Cameron Norrie (GBR) vs. (WC) Kaichi Uchida (JPN) 6-2, 6-2

R32
(1) Casper Ruud (NOR) – bye
(Q) Nicolas Jarry (CHI) vs. Marcos Giron (USA) 6-3, 7-6(8)
Taro Daniel (JPN) vs. Emilio Gomez (ECU) 6-4, 6-4
Yoshihito Nishioka (JPN) vs. (5) Daniel Evans (GBR) 6-2, 7-6(3)

(LL) Shintaro Mochizuki (JPN) – bye
Mackenzie McDonald (USA) vs. Pedro Martinez Portero (ESP) 7-5, 6-4
Chun Hsin Tseng (TPE) vs. Christopher O’Connell (AUS) 6-4, Ret’d
(LL) Aleksandar Kovacevic (USA) vs. (7) Miomir Kecmanovic (SRB) 6-4, 6-4
==
Radu Albot (MDO) vs. (LL) Hiroki Moriya (JPN) 6-3, 6-4
Steve Johnson (USA) vs. (WC) Ji Sung Nam (KOR) 7-6(3), 6-4
Jaume Munar (ESP) vs. (Q) Yosuke Watanuki (JPN) 2-1 Ret´d
(4) Denis Shapovalov (CAN) – bye

(8.) Jenson Brooksby (USA) vs. (Q) Tung-lin Wu (TPE) 7-6(5)
Soon Woo Kwon (KOR) vs. (Q) Yunseong Chung (KOR) 7-6(5), 6-7(3), 6-1
(WC) Kaichi Uchida (JPN) vs. (WC) Seong Chan Hong (KOR) 6-4, 6-2
(2) Cameron Norrie (GBR) – bye


ATP 250, Tel Aviv Watergen Open, (ISR) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: Tennistv.com, TV 2 Play

Finale: (1) Novak Djokovic (SRB) vs. (2) Marin Cilic (CRO)

Semifinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Roman Safiullin 6-1, 7-6(3)
(2) Marin Cilic (CRO) vs. Constant Lestienne (FRA) 7-5, 6-3

Kvartfinale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. (LL) Vasek Pospisil (CAN) 7-6(5), 6-3
Roman Safiullin vs. Arthur Rinderknech (FRA) 6-4, 6-1
Constant Lestienne (FRA) vs. (4) Maxime Cressy (USA) 6-7(4), 6-3, 7-6(3)
(2) Marin Cilic (CRO) d. (Q) Liam Broady (GBR) Walkover

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SRB) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-0, 6-3
(LL) Vasek Pospisil (CAN) vs. (Q) Edan Leshem (ISR) 6-3, 6-2
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (3) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 2-6, 7-6(7)
Roman Safiullin vs. Tomas Martin Etcheverry (ARG) 6-1, 6-4
==
Constant Lestienne (FRA) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 6-2
(4) Maxime Cressy (USA) vs. Sebastian Korda (USA) 6-4, 6-4
(Q) Liam Broady (GBR) vs. (5) Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 4-6, 6-3
(2) Marin Cilic (CRO) vs. (WC) Dominic Thiem (AUT) 6-7(6), 6-2, 6-4

R32
(1) Novak Djokovic (SRB) – bye
Pablo Andujar (ESP) vs. Thiago Monteiro (BRA) 7-6(3), 6-1
(Q) Edan Leshem (ISR) vs. (WC) Yshai Oliel (ISR) 6-3, 6-2
(LL) Vasek Pospisil (CAN) vs. (8.) Tallon Griekspoor (NED) 4-6, 7-6(3), 7-5

(3) Diego Schwartzman (ARG) – bye
Arthur Rinderknech (FRA) vs. (Q) Marius Copil (ROU) 6-7(5), 6-4, 6-3
Roman Safiullin vs. Hugo Grenier (FRA) 3-6, 6-4, 6-2
Tomas Martin Etcheverry (ARG) vs. (6) Aslan Karatsev 6-2, 6-7(0), 6-4
==
Constant Lestienne (FRA) vs. (7) Adrian Mannarino (FRA) 7-6(2), 6-4
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. Jeffrey John Wolf (USA) 6-3, 6-2
Sebastian Korda (USA) vs. (Q) Cem Ilkel (TUR) 6-4, 6-2
(4) Maxime Cressy (USA) – bye

(5) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Joao Sousa (POR) 6-2, 6-3
(Q) Liam Broady (GBR) vs. (WC) Hamad Medjedovic (SRB) 7-5, 6-3
(WC) Dominic Thiem (AUT) vs. Laslo Djere (SRB) 5-7, 7-6(3), 6-4
(2) Marin Cilic (CRO) – bye


ATP 250 Sofia Open (BUL) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: TennisTV.com, TV 2 Sport X/Play

Finale
(5) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Marc-Andrea Huesler (SUI) 4-6, 6-7(8)

Semifinale
(5) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) d. (1) Jannik Sinner (ITA) 5-7, 6-4, 5-2. Ret’d
Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (4) Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(5), 7-5

Kvartfinale
(1) Jannik Sinner (ITA) vs. Alexsandar Vukic (AUS) 6-2, 6-3
(5) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Ilya Ivashka 6-2, 5-7, 6-4
(4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (Q) Jan-Lennard Struff (GER) 7-6(3), 6-1
Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. Kamil Majchrzak (POL) 6-7(4), 7-6(6), 6-3

1/8-finale
(1) Jannik Sinner (ITA) vs. Nuno Borges (POR) 6-3, 6-4
Aleksandar Vukic (AUS) vs. Fernando Verdasco (ESP) 1-6, 6-4, 6-3
Ilya Ivashka vs. (3) Grigor Dimitrov (BUL) 6-3, 7-6(3)
(5) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Lorenzo Sonego (ITA) 6-7(1), 6-4, 6-3
==
(Q) Jan-Lennard Struff (GER) vs. (Q) Ugo Humbert (FRA) 6-3, 6-1
(4) Lorenzo Musetti (ITA) vs. (WC) Alexandar Lazarov (BUL) 6-7(5), 7-6(8), 6-2
Kamil Majchrzak (POL) vs. (8.) Oscar Otte (GER) 4-6, 6-2, 6-4
Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (2) Pablo Carreno Busta (ESP) 6-3, 3-6, 6-2

R32
(1) Jannik Sinner (ITA) – bye
Nuno Borges (POR) vs. (LL) Mirza Basic (BIH) 3-6, 6-3, 6-2
Aleksandar Vukic (AUS) vs. Fabio Fognini (ITA) 7-6(11), 7-5
Fernando Verdasco (ESP) vs. (6) Nikoloz Basilashvili (GEO) 7-6(1), 7-5

(3) Grigor Dimitrov (BUL) – bye
Ilya Ivashka vs. Mikael Ymer (SWE) 7-6(8), 4-6, 7-5
Lorenzo Sonego (ITA) vs. Bernabe Zapata Miralles (ESP) 6-3, 6-4
(5) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. Tim Van Rijthoven (NED) 7-6(2), 7-6(6)
==
(Q) Jan-Lennard Struff (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 4-6, 6-3, 6-2
(Q) Ugo Humbert (FRA) vs. (WC) Dimitar Kuzmanov (BUL) 7-6(4), 6-4
(WC) Alexandar Lazarov (BUL) vs. Jiri Lehecka (CZE) 7-5, 6-3
(4) Lorenzo Musetti (ITA) – bye

(8.) Oscar Otte (GER) vs. (Q)Dragos Nicolae Madaras (SWE) 6-3, 6-2
Kamil Majchrzak (POL) vs. Ricardas Berankis (LTU) 7-5, 6-2
Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (Q) Geoffrey Blancaneaux (FRA) 6-4, 6-4
(2) Pablo Carreno Busta (ESP) – bye

Qfi: (8) Yosuke Watanuki (JPN) vs. Shintaro Mochizuki (JPN) 3-6, 7-6(3), 6-2
Q16: Shintaro Mochizuki (JPN) vs. (2) Elias Ymer (SWE) 1-6, 6-4, 6-3


WTA 250 Tallinn Open (EST) – Hardcourt
Tidsforskel: cet +1 time

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Play (fra torsdag)

Finale: (7) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (1) Anett Kontaveit (EST) 6-2, 6-3

Semifinale
(1) Anett Kontaveit (EST) vs. Kaia Kanepi (EST) 6-4, 6-4
(7) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (2) Belinda Bencic (SUI) 6-7(5), 7-6(2), 6-2

Kvartfinale
(1) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Ysaline Bonaventure (BEL) 6-3, 3-6, 6-3
Kaia Kanepi (EST) vs. (WC) Karolina Muchova (CZE) 6-2, 3-6, 7-6(6)
(7) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (3) Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-3, 6-4
(2) Belinda Bencic (SUI) vs. Donna Vekic (CRO) 6-4, 6-1

1/8-finale
(1) Anett Kontaveit (EST) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-2, 6-1
(Q) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. (9) Jil Teichmann (SUI) 7-6(8), 6-3
(WC) Karolina Muchova (CZE) vs. (Q) Viktorija Golubic (SUI) 4-6, 6-0, 6-2
Kaia Kanepi (EST) vs. Ann Li (USA) 7-5, 7-5
==
(7) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Marta Kostyuk (UKR) 7-5, 6-3
(3) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. (Q) Linda Noskova (CZE) 6-1, 7-5
Donna Vekic (CRO) vs. (8.) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-4
(2) Belinda Bencic (SUI) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 6-4, 6-7(2)

R32
(1) Anett Kontaveit (EST) vs. Xiyu Wang (CHN) 3-6, 6-2, 7-5
Tereza Martincova (CZE) vs. (LL) Mirjam Bjorklund (SWE)7-6(6)
(Q) Ysaline Bonaventure (BEL) vs. Shelby Rogers (USA) 6-4, 6-4
(9) Jil Teichmann (SUI) vs. Laura Siegemund (GER) 6-4, 7-6(7)

(Q) Viktorija Golubic (SUI) vs. (4) Madison Keys (USA) 6-3, 6-2
(WC) Karolina Muchova (CZE) vs. (Q) Jessika Ponchet (FRA) 6-0, 6-2
Ann Li (USA) vs. Claire Liu (USA) 6-2, 7-5
Kaia Kanepi (EST) vs. (5) Jelena Ostapenko (LAT) 4-6, 6-4, 6-0
==
(7) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-1, 7-6(3)
Marta Kostyuk (UKR) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 4-6, 6-3
(Q) Linda Noskova (CZE) vs. Diane Parry (FRA) 2-6, 6-3, 6-4
(3) Beatriz Haddad Maia (BRA) vs. Xin Yu Wang (CHN) 6-3, 1-6, 6-4

(8.) Shuai Zhang (CHN) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 7-6(4), 7-6(8)
Donna Vekic (CRO) vs. (WC) Maileen Nuudi (EST) 6-2, 6-0
(Q) Katie Boulter (GBR) vs. Jacqueline Cristian (ROU) 6-3, 6-1
(2) Belinda Bencic (SUI) vs. (WC) Elena Malygina (EST) 6-0, 6-2

Qfi: (8) Ysaline Bonventure (BEL) vs. (6) Mirjam Bjorklund (SWE) 7-5, 6-4
Q16: (6) Mirjam Bjorklund (SWE) vs. Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-2, 6-2


WTA 250 Parma Ladies Open (ITA) – Grus

TV-dækning: WTATV.com

Finale
Mayar Sherif (EGY) vs. (1) Maria Sakkari (GRE) 7-5, 6-3

Semifinale
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Danka Kovinic (MNE) 7-5, 6-2
Mayar Sherif (EGY) vs. (6) Ana Bogdan (ROU) 6-4, 3-6, 6-4

Kvartfinale
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Maryna Zanevska (BEL) 2-6, 6-4, 6-4
Danka Kovinic (MNE) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-4, 6-4
(6) Ana Bogdan (ROU) vs. (3) Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 7-6(6)
Mayar Sherif (EGY) vs. Lauren Davis (USA) 7-6(2), 6-3

1/8-finale
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. Arantxa Rus (NED) 3-6, 6-2, 6-3
Maryna Zanevska (BEL) vs. Dalma Galfi (HUN) 6-1, 6-3
Danka Kovinic (MNE) vs. (4) Sloane Stephens (USA) 7-5, 2-6, 7-5
Jasmine Paolini (ITA) vs. Elisabetta Cocciaretto (ITA) 4-6, 6-3, 6-4
==
(6) Ana Bogdan (ROU) vs. (Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 3-6, 6-3
(3) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (WC) Matilde Paoletti (ITA) 6-4, 6-4
Mayar Sherif (EGY) vs. (Q) Simona Waltert (SUI) 6-3, 7-6(1)
Lauren Davis (USA) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 3-6, 6-4, 7-5

R32
(1) Maria Sakkari (GRE) vs. (Q) Kateryna Baindl (UKR) 6-7(2), 6-2, 6-3
Arantxa Rus (NED) vs. Panna Udvardy (HUN) 7-5, 6-3
Dalma Galfi (HUN) vs. (Q) Erika Andreeva 6-1, 6-2
Maryna Zanevska (BEL) vs. (8.) Lucia Bronzetti (ITA) 6-3, 6-2

(4) Sloane Stephens (USA) vs. Magdalena Frech (POL) 3-6, 6-3, 6-4
Danka Kovinic (MNE) vs. Oceane Dodin (FRA) 6-1, 3-6, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (Q) Jule Niemeier (GER) 5-7, 6-4, 6-2
Elisabetta Cocciaretto (ITA) vs. (7) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 7-5, 6-1
==
(6) Ana Bogdan (ROU) vs. Laura Pigossi (BRA) 6-1, 6-2
(Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (Q) Reka-Luca Jani (HUN) 6-2, 6-4
(WC) Matilde Paoletti (ITA) vs. (LL) Gabriela Lee (ROU) 6-4, 3-6, 6-0
(3) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. Viktoriya Tomova (BUL) 7-5, 5-1 Ret’d

Mayar Sherif (EGY) vs. (5) Anna Bondar (HUN) 7-5, 6-4
(Q) Simona Waltert (SUI) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-4, 6-4
Lauren Davis (USA) vs. (WC) Sara Errani (ITA) 7-5, 7-5
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (2) Martina Trevisan (ITA) 7-5, 6-0


ATP Challenger (uge 39)

Place Country Category Surface
Orleans FRA Challenger 125 Hard
Buenos Aires ARG Challenger 80 Clay
Charleston SC, USA Challenger 80 Hard
Lisbon POR Challenger 80 Clay

 

Charleston
Tidsforskel: cet -6 timer

1/8-finale: (Q) (589) August Holmgren (DEN) vs. [5] (133) Michael Mmoh (USA) – AFLYST

R32
[5] (133) Michael Mmoh (USA) vs. (LL) (409) Tennys Sandgren (USA) 6-1, 6-2
(Q) (589) August Holmgren (DEN) vs. (Alt) (359) Aidan McHugh (GBR) 6-4, 6-3

Qfi: (Alt) (589) August Holmgren (DEN) vs. (519) Murphy Cassone (USA) 7-6(4), 7-6(2)

Q16
(519) Murphy Cassone (USA) vs. [4] (421) Malek Jaziri (TUN) 6-3, 6-2
(Alt) (589) August Holmgren (DEN) vs. [11] (481) Naoki Nakagawa (JPN) 4-6, 7-6(3), 6-2

Challenger TV


WTA Challenger (Uge)

Ingen turneringer uge 39-40


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 39)

Place Country Category Surface
Falun Sweden M25 – Livestream Hard
Kashiwa Japan M25  Hard
Santa Margherita di Pula Italy M25 – Livestream  Clay
Tay Ninh Vietnam M25  Hard
Albuquerque, NM USA M15  Hard
Cancun Mexico M15  Hard
Forbach France M15 Carpet
Manizales Colombia M15  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Prostejov Czech Republic M15  Clay
Sabadell Spain M15  Clay
Sharm ElSheikh Egypt M15  Hard

 

M25 Falun – https://www.tennis.se/play/ (Bana 1, 2, 3, 5) + ITF Livestream

1/8-finale: (879) Elmer Møller (DEN) vs. [6] (385) Valentin Royer (FRA) 3-6, 6-1, 4-6

R32 (udvalgte)
[1] (237) Alastair Gray (GBR) vs. (Q) Axel Bergdahl (SWE) 6-0, 6-7(4), 6-3
(587) Johannus Monday (GBR) vs. (Q) (1291) Jonas Trinker (AUT) 6-2, 6-4
(879) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) Henrik Bladelius (SWE) 6-1, 7-6(4)
[6] (385) Valentin Royer (FRA) vs. (1078) Arvid Nordquist (SWE) 6-4, 7-6(1)
==
[7] (434) David Poljak (CZE) vs. (1069) Eero Vasa (FIN) 6-3, 6-1
(Q) (1893) Benjamin Hannestad (DEN) vs. (541) Jonathan Mridha (SWE) 1-6, 1-6
(Q) (1357) Lucas Renard (SWE) vs. (1091) Kody Pearson (AUS) 7-6(3), 1-6, 7-5
[4] (307) Henri Squire (GER) vs. Simon Freund (SWE) 3-6, 6-4, 6-2

Qfi: [6] (1893) Benjamin Hannestad (DEN) vs. [16] Anton Krondell (SWE) 6-2, 6-1

Q16
[6] (1893) Benjamin Hannestad (DEN) – bye
[16] Anton Krondell (SWE) vs. Oscar Dahlberg (SWE) 6-0, 6-1

Doubles

Kvartfinale: Hannestad/Friberg vs. Kody Pearson (AUS)/Henri Squire (GER) 6-4, 4-6, [6-10]
1/8-finale: Benjamin Hannestad (DEN)/Karl Friberg (SWE) vs. Albert Saar/Eldin Nokic (SWE) 6-1, 6-3


M15 Albuquerque 
Tidsforskel: cet -8 timer

Qfi: [13] Christian Lerby (NED) vs. [5] (1607) Chad Kissell (USA) 4-6, 4-6

Q16
[5] (1607) Chad Kissell (USA) vs. Lazar Markovic (USA) 6-2, 6-1
[13] Christian Lerby (NED) vs. YanMing Zhou (HKG) 6-0, 6-0


M15 Prostejov

Q16: Felipe Mikkelsen (DEN) vs. [16] Matej Galik (SVK) 6-4, 2-6, [5-10]


M15 Sabadell

1/8-finale: (613) Max Alcala Gurri (ESP)  vs. [4] (489) Eric Vanshelboim (UKR) 6-2, Ret’d

R32
[4] (489) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (827) Mario Mansilla Diez (ESP) 6-4, 6-4
(613) Max Alcala Gurri (ESP) vs. (675) Benjamin Winter Lopez (ESP) 6-4, 6-1

Doubles

Semifinale: Vanshelboim/Martinez vs. Leonid Sheyngezikht (BUL)/Svyatoslav Gulin 2-6, 6-4, [5-10]
Kvartfinale: Vanshelboim/Martinez vs. Ignasi De Rueda De Genover/Alvaro Lopez San Martin – walkover
1/8-finale: (3) Eric Vanshelboim (UKR)/Jorge Martinez (ESP) vs. Arnau Roig/Bruno Sanchez (ESP) 6-0, 6-0


ITF Women (uge 39)

Place Country Category Surface
San Sebastian ESP W60 – Livestream Hard
Templeton, CA USA W60 – Livestream  Hard
Austin, TX USA W25 – Livestream  Hard
Lisbon POR W25 – Livestream Clay
Nanao Japan W25  Carpet
Otocec Slovenia W25 – Livestream  Clay
Santa Margherita di Pula Italy W25 – Livestream  Clay
Cancun Mexico W15  Hard
Eldorado, Misiones Argentina W15  Clay
Guayaquil Ecuador W15  Clay
Hilton Head, SC USA W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard
Sharm ElSheikh Egypt W15  Hard

 

W60 San Sebastian

Kvartfinale
(207) Aliona Bolsova (ESP) vs. (217) Nastasja Schunk (GER) 6-3, 3-6, 6-2
[6] (195) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. (249) Eva Vedder (NED) 3-6, 6-2, 4-6

1/8-finale
[6] (195) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. (WC) (539) Lucia Cortez Llorca (ESP) 6-3, 7-6(0)
(249) Eva Vedder (NED) vs. [2] (103) Clara Burel (FRA) 6-0, 6-2

R32: [6] (195) Brenda Fruhvirtova (CZE) vs. (WC) (506) Ane Mintegi Del Olmo (ESP) 6-4, 6-2

Qfi: [9] (1061) Olivia Gram (DEN) vs. [4] (889) Amandine Monnot (FRA) 2-6, 2-6

Q16
[4] (889) Amandine Monnot (FRA) vs. Elizaveta Morozova 6-3, 2-6, [10-7]
[9] (1061) Olivia Gram (DEN) vs. Maryna Kolb (UKR) 3-6, 6-2, [10-5]


W25 Lisabon
Tidsforskel: cet -1 time

Q16: (WC) Sara Børkop (DEN) vs. [2] (701) Marta Gonzalez Encinas (ESP) 3-6, 1-6

Doubles

1/8-finale: Sara Børkop (DEN)/Indira Lepage (BEL) vs. (4) Bojana Marinkovic (SRB)Melanie Klaffner (AUT) 0-6, 3-6


W25 Santa Margherita di Pula 

Q16: Cecilie Wiche (DEN) vs. [13] (677) Polina Leykina 0-6, 0-6


W15 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

1/8-finale: (1102) Elena Jamshidi (DEN) vs. [6] (622) Anna Ukolova 3-6, 3-6

R32
[6] (622) Anna Ukolova vs. (WC) Giulia Alessia Monteleone (ITA) 6-1, 6-0
(1102) Elena Jamshidi (DEN) vs. (1386) Holly Hutchinson (GBR) 6-4, 2-6, 6-4

Doubles

1/8-finale: Elena Jamshidi (DEN)/Sofiia Nagornaia vs. Verona Freigassner/Jelena Ristic (AUT) 4-6, 3-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 39)

Grade 4 – Majadahonda (ESP) – Grus

Girls singles

R32: [3] (644) Laura Brunkel (DEN) vs. (1380) Meritxell Teixido Garcia (ESP) 1-6, 3-6

Q32: (2451) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. [8] (2182) Blanca Berges (ESP) 2-6, 1-6

Girls doubles

Semifinale: Brunkel/Cooling vs. Soledad Fayos Capilla/Candela Yecora (ESP) 2-6, 1-6
Kvartfinale: Brunkel/Cooling vs. Eugenia Menendez Zozaya/Lorena Solar Donoso (ESP) 2-6, 6-2, [10]
1/8-finale: (1) Laura Brunkel (DEN)/Ruby Cooling (GBR) vs. Cayetana Gay/Sofia Serrano Arrese (ESP)


Grade 4, Bromma (SWE) – Hardcourt

Boys singles

R32:
(Q) (2711) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (916) Gabriel Berner (SWE) 2-6, 7-6(7), 3-6

(1109) Christopher Garde (DEN) vs. (1076) Tobias Wallin (SWE) 3-6, 3-6

Qfi: (2711) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs.  Linus Klasson (SWE) 6-0, 5-7, [10-5]

Q32
(3277) Hector Hertz Nissen (DEN) vs. (2791) Alvar Lange (SWE) 2-6, 0-6

(2711) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (WC) Oliver Wennerstad (SWE) 6-2, 6-0

Boys doubles

Christopher Garde (DEN)/Gabriel Gomez (FRA) vs. Linus Olausson/Samuel Borjesson (SWE) 3-6, 4-6

Girls singles

Finale: (507) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [1] (146) Daria Yesypchuk (UKR) 4-6, 5-7

Semifinale
[1] (146) Daria Yesypchuk (UKR) vs. (561) Philippa Faerber (GER) 3-6, 6-1, 6-2
(507) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [2] (248) Tilde Stromquist (SWE) 6-1, 4-0 Ret’d

Kvartfinale:
(507) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [3] (253) Anna Linn Puls (GER) 6-4, 6-3
[2] (248) Tilde Stromquist (SWE) vs. (865) Ava Williamson (GBR) 7-5, 6-4

1/8-finale
(507) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. [5] (364) June Bjork (SWE) 7-6(3), 6-2
[3] (253) Anna Linn Puls (GER) vs. (Q) (1596) Clara Nilsson (SWE) 6-3, 5-7, 6-0

R32
(672) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (LL) Amina Kadic (SWE) 4-6, 1-6
(503) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (Q) (2128) Fredrika Runstrom (SWE) 1-6, 1-6
==
[5] (364) June Bjork (SWE) vs. (571) Antonina Czajka (POL) 6-3, 6-1
(507) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (WC) (1651) Anastasia Pettersson (SWE)

(WC) (2999) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. (WC) (1506) Vaida Matuseviciute (SWE) 3-6, 6-3, 4-6

Q32:(3321) Emma Paunovic (DEN) vs. [6] (1882) Amina Kadic (SWE) 3-6, 1-6

Girls doubles

Finale: Hyllested/Remander vs. (3) Grete Gull (EST)/ Valeriia Krokhotina 1-6, 7-6(3), [10-6]
Semifinale: Hyllested/Remander vs. (2) Anna Linn Puls/Philippa Faerber (GER) 6-3, 6-4

Kvartfinale
Hyllested/Remander vs. (WC) Alexandra Lindqvist/Tilde Pierrou (SWE) 6-2, 6-4
Jensen/Larsson vs. (2) Anna Linn Puls/Philippa Faerber (GER) 4-6, 2-6

1/8-finale
Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN)/Tiana Tian Deng (SWE) vs. Anastasia Pettersson/Tilde Jagare (SWE) 2-6, 5-7
(4) Vilma Krebs Hyllested (DEN)/Stella Remander (FIN) vs. Lisen Rinman/Tilde Stromquist (SWE) 6-4, 6-2
Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Tilda Larsson (SWE) vs. Clara Nilsson/Fredrika Runstrom (SWe) 6-2, 6-4


Grade 5, Alzahra (KUW) – Hardcourt

Semifinale:
[4] (1173) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [2] (783) Rayan Sajjid Koothrat (IND)  3-6, 6-3, 2-6

Kvartfinale
[4] (1173) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [8] (2019) Seth Sadikov (USA) 6-3, 1-6, 6-4
[2] (783) Rayan Sajjid Koothrat (IND) vs. [7] (1830) Patrik Hinz (GER) 6-3, 6-1

1/8-finale
[8] (2019) Seth Sadikov (USA) vs. Pavan Ganesh B.C. Residency (IND) 6-4, 4-6, 6-4
[4] (1173) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs.  (2711) Abdulrahman Salman (JOR) 6-3, 6-0

R32
[8] (2019) Seth Sadikov (USA) vs. Milan Sevic (GBR) 6-1, 6-3
Pavan Ganesh B.C. Residency (IND) vs. Khaled Almutairi (KUW) 6-0, 6-3
(2711) Abdulrahman Salman (JOR) vs (2919) Axel Raber (SWE) 6-2, 6-4
[4] (1173) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. Hussen Alshati (KUW) 6-3, 6-2

Boys doubles

Finale: Clausen/Soares vs. (2) Ahmed Hassairi (TUN)/Aryan Nanda (IND) 6-2, 6-3
Semifinale: Clausen/Soares vs. (3) Seth Sadikov (USA)/Charlie Valentine (NED) 4-6, 6-3, [10-5]
Kvartfinale: Clausen/Soares vs. Vatsal Manikantan/Smit Nileshbhai Patel (IND) 6-1, 6-3
1/8-finale: (1) Alexander Nordal Clausen (DEN)/Hugo Soares (FRA) – bye

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 39)

Cat 3, Bad Waltersdorf (AUT) – Grus

U14 Boys singles

1/8-finale:
(190) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. Van Son Didoni (ITA) 1-6, 0-6
==
(586) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. [2] (105) Jan Hemetzberger (AUT) 3-6, 2-6

R32
Van Son Didoni (ITA) vs. [4] (135) Samuel Sykora (SVK) 6-2, 6-1
(190) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (Q) (615) Jonas Kreutz (AUT) 7-6(2), 6-7(2), 6-2
==
(586) Carl Filip Bak Weller (DEN) vs. (WC) (568) Philip Niederle (AUT) 6-3, 6-2

U14 Boys doubles

1/8-finale
Andreas Philip Cort Malee Hansen/Magnus Østergaard (DEN) vs. Rafael Ficjan/Lucas Hoerhager (AUT) 4-6, 6-7(5)

Carl Filip Bak Weller (DeN)/Leo Wright (GBR) vs. Jan Goeberndorfer-Steiner/jonas Kreutz (AUT) 3-6, 2-6

U14 Girls singles

R32: (872) Nora Juncher Kjellin (DEN) vs. (WC) (829) Paulina Maier (AUT) 2-6, 3-6

<< tilbage


UTR turneringer 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 


Davis Cup – 2022

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022
Kvartfinale

Italien vs. USA
Tyskland vs. Canada
Australien vs. Holland
Kroatien vs. Spanien


World Group I og II Play-offs – 3-4/4-5. februar 2023

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I Play-offs
(1) Japan vs. Polen
Grækenland vs. (2) Ecuador
Kina vs. (3) Brasilien
Danmark vs. (4) Indien (3-4. feb)
Thailand vs. (5) Rumænien
Letland vs. (6) Israel
(7) Peru vs. Irland
(8) Mexico vs. Taipei
(9) Ukraine vs. Libanon
(10) Tyrkiet vs. Slovenien
Lithauen vs. (11) Pakistan
(12) New Zealand vs. Bulgarien
World Group II Play-offs
Zimbabwe vs. (1) Uruguay
Georgien vs. (2) Bolivia
(3) Tunesien vs. Cypern
Luxembourg vs. (4) Sydafrika
(5) Barbados vs. Pacific Ocean
Monaco vs. (6) Dominikanske Republik
Venzuela vs. (7) Hong Kong 
Jordan vs. (8) El Salvador
Jamaica vs. (9) Estland
(10) Egypten vs. Paraguay
Elfenbenskysten vs. (11) Marokke
Vietnam vs. (12) Indonesien

 

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Holland vs. (1) Frankrig
Kroatien vs. (2) Tyskland
(3) Rumænien vs. Ungarn
Østrig vs. (4) Letland
(5) Japan vs. Ukraine
Argentina vs. (6) Brasilien
Slovenien vs. (7) Kina
Mexico vs. (8) Serbien


Finals 2022 – 8-13. november 2022

Group A: (1) Schweiz, Canada, Italien
Group B: (2) Australien, Slovakiet, Belgien
Group C: (3) Spanien, Kazakhstan, Storbritannien
Group D: (4) Tjekkiet, USA, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage

Forrige artikelKongen af jysk tennis er blevet Københavner
Næste artikelHolger Rune anno 2022: Ambitioner, aggressivitet, iskold modenhed, fremgang
Avatar photo
Ole Dalsgaard Jensen er en erfaren tennisentusiast. Han er tidligere formand, træner og leder for NTK-Amager, har siddet i bestyrelsen i KTU og spiller i dag tennis som motionist.