Det lykkedes ikke for Clara Tauson at kvalificere sig til Western & Southern Open, hvor Cameron Norrie er favorit mod Holger Rune, der har wildcard i double sammen med Tsitsipas

Når der for anden uge i træk afvikles turneringer i de højeste WTA og ATP kategorier bliver det uden 19-årige Clara Tauson, der i sidste uge nåede kvartfinalen ved WTA 125 turneringen i Concord, hvor hun fredag blev stoppet i kvartfinalen af den tidligere top 10-spiller CoCo Vandeweghe, der efterfølgende vandt titlen med finalesejr 6-3, 5-7, 6-4 over 2. seedede Bernarda Pera (USA).

WTA 125 Concord: 2 sejre til Clara Tauson forud for Cincinnati kval

Allerede dagen efter skulle Clara forsøge at kvalificere sig til WTA 1000 udgaven af Western & Southern Open i Cincinnati, og derfor blev der ingen tid til optimal opladning, inden hun mødte 29-årige Ajla Tomljanovic (AUS).
I forvejen var det tydeligt, at Clara fortsat mangler flere kampe, inden hun kan være tilbage på sit topniveau, og nogle medical timeouts efter tilbagekomsten tyder på, at hun fortsat ikke er 100 procent på toppen fysisk.

På den baggrund ville det kræve ekstra stor optimisme at forvente, at Clara uden tid til omstilling kunne vinde over Tomljanovic, der efter en overbevisende indsats vandt 6-2, 6-3, og søndag fulgte hun op med sejr i kvalfinalen 4-6, 6-1, 6-1 over Nuria Parrizas Diaz (ESP), der dog alligevel er videre til hovedturneringen som Lucky Loser.

ATP 1000 Montreal: Op- og nedtur for Holger mod Fognini og Busta

Dermed er 19-årige Holger Vitus Nødskov Rune eneste danske deltager ved Western & Southern Open, hvor han i ATP Masters 1000 udgaven indleder mandag ved 19-tiden mod 9. seedede Cameron Norrie (GBR), der på baggrund af Holgers seneste præstationer vil være oplagt favorit inden opgøret.

I optakten til turneringen har Holger haft kvalificerede træningsmakkere, idet han har trænet sammen med 2. seedede Rafael Nadal, der senest spillede kvartfinale ved Wimbledon, hvor han efterfølgen trak sig inden semifinalen.
Desuden har Holger trænet sammen med 1. seedede Daniil Medvedev.

Holger er dog sikker på at få flere kampe, da han sammen med Stefanos Tsitsipas har fået wildcard i double, hvor de i 1. runde møder hvor de i 1. runde møder David Vega Hernandez (ESP) og Rafael Matos (BRA), der i 2022 sammen er noteret for 4 titler – senest ved ATP 250 i Båstad.

.TV-kampe/streaming og resultater

Spilleplan for aktuelle udvalgte kampe, som kan følges på TV og livestream, vil dagligt fremgå af opslag på Tennisavisens Facebook samt i nogle af de øvrige tennis-relaterede facebook-grupper.

Udvalgte resultater – eller links hertil – fra internationale turneringer vil løbende blive opdateret.

Udvalgte kampe søndag 21. august

Billeder: (Sportsfotograf.com): Eric Vanshelboim (KB 1. single Sport Live), Nikolaj Katic (Livestream M25 kval)
(Jimmie48): Petra Kvitova og Caroline Garcia – Finale TV 2 Sport

ATP/WTA 1000 Cincinnati – TV 2 Sport, ATP: Tennistv.com, WTA: WTATV.TV

Center Court – start 2000cet
Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Caroline Garcia (FRA) – WTA
NB 2230: (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (PR) Borna Coric (CRO) – ATP

Grandstand – start 1800cet (Tennistv.com)
(1) Joe Salisbury (GBR)/Rajeev Ram (USA) vs. (6) Michael Venus (NZL)/Tim Puetz (GER) – ATP

====

WTA 250 Granby – WTATV.com

Court Central – start 1700cet
Nadia Podoroska (ARG) vs. Tatjana Maria (GER)
Harriet Dart (GBR) vs. Maryna Zanevska (BEL)
Xin Yu Wang (CHN) vs. (WC) Katherine Sebov (CAN)
NB 0030: (9) Daria Saville (AUS) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK)

Court 8 – ca. 1900cet
Danka Kovinic (MNE) vs. Magdalena Frech (POL)

====

WTA 250 Cleveland – WTATV.com

Motorola Edge Stadium – start 2100cet
(5) Irina-Camelia Begu (ROU) vs. (WC) Peyton Stearns (USA)
(8.) Alize Cornet (FRA) vs. Dayana Yastremska (UKR)
(2) Martina Trevisan (ITA) vs. Mayar Sherif (EGY)

Court 1 – ca. 1900cet
(7) Aliaksandra Sasnovich vs. Aleksandra Krunic (SRB)
Double kamp

Court 2 – ca. 1900cet
Sara Sorribes Tormo (ESP) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL)

====

ATP 250 Winston-Salem – Tennistv.com, TV 2 Play

Stadium – NB 2130cet
Richard Gasquet (FRA) vs. Kamil Majchrzak (POL)
NB 0100: Laslo Djere (SRB) vs. David Goffin (BEL)
John Millman (AUS) vs. Hugo Gaston (FRA)

Court 2 – NB 2030cet
Soon Woo Kwon (KOR) vs. Daniels Altmaier (GER) – vinder møder Holger Rune
Denis Kudla (USA) vs. Thiago Monteiro (BRA)

Court 3 – NB 2030cet
Hugo Dellien (BOL) vs. Chun Hsin Tseng (TPE)
Double kamp

====

WTA/ATP Challenger Vancouver
WTA Challenger – https://vanopen.com/wta-live-streaming/
ATP Challenger – www.atptour.com/en/atp-challenger-tour/challenger-tv

Centre Court – start 2100cet
(2) Lucia Bronzetti (ITA) vs. (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) – WTA
NB 2230: (3) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (5) Constant Lestienne (FRA) – ATP

====

ITF World Tennis Tour
Livestream: live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: live.itftennis.com/en/live-scores/

M25 Lesa – Livestream

Court 3 – NB 1300
Nikolaj Katic (DEN) vs. [13] Stefano D’Agostino (ITA)

—-

W25 Vigo – Livescore?

Pista 1 – NB 1300
Hannah Hafez (kval) vs. Julia Camblor (ESP)

====

Elitedivisionen – https://tennis.dk/medaljespil2022/

Finale: KB vs. Gentofte
HS 1: Eric Vanshelboim – Sebastian Fanselow – Sport Live
HS 2: Johannes Ingildsen – August Holmgren
HS 3: Elmer Møller – Christian Sigsgaard
HS 4: Carl Emil Overbeck – Oskar Brostrøm Poulsen

Resultater opdateres her: https://www.tennisavisen.dk/turneringer-uge-33-holger-rune-deltager-i-baade-single-og-double-ved-masters-1000/


GenvejeATP Challenger, WTA Challenger, ITF Men, ITF Women, ITF Junior, TE Junior, UTRDanske, Svenske DavisCup, BJKCup

Rang- og Entrylister opdateres jævnligt på dette link. : WTAATPITF GirlsITF Boys


WTA Tour – ATP Tour (Uge 33)

ATP 1000 & WTA 1000 Western & Southern Open, Cincinnati (OH, USA) – Hardcourt
Tidsforskel: cet -6 timer

TV-dækning: TV 2 Sport/Sport X/Play, ATP: Tennistv.com,  WTA: WTATV.TV

Men’s singles

Finale: (PR) Borna Coric (CRO) vs. (4) Stefanos Tsitsipas (GRE) 7-6(0), 6-2

Semifinale
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (1) Daniil Medvedev 7-6(6), 3-6, 6-3
(PR) Borna Coric (CRO) vs. (9) Cameron Norrie (GBR) 6-3, 6-4

Kvartfinale
(1) Daniil Medvedev vs. (11) Taylor Fritz (USA) 7-6(1), 6-3
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. John Isner (USA) 7-6(5), 5-7, 6-3
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. (3) Carlos Alcaraz (ESP) 7-6(4), 6-7(4), 6-4
(PR) Borna Coric (CRO) vs. (7) Felix Auger-Aliassime (CAN) 6-4, 6-4

1/8-finale
(1) Daniil Medvedev vs. Denis Shapovalov (CAN) 7-5, 7-5
(11) Taylor Fritz (USA) vs. (6) Andrey Rublev 6-7(4), 6-2, 7-5
(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. (13) Diego Schwartzman (ARG) 6-3, 6-2
John Isner (USA) vs. (WC) Sebastian Korda (USA) 7-6(3), 1-6, 7-6(4)
==
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. (WC) Ben Shelton (USA) 6-0, 6-2
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (14) Marin Cilic (CRO) 7-6(4), 6-1
(7) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. (10) Jannik Sinner (ITA) 2-6, 7-6(1), 6-1
(PR) Borna Coric (CRO) vs. (15) Roberto Bautista Agut (ESP) 6-2, 6-3

R32
(1) Daniil Medvedev vs. Botic Van De Zandschulp (NED) 6-4, 7-5
Denis Shapovalov (CAN) vs. Tommy Paul (USA) 3-6, 6-4, 6-3
(11) Taylor Fritz (USA) vs. Nick Kyrgios (AUS) 6-3, 6-2
(6) Andrey Rublev vs. (LL) Fabio Fognini (ITA) 6-7(7), 7-6(3), 6-2

(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Filip Krajinovic (SRB) 6-3, 6-4
(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Aslan Karatsev 7-6(3), 3-6, 6-2
(WC) Sebastian Korda (USA) vs. Frances Tiafoe (USA) 4-6, 6-1, 6-4
John Isner (USA) vs. (8.) Hubert Hurkacz (POL) 7-6(5), 6-7(5), 6-2
==
(WC) Ben Shelton (USA) vs. (5) Casper Ruud (NOR) 6-3, 6-3
(9) Cameron Norrie (GBR) vs. Andy Murray (GBR) 3-6, 6-3, 6-4
(14) Marin Cilic (CRO) vs. Emil Ruusuvuori (FIN) 6-4, 6-7(5), 7-5
(3) Carlos Alcaraz (ESP) vs. (WC) Mackenzie McDonald (USA) 6-3, 6-2

(7) Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. Alex De Minaur (AUS) 6-3, 6-2
(10) Jannik Sinner (ITA) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) 7-5, 3-1 Ret’d
(15) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. (Q) Marcos Giron (USA) 6-3, 6-3
(PR) Borna Coric (CRO) vs. (2) Rafael Nadal (ESP) 7-6(9), 4-6, 6-3

R64
(1) Daniil Medvedev – bye
Botic Van De Zandschulp (NED) vs. Maxime Cressy (USA) 6-2, 4-6, 6-4
Tommy Paul (USA) vs. Jenson Brooksby (USA) 6-3, 6-2
Denis Shapovalov (CAN) vs. (16) Grigor Dimitrov (BUL) 7-6(4), 6-3

(11) Taylor Fritz (USA) vs. Sebastian Baez (ARG) 6-1, 6-1
Nick Kyrgios (AUS) vs. Alejandro Davidovich Fokina (ESP) 7-5, 6-4
(LL) Fabio Fognini (ITA) vs. Albert Ramos-Vinolas (ESP) 6-2, 6-3
(6) Andrey Rublev – bye

(4) Stefanos Tsitsipas (GRE) – bye
Filip Krajinovic (SRB) vs. Daniel Evans (GBR) 6-3, 6-4
Aslan Karatsev vs. Brandon Nakashima (USA) 7-5, 7-5
(13) Diego Schwartzman (ARG) vs. Alex Molcan (SVK) 5-7, 6-4, 6-2

Frances Tiafoe (USA) vs. (12) Matteo Berrettini (ITA) 7-6(3), 4-6, 7-6(5)
(WC) Sebastian Korda (USA) vs. Karen Khachanov 6-3, 6-4
John Isner (USA) vs. Benjamin Bonzi (FRA) 7-6(11), 3-6, 7-6(4)
(8.) Hubert Hurkacz (POL) – bye
==
(5) Casper Ruud (NOR) – bye
(WC) Ben Shelton (USA) vs. (Q) Lorenzo Sonego (ITA) 7-6(5), 3-6, 7-5
Andy Murray (GBR) vs. (PR) Stan Wawrinka (SUI) 7-6(3), 5-7, 7-5
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN) vs. (9) Cameron Norrie (GBR) 6-7(5), 6-4, 4-6

(14) Marin Cilic (CRO) vs. (Q) Jaume Munar (ESP) 6-3, 6-3
Emil Ruusuvuori (FIN) vs. (WC) Jeffrey John Wolf (USA) 7-6(2), 6-2
(WC) Mackenzie McDonald (USA) vs. Nikoloz Basilashvili (GEO) 6-0, 6-1
(3) Carlos Alcaraz (ESP) – bye

(7) Felix Auger-Aliassime (CAN) – bye
Alex De Minaur (AUS) vs. (Q) Henri Laaksonen (SUI) 6-2, 6-2
Miomir Kecmanovic (SRB) vs. Pablo Carreno Busta (ESP) 1-6, 7-5, 7-6(4)
(10) Jannik Sinner (ITA) vs. (Q) Thanasi Kokkinakis (AUS) 6-7(9), 6-4, 7-6(6)

(15) Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Francisco Cerundolo (ARG) 6-7(5), 6-4, 6-2
(Q) Marcos Giron (USA) vs. (Q) David Goffin (BEL) 6-3, 6-4
(PR) Borna Coric (CRO) vs. (Q) Lorenzo Musetti (ITA) 7-6(2), 6-3
(2) Rafael Nadal (ESP) – bye

Qfi
(1) Lorenzo Musetti (ITA) vs. Dusan Lajovic (SRB) 6-4, 6-4
Henri Laaksonen (SUI) vs. Thiago Monteiro (BRA) 4-6, 6-3, 6-4
(14) Thanasi Kokkinakis (AUS) vs. (3) Ilya Ivashka 7-5, 1-6, 7-5
(10) David Goffin (BEL) vs. Chun Hsin Tseng (ITA) 3-6, 6-3, 6-0
(5) Lorenzo Sonego (ITA) vs. (Alt) Bradley Klahn (USA) 6-2, 6-4
(6) Jaume Munar (ESP) vs. Steve Johnson (USA) 3-6, 6-3, 6-4
(7) Marcos Giron (USA) vs. (9) Fabio Fognini (ITA) 7-6(9), 7-5

Men’s doubles

Finale:
(1) Joe Salisbury (GBR)/Rajeev Ram (USA) vs. (6) Michael Venus (NZL)/Tim Puetz (GER) 7-6(4), 7-6(5)

Semifinale
(1) Joe Salisbury (GBR)/Rajeev Ram (USA) vs. (PR) Santiago Gonzalez (MEX)/Edouard Roger-Vasselin (FRA) 6-4, 7-5
(6) Michael Venus (NZL)/Tim Puetz (GER) vs. Rune/Tsitsipas – walkover

Kvartfinale
Rune/Tsitsipas vs. (4) Jean-Julien Rojer (NED)/Marcelo Arevalo (ESA) 7-5, 4-6, [10-7]
(6) Michael Venus (NZL)/Tim Puetz (GER) vs. (2) Marcel Granollers (ESP)/Horacio Zeballos (ARG) 6-3, 6-3

1/8-finale:
Rune/Tsitsipas vs. (5) Mate Pavic/Nikola Mektic (CRO) 6-7(5), 6-3, [11-9]
(4) Jean-Julien Rojer (NED)/Marcelo Arevalo (ESA) vs. (WC) William Blumberg/Steve Johnson (USA) 6-3, 7-6(11)

R32
(5) Mate Pavic/Nikola Mektic (CRO) vs. (PR) Lukasz Kubot (POL)/Stan Wawrinka (SUI) 6-3, 6-4
Holger Vitus Nødskov Rune (DEN)/(WC) Stefanos Tsitsipas (GRE) vs. Rafael Matos (BRA)/David Vega Hernandez (ESP)


Women’s singles

Finale: (Q) Caroline Garcia (FRA) vs. Petra Kvitova (CZE) 6-2, 6-4

Semifinale
Petra Kvitova (CZE) vs. Madison Keys (USA) 6-7(6), 6-4, 6-3
(Q) Caroline Garcia (FRA) vs. (6) Aryna Sabalenka 6-2, 4-6, 6-1

Kvartfinale
Madison Keys (USA) vs. Elena Rybakina (KAZ) 6-2, 6-4
Petra Kvitova (CZE) vs. (Q) Ajla Tomljanovic (AUS) 6-2, 6-3
(Q) Caroline Garcia (FRA) vs. (7) Jessica Pegula (USA) 6-1, 7-5
(6) Aryna Sabalenka vs. Shuai Zhang (CHN) 6-4, 7-6(1)

1/8-finale
Madison Keys (USA) vs. (1) Iga Swiatek (POL) 6-3, 6-4
Elena Rybakina (KAZ) vs. Alison Riske (USA) 6-2, 6-4
(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. Veronika Kudermetova 3-6, 7-6(4), 6-3
Petra Kvitova (CZE) vs. (5) Ons Jabeur (TUN) 6-1, 4-6, 6-0
==
(7) Jessica Pegula (USA) vs. (10) Emma Raducanu (GBR) 7-5, 6-4
(Q) Caroline Garcia (FRA) vs. Elise Mertens (BEL) 6-4, 7-5
(6) Aryna Sabalenka vs. (WC) Shelby Rogers (USA) 6-4, 6-7(2), 6-4
Shuai Zhang (CHN) vs. (2) Anett Kontaveit (EST) 2-6, 6-4, 6-4

R32
(1) Iga Swiatek (POL) vs. (WC) Sloane Stephens (USA) 6-4, 7-5
Madison Keys (USA) vs. (16) Jelena Ostapenko (LAT) 6-4, 7-5
Alison Riske (USA) vs. (Q) Marie Bouzkova (CZE) – walkover
Elena Rybakina (KAZ) vs. (8.) Garbine Muguruza (ESP) 6-3, 6-1

(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (2) Paula Badosa (ESP) 6-7(3), 6-0, 6-2
Veronika Kudermetova vs. (15) Simona Halep (ROU) – walkover
Petra Kvitova (CZE) vs. Sorana Cirstea (ROU) 6-2, 6-3
(5) Ons Jabeur (TUN) vs. (WC) Caty McNally (USA) 6-3, 4-6, 7-6(7)
==
(7) Jessica Pegula (USA) vs. (Q) Marta Kostyuk (UKR) 6-7(5), 6-1, 6-2
(10) Emma Raducanu (GBR) vs. Victoria Azarenka 6-0, 6-2
Elise Mertens (BEL) vs. (14) Karolina Pliskova (CZE) 7-6(3), 6-3
(Q) Caroline Garcia (FRA) vs. (4) Maria Sakkari (GRE) 7-6(2), 6-7(6), 6-1

(6) Aryna Sabalenka vs. (Q) Anna Kalinskaya 6-3, 4-1 Ret’d
(WC) Shelby Rogers (USA) vs. Amanda Anisimova (USA) – walkover
Shuai Zhang (CHN) vs. Ekaterina Alexandrova 6-3, 6-4
(2) Anett Kontaveit (EST) vs. (Q) Tereza Martincova (CZE) 3-6, 7-5, 6-4

R64
(1) Iga Swiatek (POL) – bye
(WC) Sloane Stephens (USA) vs. Alize Cornet (FRA) 6-1, 6-0
Madison Keys (USA) vs. Yulia Putintseva (KAZ) 7-5, 6-3
(16) Jelena Ostapenko (LAT) vs. Beatriz Haddad Maia (BRA) 6-4, 6-4

(Q) Marie Bouzkova (CZE) vs. (11) Cori Gauff (USA) 7-5, 1-0 Ret’d
Alison Riske (USA) vs. Sara Sorribes Tormo (ESP) 6-1, 7-6(2)
Elena Rybakina (KAZ) vs. Mayar Sherif (EGY) 6-3, 6-2
(8.) Garbine Muguruza (ESP) – bye

(2) Paula Badosa (ESP) – bye
(Q) Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (Q) Taylor Townsend (USA) 6-4, 3-6, 7-5
Veronika Kudermetova vs. Barbora Krejcikova (CZE) 6-3, 6-3
(15) Simona Halep (ROU) vs. (LL) Anastasia Potapova 6-4, 3-6, 6-3

Sorana Cirstea (ROU) vs. (12) Belinda Bencic (SUI) 6-2, 6-7(3), 6-4
Petra Kvitova (CZE) vs. Jil Teichmann (SUI) 6-7(2), 7-6(6), 6-3
(WC) Caty McNally (USA) vs. Aliaksandra Sasnovich 6-3, 3-6, 7-6(2)
(5) Ons Jabeur (TUN) – bye
==
(7) Jessica Pegula (USA) – bye
(Q) Marta Kostyuk (UKR) vs. Camila Giorgi (ITA) 6-4, 5-7, 6-4
Victoria Azarenka vs. Kaia Kanepi (EST) 6-3, 4-6, 6-3
(10) Emma Raducanu (GBR) vs. (SR) Serena Williams (USA) 6-4, 6-0

(14) Karolina Pliskova (CZE) vs. (WC) Venus Williams (USA) 7-5, 6-1
Elise Mertens (BEL) vs. (Q) Anhelina Kalinina (UKR) 6-1, 6-2
(Q) Caroline Garcia (FRA) vs. (LL) Petra Martic (CRO) 6-3, 6-3
(4) Maria Sakkari (GRE) – bye

(6) Aryna Sabalenka – bye
(Q) Anna Kalinskaya vs. Martina Trevisan (ITA) 7-6(2), 7-5
(WC) Shelby Rogers (USA) vs. (WC) Sofia Kenin (USA) 6-2, 6-1
Amanda Anisimova (USA) vs. (9) Daria Kasatkina 6-4, 6-4

Ekaterina Alexandrova vs. (13) Leylah Fernandez (CAN) 6-4, 7-5
Shuai Zhang (CHN) vs. Naomi Osaka (JPN) 6-4, 7-5
(Q) Tereza Martincova (CZE) vs. (LL) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 6-7(4), 6-4, 6-3
(2) Anett Kontaveit (EST) – bye

Qfi
Tereza Martincova (CZE) vs. (16) Magda Linette (POL) 7-6(4), 6-3
(2) Caroline Garcia (FRA) vs. Andrea Petkovic (GER) 6-2, 6-7(9), 6-2
(3) Marie Bouzkova (CZE) vs. Donna Vekic (CRO) 6-1, 6-4
(15) Anna Kalinskaya vs. (4) Anastasia Potapova 7-5, 6-1
Ajla Tomljanovic (AUS) vs. (9) Nuria Parrizas Diaz (ESP) 4-6, 6-1, 6-1
(6) Anhelina Kalinina (UKR) vs. (10) Petra Martic (CRO) 6-7(3), 6-4, 6-1
Taylor Townsend (USA) vs. (WC) Peyton Stearns (USA) 3-6, 6-3, 6-3
Marta Kostyuk (UKR) vs. Magdalena Frech (POL) 6-1, 3-6, 6-4

Q32
(5) Clara Tauson (DEN) vs. Ajla Tomljanovic (AUS) 2-6, 3-6
(9) Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs. Danka Kovinic (MNE) 6-0, 6-2


ATP Challenger (uge 33)

Place Country Category Surface
Santo Domingo DOM Challenger 125 Clay
Vancouver CAN Challenger 125 Hard
Grodzisk Mazowiecki POL Challenger 90 Hard

 

Challenger TV

ATP Challenger 125 Vancouver
Tidsforskel: cet -9 timer

Finale: (5) Constant Lestienne (FRA) vs. (3) Arthur Rinderknech (FRA) 6-0, 4-6, 6-3

Semifinale
(5) Constant Lestienne (FRA) vs. Ugo Humbert (FRA) 6-4, 4-6, 6-4
(3) Arthur Rinderknech (FRA) vs. Vasek Pospisil (CAN) 6-4, 6-4

Kvartfinale
(5) Constant Lestienne (FRA) vs. Fernando Verdasco (ESP) 6-2, 4-6, 6-3
Ugo Humbert (FRA) vs. (4) Mikael Ymer (SWE) 5-7, 6-2, 6-2
(3) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (6) Ricardas Berankis (LTU) 7-6(3), 6-2
Vasek Pospisil (CAN) vs. (Alt) Gilles Simon (FRA) 6-1, 7-5

1/8-finale (udvalgte)
(4) Mikael Ymer (SWE) vs. Liam Broady (GBR) 6-3, 4-6, 6-2
Ugo Humbert (FRA) vs. (8) Marc-Andrea Huesler (SUI) 6-3, 6-2
==
(6) Ricardas Berankis (LTU) vs. (WC) Gabriel Diallo (CAN) 6-4, 6-1
(3) Arthur Rinderknech (FRA) vs. Elias Ymer (SWE) 3-6, 7-6(8), 6-2

R32 (udvalgte)
(4) Mikael Ymer (SWE) vs. Manuel Guinard (FRA) 6-3, 6-1
Liam Broady (GBR) vs. (Q) Luke Saville (AUS) 6-4, 6-2
Ugo Humbert (FRA) vs. (Q) Clement Chidekh (FRA) 6-0, 7-5
(8) Marc-Andrea Huesler (SUI) vs. (Q) Govind Nanda (USA) 6-2, 4-6, 7-5
==
(6) Ricardas Berankis (LTU) vs. Ernesto Escobedo (USA) 2-6, 6-4, 6-0
(WC) Gabriel Diallo (CAN) vs. Zizou Bergs (BEL) 4-6, 6-2, 7-6(5)
Elias Ymer (SWE) vs. Kaichi Uchida (JPN) 7-6(1), 6-4
(3) Arthur Rinderknech (FRA) vs. (Q) Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA)


WTA Challenger

WTA 125 Odlum Brown Vanopen, Vancouver (CAN) – Hardcourt

Livestream: https://vanopen.com/wta-live-streaming/

Finale: (Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. (2) Lucia Bronzetti (ITA) 6-2, 6-4

Semifinale
(Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Emma Navarro (USA) 6-4, 3-6, 6-1
(2) Lucia Bronzetti (ITA) vs. (5) Rebecca Peterson (SWE) 6-2, 6-2

Kvartfinale:
Emma Navarro (USA) vs. (1) Madison Brengle (USA) 5-7, 6-2, 6-3
(Q) Valentini Grammatikopoulou (GRE) vs. Chloe Paquet (FRA) 6-3, 6-4
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. Madison Inglis (AUS) 6-1, 7-6(5)
(2) Lucia Bronzetti (ITA) vs. Victoria Jimenez Kasintseva (AND) 7-5, 6-1

1/8-finale (udvalgte)
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. (Q) Catherine Harrison (USA) – walkover
Madison Inglis (AUS) vs. (4) Xin Yu Wang (CHN) 6-3, 6-2

R32 (udvalgte)
(5) Rebecca Peterson (SWE) vs. Anna Karolina Schmiedlova (SVK) 6-2, 6-2
(Q) Catherine Harrison (USA) vs. Despina Papamichail (GRE) 6-1, 6-3
Madison Inglis (AUS) vs. Harmony Tan (FRA) 7-6(3), 1-6, 6-1
(4) Xin Yu Wang (CHN) vs. Kristina Mladenovic (FRA) 6-4, 6-2


ITF World Tennis Tour

Livestream: http://live.itftennis.com/en/live-streams/
Livescore: http://live.itftennis.com/en/live-scores/


ITF Men (uge 33)

Place Country Category Surface
Aldershot Great Britain M25 – Livestream  Hard
Koksijde Belgium M25  Clay
Memphis, TN USA M25  Hard
Muttenz Switzerland M25 – Livestream  Clay
Anseong Korea, Rep. M15  Clay
Bad Waltersdorf Austria M15  Clay
Cairo Egypt M15  Clay
Cancun Mexico M15  Hard
Craiova Romania M15  Clay
Eindhoven Netherlands M15  Clay
Jakarta Indonesia M15  Hard
Malmo Sweden M15 – tennis.se/play  Clay
Monastir Tunisia M15  Hard
Recife Brazil M15 Clay
Ueberlingen Germany M15  Clay

 

M15 Malmø

Livestream: tennis.se/play Bana 2 og 3

R32: (Q) Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (WC) (1580) Gustaf Strom (SWE) 2-6, 4-6

Qfi: [15] Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (WC) Olle Sonesson Lidholt (SWE) 6-4, 6-4

Q16
(WC) Olle Sonesson Lidholt (SWE) vs. [4] (1694) Jonathan Stenberg (SWE) 2-6, 7-5, [10-8]
[15] Felipe Mikkelsen (DEN) vs. (WC) William Rejchtman Vinciguerra (SWE) 4-6, 7-5, [10-5]

[10] Nikolaj Katic (DEN) vs. (WC) Henrik Bladelius (SWE) 2-6, 2-6

Doubles

Kvartfinale: Mikkelsen/Reis vs. (2) Federico Campana/Gabriele Maria Noce (ITA) 3-6, 7-6(9), [9-11]
1/8-finale: Felipe Mikkelsen (DEN)/Reis Ighor Halmenschlager Reis (BRA) vs. Gabriele Moghini (SUI) vs. Stefano Reitano (ITA) 6-3, 7-6(5)


ITF Women (uge 33)

Place Country Category Surface
Bronx, NY USA W60 – Livestream  Hard
Aldershot Great Britain W25 – Livestream  Hard
Mogyorod Hungary W25  Clay
Ourense Spain W25  Hard
Vrnjacka Banja Serbia W25 – Livestream  Clay
Bad Waltersdorf Austria W15  Clay
Bydgoszcz Poland W15  Clay
Cairo Egypt W15  Clay
Cancun Mexico W15  Hard
Duffel Belgium W15  Clay
Eindhoven Netherlands W15  Clay
Erwitte Germany W15  Clay
Monastir Tunisia W15  Hard

 

W25 Ourense

R32: (431) Olga Helmi (DEN) vs. (271) Yvonne Cavalle-Reimers (ESP) 4-6, 7-6(5), 1-6


W15 Bydgoszcz

Qfi: [11] Cecilie Wiche (DEN)  vs.  [8] Olga Golas (POL) 6-7(2), 2-6
Q16: [11] Cecilie Wiche (DEN)  vs. Justyna Jodlowska (POL) 6-3, 6-4

Q32
Justyna Jodlowska (POL) vs. Hanna Jankowska (POL) 5-7, 6-2, [10-2]
[11] Cecilie Wiche (DEN) – bye

Doubles

1/8-finale: Cecilie Wiche (DEN)/Elena Giovanna Giessler (GER) vs. (2) Maryana Kolb/Nadiya Kolb (UKR) 0-6, 0-6


ITF Junior (uge 33)

Grade 3, Dakahlia (EGY) – Grus

Kvartfinale: [2] (233) Hugo Coquelin (GBR) vs. [7] (497) Yakup Uzunel (DEN) 1-6, 7-5, 1-0 Ret’d

1/8-finale
[7] (497) Yakup Uzunel (DEN) vs. (1036) Yassin Elaroussy (EGY) 6-0, 6-3
[2] (233) Hugo Coquelin (GBR) vs. (833) Rayan Sajjid Koothrat (IND) 6-2, 6-4

R32
[7] (497) Yakup Uzunel (DEN) vs. (1710) Hamza Eltoukhi (EGY) 6-4, 6-3
(1036) Yassin Elaroussy (EGY) vs. (Q) Marwan Gad (EGY) 6-3, 6-2


Grade 3, Krakow (POL) – Grus

Girls singles

1/8-finale: [7] (569) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (Q) (1316) Veronika Kliuch (UKR) 3-6, 2-6
R32: [7] (569) Sarafina Olivia Hansen (DEN) vs. (WC) (2178) Inka Wawrzkiewicz (POL) 6-3, 6-2

Girls doubles

Kvartfinale: Hansen/Valdmannova vs. Viktoria Lackova (SVK)/Anastasija Adeikyte (LTU)
1/8-finale: (2) Sarafina Olivia Hansen (DEN)/Vendula Valdmannova (CZE) vs. Alexandra Karin Persson/Letcia Matuszewski (POL) 6-4, 6-3


Grade 4, Moenchengladbach (GER) – Grus

Boys singles

R32: (1124) Christopher Garde (DEN) vs. [16] (642) Oliver Olsson (GER) 7-6(3), 5-7, 6-7(5)
R64: (1124) Christopher Garde (DEN) vs. (WC) (2307) Nikolaus-Aurel Hintermeier (GER) 3-6, 7-5, 6-3

Boys doubles

R32: Christopher Garde (DEN)/Thomas Mathys (SUI) vs. Vincent Vohl/Richard Antoni (GER) 2-6, 6-7(6)


Grade 4, Maribor (SLO) – Grus

Girls singles

R64: (LL) Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. [5] (640) Anna Karaseva 2-6, 2-6

Qfi: Emma Thulin Gregersen (DEN) vs. Louise Grail (FRA) 2-6, 3-6
Q16: Emma Thulin Gregersen (DEN) – bye

Girls doubles

R32: Andra Maria Simon (ROU)/Chiara Isabella Jung (AUT) vs. Emma Thulin Gregersen (DEN)/Tara Sladakovic (CRO) 6-2, 3-0 Ret’d


Grade 5, Kramfors (NOR) – Grus

Boys singles

R32
(2963) Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. [1] (769) Ludvig Hede (SWE) 2-6, 1-6
(WC) Tristan Thomas Engelschmidt (DEN) vs. [6] (1305) Albert Widell (SWE) 2-6, 1-6

Q32: August Brostrøm Poulsen (DEN) vs. Jesper Ekoff (SWE) 3-6, 6-7(5)

Boys doubles

1/8-finale
Tristan Thomas Engelschmidt (DEN)/Felix Diedrichs (SWE) vs. Alvar Lange/Max August Lidman (SWE) 3-6, 2-6

August Brostrøm Poulsen/Christian Grønfeldt-Sørensen (DEN) vs. (2) Bon Lou Karstens (GER)/Albert Widell (SWE) 0-6, 2-6

<< tilbage


Livescore udvalgte ITF og Tennis Europe: tennis-ticker.biz/


Tennis Europe (Uge 33)

Cat 1, Sofia (BUL) – Grus

U12 Boys singles

1/8-finale: Sebastian Kvist (DEN) vs. Boris Borisov (BUL) 6-3, 4-6, 4-6
R32: Sebastian Kvist (DEN) vs. (Q) Simeon Ganev 6-0, 6-0

U12 Boys doubles

Semifinale: Kvist/Petrov vs. Andrei Radu/David Ioan Arcip (ROU) 1-6, 0-6
Kvartfinale: Kvist/Petrov vs. Nikola Bozhilov/Konstantin Kralev (BUL) 6-1, 6-4
1/8-finale: Sebastian Kvist (DEN)/Danail Petrov (BUL) vs. Aleks Sarhachev (BUL)/Simeon Ganev 6-1, 6-0


Cat 2, Nivellse (BEL) – Grus

U16 Boys singles

Kvartfinale: [7] (659) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. [1] (143) Michele Mecarelli (ITA) 0-6, 4-6
1/8-finale: [7] (659) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (883) Dylan Guegan (FRA) 4-6, 7-5, 7-6(6)
R32: [7] (659) Andreas Philip Cort Malee Hansen (DEN) vs. (2676) Alexander De Angelis (DEN) 6-3, 6-4


Cat 3, Berlin (GER) – Grus

U14 Girls singles

R32:
(1414) Karla Kleist Giersløv Jørgensen (DEN) vs. [6] (395) Emma Sophie Glaser (GER) 0-6, 1-6

(1306) Rosa Pham Andreasen (DEN) vs. Jaelle Soulier (GER) 2-6, 2-6

U14 Girls doubles

1/8-finale: Karla Kleist Giersløv Jørgensen/Rosa Pham Andreasen (DEN) vs. Aminah Mhana/Naemi Levana Lukacsi (GER) 2-6, 3-6

<< tilbage


UTR turneringer 

 


Svenske turneringer (udvalgte)

Livestream: https://www.sporteye.se/

Ranglister: https://svtf.tournamentsoftware.com/ranking/ranking.aspx?rid=324

<< tilbage


TV og livestreaming fra internationale tennisturneringer: https://www.tennisavisen.dk/ny-kanal-tv2-sport-x-viser-atp-og-wimbledon-eurosport-udvider-med-davis-cup/

<< tilbage


Informationerne stilles desuden til rådighed for Tennisavisens samarbejdspartnere på Facebook, “Tennissnak” og “Wozniacki, Tauson & WTA Update“, m.fl.

<< tilbage


Danske turneringer (udvalgte)

Individuelle turneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/tournamentsearch


Holdturneringer: https://dtf.tournamentsoftware.com/leagues

Elitedivisionen (udvalgte)

TV-dækning: Sport Live

Ranglister: https://tennis.dk/spiller/ranglister/

<< tilbage


Opvisningskampe 

 


Davis Cup – 2022

Livestream: https://video.daviscup.com/

World Group I – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Østrig vs. Pakistan
(2) Columbia vs. Tyrkiet
Israel vs. (3) Tjekkiet
Uzbekistan vs. (4) Japen
(5) Ecuador vs. Schweiz
Peru vs. (6) Chile
Portugal vs. (7) Brasilien
Norge vs. (8) Indien
Ukraine vs. (9) Ungarn
(10) Slovakiet vs. Rumænien
(11) Finland vs. New Zealand
(12) Bosniend/Herzegovina vs. Mexico

World Group II – 16-17. OR 17-18. september 2022
(1) Uruguay vs. China, P.R.
(2) Libanon vs. Monaco
(3) Litauen vs. Egypten
Thailand vs. (4) Bolivien
(5) Taipei vs. Hong Kong
(6) Slovenien vs. Estland
(7) Tunesien vs. Grækenland
El Salvador vs. (8) Danmark
(9) Polen vs. Indonesien
Bulgarien vs. (10) Sydafrika
(11) Barbados vs. Irland
Letland vs. (12) Dominicanske Republik

Finals 2022  Gruppespil – 14-18. september 2022
1-2 Finals 2021: Rusland??, Kroatien (Hvis Rusland fortsat udelukkes, udpeges afløser)
2 wildcards: Storbritannien, Serbien

Vindere Qualifiers 2022: Frankrig, Spanien, Belgien, USA, Holland, Tyskland, Italien, Australien, Kazakhstan, Sverige, Argentina, Korea

Finals 2022  slutspil – 23-27. november 2022

<< tilbage


Billie Jean King Cup

TV-dækning: https://video.billiejeankingcup.com/
Livescore: https://live.billiejeankingcup.com/en/tie-overview.php/ALL-LIVE


Play-offs 2022 – 11-12. november

Tabere fra Qualifiers: Frankrig, Ukraine, Storbrittanien, Tyskland, Letland, Holland, Rumænien, Hviderusland? 
Oprykkere fra Group I: Ungarn, Slovenien, Kroatien, Brasilien, Argentina, Japan, Kina 


Finals 2022

No. 1-2 Finals 2021: Schweiz – Wildcard(s)
9 vindere af Qualifiers: Italien, USA, Tjekkiet, Belgien, Kazakhstan, Canada, Spanien, Polen


Group I Europe/Africa – 2023

April 2023?
Oprykker fra Group II Europe/Africa: Norge, Egypten
Fortsætter: Serbien, Østrig, Tyrkiet, Bulgarien, Danmark, Sverige
Nedrykkere fra Playoff 11-12. november: 


Næsten alle kampe fra ovennævnte turneringer kan desuden følges på livestream hos bettingtjenester (Bet365, Unibet, NordicBet,  Danske Spil.)
Livescore, Completed matches, Live Draws, Schedule for aktuelle WTA og ATP (incl. Challengers) findes på http://www.protennislive.com/LSHD/main.htm

<< tilbage