Både Holger Rune og Clara Tauson skal levere vaskeægte sensationer, hvis de skal gøre sig håb om at slippe forbi Verdens no. 1 på henholdsvis ATP og WTA ranglisten.

Ugens altoverskyggende tennis-begivenhed er uden tvivl årets sidste Grand Slam turnering, som kan følges på Eursport og DiscoveryPlus, der tilbyder mulighed for selv at vælge, hvilke kampe man ønsker at følge.

For første gang i umindelige tider er der dansk deltagelse i både Men’s og Women’s singles, hvilket der er gode udsigter til vil være tilfældet ved hver eneste Grand Slam turnering i en årrække fremover, hvis begge de 18-årige Clara Tauson og Holger Vitus Nødskov Rune fortsætter den eksplosive udvikling, som de begge har gennemgået.

Det vil dog være en vaskeægte sensation, hvis Holger slipper forbi 1. runde, hvor han kl.krej 01 natten til onsdag på Arthur Ashe Stadium møder ATP-ranglistens no. 1, Novak Djokovic, der har vundet de 3 første Grand Slam titler i 2021, og han er kæmpe favorit mod både Holger og alle andre modstandere, som han kan møde på vejen mod at vinde samtlige Grand Slam titler i 2021.

Holger er efter 10 sejre, som resulterede i 2 ATP Challenger titler, og yderligere 3 sejre i kvalifikationen til US Open sprængfyldt med selvtillid, og da han kan spille helt uden forventningspres fra omgivelserne, og han desuden får opfyldt en stor drengedrøm om at spille på de største arenaer foran et stort publikum mod de største navne, vil han uden tvivl være topmotiveret til at præstere sit ypperste.

US Open 2021: Holger Rune klar til at møde Djokovic på Arthur Ashe Stadium

Det er dog helt sikkert, at Clara stadig er med efter 1. runde – spørgsmålet er blot, om det er Tauson eller Burel, idet danske Clara Tauson møder sin franske navnesøster, 20-årige Clara Burel i tirsdagens 2. kamp efter kl. 17 på Court 6.
Meget taler dog for, at Tauson har de bedste odds, da hun fører 3-0 i indbyrdes opgør, og kigger man på den helt nye WTA-rangliste, der allerede blev opdateret søndag, er danske Clara no. 78 og franskmanden no. 92.
Desuden tyder den seneste titel ved WTA 125 turneringen i Chicago, at Tauson har fundet kampformen.

WTA 125 Chicago: Clara Tauson vinder titel efter flyvende start og fokuseret afslutning i 3. sæt

Uanset hvilken Clara der vinder opgøret, vil også her være en vaskeægte sensation, hvis Clara også vinder i 2. runde, hvor modstanderen højst sandsynligt bliver WTA-ranglistens no. 1, Asleigh Barty, der i 1. runde møder 36-årige Vera Zvonareva (RUS), der for ca. 10 år siden konkurrerede med Caroline Wozniacki om 1. pladsen på ranglisten.

Elmer Møller
Sportsfotograf.com – Elmer Møller

Der er også mulighed for dansk deltagelse i både Boys og Girls single ved juniorernes udgave af US Open, hvor kvalifikationen indledes fredag, hvorefter selve hovedturneringen indledes mandag i næste uge.

18-årige Elmer Møller deltager i kvalifikationen i Boys singles, hvorimod 17-årige Johanne Christine Svendsen muligvis er direkte i hovedturneringen, hvis der blot indløber et enkelt afbud, idet hun er øverst på Alternatelisten til kvalifikationen.

Johanne Svendsen
Sportsfotograf.com – Johanne Christine Svendsen

Davis Cup kandidater kan mødes i M15 kvalfinale

Et par af kandidaterne til Danmarks Davis Cup hold mod Thailand 17-18. september i Kolding, August Holmgren og Johannes Ingildsen, vandt begge deres første kamp ved kvalifikationen til M15 i Monastir, og hvis de mandag også vinder i 2. kvalrunde, møder de hinanden i kvalfinalen.

August Holmgren
Sportsfotograf.com – August Holmgren

Derved kan højst en af dem kvalificere sig til hovedturneringen, medmindre der bliver en plads som Lucky Loser.
De er dog begge med i kvalifikationen i Monastir igen i næste uge, hvor de får følgeskab af Christian Sigsgaard, der ligeledes er i Davis Cup bruttotruppen.

Johannes Ingildsen
Sportsfotograf.com – Johannes Ingildsen

 

TV-kampe/streaming og resultater 

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 5. september

Billeder (facebook-opslag):
Leylah Fernandez og Carlos Alcaraz – kan de 18-årige følge op på succesen?

Grand Slam, US Open – Eurosport/Player/Discovery+

Arthur Ashe Stadium – start 1800cet
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (12) Simona Halep (ROU) – W
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (24) Daniel Evans (GBR) – M
NB 0100: (12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. France Tiafoe (USA)- M
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (9) Garbine Muguruza (ESP) – W

Louis Armstrong Stadium – start 1700cet
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Botic Van De Zandschulp (NED) – M
NB 1900: (16) Angelique Kerber (GER) vs. Leylah Fernandez (CAN) – w
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (15) Elise Mertens (BEL) – W

Grandstand – NB 2300cet
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. Carlos Alcaraz (ESP) – M

Den komplette scheduel findes på https://www.usopen.org/en_US/scores/schedule/index.html?promo=subnav

EUROSPORT 1 INTERNATIONAL

Live right after La Vuelta ends around 21.00 cet

Quick CUBE
M3 LA MERTENS vs SABALENKA
M4 GS nb 23.00 cet GOJOWCZYK vs ALCARAZ with updates on EVANS vs MEDVEDEV

CUBE
N1 AA TIAFOE vs AUGER ALIASSIME
N2 AA KREJCIKOVA vs MUGURUZA

EUROSPORT 2 INTERNATIONAL

16h50 : intro live CUBE

M1 LA VAN DE ZANDSCHULP vs SCHWARTZMAN until start of

M1 AA nb 18.00 cet SVITOLINA vs HALEP with updates of VDZ vs SCHWARTZMAN

M2 LA nb 19.00 cet end of KERBER vs FERNANDEZ

GOLF LIVE 21.00-24.00 cet (obligation of minimum 2hours of LIVE)

M2 AA end of EVANS vs MEDVEDEV or full RX of EVANS vs MEDVEDEV if quick match TBC

Remaining DOUBLES Matches LIVE if relevant

 

====
ATP Challenger – Livestream.com/ATP

Finaler

St. Tropez: (1) Benjamin Bonzi (FRA) vs. (2) Christoper O’Connell (AUS) – 1400
Como: (4) Juan Manuel Cerundolo (ARG) vs. Gian Marco Moroni (ITA) – 1500
Mallorca: (1) Yasutaka Uchiyama (JPN) vs. Lukas Lacko (SVK) – 1900

====
ITF World Tennis Tour

M15 Monastir – kvalifikation (Q32)

[2] (919) August Holmgren (DEN) vs. Preston Connor (IRL) – 1000cet C6
(1549) Johannes Ingildsen vs. (WC) Hao Sheng Koay (MAS) – NB 1300cet C1
[6] (1085) Christian Sigsgaard (DEN) vs. Amaury Raynel (FRA) – NB 1300cet C5


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE JuniorDanske, Svenske 


WTA Tour – ATP Tour (Uge 35) 

 


US Open, New York (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Søndag-mandag: 1/8-finale
Tirsdag-onsdag: Kvartfinale
Torsdag: Semifinale Women
Fredag: Semifinale Men
Lørdag: Finale Women
Søndag: Finale Men

Women’s singles

1/8-finale
Shelby Rogers (USA) vs. (Q) Emma Raducanu (GBR)
(11) Belinda Bencic (SUI) vs. (7) Iga Swiatek (POL)
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. (14) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)
(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. (17) Maria Sakkari (GRE)
====
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (12) Simona Halep (ROU)
(16) Angelique Kerber (GER) vs. Leylah Fernandez (CAN)
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (9) Garbine Muguruza (ESP)
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (15) Elise Mertens (BEL)

R32
Shelby Rogers (USA) vs. (1) Ashleigh Barty (AUS)  6-2, 1-6, 7-6(5)
(Q) Emma Raducanu (GBR) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-0, 6-1
(11) Belinda Bencic (SUI) vs. (23) Jessica Pegula (USA) 6-2, 6-4
(7) Iga Swiatek (POL) vs. (28) Anett Kontaveit (EST) 6-3, 4-6, 6-3
—-
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 6-3, 6-2
(14) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Varvara Gracheva (RUS) 6-1, 6-4
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. (10) Petra Kvitova (CZE) 6-4, 6-3
(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. (LL) Greet Minnen (BEL) 6-1, 6-2
====
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (25) Daria Kasatkina (RUS) 6-4, 6-2
(12) Simona Halep (ROU) vs. (19) Elena Rybakina (KAZ) 7-6(11), 4-6, 6-3
(16) Angelique Kerber (GER) vs. Sloane Stephens (USA) 5-7, 6-2, 6-3
Leylah Fernandez (CAN) vs. (3) Naomi Osaka (JPN) 5-7, 7-6(2), 6-4
—-
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (LL) Kamilla Rakhimova (RUS) 6-4, 6-2
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. (16) Victoria Azarenka (BLR) 6-4, 3-6, 6-2
(15) Elise Mertens (BEL) vs. (20) Ons Jabeur (TUN) 6-3, 7-5
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. (26) Danielle Collins (USA) 6-3, 6-3

R64
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Clara Tauson (DEN) 6-1, 7-5
Shelby Rogers (USA) vs. Sorana Cirstea (ROU) 7-5, 6-2
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Su-wei Hsieh (TPE) 6-1, 6-3
(Q) Emma Raducanu (GBR) vs. Shuai Zhang (CHN) 6-2, 6-4

(11) Belinda Bencic (SUI) vs. Martina Trevisan (ITA) 6-3, 6-1
(23) Jessica Pegula (USA) vs. Misaki Doi (JPN) 6-3, 6-2
(28) Anett Kontaveit (EST) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-4, 6-1
(7) Iga Swiatek (POL) vs, Fiona Ferro (FRA) 3-6, 7-6(3), 6-0
—-
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. Amanda Anisimova (USA) 7-5, 6-7(5), 7-6(7)
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (30) Petra Martic (CRO) 7-6(6), 6-4
Varvara Gracheva (RUS) vs. (24) Paula Badosa (ESP) 6-4, 6-4
(14) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. (Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 5-7, 6-2

(10) Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Kristyna Pliskova (CZE) 7-6(4), 6-2
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. Katerina Siniakova (CZE) 6-4, 6-2
(LL) Greet Minnen (BEL) vs. Ludmilla Samsonova (RUS) 6-4, 6-4
(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. Lauren Davis (USA) 6-4, 6-4
====
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Reheka Masarova (ESP) 6-2, 7-5
(25) Daria Kasatkina (RUS) vs. Marketa Vondrousova (CZE) 3-6, 6-4, 6-4
(19) Elena Rybakina (KAZ) vs. Caroline Garcia (FRA) 6-1, 6-4
(12) Simona Halep (ROU) vs. (LL) Kristina Kucova (SVK) 6-3, 6-1

(16) Angelique Kerber (GER) vs. Anhelina Kalinina (UKR) 6-3, 6-2
Sloane Stephens (USA) vs. (21) Cori Gauff (USA) 6-4, 6-2
Leylah Fernandez (CAN) vs. Kaia Kanepi (EST) 7-5, 7-5
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. (Q) Olga Danilovic (SRB) – walkover
—-
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. Christina McHale (USA) 6-3, 6-1
(LL) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. (32) Ekaterina Alexandrova (RUS) 6-4, 6-1
(16) Victoria Azarenka (BLR) vs. Jasmine Paolini (ITA) 6-3, 7-6(1)
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-4, 6-2

(15) Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) 6-2, 6-2
(20) Ons Jabeur (TUN) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL) 6-0, 6-1
(26) Danielle Collins (USA) vs. Kaja Juvan (SLO) 6-4, 6-2
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Tamara Zidansek (SLO) 6-3, 6-1

R128
(1) Ashleigh Barty (AUS) vs. Vera Zvonareva (RUS) 6-1, 7-6(7)
Clara Tauson (DEN) vs. Clara Burel (FRA) 7-5, 6-0
Shelby Rogers (USA) vs. Madison Brenle (USA) 6-4, 6-0
Sorana Cirstea (ROU) vs. (29) Veronika Kudermetova (RUS) 7-6(5), 3-6, 6-0

Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. (22) Karolina Muchova (CZE) 6-2, 7-6(3)
Su-wei Hsieh (TPE) vs. Claire Liu (USA) 6-1, 6-4
Shuai Zhang (CHN) vs. (WC) Hailey Baptiste (USA) 6-3, 6-4
(Q) Emma Raducanu (GBR) vs. (LL) Stefanie Voegele (SUI) 6-2, 6-3

(11) Belinda Bencic (SUI) vs. Arantxa Rus (NED) 6-4, 6-4
Martina Trevisan (ITA) vs. (WC) CoCo Vandeweghe (USA) 6-1, 7-5
Misaki Doi (JPN) vs. (WC) Storm Sanders (AUS) 7-6(3), 6-3
(23) Jessica Pegula (USA) vs. Anastasia Potapova (RUS) 6-2, 6-2

(28) Anett Kontaveit (EST) vs. Samantha Stosur (AUS) 6-3, 6-0
Jil Teichmann (SUI) vs. (Q) Cristina Bucsa (ESP) 6-3, 6-4
Fiona Ferro (FRA) vs. Nao Hibino (JPN) 6-1, 6-4
(7) Iga Swiatek (POL) vs. (Q) Jamie Loeb (USA) 6-3, 6-4
—-
(4) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Caty McNally (USA) 6-3, 6-4
Amanda Anisimova (USA) vs. Zarina Diyas (KAZ) 7-5, 6-2
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (WC) Katie Volynets (USA) 6-3, 6-1
(30) Petra Martic (CRO) vs. (Q) Dalma Galfi (HUN) 6-3, 6-2

(24) Paula Badosa (ESP) vs. Alison Van Uytvanck (BEL) 6-4, 6-3
Varvara Gracheva (RUS) vs. (Q) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 5-7, 6-0, 6-2
(Q) Anna Karolina Schmiedlova (SVK) vs. (WC) Ashlyn Krueger (USA) 7-5, 6-7(3), 6-3
(14) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) vs. Alison Riske (USA) 6-4, 6-2

(10) Petra Kvitova (CZE) vs. Polona Hercog (SLO) 6-1, 6-2
(Q) Kristyna Pliskova (CZE) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-4, 6-3
Katerina Siniakova (CZE) vs. Anastasija Sevastova (LAT) 7-6(6), 6-3
(17) Maria Sakkari (GRE) vs. Marta Kostyuk (UKR) 6-4, 6-3

(LL) Greet Minnen (BEL) vs. Nadia Podoroska (ARG)  6-4, 1-6, 6-3
Ludmilla Samsonova (RUS) vs. (Q) Katie Boulter (GBR) 6-3, 6-2
Lauren Davis (USA) vs. (LL) Viktoriya Tomova (BUL) 6-2, 2-6, 6-3
(6) Bianca Andreescu (CAN) vs. Viktorija Golubic (SUI) 7-5, 4-6, 7-5
====
(5) Elina Svitolina (UKR) vs. (Q) Rebecca Marino (CAN) 6-2, 6-3
(Q) Reheka Masarova (ESP) vs. Ana Bogdan (ROU) 6-7(9), 7-6(2), 7-6(9)
Marketa Vondrousova (CZE) vs. (Q) Elena-Gabriela Ruse (ROU) 7-5, 6-0
(25) Daria Kasatkina (RUS) vs. Tsvetana Pironkova (BUL) 6-2, 6-1

(19) Elena Rybakina (KAZ) vs. Aliaksandra Sasnovich (BLR) 6-2, 6-3
Caroline Garcia (FRA) vs. (Q) Harriet Dart (GBR) 6-7(6), 6-4, 6-2
(LL) Kristina Kucova (SVK) vs. Ann Li (USA) 7-5, 6-1
(12) Simona Halep (ROU) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 7-6(3)

(16) Angelique Kerber (GER) vs. Dayana Yastremska (UKR) 3-6, 6-4, 7-6(3)
Anhelina Kalinina (UKR) vs. (LL) Mayar Sherif (EGY) 4-6, 6-1, 6-1
Sloane Stephens (USA) vs. Madison Keys (USA) 6-3, 1-6, 7-6(7)
(21) Cori Gauff (USA) vs. Magda Linette (POL) 5-7, 6-3, 6-4

Kaia Kanepi (EST) vs. (31) Yulia Putintseva (KAZ) 2-6, 7-6(4), 6-2
Leylah Fernandez (CAN) vs. (Q) Ana Konjuh (CRO) 7-6(3), 6-2
(Q) Olga Danilovic (SRB) vs. (WC) Alycia Parks (USA) 6-3, 7-5
(3) Naomi Osaka (JPN) vs. Marie Bouzkova (CZE) 6-4, 6-1
—-
(8) Barbora Krejcikova (CZE) vs. (Q) Astra Sharma (AUS) 6-0, 6-4
Christina McHale (USA) vs. (WC) Emma Navarro (USA) 6-1, 7-6(5)
(LL) Kamilla Rakhimova (RUS) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 2-6, 6-2, 6-3
(32) Ekaterina Alexandrova (RUS) vs. Sara Errani (ITA) 6-3, 6-2

(16) Victoria Azarenka (BLR) vs. Tereza Martincova (CZE) 6-4, 6-0
Jasmine Paolini (ITA) vs. Yaroslava Shvedova (KAZ) 6-3, 6-4
Andrea Petkovic (GER) vs. Irina-Camelia Begu (ROU) 6-2, 7-6(3)
(9) Garbine Muguruza (ESP) vs. Danno Vekic (CRO) 7-6(4), 7-6(5)

(15) Elise Mertens (BEL) vs. Rebecca Peterson (SWE) 3-6, 7-6(5), 7-6(5)
(Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Anna Blinkova (RUS) 6-3, 6-2
Maria Camila Osorio Serrano (COL) vs. Ivana Jorovic (SRB) 6-2, 6-2
(20) Ons Jabeur (TUN) vs. Alize Cornet (FRA) 7-5, 7-5

(26) Danielle Collins (USA) vs. Carla Suarez Navarro (ESP) 6-2, 6-4
Kaja Juvan (SLO) vs. Heather Watson (GBR) 6-1, 6-4
Tamara Zidansek (SLO) vs. Bernarda Pera (USA) 6-4, 7-6(4)
(2) Aryna Sabalenka (BLR) vs. Nina Stojanovic (SRB) 6-4, 6-7(4), 6-0


Men’s singles

1/8-finale
(1) Novak Djokovic (SrB) vs. (WC) Jenson Brooksby (USA)
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. (Q) Oscar Otte (GER)
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (13) Jannik Sinner (ITA)
(7) Denis Shapovalov (CAN) vs. (22) Reilly Opelka (USA)
====
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. France Tiafoe (USA)
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. Carlos Alcaraz (ESP)
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Botic Van De Zandschulp (NED)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. (24) Daniel Evans (GBR)

R32
(1) Novak Djokovic (SrB) vs. Kei Nishikori (JPN) 6-7(4), 6-3, 6-3, 6-2
(WC) Jenson Brooksby (USA) vs. (21) Aslan Karatsev (RUS) 6-2, 3-6, 2-6, 6-3, 6-3
(Q) Oscar Otte (GER) vs. Andreas Seppi (ITA) 6-3, 6-4, 2-6, 7-5
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. Ilya Ivashka (BLR) 6-7(5), 6-2, 6-4, 2-6, 6-3
—-
(4) Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Jack Sock (USA) 3-6, 6-2, 6-3, 2-1 Ret’d
(13) Jannik Sinner (ITA) vs. (17) Gael Monfils (FRA) 7-6(1), 6-2, 4-6, 4-6, 6-4
(22) Reilly Opelka (USA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO)
(7) Denis Shapovalov (CAN) vs. Lloyd Harris (RSA)
====
France Tiafoe (USA) vs. (5) Andrey Rublev (RUS) 4-6, 6-3, 7-6(6), 4-6, 6-1
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (18) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-3, 6-4, 4-6, 3-6, 6-3
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. (Q) Henri Laaksonen (SUI) 3-6, 6-3, 6-1, 6-4
Carlos Alcaraz (ESP) vs. (3) Stefanos Tsitsipas (GRE) 6-3, 4-6, 7-6(2), 0-6, 7-6(5)
—-
(Q) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Facundo Bagnis (ARG) 3-6, 6-0, 6-2, 6-2
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. (Q) Alex Molcan (SVK) 6-4, 6-3, 6-3
(24) Daniel Evans (GBR) vs. Alexei Popyrin (AUS) 4-6, 3-6, 6-3, 6-4, 7-6(1)
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Pablo Andujar (ESP) 6-0, 6-4, 6-3

R64
(1) Novak Djokovic (SrB) vs. Tallon Griekspoor (NED) 6-2, 6-3, 6-2
Kei Nishikori (JPN) vs. Mackenzie McDonald (USA) 7-6(3), 6-3, 6-7(5), 2-6, 6-3
(21) Aslan Karatsev (RUS) vs. Jordan Thompson (AUS) 3-6, 3-6, 7-5, 7-6(9), 6-1
(WC) Jenson Brooksby (USA) vs. Taylor Fritz (USA) 6-7(7), 7-6(10), 7-5, 6-2

Andreas Seppi (ITA) vs. (10) Hubert Hurkacz (POL) 2-6, 6-4, 6-4, 7-6(6)
(Q) Oscar Otte (GER) vs. Denis Kudla (USA) 6-4, 6-4, 6-2
Ilya Ivashka (BLR) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-3, 6-4, 7-6(5)
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. Corentin Moutet (FRA) 7-6(2), 4-6, 6-4, 6-3
—-
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Albert Rmos-Vinolas (ESP) 6-1, 6-0, 6-3
(WC) Jack Sock (USA) vs. (31) Alexander Bublik (KAZ) 7-6(3), 6-7(2), 6-4, 4-6, 6-3
(17) Gael Monfils (FRA) vs. Steve Johnson (USA) 7-5, 4-6, 6-4, 6-4
(13) Jannik Sinner (ITA) vs. (WC) Zachary Svajda (USA) 6-3, 7-6(2), 6-7(6), 6-4

Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. (Q) Maxime Cressy (FRA) 7-6(3), 6-3, 7-5
(22) Reilly Opelka (USA) vs. Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(1), 7-5, 6-4
Lloyd Harris (RSA) vs. (WC) Ernesto Escobedo (USA) 6-4, 6-4, 6-2
(7) Denis Shapovalov (CAN) vs. Roberto Carballes Baena (ESP) 7-6(7), 6-3, 6-0
====
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. Pedero Martinez (ESP) 7-6(2), 6-7(5), 6-1, 6-1
France Tiafoe (USA) vs. Guido Pella (ARG) 6-1, 6-2, 7-5
(18) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-1, 6-3, 6-2
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (LL) Bernabe Zapata Miralles (ESP)  7-6(5), 6-3, 6-2

(Q) Henri Laaksonen (SUI) vs. (16) Cristian Garin (CHI) 3-6, 7-6(5), 6-2, 6-4
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. Dusan Lajovic (SRB) 2-6, 6-4, 2-6, 7-5, 6-4
Carlos Alcaraz (ESP) vs. Arthur Rinderknech (FRA) 7-6(6), 4-6, 6-1, 6-4
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Adrian Mannarino (FRA) 6-3, 6-4, 6-7(4), 6-0
—-
(Q) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. (8) Casper Ruud (NOR) 3-6, 6-4, 6-3, 6-4
Facundo Bagnis (ARG) vs. (Q) Marco Trungelliti (ARG) 7-6(4), 4-6, 6-3, 6-3
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. (WC) Brandon Nakashima (USA) 6-3, 3-6, 1-6, 6-2, 6-4
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. Kevin Anderson (RSA) 7-6(4), 6-3, 6-4

Alexei Popyrin (AUS) vs. (15) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(4), 7-6(4), 4-0 Ret’d
(24) Daniel Evans (GBR) vs. Marcos Giron (USA) 6-4, 7-6(3), 2-6, 6-2
Pablo Andujar (ESP) vs. Philipp Kohlschreiber (GER) 6-4, 6-3, 6-1
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Dominik Koepfer (GER) 6-4, 6-1, 6-2

R128:
(1) Novak Djokovic (SrB) vs. (Q) Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) 6-1, 6-7(5), 6-2, 6-1
Tallon Griekspoor (NED) vs. Jan-Lennard Struff (GER) 2-6, 7-6(3), 4-6, 6-4, 7-5
Kei Nishikori (JPN) vs. Salvatore Caruso (ITA) 6-1, 6-1, 5-7, 6-3
Mackenzie McDonald (USA) vs. (27) David Goffin (BEL) 6-2, 7-5, 6-2

(21) Aslan Karatsev (RUS) vs. Jaume Munar (ESP) 7-5, 1-6, 6-3, 6-2
Jordan Thompson (AUS) vs. Gianluca Mager (ITA) 4-6, 6-3, 7-5, 2-6, 7-6(3)
(WC) Jenson Brooksby (USA) vs. Mikael Ymer (SWE) 7-5, 6-2, 5-7, 6-2
Taylor Fritz (USA) vs. (14) Alex De Minauer (AUS) 7-6(4), 6-2, 1-6, 6-4

(10) Hubert Hurkacz (POL) vs. Egor Gerasimov (BLR) 6-3, 6-4, 6-3
Andreas Seppi (ITA) vs. Marton Fucsovics (HUN) 2-6, 7-5, 6-4, 2-6, 7-6(12)
Denis Kudla (USA) vs. Laslo Djere (SRB) 4-6, 6-3, 7-5, 7-6(4)
(Q) Oscar Otte (GER) vs. (20) Lorenzo Sonego (ITA) 6-7(8), 7-5, 7-6(4), 7-6(1)

Vasek Pospisil (CAN) vs. (28) Fabio Fognini (ITA) 2-6, 3-6, 6-1, 6-3, 7-6(4)
Ilya Ivashka (BLR) vs. Tennys Sandgren (USA) 7-6(3), 6-3, 6-4
Corentin Moutet (FRA) vs. Stefano Travaglia (ITA) 6-4, 7-5, 7-6(3)
(6) Matteo Berrettini (ITA) vs. Jeremy Chardy (FRA) 7-6(5), 7-6(7), 6-3
—-
(4) Alexander Zverev (GER) vs. Sam Querrey (USA) 6-4, 7-5, 6-2
Albert Rmos-Vinolas (ESP) vs. Lucas Pouille (FRA) 6-1, 5-7, 5-7, 7-5, 6-4
(WC) Jack Sock (USA) vs. Yoshihito Nishioka (JPN) 6-7(5), 6-2, 6-4, 6-2
(31) Alexander Bublik (KAZ) vs. Yannick Hanfmann (GER) 6-0, 4-6, 6-2, 6-1

(17) Gael Monfils (FRA) vs. Federico Coria (ARG) 6-3, 6-2, 6-2
Steve Johnson (USA) vs. (Q) Maxime Cressy (FRA) 5-7, 7-6(8), 7-6(8), 6-3
(WC) Zachary Svajda (USA) vs. Marco Cecchinato (ITA) 7-6(6), 5-7, 6-4, 6-4
(13) Jannik Sinner (ITA) vs. Max Purcell (AUS) 6-4, 6-2, 4-6, 6-2

(Q) Maxime Cressy (FRA) vs. (9) Pablo Carreno Busta (ESP) 5-7, 4-6, 6-1, 6-4, 7-6(7)
Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Sebastian Korda (USA) 6-2, 2-1 Ret’d
Lorenzo Musetti (ITA) vs. Emilio Nava (USA) 6-7(5), 6-4, 6-1, 6-3
(22) Reilly Opelka (USA) vs. Soonwoo Kwon (KOR) 7-6(3), 6-4, 6-4

Lloyd Harris (RSA) vs. (25) Karen Khachanov (RUS) 6-4, 1-6, 4-6, 6-3, 6-2
(WC) Ernesto Escobedo (USA) vs. Pablo Cuevas (URU) 6-1, 6-3, 6-1
Roberto Carballes Baena (ESP) vs. Tommy Paul (USA) 7-6(5), 6-2, 1-6, 6-2
(7) Denis Shapovalov (CAN) vs. Federico Delbonis (ARG) 6-2, 6-2, 6-3
====
(5) Andrey Rublev (RUS) vs. (Q) Ivo Karlovic (CRO) 6-3, 7-6(3), 6-3
Pedero Martinez (ESP) vs. James Duckworth (AUS) 4-6, 4-6, 7-6(7), 6-2, 6-2
France Tiafoe (USA) vs. (Q)  Christoper Eubanks (USA) 7-6(8), 5-7, 6-3, 6-4
Guido Pella (ARG) vs. (32) Filip Krajinovic (SRB) 6-(2), 6-3, 6-2, 6-2

(18) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-3, 6-4, 6-0
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (Q) Kamil Majchrzak (POL) 6-4, 6-2, 3-6, 6-1
(LL) Bernabe Zapata Miralles (ESP) vs. Feliciano Lopez (ESP) 5-7, 7-6(6), 4-6, 6-3, 6-3
(12) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (Q) Evgeny Donskoy (RUS) 7-6, 3-6, 7-6(1), 7-6(8)

(16) Cristian Garin (CHI) vs. Norbert Gombos (SVK) 6-3, 4-6, 6-4, 7-6(4)
(Q) Henri Laaksonen (SUI) vs. John Millman (AUS) 7-6(6), 7-6(2), 6-1
Dusan Lajovic (SRB) vs. Benoit Paire (FRA) 6-3, 7-5, 2-6, 6-4
(Q) Peter Gojowczyk (GER) vs. (23) Ugo Humbert (FRA) 1-6, 6-1, 6-2, 5-7, 6-4

Carlos Alcaraz (ESP) vs. (26) Cameron Norrie (GBR) 6-4, 6-4, 6-3
Arthur Rinderknech (FRA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 6-7(10), 3-6, 7-5, 6-3, 6-4
Adrian Mannarino (FRA) vs. Pierre-Hugues Herbert (FRA) 3-6, 4-6, 6-4, 6-3, 6-3
(3) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Andy Murray (GBR) 2-6, 7-6(7), 3-6, 6-3, 6-4
—-
(8) Casper Ruud (NOR) vs. (LL) Yuichi Sugita (JPN) 6-3, 6-2, 6-2
(Q) Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Carlos Taberner (ESP) 2-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-3
Facundo Bagnis (ARG) vs. Taro Daniel (JPN) 6-3, 6-3, 6-3
(Q) Marco Trungelliti (ARG) vs. (29) Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 5-7, 6-3, 7-5, 6-7(3), 6-4

(WC) Brandon Nakashima (USA) vs. (19) John Isner (USA) 7-6(7), 7-6(6), 6-3
(Q) Alex Molcan (SVK) vs. (Q) Cem Ilkel (TUR) 4-6, 6-3, 6-1, 6-1
Kevin Anderson (RSA) vs. Jiri Vesely (CZE) 7-6(1), 4-6, 3-6, 7-6(5), 7-6(4)
(11) Diego Schwartzman (ARG) vs. Ricardas Berankis (LTU) 7-5, 6-3, 6-3

(15) Grigor Dimitrov (BUL) vs. (WC) Sam Riffice (USA) 6-1, 7-6(3), 6-3
Alexei Popyrin (AUS) vs. Radu Albot (MDA) 6-3, 6-7(3), 6-3, 6-3
Marcos Giron (USA) vs. (Q) Antoine Hoang (FRA) 6-3, 6-4, 7-5
(24) Daniel Evans (GBR) vs. Thiago Monteiro (BRA) 6-3, 6-7(6), 6-4, 6-1

Philipp Kohlschreiber (GER) vs. (30) Marin Cilic (CRO) 6-7(4), 6-7(3), 6-2, 6-1, 2-0 Ret’d
Pablo Andujar (ESP) vs. (LL) Mikhail Kukushkin (KAZ) 3-6, 4-6, 6-4, 6-4, 6-2
Dominik Koepfer (GER) vs. (Q) Quentin Halys (FRA) 6-4, 3-6, 4-6, 6-3, 6-4
(2) Daniil Medvedev (RUS) vs. Richard Gasquet (FRA) 6-4, 6-3, 6-1

Men’s doubles

R32
(Alt) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Vasek Pospisil (CAN) vs. (6) Kevin Krawietz (GER)Horia Tecau 6-7(12), 6-7(4)

R64 (udvalgte)
(Alt) Frederik Løchte Nielsen (DEN)/Vasek Pospisil (CAN) vs. Marcos Giron (USA)/Andre Goransson (SWE) 6-3, 7-6(3)
(6) Kevin Krawietz (GER)Horia Tecau (ROU) vs. Stefano Travaglia (ITA)/Marton Fucsovics (HUN) 6-3, 6-2


ATP Challenger (uge 35)

Place Country Category Surface
Como ITA ATP Challenger €44K Clay
Mallorca ESP ATP Challenger €44K Clay
St. Tropez FRA ATP Challenger €44K Clay

 

Livestream/ATP


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 35)

Place Country Category Surface
Bagneres-De-Bigorre FRA M25 Hard
Oviedo ESP M25 – Livestream C1+C4 Clay
Ricany CZE M25 – Livestream C2?+C4 Clay
Sierre SUI M25 Clay
Allershausen GER M15 Clay
Bad Waltersdorf AUT M15 Clay
Cairo EGY M15 Clay
Chornomorsk UKR M15 Clay
Monastir TUN M15 Hard
Ulcinj MON M15 Clay
Zilina SVK M15 Clay

 

M15 Monastir
Tidsforskel: cet -1 time

R32: (Q) (1535) Johannes Ingildsen (DEN) vs. (648) Yuki Mocizuki (JPN) 3-6, 0-2 Ret’d

Qfi: (1535) Johannes Ingildsen (DEN) vs. [1] (913) August Holmgren (DEN) 6-4, 7-6

Q16
[1] (913) August Holmgren (DEN) vs. Patrick Dalla Palma (ITA) 6-0, 6-1
(1535) Johannes Ingildsen (DEN) vs. Eduardo Lacalle (CHI) 6-2, 6-0

Q32
[1] (913) August Holmgren (DEN) vs. (1601) Masarnichi Imamura (JPN) 6-4, 6-2
Patrick Dalla Palma (ITA) vs. (WC) Yessine Kerouat (TUN) 4-1 Ret’d
(1535) Johannes Ingildsen (DEN) vs. Ajay Pruthvi Nemakal (IND) 6-2, 6-1
Eduardo Lacalle (CHI) vs. [9] (1099) Michael Zhu (USA) 6-1, 6-2

Doubles

Finale: Ingildsen/Holmgren vs. Jeremy Beale/Li Tu (AUS) 4-6, 2-6
Semifinale: Ingildsen/Holmgren vs. (4) Anis Ghorbel (TUN)/Hady Habib (USA) 7-5, 6-4
Kvartfinale: Ingildsen/Holmgren vs. (1) Diane Sweeny (AUS)/Felix Corwin (USA) 6-1, 7-5
1/8-finale: Johannes Ingildsen/August Holmgren (DEN) vs. Takuto Niki/Kazuki Nishiwaki (JPN) 6-1, 7-6(6)


M15 Ulcinj

Semifinale: [1] (525) Eric Vanshelboim (UKR) vs. [8] (763) Gergely Madarasz (HUN) 6-4, 4-6, 4-6
Kvartfinale: [1] (525) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (WC) (1339) Rrezart Cungu (MNE) 7-5, 4-6, 6-2
1/8-finale: [1] (525) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (876) Dominik Palan (CZE) 7-6(2), 6-2
R32: [1] (525) Eric Vanshelboim (UKR) vs. (1172) Bekkhan Atlangeriev (RUS) 7-6(2), 3-0 Ret’d

Doubles

Finale: Vanshelboim/Paz vs. Gabriel Donov/Simon Anthony Ivanov (BUL) 7-5, 4-6, 6-2
Semifinale: Vanshelboim/Paz vs. (Q) Aziz Kijametovic (BIH)/Ivan Liutarevich (BLR) 6-2, 3-6, [10-8]
Kvartfinale: Vanshelboim/Paz vs. Aristotelis Thanos/Ioannis Xilas (GRE) 6-3, 6-2
1/8-finale: (1) Eric Vanshelboim (UKR)/Juan Pablo Paz (ARG) vs. Aleksa Mardjonovic/Matija Zugic (SRB) 6-1, 4-6, [10-4]

<< tilbage


ITF Women (uge 35)

Place Country Category Surface
Collonge-Bellerive SUI W60 Clay
Prague CZE W60 – Livestream C5+C6 Clay
Marbella ESP W25 Clay
Trieste ITA W25 Clay
Vienna AUT W25 – Livestream C1+C2 Clay
Aix-En-Provence FRA W15 Clay
Cairo EGY W15 Clay
Monastir TUN W15 Hard

 

W60 Prague

Q32. (1148) Elena Jamshidi (DEN) vs. [14] (569) Erika Sema (JPN) 1-6, 1-6


W15 Cairo

Q16: Divine Dasam Nweke (DEN) vs. Judith Hernandez Miranda (ESP)  1-6, 3-6

<< tilbage


ITF Junior (uge 35)

Grade A, US OPEN JUNIOR TENNIS CHAMPIONSHIPS, New York (USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

Boys singles

Q16: [12] (70) Elmer Møller (DEN) vs. (WC) (346) Kyle Kang (USA) 5-7, 6-4, [6-10]

Girls singles

Q16
(WC) (641) Ariana Anazagasty-Pursoo Pursoo (USA) vs. [1] (36) Brenda Fruhvirtova (CZE) 6-2, 6-4
[19] (78) Ya Yi Yang (TPE) vs. (128) Clarine Lerby (NED) 6-3, 6-4


Grade 3, ITF JUNIOR TOURNAMENT MERZIG (GER) – Grus

Girls singles

Finale: [3] (254) Natacha Schou (DEN) vs. [13] (751) Marie Vogt (GER)
Semifinale: [3] (254) Natacha Schou (DEN) vs. [1] (191) Malwina Rowinska (POL) 6-1, 6-2
Kvartfinale: [3] (254) Natacha Schou (DEN) vs. (840) Julia Stusek (GER) 3-6, 7-5, 6-4
1/8-finale: [3] (254) Natacha Schou (DEN) vs. [14] (741) Talia Neilson Gatenby (GBR) 6-3, 6-1

R32
[3] (254) Natacha Schou (DEN) -vs. (2875) Lilien Thieking (GER) 6-2, 6-3
(Q) (2219) Sara Børkop (DEN) vs. [2] (234) Liam Oved (ISR) 4-6, 6-7(3)

R64
(WC) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (1812) Anastasia Simonov (GER) 6-3, 4-6, 4-6
[3] (254) Natacha Schou (DEN) – bye
(789) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN) vs. (2038) Nikol Mircheva (GER) 0-6, 1-6
(Q) (2219) Sara Børkop (DEN) vs. (Q) Theodora Degelow (GER) 6-0, 6-0

Girls Doubles

Finale: (3) Schou/Platenikova vs. Marie Vogt/Victorie Pohle (GER)
Semifinale: (3) Schou/Platenikova vs. (2) Anina Lanz (SUI)/Malwina Rowinska (POL) 1-6, 7-6(2), [10-8]
Kvartfinale: (3) Schou/Platenikova vs. Mariella Gelbke (GEr)/Maria Daciana Ciubotaru (ROU) 7-5, 6-1

1/8-finale
(7) Jensen/Druz vs. Marie Vogt/Victoria Pohle (GER) – tabte walkover
(3) Schou/Platenikova vs. Nikol Mircheva/Aaliyah Hohmann (GER) 6-4, 6-2

R32
Sara Børkop (DEN)/Paula Schaefer (GER) vs. Laura Fuchs (AUT)/Anastasia Simonov (GER) 3-6, 1-6
(7) Zoe Du Pasquier Jensen (DEN)/Camilia Samel Druz (FRA) – bye
(3) Natacha Schou (DEN)/Ela Platenikova (SVK) – bye


Grade 4, APHRODITE CUP 2021, Lanarca (CYP) – Hardcourt

Girls singles

R32: (1145) Mille Mørk (DEN) vs. [5] (652) Maria Constantinou (CYP) 3-6, 4-6

Girls Doubles

Finale: Mørk/Vico vs. (3) Lea Bathellier (FRA)/eleni Lazaridu (GRE) 6-7(5), 4-6
Semifinale: Mørk/Vico vs. (1) Klio Maria Ioannou (CYP)/Noa Major (ISR) 7-6(5), 6-4
Kvartfinale: Mørk/Vico vs. Evelina Anastasi (CYP)/Emiliia Margolina (RUS) 6-2, 6-4
1/8-finale: (4) Mille Mørk (DEN)/Jelena Vico (CAN) vs. Ioli Asproftas (CYP)/Polina Zaytseva (RUS) 6-0, 6-3


Grade 5, SBW-NET ITF JUNIOR OPEN, Kreuzlingen (SUI) – Grus

Boys singles

R32: (1271) Cornelius Alexander Shalmi (DEN) vs. [6] (1006) Till Brunner (SUI) 5-7, 4-6

Boys doubles

1/8-finale: Cornelius Alexander Shalmi (DEN)/Markus Giersiepen Garcia (ESP) vs. Lucien Michel/Timeo Gaillard (SUI) 4-6, 4-6


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 35)

Cat 3, Peja Open 2021 (KOS) – Acrylic

U16 Boys singles

Kvartfinale: [6] (385) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. [2] (101) Todor Vukomanovic (SRB) 6-1, 3-6, 6-7(6)
1/8-finale: [6] (385) Alexander Nordal Clausen (DEN) vs. (2569) Rama Saldin (KOS) 6-1, 6-1
R32: [6] (385) Alexander Nordal Clausen (DEN) – bye

U16 Boys doubles

Finale: Nordal Clausen/Medved vs. (1) Filip Stojanovski/Arnar Huseinovic (MKD) 2-6, 5-7
Semifinale: Nordal Clausen/Medved vs. (2) Maxwell Castle/Artem Lyapshin (GER) 4-6, 6-4, [10-2]
Kvartfinale: Nordal Clausen/Medved vs. Leonit Nushi/Baton Haxhiu (KOR) 6-0, 6-1
1/8-finale: (3) Alexander Nordal Clausen (DEN)/Jakub Medved (SVK) – bye

<< tilbage


UTR turneringer (udvalgte)


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch

 


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Davis Cup

Finals 2021 – 22-28. november 2021

Livestream: https://video.daviscup.com/

Semifinalister 2019: Spanien, Canada, Storbritannien og Rusland
Wildcards: Serbien og Frankrig
Vindere af Qualifiers: Australien, Østrig, Colombia, Kroatien, Tjekkiet, Ecuador, Tyskland, Ungarn, Italien, Kazakhstan, Sverige, USA
Group A: (1) Spanien, Rusland, Ecuador
Group B: (2) Canada, Kazakhstan, Sverige
Group C: (3) Frankrig, Storbritannien, Tjekkiet
Gorup D: (4) Kroatien, Australien, Ungarn
Group E: (5) USA, Italien, Colombia
Group F: (6) Serbien, Tyskland, Østrig


World Group I 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne Qualifiers og vinderne World Group I Play-offs
Bolivia vs. (1) Belgien
(2) Argentina vs. Hviderusland
Pakistan vs. (3) Japan 0-4
Uruguay vs. (4) Holland
Slovakiet vs. (5) Chile
Finland vs. (6) Indien
Norge vs. (7) Uzbekistan
Libanon vs. (8) Brazilien
New Zealand vs. (9) Korea
Rumænien vs. (10) Portugal
Peru vs. (11) Bosnien/Herzegovina
Ukraine vs. (12) Israel 3-2


World Group II 2020 – 5-6/6-7. marts eller 17-18/18-19. september 2021

Taberne af World Group I Play-offs samt vinderne World Group II Play-offs:
Zimbabwe vs. Kina
Bulgarien vs. Mexico 1-3
Schweiz vs. Estland
Tunesien vs. Dominikanske Republik
Grækennland vs. Lithauen
Danmark vs. Thailand
Polen vs. El Salvador 3-1
Slovenien vs. Paraguay
Tyrkiet vs. Letland
Venezuela vs. Sydafrika
Taipei vs. Marokko
Barbados vs. Indonesien


Fed Cup

TV-dækning: https://video.fedcup.com/
Livescore: https://live.fedcup.com/en/


Billie Jean King Cup Finals 2021 – udsat fra 2020
Frankrig, Australien, Tjekkiet, Ungarn, Vindere Qualifiers 2020
Group A: (1) Frankrig, Rusland, Ungarn

Group B: (2) Australien, Hviderusland, Belgien
Group C: (3) USA, Spanien, Slovakiet
Group D: (4) Tjekkiet, Tyskland, Schweiz


Qualifiers 2022 – ikke fastsat

8 vindere af Play-offs 2021: Polen, Storbrittannien, Canada, Letland, Ukraine, Italien, Kazakhstan, Holland
8 vindere fra Group I 2022:


Group I Europe/Africa – 2022
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Danmark, Georgien
Fortsætter: Østrig, Bulgarien, Kroatien, Estland, Slovenien, Sverige, Tyrkiet
Nedrykker fra Playoff: Serbien, Rumænien


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm