De danske topnavne Clara Tauson, Holger Rune og Mikael Torpegaard kan følges allerede fra mandag. Senere på ugen møder Danmark Thailand i Davis Cup med Frederik Løchte og "college-drengene"

Efter afslutningen af US Open genoptages WTA-touren med WTA 250 turneringer i Luxembourg og Slovenien, som begge kan følges på WTATV.com hele ugen, hvorimod TV 2 ifølge de oprindelige planer først får tilbudt signal fra torsdag.
Imidlertid har TV 2 fået mulighed for allerede mandag at vise kampen i 1. runde mellem Clara Tauson og Astra Sharma (AUS) fra Luxembourg samt den efterfølgende kamp mellem 4. seedede Ekaterina Alexandrova (RUS) og Stefanie Voegele (SUI), hvor modstanderen til en eventuel 2. runde kamp findes.

Clara viste gode takter, da hun for en måned siden vandt WTA 125 turneringen i Chicago med finalesejr i 3 sæt over Emma Raducanu (GBR), der efterfølgende ikke har tabt et eneste sæt i 10 kampe, da hun sensationelt gik hele vejen gennem kvalifikationen og helt til tops ved US Open, hvor Clara i 2. runde fulgte ranglistens no. 1 Ashleigh Barty (AUS) helt til dørs i 2. sæt.
Hvis Clara kan genfinde samme niveau, er der god grund til optimisme inden turneringen i Luxembourg.

Davis Cup: Danmark uden både Holger Rune og Mikael Torpegaard

Som det fremgår af artiklen herover, har både 18-årige Holger Vitus Nødskov Rune og 27-årige Mikael Torpegaard (Torpe) valgt at prioritere deres individuelle karriere, og derfor har de begge meldt fra til Davis Cup opgøret fredag-lørdag mod Thailand i Sydbank Arena i Kolding.

Torpe er som følge af udeblevne resultater udenfor top 200 på ATP-ranglisten, hvor han er no. 213, og han forsøger at vende udviklingen i denne uges ATP Challenger 80 i Cary i North Carolina, hvor han mandag i 1. runde møder no. 311 JC Aragone (USA), og i tilfælde af sejr, kan han i 2. runde møde 4. seedede no. 146 Alex Bolt (AUS).

Mikael Torpegaard
© KJSelekta.dk – Mikael Torpegaard

Holger forsøger i de kommende turneringer at indfri 2 store sæsonmål, som både er at deltage i Next Gen Finals i Milan til november og slutte året i top 100 på ATP-ranglisten, hvor han på den seneste rangliste pr. 13. september er no. 136.
En af de nærmeste konkurrenter til slutspillet i Milan er 19-årige Juan Manuel Cerundolo (ARG), der de seneste 2 uger i træk har vundet Challenger 80 titler i både Como i Italien og senest i Banja Luka i Bosnien-Herzegovina.
Derved har argentineren overhalet både Holger og Brandon Nakashima (USA), så deres indbyrdes stilling om den adgangsgivende 7. plads er henholdsvis 658, 641 og 527 point.
Holger kan dog med en titel i denne uges Challenger 125 i Szczecin i Polen opnå 652 point, som vil betyde fornyet tæt opløb om 7. pladsen.
Der er yderligere et større spring til 5-6. pladsen, hvor Jenson Brooksby (USA) og Lorenzo Musetti (ITA) har hhv. 877 og 856 point.

Allerede i 2. runde kan der vente en stor udfordring, hvis Holger mandag vinder i 1. runde over no. 109 Taro Daniel (JPN), idet han sandsynligvis kan møde 35-årige 2. seedede no. 74 Pablo Andujar (ESP), der for blot 4 måneder siden vandt 4-6, 6-4, 6-4 over selveste Roger Federer.
Seedet 1 i turneringen er no. 48 Albert Ramos-Vinolas (ESP), der 2 gange har vundet over Holger, der dog i begge kampe havde spanieren på hælene, men spanierens større rutine blev i begge tilfælde afgørende for udfaldet.

Sportsfotograf.com – Holger Vitus Nødskov Rune

Uden hverken Holger eller Torpe til rådighed består Danmarks Davis Cup trup mod Thailand af den spillende holdkaptajn Frederik Løchte Nielsen og 4 nuværende og tidligere college-spillere, August Holmgren, Christian Sigsgaard, Benjamin Hannestad og Johannes Ingildsen.
Truppen er samlet til indledende træningsessioner tirsdag-torsdag, og efter lodtrækning og pressemøde torsdag kl. 12 bliver holdopstillingen til fredagens singler oplyst.

Kampene fra Davis Cup opgøret bliver vist på Canal 6 og Discovery+.

International junior-tennis i KB og Holte

På junior-fronten er der 2 internationale turneringer på dansk grund, idet der afvikles en ITF Grade 4 turnering i KB, og en Tennis Europe Category 3 turnering i Holte, og i begge turneringer har et stort antal danske spillere fået mulighed for at deltage.

M15 KB 2021
Foto: Privat – Valdemar Frederik Pape

I KB er den danske mester 18-årige Valdemar Frederik Pape seedet 6 i Boys singles, hvor han er det bedste bud på dansk succes.
I Girls singles er 15-årige Rebecca Munk Mortensen seedet 1 og dermed en seriøs kandidat til titlen.
Det samme gælder den 2. seedede 16-årige spanier Berta Passola, som vandt i 3 sæt over Rebecca, da de mødtes i finalen ved en Grade 5 turnering i Hillerød for 2 måneder siden.

Johanne og Natacha til Grade 1 i Hannover

De to højst rangerede danskere på ITFs junior-rangliste, no. 54 Johanne Christine Svendsen og no. 221 Natacha Schou, der begge er årgang 2004, deltager i denne uge i en Grade 1 turnering i Hannover, hvor de ledsages af Leschly Tennis Foundation.

 

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 19. september

Billeder (facebook-opslag):  Clara Tauson og Jelena Ostapenko – Finale TV 2 Sport X 1500
Holger Vitus Nødskov Rune (Foto: Sportsfotograf.com) – kval. ca. 1330 Bet365/Unibet/Oddset

WTA 250 Luxembourg – WTATV.com, TV 2 Sport X
Centre Court – start 1500
Finale: Clara Tauson (DEN) vs. (3) Jelena Ostapenko (LAT)
—-
WTA 250 Portoroz – WTATV.com, TV 2 Play
Center Court – start 1430
Double Finale
NB 1700: Finale: (3) Alison Riske (USA) vs. Jasmine Paolini (ITA)
====

ATP 250 Metz, kvalifikation – Bet365, Unibet, Oddset

Court Central – NB 1600
[5] (109) Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (226) Denis Istomin (UZB) *)

Court 1 – start 1030
[6] (154) Antoine Hoang (FRA) vs. (PR) (240) Yannick Maden (GER)
[1] (73) Mikael Ymer (SWE) vs. (206) Roberto Marcora (ITA)
[5] (136) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (227) Thomas Fabbiano (ITA) *)
*) Vindere møde i kvalfinale

—-

ATP 250 Nur-Sultan, kvalifikation – – Bet365, Unibet, Oddset

Center Court – ca. 0800cet
[7] (167) Elias Ymer (SWE) vs. (WC) (820) Grigoriy Lomakin (KAZ)

====
0900: Grækenland vs. Litauen – TBF 0-2
0900: Libanon vs. Brasilien 0900 – TBF 0-2
1100: Rumænien – Portugal – TBF 1-1
====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP

Szezecin

Central Court – NB 1200
Finale: (182) Zdenek Kolar (CZE) vs. (114) Kamil Majchrzak (POL)

Rennes

Court Central – 1500
(3) (94) Benjamin Bonzi (FRA) vs (242) Mats Moraing (GER)

====
ITF World Tennis Tour

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-37-tauson-igen-paa-tv-2-sport-rune-og-torpe-spiller-challengers-i-davis-cup-ugen/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 37) 

WTA 250 BGL BNP Paribas Luxembourg Open 2021 (LUX) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Sport/Sport X/Play

Finale: Clara Tauson (DEN) vs.  (3) Jelena Ostapenko (LAT) 6-3, 4-6, 6-4

Semifinale
(3) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (7) Ludmilla Samsonova (RUS) 6-1, 7-6(4)
Clara Tauson (DEN) vs. (5) Marketa Vondrousova (CZE) 6-4, 2-6, 6-4

Kvartfinale
(7) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (1) Belinda Bencic (SUI) 6-1, 6-4
(3) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (8) Alize Cornet (FRA) 7-6(6), 6-2
Clara Tauson (DEN) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-3, 6-2
(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. (2) Elise Mertens (BEL) 7-5, 6-2

1/8-finale
(1) Belinda Bencic (SUI) vs. Zarina Diyas (KAZ) 6-1, 6-3
(7) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Oceane Dodin (FRA) 7-6(5), 7-6(3)
(3) Jelena Ostapenko (LAT) vs. (Q) Arianne Hartono (NED) 6-2, 4-6, 6-1
(8) Alize Cornet (FRA) vs. (WC) Mandy Minella (LUX) 6-3, 6-3
==
Marie Bouzkova (CZE) vs. Greet Minnen (BEL) 6-3, 6-1
Clara Tauson (DEN) vs. (4) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-4, 3-6, 7-6(1)
(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Q Jana Fett (CRO) 6-2, 6-4
(2) Elise Mertens (BEL) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR)

R32
(1) Belinda Bencic (SUI) – BYE
Zarina Diyas (KAZ) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-0, 1-6, 6-4
Oceane Dodin (FRA) vs. Q Anastasia Zakharova (RUS) 6-7(4), 6-4, 6-3
(7) Ludmilla Samsonova (RUS) vs. Misaki Doi (JPN) 6-2, 6-3

(3) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Q Jule Niemeier (GER) 6-2, 6-2
(Q) Arianne Hartono (NED) vs. (WC ) Anna-Lena Friedsam (GER) 7-6(5), 3-6, 7-6(4)
(WC) Mandy Minella (LUX) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-3, 6-4
(8) Alize Cornet (FRA) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-4, 6-2
==
Marie Bouzkova (CZE) vs. (6) Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-7(3), 6-3
Greet Minnen (BEL) vs. Nuria Parrizas Diaz (ESP) 7-6(4), 6-7(1), 7-6(2)
Clara Tauson (DEN) vs. Astra Sharma (AUS) 6-2, 6-2
(4) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. (WC) Stefanie Voegele (SUI) 6-1, 3-6, 6-3

(5) Marketa Vondrousova (CZE) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-2, 6-3
Q Jana Fett (CRO) vs. Q Ekaterina Makarova (RUS) 6-3, 6-3
Aliaksandra Sasnovich (BLR) vs. (Q) Lesia Tsurenko (UKR) 7-5, 7-6(6)
(2) Elise Mertens (BEL) – BYE


WTA 250 Zavarovalnica Sava Portoroz (SLO) – Hardcourt

TV-dækning: WTATV.com, TV 2 Play (fra torsdag)

Finale: (3) Alison Riske (USA) vs. Jasmine Paolini (ITA)

Semifinale:
(3) Alison Riske (USA) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-0, 6-4
Jasmine Paolini (ITA) vs. (2) Yulia Putintseva (KAZ) 1-6, 6-3, 6-4

Kvartfinale
Kaja Juvan (SLO) vs. (5) Tamara Zidansek (SLO) 7-6(4), 6-3
(3) Alison Riske (USA) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-1
Jasmine Paolini (ITA) vs. (4) Sorana Cirstea (ROU) 6-4, 4-6, 6-1
(2) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Lucia Bronzetti (ITA) 6-3, 6-2

1/8-finale
Kaja Juvan (SLO) vs. (Q) Aleksandra Krunic (SRB) 7-6(1), 0-1 TBF
(5) Tamara Zidansek (SLO) vs. Anhelina Kalinina (UKR) – walkover
(3) Alison Riske (USA) vs. (Q) Viktoria Kuzmova (SVK) 3-6, 6-3, 6-3
Kristina Mladenovic (FRA) vs. Ana Konjuh (CRO) 6-0, 6-4
==
Jasmine Paolini (ITA) vs. Anna Kalinskaya (RUS) 6-3, 6-2
(4) Sorana Cirstea (ROU) vs. Tereza Martincova (CZE) 7-5, 6-2
(Q) Lucia Bronzetti (ITA) vs. Bernarda Pera (USA) 2-6, 6-3, 6-3
(2) Yulia Putintseva (KAZ) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 6-3, 6-1

R32
Kaja Juvan (SLO) vs. (1) Petra Martic (CRO) 6-3, 6-4
(Q) Aleksandra Krunic (SRB) vs. (WC) Ziva Falkner (SLO) 6-3, 6-1
Anhelina Kalinina (UKR) vs. Sara Errani (ITA) 7-6(4), 6-2
(5) Tamara Zidansek (SLO) vs. (Q) Cristiana Ferrando (ITA) 6-1, 6-1

(3) Alison Riske (USA) vs. (WC) Pia Lovric (SLO) 7-5, 6-3
(Q) Viktoria Kuzmova (SVK) vs. (Q) Tereza Mrdeza (CRO) 6-2, 6-3
Kristina Mladenovic (FRA) vs. (WC) Nika Raisic (SLO) 4-6, 6-1, 6-2
Ana Konjuh (CRO) vs. (8) Donna Vekic (CRO) 0-6, 6-3, 6-2
==
Jasmine Paolini (ITA) vs. (6) Dayana Yastremska (UKR) 7-6(5), 4-1 Ret’d
Anna Kalinskaya (RUS) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-0, 6-4
Tereza Martincova (CZE) vs. Kristina Kucova (SVK) 6-4 6-1
(4) Sorana Cirstea (ROU) vs. Heather Watson (GBR) 6-1, 6-3

(Q) Lucia Bronzetti (ITA) vs. (7) Rebecca Peterson (SWE) 6-3, 6-3
Bernarda Pera (USA) vs. Fiona Ferro (FRA) 6-4, 6-3
(Q) Katie Boulter (GBR) vs. Katarina Zavatska (UKR) 7-5, 6-3
(2) Yulia Putintseva (KAZ) vs. Jaqueline Cristian (ROU) 6-4, 6-4


ATP Challenger (uge 37)

Place Country Category Surface
Szczecin POL ATP Challenger €132K Clay
Rennes FRA ATP Challenger €66K Hard
Cary II NC, USA ATP Challenger $52K Hard
Istanbul II TUR ATP Challenger $52K Hard
Quito ECU ATP Challenger $52K Clay

 

Szezecin

Finale: (182) Zdenek Kolar (CZE) vs. (114) Kamil Majchrzak (POL) 7-6(4), 7-5

Semifinale
(182) Zdenek Kolar (CZE) vs. (Q) (277) Nicola Kuhn (ESP) 7-5, 2-2 Ret’d
(114) Kamil Majchrzak (POL) vs. (134) Yannick Hanfmann (GER) 6-3, 6-3

Kvartfinale
(Q) (277) Nicola Kuhn (ESP) vs. (198) Marco Trungelliti (ARG) 6-1, 7-5
(182) Zdenek Kolar (CZE) vs. (LL) (263) Jesper De Jong (NED) 6-2, 6-3
(134) Yannick Hanfmann (GER) vs. (WC) (658) Pawel Cias (POL) 6-2, 7-5
(145) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (114) Kamil Majchrzak (POL) 6-7(5), 1-6

1/8-finale (nederst)
(WC) (658) Pawel Cias (POL) vs. [8] (100) Stefano travaglia (ITA) 7-6(3), 3-6, 6-2
(134) Yannick Hanfmann (GER) vs. [4] (81) Marco Cecchinato (ITA) 6-3, 4-6, 7-6(2)
(114) Kamil Majchrzak (POL) vs. [7] (95) Roberto Carballes Baena (ESP) 6-3, 6-2
(145) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. [2] (74) Pablo Andujar (ESP) 6-1, 6-1

R32 (nederste 1/4-del)
[7] (95) Roberto Carballes Baena (ESP) vs. (Q) (269) Vitaliy Sachko (UKR) 6-3, 7-6(5)
(114) Kamil Majchrzak (POL) vs. (244) Andrea Pellegrino (ITA) 6-3, 7-6(7)
(145) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (109) Taro Daniel (JPN) 6-3, 7-5
[2] (74) Pablo Andujar (ESP) vs. (105) Carlos Taberner (ESP) 7-6(2), 6-4


Cary II
Tidsforskel: cet -6 timer

R32: (217) Mikael Torpegaard (DEN) vs. (311) JC Aragone (USA) 6-3, 2-6, 3-6


Rennes

Finale: (3) (94) Benjamin Bonzi (FRA) vs (242) Mats Moraing (GER) 7-6(4), 7-5

Semifinale:
(242) Mats Moraing (GER) vs. [1] (79) Richard Gasquet (FRA) 6-4, 5-7, 6-2
(3) (94) Benjamin Bonzi (FRA) vs. [2] (83) Arthur Rinderknech (FRA) 6-7(9), 7-6(4), 6-1

Kvartfinale
[1] (79) Richard Gasquet (FRA) vs. (163) Roman Safiullin (RUS) 7-6(6), 7-5

1/8-finale
[1] (79) Richard Gasquet (FRA) vs. (Q) (702) Clement Chidekh (FRA) 6-1, 6-4
(163) Roman Safiullin (RUS) vs. [5] (112) Andy Murray (GBR) 6-2, 4-6, 6-1

R32  (øverst 1/4-del)
[1] (79) Richard Gasquet (FRA) vs. (WC) (320) Kyrian Jacquet (FRA) 7-6(4), 6-3
(Q) (702) Clement Chidekh (FRA) vs. (230) Brayden Schnur (CAN) 6-4, 6-4
(163) Roman Safiullin (RUS) vs. (Q) Manuel Guinard (FRA) 6-4, 6-3
[5] (112) Andy Murray (GBR) vs. (245) Yannick Maden (GER) 6-3, 6-1
==
[3] (94) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (167) Elias Ymer (SWE) 6-3, 6-4

Livestream/ATP


WTA Challenger (uge 37)


Davis Cup – World Group II 2020

Danmark vs. Thailand 4-1

R1: Christian Sigsgaard def. Wishaya Trongcharoenchaikul 6-3, 6-2
R2: August Holmgren def. Kasidit Samrej 3-6, 7-5, 6-2
R3: Frederik Løchte Nielsen/Benjamin Hannestad vs. Wishaya Trongcharoenchaikul/Paaphoom Kovapitukted 6-3, 6-1
R4: August Holmgren vs. Wishaya Trongcharoenchaikul 6-4, 6-4
R5: Johannes Ingildsen vs. Kasidit Samrej 5-7, 4-6

Resultater World Group II 

(59) Bulgarien vs. (37) Mexico 1-3
(44) Schweiz vs. (57) Estland 5-0
(45) Polen vs. (64) El Salvador 3-1
(58) Grækennland vs. (48) Lithauen 1-3
(50) Slovenien vs. (65) Paraguay 3-1
(51) Tyrkiet vs. (66) Letland 4-0
(52) Sydafrika vs. (55) Venezuela 3-0 opdateres..
(54) Barbados vs. (63) Indonesien 3-1
— vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(56) Tunesien vs. (47) Dominikanske Republik 3-1
(60) Danmark vs. (49) Thailand 4-1
(53) Taipei vs. (61) Marokko – walkover
(62) Zimbabwe vs. (40) Kina – walkover


Resultater World Group I

TV-dækning: https://video.daviscup.com/

(41) Bolivia vs. (1) (4) Belgien 2-1 -opdateres..
(2) (16)Argentina vs. (43) Hviderusland 2-1 – opdateres..
Pakistan vs. (3) (17) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) (20) Holland 0-4 – opdateres..
Libanon vs. (8) (26) Brazilien 0-4
New Zealand vs. (9) (27) Korea 1-3
(31) Slovakiet vs. (5) Chile 3-1
(33) Finland vs. (6) Indien 3-1
— vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(34) Ukraine vs. (12) Israel 3-2
(39) Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina 3-2
(42) Rumænien vs. (10) Portugal 3-1
(47) Norge vs. (7) Uzbekistan 3-1


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 37)

Place Country Category Surface
Plaisir FRA M25+H Hard
Johannesburg/Emmanrentia RSA M25 Hard
Madrid ESP M25 Hard
Medellin COL M25 Clay
Sintra POR M25 – Livestream C12+C13 Hard
Cairo EGY M15 Clay
Champaign IL, USA M15 Hard
Monastir TUN M15 Hard
Sozopol BUL M15 Hard
Ulcinj MON M15 Clay
Zlatibor SRB M15 Clay

 

M25 Sintra
Tidsforskel: cet -1 time

Q16: [6] (1559) Henrik Heise Korsgaard (DEN) vs. Jip Van Assendelft (NED) 6-3, 4-6, [5-10]

Q32:
[6] (1559) Henrik Heise Korsgaard (DEN) – bye
Jip Van Assendelft (NED) vs. Peter Sychev (ISR) 6-3, 6-0


M15 Sozopol

R32: (Q) Richard Biagiotti (DEN) vs. (1151) Joshua Paris (GBR) 5-7, 1-6

Qfi: Richard Biagiotti (DEN) vs. Nikolay Nedelchev (SUI) 6-2, 7-5
Q16: Richard Biagiotti (DEN) vs. [6] (2058) Ivan Mikhaylyuk (RUS) 6-3, 6-2
Q32: Richard Biagiotti (DEN) vs. Sergo Sikharulidze (GEO) 4-6, 7-5, [10-6]


M15 Ulcinj

Q32: Felipe Mikkelsen (DEN) vs. Leonardo Rossi (ITA) 2-6, 1-6

<< tilbage


ITF Women (uge 37)

Place Country Category Surface
Valencia ESP W80 – Livestream CC+C1 Clay
Caldas Da Rainha POR W60+H – Livestream C1+C2 Hard
Jablonec Nad Nisou CZE W25 Clay
Johannesburg/Markspark RSA W25 – Livestream C1+C2 Hard
Medellin COL W25 Clay
Cairo EGY W15 Clay
Dijon FRA W15 Clay
Melilla ESP W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard
Sozopol BUL W15 Hard

 

W15 Monastir

Kvartfinale
[1] (508) Olga Helmi (DEN) l/t. [5] (732) Dalayna Hewitt (USA) 5-7, 0-1. Ret’d
(901) Aunchisa Chanta (THA) vs. (804) Mariana Drazic (CRO) 7-6(0), 6-1

1/8-finale
[1] (508) Olga Helmi (DEN) vs. (Q) Sahaja Yamalapalli (IND) 7-5, 6-4
[5] (732) Dalayna Hewitt (USA) vs. (Q) (1447) Ambre Feder (FRA) 6-1, 6-2

R32
[1] (508) Olga Helmi (DEN) vs. (811) Rina Saigo (JPN) 6-4, 6-3
(Q) Sahaja Yamalapalli (IND) vs. (WC) Shelby Prince (USA) 6-2, 6-0
(Q) (1447) Ambre Feder (FRA) vs. (Q) Melis Ayda Uyar (TUR) 6-3, 6-4
[5] (732) Dalayna Hewitt (USA) vs. (1403) Margaux Komano (FRA) 6-4, 6-2


W15 Melilla

R32: (1151) Elena Jamshidi (DEN) vs. [4] (827) Yeon Woo Ku (KOR) 2-6, 0-6


ITF Junior (uge 37)

Grade 1, INTERNATIONAL TENNISBASE HANNOVER OPEN (GER) – Grus

Girls singles

R32
(221) Natacha Schou (DEN) vs. [1] (25) Ksenia Zaytseva (RUS) 1-6, 1-6
[6] (54) Johanne Christine Svendsen (DEN) vs. (218) Denise Valente (ITA) 1-6, 6-2, 6-7(5)

R64
[1] (25) Ksenia Zaytseva (RUS) – bye
(221) Natacha Schou (DEN) vs. (Q) 1484) Vicky Veloso (GER) 6-1, 6-2
====
[6] (54) Johanne Christine Svendsen (DEN) – bye
(218) Denise Valente (ITA) vs. (Q) (1851) Lilly Rose Tengbe (GER) 6-4, 6-4
(230) Alina Khvatova (RUS) vs. (901) Tessa Johanna Brockmann (GER) 6-7(2), 6-2, 7-5
[9] (63) Tilwith Di Girolami (BEL) – bye

Girls doubles

Semifinale: Svendsen/Schou vs. (3) Elena Pridankina/Anastasiia Gureva (RUS) 3-6, 1-6
Kvartfinale: Svendsen/Schou vs. (2) Tilwith Di Girolami (BEL)/Polina Iatcenko (RUS) 6-4, 7-6(4)
1/8-finale: (8) Johanne Christine Svendsen/Natacha Schou (DEN) vs. Melisa Ercan (TUR)/Cara Maria Mester (ROU)  6-3, 6-3


Grade 3, SÁNCHEZ-CASAL JUNIOR CUP 2021, El Prat de Llobregat (ESP) – Grus

Girls singles

R32: (WC) (2150) Emma Timm Neergaard (DEN) vs. (LL) (1910) Ines Costa (ESP) 1-6, 4-6


Grade 4, ITF J4 FREDERIKSBERG 2021 (DEN) – Grus

Boys singles

Finale: [2] (527) Sebastian Eriksson (SWE) vs. [1] (425) Kyvan Rietkertk (NED)  6-4, 6-4

Semifinale
[1] (425) Kyvan Rietkertk (NED) vs. (1420) Max Dahlin (SWE) 6-4, 3-6, 6-4
(1341) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [2] (527) Sebastian Eriksson (SWE) 2-6, 1-6

Kvartfinale
[1] (425) Kyvan Rietkertk (NED) vs. (Q) Viktor Frydrych (GBR) 6-2, 6-0
(1420) Max Dahlin (SWE) vs. [3] (541) Markus Molder (EST) 6-3, 6-4
(1341) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (1368) Giovanni Vitali (ITA) 3-6, 6-2, 7-5
[6] (631) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. [2] (527) Sebastian Eriksson (SWE) 6-7(1), 4-6

1/8-finale
(WC) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. [1] (425) Kyvan Rietkertk (NED) 1-6, 1-6
(Q) Viktor Frydrych (GBR) vs. [5] (577) Alons Ridstrom (SWE) 4-6, 7-5, 6-4
[3] (541) Markus Molder (EST) vs. (1317) Viggo Grondahl (SWE) 6-0, 7-6(4)
(WC) Kristian Kjellberg (DEN) vs. (1420) Max Dahlin (SWE) 1-6, 0-6
==
(1368) Giovanni Vitali (ITA) vs. [8] (820) Tsegal Gebremeskel (SWE) 7-6(4), 6-1
(1341) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. (LL) (2609) Christopher Garde (DEN) 6-0, 3-6, 6-1
[6] (631) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (1136) Alex Degabriele (MLT) 6-4, 6-1
(2123) Ervin Mesic (DEN) vs. [2] (527) Sebastian Eriksson (SWE) 6-3, 3-6, 3-6

R32
[1] (425) Kyvan Rietkertk (NED) vs. (Q) Anton Krondell (SWE) 6-1, 6-2
(WC) Emanuel Grau Kristensen (DEN) vs. (1445) Gabriel Berner (SWE) 1-6, 6-4, 6-2
(Q) Viktor Frydrych (GBR) vs. (2295) Oleksandr Ponomar (UKR) 6-1, 6-3
(2408) Asger Emil Ildor (DEN) vs. [5] (577) Alons Ridstrom (SWE) 5-7, 1-6

(874) Yakup Uzunel (DEN) vs. [3] (541) Markus Molder (EST) 0-6, 1-6
(1317) Viggo Grondahl (SWE) vs. (1150) Gareth Ong (SGP) 6-1, 6-4
(WC) Konstantin Gade Kryger (DEN) vs. (1420) Max Dahlin (SWE) 1-6, 0-6
(WC) Kristian Kjellberg (DEN) vs. [7] (730) William Alsterback (SWE) 6-4, 6-4
==
(WC) Oliver Steines (DEN) vs. [8] (820) Tsegal Gebremeskel (SWE) 2-6, 3-6
(1368) Giovanni Vitali (ITA) vs. (Q) Hugo Magnusson (SWE) 6-2, 1-6, 6-3
(LL) (2609) Christopher Garde (DEN) vs. (Q) Linus Olausson (SWE) 6-3, 6-0
(1341) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [4] (544) Matthew Johnstone (SGP) 7-5, 6-1

[6] (631) Valdemar Frederik Pape (DEN) vs. (1157) Rafael Ymer (SWE) 6-4, 6-0
(1136) Alex Degabriele (MLT) vs. Saba George Nanobashvili (SWE) 6-3, 5-7, 6-3
(2123) Ervin Mesic (DEN) vs. (1210) Dean Cooper Kirby (GBR) 4-6, 6-0, 6-1
[2] (527) Sebastian Eriksson (SWE) vs. (1280) George Chaidemenos (GRE) 6-1, 6-1

Qfi
Viktor Frydrych (GBR) vs. (2761) Samuel Borjesson (SWE) 6-3, 6-4vs.
[6] (2609) Christoper Garde (DEN) vs. Hugo Magnusson (SWE) 3-6, 6-4, [8-10]
Linus Olausson (SWE) vs. [5] (2609) Gianmara Migliardi (ITA) 6-3, 6-3
Anton Krondell (SWE) vs. [7] (2691) Allan Krueger (SWE) 6-3, 7-6(2)

Q16
[1] (1999) Valdemar Dubin (DEN) vs. (2761) Samuel Borjesson (SWE) 6-7(4), 5-7
Viktor Frydrych (GBR) vs. [8] (2691) Albert Widell (SWE) 6-4, 4-6, [12-10]

Hugo Magnusson (SWE) vs. [2] (2419) Victor Tauson (SWE) 6-2, 6-2
[6] (2609) Christoper Garde (DEN) vs. Gustav Andersson (SWE) 6-2, 4-6, [10-8]

Linus Olausson (SWE) vs. [2] (2429) Baltazar Wiger Nordas (NOR) 6-4, 6-7(5), [15-13]
[5] (2609) Gianmara Migliardi (ITA) vs. Cameron Kroman Amiri (SWE) 6-1, 6-4

Anton Krondell (SWE) vs. [4] (2429) Alexander Vlahos (POL) 7-6(4), 6-2
Romeo Elfving (DEN) vs. [7] (2691) Allan Krueger (SWE) 2-6, 1-6

Q32
[1] (1999) Valdemar Dubin (DEN) – bye
Mads Tvede (DEN) vs. (2761) Samuel Borjesson (SWE) 3-6, 1-6
Frederik William Nissen Horsten (DEN) vs. Viktor Frydrych (GBR) 2-6, 4-6
[8] (2691) Albert Widell (SWE) – bye

[2] (2419) Victor Tauson (SWE) – bye
Nicolas Borgsten (DEN) vs. Hugo Magnusson (SWE) 0-6, 3-6
Silas Sila (DEN) vs. Gustav Andersson (SWE) 3-6, 5-7
[6] (2609) Christoper Garde (DEN) – bye

[2] (2429) Baltazar Wiger Nordas (NOR) – bye
(2761) Adam Tvede (DEN) vs. Linus Olausson (SWE)
Fidel Nweke (DEN) vs. Cameron Kroman Amiri (SWE) 1-6, 0-6
[5] (2609) Gianmara Migliardi (ITA) – bye

[4] (2429) Alexander Vlahos (POL) – bye
Kristoffer Poedenphant (DEN) vs. Anton Krondell (SWE)
Romeo Elfving (DEN) vs. Bernardo Balancho (POR) 6-4, 7-5
[7] (2691) Allan Krueger (SWE) – bye

Girls singles

Finale: [1] (257) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (836) Laura Cilekova (SVK) 5-7, 3-6

Semifinale
[1] (257) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [5] (572) Emma Tothova (SVK) 6-3, 6-4
(910) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (836) Laura Cilekova (SVK) 7-6(5), 3-6, 3-6

Kvartfinale
[1] (257) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. [8] (811) Diana De Simone (ITA) 6-0, 6-4
[5] (572) Emma Tothova (SVK) vs. [3] (495) June Bjork (SWE) 6-0, 6-1
(836) Laura Cilekova (SVK) vs. (1109) Lisen Rinman (SWE) 6-2, 6-3
(910) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [6] (628) Kaat Coppez (BEL) 7-5, 6-4

1/8-finale
[1] (257) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (877) Africa Burillo Berezak (ESP) 6-2, 6-3
[8] (811) Diana De Simone (ITA) vs, (1756) Isabella Svahn (SWE) 7-5, 6-2
(1605) Laura Brunkel (DEN) vs. [3] (495) June Bjork (SWE) 0-6, 4-6
[5] (572) Emma Tothova (SVK) vs. (1113) Tilde Jagare (SWE) 6-2, 4-6, 7-5
==
(WC) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs, (1109) Lisen Rinman (SWE) 3-6, 6-3, 6-7(4)
(836) Laura Cilekova (SVK) vs. (1315) Ida Johansson (SWE) 5-7, 6-4, 6-3
[6] (628) Kaat Coppez (BEL) vs. (1387) Anastasia Pettersson (SWE) 6-3, 7-6(5)
(910) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. [2] (402) Berta Passola (ESP) 2-6, 6-4, 6-2

R32
[1] (257) Rebecca Munk Mortensen (DEN) vs. (1598) Bella Bergkvist Larsson (SWE) 6-4, 6-1
(877) Africa Burillo Berezak (ESP) vs. (Q) (2205) Alice Klinteby (SWE) 6-3, 7-6(3)
(LL) (2470) Therese Harboe Holst (DEN) vs. (1756) Isabella Svahn (SWE) 1-6. 3-6
(WC) Sarafina Olivia (DEN) vs. [8] (811) Diana De Simone (ITA) 5-7, 1-6

(826) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. [3] (495) June Bjork (SWE) 4-6,. 1-6
(1605) Laura Brunkel (DEN) vs. (1699) Nicole Lukesova (CZE) 4-6, 6-3, 7-6(5)
(WC) (3153) Cecilie Agerbek Fridthjof (DEN) vs. (1113) Tilde Jagare (SWE) 1-6, 0-6
(2134) Annelieke Saustrup Steenhuisen (DEN) vs. [5] (572) Emma Tothova (SVK) 1-6, 3-6
==
(1109) Lisen Rinman (SWE) vs. [7] (750) Lucie Pawlak (FRA) 6-1, 6-1
(WC) Frederikke Alberte Pape (DEN) vs. (Q) Cornelia Kack (SWE) 1-6, 6-3, 6-3
(1062) Mille Mørk (DEN) vs. (1315) Ida Johansson (SWE) 1-6, 1-6
[4] (561) Vilma Krebs Hyllested (DEN) vs. (836) Laura Cilekova (SVK) 1-6, 2-6

(WC) Lucca Ingildsen (DEN) vs. [6] (628) Kaat Coppez (BEL) 1-6, 1-6
(Q) Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. (1387) Anastasia Pettersson (SWE) 5-7, 1-6
(910) Emma Kamper Malmkjær (DEN) vs. (Q) Lovisa Valentinsson (SWE) 6-1, 6-2
[2] (402) Berta Passola (ESP) vs. (1419) Vaida Matuseviciute (SWE) 4-6, 7-5, 6-3

Qfi
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. [1] Alice Klinteby (SWE) 1-6, 3-6
Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. [2] (2470) Therese Harboe Holst (DEN) 6-3, 6-0
Cornelia Kack (SWE) vs. Esther Magnusson (SWE) 6-1, 6-0
Isil Yurttas (DEN) vs. Lovisa Valentinsson (SWE) 3-6, 5-7

Q16
[1] Alice Klinteby (SWE) – bye
Alberte Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. Svetlana Samardzic (GER) 6-7(3), 6-3, [10-2]

[2] (2470) Therese Harboe Holst (DEN) – bye
Mathilde Mosegaard Ravnholt (DEN) vs. Tilde Pierrou (SWE)

Cornelia Kack (SWE) – bye
Chili Alberthe Emelie Jensen (DEN) vs. Esther Magnusson (SWE) 3-6, 7-6(5), [8-10]

Elin Brun Creton (DEN) vs. Lovisa Valentinsson (SWE) 5-7, 3-6
Isil Yurttas (DEN) vs. Marissa Danielsson (SWE) 6-3, 6-3


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 37)

Cat 3, TE Holte (DEN) – Grus

U16 Boys singles

Finale: [2] (64) Marek Nano (SVK) vs. [1] (44) Nikola Jovic (SRB) 6-4, 6-0

Semifinale
[1] (44) Nikola Jovic (SRB) vs. [4] (664) Filip Slavkovic (SWE) 6-1, 6-3
[2] (64) Marek Nano (SVK) vs. (1181) Fredrik Krogh Solheim (NOR) 6-1, 7-5

Kvartfinale
[1] (44) Nikola Jovic (SRB) vs. (WC) (1160) Axel Edstrom (SWE) – walkover
[7] (1056) Phi Thanh Vo (DEN) vs. [4] (664) Filip Slavkovic (SWE) 2-6, 2-6
(1181) Fredrik Krogh Solheim (NOR) vs. Oskar Loef (SWE) 6-7(4), 6-4, 6-4
(1552) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. [2] (64) Marek Nano (SVK) 5-7, 1-6

1/8-finale
[1] (44) Nikola Jovic (SRB) vs. Linus Christiansson (SWE) 6-2, 6-0
(WC) (1160) Axel Edstrom (SWE)[6] (935) Viktor Fraenkel (SWE) – walkover
[4] (664) Filip Slavkovic (SWE) vs. (1822) Amir Albeg (GER) 6-1, 6-4
[7] (1056) Phi Thanh Vo (DEN) vs. (1329) Damian Janiszewski (POL) 6-4, 6-3
==
Peter Vestergaard Christensen (DEN) vs. (1181) Fredrik Krogh Solheim (NOR) 0-6, 0-6
Oskar Loef (SWE) vs. [3] (261) Danijel Krstevski (SRB) 6-0, 6-4
(1552) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. [5] (862) Lukas Andersson (SWE) 6-3, 6-1
[2] (64) Marek Nano (SVK) vs. (2020) Gustav Ekof (SWE) 6-2, 6-7(3), 6-2

R32
[1] (44) Nikola Jovic (SRB) – bye
(2629) Fidel Nweke (DEN) vs. Linus Christiansson (SWE) 0-6, 0-6
(1679) Hector Hertz Nissen (DEN) vs. (WC) (1160) Axel Edstrom (SWE) 2-6, 1-6
(2527) Christopher Lund Kuhl (DEN) vs. [6] (935) Viktor Fraenkel (SWE) 2-6, 2-6

[4] (664) Filip Slavkovic (SWE) – bye
Valdemar Spillemose Andersen (DEN) vs. (1822) Amir Albeg (GER) 3-6, 1-6
(1329) Damian Janiszewski (POL) vs. (WC) Magnus Wilton (SWE) 6-2, 6-2
[7] (1056) Phi Thanh Vo (DEN) vs. Axel Bergh (SWE) 6-2, 6-2
==
Peter Vestergaard Christensen (DEN) vs. [8] (1105) Emil Frozkhan (SWE) – walkover
(1181) Fredrik Krogh Solheim (NOR) vs. (2629) William Tejme (SWE) – walkover
(2295) Anders Bjørn Møller (DEN) vs. Oskar Loef (SWE) 5-7, 5-7
[3] (261) Danijel Krstevski (SRB) – bye

[5] (862) Lukas Andersson (SWE) – bye
(1552) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. (2020) Lukas Hardten (GER) 6-1, 7-5
Emil Remsted (DEN) vs. (2020) Gustav Ekof (SWE) 0-6, 6-2, 6-7(4)
[2] (64) Marek Nano (SVK) – bye

U16 Girls singles

Finale: [1] (43) Karolina Krajmer (SVK) vs. [2] (297) Victoria Kapcia (SWE) 3-6, 7-5, 6-0

Semifinale
[1] (43) Karolina Krajmer (SVK) vs. (579) Emma Katarina Forgac (GER) 6-2, 6-4
[2] (297) Victoria Kapcia (SWE) vs. [4] (507) Natalia Klys (POL) 6-3, 6-1

Kvartfinale
[1] (43) Karolina Krajmer (SVK) vs. (WC) (1399) Kaja Kosmac (SWE) 6-0, 6-0
[3] (307) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. (579) Emma Katarina Forgac (GER) 3-6, 2-6
[4] (507) Natalia Klys (POL) vs. (1271) Clara Nilsson (SWE) 6-4, 6-1
[2] (297) Victoria Kapcia (SWE) vs. (2636) Charlotte Felux (CZE) 3-6, 6-2, 6-4

1/8-finale
Frida Erika Johansen (DEN) vs. [1] (43) Karolina Krajmer (SVK) 0-6, 1-6
Claire Knudsen (DeN) vs. (WC) (1399) Kaja Kosmac (SWE) 0-6, 0-6
[3] (307) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. (2636) Veronika Lundgren (SWE) 6-1, 6-3
Naja Avnsbøl Lund (DEN) vs. (579) Emma Katarina Forgac (GER) 1-6, 0-6
==
(WC) Simone Østergaard (DEN) vs. (1271) Clara Nilsson (SWE) 2-6, 0-6
[4] (507) Natalia Klys (POL) vs. Mia Muskic (CRO) 6-0, 6-3
(889) Ophelia Mille Ruus (DEN) vs. (2636) Charlotte Felux (CZE) 0-6, 2-6
(2392) Emma Louise la Cour Asbø (DEN) vs. [2] (297) Victoria Kapcia (SWE) 0-6, 0-6

U14 Boys singles

Finale: (370) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. [1] (54) Niels McDonald (GER) 5-7, 5-7

Semifinale
[4] (246) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN)  vs. [1] (54) Niels McDonald (GER) 2-6, 2-6
(370) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. [3] (165) Christofer Thielsen (DEN) 6-1, 6-4

Kvartfinale
[1] (54) Niels McDonald (GER) vs. (Q) (1120) William Olsson (SWE) 6-2, 6-3
[4] (246) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN)  vs. [6] (281) Johan Oscar Lien (NOR) 6-3, 6-3
[3] (165) Christofer Thielsen (DEN) vs. [8] (363) Elias Barth (GER) 6-4, 6-1
(370) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. (762) Mads Bruhn Aaby (DEN) 4-6, 6-1, 6-4

1/8-finale
(989) Asger Sørensen (DEN) vs. [1] (54) Niels McDonald (GER) 1-6, 1-6
(Q) (1120) William Olsson (SWE) vs. (Q) (615) Sander Juuhl Sivertsen (NOR) 6-7(2), 6-0, 7-5
[4] (246) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN)  vs. (615) Marcus Sehested (SWE) 6-1, 6-0
(Q) (897) Gabriel Pyndt (DEN) vs. [6] (281) Johan Oscar Lien (NOR) 1-6, 2-6
==
(720) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. [8] (363) Elias Barth (GER) 3-6, 2-6
[3] (165) Christofer Thielsen (DEN) vs. (412) Christoffer Emil Jessen (DEN) 6-3, 6-0
(370) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. (Q) Maximilian Schlawitz (SWE) 6-4, 6-4
(762) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. [2] (160) Alexander Haage (GER) 4-6, 6-2, 7-5

R32
(585) Rasmus Hembo Mathiasen (DEN) vs. [1] (54) Niels McDonald (GER) 2-6, 3-6
(989) Asger Sørensen (DEN) vs. (848) Lukas Jonsson (SWE) 6-7(2), 6-0, 4-1 Ret’d
(wC) Leo Bach Nielsen (DEN) vs. (Q) (1120) William Olsson (SWE) 2-6, 1-6
[3] (286) August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. (Q) (615) Sander Juuhl Sivertsen (NOR) 2-6, 5-7

[4] (246) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN)  vs. (Q)  (1120) Jan Mutscher (GER) 6-4, 6-2
(615) Marcus Sehested (SWE) vs. (548) Mick Ilnicki (SWE) 7-6(5), 2-6, 6-3
(Q) (897) Gabriel Pyndt (DEN) vs. (1186) Oliver Vainionpaa (FIN) 7-5, 6-1
(Q) Gustav Gjelstrup (DEN) vs. [6] (281) Johan Oscar Lien (NOR) 1-6, 0-6
==
(WC) Isak Malthe Dogonowski (DEN) vs. [8] (363) Elias Barth (GER) 3-6, 2-6
(720) Sebastian Kjølbye (DEN) vs. (Q) Malcolm Bergelin (SWE) 6-3, 6-3
(412) Christoffer Emil Jessen (DEN) vs. (519) Miro Savolainen (FIN) 4-6, 7-5, 6-1
[3] (165) Christofer Thielsen (DEN) vs. (WC ) (989) Jonathan Estrand (SWE) 6-2, 6-4

(370) Lucas Christmas Møller (DEN) vs. [5] (267) Sebastian Eie (NOR) 6-4, 6-0
Christoffer Topp-Parving (DEN) vs. (Q) Maximilian Schlawitz (SWE) 5-7, 7-6(2), 2-6
(762) Mads Bruhn Aaby (DEN) vs. (WC) (1064) Jesper Ekof (SWE) 6-2, 6-4
(Q) (1120) August Schrøder (DEN) vs. [2] (160) Alexander Haage (GER) 6-4, 2-6, 3-6

Qfi
Peter Krusegaard (DEN) vs. [1] (615) Sander Juuhl Sivertsen (NOR) 3-6, 4-6
Malcolm Bergelin (SWE) vs. [2] Maximillian Sartz-Lunde (NOR) 6-4, 6-2
[3] (897) Gabriel Pyndt (DEN) vs. Thore Leonhard Thomsen (GER) 3-6, 6-2, [10-4]
Oscar Lundsfryd (DEN) vs. [4] (1120) Jan Mutscher (GER) 2-6, 6-7(1)
Sebastian Skjold Lund (DEN) vs. [5] (1120) William Olsson (SWE) – tabte walkover
[6] (1120) August Schrøder (DEN) vs. Oskar Elmevik (SWE) 6-3, 6-1
Gustav Gjelstrup (DEN) vs. Finn Sulugiuc (DEN) 6-3, 6-3
Marcus Toft (DEN) vs. Maximilian Schlawitz (SWE) 0-6, 3-6

Q32: Gustav Gjelstrup (DEN) vs. Carl Mejer (SWE) 6-4, 4-6, [13-11]

U14 Girls singles

Finale: [3] (387) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (928) Tiana Tian Deng (SWE)

Semifinale
(928) Tiana Tian Deng (SWE) vs. [5] (445) Ilona Haavisto (FIN) 6-1, 6-3
[3] (387) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [2] (269) Elisabeth Braathen (NOR) 6-1, 6-4

Kvartfinale
[6] (517) Carli Scheuer Moesgaard (DEN) vs. (928) Tiana Tian Deng (SWE) 2-6, 1-6
(WC) (1248) Mariam Hassouneh (DEN) vs. [5] (445) Ilona Haavisto (FIN) 2-6, 6-7(7)
[3] (387) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. [8] (632) Tyra Brito (SWE) 6-2, 6-4
(1108) Sophia Bergqvist (DEN) vs. [2] (269) Elisabeth Braathen (NOR) 6-2, 3-6, 2-6

1/8-finale
(928) Tiana Tian Deng (SWE) vs. [1] (217) Jana Svobodova (CZE) 6-4, 6-1
[6] (517) Carli Scheuer Moesgaard (DEN) vs. (WC) Katrine Bruhn Aaby (DEN) 6-3, 6-0
(WC) (1248) Mariam Hassouneh (DEN) vs. [4] (407) Sophia Izabella Ragus (DEN) 0-6, 6-3, 7-5
[5] (445) Ilona Haavisto (FIN) vs. (870) Manuela Makic (SWE) 6-3, 7-5
==
(972) Naja Brun Creton (DEN) vs. [8] (632) Tyra Brito (SWE) 2-6, 3-6
[3] (387) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (653) Ingrid Friis Hein (DEN) 6-2, 6-1
(1108) Sophia Bergqvist (DEN) vs. (1139) Elinor Soldbro Dubin (DEN) 6-2, 6-2
(932) Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. [2] (269) Elisabeth Braathen (NOR) 1-6, 2-6

R32
[1] (217) Jana Svobodova (CZE) – bye
(803) Victoria Flintholm Andreasen (DEN) vs. (928) Tiana Tian Deng (SWE) 2-6, 2-6
(WC) Katrine Bruhn Aaby (DEN) vs. (865) Felien Anne Willemse (NED) 6-4, 6-2
[6] (517) Carli Scheuer Moesgaard (DEN) vs. Amani Azarkan (DEN) 6-2, 6-3

[4] (407) Sophia Izabella Ragus (DEN) vs. (781) Sofia Mortensen (DEN) 7-6(4), 6-1
(WC) (1248) Mariam Hassouneh (DEN) vs. Emma Nelander (SWE) 6-1, 6-7(3), 6-3
Lea Amalie Holst Wejp-Olsen (DEN) vs. (870) Manuela Makic (SWE) 3-6, 6-7(6)
(1139) Milla Maluka Hoffmann (DEN) vs. [5] (445) Ilona Haavisto (FIN) 3-6, 2-6
==
(718) Emma Paunovic (DEN) vs. [8] (632) Tyra Brito (SWE) 0-6, 3-6
(972) Naja Brun Creton (DEN) vs. (904) Karolina Johnsen (DEN) 6-1, 6-1
(653) Ingrid Friis Hein (DEN) vs. (1198) Disa Levinsson-Olsson (SWE) 7-6(4), 6-2
[3] (387) Augusta Lucia Grau Kristensen (DEN) vs. (WC) Silke Skikkild (DEN) 6-0, 6-0

(1108) Sophia Bergqvist (DEN) vs. [7] (555) Vigga Scheuer Moesgaard (DEN) 6-2, 6-7(4), 6-0
(1139) Elinor Soldbro Dubin (DEN) vs. Hedvig Placatka (DEN) 4-6, 7-5, 6-4
(932) Mille Friis Haakonsson (DEN) vs. (WC) (1248) Alma Norrman (SWE) 7-5, 6-0
[2] (269) Elisabeth Braathen (NOR) – bye

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (4) Belgien 2-3
(16) Argentina vs. Hviderusland 4-1
(35) Pakistan vs. (17) Japan 0-4
(32) Uruguay vs. (20) Holland 0-4
(36) Libanon vs. (26) Brazilien 0-4
(38) New Zealand vs. (27) Korea 1-3
(31) Slovakiet vs. (21) Chile 3-1
(33) Finland vs. (22) Indien 3-1
— vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(34) Ukraine vs. (30) Israel 3-2
(39) Peru vs. (29) Bosnien/Herzegovina 3-2
(42) Rumænien vs. (28) Portugal 3-1
(46) Norge vs. (25) Uzbekistan 3-1


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:

(59) Bulgarien vs. (37) Mexico 1-3
(44) Schweiz vs. (57) Estland 5-0
(45) Polen vs. (64) El Salvador 3-1
(58) Grækennland vs. (48) Lithauen 1-3
(50) Slovenien vs. (65) Paraguay 3-1
(51) Tyrkiet vs. (66) Letland 4-0
(52) Sydafrika vs. (55) Venezuela 3-0 opdateres..
(54) Barbados vs. (63) Indonesien 3-1
— vindere herunder spiller om de 2 sidste pladser sidste weekend november —
(56) Tunesien vs. (47) Dominikanske Republik 3-1
(60) Danmark vs. (49) Thailand 4-1
(53) Taipei vs. (61) Marokko – walkover
(62) Zimbabwe vs. (40) Kina – walkover

 


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – Prag, 1-6. november (udsat fra 2020)
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A:
(1) Frankrig vs. Canada – man 1030 CC
Rusland, Canada – tir 1030 C1
(1) Frankrig vs. Rusland – ons 1030 CC
(1) Frankrig, Rusland, Canada

Group B:
Belgien vs. Hviderusland – man 1030 C1
(2) Australien vs. Belgien – tir 1030 CC
(2) Australien vs. Hviderusland  – tor 1030 CC

Group C:
Spanien vs. Slovakiet – man 1700 C1
(3) USA vs. Slovakiet – tir 1700 CC
(3) USA vs. Spanien – ons 1700 CC

Group D:
(4) Tjekkiet vs. Tyskland – man 1700 CC
Tyskland vs. Schweiz – tir 1700 C1
(4) Tjekkiet vs. Schweiz – tor 1700 CC
Semifinaler
Vinder Group A vs. vinder Group B – fre 1030 CC
Vinder Group C vs. vinder Gropu B – fre 1700 CC
Finale: lørdag 1600 CC


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet, Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm